10EHART0 BEËDIGD NA AFZETTING SOEK ARNO Zuivering NPD in Bombardementen gó'H op Hanoi Ras bestudeert 100-jarigen .wart medici -wil huisarts worden anders dan andere Slagers boycot bang voor kalfsvlees uto reed door rood licht: man gedood SPD behield nc/ira Gandhi meerderheid 'orm/ kabinet SCHIP ZONK NA BRAND China wijst Russische diplomaten uit MAANDAG 13 MAART 1967 DJAKARTA President Soekarno is gisteravond na vijf dagen van heftige discussies door liet Indonesisch volkscongres ontslagen. Direct daarna legde de sterke man van het leger, generaal Soeharto. in de slotzitting van het congres de eed af als waarnemend president. Hij zal tot de pre sidentsverkiezing na de algemene verkiezinge n van het volgend jaar deze functie hekleden. De afzetting iterina Zhdanova weet ook niet :ies waar haar rhoeder Svetlana ina, de dochter van Stalin, op ogenblik vertoeft. Maar, zo ver- e ze een verslaggever, ik ben er- overtuigd, dat moeder binnen- ort naar Moskou terugkeert. Een kwart van de j psche studenten aan de universiteit ijzl Amsterdam heeft aspiraties om arts te worden. Dat blijkt uit een 1965 - begin 1966 onder isistenten gehouden enquete. waar- de vereniging van co-assistenten itte een overzicht van de sa- itelling van de groep te krijgen, ra n de ondervraagden wenst ruim elft (55 pet.) zich te specialiseren. et feit dat een groot deel van de sb taande artsen na het artsexamen nog enige tijd ervaring wenst op ten voor zich als huisarts te vesti- n- wijst er volgens de vereniging op lblpen zich bij het afleggen van net nexamen nog niet geheel in staat de geneeskunst in volle onvang e oefenen. van Soekarno, waarbij zijn mandaat werd inge trokken, ging met tal van maat regelen gepaard. Zo schoot hij be halve zijn presidentstitel ook zijn geliefde titel Boeng Karno (Grote Leider van de Indonesische Revo lutie) erbij in. Zelfs werd besloten zijn politieke wereldbeschouwing, de Pantsjasila, leidraad van het Indonesische beleid opnieuw in ogenschouw te nemen. Wat zijn politieke activiteiten betreft werd bepaald dat Soekarno zich hier van tot de algemene verkiezingen van het volgend jaar dient te ont houden. Soeharto kreeg de bevoegdheid een juridisch orgaan te vormen, dat de be rechting van Soekarno naar aanleiding van zijn rol in de opstand van vorig jaar zou kunnen voorbereiden. Het nieuwe staatshoofd behandelt alle rechtskundige zaken, waarbij Soekar no betrokken is. In een rede tot het volkscongres zei Soeharto als waarnemend president dat het congres correcte maatregelen heeft genomen overeenkomstig de wens van het volk. hebben, was het indirecte gevolg van een actie van de marine en de linkse nationale partij (PNI). Zij trachtten zaterdagmiddag plotseling alsnog de titel „president" voor Soekarno te be houden, teneinde bloedvergieten in Soekarno-gezinde delen van het land te voorkomen. Na bittere woorden wisselingen gingen ook zij akkoord. Desondanks is aan alle verwarring nog geen einde gekomen. In de tekst, waarin de afzetting van Soekarno wordt geregeld en waarin wordt ver zocht Soeharto als waarnemend pre sident te benoemen, komt namelijk nog eenmaal de aanspraak „president Soekarno" voor. Uit de daarop vol gende passages blijkt evenwel duide lijk dat Soekarno daadwerkelijk ont-1 slagen is en derhalve met „mijnheer" moet worden aangesproken. Rustig, Het nieuws van de afzetting is overal in het land rustig, zij het wat zenuwachtig ontvangen. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren gétrof- fen om eventuele moeilijkheden on middellijk het hoofd te kunnen bieden. In Bandoeng verrichtte het leger enkele arrestaties. Tot de gevangenen behoorde het politieke brein achter de revolutie van het vorig jaar. De wordt aangeduid als Sam. caballero (Van een onzer verslaggevers) jlandse markt is het te duur. Kalfsvlees in v de slagerijen is van graskalveren en nuch- ROTTERDAM Slagers zijn bang, dat hun klanten geen kalfs vlees meer zullen kopen na de rechtszaak in Arnhem tegen Gel derse veehouders, die mestkalve- ren inspoten met een kankerstimu- lerend hormoonpreparaat. Ongelukken op de weg «STERDAM De 19-jarige omobilist B. S. uit Amsterdam zaterdag de 21-jarige ser- fit B. Burgers aangereden en nadat hij met een snelheid ruim 60 kilometer door rood was gereden. Ijongeman, die kennelijk in paniek kte, keerde vervolgens in volle vaart auto en reed een zijstraat in waar een 17-jarig meisje en een 15-jarige polier tegen de grond reed. De twee 'itoffers kwamen er betrekkelijk af. B. S. bleek sinds kort in bezit van een rijbewijs. Op de Venrayse weg ter Deurne is gisteravond een to met vijf inzittenden ge er de kop geslagen. De 20- W. van den B. en de naast hem ende Th. van den B. werden uit de geslingerd. Beiden zijn ernstig 1 naar een ziekenhuis gebracht, overige drie werden licht gewond. "ÏRDAM Een auto met twee mannen is gisteren in Amsterdam het water geraakt. De 24-jarige B. is daarbij verdronken. De inzittende moest met een ern- hoofdletsel in een ziekenhuis wor- opgenomen. Een toevallig passe nde voorbijganger haalde de jonge- in uit het water. )LLE De 61-jarige aannemer J. A. j uit Meppel is zaterdag op de rijks- ég Zwolle-Meppel ernstig gewond ge lakt na een ongeluk. L. raakte waarschijnlijk door een windruk zijn macht over het stuur kwijt en botste tegen een zware vrachtwagen met aan hanger. De met flessen koffiemelk zwaar geladen vrachtauto kwam in de rechterberm terecht en kantelde ver volgens in het kanaal. De chauffeur kwam er ongedeerd uit. Door dit on geluk moest deze rijksweg vier uur voor het verkeer worden gesloten. HAPERS De 22-jarige G. van der Peet uit Brussel is gisteren bij een ver keersongeluk op de provinciale weg Eindhoven-Reusel om het leven ge komen. Zijn vrouw en een kennis, die bij hem in de auto zaten, zijn gewond in een Eindhovens ziekenhuis opgeno men. Het ongeluk gebeurde doordat een tegemoetkomende auto plotseling naar links uitweek en de auto van de heer Van der Peet in dc flank raakte. GOIRLE De heer Oostelbos ("261 is gisteren om het leven gekomen toen zijn auto uit de bocht vloog, over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. De 12-jarige Christiaan Engelen uit Tegelcn overleed zondag aar gevolgen van een ongeluk, dat hem tien dagen geleden overkwam. Toen raakte de jongen bij het spelen in voor afbraak bestemde woning zwaar gewond, nadat de betonnen vloer om laag gestort was en hem had bedol- FRANKFORT Het bestuur van de Westduitse rechts-radicale natio- naal-democratische Partei Deutsch- lands (NPD) heeft zaterdag op een buitengewone vergadering in Frank furt de royering door partij voorzitter Adolf von Tliadden en zeven andere Fritz Thielen van zijn plaatsvervanger ongedaan gemaakt, en daarentegen Thielen zelf uit de partij gestoten. Vrijdag had de afdeling Bremen van de NPD Thielen, die daar als lid stond ingeschreven, al geroyeerd. Vin Thad- den behoort tot de meer extreme vleugel van de partij. Het besluit van het partijbestuur is waarschijnlijk grotendeels het gevolg van de talrijke protesten die in de NPD gelederen opklonken toen de door Thielen verrichtte „zuivering" bekend werd. De parlementsfractie van de NPD in Hessen dreigde zelfs en bloc met ontslag. Als vaststaand wordt aange nomen dat nu ook naaste medewer kers van Thielen spoedig uit de par tijtij worden gezet. Klaus Ehlers. voorzitter van de Westberlijnse afdeling van de partij, is inmiddels afgetreden en heeft de partij de rug toegekeerd in verband met de moeilijkheden. Toneelspeelster en TV-actrice Pleunie Touw 25 STUKS 1.50-EEN LAURENS PRODUKT lO tm 19 maart De verontwaardiging