MOEDERS VOOR MOEDERS r WINKELEN Jam duurder door eenmalige ver pakking Let op uzelf in de schoonmaaktijd dialoog BLAD ZIJ ZATERDAG 11 MAART 1967 Unieke actie voor nieuw soort donors rouw die spoedig haar kindje krijgen kan veel doen voor dit ogenblik uitzien. I LUISTERT u ook regelmatig naar dat voor lichtende rubriekje van mevrouw B. Korte- kaas -Den Haan in de radiorubrieken van NCRV en KRO „Waar voor uw geld"? Dan hoorde u ook wellicht haar vraag hoe de huisvrouw er over denkt dat jam slechts in eenmalige ver pakking zal worden verkocht in de toekomst. Zoals u al begrepen hebt uit de grote voorlich tingsplakkaten bij de kruidenier, is er nu een soort overgangstijdperk. De overgang op eenma- lige-verpakking gaat niet zomaar. Er schuilt een addertje onder het gras: de jam wordt 6 cent duurder. Wat de huisvrouw ervan vindt, wist de Hulshoudraad de volgende dag. De brievenbus was te klein! 88 pet. van de inzenders was tegen eenmalige verpakking zon der meer. 8 pet. kon het nog ac ceptabel \inden. mits geen prijsverhoging het gevolg was en slechts 4 pet. was ronduit voorstandster van eenmalige ver pakking. Men was tegen wegens de prijsverhoging van 6 cent; het gemak is voor fabrikant en detailhandel. Het is niet billijk dat de consument moet betalen. „Wij hebben geen bezwaar tegen het afwassen en terugbrengen" was een veelvuldig commentaar. Het vuilnisvat dat al zo'n pro bleem is. wordt nog voller. Wegens de ver voortgeschre- "\AISSCHIEN koestert u uw geheim nog. Alléén uw man weet ervan. Vragen wimpelt u af met: „voorjaarsmoeheid, zeker". Tijd genoeg om het te vertellen, want het groeiende wonder heeft negen maanden nodig. Toch is er een farmaceutische in dustrie die graag uw geheim wil delen. Niet om reclamefolders te sturen. Nee, ze zit dringend ver legen om een stof die u dagelijks als waardeloos wegspoelt. Want u bent de enige bron, waardoor een tentie voor de deelname, andere vrouw van bepaalde vormen van onvrucht- boekje „Wordend moederschap baarheid kan worden genezen. U, aanstaande moeder! aan de actie, velen voor de tweede of derde maal. Om de dag komt de chauffeur de plastic container ophalen. Het is een kleine moeite. De resultaten zijn groot. Wie gunt andere vrou wen niet de weelde van moe derschap? Daarbij vergeleken zinkt dc at- IDe industrie noemt haar aktie moeder poeders voor moeders". Zij Er is doorlopend een beroep op wereld Instaande moeders om urine staan, gedurende de eerste landse fabriek maanden van de zwanger- |hap. Dat donors worden ge jaagd om moedermelk weten grootste wereldleveranciers Tien duizenden liters zijn nodig om een kleine hoeveelheid van het jeer bekend. Maar vloeistof, i artikelen en advertenties. isschien niet erg kies, zult u Proefactie Medio 1966 startte vraag Al deze duizenden liters wor- dan nog den per auto thuis opgehaald Dertig vracht- en bestelauto's zijn uitsluitend voor het vervoer van deze grondstof in ons land proefactie in Eindhoven. Nu zijn op de weg. Kratten vol gele De reden is. dat gedurende der- plasticbussen arriveren dagelijks in weken vanaf de dag dat de in Oss. De fabriek werkt continu diensten. om de stroom te verwerkên. Uit h eerst dertigduizend liter 173 gram J Pregnyl, de stof waarom het Schiedam en Vlaardingen. en in gaat. de loop van het jaar in 's-Gra- twee weken I haar urine een hoge hormoon- Itscheiding te vinden is. Dit hy- pfyse-hormoon kan meisjes en ■ouwen genezen. Was het nu zo kt de aanstaande moeder negen taanden lang die stof kon leve- 'an zou de fabriek zich tot of verloskundigen kunnen Resultaten Van - vaardeloos tot waardevol. Om een bepaalde vorm van on vruchtbaarheid, die anders nau- zijn, op