Oom Wanjain meesterregie Beurs markeert de pas: Zijlstra terug of niet? VERHOGINGEN IN LANDBOUW SER: achterstallig loon uitbetalen Zonder Nederlandse hulp liep Stangl nu nog vrij rond WERELDTITEL VOOB DANZER Ned. zwemploeg naar Leningrad AJAX-TOESTEL OP NORMALE VLIEGHOOGTE Onnes en Wiinands lu'riescliakeld Twaalf spelers om jeugdtitel dammen NDP TS GEEN GEVAAR NIEUWE LEIDSE COURANT 7 zaterdag 4 maart 1967 WIE de laatste twee jaar niet in de binnenlanden van Borneo heeft gezeten, moet het gevoel hebben gekregen dat Nederland met alle socialen, leve de Koningin" politiek een erg links land aan heeft gezongen, komt, hoe progres- gief hij ooit is_ er moeilijk toe op een socialist van de PvdA te stemmen. Hij moet dan eerst een hoop weerzin lit z'n onderbewustzijn lospeuteren. Het zou oneerlijk zijn van de PvdA om het woord te laten vallen, TT - maar het begrip te handhaven. Maar Hoe groot die kloof tussen publl- dat probleem diet zich niet voor. On- citeit en werkelijkheid was, bleek danks de recente ruk naar links is de PvdA al te zeer verburgelijkt om zich nog met enig historisch recht „socialistisch" te kunnen noemen. vrije liefde in AJC-kampen. nationa lisatie van particulier bezit enz. enz. Het is gewoon een kwestie van psychologie. Wie in z'n jeugd „Weg het worden was. De publiciteits media hebben die indruk gewekt met hun overdreven aandacht uit z'n onderbewustzijn lospeuteren. voor allerlei uitingen van links radicalisme onder de jongeren. pas op de vijftiende februari. Die hele mode van het links-doen gere kiezers. Integendeel, de gema tigd-linkse PvdA kreeg zware klap pen, de sterk-link8e PSP kon zich Den Uyl ternauwernood handhaven en alleen de uiterst-linkse CPN boekte een beetje winst. Niet-rechtse overwin naar werd D '66: een partij, die zich aan de gebruikelijke etikettering met links of rechts onttrekt, omdat jn 1946 is ze alles meet met de maatstaf van de doelmatigheid en daarmee termen als „neo-socialisme" :oochelen. Het verschil tussen Troelstra is groter dan het verschil tussen Toxopeus Thorbecke. SOAI* eens in de buurt van de PvdA, dan m0est wiiken weer dichtbij de WD uitkomt. - - - Conclusie: Nederland is m overgro te meerderheid zeker niet links en ook niet van plan het te worden zo lang rechtse regeringen geen al te grote brokken maken. Pas bij ernsti- •ste stap in de richting van „ont-socialisering" gezet toen de oude naam SDAP de Arbeid. Een meer neutrale benaming, die het de vrijzinnig-de mocraten gemakkelijker maakte om tot de nieuwe club toe te treden. Het is bij die eerste stap gebleven. De „desertie" van Oud stuitte de ontwik- PvdA-in-de-oppositie en ]>Tiet toevallig overigens, dat een PSP weer een beetje. De wassen- voormalig vrijzinnig-democraat als de stroom van zwevende kiezers Vondeling de draad van '46 weer op- bestaat slechts voor een gering deel neemt, uit idealisten. De meesten kijken het eerst naar de inhoud van hun porte- Hoe de historische belasting monnee. Als er welvaart is, stemmen van het woord „socialisme" al in de gematigd-rechts; gaat het mate rieel niet meer naar wens, dan kie zen ze voor links of uiterst-rechts. In 1956 yOORLOPIG verkeert de PvdA oertijd van de arbeidersbeweging de kiemen zijn gelegd, kan men aflezen uit het boek „Hop hop hop, hangt de socialisten op" (Polak Van Gen nep. Amsterdam 1967, 217 bladzij den). Het