WASMIDDELEN! albtnet alhimatic India hongert weer 500.000 huisvrouwen hunnen nog'n gulden voordeliger kennis maken met Albert Heijn's eigen merh ±3kg$& ±3kg3$ Ch albert heijn Bespaar Soekarno vernedering'' Brandpunt-team sloeg alarm Reeds miljoen naar noodgebied Een grootscheepse actie gewenstmaar. Tijdelijk,ter introductie: Blokkade van Ierse boeren WemmersPartijen zijn te veeleisend WOENSDAG MAART 1967 Amsterdam krijgt ook verkeersraad AMSTERDAM Op initiatief van de Amsterdamse gemeenteraad een desbetreffende motie werd door B. en W. overgenomen is gister- tvond besloten tot de oprichting van een verkeersraad. De samenstelling van de verkeers raad is zo breed mogelijk gedacht, opdat uit alle geledingen van de be volking van Amsterdam inspraak over verkeersproblemen mogelijk is. In Amsterdam bestaan reeds een iportraad en een kunstraad. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen! DEN HAAG India hongert weer. De reportage van het tele visie-team van Brandpunt, dat vrijdagavond afschuwelijke beel den in de huiskamer bracht, heeft reeds de dag daarna tot een in derhaast georganiseerde actie geleid. Soeliarto tot Congres: De Stichting „Eten voor In- dia", waarin vijf hulpverlenende i organisaties samenwerken, zal zaterdag a.s. 150 ton melkpoeder, tarwe en havermout naar Bom- bay verschepen. Hoogwaardige voedingsmiddelen en vitamine preparaten zullen waarschijnlijk op korte termijn per vliegtuig volgen. NOVIB-directeur G. J. van Vlijmen, e we gisteren op z'n Haagse kantoor spraken, zegt dat er in overleg met New Delhi, opnieuw een grootscheepse aktie is gewenst. „De grote moeilijk heid is echter dat dit technisch geen eenvoudige zaak is. Bovendien weten niet", zo voegde hij hieraan toe, „hoe het Nederlandse volk zal reage- na de inzameling van het vorig Tegenwerking Wat de heer Van Vlijmen met dit laatste bedoelt, is duidelijk. Ofschoon de Nederlandse goedgeefsheid resul teerde in een banksaldo van liefst 26 miljoen gulden gooide de Indiase poli tiek wat roet in de scheepszendingen eten. Het nijpende karakter van de honger werd soms heftig ontkend. Ministers legden tegenstrijdige verkla ringen af, terwijl mevrouw Gandhi, de premier, de kool en de geit trachtte te sparen. „Ondanks de opgetreden moeilijkhe den". aldus de NOVIB-directeur. „wa ren de reakties van het Nederlandse publiek positief. Slechts tien van de honderdduizenden gevers en geefsters eisten hun bijdrage terug. Wel kan gesteld worden dat als er geen politie ke haken en ogen waren geweest er wellicht 10 miljoen gulden meer was binnengekomen." Alles besteed De kapitale som, die zo spontaan werd opgebracht, is inmiddels tot de laatste cent besteed (voedingsmiddelen, kunstmest, waterputten en medefinan ciering van een aantal projekten ter verbetering van de voedselproduktie). Het was en dat mag beslist niet vergeten worden een druppel op een gloeiende plaat, gezien de omvang van de ondervoeding en de hon gersnood. die tientallen miljoenen Indi- medemensen al sinds decennia Omdat in grote delen van het land de natte moesson te laat be gon en daarenboven weer veel te vroeg verdween, is er dit jaar opnieuw een tekort van 10 tot 12 miljoen ton aan voedingsgranen. In de staten Bihar en Uttar Pradesh kan van een nood toestand worden gesproken. Hetzelfde kan worden gezegd van het westelijk deel van Madhya Pradesh. „We hebben snel beslist", vertelt de heer van Vlijmen. „In afwachting van de gulle hand, die het Nederlandse pu bliek toont te hebben als het op hulp in ontwikkelingslanden aankomt, heb ben we vast een miljoen gulden voor de noodgebieden bestemd. Het gaat om geld, dat we nog uit de vorige aktie voorhanden hebben, hoewel het ge reserveerd is voor langlopende projek ten, aan welker eerste fase reeds wordt gewerkt". Hartverwarmend Ondanks het feit, dat het nieuwe ini tiatief nog geen halve wéék oud is, zijn er reeds hartverwarmende reak ties uit Groningen, Oss, Zwolle en Utrecht binnengekomen. En dat de scholieren, die het vorig jaar de basis hebben gelegd voor de