9l IÏÖ1 [ÏÏl |Ï3l Zendelinge staat vaak op de markt te koken Schrijf eens een kerklied Armeense manuscripten eigendom van zijn kerk Uw probleem is het onze.... Hervormd moderamen schrijft Nederduits Gereformeerde Kerk ZENDING oudste vorm van ontwikkelingshulp MEDISCHE HULP IN NIGERIA Een noord voor vandaag God spreekt van de hemel tot Christus en Zijn discipelen. De conclusie van de Heiland is (Joh. 12 :31): „Nu gaat er een oordeel over deze wereld. God had gezegd: „Ik heb hem ver heerlijkt en ik zal hem verheerlijken" in antwoord op Christus gebed: „Vader, verheerlijk Uw Naam". Let op het nauwe verband tussen Gods Naam en de wereld. Wat denken we eigenlijk bij: Verheerlijk Uw Naam". Het rijn woorden die we misschien gemakkelijk gebruikenook in ons gebed. Maar wat bedoelen we er dan mee? Of is het zo maar een vroom stopwoord geworden? Als Christus over Gods Naam spreekt denkt Hij aan de wereld. Hij denkt aan heerschappij. Alles wat Gods heerschappij wil tegenstaan moet verdwijnen. Daarom zegt Hij ook nog: „Nu zal de overste dezer wereld buitengeworpen worden." Niets kan tegenover God bestaan als Hij wordt verheerlijkt. Daarom heeft het evangelie niet alleen met de toekomst te maken. „Nu gaat er een oordeelnu wordt de overste dezer wereld buitengeworpen." Het evangelie heeft met ons „nu" te maken, met ons leven op aarde. God moet niet straks Heer zijn over ons leven, maar nu. God moet niet straks regeren, maar wil ons nu bevrijden van de machten die ons in bezit genomen hebben Nu is het oordeel, want het oordeel is op Christus gevallen. En als wij in Hem zijn en Hij in ons is. ook op ons. We staan in het gericht Gods, maar hebben deel aan de verlossing door Christus. Dat is: Als Hij Heer is van ons leven. We lezen vandaag: Psalm 71 124. We lezen morgen: Psalm 72 120. ZATERDAG 4 MAART 196^ Jaarvergadering van W aarheid en Eenheid AMERSFOORT De persvereni ging „Waarheid en Eenheid" in de Ge reformeerde Kerken houdt zaterdag 11 maart haar jaarvergadering in het restaurant „Kobus aan de poort". Utrechtsestraat 49, Amersfoort. Ds. J. B. van Mechelen van Heineu- oord zal spreken over „Appellerend be lijden". De vergadering, die om kwart over een begint, is toegankelijk voor belangstellenden. Zuideli jke baptisten passeren 11 mi I joen NASHVILLE De Zuidelijke Bap tisten Conventie in de Verenigde Sta ten. de grootste baptistengroep in de wereld, zal dit jaar de elf miljoen pas seren. In 1966 nam het aantal leden met 180.000 toe. Toch is de vooruitgang minder groot, dan in vorige jaren. Met name het aan tal zondagsleerlingen is teruggelopen. Een zegsman van de zuidelijke bap tisten schreef dit .toe aan de kritiek op kerk en christendom in de hele we reld, de toenemende materialistische instelling van de Amerikanen en de rassenkwestie. Ook kampen de zuidelijke baptisten met het probleem van de „eldersen", leden die verzuimen hun attestatie op te vragen bij verhuizing naar een an dere plaats. Bij de zuidelijke baptisten noemt men ze „displaced persons". Ongeveer veertig bisschoppen over de gehele wereld zijn afgetreden sinds de paus vorig jaar oktober het dringen de verzoek deed, dat bisschoppen op 75-jarige leeftijd hun functie voortaan zouden neerleggen. Onder de veertig zijn 17 Italianen en 10 Amerikanen. Patriarch protesteert tegen verkoop Brieven die niet tijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen (iebetmiioudlng l* verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af- sonderlljke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden san postzegels t« worden Ingeslo- Vraag: Hoe kan men vlekken van rotte peren uit pluche verwijderen? Antwoord: Met alcohol. Vraag: Een half jaar geleden be trokken wij een nieuwe flat. Het gros van mijn planten vertoont sindsdien rare verschijnselen. Zo wel op het poreuze potje als op de potaarde zelf komt een wit schim melig laagje voor. Aanvankelijk dacht ik dat ik de planten te veel water had gegeven, maar ook als ik minimale hoeveelheden gaf. hielp dit niet. Ik maak de potjes regelma tig schoon, maar na enkele dagen herhaalt het verschijnsel zich. Antwoord: Vermoedelijk is dit een gevolg van de dampen van ge bruikte synthetische verf, die de potgrond kunnen doen verzuren. Een andere verklaring weten we niet waarom dit juist in het nieuwe huis zou gebeuren. Krab de schim mel steeds af zodat de grond niet kan dichtslaan en nog meer verzu ren. In het voorjaar kan u het beste nieuwe grond geven. Waarschijnlijk zijn dan de verven e.d. uitgewerkt. Vraag: Graag vernam ik het adres van de vereniging van mu- zieklerarem Deze neemt examens af voor het diploma kerkorganist. Vorig jaar meen ik in De Bilt. Antwoord: Waarschijnlijk is be doeld de Nederlandse organistenver eniging, Soetendaalseweg 39 B. Rot terdam, die een getuigschrift af geeft, wanneer men met goed suc ces het examen kerkorganist heeft afgelegd. Dit geschiedt altijd in Utrecht. De heer W. P. Verheul op bovengenoemd adres m kan u inlichten. Vraag: Een landbouwer, die zelf de bedrijfsboekhouding bijhoudt, heeft vorig jaar een schuur gekocht en met 1000 winst doorverkocht. Twee jaar geleden heeft hij een hui« gekocht en ruim een jaar later weer verkocht. Moet hij de winsten verantwoorden voor de inkomsten belasting? Antwoord: Wanneer de aan- en verkopen los stonden van de be drijfsvoering. mag men deze winsten buiten de bedrijfsbalans houden. Zij zijn dan als winst onbe last. Heeft men echter de goederen bijvoorbeeld opgeknapt om winst te kunnen genieten, dan behoort deze tot de belaste opbrengst van arbeid. Het kan dus zijn dat de ene post belast is en de andere vrij. De onbe laste winst behoeft men niet aan te geven. Denkt de fiscus echter hiero ver anders, dan kan hij navorderen. U kan de kwestie bij aangifte stel len en daarbij mededelen, dat vol gens uw opvatting de winst be lastingvrij is. Dan moet de fiscus onmiddellijk een standpunt inne men en kan dit niet meer verande ren. In dergelijke onduidelijke ge vallen kan het voordelig zijn een belastingkundige te raadplegen, die bij de fiscus goed bekend staat. Vraag: Iemand heeft een grote bergruimte achter zijn huis. Heeft hij een vergunning nodig om daar van een woonruimte te maken en die te verhuren aan toeristen-' Antwoord: Jazeker, op straffe van 5.000 boete of gevangenisstraf van maximaal drie maanden. Nieuw overleg met Instituut (Van onze kerkredactie) LONDEN De regering van de Armeense Sow jetrepubliek heeft de hulp ingeroepen van de in het westen schatrijk geworden Armeen Nubar Gulbenkian om te voorko men dat 23 oude bijbelmanuscrip ten in Londen verkocht worden. De veiling is bepaald op 14 maart door de makelaar Sotheby, die niet wil meedelen wie zijn op drachtgever is. Gisteren publiceerde de Times een brief van patriarch Vasgen I uit Sow- jet-Armenië. Deze schreef dat de ma nuscripten toebehoren aan zijn kerk en dat nimmer toestemming gegeven is voor de verkoop. Mejuffrouw S. Dernersessian. een vroegere hoogleraar te Harvard in de Byzantijnse kunstgeschiedenis, deelde mee dat de manuscripten afkomstig zijn uit een museum in Jordaans Jeru zalem. Van de 23 manuscripten had ze er reeds 19 geïdentificeerd. JERUZALEM