is een door Leonard De Vries samengestelde „documentaire" tijd Domela Nieuwenhuis. ene nederlaag na de andere te slik ken. Haar laatste verkiezingsoverwin ning behaalde ze in 1956. Niet omdat Bloemlezing toen het radicale en linkse de kie zers meer aansprak dan nu, maar DOEIENDE lectuur, deze bloem- oindat de PvdA toen Drees had: een A-' lezing va rustige, vaderlijke, burgerlijke fi- blad „Recht guur, die vertrouwen wekte, omdat een echt vent-blad", schrijft prof. hij niks voor politieke avonturen dr. F. de Jong Edz. in zijn voor- te woord, „Een kleine groep propagan- >elde. De Drees-winst '56 i vergelijken met de Colijn- en Jel- le-effecten, waarvan de ARP twee maal binnen dertig jaar heeft ge profiteerd. verdween, heeft de PvdA de electo- Vaak de ruiten van deze i disten trok ermee de straat op en het was te krijgen bij' enkele partij- genoten-boekhandelaars als J. A. Fortuyn in de Anjeliersstraat, of bij een caféhouder als Penning op het Nog voordat Drees _yan het toneel Waterlooplein. Het waren dan ook raai profijtelijke Drees-lijn losgela ten. En sedertdien is het misgegaan. Hoe linkser ze werd, hoe meer ze verloor. Een kleine correctie naar „rechts" (de toetreding tot het kabi- net-Cals) lokte in eigen kring se- -marxistische reacties uit, die de partij koers het ontgelden moesten, wanneer een rumoerige menigte onder de leus „hop, hop, hop, hangt de socialen op" onder het toeziend oog der poli tie haar trouw aan het wettig gezag kwam demonstreren." Wie het boek leest kan begrijpen. volledig de andere dat het woord „socialist" afgedwongen door de club van „Tien 00k begrijpen, dat Troelstra in Dome- over Rood", heeft de PvdA zes Ka- ja weinig meer dan een redeloze fa- merzetels gekost. naticus zag, die ver over z'n doel Wat er nu moet gebeuren om iets heenschoot. Troelstra koos de parie van het verloren terrein te herove- mentaire weg van het sociaal-demo- ren, is geen socialist helemaal duide- cratisme, Domela verzandde tenslotte lijk. Links doet het niet bij de kie zers, maar het centrum is geen alter natief, laat staan rechts. Het verkie zingsprogram legt verplichtingen op. Straks in de oppositie zal Den Uyl wel gedwongen zijn de linkse pun ten nog wat meer op de rode i's te anarchisme. De artikelen in „Recht voor Al len" kondigen die ontwikkeling al aan. Alles wat geen arbeider is wordt als de vleesgeworden zetten. Een begrijpelijke houding als boosheid afgeschilderd. De agres- j- tï.-j a siviteit kent geen grenzen. Ver geleken bij Domela en zijn tra wanten was Multatuli een dier- de PvdA had gewonnen. Een gevaar lijke nu ze zo duidelijk heeft verlo ren. Het risico van verdere achteruit gang zit er dik in. In de toekomst zal de PvdA het meer moeten heb- bare dagsluiter, ben van de fouten van anderen dan van haar eigen aantrekkelijkheid. Vernieuwing pEEN wonder dat ze, na toe vervelens toe de confessione le partijen de schuld van de poli tieke malaise te hebben gegeven, nu eindelijk eens de hand in eigen boezem gaat steken. In socia listische kring groeit langzamer hand de bereidheid om bij een ver nieuwing van ons partijbestel ook het bestaan van de PvdA als socia listische partij op de helling te brengen. Mensen als Vondeling. Thomas sen en Kloos pleiten voor de vor ming van een brede progressieve volkspartij, die onderdak verschaft aan vooruitstrevenden uit alle