fEEFT de schoonmaak-koorts u ook te pakken? Stort u niet hals over kop in het werk, zouden ve u willen raden. Loop na, wat er aan kleine repa- aties te verrichten is. Dikwijls is het prettig als die erst aan de beurt komen. Want werklui, de goeden jiiet te na gesproken, maken allicht rommel. De waslijn, de lekkende kraan, de gammele keuken trap, het raam waar een barst in zit, de speelgoedkist an de kinderen, ieder zal zelf zo'n „verlanglijstje" hebben. Het is de moeite waard na te gaan wat uit lie lappenkist kan verdwijnen. We bewaren te veel. In de oorlog had dat zijn nut. maar wat gebruikt u br in feite nog van? nt Misschien weet de maatschap- "relijk werkster van uw kerk of jtruisvereniging wel raad als er g^oede gebruikte kleding of een paby-uitzet weg te doen is. Wees ,*»iet al te radicaal met uw Schoonmaak. Tapijten die te hard geklopt worden, verliezen de lijm uit de jutelaag het kleed wordt slap en sommige polen komen los te zitten. Lees de gebruiksaanwij zing op schoonmaakmiddelen goed. Neemt u teveel van dat goedje, dan werkt het als afbijt- middel en dat was uw bedoeling Maak een vloerbedekking die vezelig is liefst 's avonds schoon, zelfs als u met droogschuim aan de gang gaat. Loopt u namelijk op de vochtige pool. dan gaal die pletten. Plaktapijten waarin rubber verwerkt is. niet met ben zine bewerken: dan lost de rub berlaag op. Effectief en fris is nog altijd water met azijn. We herinneren u overigens nog aan het tapijtreinigingsbedrijf in Amersfoort de prijs voor rei nigen van uw tapijt ligt rond trie gulden per vierkante meter. Hebt u moed genoeg om wit »n verfkwast ter hand te nemer denk dan eens aan tissues. Wik kei de steel van de kwast in een paar van die vochtopnemende velletjes. Handen en borstels zul- Nagels kwam in verhouding met het hersenen bevindt zich een kleine neesmiddel mogelijk te maken aantal geboortes het best uit de klier' de hypofyse. Er zijn al Bovendien kan dit geneesmiddel acht verschillende hormonen aaiy »"%1' getoond die afkomstig zijn var het onderste hersenaanhangsel. bus met 1350 deelneemsters. Voorlichting niet alleen vrouwen, maar ook jongens helpen om met medische hulp tot volwassenheid te ko- Amsterdamse gynaeco loog prof. G. J. Kloosterman, in het niet. De cadeau-bon, voor dc haar vierde maand is. om land an in da hala m0",', dle d' donor Il, h n toenemende vraag troost, is leuk. maar het grootste dat hormoon. De Neder- geschenk Is de wetenschap dat pofyse een te geringe werking In de genoemde plaatsen zijn dan kunnen het Follikel stimule- dames die de aanstaande donors hormoon (FSH) en het Lu- Sleeswijk een medische verhan- van alle informatie voorzien met betrekking tot het inzamelen den voorbereidingen was het voor de betrokkenen niet moge lijk om nog van de invoering van eenmalig glas af te zien. Het ministerie heeft op aandrin gen van o.m. de Huishoudraad die meer dan duizend veront waardigde brieven op tafel kon leggen nu die overgangsmaat regel bepaald die u in uw win kel leest: tot 26 maart 10 cent vergoeding, tot 1 augustus 5 cent vergoeding. Vanaf 1 augustus zal geen vergoeding meer worden ge geven en zal de definitieve prijs in overleg met het ministerie na der worden vastgesteld. De jam fabrikanten leggen als argument op tafel dat de prijsverhoging slechts bestaat uit de grondstof- kosten van het glas, dat maar eenmaal kan worden gebruikt. Bij het ministerie van econo mische zaken onderzoekt men momenteel of de kosten reëel zijn. Conclusie: de maximale ver hoging zal niet meer dan vijf cent bedragen. Wie er intussen wel bij vaart is de glasindustrie, dachten wij de vloeistof. Het is altijd menspel door deze