Nieuwe Leidse Courant ZIJLSTRA WAS VANNACHT NOG ONVERMURWBAAR Artsen matigen hun ultimatum Commentaren JAMIN Volledig akkoord over hoofdlijnen program Mislukte overval ii diamantbeurs Iedereen in 1968 aardgas 2 Zaterdag 4 maart 1967 47ste jaargang Hoofdredacteur: Or E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD t tn teghenjpoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ondanks sterke aandrang van de fractieleiders Sehmelzer (kath. v.), Toxopeus (lib), Biesheuvel (ar) en Beer- nink (ch) heeft informateur Z^lstra ook gisteren volhard in zijn weigering de leiding van het nieuwe kabinet op zich te nemen. Zendelinge staat vaak op de markt te koken pag. Kernmerk VEILIGER HUIS Een ontstellend aantal onge lukken gebeurt thuis en veel van die ongevalletjes en rampen zijn te voorkomen als bijvoorbeeld het werkmate riaal heter was, als de medi cijnen die niet meer gebruikt worden. Maren weggegooid. Zie Blad-ZIJ van ons Zonda«,l.lad, Bijna twintig maanden hebben de Duitsers een sinister spel Kunnen spe len met de Engelsen. Dit „misverstand", dat aan vele mensen het leven kostte is de geschiedenis ingegaan onder de naam England-Spiel. In ons Zon dagsblad het verhaal over dit blijvende mysterie. •fe Van operette naar opera pag. Radio TV In Maryland mogen negers eindelijk niet blanken trouwen ANNAPOLIS In de Amerikaanse •taat Maryland mogen na 306 jaar et eerst een neger en een blanke lkaar trouwen. Het Huis van afgev igden in Maryland heeft hiertoe een angenomen met 97 tegen 25 stemmen, n 1935 werden ook huwelijken tussen lanken en personen van het Maleisische Na afloop van zijn langdurige bespreking met het viertal werd van nacht om kwart over twaalf aan de wachtende journalisten meegedeeld: „Het antwoord op de vraag of de infor mateur bereid is het formateur- en premierschap van het te vormen kabi net te aanvaarden luidt dat zijn stand punt terzake bekend is". Dit betekende zoveel als: „Ik heb van meet af aan nee gezegd en daarin is geen verande ring gekomen". De informatie-Zijlstra behoort inmid dels tot het verleden. De informateur heeft vandaag op paleis Soestdijk eind verslag aan de Koningin uitgebracht en haar meegedeeld, dat het gesprek met de vier fractieleiders tot „volledige overeenstemming" over de hoofdlijnen van het regeringsprogram heeft geleid. Ook over de sleutelformule voor de personele samenstelling van het kabi net zijn de gesprekspartners het eens geworden. Deze Formule behelst naar alle waarschijnlijkheid een zetelverde ling van 5 of 6 voor de KVP, 3 voor de VVD. 3 voor de ARP en 2 voor de CHU. BIESHEUVEL? Prof. Zijlstra zal de Koningin ver moedelijk hebben geadviseerd de AR-fractieleider mr. Biesheuvel aan te wijzen als formateur en toekomstig mi nister-president. Maar hij zal er dan tegelijk bij hebben moeten vertellen, dat de vier fractieleiders in dit sta dium unaniem een uitgesproken voor keur hebben voor een andere kandi daat: Zijlstra. Voor het staatshoofd kan dit aanlei ding zijn om nogmaals een klemmend beroep op de demissionaire premier te doen. Dit is de allerlaatste mogelijk heid om prof. Zijlstra alsnog over de I streep te trekken. Heeft ook dat geen uitwerking, dan ligt een formatie-opdracht aan mr. Biesheuvel voor de hand, al zal de Ko ningin misschien eerst nog haar ad viseurs willen raadplegen alvorens tot de aanwijzing van een formateur over te gaan. Prof. Zijlstra zou vanmiddag na zijn j bezoek aan de Koningin een persconfe-j rentie houden. Men nam aan. dat hij bij die gelegenheid uiteen zou zetten om welke redenen hij niet opnieuw j premier wenst te worden. I Vannacht hield men nog rekening iDlt 1S Vet gev°lg met de mogelijkheid, dat prof. Zijlstra wel formateur zou willen worden, ech ter onder het uitdrukkelijk voorbe houd dat dit niet moet uitmonden in een verlenging van zijn premierschap. Deze