par tijen. Een soort D '66 in het groot, alleen nog wat progressiever, maar met dezelfde afkeer van dogma tisme en ideologische ballast uit het verleden. Vondeling staat kennelijk een PvdA voor ogen. die geen PvdA meer heet en zich ook niet meer tooit met het woord „socialistiseh". Dat laatste is belangrijker dan het lijkt. Van het socialistisch etiket heeft de PvdA anno 1967 meer last dan gemak. Omdat het historisch zwaar belast is, weerhoudt het woord „socialisme" duizenden zich progressief noemende en niet tot poli tiek cnnfessionalisme geneigde kie zers ervan om PvdA te stemmen. Onaangenaam TAAT woord roept te veel onaan- gename herinneringen op. Aan atheïsme, anti-clericalisme. anti-mo narchisme. aan Troelstra's mislukte revolutiepoging, aan het gebroken ge weertje. rode vlaggen en rokken, DEN HAAG Een verhoging van 16'/t cent van het basis-uurloon voor de veehouderij- arbeiders en een van 14 cent voor alle andere groepen van landbouwarbeiders is het advies, dat het Landbouwschap gaat uitbrengen voor het nieuwe contractjaar. De nieuwe loonmaatregelen zouden op 1 mei moeten ingaan. De extra verhoging voor de veehouderij-arbei ders is een aanpassing aan het basis uurloon van de akkerbouwarbeiders. Voorts wordt geadviseerd 1 juli nog maals een verhoging toe te staan, nu met vijf cent per uur. Op jaarbasis betekenen deze verhogingen een stij ging van de loonsom met 6.6 procent. De definitieve regeling van de land- bouwlonen pleegt te geschieden in regi onale CAO's. Ada Kok niet verder dan zesde plaats BREMEN Ada Kok heeft vrijdag avond op de eerste dag van de interna tionale zwemwedstrijden in Bremen op de 400 meter vrije slag genoegen moeten nemen giet een zesde plaats. Het num mer werd in de nieuwe Amerikaanse recordtijd van 4 min. en 35.3 sec. gewon- ..Oom Wanja" door het Nieuw Rotterdams Toneel: vlnr Eisa- beth Andersen en Lies Franken. SCHAROFF (80) TOONT HET RUSLAND VAM ZIJN JEIIGD ROTTERDAM hl het Westen (cynisch geworden dokter. Hsn Bentr Russische regisseur die in staat 's, teliectueel. de authentieke sfeer van Tsjechofsl De randfiguren zijn voor honderd toneelwerk te laten herleven. procent en kostelijk Tsjechoff. Sacco Scharoff is een deel van die sfeer Fincincieel weekoverzich t Stemming aarzelend Amsterdam Nu het tijdstip nadert over de uiteindelijke beslissing wie het kabinet zal lei den en men op de effectenbeurs niet zonder zorg is over het al of niet aanblijven van prof. Zijlstra, markeerde men deze week de pas en aarzelde men nieuwe posities aan te gaan. Men wacht liever af, wat er uit de bus zal komen, om daaruit af te leiden, in welke rich ting het regeerbeleid voor de vol gende periode zal gaan. Voor de beurs is er veel aan gelegen, dat het te voeren beleid afgestemd wordt op hef stimuleren van de econo mische groei en dat daarvoor op de - eerste plaats gestreefd zal worden naar herstel en versterking van de aangetaste internationale concurrentiekracht van Vraag SPAANSE SINAASAPPELEN Alleen die komen plukvers (direkt uit het dichtst bijgelegen sinaasappelland!) naar hier. Boordevol zon en sap... en met 30% meer vitamine C. Tegen winterkwaaltjes! Bij sluiting van bedrijven het bedrijfsleven. Aldus de kern van de exportnota, welke deze week door het georganiseerd bedrijfsleven aan de infor mateur is voorgelegd. derlandse hypotheekbanken vermeldde, dat