spaar veilig Middenstand toont geen dynamiek' Postspaarbank Een noord voor vandaag Geef zelfstandigen ook kinderbijslag Belijdenis-1967 een reactie op verleden Sterker accent op de ge wetens vrij lieid Vaticaan geeft nieuwe muziekvormen ruimte Uw probleem is het onze.. Jezus weet drie dingen, zegt de evangelist Johannes in zijn dertiende hoofdstuk: dat Zijn uur gekomen is, dat de Vader Hem alles in handen heeft gegeven en dat Hij van God ge komen is en tot God zal gaan. Die laatste uitspraak is opmerkelijk. Waarom herinnert Johannes ons er aan dat onze Heiland van de Vader kwam en tot de Vader ging? Is het om misverstand te voorkomen? Is het om duidelijk te stellen: De veroordeling door het Sanhedrin is ten onrechte. Misschien stelt Johannes ook wel tegenover elkaar het verschil tussen Zijn uitgaan en ingaan. Toen Hij ging legde Hij Zijn heerlijkheid af. Hij werd de mensen gelijk, meer nog. Hij werd een dienstknecht van de mensen. Hij ging niet naast hen staan, maar onder hen staan. Maar Hij komt terug met heerlijkheid gekroond. Hij komt terug met het bloed der verzoening. Wat geen dier kon, wat geen mens kon. deed Hij voor ons. Hij die alles had, gaf alles op, opdat wij alles zouden ontvangen. Hij keerde ook terug met de overwinning. Hij stelde in zijn opstanding het falen van het politieke gezag der Romeinen en het kerkelijk gezag der Joden aan de kaak. Noch de Joodse spijkers, noch de Romeinse zegels konden Hem vasthouden. Maar wat belangrijker is, de dood die iedereen vasthoudt, kon Hem niet baas. En daarom keert Hij niet alleen terug tot de Vader, maar komt Hij aan het hoofd van de Zijnen. Zijn gaan tot de Vader maakt ons gaan mogelijk. We lezen vandaag: Psalm 741-23. WOENSDAG 8 MAART 1961 Boeren en middenstanders: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De zelfstandigen in Nederland zijn op grond van de kinderbijslagwetten uitgesloten van kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Slechts zelfstan digen met een jaarinkomen van minder dan 5300 krijgen ook kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Zowel de ondernemers in de tailhandel en ambacht van het tnidoden- en kleinbedrijf als de boeren en tuinders voelen dit als een stuk sociaal onrecht. Een van de secretarissen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, drs. A. B Vaandrager, wijdt deze week een artikel aan deze zaak in het orgaan van de CBTB, Ons Platteland. Hij vraagt van de werknemersvak- centralen en de industriële werkge versverbonden een constructief mee denken om tot een oplossing voor dit probleem te komen. Zelf doet de heer Vaandrager drie suggesties aan de Hij oppert de mogelijkheid het be drag van de kinderbijslag voor de eerate twee kinderen dat de werkne mers wel krijgen, onveranderd te laten en dus niet te laten meegroeien met de geldontwaarding. Op den duur wordt dexe bijslag dan van minder betekenis en zou geruisloos kunnen verdwijnen. Commissie neemt ,loonKamerleden onder de loep DEN HAAG Minister Verdam heeft gisteren de commissie schadeloos stelling Tweede-Kamerleden geïnstal leerd. De commissie moet onderzoeken of wijziging gebracht moet worden in de grootte, de structuur en de wijze van aanpassing aan de trend voor net loon- en salarisbeleld van de schade loosstelling. Begroting van economische zaken werd aanvaard DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming de begroting van economische za ken aangenomen. De Senaat toonde zelfg geen behoefte om met de demissi onaire bewindsman van gedachten te wisselen. Geen enkele spreker had zich Ook de begroting van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk werd I snel aanvaard nadat minister Klompé I aan mr. Van Riel (lib.) had meegedeeld dat de positie van de zogenaamde we tenschappelijke stadsbibliotheken op het departement in studie is. Stadsbi bliotheken zijn onder andere in Leeu warden. Deventer, en Arnhem. Voorts ging de Senaat acoord met het wetsontwerp dat de opheffing van de gemeente Zwollerkerspel regelt. Met aantekening van de PSP, die1 tegen was werd de uitleveringswet aan genomen. IIET WEER EIltOP/% Een andere gedachte is, zowel voor de loontrekkenden als voor de zelfstan digen de kinderbijslag te laten begin nen bij het tweede kind. Tenslotte ziet hij een mogelijkheid in de uitbreiding van de kinderbijslag voor