figuur lijkt echter weinig waarschijnlijk. Het verdient in norma le situaties als deze aanbeveling, dat de uitverkorene voor het premierschap ook zelf zijn kabinet formeert en het niet panklaar uit andermans handen] aanvaardt. J Voor vervolg zij (Van onze soc. economische redactie) AMSTERDAM Na een bijzonder emotionele vergadering die tegen de aanvankelijke plannen in besloten werd gehouden, beeft de ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Ver eniging gisteravond in de RAI besloten het bestuursvoorstel te volgen en bet ultimatum aan de ziekenfondsen op 13 maart te laten aflopen. Mogelijkheid Het ultimatum werd enigszins verzwakt door de formulering, dat voor 13 maart geen nieuw con tract getekend behoeft te worden, dat de door de artsen voorgestelde honorariumregeling wordt gerea liseerd met terugwerkende kracht tot 1 januari 1967. Woordvoerders van de vereniging stelden met nadruk dat de huis artsen in het lang van de Volksge- zozndlieid altijd tot een gesprek met ziekenfondsen bereid blijven. Minister Veldkamp is thans er van op de hoogte gesteld, dat de huis artsen op dit ogenblik geen mogelijk heid zien met de ziekenfondsen over eenstemming te bereiken. Met ingang van 13 maart zullen de ziekenfonds leden, wanneer voor deze datum geen ziekenfondspatiënten vertegenwoordi gen. Minister Veldkamp verzekerde daarbij, dat wanneer de Zieken fondsraad deze overeenkomst mocht verwerpen, hij als minister nog over andere middelen beschikt om de re geling alsnog van kracht te doen worden. De minister duidde hierbij op zijn bevoegdheid een besluit van de Ziekenfondsraad naast zich neer te leggen. Honorariumstop Gisteravond had nog een ander ge sprek plaats tussen de voorzitter van het overleg Ziekenfondsen, de heer J. Verschoor, dr. H. Festen, adviseur van de ziekenfondsen en minister Veld kamp. De minister wilde zich nog niet vastleggen op een bepaald standpunt alvorens met de artsen te hebben ge-1 ïeuen, wwuie» vuui uwe uouuil seen i spraken, maar in het uiterste geval j akkoord wordt bereikt, wat betreft de zal naar zijn oordeel de regering niet j betaling gelijkgesteld worden met par- j terugdeinzen voor een honorarium. ticuliere patiënten: dit betekent dat stop. \OK buiten Frankrijk ziet men de uitslag van de Franse parle mentsverkiezingen met meer den gewone belangstelling tegemoet. Dat geldt met name voor de partners van dat land in de EEG (Europese economische gemeenschap), maar ook voor Engeland en Amerika. Men is zich bewust, dat geen aard verschuiving kan worden verwacht en dat de Gaulle de Franse politiek zal blijven bepalen. De verhoudingen in de Franse Natio nale vergadering kunnen echter zo danig veranderen, dat de president zijn beleid op enkele punten moet ombuigen. Dat zou het geval zijn. als de gaullis ten hun meerderheid verliezen en aangewezen zijn op medewerking van Lecanuets Democratisch Centrum. Lecanuet neemt een middenpositie in tussen de gaullisten en de linkse op positie. Hij wil onder bepaalde voor waarden de Gaulle steunen. Dit voorbehoud betreft de Europeso en Atlantische politiek van de gene raal en (uiteraard) kwesties van bin nenlandse politieke aard. Men kan de huid van de beer echter niet verkopen vóórdat het dier ge schoten is. Na 12 maart zullen we pas weten, of zich nieuwe mogelijk heden voordoen. Dreigement ook voor de ziekenfondspatiënten consult 8,en een visite 12, gaat kosten. I\og tien dagen De felle en geïrriteerde houding van de artsen in de ledenvergadering van gisteravond, waar men de zich voort slepende onderhandelingen meer dan beu was, zal op deze wijze sterk in het nadeel van de artsen kunnen gaan t uitpakken. Minister Veldkamp krijgt nu nog Zelfs de Amsterdamse artsen die tien dagen om te bepalen welk deel steeds een gematigder standpunt heb- van dit bedrag de ziekenfondspatiën-1 ben