Nieuwe Leidse Comramnt Soekarno nu alleen nog maar Particulier secretaris van Prins en Prinses Lieve Koningi n, verbied dat eerste ei ^üüi D' Geen middelen via automaten ACHTLING GEBOREN Arts niet direct betalen Witte veen liever niet Jongeman (20) bekent HERMAN VAN DER MOLEN VERMOORD MHIIIIlltim ïatrriaf! 11 maart 1967 TTstc }a»ry»nj CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD KOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2—28 - Bodegraven Tel. 0172S—2541. Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. redacteur: Dr. E. DIEMER t her» in feghenspoetl" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Amsterdam heeft een grote 'icasso-tentoonstelling, waar en prachtig overzicht van het rerk van de fanatieke Span iard te bewonderen is. Op de Gagina Cultureel Venster van in# Zondagsblad een analyse an deze sfinx. Nieuwe dokter Finlay - Zie Radio en TV Gemeente-van-morgen E. Bloembergen heeft heel parte ideeën over de kerk en net name over de efficiency, vaaraan nog wel eens het een ander ontbreekt. In ons Zon- agsblad leest u zijn markante |edachten over de gemeente- van-morgen. Carillon te geef d EN 1 HAAG Het bestuur van de hting „Ons nationaal monument", tuurder de heer P. de Boer in ichten, zoekt een plaatsje voor een illon, dat in een toren moet komen. )e beiaard komt van de „Bond van bilisatie-invaliden en van hunnen ■taanden" en van de stichting „De lerlandse soldaat". Van beide is de De Boer voorzitter en oprichter. 'et op passende en1 waardige wijze dak brengen van het klokken- ondervindt moeilijkheden. Daarom ft ..Ons nation-.al monument" de gracht aanvaardt om een carillon- te bouwen. Als plaatsen hier- zijn genoemd Amsterdam. Apel- Den Haag, Leeuwarden en rhten. VOLKSCONGRES VONNIST: SOEHARTO MAG BERECHTEN JAKARTA In gehei me zitting heeft het Volkscongres vanmor gen vroeg besloten het advies van een speciale commissie om Soekarno af te zetten en vooi het gerecht te brengen op te vol gen. Generaal Soeharto zal tot waarnemend president worden be noemd. De besluiten zijn nog niet openbaar. Maar zegslieden meenden, dat de re- gering-Soeharto tevens gemachtigd is Regering vaardigt voorschriften uit DEN HAAG De regering is van plan voorschriften uit te vaardigen voor de invoer, vervaardiging en aflevering van anti-conceptionele middelen. De verkoop punten zullen worden beperkt tot apo theken en drogisterijen, evenals winkels en consultatiebureaus met een speciale vergunning. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, zegt in een brief aan de voorzitter van een bijzondere commissie voor de wet op de medische hulpmiddelen, dat de anti- concepticnele middelen niet door middel van automaten zullen worden verkocht. Dr. Bartels ziet uit het oogpunt van volksgezondheid geen aanleiding een regeling te treffen voor reclame voor anti-conceptionele middelen, afgezien van de voorgestelde regeling die betrekking heeft op misleidende reclame. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk i frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. om tegen „ingenieur" Soekarno een gerechtelijke procedure te beginnen. Het besluit van het Volkscongres zou uit vier punten bestaan: 1. aan president Soekarno wordt het man daat van het Congres en alle staats macht ontnomen, 2. Soeharto wordt waarnemend president, 3. Soekarno mag niet meer in de politiek en 4. een gerechtelijk onderzek wordt aar. de regering overgelaten. Soeharto, die nog deze week een pleidooi hield voor het aanblijven van Soekarno als president, heeft gister avond een spoedbijeenkomst van de legerchefs voorgezeten. Hij wil mati ging van de eisen, omdat de aanhang van Soekarno op het platteland groot ALARM Maar alle pleidooien van de mili taire leiders schijnen niet geholpen te hebben. Indonesische troepen staan nu gereed om bij moeilijkheden in te grijpen. De marine is in staat van alarm. De buitenwijken van Djakarta en het Merdeka-paleis worden zwaar bewaakt. Tanks hebben strategische punten van de stad bezet en voetgangers, die het gebouw van het