zelfstandigen eerst tot het tweede kind, al dan niet met behulp van een overheidsbijdrage. Na verloop van tijd zou dan ook nog de uitbreiding tot het eerste kind overwogen kunnen wor- Geen extra premie Voor de kinderbijslag voor he eerste en tweede kind van de loontrek kenden betaalt de werkgever in Neder land 3 pet. premie. Deze 3 pet. wordt beschouwd als een deel van het loon, omdat hierdoor de loonruimte voor de werknemer met 3 pet beperkt wordt. Drs. Vaandrager noemt het onder de huidige omstandigheden geen reële zaak van de zelfstandige een extra pre mie van 3 pet. te vragen ten gunstige van een kinderbijslag voor de eerste twee kinderen. Bij een premiedruk van 12,3 pet. op dit moment vindt hij dit niet juist. Dr. Rogers in zijn proefschrift (Van onze kerkredactie) DORDRECHT De nieuwe presbyteriaanse Belijdenis-1967 is al besproken en gekritiseerd in een proefschrift nog eer hij door de Amerikaanse Verenigde Pres byteriaanse Kerk officieel is aan genomen. Enige tijd geleden pro moveerde aan de Amsterdamse Vrije Universiteit ds. Jack B. Ro gers op een studie van 464 pagi na's gewjjd aan de „Schrift in de Westminster Belijdenis". Hij be ziet vooral hoe de Schotse belij denis gefunctioneerd heeft in zijn Amerikaanse kerk. In dat ver hand komt dan ook de nieuwe Be lijdenis-1967 ter sprake. Hij komt tot de conclusie dat .,de huidige midden-orthodoxe theologen, die het oorspronkelijke concept voor de Belijdenis-1967 opstelden, terecht nadruk legden op het getuigenis van de Heilige Geest en op Jezus Christus de Heiland als de centrale boodscnap van de Schrift". Maar, stelt hij in een volgende ali nea vast, zij „vergaten het even be langrijke inzicht van de Reformatie dat de Schrift het Woord van God is". In zijn studie komt dr. Rogers tot de conclusie dat de theologen van Prince ton in Amerika en in het algemeen de Amerikaanse orthodoxe presbyterianen uit de vorige en het begin van deze eeuw te weinig nadruk legden op het getuigenis van de Heilige Geest. Zij kozen de weg van het rationalisme en de geloofswaarheden en deden zo te kort aan de bedoeling van de Schotse theologen die de belijdenis van West- minster opstelden. Dr. Rogers, die terugkeert als hoogle raar naar Westminster College in New Wilmington, Pennsylvania meent, dat bij de huidige theologen in zijn kerk een reactie zichtbaar wordt tegen de rationale eenzijdigheid van de theolo gie van Princeton en een herontdek king van de leer der Schotse reforma toren. Hoewel de reactie tegen het tekort aan nadruk op de Heilige Geest de huidige theologen weer dicht in de buurt van de Schotse Reformatoren heeft gebracht, heeft een reactie tegen hun nadruk op de onfeilbaarheid van de Schrift hen bij een ander uiterste doen belanden. De ontwerpers van de Belijde nis-1967, schrijft hij. volgden Karl Barth waar hij „neen" zegt tegen een orthodoxe theologie die de Schrift ge bruikt als een „handig intellectueel principe". Maar omdat zij zo zeer leef den uit reactie tegen de theologie van Princeton (die de bijbel zag als een bron van eeuwige waarheden) faal den zij Barth te volgen, waar hij wei gert een scheiding te maken tussen de woorden van de bijbel en hun inhoud of boodschap. Zij doen dat wel. Dr. Rogers is ingenomen met de wij zigingen die later door de algemene vergadering van zijn kerk zijn aange bracht in de voorgestelde belijdenis. Niet iedereen in zijn kerk denkt er over. Veertien classes hebben tot nu toe geweigerd de Belijdenis-1967 te aanvaarden. Het ziet er toch naar uit Ambtsaanvaarding prof. Van Bruggen KAMPEN Donderdagmiddag 16 maart om drie uur zal ds. J. van Brug gen zijn ambt als hoogleraar in de Nieuwtestamentische vakken aan de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) aanvaar den door het uitspreken van een rede. 's Avonds om half acht zal prof. J Kamphuis na het uitspreken van een rede het rectoraat overdragen aan prof. C. Veenhof. Beide samenkomsten worden gehouden in de Nieuwe Kerk. dat hij met grote meerderheid op de komende algemene vergadering aan vaard zal worden, maar ook dat de weerstanden in de plaatselijke gemeen ten vrij sterk zijn. Presbyteriaanse za kenmensen hebben in dagbladen adver tenties van volle pagina's geplaa'^t, waarin opgeroepen wordt tot verzet. Inmiddels heeft dr. Carl Mclntire Pl*rw ril* IDTl frU van de Internationale Raad van;-!