ons land op de tweesprong staat: het is of voortgaan met overschatting der economische mogelijkheden en ongerem de stijging van verbruik en collectieve voorzieningen of intoming van verbruik om de investeringen ruimte te geven. Willen we als volk niet de tering naai de nering zetten, dan zullen we de reke ning „onder in de zak" vinden. Ntw York de continentale markten beter van toon waren, konden we hier onze draai niet vinden en bleef de handel beperkt en de stemming aarzelend. De internationale aandelen waren over het algemeen luier gestemd onder in vloed van buitenlands aanbod. De kwar taalcijfers van Unilever, welke minder gunstig waren dan men gedacht had, ver oorzaakten een koersverlies voor dit fonds. De concern winst liep terug van ƒ147 miljoen tot ƒ131 miljoen. Op 2 mei wordt de jaarvergadering gehouden en dan zal het dividend voorstel zijn. dat een onveranderde uitkering fop 1 cent nai aan de aandeelhouders zal worden gedaan. Het is jammer, dat het margarinefonds de reeks gunstige kwartaalcijfers, wel ke nu reeds enige tijd werden gelan ceerd, heeft onderbroken. De voor naamste oorzaken van deze onderbre king zijn de ontwikkeling der Afrikaan se belangen en het sterk teruggaan der winst van de Britse cartonnagefabrie- ken. De koers van de certificaten Unile ver daalde deze week van 100 tot 94.50. Philips Philips' Gloeilampen stond ook onder druk en kwam van 89 op 85,50. Men verwacht van dit concern ook geen gunstige cijfers en het bestuur heeft in middels al genoeg kenbaar gemaakt, om daaruit op te maken, dat 1967 geen ge makkelijk jaar voor Philips zal J Gelukkig Er ontwikkelde zich wederom koop lust in aandelen Centrale Suiker Mij op het gerucht, dat twee direkteuren van de maatschappij zouden aftreden, waar door nieuwe kansen op een vergelijk met de coöperaties mogelijk zouden zijn. De koers liep gisteren op tot 375 pet. (vorige week 348 pet.). De certificaten Nutricia kwamen ook enigszins in de belangstelling. Ze liepen op tot 340 pet. bieden, maar gisteren kwam het slot op 334 pet. Vorige week was de koers 316 pet. Een minder gunstige beurt maakten de EMS-waarden, die terugliepen door het uitblijven van het verwisselingsaan bod. De heer Zwolsman heeft de aandeel houders nu al zo vaak blij gemaakt met „een dooie mus", dat de moed velen in de schoenen zakt, De public relations van Zwolsman. welke eerst zo dapper bedreven werden en met succes, zijn wel erg verminderd. Kapitaalmarkt Op de kapitaalmarkt is de laatste we ken geen emissie-bedrijvigheid le zien. Het is zelfs merkwaardig stil, terwijl toch veel kapitaal voor nieuwe investe ringen, zowel van de zijde der overheid als van het bedrijfsleven, nodig is. Wacht men op een verdere daling van de rente (waar blijft de al lang verwach te discontoverlaging?) of durft het be drijfsleven op het ogenblik geen belang rijke emissies aan? De stemming op de obligatiemarkt blijft zich opnieuw gunstig ontwikkelen, ja heeft ons inziens een versterking on dergaan. Het lijkt soms erop, alsof het publiek de laatste weken weer meei neigd is om obligaties te kopen dan delen. Zou dat het onbehagen ove. conjunctuursontwikkeling tot uitdruk king brengen? De 7 pet. obligaties Nederland 1966 II zijn gisteren geklommen tot 104 3/8 pet. De 6 pet. woningbouwlening 1957 Bank voor Nederlandse Gemeenten kwam op 98 7/16 pet. het fascinerend