De manuscripten werden alleen in bijzondere omstandigheden tentoon gesteld, de laatste keer een aantal ja ren geleden. De manuscripten behoren minstens al 500 jaar lang aan het ar chief in de Armeense Jacobus-Kathe- draal te Jeruzalem. Volgens de makelaar zou dit de grootste veiling worden van oude ma nuscripten van de bijbel, die ooit ge houden is. De totale waarde wordt op 5 miljoen gulden geschat. De manuscripten bevatten oude Ar meense teksten van de vier evangeliën. Drie dateren uit de dertiende eeuw. Zij zijn prachtig geïllustreerd met por tretten van de evangelisten en minia tuurtekeningen van het leven van Christus. De culturele attaché van Rusland had gisteren een gesprek met Gulben kian om te trachten de verkoop tc voorkomen. Waarschijnlijk zal een ge rechtshof moeten uitspreken wie de ei genaar is. Sotheby is evenwel van plan de veiling door te laten gaan. Aartsbisschop Toumayan heeft giste ren geëist dat de verkoping niet zou i doorgaan. Zou Sotheby weigeren dan zou hij vandaag om twaalf uur de rechter vragen om de veiling van de manuschripten te verbieden. Reeds gis teren deelde Sotheby mee dat hij zich niets zou aantrekken van dit ultima- Inmiddels hebben de veilinghouders een verklaring uitgegeven die zij toeschrijven aan bisschop Shahe Adje- mian. de kanselier van de patriarch van Jeruzalem. Volgens hem handelt Sotheby correct. Dit werd opgevat als een verzekering dat de manuscripten niet gestolen zijn. Direct, van mens tot mens, werkt de hervormde zending in Indonesiu en Afrika. Zij helpt geestelijk, medisch, materieel. Steun dat werk. GIRO 6074, HERVORMDE ZENDING, OEGSTGEEST Predikantenbond gaat verhuizen (Va kerkredactie) DEN HAAG Het moderamen van de generale synode der Ne derlandse Hervormde Kerk wil, dat de synode van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika het overleg opent met de leiders van het Christelijk Insti tuut voor Zuidelijk Afrika. Het heeft dat geschreven aan de scri ba van de Zuidafrikaanse synode. De synode van de Nederduitse Gere formeerde Kerk heeft oktober 1966 het Christelijk Instituut als een dwaalrich- ting verworpen en vastgesteld, dat le den en ambtsdragers van deze kerk zich eraan moeten onttrekken. In de brief van het moderamen staat onder meer: „Wij begrijpen, dat nu het besluit eenmaal is gevallen, dit eerst in een nieuwe algemene synode van uw kerk opnieuw in behandelinv kan worden genomen. Intussen staat u on getwijfeld voor vele vragen, die uit uw besluit voortvloeien. Overleg Zou het mogelijk zijn, dat u ter voor koming van vele spanningen en proce dures het overleg opent met hen, die voor de arbeid van het Christelijk Instituut verantwoordelijk zijn? Zulk een onderzoek zou in ieder geval de indruk kunnen wegnemen, dat uw sv- node voort wil gaan eenzijdig te hande len zonder de broeders van het Christe lijk Instituut te horen en gelegenheid te geven tot verantwoording in uw sy- Het moderamen schrijft dit voorstel te doen na breed overleg in eigen kring en vanuit de stellige verwach ting. dat enige ontspanning in de kerkelijke situatie van Zuid-Afrika „ons opnieuw samen zou kunnen bren- Rocping christen-zijn onder ogen te zien. De bemoeienis met Bantoegemeen schappen betekende hen te dienen met theologische voorlichting en lei ding omtrent de verantwoorde verkon diging van het evangelie en heeft daar om in Nederland grote sympatie gevon den", aldus het moderamen. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft ds. C. F. Beyers Naudé, de direc teur van het Christelijk Instituut, een memorandum doen toekomen, waarin twee beschuldigen, die prof. A. D. Pont aan het adres van de Neder landse Hervormde Kerk had geuit, worden weersproken. Het is niet onmo gelijk, dat dit memorandum ter tafel komt in hel smaadproces. dat momen teel in Johannesburg wordt gevoerd. Dr. Van Wageningen hoogleraar VU (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Tot gewoon hoogle raar in de theoretische natuurkunde aan de Vrije Universiteit is benoemd dr. R. van Wageningen. lector aan de rijksuniversiteit te Groningen. Dr. Van Wageningen werd in 1926 te Assen geboren. Van 1950-1951 werkte hij op het instituut voor theoretische natuurkunde in Amsterdam en daarna was hij in dienst van de Stichting FOM. AMSTERDAM Het dagelijks be stuur van de Doopsgezinde Broe derschap heeft zich evenals de her vormde synode uitgesproken voor het fixeren van het Paasfeest (en dus ook van Hemelvaart en Pinksteren) op een' vaste datum, namelijk op de zondag, die Vólgt op de tweede zaterdag in Door de Wereldraad is hierover een vraag aan de kerken voorgelegd. Het dagelijks bestuur zal de Wereldraad j ook de wens kenbaar maken, dat I coördinatie tussen het joodse en 'iet j christelijke Paasfeest zal worden be proefd. Film-wika werd socioloog UTRECHT De heer J. A. Hes te Bussum, directeur van de Stichting voor vorming en voorlichting op film gebied in Nederland) is gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal de sociologie De heer Hes is wika. Na de bevrij ding volgde hij de opleiding van de Sociale Academie De Horst, die toen nog Academie van Kerk en Wereld heette. Hij werd aangesteld bij de Stichting Filmcentrum, waarvan hij sinds enkele jaren directeur Zijn sociologische studie, waartoe hij in 1960 op grond van een colloqu. doctum bij ministeriële beschikking werd toegelaten, heeft hij met de vulling van deze functie weten te bineren. In 1965 publiceerde het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn studie „Religieuze socia lisering veranderd patroon". Vorig jaar volgde de publikatie van een menvatting van zijn onderzoekscriptie „Amerikaanse toekomstverwachtingen in de Science Fiction" door de Werk groep 2000 te Amersfoort. Hij is tevens hoofdredacteur tisch Filmforum en algemeen secreta ris van het Internationaal Oecume nisch Filmcentrum. In de komende iijd hoopt drs. Hes zich bezig te houden met de voorbereiding van de Internati onale Oecumenische Filmconferentie, die van 2 tot 4 oktober op Kasteel Oud-Poelgeest wordt gehouden De door zijn werk voor de armste straatjeugd van Napels bekend gewor-, den Italiaanse pater Mario Borrelli is drie dagen in Nederland, om besprekin-j gen te voeren met de stichting „Kinde ren van de zon", de Nederlandse vrien denkring van de pater, die ongeveer 15.000 sympatisanten en duizenden vaste donateurs telt. Hij is door mi nister Klompé ontvangen. Vanmiddag zijn er tv-opnamen van hem gemaakt. (Van c i kerkredactie) Een beeldhouwer vervaardigt de ornamenten voor de Nieuwe Kerk ;.n Amsterdam. Volgens de eeuwenoude methode: met beitel en hamer worden gestileerde bloemen, bladeren en vruchten uitgespaard, die straks de pilaren zullen versieren. Al jaren wordt, in opdracht van Monumentenzorg, gewerkt aan de restauratie van de Nieuwe Kerk, die in totaal veertien jaar moet duren. DEN HAAG De Bond van Neder landse predikanten gaat zijn bureai elders in Den Haag vestigen. Mei heeft een huis gekocht aan de Wasse- naarseweg, waar ook de nieuwe secre- taris zich zal vestigen. I Op de jaarvergadering van 3 apri neemt de huidige secretaris, ds. H. J C. van Deelen, afscheid omdat hij me: pensioen gaat. In