in dp slagezswe- reld is algemeen: de betrokken veehou ders hebreu ».it zuiver winstbejag de volksgezondheid ernstig in gevaar ge bracht. Van een boycot van kalfsvlees is nu nog niets te merken. Het Produktschap voor vee en vlees in Den Haag verwacht ook niet, dat het zo'n vaart zal lopen- Een woordvoerder zei: Wij hebben de indruk, dat de omvang van het kwaad nog wel is meegevallen. In elk geval zijn er geen ongelukken van gekomen. De zaak tegen de veehouders werkt preven tief. Het .isico om met het inspuiten door te gaan, h veel te groot geworden. Bovendien is de bestrijding krachtig ter hand genomen" Het Produktschap had al geruime tijd een vermoeden van het misbruik. Des kundigen wisten dat er een klap zou vallen. Voordat zij konden ingrijpen, moesten rij er echter zeker van zijn, dat het preparaat schadelijk voor 'de volks gezondheid is. Daarvoor moesten uitge breide proeven worden genomen. LISSABON Het 2.818 ton meten de Panamese schip Dias is gezonken nadat gisteren aan boord van het schip brand was uitgebroken. Het on geluk deed zich voor ruim honderd kilometer ten zuid-oosten van Kaap St. Vincent, ter hoogte van de zuid punt van Portugal. De brand ontstond in de machine kamer maar breidde zich uit over het dek. De Griekse bemanning van de Dias is door het Portugese vaar tuig Bicuda aan boord genomen. In de Golf van Biscaje kampen ook nog de Liberiaanse tanker Eugenie. I de Belg Meredith trekt zich terug NEW YORK James Meredith, die I vorige week meedeelde dat hij zich republikeins kandidaat zou stellen voor de zetel in het Huis van Afgevaardig den die was vrijgekomen door het af zetten van de democraat Adam Clay ton Powell, is op zijn besluit terugge komen. Hij weigerde zijn beslissing toe te van Chinese employés van lichten. De aankondiging van zijn kan- de Sowjct-ambassade in Peking. I-»»»-*""- niet goed gevallen in Har-1 SAIGON/HANOI In het afge lopen weekeinde hebben Ameri kaanse bommenwerpers aanval len gedaan op Hanoi en gebieden rondom deze stad. Vijfenveertig vliegtuigen wierpen bommen van 325 kilo op installaties in het in dustriecomplex van Thai-Ngoejen waar hoogovens staan. Op de Atlantische Oceaan verkeert intussen een ander schip, het 1364 ton metende Noorse vrachtschip Jamen in moeilijkheden. Doordat de motoren niet meer werken drijft de Noor naar de kust van Bretagne. Het slechte weer op zee bemoeilijkt reddingspo gingen. De Nederlandse sleepboot Pa cific en de Deense coaster Hogelund koersen naar het in nood verkerende school en de r.k. kerk volledig ver woest en talrijke kinderen en gelovi gen gedood of gewond. Het derde bombardement sinds vrij dag op een Noordvietnamese kracht centrale werd gisteren in Viet Tri uitgevoerd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, zei gis teren dat de bombardementen op Noord-Vietnam slechts gestaakt zullen worden, als de regering in Hanoi haar militaire activiteiten in het zuiden vermindert. Hij zei dat Amerika bereid is vre desbesprekingen te houden of over de voorwaarden voor besprekingen te discussiëren, ook wanneer de strijd voortgaat. 1 l 'D-bestuur: Geen twijfel rechtspraak over Teixeira (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Het hoofdbestuur PEKING China heeft zater dag twee Russische diplomaten uitgewezen die verantwoordelijk worden gesteld voor de „vervol- EW DELHI £mier Indira giste- eenstemmig i de parle- :sfractie van I Congrespartij, betekent dat opnieuw een ring zal vor- lerder op de had zij het slag van haar feinet bij presi- pt Radhakrisj- ingediend. Pe herverkiezing was al zeker nadat £nd was geworden dat oud-minis- [van financiën, Desai, zich als kan- laat voor het leiderschap van de Jrtementsfractie had teruggetrokken. WEST-BERLIJN Ondanks een stemmenverlies van vijf procent heeft de