medewerking mogelijk een andere vrouw ook eenmaal haar kindje In de armen mag prettig om in een gesprek van vrouw tot vrouw voorgelicht te worden. De industrie keurt de urine vooraf; het gaat hier om een test. om te weten of zich te bestuderen Tien procent Denk aan soep Volgens de moderne statistie- De grote moeilijkheid is dat ken zijn 10 tot 15 pet van de noch FSH noch LH synthetisch huwelijken onvruchtbaar. De oor- is te bereiden. Men hoopt dat zaak hiervan ligt in de 50 pet. - - de gevallen bij de vrouw, in n 10 pet rouw samen. Onge- de steriele huwe- 'orden geholpen. eenmaal de researchwerkers het laboratium te stellen. Tot zolang doen zij een beroep op de menslievend- voldoende van het gezochte hor- staat zullen zijn de hvpofyse-hor- 40. pet bij de moon in de grondstof bevindt. K" Huisarts of verloskundige krij gen bericht van de uitslag der keuring. Samenspel moeders. Heel in het Gelukkig zijn haar verwachting doeltreffende middelen. Dank zij van het moederschap vafl een vreemde die er wellicht naar Hormonen 2,jn verantwoorde- hunkert. W]e kan dat beroep wei. ijk voor vele ingewikkelde pro- geren? ons lichaam Steeds opnieuw zullen moeders venhage. Tot nu toe zijn inzame lingen georganiseerd in en om Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. Nijmegen en in de provincies Limburg en Noord-Brabant. afspelen. Zij bepalen het le- zjch beschikbaar moeten stellen briefkaartje vensritme van de vrouw. In onze om de aanmaak van het ge- is voldoende. het leven der vrouw. Dank zij doktoren die de geneeswijze be palen. Dank zij aanstaande moe ders. die anderen in hun geluk willen laten delen Voor lezeres- willen doen: een iaar Organon, Oss Zon en hagelbuien wisselen el kaar af in de eerste maanden van het jaar. Bij ons grillig kli maat is dan ook een kop stevige, geurige soep een ware verkwik king: er kan toast, bruinbrood, roggebrood, of stokbrood bij wor den geserveerd. Ook geraspte kaas leent zich hiervoor uitste- Dat laatste betekent een voed zame en heerlijke aanvulling van de meeste gebonden soepen. Na zo'n voedzame soep zijn ge bakken nagerechten als drie-in-de-pan, gebraden appels of wentelteefjes zeker op hun plaats. Nagerechten die vloei baar zijn, laten zich namelijk wat minder goed met soep combi - absolute aantal deel- lar meestal vangt de prenatale *e heffen. Duizenden aanstaande neemsters was in Amsterdam Drg pas aan als de aanstaande moeders doen In ons land mee met 3600 het grootst. Eindhoven len er dankbaar voor zijn. Een in terpentine gedrenkte tissue bij de hand geeft verfspatten op de grond geen kans. Houd de nagels kort deze da gen. Vet de handen goed in voor dat u aan de slag gaat. dat voor komt zwarte groeven. Schrob aan het eind van de dag uw bezi ge handen met vette zeep en warm water. Goed afdrogen en masseren met voedende crème of warme olie. Laat ergens een rustig plekje in huis zijn voor het hol van uw voet en voor de uwen. Jaag ze niet te zeer in het schoon- maakharnas. Een schoon en fris-ruikend huis en een slonzige huisvrouw passen niet bij el kaar. Gun ook uzelf een opknap beurt een lekker bad met bad- 'out, toiletpoeder en lotion af gestemd op elkaar. De nagels een extra toets, een gang naar de kapper en u voelt zich als herboren. DE meeste lezeressen vinden de supermar kets handig, maar hebben bepaalde bezwaren. Mis schien dat de heren-chefs daar hun gedachten eens over willen laten gaan. Mevrouw D. t. M. was vreselijk moe van het winke len met haar dochters in de grote warenhuizen. „Daar ben je een nummer. Kom je in de kleinere zaken, dan zijn de bedienden erop uit om je fijn te helpen en goede raad te geven. Op ons dorp gingen we nog een winkel binnen: heerlijk, daar ken je elkaar en staal zo echt helemaal voor elkaar klaar om extra moeite te doen als dat nodig Mevrouw G. B.