ingenomen dan het LHV-bestuur. ten van hun ziekenfonds terugkrijgen. De 63 artsen-afgevaardigden, daar bij bijgestaan door 600 belangstellen de collega's, namen deze beslissing unaniem. De verzachting van het ul timatum heeft de kans opengelaten dat nu tot 13 maart nog allerlei be sprekingen of onderhandelingen mo gelijk blijken, hetzij met minister Veldkamp, hetzij met de ziekenfond- Het Amerikaanse vrachtschip American Hawk is met een on gewoon transport uit San Fran cisco vertrokken: drie dertig meter lange aken, bestemd voor de Amerikaanse troepen in Vietnam. De schepen, die een zeer geringe diepgang hebben, worden gebruikt op ondiepe ziektekosten voor iedereen UTRECHT Met ingang van 3 april kan iedere Nederlander boven de I loon- en inkomensgrens ongeacht leeftijd of gezondheidstoestand zon der voorbehoud of uitsluitingen een volwaardige verzekering afsluiten tegen kosten van opneming in zie kenhuis, sanatorium, psychiatrische inrichting en die van specialistische samengaan; van de vier organisaties van ziekte kostenverzekeraars in de stichting j Nederlands onderling herverzeke- ringsinstituut voor ziektekosten (NOZ). De contact-commissie landelijke orga- AMSTERDAM In de Diamant- nisaties van ziektekostenverzeke- b<,urs 15 ynjdagmiddag een brutale raars heeft minister Veldkamp te-1 m>I,r e"gens mislukte roofoverval legrafisch hiervan op te hoogte ge-1 "I1 diamantairs gepleegd. De da der, vermoedelijk een Italiaan, wist t» ontkomen. Was hij in zijn poging geslaagd dan zou hij vermoedelijk met Dat de beslissing van de vergade ring zo uitviel, was het gevolg van de bemoeienis, die dr. Veldkamp reeds voor de aanvang van de vergadering met de voorzitter, dr. J. F. van Rijn had. De minister probeerde in een te lefonisch gesprek de LHV-voorzltter te bewegen alsnog het ultimatum in te trekken en in zee te gaan met een overeenkomst, zoals deze was bereikt met de twee grootste ziekenfondsen, die tweederde van het totaal aantal Miljoen ging neus van rover voorbij Ongunstig Ongunstig voor de positie van de artsen was ook nog de brief van de Contact-commissie landelijke organisa tie van ziektekostenverzekeraars, die gisteravond bij minister Veldkamp binnenkwam. Deze particuliere verzekeraars, die voor niet minder dan 2Vz miljoen Ne derlanders de ziektenkosten verzeke ren, beklaagden zich bij de minister over de verhoging van particuliere artsen-tarieven met 1 oktober van het vorig jaar op 8,voor het consult en op 12,voor een visite. De Ziekenfondsraad, cüe zich tot nog toe buiten het conflict tussen huis artsen en ziekenfondsen heeft gehou den, heeft thans besloten volgende week woensdag een speciale vergade ring te wijden aan de moeilijkheden over de artsenhonoraria. engelse - snijcaramels van Albanees in Brussel neergeschoten BRUSSEL Een in Brussel wonende Albanees is gisteren bij het noordstation in Brussel op straat neergeschoten. Oog getuigen hebben daarna drie mannen zien wegvluchten. De man werd door drie kogels zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. SINGAPORE De regering Singapore heeft de Nederlandse noom A. Winsemius onderscheiden voor zijn adviezen voor de economie van Singapore. In Aden is de toestand nog steeds gespannen. Voortdurend worden anti-Britse demonstra ties gehouden. Om de demon stranten te verspreiden schiéten de Engelse soldaten in de lucht. Al tal van mensen zijn als ge volg van de ongeregeldheden om het leven gekomen. een hoeveelheid edelstenen van meer dan een miljoen gulden waarde zijn verdwenen. De overval speelde zich af in het kantoor van de 74-jarige Haagse diamantair J. Vos in het gebouw van de Diamantbeurs. De man had Zeer zacht ■-» - Ondanks het onstuimige begin blijft maart zacht weer brengen. De middag- temperatuur zal dit weekeinde tot 10 a 12 graden kunnen stijgen. Zondag zal het minder zonnig zijn