Stichting „Eten voor India", opnieuw niet achterblij ven. bewijst de toezegging van een middelbare school in Wassenaar. „Daar heeft men ons beloofd", zegt de NOVIB-directeur. „dat 25 procent van het wekelijkse zakgeld zal worden afgedragen. Bovendien zal de tegen waarde van een consumptie, die bij het nuttigen van de middagboterham wordt gebruikt, aan ons worden c gemaakt." De NOVIB, die nauw samenwerkt met de UNICEF, de UNESCO, de Stich ting „Mensen in Nood" en de Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen, verkeert op dit moment nog Wees er als de kippen bij Schuimend voor kuipwasmachines 3?» laagschuimend voor trommeiwasmachlnes 4» DJAKARTA Indonesië's sterke man, generaal Soeharto, heeft gisteren het Volkscongres gevraagd president Soekarno niet te vernederen en hem een proces wegens zün beweerde rol tydens de staatsgreep van 1963 te besparen. Hij drong erop aan Soekamo's toekomst in handen te leggen van de regering. strijdkrachten. Soeharto waa: schuwde, d«__ niet alle groepe ringen van de Generaal Soeharto gemeenschap Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. wyers een rationele en onverzoenlijke hou ding jegens Soekarno aannemen, ook al zijn de aanhangers van de „nieuwe orde" (orde baru) het er over eens dat de president gefaald heeft. De generaal zei dat de Soekarno- gezinden, die ook in de strijdkrachten voorkomen, hopen dat het Congres een grote patriot als Soekarno niet onrede lijk zal behandelen. Hij voegde hier de waarschuwing aan toe dat een nieuw conflict zich zeker tot de strijdkrachten zou uitbreiden. Soeharto verzocht het Congres ver- j der hem te bevestigen in zijn positie als feitelijke president, in afwachting i van de algemene verkiezingen van het volgend jaar. De legerleider stelde nog dat Soe karno niet als een van de aanstichters of leiders van de staatsgreep kan wor den aangemerkt omdat hij niet precies wist wanneer de coup zou worden uit gevoerd. Hij verweet de president ech ter te veel vertouwen te hebben ge had in de communistische partij. Hoge politieofficieren applaudiseer- den langdurig toen de generaal mel ding maakte van de verdiensten van Soekarno. Kreten als „hang Soekarno" en „ont sla Soekarno" weerklonken echter steeds wanneer Soeharto de president noemde in verband met de staatsgreep. Deze uitroepen waren afkomstig justitieel onderzoek naar de rol van i Soekarno in de staatsgreep. Een lid van de generatie 1945 vroeg, Soekarno1 elke politieke activiteit te verhinde-i Een andere vertegenwoordiger zei: „Het heeft geen zin een man de schuld te geven voor de staatsgreep en voor de huidige toestand van het land. om dat hij door het volk werd gesteund". DUBLIN Verontwaardige boeren hebben dinsdag de wegen om Dublin geblokkeerd om de aanvoer van land- bouwpr^dukten te verhinderen. Honderden mannen met puntige stok ken en ventielsleutels, om de banden van vrachtwagens te laten leeglopen, beheersten de invalswegen uit Noord-Ierland om het vervoer van groente en vlees tegen te houden. Maandag begonnen ongeveer honderd duizend landbouwers een staking, als protest tegen de hechtenis van zestig collega's, die werden gearresteerd om dat zij weigeren boetes te betalen vooi demonstreren op de wegen in januari. De boeren ijveren voor een beter in komen. "n heel Ierland is gisteren ner gens groen ie of vlees verkocht. Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Dringt direct door tot aan de baard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsera. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tol aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend Algesal bij ig is de pijn verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. hand hebt om zodra het nodig is de pijn t De wil om te helpen is aanwezig de helpende hand zelfs al, zij 't op betrekkelijk geringe schaal doch in postbus 1857 in Den Haag zullen nog heel wat brieven moeten worden gedeponeerd van partioulieren, die op de een of andere wijze een inzameling willen organiseren. Lager tarief voor korte vluchten SCHIPHOL De Nederlandse lucht vaart maatschappij gaat het aantal! vluchten op de noordelijke lijn j (Amsterdam - Enschede - Groningen) van twee tot drie per dag opvoeren. De tarieven op de trajecten Amster dam-Rotterdam, Groningen-Enschede en Maastricht - Eindhoven worden en kele guldens verlaagd. Het aantal vluchten van de KLM over de oceaan zal in de zomer ver meerderd worden. Per week zullen 36 vluchten naar New York uitgevoerd worden. boeren~jwiJ zijn niet deskundig" AMSTERDAM De heren Roden burg en Heierman, leden van de frac tie van de Boerenpartij, hebben hun benoeming in diverse raadscommissies niet aanvaard, omdat zij zichzelf daar niet deskundig genoeg voor achten. De heer Heierman verklaarde dat hier geen sprake is van misplaatste solidariteit met het derde lid van de fractie, de heer Verlaan, die uit alle geweerd. Ongunstig ondernemingsklimaat Man doodgereden vijf op zijn bromfiets aangereden door een autobus uit Maasbracht. De man werd zo zwaar gewond dat hij twee uur later in het Sint-Joseph - ziekenhuis overleed. UTRECHT „Het zijn vooral I de politieke partijen, die met hun j eisen het totale ondernemingskli maat in Nederland dikwijls on gunstig beïnvloeden." Dit zegt de heer H. H. Wem-j mers, voorzitter van het Verbond j van P-rot. Chr. Werkgevers, in een j interview met een hoofdbestuur der van de Nederlandse Christelij-1 ke Vereniging van Hoger Perso- neel. Het interview is gepubliceerd in\ het orgaan van deze CNV-Bond „Roep en roeping." De heer Wemmers gelooft dat niet alleen de vakbeweging een verwijt mag worden gemaakt voor de ongunsti ge beïnvloeding van het onderne mingsklimaat in ons land. De merkwaardige situatie doet zich voor, dat de politieke partijen veelal verder gaan in hun verlangens dan de vakbonden. Het totale klimaat in Ne derland vervult de heer Wemmers wel met enige zorg. Heel plezierig nestelde ik me in het hoekje van de coupee. Alles om me een plezierig uurtje te bezorgen was aanwezig. Die trein zou wel rij den. Er was geen overstappen bij. In mijn tas de versnapering, die bij het kleine feestje, dat ik om zo'n reisje bouw, hoort een bittere reep met hazelnoten. Voor mijn neus Tussen de rails, het jongste nummer. Plus een ochtendblad door een voorganger achteloos nagelaten, door mij dankbaar opgepikt. En natuurlijk het vertrouwde pak je sigaretten, anders dan andere. Plaatsje vooruit. Mantel ophangen, hoed afzetten, handschoenen vindbaar depone ren.... Juist was ik geïnstalleerd toen een zeer correct, welverzorgd dametje instapte. Ze ging tegenover me zitten, trok een boek te voorschijn en verzonk in de lectuur. Nu geneer ik me al tijd een tikkeltje voor die repen- De reep bleef dus in de tas. maai de sigaretten kwamen met langza me gebaren, omdat er dit uur geen haast bestond, op het tafeltje. De lucifers ernaast. Nog even wachten. Eerst plaatjes kijken, dan het heer lijke gebaar om de sigaret uit het pakje te peuteren. Tussen de tui tende lippen te plaatsen. Loom de lucifers grijpen. Doosje open... stok je strijken... Tegenover me opeens twee felle ogen.... „is dit roken?".... Er lag een afgrijzen in die toon. Ik knikte van ja. anders gaan zitten, dit was roKen... Maar het zou wel afschuwelijk on beleefd zijn na haar kennelijke weerzin er een op te steken. Traag schoof ik de sigaret terug, borg het pakje op. Zwijgend reisden we verder. Het tijdschrift boeide me nauwelijks. De reep durf de ik ook al niet te pakken, want iedere keer als ik maar naar mijn Niet roken De fut om zelf een andere coupee op te zoeken had ik niet meer. Narrelig tuurde ik uit het raam, blij dat de plaats van bestemming snel naderde. Mijn overbuurvrouw ie verboden.. De dame zuchtte, kon er niet te- jenin redeneren, maar ik meende een liepe teleurstelling te bemerken Aarzelde met het afstrijken. Wat nu? ij scheen weer aandach tig te lezen, maar ik had het idee iat ze me toch stiekum zat op te ne- Ik had rookrecht, maar ja. stel dat ze een astmapatiënte was of weet ik hoe allergisch voor rook? Keihard zijn? Zij kon best