- de V. te S haalt er de reclames als ze in de stad is. en schoongemaakte aardappelen en groenten. Zij zegt over haar koopgewoonten: ..Ik bedenk 's morgens wat ik die dag zal eten. Dan ga ik op stap. Meestal matig geld bij me. Soms verander ik m'n pro gramma al winkelend: er is re clame diepvrieskip, ik koop er twee een gaat nog even in de koelkast. Ik loop de twee win kelstraten door en vind nog wel wat „aardigs". Wat ik niet direct nodig heb wordt bewaard. Komt er onver wachts bezoek, giet het pij- pestelen of voel ik me niet goed dan heb ik alles in huis Markt „Winkelen? Het is gezond om even buiten te zijn". Deze leze res gaat graat naar de markt, voor groenten, fruit, kip en kaas. Ik koop daar dolgraag, maar kan slecht dragen en moet me beperken tot één tas en één mand." „Mijn zoon doet de meeste boodschappen voor me op zijn brommer" aldus mevrouw H te D. „Ik noem hem mijn privé-koerier. Als ik zelf ln de „bewoonde wereld" kom, vliegt het geld mijn zak uit. Ik zie dingen waaraan ik niet ge dacht zou hebben, 'n Voordeli ge aanbieding, maar ik ben duurder uit dan wanneer ik de ooodschap liet halen. Over bediening zegt zij nog. Een vriendelijk gezicht wordt steeds zeldzamer. Soms geef ik zo'n verkoopster een compli mentje u moest dat gezicht eens zien! Ik snak naar een koopavond Mevrouw H. heeft medelij den met de kleine zelfstandi gen die zich moeilijk staande kunnen houden. „Ik ken mensen met drie auto's die naar de markt gaan om groen te. Ik zou liever bij zo'n kleine groenteman kopen die van 's morgens vijf uur in de weer is en het van zijn (rijke) klan ken in de wijk moet hebben' koopavond Vele pleidooien worden ge houden voor een koopavond Mevrouw M. V. te d. H. stelt voor tot 7 of 8 uur 's avonds open met een compensatie voor het personeel dat op zijn beurt kan inkopen. Mejuffrouw M. F. te D. ver zorgt naast haar baan een zie ke moeder en het huishouden (one compliment). „Tussen de middag dekken, eten, afwas sen enz. Zaterdagmiddag heb ik alleen vrij, dan doe ik de kamers, braad vlees; het is vreselijk druk In de winkels en je kunt geen lege flessen inleveren. Zij stelt voor een regeling zoals de apotheken die ken nen. De eerste week van dc maand de donderdag- of vrij dagavond in twee ver uit el kaar gelegen gedeelten van de stad de winkels 's avonds open. In die week de zaterdag middag vrij komen er geen extra kosten. Verder zaterdag middag alleen de kleding-, meubelzaken enz. open, zodat de dames dan hun kleding kunnen kopen en niet met zware tassen behoeven te win kelen. Misschien heeft de win kelier hier oog voor, of nog een beter plan?" vraagt me juffrouw. F. Een eresaluut brengt mejuf frouw J. B. te D: „In een groot warenhuis kwam een ver koopster van ongeveer 16 jaar naar me toe. Veel verwachting koesterde ik niet: wonderlijk uiterlijk, lange haren, zeer op gemaakt. Ik zocht bij een jumper in een moeilijke kleur een lap voor een rokje. „Ze nam mijn truitje, hield het bij alle moge lijke stoffen en gaf meteen commentaar: Dit is het niet, dat is niet mooi. wat vindt u hiervan? ,k Zie het al aan uw gezicht, vind hetzelf ook niet je dat. Toch weet ik zeker dat we een ruit hebben die mooi bij deze jumper past. Tip tip tip weg was het juf fie. Triomfantelijk kwam ze met een lap stof terug. Stof en jumper keurig gedrapeerd. Ogen half dicht werd de combi natie nog eens kritisch beke ken of er niets anders meer op de wereld bestond. In deze kou de zakelijke tijd vond ik dit een prettige ervaring; dikwijls is tegen me gezegd dat die