aspect de klcuren-tv, dat de fantasie kan prikkelen. Kon. Olie kon zich behoorlijk handha ven deze week en kwam per saldo nog iets hoger uit. Ook hier wacht men op »tangl is hij heeft de voor-revolutionaire schrijver persoonlijk gekend en hij heeft samen met. Tsjechofs vrouw, Olga Knipper, gespeeld. Het unieke van de man die het alle maal nog heeft meegemaakt, is ge hecht aan de voorstelling van Tsje chofs „Oom Wanja". door de nu tach tigjarige Scharoff geregisseerd bij het Nieuw Rotterdams Toneel. Dit element gaf vrijdagavond aan de première in de Rotterdamse Schouwburg een apar te bekoring. Deze Wanja-enscenering is voor al les een meesterstuk van Scharoffregie. althans voor degenen die de inhoud van het spel reeds kennen en het stuk vaker hebben zien opvoeren. Wie er gevoel en oog voor heeft, zal er door geboeid raken hoe Scharoff uit honder den details personages, situaties en sfe ren als een magiër adem inblaast. Die details schuilen overal: in de zeg ging van de tekst, in de manier van klankkleuring, in markante trekjes die houding, gebaar en mimiek Tsjechofi- aans-Russisch maken, en natuurlijk ook in het toneelbeeld en de aankleding. Sterke bezetting Een sterke bezetting heeft zich ge heel in dienst gesteld van de tovenaar om zoveel mogelijk een Tsjechoffiguur te worden zoals Scharoff verlangde. Het eerste bedrijf verloopt naar ons gevoel te traag, maar in een voorstel ling waarop een regisseur zo intens zijn stempel heeft gedrukt. is mis schien alleen Scharoff verantwoorde lijk te stellen voor het tempo. Wij hebben ook het gevoel, persoonlijke prestaties van de spelers anders te moeten beoordelen dan ge bruikelijk is. Scharoff verlangt niet een eigen inbreng, maar een existeren a la Tsjechof zoals hij dat wenst. Het gevaar bestaat, dat het inlevingsproces niet diep genoeg steekt, met het ge volg, dat bepaalde emoties en sfeerele menten niet voldoende krachtig overko men. Deze dieptewerking zal bij het ver der ingespeeld raken zeker meer warm te geven aan de creatie van Elisabeth Andersen als Hélène, de jonge vrouw van de ziekelijke en egoïstische Serer- brjakow. De gevoelige actrice (die wij in meerdere rollen bij het NRT hopen te kunnen zien) bereikte wel reeds een ontroerende innigheid in bijv. de ver zoeningsscène met stiefdochter Sonja. In de sfeer Lies Franken realiseert gave momen ten als de uiterlijk niet mooie, maar wel zeer nobele Sonja, wier tragiek het is, dat zij haar ideaal van liefde niet verwezenlijkt ziet In deze rol en in die van oom Wanja is Tsjechofs thema van streven en onmacht het sterkst uitgewerkt. Na lange tijd niet te hebben gespeeld, heeft NRT-direc- teur Robert de Vries zich als oom Wan ja onder regie gesteld van prof. Scha roff. De titelfiguur krijgt krachtig re liëf, terwijl toch de nadruk blijft lig gen op het ensemblespel. Johan Schmitz geeft verdienstelijk gestalte aan Hélène's oude en onsympa thieke echtgenoot. Ook hij maakt zich ondergeschikt aan het totaal spel. te recht, al had hij voor ons wat feller naar voren kunnen komen in ijdelheid en kleinzerigheid. Pim Dikkers speelt bekwaam de rol van Astrow, de gedesillusioneerde Wiesentlial in Rotterdam de komende kwartaalstaat. DEN HAAG Er moeten zo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen, dat werknemers bij sluiting van bedrijven het ach terstallige loon en een