Volkscongres na deren, worden gefouilleerd. Waarnemers menen, dat het Volks congres het woord „ontslag" heeft vermeden om de voorstander? van Soekarno en de gematigden niet tegen de haren in te strijken. Het presidents mandaat, dat zeer uitgebreid was, wordt Soekarno ontnomen, aan Soe harto zou het worden overgelaten om Boeng Karno geruisloos van het po litieke toneel te laten verdwijnen. SAIGON Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is vrijdag Zuid-Vietnam neergestort. Alle 25 Amerikaanse militairen aan boord kwamen om het leven. MEXICO Een 21-jarige vrouw heeft vrijdag het leven geschonken aan een achtling: vier jongens en vier meis jes. Ze kwamen allen levend ter wereld. De geboorte van een achtling is nog nooit eerder gemeld. Vier van de kinderen stierven kort na de geboorte. De artsen in het zie kenhuis menen dat de kans klein is dat de overige vier kinderen in leven zullen blijven. De moeder maakt het goed. Uitstel ultimatam Vereniging LHV heeft gisteravond in het RAI-congrescentrum met meer derheid van stemmen besloten het ul timatum aan de ziekenfondsorganisa ties, dat maandag a.s. afliep, een week uit te stellen. De huisartsen aanvaardden de richtlijnen vón minister Veldkamp, die 24 uur eerder door de minister met de ziekenfondsen en de huis artsen waren besproken. Gaan ook de ziekenfondsen met de richtlijnen akkoord, dan is de LHV bereid nog langer dan een week uitstel te ver lenen voor het bereiken van over eenstemming met de ziekenfondsen. Officieus staat het al wel vast dat ook de ziekenfondsen bereid zijn met de richtlijnx van de mi nister in zee Ie gaan, zodat het er thans op begint te lijken, dat het huisartsenconflict over de ho noraria definitief uit de wereld gaat en de ziekenfondsverzeker den zich dus geen zorgen meer behoeven te maken over het con tant betalen van de dokter. De voorzitter van de LHV, dr. Van Rijn. veronderstelde vannacht dat over veertien dagen een akkoord met de ziekenfondsen gereed kan zijn. Hij merkte hierbij echter op, dat de aan vaarding van de richtlijnen-Veldkamp nog niet betekent, dat de artsen niet terugkomen op de structuur van de artsenhonorering. KVP en ARP (Van c parlementsredactie) DEN HAAG Belangrijke stro mingen in de Tweede-Kamerfracties van KVP en ARP zijn gekant- tegen een benoeming van de VVD'er prof. dr. H. J. Witteveen tot minister van financiën. Dit bleek gisteren tijdens vergaderingen van beide fracties. Hun voorzitters, de heren Schmel- zer (kvp) en Roolvink (ar), zullen de bezwaren aan dc kabinetsformateur mr. Biesheuvel voorleggen. In de CH-fractie is men ook niet bepaald enthousiast over dc kandidatuur- Wittevcen. Het is overigens niet duidelijk hoe hard de fractieleiders het anti-Witte- veeii- spelletje zullen spelen. De KVP, die zelf niet in staat is een aanvaard bare kandidaat voor financiën te leve ren, kan moeilijk al te hoog van de toren blazen. De ARP wil niet het „on aanvaardbaar" over prof. Witteveen uitspreken, maar zal wel druk op de formateur uitoefenen om naar een an der uit te kijken. Voor vervolg zie pag P ja s V inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze ALKMAAR Herman van der Molen, het sinds zaterdag middag vérdwenen elfjarige Alk- maarse jongetje, is vermoord. De dader, de 20-jarige kantoorbe diende P. B. uit Alkmaar, heeft gisteravond bekend. B. belde gisteravond omstreeks half zeven aan bij een brigadier van de Alkmaarse politie. Nadat deze de recherche had gewaar schuwd, werd B. meegenomen naar het politiebureau. Hier vertelde hij het jongetje zater dagmiddag door wurging om het leven te hebben gebracht. Het lijkje had hij verborgen in een houtopslagplaats, j achter een stapel 'hardboardplaten. j Zedenmisdrij f De kantoorbediende zei zaterdag, j omstreeks vier uur 's middags, het L jongetje ontmoet te hebben bij de Alk- maarse wielerbaan, op 600 meter af- j stand van de plaats waar de fiets van het jongetje werd gevonden. Hij j pleegde eerst een zedenmisdrijf me'tl het kind en wurgde het hierna. B. heeft de hele week normaal ge werkt. Alleen in de avonduren blijkt hij zich bijzonder opvallend te heb ben gedragen. Zo is gebleken dat hij meerdere malen zowel langs het huis van de brigadier van politie, als langs het huis van de ouders van zijn slacht offertje is gelopen. TERUG VAN VIETCONG De Franse verslaggeefster Mi- chele Rey, die zich in Vietnam door de Vietcong gevangen liet nemen en daarna drie weken werd vastgehouden, is in Parijs teruggekeerd. Michele hier sa men met haar 7-jarige zoon Patrick, die haar op het vlieg veld Orly verwelkomde. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tegenstellingen [N DE socialistische pers is het een bewijs van onduidelijkheid bij de christelijke partijen genoemd, wan neer een minister uit die par tijen eerst in een kabinet met socia listen, daarna in een met liberalen zit. Ons dunkt, als dat alle onduidelijk heid is, dan valt het nogal mee. Want het verwijt gaat uit van een onjuiste vóóronderstelling, te weten dat de tegenstellingen tussen socialisten en liberalen zo groot zijn als dezen zelf willen doen voorkomen. Dat men het doet voorkomen, is be kend. Van beide kanten verkondigt men luide, dat men niet met de an der in één kabinet wil zitten. Daar om ook was de informateur al dade lijk genoopt een keus te doen. In werkelijkheid is de tegenstelling een betrekkelijke. Niet dat het voor ons „lood om oud ijzer" is die uitdrukking hebben ook wij als min der gelukkig verworpen. Maar het gaat in de samenleving gelukkig niet om óf socialisme óf liberalisme. Deze twee zijn, elk op zijn wijze, eenzijdig. Het socialisme onderstreept de collectiviteit, het liberalisme de enkele mens. Maar in de collectiviteit mag de enkele mens niet opgaan, en aan de andere kant is de enkele mens onbestaanbaar. Het is altijd een kwestie van afwegen van waar den, waarbij nu eens op dit, dan weer op dat moet worden gelet. Dat hebben de christelijke partijen als regel beter begrepen. Hun poli tiek is dan ook méér dan een cor rectie op de liberale en socialistische opvattingen en draagt een eigen ka- Wanneer- men een minister uit de christelijke partijen, die achtereen volgens met socialisten en liberalen samenwerkt, daarvan een verwijt wil maken, kan men evengoed vra gen, of dezen zelf in de praktijk al niet tonen in te zien dat dc door hen uitgeroepen tegenstellingen heus niet zo groot zijn als zij het in het afgetrokkene willen doen voorko- Al eerder In verband met een vroeger ge pleegd zedendelict, waarvoor hij nog in een proeftijd liep, was hij zondag reeds door de politie verhoord. Na het verhoor was hij echter weggestuurd. De officier van justitie in Alkmaar, jhr. mr. A. Reigerman, is met het on derzoek belast. KOUDEKERKE a.d. RIJN Het rie ten dak van een boerderij, bewoond door een gezin met eif kinderen, vatte gistermorgen omstreeks twaalf uur vlam, als gevolg van uit de schoorsteen komende vonken van een brandend fornuis. De boerderij met stal en hooiberg brandde geheel af. Het vee kon met moeite worden gered. De brandweer van Koudekerke kon ternauwernood voorkomen dat een naast het branden de huis gelegen boerderij ook in vlam men opging. paasliguurtjes melk en puur van niet duur wel heerlijk Mr. baron Van isbeck benoemd Maartse buien J DEN HAAG De Koningin I heeft mr. H. J. baron Van Asbeck met ingang van 1 april benoemd tot hoofd van het gezamelijk parti culier secretariaat van prinses i Beatrix en prins Claus. j De heer Van Asbeck zal als particulier secretaris mr. C. J. van Schelle opvolgen, DE BILT Aan de periode met op- die sinds 1 september 1965 als zodam' vallend hoge temperaturen is een eindetijdelijk ter beschikking was gesteld va gekomen. Met een krachtige tot harde prins Claus en tevens belast was met de westenwind wordt van de oceaan dit voorbereiding van een nieuw secretariaat, weekeinde koudere lucht aangevoerd, j Mr. Van Schelle keert terug in zijr waarvan de temperatuur 8 a 9 gradenfunctie als chef van de directie buiten- lager is. landse dienst van het ministerie var Naast opklaringen passeren er buien, buitenlandse zaken, waarvan sommige