twee kledingstukken zo'n mooi geheel vormen". niet meer eens bedanken? Deze lezeres is tegen fooien; wan- het personeel niet genoeg verdient moet het „De supermarkt bevordert de hygiëne vindt Mevrouw N. K - B. te K. „Want in veel winkels griezel je soms Als het winkel meisje zich de hand laat likken door een hond en dan weer in de koekjes grijpt en geld wis selt. Er zijn er die steevast aan zakjes likken. Kruideniers, bak kers moesten hier meer op let ten! Een winkel waar ik pret tig geholpen word laat een on uitwisbare indruk achter. Win kelen met weinig geld is een sport om toch voordelig en goed klaar te komen". Rilling Ergernis grote zaken is tegenwoordig vaak een ergernis. De ver koopsters staan te praten en zijn nog boos als er iets ge vraagd wordt. Beseffen zij niet dat de tijden aan het verande ren zijn? Moesten wij als we prettig geholpen worden Onze lezer G. V. te S. denkt dat „winkelen" een rilling over de rug van de mannen laat lo pen. „Vroeger kwam de marskramer langs de deur en de kasteelheer liet zijn edele gade iets uitzoeken, waarna hij betaalde. Nu geeft de man het loonzakje aan zijn vrouw. De reclame, het verkoopsy steem en de verleidelijke eta le ring maken de vrouw tot een willig slachtoffer van de koop drift. De honger naar allelei be gerenswaardigs wordt nooit gestild. De lege portemonnee werkt hier als rem. De vrouw ervaart dikwijls dat winkelen een ondankbare taak is. Als troost voor de man merkt hij op: de doorstro ming van het geld blijft een onmisbare factor voor de werkgelegenheid". Er liggen nog brieven, volgende week winkelen we verder. Tot HET voorjaar waarvan je het geweld meer in je vingers voelt dan dat je het ziet in takken en planten, verleidt mij zelfs hier van de hak op de tak. Ik wil het vandaag hebben over zondags- sport. Daarover heeft in februari mij een briefvriendin geschreven, want zij is wat in de war. De krant, zo zegt zij, schrijft nooit over zondagssport want het is een christelijk dagblad, en nu werd toch het schaatsen van Kees Verkerk besproken. Je kunt wel zeggen: er is toch ook op zaterdag gereden maar er stond een foto bij waar hij met bloemen een ere rondje reed. was daar dan een fo tograaf van de krant aanwezig? Je moet één lijn trekken, zo sta ik met mijn mond vol tanden, zegt de brief Bekijk ik alles van de donker* kant? Ik tob er wat mee omdat ik er geen raad mee weet. Niet dat ik op stel en sprong de krant af zeg. zo iemand ben ik niet, maar van binnen voel ik dat het niet ia orde is. al geloof ik dat ieder <welk standpunt hij ook inneemt) in zijn hart een beetje trots is da» een Nederlander gewonnen heeft. Zover de brief. Briefschrijfster oppert nog ideeën voor de vrije zaterdag kan. Als ik maar niet denk dat zij een muggenziftster is! Nou, dat denk ik met. En de krant, voor zover je die mag laten „denken" ook niet. KIJK. vandaag is er weer een voetbalwedstrijd gespeeld. Op woensdagmiddag, zonder overtre ding van het zondagsgebod, zoals wij het nu maar even zullen noe men. Maar is het niet om te la chen? Doodstil was het op straat, ik stond nota bene alléén bij d® slager. Passeerde een auto, dan klonk nog een schor gebabbel uit de dashboard. Als er gewonnen was, had weer driekwart of meer van het Nederlandse volk in zijn hart dat beetje trots gevoeld waar van ook briefschrijfster weet. Vroeger en daarmee bedoel ik: nog maar kort geleden stond de manier waarop de zondag werd doorgebracht, vast. Grote groepen in Nederland gingen tweemaal naar de kerk, daar tussendoor werd koffie gedronken, over d* preek gesproken, warm gegeten, een slaapje gedaan, soms met eva stichtelijk werkje voor 't gezicht, terwijl de avond