evenredig deel van de vakantie-uitkering krijgen. Dat heeft de SER-com- missie voor sociale verzekeringen minister Veldkamp geadviseerd. De commissie stond onder voorzit terschap van prof. Van Esveld. WENEN Emmerich Danzer, die en kele weken geleden in Ljubljana voor de derde achtereenvolgende maal Europees kampioen kunstrijden werd heeft vrij dagavond in zijn woonplaats zijn land genoten niet teleurgesteld: hij prolon geerde, zoals verwacht, zijn wereldti tel. Door een moeilijke .sterk gereden kuer kon hij zijn achterstand op zijn landgenoot Wolfgang Schwarz goed ma- De uitslag luidt: 1 Danzer plaatscijfer 16-2263.1 punt. 2 Schwarz 16-2266.9, 3. Visconti (VSi 35-2209 4, 4 Knight (Can) 33-2206.2, 5. Allen (VS) 35-2203.8 eu 6. Nepela (Tsj-Sl) 61-2115.8. miljoen tot ƒ20.1 miljoen en de winst marge is gedaald tot 13.1 pet. tegen 14.7 kwartaal van 1965. Prottig' ROTTERDAM De opsporing van het Nederlandse Wiesen- I thalfonds te danken. Want de koerier, die naar Brazilië zou gaan met alle uiteindelijke gegevens. moest in Amsterdam voor zijn werk gelden op nemen van het Wiesenthalfonds. Zon der het Nederlandse Wiesenthalfonds zou Stangl dus nu nog vrij rondlopen Het feit. dat Kon Hoogovens deze week een minder gunstige kwartaalstaat publiceerde, heeft weinig indruk ge maakt en leek reeds in de koers van het fonds verdisconteerd. De concernwinst Als er noodgedwongen bedrijven.J^alde in het vierde kwartaal van 23.1 moeten worden gesloten, aldus de com- missie, behoeft dat echter niet te bete- kenen, dat de nadelige gevolgen K -oorspronkelijk architect hij studeer- zonder meer moeten worden aanvaard 'n Lemberg en Praag en na de Dit geldt in het bijzonder voor hen die oorlog vervolger van nazi-misdadigers wegens hun zwakke sociale positie het Gelukkig waren er deze week ook en strijder voor gerechtigheid Hij zei minst in staat zijn deze tegenslagen op prettige beursberichten, zoals dat van'dit vrijdagavond in de Volks-Universi- vertelde Simon Wiesen thai. te vangen. De commissie pleit in haar advies voor een wettelijke regeling. Deze zoi1 moeten gelden in gevallen dat de werk nemers hun achterstallig loon niet uit betaald krijgen door faillietverklaring van of het verlenen van surseance betaling aan de werkgever. DRIE MAANDEN Onder achterstallig loon moet, naar de mening van de commissie, worden verstaan het bedrag dat dc werkgever over een periode van drie maanden wegens verrichte arbeid aan de werk nemer is verschuldigd, alsmede de aanspraak op vakantieuitkering er andere verplichtingen van de werkge ver, zoals de betaling van de premie voor de pensioenverzekering. De te treffen regeling zal volgens de commissie moeten worden opgenomen in de werkloosheidswet. Aangezien niet te verwachten is dat velen een beroep hierop zullen doen, is de hef fing van een afzonderlijke premie over- bod'j. Wessanen (dividendverhoging van 15 tot; 17 pet.), van Amsterdamse Ballast (van 17 op 20 pct.>. van Blaauwhoed (12 pet contant plus 4 (v.j. 3t4 pet. agiostock). DEN HAAG Een Nederland.