- IBI. Lil» JUII^IvCC^ Christelijke Kerken, de I.C.C.C.. in zijn Christian Beacon de afgevaardig den naar de algemene vergadering op geroepen het voorbeeld van hun presbyteriaanse collega's in Kameroen te volgen. Hij raadt hen aan, als ae nieuwe belijdenis wordt aangenomen, uit de zaal weg te lopen en in een Mr. Th. C. van Boven in proefschrift i (53) overleden (Van onze onderwijsredactie) (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN De volkenrechtelijke bescherming van de godsdienst vrijheid heeft haar wortels in een eeuwenlange reeks verdragen, die ter speciale bescherming van de verschillende christelijke confes sies werden gesloten tussen de leden van de vroegere „christelijke statengemeenschap". nabijgelegen zaal een nieuwe blee te constitueren om de kerk voort te zetten. Hij meent dat dan voldoende leden zullen volgen. Er zijn nog geen reacties bekend op dit voorstel van vo rige week zaterdag. Scripture in the Westminster Con fession. door Jack Bartlett Rogers. Uitgave J. H. Kok. Kampen. Prijs ƒ24,50. 464 pagina's. UTRECHT Op 53-jarige leeftijd is overleden prof. dr. J. H. Jongkees. gewoon hoogleraar in de archeologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Jongkees is in 1913 in Bussum geboren. Van 1941 tot 1945 was hij assistent archeologie en vanaf 13 de cember 1945 privaat docent in de antie ke numismatiek. In 1956 is prof. Jong kees benoemd tot gewoon hoogleraar in de archeologie. Dr. Dreesmann: derlandse rechterlijke uitspraken, die op het verdragsartikel over de godsdienstvrijheid betrekking hebben. Mr. Van Boven constateert dat bij de uitleg en toepassing van dit artikel onvoldoende aandacht pleegt te wor den besteed aan wordingsgeschiedenié en betekenis van de verwante teksten der Verenigde Naties. De dissertatie stelt tenslotte de oecu» menische dialoog der christelijke ker ken en het streven naar vreedzame coëxistentie tussen de volkeren in het perspectief van de universaliteit der de conclusies in het godsdienstvrijheid Theodoor Cornells van Boven werd olkenrechtelijke be- in 1934 in voorburg geboren. Hij stu deerde rechten in Leiden en in Dallas, Texas. Hij is hoofd van het bureau sociale zaken en congressen van de Di rectie internationale organisaties vad het ministerie van buitenlandse zaken. UTRECHT Dr. Dreesmann heeft gisteren op de Utrechtse Voorjaarsbeurs felle kritiek geleverd op middenstanders en midden standsorganisaties. Het ontbreekt deze groepen aan creatieve elementen, dyna miek en beweeglijkheid en bewust zoe ken naar risico's omdat, daarin vaak grote kansen liggen, aldus de directeur van Vroom en Dreesmann NV te Den Haag. De stelling dat de middenstand de ruggegraat van de maatschappij zou zijn, vindt dr. Dreesmann niet steek houdend. Het wordt hoog tijd, aldus de heer Dreesmann, dat in Nederland de ont mythologisering van de middenstand ook in dit opzicht ter hand wordt genomen. Naar zijn oordeel vormen de huidige struktuur en de instelling van de meerderheid der midden standsorganisaties echter een ernsti ge belemmering voor het proces van „openlegging". HEETHOOEDE1S Iedere organisatie heeft een neiging tot zelfbehoud, tot conserveren van het gegroeide, eigen apparaat en Dreesmann meent, dat dit ook geldt voor deze organisaties. „Elk van wil telkens weer de eigen onmisbaar heid bewijzen door het formuleren van vaak weinig realistische wensen en soms zelfs van heethoofdige eisen, nauwelijks brede achterban le- Volgens dr. Dreesmann zijn vele mid denstandsorganisaties politiek geënga geerd. Ze geven gespierde en soms te gengestelde adviezen aan politieke geestverwanten in de Kamer, aan de minister en de staatssecretaris van eco nomische zaken en thans heeft de in formateur zelfs enige instructies van de middenstand gekregen, die zoals gewoonlijk de onderlinge rivaliteit tussen organisaties van deze groep weer eens duidelijk hebben onder streept. Hij gelooft dat het meeformuleren van de nationale politiek misschien een overcompensatie is voor de te ver waarlozen feitelijke invloed die deze organisaties op de economische gang van zaken van hun leden hebben. GEEN STATUS Dr. Dreesmann signaleerde voorts een vlucht van begaafden en initiatief nemers uit de kring van de mid denstand hetzij naar het grootbedrijf, hetzij naar functies bijvoorbeeld