voorbijging in familie-bezoek, wie weet zingen en verenigingswerk, dit laatste al weer gericht op leer en belijdenis. Nergens in de Bijbel staat dat net zo moest en de vrolijke disci pelen die zomaar door het koren liepen aren te verzamelen, zouden ook door de mensen van de boven genoemde zondagsheiliging met verbazing zijn aangestaard. Zij zouden met briefschrijfster „van binnen het gevoel gehad hebben dat het niet in orde was". Wat is dat nu, dat van binnen voelen, en dat niet in orde. Dat is, briefschrijfster, uw liefde. U hebt van huis uit de zondag zo mee-ge- kregen en daardoor ook liefgekre- gen. Onbewust voelde u dat het zo moest van God. Wat er niet in de zondag zat, hoorde er ook niet middag, dan zoudt u dat niet van uzelf begrijpen. Ik geloof dat wij allen, hoe we ook over vrijheid en zondag mo gen denken als christenen dan altijd u dat gevoel moeten la ten. De krant laat het u ook, dat is de reden waarom zij geen zon dagssport opneemt in haar verslag geving. Ook om een andere reden, hoop ik, maar om die eerste reden gaat het vooral voor u. We gooien tegenwoordig zoveel om. we mo gen heus wel respect hebben voor mensen die in hun liefde worden gekwetst ook al kunnen wij di* liefde niet navoelen. Ik voor mij maar ik ben ook maar een individu, net als u heb niet meer de band aan de van oudsher doorgebrachte zondag. Wel schrik ik terug voor verafgo ding van sport, voor bespottelijk* identificatie met sporthelden, voor vermorsing van uren en uren pas sief zitten staren. Op maandag tot en met zondag. Die stilte vandaag, als op de avond van de dodenherdenking bijna hoont die ons niet? Wat helpt het om hele zondagen te ho ren, te lezen, te spreken over God als je op maandag toch wel nieuwsgierig blijkt te zijn naar d* stand van gisteren? GOD geeft ons duidelijk aan hoe wij zullen rusten van ona werk. Ons werk. Mensen die vroe ger op het land werkzaam waren, mochten op de rustdag zich bezig houden met de dingen van de Va der. Vrouwen die voor dag en dauw opstonden, legden de han den in de schoot. Discipelen di* veel en diep discussieerden in d* week. liepen door het koren. Wij hebben daar tot voor kort kerkgaan en een drukke zondag van gemaakt, met bijv. voor d* huisvrouw vroeg opstaan, kinde ren netjes aan het ontbijt, afwas sen, eventueel, bij een kwartiertj* langer blijven liggen na de zater dag. hijgend naar de kerk, daarna weer voor de koffie zorgen, van het kerkblad naar de keuken... Niemand vroeg zich af of dat be doeld was. Maar als je een brei werkje nam omdat je al de hel* week studeerde ook zulke vrou wen zijn er of op kantoor zat, dan was het mis. Met de kinderen 's middags naar buiten na een week van straten en «tof: mis. Sport: mis. Wat is het gevolg? Dat sport en uitgaan afgoden zijn geworden. Omdat er geen christenen waren die vrij en gelukkig genoten van de rustdag. Ieder op zijn wijze En daardoor samen, elkaar tot vreugd. Alles inbegrepen. Wie weet, ook sport. Al zou die dan anders zijn uitgevallen dan nu, nu we ons er niet mee hebben be moeid. Nu kunnen we niet terug, nu zijn er al die middagen van geloei en gebrul en gevloek. Telkens als we als christenen iets laten, wordt ons later de reke ning gepresenteerd. Onrust. Een raar gevoel. Onzekerheid. On macht bij opmerkingen van ande ren. Gekke halfheid: voor alle kranten gaat maar één fotograaf naar Kees Verkerk, zp'n foto koop je. en ja, nu heeft hij bloemen, mag je die foto nu plaatsen? Onze eigen schuld. „Heer. mag ik een beest op Sabbat uit het water ha len?" Maar mensen, alles is van u, en gij zijt van Christus. Niet d* wet ia moeilijk. Maar de vrijheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15