leidse Courant FORMATIE STAGNEERT Commentaren JAMIN Goede fee voor parkeerders Vliegramp in Z.-Afrika: 25 doden miaiiiit Zetelschema nog niet rond Biesheuvel: veel telefonisch Kortere wordt diensttijd te duur Oud-minister Suurhoff overleden Vrouw valt met belager van trap Dinsdag 14 maart 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klaehtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hiërarchie Prof. Witteveen c verkeer op de stoep van pre- f Zijlstra. Formateur Biesheuvel <jisteren een gesprek van ander uur met de demissionaire mi- k-president, die een lichte griep Bij zijn vertrek ontmoette de r Biesheuvel minister Bakker. Pastoraal conci lie krijgt een heel ander ge zicht pagina Kernmerk 27 mei is het 25 jaar geleden, dat het eerste contingent Nederlanders uit het toenmalige Indië, door de Japanners daar heen vervoerd, in Birma arriveerde. In de jaren die volgden, zouden zij ten koste van veel levens de beruchte Birma-spoorweg aanleggen. Duizend ex- Birma- en ex-Thailand- gangers komen op die dag in het Scheveningse Kurhaus in reünie bijeen. pagina 7. V TS'ina en F rede- rik schuil achter image-masker pag. Radio TV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er zit nog geen schot in de formatie-Biesheuvel. De formateur is blijkbaar toch wat te optimistisch geweest toen hij vorige week de verwachting uitsprak, dat hij maandag een b&- gin zou kunnen maken met het officieel aanwerven van kandidaat- ministers voor zijn kabinet. Tot dusver heeft hij nog met geen enkele kandidaat een ge sprek onder vier ogen gehad. Ook voor vandaag had hij nog geen afspraken gemaakt. Wel voert hij druk telefonisch overleg met al lerlei politici. Kennelijk heeft de formateur zijn ze telschema en lijstje ministers nog niet rond. Zolang dat niet het geval is, zal hij geen kandidaten ontvangen. Hij wil vooraf de zekerheid hebben, dat de betrokkenen een aanbod om in het ka binet te stappen ook zullen (en kunnen) accepteren. Deze zekerheid heeft hij op het ogenblik nog niet over de hele Eerst moeten alle problemen met be trekking tot de portefeuilleverdeling en de personele bezetting var verschillende ministersposten zijn opge lost. Pas daarna kunnen definitieve stappen worden gedaan. 'Vertraging Zo is enige vertraging ontstaan, die de kansen op een snelle voltooiing de formatie-Biesheuvel iets hebben doen dalen. Er is echter geen reden tot pessimisme. Pas als donderdag of vrij dag npg geen knopen zijn doorgehakt, loopt de formatiepoging onmiddellijk gevaar. Het grote probleem is nog steeds de bezetting van de fmandeel-economi sche sleutelposities in het kabinet. Daarover is het touwtrekken achter de schermen in volle gang. Als KVP en ARP over hun bezwaren tegen de kandidatuur Witteveen voor Financiën zouden kunnen heenstappen, zou de formateur een heel eind op streek zijn. Die bezwaren gelden echter nog onver kort. Krijgt de VVD Financiën niet, dan zal ze ongetwijfeld Economische zaken voor zich opeisen. Maar dit departe ment wordt ook door de KVP begeerd. Drs. Schmelzer c.s. willen of Financiën of Economische zaken. Aangezien haar man voor de Kneuterdijk, oud-staatsse cretaris dr. Hoefnagels, door de andere partijen van de hand is gewezen, acht de KVP zich niet meer verplicht een andere kandidaat voor Financiën te leveren. Ze zal nu haar onder-voor zitter drs. Horbach op Economische za ken benoemd willen zien. Complicatie Het aantrekken van een CH- AR-man voor Financiën lost het pro bleem wie Economische zaken krijgt: KVP of VVD, niet op. En zo staat de formateur voor een vervelende compli catie. Wellicht trotseert hij dc confessi onele bezwaren