-- zwemploeg zal van 3 tot en met 7 april deelnemen aan internationale wedstrijden te Leningrad, waarop tien Europese landen zullen zijn vertegen woordigd De ploeg bestaat uit de da mes Ada Kok en Gretta Kok (beiden Futen). Betty Heukels (PSV), Coby Sik- kens en Klenie Bimolt (beiden GZPC), Coby Buter (Zwemlust), Nel Bos (ADZ), Mirjam van Hemert (VZC) en Yvonne van Kuilenburg (HPC), alsme de de heren Wim Mulder (Zwemlust), Rinus van Beek en Arthur van Oest (beiden 't IJ) en Johan Schans (Vechtstreek). OOK DUITSLAND WIL STANGL DUSSELDORF In navolging lot Oostenrijk heeft nu ook West-Duitnland Brazilië om uitlevering van de ex-kamp commandant van Treblinka en Sobibor Franz Paul Stangl verzocht. Het Bra ziliaanse Hoge Gerechtshof zal binnen zestig dagen een beslissing hierover moeten nemen. Algemeen wordt aangenomen dat, mede door de grote hoeveelheid bewijsmate riaal. Stangl wel aan Oostenriik zal worden uitgeleverd De oorlogsmisdadiger is met een mili tair vliegtuig van Sao Paulo, waar hij werd gearresteerd, naar Brasilia ge bracht. Zijn Oostenrijkse vrouw Teresa en hun drie dochters staan in Sao Paulo onder politiebescherming. De vrouw heeft ver klaard niets te hebben geweten van het oorlogsverleden van haar man. Ze zei: „Ik kan niet geloven dat hij verant woordelijk is voor de dood van zoveel teit waar hij zijn boek „Moordenaars onder ons" presenteerde. „Europa is klein geworden", aldus de heer Wiesenthal. „Onze kinderen zullen met de Duitsers moeten leven, maar dan zullen ook de barrières tus sen de Duitsers en onze kinderen moe ten worden opgeruimd." De lichte straffen, die vaak bij een proces tegen nazi-mi<dadigers worden uitgesproken? Belangrijker achtte de heer Wiesenthal het Droces zelf. omdat uit dat proces blijkt dat hetgeen tij dens de oorlog is geschied geen gealli eerde. Amerikaanse of zoals eens is ge zegd zelfs Joodse verzonnen oroDasan- da-verhalen zijn. Duitse en ook Oosten rijkse kinderen moeten weten wat een vorige generatie heeft beleefd en ge- „Wii zijn het ODsporen van deze misdadigers verschuldigd aan de leven den zowel als aan de doden", zo stelde de heer Wiesenthal. die uiteenzette hoe moeilHV het vaak is getuigen te vin den. Stangl. die thans is opgespoord heeft zevenhonderdduizend Joden „be handeld". Van hen zijn er nog drie in Mr. A. Stempels, voorzitter van het Nederlands Comité Wiesenthalfonds. leidde de heer Wiesenthal in. hem beschrijvend als een typische Europe aan. bouwend aan de eereehtigh<»i'' de vcrantwoordeliikheid aanvaardend voor de ventilatie van onze samen leving en het vuil daaruit helpend ver wijderen. Mr. Stempels memoreerde de nood zaak tot bijdragen aan het Wiesenthal fonds om dat werk te kunnen blijven voortzetten. Bijdragen kunnen binnen komen via giro 2900, AMRO-bank te Utrecht •an der Made creëert niet alleen kun dig de berooide en in het leven teleur gestelde huisvriend, maar straalt ook iets uit van een van nostalgie vervulde sfeer. Elly van Stekelenburg voegt daarbij de ruige charme van Marina, de oude min: Henk Uterwijk past in het milieu als arbeider en Coba Kelllng verleent waardigheid (zelfs in de slaap) aan Wanja's moeder. Prof. Scharoff maakte weer gebruik in de beproefde vertaling van Char les B. Timmer. Ongetwijfeld in zeer verleg met de regisseur ont wierp. Herman Gordijn costuums en decors, die sfeerbepalend en oogbeko rend werken. De goed verzorgde Wanja-voorstel- ling is er een voor de uitgesproken liefhebbers, die beseffen dat buiten Scharoff een dergelijk sterk regieto- neel-van-Russiche-bodem nergens te zien is en na hem niet meer zo authen tiek zal zijn te beleven. SCHIPHOL Het Ajax-elftal kan gerust zijn: de DC-7C van