met hagel en onweer. Het is het weertype van de bekende maartse buien. J.GR0E Beurtmakel Si Pens CL. OE VRIESELA NE ids li VELD J- if ROTTERDAM-I TEL. (010) 23173* - 23tf*3 VERZEKERINGEN OP ELK GERIEO Wrakken autowrakken weg wil slepen, legt nog eens nadruk op een toekom stig gevaar voor onze samenleving: de vervuiling, niet alleen te water, maar ook te land. Wie wel eens langs de weg Is en z'n ogen de kost geeft, ziet ze staan, die wrakken. Soms eenvoudig in dc berm geschoven, ook wel nonchalant in een weiland geduwd. Monumen ten van de auto-industrie, die steeds meer en mooiere auto's produceert. In onze welvaartsmaatschappij wor den we bedolven onder dure en omvangrijke consumptiegoederen. We staan nog maar aan het begin. Nieuwe vindingen maken de pro- duktie van nu alweer verouderd. De geperfectioneerde produkten moeten zo snel mogelijk weer worden af gezet. En het „oude" moet ergens blij ven. De verwerkingsindustrie van afvalstoffen zal in de nabije toe komst het aanbod niet aankunnen, komst het aanbod niet aan kunnen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de sloper van straks de man is om ons land schoon en leefbaar te houden. In Den Haag 07.01. onder T De vierjarige Marinus van Gooi is 'rijdagmiddag bij de brug in de Sluisweg te Dongen te water geraakt ?n verdronken. Het kind werd twee kilometer door de snelle stroming van de Donge meegesleurd. Het secretariaat zal blijvend In Den Haag worden gevestigd en wel in het paleis Lange Voorhout. Prins Claus zal hier ook zijn eigen bureau betrekken, in verhand met zijn werkzaamheden als lid van de raad van advies voor de ruimte lijke ordening. Mejuffrouw M. C. C. Wijnen, particu lier secretaresse van prinses Beatrix en Erins Claus zal eveneens op het Voorhout nar intrek nemen. De in 1924 geboren particulier secreta ris. mr. H. J. baron Van Asbeok was tot de datum van zijn benoeming 1 april 1967 hoofdadministratieur van het ministerie van buitenlandse zaken te Den I Maandag zal in het St. Jans College I te Den Haag een teach-in worden ge houden over de hongersnood in India. Thomas schreef naar Soestdijk LEIDERDORP Dc tienjarige Thomas Pabon in Leiderdorp is een echte vogelvriend. Hij kent de bij zonderheden van de meeste gevleu gelde dieren op zijn duimpje. Hij verraste veertien dagen geleden zijn ouders door hun een brief voor te lezen die hij van plan was aan de koningin te zenden. Lieve Koningin, Over enkele weken komen de trekvogels weer naar ons land. Dan zullen vele kinderen in de weilanden weer gaan zoeken naar het eerste kievitsei. Het is toch wel jammer dat die kinderen dat doen. want ze zullen ongetwij feld verschillende nesten vernie len. En ze zullen ook als het eerste kievitsei gevonden is, doorgaan met eieren zoeken en nestjes ver- Ze zeggen wel eens dat koeien de nesten ook vernielen, maar dat is niet waar. Kievitten zijn zeer slim en als een koe te dicht bij het nest komt, laten zij ze schrikken met scherpe geluiden bijvoor beeld.. Lieve Koningin, ik zou u willen vragen om die gewoonte van het eerste kievitsei te ontvan gen, af te schaffen. Hoe lekker u zo'n kievitsei ook vindt. Vader en moeder luisterden ernstig maar zeiden toch dat Tho mas de brief maar niet verzenden moest. Thomas heeft het toch ge- Gisteren werd telefoonnummer 01710- 32751 opgebeld uit Soest dijk. Mr. J. van der Hoeven, parti culier secretaris van de Koningin, belde in opdracht van Hare Ma- jesteit. Een antwoordbriefje achtte de Koningin in dit geval niet vol doende. De heer Van der Hoeven zou Thomas zelf komen opzoeken. En dit is nu gebeurd. In een AA-auto kwam mr. Van der Hoeven in Lei derdorp. Thomas kreeg een chocoladeëi van koningin Juliana en de monde linge boodschap dat de Koningin zicli had laten voorlichten door deskundigen. Verbieden kan de Koningin het eierenzoeken niet. Er is een wet die dat toestaat. Maar wel wilde de Koningin haar grote waardering uiten voor de liefde voor de dieren die in de brief van Thomas haar zeer getrof fen had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1