bij de overheid. De kinderen uit middenstandsgezin nen willen hun verdere leven niet in te lange arbeidsdagen slijten op de grens van een aanvaardbaar wel vaartspeil en in een dienstbaar beroep dat nauwelijks sociale status heeft. Tenslotte meent dr. Dreesmann dat de te kleine middenstandsbedrijven moeten verdwijnen omdat zij een voortdurende belemmering en bedrei ging vormen voor het groeitempo van de nationale welvaart. Dat is een va proefschrift De scherming van de godsdienstvrijheid, waarop vandaag aan de Leidse uni versiteit mr. Ui. C. van Boven is gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid. Promotor was prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys. In de dissertatie beschrijft mr. Van Boven hoe mèt de secularisatie der internationale verhoudingen en de groei der volkengemeenschap van een exclusieve groep „christelijke" landen naar een „geciviliseerde" wereldwijde statengemeenschap de kring van personen waaraan de internationale overeenkomsten bescherming beogen te bieden, wordt uitgebreid tot niet-christenen. Terwijl aanvankelijk de volkenrech telijke regels primair gericht waren op bescherming van de religie als insti tuut valt later het accent op de godsdienst- en gewetensvrijheid als recht van de mens. De schrijver komt langs het minder heden- en het mandatenstelsel van de Volkenbond bij de Verenigde Naties terecht, die in de Universele Verkla ring (1948) en in het Verdrag inzake de burgerlijke en politieke rechten van de mens (1966) mondiale normen hebben opgesteld ter erkenning en bescherming der mensenrechten. Deze mondiale normen worden, voor zover zij betrekking hebben op de vrij heid van godsdienst of overtuiging, nauwkeurig geanalyseerd. Bij de meest recente werkzaamhe den der Verenigde Naties ter nadere uitwerking van internationale regels op het gebied van de godsdienstvrij heid kwamen in de Commissie voor de rechten van de mens en in een daaron der resorterende sub-commissie tal van belangrijke kwesties aan de orde: de godsdienstige en atheïstische le vensovertuiging. de verhouding kerk en staat, de collectieve aspecten van de godsdienstvrijheid enz. Mr. Van Boven, die de besprekingen in de Commissie voor een groot deel heeft bijgewoond, toont aan hoe de laatste jaren de redactiewerkzaamhe den aangaande de godsdienstvrijheid in de Commissie positief zijn beïnvloed als gevolg van deze betere verstandhouding tussen verschillende godsdienstige en wereldbeschouwelijke groeperingen. KRITIEK Het Europese Verdrag voor de rech ten van de Mens oefent rechtstreeks invloed uit op de rechtsorde van een aantal Europese landen, waaronder Ne derland en België. Het proefschrift plaatst kritische kanttekeningen bij Ne- STELLINGEN lingt den: Zolang een algemene dienstplicht wordt gehandhaafd, bestaan onvoldoen de redenen om uit hoofde van bekle ding van een geestelijk ambt of oplei ding daartoe vrijstelling van dienst all gewoon dienstplichtige te verlenen. Het is vanuit staatsrechtelijk standpunt ongewenst dat parlementsle den deel uitmaken van regeringsdelega ties. Het proefschrift is uitgegeven bij Van Gorkum en Comp. te Assen. Beat- of jazzmis niet verboden Als ze maar geen aanstoot geven ROME Het Vaticaan heeft gisteren een nieuwe instructie be treffende de kerkmuziek gepubli ceerd. Het Gregoriaans blijft als de „eigen zang van de Romeinse liturgie" gehandhaafd. Voor nieu we vormen van kerkmuziek wordt ruimte gegeven. Maar in strumenten, „die volgens de alge- me opvatting en het gewone ge bruik slechts geschikt zijn voor de profane muziek", blijven uit de li turgie geweerd. Inn.xbrflck Madrid Spaar bij de Postspaarbank- deveiligemaniervansparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt tt^u zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van Jk. sparen! Het zingen tijdens de dienst moet zoveel mogelijk aangemoedigd worden Hoewel het belang van geoefende kerkkoren wordt genoemd, moeten de gelovigen eveneens zingen, zelfs indien gebruik wordt gemaakt van een koor. Nog niet zo lang ge leden zongen de koren alleen. Daarom kunnen de plaatselijke bis schoppen toestemming geven, de oude Latijnse hymnen in de landstaal te zin gen. Maar wel moeten deskundiger erop toezien, dat de vertaling in har monie is met de Latijnse tekst. De musici moeten daarbij rekening hou den met