dan van-' daag. Via de Britse eilanden nadert een storingsfront, dat in de loop van zondag plaatselijk een weinig regen zal brengen. Ook de komende dagen blijven een bovennormale temperatuur brengen, zodat maart nog op een voorsprong van ongeveer twee week staat wat de blad- en knopontwikkeling betreft. P6 °rn"art"C'zon1 op' 07.17. onder 18.27, MIELE WASAUTOMATEN daar een afspraak omdat hij diamanten te willen kopen. De heer Vos liet de man een collectie stenen met een waarde van 75.000 zien. Dat was niet naar de zin van de overvaller waarop de heer Vos een collega makelaar, de heer Zomer plaag, vroeg even langs te komen. Toen de heer Zomerplaag met zijn collectie, die een waarde van een miljoen gulden heeft, in het kantoor was, trok de bezoeker een pistool en gaf de manen opdracht de edelste nen af te geven. Hoewel beide handelaars hevig geschrokken waren, weigerden zij dit. De heer Vos kreeg een klap met een ploertendoder maar toch, wist hij, door een asbakje door te gooien, de omgeving te alarmeren. Op dat ogenblik nam de overvaller de vlucht. Zijn signalement luidt: Itali aans type. tenger postuur, ongeveer 1.75 m. lang, smal bleek gezicht, dik MAASTRICHT Volgens ir. J. van! zwart krullend haar. Dam van Issell, hoofddirecteur van de was gekleed in een donker Gasunie, zullen eind 1968 niet alleeni kostuum en droeg een donkere jas., alle Nederlandse gasverbruikers op het' sprak met de heer Vos Frans Slochterengas zijn aangesloten maar doorspekt met Italiaanse woorden. zullen hoofdslagaders het Nederlandse |gas naar de omgeving van Mannheim j I en Parijs brengen. In het midden van de zeventiger ja ren zal het aardgas iets minder dan een derde van de Nederlandse energie-i markt voorzien. In 1965 was dat vier procent. Volgens ir. Van Dam van Is-! selt was een dergelijke snelle groei ook in de Verenigde Staten voorgeko- men. De Gasunie heeft reeds voor 1,2 mil jard geïnvesteerd welk bedrag tot drie miljard zal stijgen. Hij verwacht dat de gasafzet inclusief de export van 3,5 miljard kubieke meter in 1965 tot onge veer 45 miljard kubieke meter per jaar zal stijgen. Engeland en de EEG Speciaal gesprek EY A-ministers STOCKHOLM De raad van minis ters van de Europese vrijhandelsassociatie heeft besloten een speciale bijeenkomst te beleggen waarop gesproken zal wor- i den over de Britse toetreding tot de gemeenschappelijke markt. Dit werd overeengekomen na een tweedaagse ver-; gadering van de ministerraad. JDREMIER Wilson nam een nogal ongebruikelijke stap, toen hij zestig Lagerhuisleden van zijn party waarschuwde, dat zij hun zetels kun nen verliezen als zij hem niet sten- Wilson zou er zelfs niet voor terug schrikken. vervroegde verkiezingen uit te schrijven om zijn dreigement waar te maken. En dat is een krach tig argument. De zestig Lagerhuisleden weigerden Wilson te steunen bij de stemming over het defensiebeleid. Als zij had den tegengestemd, zou de premier een nederlaag hebben geleden. Het drastische optreden van Wilson houdt waarschijnlijk ook verband met het verzet in zijn partij tegen eventuele toetreding van Engeland tot de EEG. Deze tegenwerking ondermijnt de on derhandelingspositie van Engeland, met name ten opzichte van Frank rijk. En die positie is al verre van sterk. Wil Engeland lid van de EEG wor den, dan moet het tot offers bereid zijn en (om met mr. Luns te spre ken) met een verzoek om toelating niet langer wachten dan noodzake lijk is. Om dit te kunnen doen moet Wilson vooral verzekerd zijn van de steun van de gehele Labourfractie in het Lagerhuis. TURIJN De Italiaanse automo bielfabriek Fiat heeft gisteren met d« Bulgaarse regering een contract onder tekend voor de bouw van een assem blagefabriek in Bulgarije. In 1970 zal de fabriek een produktie van 10.000 wagens per dag hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1