sociaal-democratische partij van burgemeester Albertz gisteren in de verkiezingen voor een nieuw Westbcr- lijns parlement haar absolute meer-j derheid behouden. De CDU ging vergeleken met 1963 vier procent vooruit. De enige andere partij, die in het parlement vertegen woordigd, is. de liberale vrije demo cratische partij, ging met bijna één procent achteruit. De zetelverdeling in het parlement ziet er nu als volgt uit: SPD 81 (1963: 89) CDU 47 (1963: 41), FDP 9 (1963: 10). De communisten, die ongehinderd aan de verkiezingen in West-Berlijn konden deelnemen, kwamen van 1.2 op 2.0 procent. Ook deze vooruitgang le verde hen evenwel geen zetel op. Slechts 85.7 procent van de 1.75 mil joen kiesgerechtigden namen aan de verkiezingen deel. i New York. Po- Kamerlid B. v. d. Lek gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Het Tweede-Kamerlid drs. B. van der Lek (pac. soc.) uit Bilthoven is vandaag gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op het proefschrift Licht gevoelige pigmentcellen. De heer Van der Lek studeerde biolo gie aan de Utrechtse universiteit De Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek stelde hem na voltooi ing van zijn studie in staat enkele ja ren onderzoek te verrichten over de lichtgevoeligheid op pigmentcellen in de vinzoom van klauwpadlarven. De heer Van der Lek is sinds 1962 werkzaam als leraar biologie. et is. voor zover bekend, nog niet eerder voorgekomen dat het com munistisch bewind in China Rus- Gisteren werd het doelgebied uit gebreid tot Hanoi, zo meldde het Noordvietnamese persbureau. Bij deze gelegenheid zouden twee Amerikaanse vliegtuigen zijn neergehaald. Voorts is gemeld dat de eerste in de delta van de Mekong geïnstalleerde Amerikaanse eenheden zaterdag voor het eerst in een zwaar gevecht gewik keld waren geraakt met Vietcong- strijders. waarbij e enAmerikaanse journalist werd gedood. Hij is de negende persman die in Vietnam om het leven kwam. Het bombardement van vrijdag op de opslagplaats en centrale van Hon Gai wordt aangemerkt als een der belangrijkste welke de Amerikaanse luchtmacht tot nog toe op een be- paad doel heeft uitgevoerd, en als van veel groter belang dan de aanval op de metaalfabriek van Thai Ngoe- I van de VVD heeft geen enkele reden jen. om aan de onpartijdigheid en de be- Dezc bombardementen hebben vol- trouwbaarheid van de Nederlandse gens het Noordvietnamese ministerie rechtspraak inzake de affaire Teixeira buitenlandse zaken veel slacht- de Mattos te twijfelen. Dit hebben de liberale fractieleider mr. E. H. Toxopeus en zijn collega in de senaat mr. H. van Riel zaterdag duidelijk gesteld tijdens de algemene vergadering van de VVD in Rotter- Uit de vergadering was het idee naar voren gekomen om een parle mentaire enquêtecommissie een on derzoek te doen instellen naar de ach tergronden van deze zaak. Het pas benoemde liberale Kamerlid oud-schout bij nacht Koudijs schetste de huidige betekenis van de NAVO. Hij betoogde dat dit orgaan bijgedragen heeft tot de ontspanning met de Sowjetunie. Anderzijds achtte hij de Navo nog steeds onmisbaar, gezien de ontwikkelingen in China. Een vermin dering van de Nederlandse bijdrage aan de Navo met name bij de ma rine achtte de heer Koudijs momen teel ongewenst. In de ochtenduren spraken mr. Van het Tweede-Kamerlid Porthei- de positie van de middengroe- Onmiddellijk vertrek geëist Tres-zaak voor de Hoge Raad UTRECHT Mr. J. E. B. van Julsingha, raadsman van de verdach ten in de zogenaamde Tres-zaak. heeft besloten in cassatie te gaan van de straffen die het Amsterdamse ge rechtshof vorige week heeft opgelegd aan zes studenten. Zij waren in hoger beroep veroor deeld tot een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Deze straffen waren' hoger dan door de procureur-generaal was geëist. De