de wetten van de gewijde muziek. In de nieuwe „muziekinstructies" voor de kerkdienst van het Vaticaan wordt het gebruik van inheemse instrumen ten in de missielanden aanbevolen. heid opent, om ze in de eredienst te ARP -secretaris daagt liberaal Geertsema uit DEN HAAG In een radio toespraak heeft de secretaris van de AR-partij, de heer De Kwaadstenict, van het liberale Tweede-Kamerlid mr. Geertsema geëist dat deze zijn woor den over de weigering van prof. Zijlstra weer premier te worden, waar maakt of intrekt. De partijsecretaris doelde op de uit lating van de heer Geertsema, „dat 'net hem in het geheel niet zou verbazen als die geruchten waarheid zouden be vatten, die willen dat de interne situa tie in de AR-partij de voornaamst® reden is van prof. Zijlstra's tegenzin om het minister-presidentschap voort te zetten". De heer De Kwaadsteniet verzocht het Kamerlid contact op te nemen met prof. Zijlstra en hem te vragen of die geruchten juist zijn. „De heer Geertse ma behoeft niet eens te vragen of dit de voornaamste reden is geweest; hij mag vragen of dit ook maar ergens in de overwegingen van prof. Zijlstra een rol heeft gespeeld." Beroenin pswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland (vac. W. H v. Kooten): J. Zwijnenburg te Oudewater: door de gen. synode tot zendingspred. van de Geref. Zendings Bond (GZB) voor arbeid m Kenia: kand. W. J. Bouw te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dokkum (5epred.pl.): G. de Jong te Coevorden, die bedankte voor Assen (vac. K. A. Firet). Bedankt voor Bennekom (a.s. vac. Nijverda?neVeld): H' Borgers te ÉVANG. LUTH. KERK ,„Aans?nomen naar Amstelveen: prop. W. Bleu te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde: H. Ryksen te Gouda. Bedankt Zeist. Boskoop: A. Hofman te Onder verwijzing naar wat in de concilie-constitutie over de liturgie is gezegd over het orgel als traditioneel muziekinstrument in de westerse kerk, zegt de instructie, dat men bij het kie- van de te gebruiken instrumenten rekening moet houden met de gewoon ten van het betrokken volk. Het geluid van de instrumenten mag nooit de menselijke stemmen over heersen of de tekst moeilijk verstaan baar maken, behalve dan het orgel. Vooral in de missielanden moet de] kerkmuziek worden aangepast aan j de plaatselijke muziektraditie. Het Tegelijk wordt echter gezegd, dat gebruik van inheemse instrumenten men moet vermijden, dat onder het wordt aanbevolen, mom van experiment in de kerk din- De instructie benadrukt, dat het Gre-1 gen worden gedaan, die aanstoot ge- oriaans de basis moet blijven voor de en ten aanzien van de heiligheid der gewijde muziekcultuur. In de 6emina- j Nieuwe muzikale vormen moeten worden „in ere gehouden, aangemoe digd en gebruikt naar de gelegenheid vordert". De instructie geeft machti ging voor een ruime proefperiode, om moderne muzikale vormen.en composi ties geschikt te maken voor gebruik door de kerk. plaats, de waardigheid van de litur gische praktijk en de devotie der gelo vigen. Beat- en jazzmuziek worden niet |met name genoemd, maar men neemt I aan. dat deze instructie de mogelijk- De instructie is opgesteld door de congregatie der riten en de postconcili aire liturgische commissie gezamenlijk. Zij wordt met Pinksteren van kracht. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet hi behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels worden ingeslo- Vraag: Ik ben in vaste dienst bij een slager. Het loon wordt mij al tijd zaterdags uitbetaald, wat voor mij en mijn vrouw vervelend is, want wij hebben het liever eerder in de week. Is het waar dat de werkgever verplicht is, het loon eer der te betalen? Antwoord: Artikel 11 van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het slagersbedrijf bepaalt, dat de uitbetaling van het loon moet geschieden op donderdag. Vraag: Als je alleen vrouw tjesslakken in een aquarium houdt, is het dan waar dat de slakken een geslachtsverandering ondergaan? Is dat ook zo bij kikkers? Antwoord: Slakken zijn hermt 0hroditen. Elke slak heeft zowel •rouwelijke als mannelijke organen, '.odat ieder exemplaar in staat is 'te paren en eieren te leggen. Vandaar de verkeerde mening, dat een vrou welijk exemplaar in een mannelijk kan véranderen. Bij kikkers is dat niet zo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2