tegen prof. Witteveen als hij op die manier kans ziet zijn partijgenoot prof. Verdam op Justitie Dit is geen grapje of een scène uit een gooi- en smijtfilm. Het is de droevige ervaring van een man, die een aanrijding in Kopenhagen had, terwijl zijn auto was geladen met potten Op een viaduct in Brisbane, Cali- fornië, sloeg een tankwagen met duizenden liters benzine om. De luchtfoto toont de gevolgen. Er ont stond een spectaculaire brand, die de brug in lichterlaaie zette. De brandende benzine stroomde van de brug, zodat de onderliggende snel weg voor een deel voor het verkeer moest worden afgesloten. room fondant eitjes nief duur wel heerlijk De formateur heeft gisteren onge veer anderhalf uur met de demissionai re premier prof. Zijlstra gesproken. „Om van hem nog eens de goede, gede gen argumenten te horen voor het standpunt, dat de verdeling van de ruimte en de vaststelling van de finan ciële prioriteiten niet tijdens de forma tie aan de orde (cunnen komen", aldus een officieuze mededeling. Dit gaf aanleiding tot de speculatie dat verschillende informeel gepolste kandidaatministers de formateur heb ben meegedeeld, dat ze moeilijk op een aanbod kunnen ingaan zolang niet wat meer inzicht is verkregen in het hele ruimtevraagstuk. Mr. Biesheuvel wenst echter niet met de afzonderlijke kandidaten af te spreken hoeveel eik voor zijn beleidsterrein te besteden krijgt. Het nieuwe kabinet als geheel zal zich straks over de ruimte moeten bui en pas daarna bij het begro tingsoverleg in de zomermaanden kan de departementsgewijze verdeling van de beschikbare middelen aan de orde komen. De formateur heeft gistermiddag een [esprek gehad met de waarnemend i.r. fractieleider Roolvink. Het doel •an diens bezoek van het ministerie ran landbouw bleef in het duister. Evenmin werd duidelijk van wie het initiatief tot dit gesprek uitging. •- Biesheuvel heeft gisteren de raadpleging van ambtelijke adviseurs er de taakafbakening tussen Buiten landse zaken en Economische zaken af- ;esloten. In dat verband sprak hij tot tweemaal toe met staatssecretaris :nr. De Block (bu'tenlandse zaken). Katwijkse militair heeft nekkramp KAMPEN Een negentienjarige soldaat uit Katwijk is met nekkramp opgenomen in het stadsziekenhuis te Kampen. Zijn toestand is redelijk. Hij gedetacheerd bij de tweede COAK Kampen. De overige militairen in de kazerne zullen voorlopig lichte dienst doen en ook hebben ze de gebruikelijke sulfa- tabletten gekregen. DEN HAAG „Diensttijdverkorting als middel om het teveel aan dienst plichtigen te verminderen, kan niet wor den overwogen omdat dit zou leiden tot een onevenredige toeneming tal onder de wapenen zijnde dienstplich tigen. Bovendien zou dit aanzienlijk ho gere uitgaven eisen omdat de opleidings eenheden zouden moeten worden uit- Dit schrijft de minister van defensie, P. J. S. de Jong, in zijn dienstplichtnota aan de Tweede Kamer. De nota bevat de conclusies van een eind 1963 ingestelde inter-departementale commissie derzoek van problemen die verband hou den met de dienstplicht. In tegenstelling tot de meent de minister dat het aantal stellingen voor wetenschappelijke mede werkers van verschillende faculteiten met uitzondering van medische facultei ten en tandheelkundige secties moet worden gehandhaafd op 180 per jaar. De DEN HAAG Vannacht is de oud minister van sociale zaken en van verkeer en waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, in het Joods-Israëlisch zie kenhuis in Amsterdam overleden. De heer Suurhoff was ook vier jaar voor zitter van de Partij van de Arbeid. Hij is 61 jaar geworden. MüNCHEN Een 25-jarige inwoonster van Augsburg (West-Duitsland) maakt er een gewoonte van in parkeermeters waarop de parkeertijd ver streken is munten te doen om automobilisten een boete te besparen. Zij laat een briefje met de volgende inhoud achter: ..Een boete van vijf mark omdat mijn parkeertijd juist verstreken was, heeft mij veel ergernis bezorgd en dat wil ik medeparkeerders besparen". De politie heeft gezegd niet van plan te zijn iets tegen haar te ondernemen. „Maar als veel andere automobilisten gaan klagen dat zij geen parkeerplaats kunnen vinden, zouden we haar wegens misdragingen kunnen vervolgen". commissie had voorgesteld dit aantal te laten stijgen tot 300 in 1969. Mijnwerkers Minister De Jong is het met de missie eens dat mijnwerkers, die ten minste zes jaar tijdelijke vrijstelling heb ben genoten, voorgoed worden vrijgesteld. Voorheen was dit negen jaar. Mijnwerkers die tenminste twee ja ren tijdelijke vrijstelling hebben geno ten maar door sluiting van de mijnen hun werk moeten beëindigen, zullen niet meer voor eerste oefening worden op geroepen. Verder staat in de dienstplichtnota: Personen die minder dan drie jaar een ontwikkelingsland hebben doorge bracht. zullen in beginsel hun dienst plicht moeten vervullen. De regeling die geldt voor koopv dijpersoneel. zal niet tot visserijpersoneel worden uitgebreid. Wel wordt enige pelheid betracht. De minister zal „te gelegener tijd" re kening houden met het advies van de commissie, de vrijstelling van een jaar wegens persoonlijke onmisbaarheid te verlengen. Bijna gewurgd (Van een onzer verslaggevers) BAREKDRECHT Een totnutoe on-1 bekend gebleven man is gisteren door de achterdeur van een woning aan de Oranjestraat binnengedrongen. Hü viel de 49-jarige vrouw des huizes die al leen thuis was aan en probeerde haar te wurgen. Het motief van de brute overval i bekend. Er is nog geen spoor van de man gevonden. De man werd bij zijn binnentreden ge hoord. Mevrouw D. K.-H. die op de bo- venverieping van de woning was, liep naar de trap om te kijken wat er aa hand was. De ongeveer dertigjarige zag haar. Hij stormde de trap op en ging de vrouw te lijf met zijn vuisten. Omdat zij bleef gillen probeerde de man de keel van zijn slachtoffer dicht te knijpen. Zij bood echter uit alle macht tegenstand, waardoor de vechtenden van de trap vie- lén. De man vluchtte op het aanhoudende gegil van mevrouw K. Hij moet een breed en krachtig postuur hebben en licht gekleurd golvend of ge kruld haar. Hij was gekleed in een wi" overhemd met een driekwart grijsgeblok- e overjas. De kleur van zijn pantalon is ermoedelijk licht geweest. Het slachtoffer heeft bij de val vermoe delijk een hersenschudding opgelopen. Zij was na het gebeurde ernstig over stuur. De Barendrechtse rijkspolitie heeft direct bij het onderzoek een speurhond ingezet, die het spoor echter bijster raak te. EAST LONDON Een Viscount in de South African Airways met 25 inzittenden is gisteravond bij dc Oost kust van de Kaapprovincie in zee Alle vijfentwintig inzittenden 20 passagiers en 5 bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Allen zijn Zuidafrikaners. Volgens de in Johannesburg verschij nende Rand Daily Mail is het toestel neergestort toen het in zware regen een laaghangende bewolking naderde >or een landing. De Viscount is ongeveer dertig mijl an East London, waar het zou lan den, verongelukt Het kwam uit Port Elizabeth. DEN HAAG De PTT zal aan aan bieders van partijen drukwerken van meer dan 5.000 stuks, bestemd voor het buitenland, een vergoeding geven. De stukken moeten dan wel gesorteerd en af gebundeld en verpakt in zakken ter verzending worden aangeboden. Kans op regen DE BILT