ergens nen en in afweer tuurde ik strak de ruit. Zag in het spiegelbeeld hoe ze haar tas greep, er iets uit haal de... Zit niet zo te loeren, riep ik mezelf tot de orde en sloot gehoor zaam de ogen. Toen de stem: „Ik zag zoëven dat u lucifers had. mag ik misschien?" Ze had de sigaret al tussen de lippenEn glimlachte vriendelijk toen ik haar vuur gaf.... De heer Wemmers verwacht niet dat er in ons land een wettelijke regeling van de werkncmerscommissarissen tot stand zal komen, hoewel hij wel eens twijfelt. De grote vraag, daarbij is, volgens hem, welk kabinet er komt. De heer Wemmers heeft de indruk dat wel eens .te veel wordt verwacht van de werknemerscommissarissen. Het zou aanbeveling verdienen in de raad van commissarissen iemand te hebben, die deskundig is op sociaal ter rein, en daar wordt hier en daar ook aan gewerkt. Maar daarvoor is geen wettelijke regeling nodig. Men moet niet verwachten dat een werknemerscommissaris in staat zal zijn bijvoorbeeld de sociale gevolgen van een recessie om te buigen. Wat betreft de democratie in de on derneming, wenst de heer Wemmers een duidelijk onderscheid te maken tussen meepraten en meebeslissen. Meebeslissen in de onderneming acht hij niet mogelijk, want daartegen ver zet zich het karakter van de onderne ming. Wel moet er de mogelijkheid zijn van doorstroming naar de top. For meel behoeft er aan de onderne mingsraden, naar het oordeel van de heer Wemmers, niets te veranderen, maar wel zou de raad wat meer ge kend moeten worden in die zaken die voor het personeel van belang zijn. ministerTbewaar stembiljetten DEN HAAG Minister Verdam van binnenlandse zaken heeft de ge meentebesturen verzocht de stembiljet- de Kamerverkiezingen voorlo- de Partij voor Ongehuwden, mr. Koot, tegen de uitslag van de ver kiezingen naar voren heeft gebracht. Spelling niets anders 1 dan aan onze taal te tornen? We ver wisselen van spelling haast nog meer dan van kabinetten. Ik zie me al schrijven: sjokola, sent, kado, doeane. Dus het moet zoals je het uitspreekt: Mot je mèn hebbe? Waar gaan u naar toe? Graag nog wat sjem, ja... Iedere domoor zal straks geen moeilijkheden met de taal hebben. Geen enkel land tornt zo aan zijn taal als het onze. Wat een krank zinnig gedoe. Den Haag. Z. Riene. DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer! Plukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafel boordevol aap en zon. en ...30 'A rijker aan I vitamine C. Profiteer er meteen volop van! Oecumene (3) Uit de twee voorgaande i het Rotterdamse oecumenische jonge- rencongres is me opgevallen dat de schrijvers hoofd- van bijzaken niet onderscheiden. Beiden vallen over het Avondmaal maar gaan voorbij aan het feit dat op dit congres de aap zo duidelijk uit de oecumenische mouw is gekomen. Men zei er immers dat het niet gaat over de eenheid der kérken, maar om de eenheid der wéreld! Ziedaar: de Schrift is losgelaten die Christus' wederkomst verwacht. Niet* meer of minder dan de torenbouw van Babel. Broederschap van alle mensen zonder bekering wordt hier gepredikt. Maar pogingen in die rich ting. zijnde een goddeloze eenheid die wordt nagestreefd, kunnen alleen maar de ondergang van de wereld tengevolge hebben. Rotterdam, D. L. Batenburg. Kamermuziek: Hulde Hulde voor de wijze waarop de schrijver van Kamermuziek in de roos schoot. Deze schrijver doet het fantastisch goed. Ik behoor tot de ve len in de ARP bij. wie dezelfde bezwa ren zoals hij in zijn stuk van 21 janu ari ontwikkelde, leven. Ik zag echter nimmer kans ze zo meesterlijk te for muleren. Het gemak waarmee men eigen poli tiek als „evangelisch" durft kwalifice ren wordt terecht „griezelig" ge noemd. En dan vooruit maar, op raam- en andere aanplakbiljetten hei Evangelie als uithangbord, als propa- zwakkeren, ontwikkelingshulp. Laat men het er niet zo dik bovenop leg gen. Zuidmolukkers en Papoea's erva ren het anders. Schuchterheid, zeker met vrome termen, mag zeker worden aanbevolen. Den Haag, L. Kastelein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5