Martinair, waarmee de ploeg, ver gezeld door officials en een 70-tal bevoorrechte supporters maandag ochtend naar Praag vertrekt, zal volkomen normaal dus met de voor het comfort van de inzitten den vereiste extra zuurstofvoor ziening en overdruk in de cabine de vlucht uitvoerep. Datzelfde geldt trouwens voor alle DC-7 machines, die aan de luchtbrug na3r Praag voor de returnwedstrijd van Dukla tegen Ajax zullen deelnemen: dit type vliegtuig moet alleen een gemakke lijk uit te voeren controle ondergaan op een klein deel van de romp vooraan bij de deur voor de bemanningsleden en die inspectie is intussen al uitgevoerd bij twee DC-7C machines van Schreiner en op een van Martinair. Iets anders staan de zaken met sommi ge andere DC-6 machines. Deze vliegtui gen, die wat ouder zijn dan de DC-7's, krijgen pas weer toestemming om met overdruk te vliegen als men de te con troleren plek van de romp ook van de binnenkant uit heeft nagekeken en aan gezien de binnenkant bekleed is en er allerlei leidingen langs lopen, is het mo gelijk. dat de controle van deze toestel len meer tijd in beslag zal nemen. De inspectie-maatregelen zijn getrof fen naar aanleiding van een explosie die zich vorige maand in de VS in een DC-6 voordeed. Daarbij ontstond een gat op de hierboven genoemde plek in de romp. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BRIGHTON In de tweede ronde van het dames-enkelspel heeft dc Ne derlandse Annemarie Wijnands tijdens de open Engelse tafeltenniskampioen schappen. die in Brighton worden ge houden. gewonnen van de Australische Lesley Gilbert. De cijfers waren: 21—6, 21—12 en 21—19. Later op de avond werd Annemarie Wiinands in de derde ronde uitgescha keld. Zij verloor met 2119, 2116. 2117 van de Hongaarse Lukacs. In de derde ronde van het herenenkelspel moest Bert Onnes met 21—10. 21—12 en 2119 zijn meerdere erkennen in de Zuildslaviër Miko. DEN HAAG Voor het Nederlands jeugdkampioenschap dammen dat van 25 maart tot en met 1 april respectieve lijk in Utrecht en Apeldoorn zal wor den gehouden, zijn reeds elf van de twaalf spelers bekend. Het zijn de kampioen van Zuid-Holland Adrie Huet en runner-up Sally de Jong (beiden Rotterdam) en verder de kampioenen van Overijssel: Jurg (Almelo). Friesland: Drost (Langweer), Zeeland: Riesenkamn (Vlissingen), Noord-Hol land: Westerveld (Zaandam). Gronin gen: De Vries (Bierum). Limburg: Reu- laue (Chevremont). Gelderland: Lam- mers (Ede). Drenthe: Doldersem (Hoo- geveen) en Utrecht: De Bruyn (Woer den). De kampioen van Brabant is nog niet bekend. Congres ministers: BONN De ministers van binnen landse zaken van de Westduitse deelstaten zien in de extreem-rechtse Nationaal-democratische partij geen groot gevaar. Dp conclusie van een conferentie in Bonn. speciaal gewijd aan de NSDP en de vraag of deze partij moet worden verboden, was dat de NDP zijn top- nunt heeft bereikt. Het aantal ad- hesie-betuigingen door ontvredenen is verminderd. Deze bron schijnt te zijn oneedroogd. Men was van mening dat een ver bod slechte het laatste middel in de strijd tegen een extreem-rechtse partij mag zijn, H J Arfxrlgfn,s het 0°stduitse persbureau «P 4Jbehoren twee admiraals van de Westduitse marine tot de NDP: achout-bij-nacht Obermaier en de vroe gere opperbevelhebber van de marine Gerlach. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7