zijn plaats is be noemd ds. C. B. Blomaard te Boxtel Veertig jaar lang heeft eerst d( Pensioenraad van de Nederlandse Her vormde Kerk onderdak gevonden bi; deze bond. daarna de bond bij dt pensioenraad. Nu de secretaris van d« bond en van de raad niet langer eeri en dezelfde persoon zijn en de Raac voor de predikantenpensioenen zich heeft uitgebreid, komt er een eind» aan dit nauwe contact. Daarom ver huist de bond van de Jan van Nas- saustraat 11 naar de Wassenaarseweg Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Den Helder (vac. G. d« Zeeuw): G. M. W. Steen te Harmeien; te Soest: P. Huisman te Franeker: tt Zaandam: (vac. W. Bos): C W. de Rui ter te Harmeien; te Silvolde-Gendringer en te De Wilp (Gron.): H. Lenters, kand te Geldermalsen Bedankt voor Idskenhuizen, Lioessenl Marrum en voor Nieuwe-Pekela: J. Jur gens te Vries (Dr.), die nog acht beroe pen in overweging heeft. GEREF. KERKEN (VrUgem.) te Heemse. Bedankt voor Brunssum-Treebeek: J W. Beekman te Rotterdam-Hillegers- berg-Srtaatweg. CHRIST. GEREF. KERKEN' Beroepen te Bennekom: M. C- Tanii te Barendrecht; te Vinelnd, Ontario Canada, Free Christ. Fef. Church: Tn Rutters te Nijmegen. Bedankt voor Naarden en voor Urkj M. Baan te Zeist. GEERF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: G Zwerul te Nunspeet; te Kootwijkerbroek: J. Ka rens te Nieuwerkerk <Z.>. I Bedankt voor Ridderkerk: A. W. Veij hoef te Barneveld. GEREF. GEM. IN NED. „Bij onze besprekingen, ook in de generale synode, zijn wij er steeds van uit gegaan, dat wij in de huidige situa tie, waarin wij in Nederland en u in Zuid-Afrika verkeren, de roeping heb-1 ben elkander niet los te laten, maar elkander hebben te ontmoeten zowel om de ontwikkeling van de inzichten in onze kerken omtrent allerlei actuele; vragen aan elkander duidelijk te ma ken. alsook om elkander vragen te stel len inzake onze verschillen". De Nederlandse Hervormde Kerk heeft er terdege oog voor gehad, aldus vervolgt de brief, „dat de arbeid van het Christelijk Instituut een nieuw ini- j tiatief betekende van particuliere aard. waarin enerzijds oecumenische aspec ten aan de orde waren, anderzijds een duidelijke bewogenheid tot uitdruk king kwam inzake de verantwoordelijk heid voor het zeer grote aantal Bantoe- kerken en -gemeenschappen, die veelal van sectarische oorsprong waren, maar daardoor tevens een appel betekenden op verschillende kerken in Zuid-Afri ka". „Het Christelijk Instituut heeft daar- om indruk op ons gemaakt, omdat in dit instituut christenen uit verschil lende kerken in Zuid-Afrika de gele genheid hadden elkander te ontmoeten en gewichtige vragen van het actuele Grote belangstelling voor: LONDEN Overweldigend groot blijkt de belangstelling te zijn voor de wedstrijd Schrijf eens een kerklieddie een commerciële televisiemaatschappij in Engeland eind vorig jaar uitschreef. Er zijn al meer dan tweeduizend in zendingen binnengekomen. Wat de or ganisator George Egan helemaal niet verwacht had: ze komen uit alle delen van de wereld, tot zelfs van de Westin- dische eilanden en uit Nieuw-Guinea Ook in Nederland zijn, nadat wij over deze wedstrijd hadden geschreven, verschillende tekstschrijvers aan het werk gegaan. George Egan heeft gezien deze be langstelling besloten de inzendtermijn te verlengen tot 20 maart. De inzendin gen. die hij tot nu toe gekregen heeft, noemde hij „van bemoedigend hoog ni- In het kader van een nieuwe serie religieuze uitzendingen loofde de maatschappij vijfduizend pond uit voor „opgewekte nieuwe religieuze lie- deren", die geschikt zijn voor gebruik I in