Een bijzonder krachtig hogedrukgebied verplaatste zich van de Golf van Biscaye naar Frankrijk. Een noordelijke uitloper ervan ver oorzaakte de afgelopen nacht bij ons opklaringen. Een ten zuiden van IJsland aanwe zige depressie verplaatst zich naar het noordoosten. Tussen dit lagedrukge bied en het hogedrukgebied boven Frankrijk handhaaft zich het komen de etmaal een brede zuidwestelijke luchtstroming. Daarmee wordt zacht en tamelijk vochtige lucht aangevoerd. •DE BILT Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen, maar ook wolkenvelden. Morgen later op de dag toenemende bewolking, moge lijk gevolgd door regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Tame lijk zacht weer. 08.19 onder 23.37. i 06.56. onder 18.43. "TEN van de opmerkelijkste aspec- ten van de persconferentie gis teren van het Nederlandse rooms- katholieke episcopaat was de nadruk op de hiërarchische structuur van de kerk. „We moeten", zei kardinaal Alfrink, „het zicht bewaren op haar eigen structuur, die nu eenmaal in wezen niet identiek is met een politiek de mocratisch bestel en die wij ook niet in deze zin kunnen ombuigen." Pogingen van ds. G. P. Klijn en de rooms-katholieke journalist Jan Ro gier om deze uitspraak in discussie te krijgen liepen in wezen vast op een herhaling van deze uitspraak. Toch bleek voor een reformatorische christen, hoe deze dogmatische con clusie de kerk in moeilijkheden brengt. De huidige plenaire vergadering van het pastoraal concilie, zo wordt voor gesteld, zal worden vervangen door een meer representatieve. Maar daar beginnen de vragen, waar de rooms- katholieken nog niet uit zijn. Hoe moeten afgevaardigden van de priesters en de leken gekozen (of be noemd) worden? Worden ze be noemd, kan men dan nog werkelijk spreken van „representatief"? Kardinaal Alfrink zei, dat de leer van de hiërarchische structuur van de kerk zeker open en eerlijk be sproken moet worden met de refor matorische christenen, maar dat ze binnen zijn eigen kerk geen vraag mocht zijn. De persconferentie van gisteren maakte duidelijk, dat lang niet alle rooms-katholieken meer de stelling onderschrijven dat „de kerk krach tens Goddelijke instelling een hiërar chische structuur" bezit. Dit kon wel eens een belangrijker vraagstuk voor de Rooms Katholieke Kerk worden dan de kwestie van het celibaat. Het raakt immers veel meer de totale structuur van de kerk. Suurhoff LIIERVAN zijn wij zeker, dat ook buiten de kring van zijn poli tieke vrienden en geestverwanten met leedwezen zal zijn kennis geno men van het overlijden op voor onze tijd nog betrekkelijk jepgdige leeftijd van de heer Suurhoff. Hij was voor ons een van de socialis ten van de oude stempel, op wie van zijn ingewortelde overtuiging een grote stuwkracht uitging. Die stuw kracht deed hem een plaats vóórin ons politieke en sociale leven inne men. Zo werd hij voorzitter van de PvdA, voorman in het NW, later ook mi nister op uiteenlopende departemen ten. Maar ook toen bleef hij de ge spannen man die er de voorkeur aan gaf recht op de dingen af te gaan. Men wist wat men aan hem had. Men wist ook wat men had aan zijn werkkracht. Die gaf hg omdat hij zichzelf gaf. Hij heeft zichzelf niet gespaard. Wij moeten aannemen dat het zijn heengaan heeft verhaast. En temeer waar bij de dood verschil len in inzicht betrekkelijk worden, gevoelen wij behoefte in dank en eerbied aan hem te denken. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWS BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze "krant veertien dagen gratis. dit blad O hokje zwart maken naar keus

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1