studenten waren betrokken bij het inwijdingsritueel met de roetkap, waarbij op 10 april 1965 een student om het leven kwam. De „vervolging" waarvan gesproken wordt, slaat vermoedelijk op het ont slag dat alle Chinese employés van de Russische ambassade vorige maand kregen toen ze tijdens de heftige anti-Riel Russische demonstraties in Peking het j ne ov werk neerlegden. j pen. De heer Portheine beloofde dat I de VVD aandacht zal blijven schenken jaan de positie van de-meestal niet er kende categorale organisaties. ESSEN Alfred Krupp. de enige eigenaar van de Westduitse industrie reus Fried. Krupp, heeft een com sie van zes personen benoemd die de omzetting van zijn bezit in een ven nootschap zal verzorgen. China heeft bij Rusland ook gepro testeerd tegen „anti-Chinese provoca ties" in een trein, die van China op weg was naar Moskou. Volgens het protest hadden op 25 februari Russische grensbewakers ci taten van Mao uit de rijtuigen ver wijderd. Maltezer kwestie toch opgelost LONDEN Dc regering van Malta j MOSKOU Gemoedelijke mensen is gisteren alsnog akkoord gegaan met leven het langst. Deze stelregel- het Britse plan tot gedeeltelijke terug- voor-het-leven heeft een Russische trekking van de Britse troepenmacht op het eiland. Daarmee is een einde gekomen aan de twee maanden duren de crisis in de betrekkingen tussen de beide landen. Onmenselijk 3) Ik geloof dat zr. Schalk in Den Haag mij verkeerd heeft begrepen. Het gaat me niet om mensen als zij die zo gelukkig zijn in „officiële" be jaardentehuizen. Maar om de huizen die ouden van dagen opnemen om er een hoop aan te verdienen, zoals in Duivendrecht waar die verschrikke lijke brand woedde. Ikzelf ben voor tachtig procent invalide, maar toch, zo lang we kunnen, blijven we op onszelf wonen. Want hoe dikwijls lees je niet in de krant dat oude mensen lang dood liggen in hun huis voor ze worden gevonden. Mensen die een dergelijke zwakke gezondheid heb ben. gaan m.i. nog altijd voor. Ik wil de dat meer ouden van dagen de zaak zo beoordeelden. Ik ken mensen die al wel vijf jaar ingeschreven staan en maar niet aan de beurt ko men. Daarbij dan krom van de reuma tiek. Zo lang er nog zulke gevallen bestaan kan ik geen vrijmoedigheid vinden om als toch nog altijd gezond mens naar een bejaardentehuis te gaan. Een goed dan, natuurlijk- Dordrecht P. Willemstein. Kleine iiintt De verkiezingen zijn voorbij en de leuzen en slogans zijn verklonken. Parlementariërs kunnen nu weer de praktijk beoefenen en hun positie ge bruiken om te beïnvloeden in politiek en maatschappelijk opzicht. Ze kun nen indien ze dat nodig achten i ook eigen inkomen verhogen. Wan neer zij dat mochten doen. hoop ik dat ze ook eens zullen denken aan hen die dat niet kunnen en die boven dien wat hun inkomen betreft zich bewegen op het laagst denkbare finan ciële niveau (dat met welvaart weinig te maken heeft). Geen deeltje van de winsten is voor hen; wel mogen ze het gelag helpen betalen als door in terne reorganisatie klappen moeten worden opgevangen (ontslagen). De kleine man is nog steeds de onderlig gende partij. Dordrecht. P. Bodegraven Jongen gedood bij experiment VENLO Elektrische stroom dood de zaterdagmiddag in een groentekas te Venlo het twaalfjarige tuinderszoon tje Jan Hendriks. Hij was aan het ex perimenteren met een zelfgemaakte wormenvanger. TAIPEI Nationalistisch China heeft in Nederland een volledige sterili- satie-apparatuur aangekocht. De kosten hiervan bedragen ongeveer 100.000 dollar. De apparatuur zal wor den geplaatst in de eerste grote zuivel fabriek van het land. Het rapport wijst uit dat hoogbejaar den in de bergen wonen, licht werk doen schapen hoeden), niet drin ken, niet roken en licht verteerbars maaltijden gébruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5