de kerkdienst. Muzikale kennis is niet nodig. Men mag ook een nieuwe tekst schrijven voor een bestaande melodie, waarbij zowel volksmelodieën als oude kerklie deren zijn toegestaan. Voorwaarde is alleen, dat het eeht vrolijke liederen zijn. „Liederen, die ons wegvoeren van de akelige sfeer van de moderne protest-song". aldus Egan. Het adres is Southern Independent Television. Southampton. |-v EN HAAG Dikwijls staal 1 l) zuster B. Folkerts. pionier in Afrika voor de beserijding van „kindersterfte, op een Afri kaanse markt te koken. Met haar 4frikaanse helpsters heeft eerst produkten van eigen bo- deiti gekocht, waarvan in een grote pot op een open vuur een maaltijd voor jonge kinderen wordt gekookt. De moeders staan er dan met hun neus bo venop. Zo Ieren ze wat voor kindervoedsel moet worden gebruikt. „We hebben er niets aan om bij de voedselvoorlichting te wijzen op blik jes en produkten die in de dorpen toch niet te krijgen zijn. We richten ons altijd op de eigen produkten van het dorp. Dat hebben we in West-I- rian geleerd, en in deze Afrikaanse dorpen voldoet het prima", zegt zuster Folkerts, die tot eind april in Nederland met verlof is. dienst van de hervormde zending werkt. Vooral voor de afgelegen,: maar dichtbevolkte strekèn had de regering van Nigeria weinig medisch personeel. De hervormde zending is daar ingesprongen om vanuit het bestaande ziekenhuis medische hulp via mobiele teams te verlenen tot ver in de omtrek. „Van 1954 tot 1962 heb ik onder de Papoea-vrouwen in West-Irian ge werkt om mee te helpen de hoge kindersterfte te bestrijden", vertelt zuster Folkerts. „Wat ik daar heb geleerd, pas ik nu toe in Nigeria. Precies als in West-Irian beginnen we onder de Afrikaanse vrouwen niet direct met het spuien van onze me dische kennis, maar we gaan eerst praten met de vrouwen, die een kind verwachten en met de Afri kaanse vroedvrouwen en dan vrager we hun, hoe zij de bevalling altijd hebben gedaan en hoe hun zorg is voor moeder en kind. Daarna vertel len wij, hoe wij het doen." dat ze die gebruiken blijven vasthod den." Dokter Middelkoop, die voor de heit vormde zending al in Nigeria werji te, en zuster Folkerts zetten de zogt naamde mobiele teams op, met speci] aal opgeleide Afrikaanse meisjes. 2 zoeken de mensen op in hun dorpeh Normale gevallen handelen ze ze af. maar ernstige ziektegevallen woi den naar het ziekenhuis Resultaten Volgens deze zendelinge is dat dè weg om tot resultaten te komen. „Wij hebben ze hygëne geleerd: water ko ken en handen wassen. De puzzel is niet om het de vrouwen in West-I rian of in Afrika te léren, maar wpI Steunpunten Waar mogelijk probeert de zending .Al rikaanse christenvrouwen in te schi kelen. In de dorpskerkjes worden r gecharterd en daarna opgeleid ol als steunpunten in de dorpen te fun geren. Zo wordt een blijvende AfH kaanse diakonie opgebouwd. Christi vrouwen nemen andere mee onder het mom: ,.'t Is kerk. dus het is vertrouwd". De kindersterfte is nog steeds grool Nigeria, al bespeurt de zending hi an daar een kleine vooruitgang bestrijding. Hoopgevend is de r werking en het vertrouwen die wol den verkregen bij de ionge moedel de Afrikaanse vroedvrouwen en oj bij de medicijnmannen De 'aatstj hebben, voorzover zuster Folkel zich kan herinneren, haar nn- nod (nsenffewerkt VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING UTRECHT 8 beursdagen Voordelig* reit- en Geopend: antree-biljetttn op de degelijke ven 9-17 uur, N.S.-etetione verkrijgbaar, behelve zondig. R rr tr It Ij C E H P

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2