Veel ongelukken gebeuren thuis WINKELEN DEBUSED Werk buitenshuis neemt steeds toe BLAD ZIJ dialoog ZATERDAG 4 M AART 1967 ROND tweeduizend doden per strijding van ongevallen bij kinde jaar in ons land en in onze ren; de zoekplaat Oost-West, eigen tijd. Dat is evenveel thuis. alles veilig?; Inspectielijst als in het verkeer en dat cijfer staat voor de jeugdbrandweer, waarin tegenover „slechts" 350 ongeluk- tips staan voor de brandveiligheid ken tijdens beroepsarbeid. Het Vei- in eigen huis. ligheidsinstituut, Hobbemastraat Het gezamenlijk bestuderen van EEN VEILIGER 22 te Amsterdam, geeft ter bestrij- dit materiaal met de gezinsleden ding van ongevallen instructieve kan veel ellende voorkomen. De folders uit. ervaring met veiligheidsacties in Vraagt u eens aan: 52 vragen bedrijven heeft bewezen dat onge- voor veilig wonen- een inspectie- vallen wel degelijk zijn te voor lijst voor een veilige woning; Be- komen ER IS ALTIJD MANIER Tegenover één dodelijk ongeluk in Nederland per dag in de industrie staan acht dodelijke ongelukken „in en om" het huis. Bij deze acht zijn gemiddeld 3% zeer jonge kinderen betrokken. Getallen om te overdenken, aldus de Maandelijkse mededelingen van de Nederlandse Huis- houdraad. Bedenk: ongeval len nemen meer tijd dan de zorg voor de veiligheid. Be steed aandacht aan de vloe ren. Ze moeten natuurlijk schoon zijn maar niet glad. tijd tot tijd melding wen is de deelname aan het arbeidsproces toege nomen. Het aantal gehuwde vrouwen dat buitenshuis gaat werken is bijna verdubbeld. Bij de categorie ge huwd-geweest is de deelname nagenoeg constant ge bleven, hoewel o.a. als gevolg van sociale maatrege len de directe noodzaak om te werken is verminderd. Dit geldt voor bijna alle leeftijdsgroepen. Ondanks hoge belasting veertigjarigen die de grote kinde ren het huis uit zien gaan en zelf nog flink genoeg zijn om aan het arbeidsproces deel te Geen stem Werkte in 1947 5 pet. gehuwde Een deel van de zomer, de he- vrouwen in de leeftijd van 20-24 le herfst en een stukje van de jaar buitenshuis, in 1960 bedroeg MM HjHH dat percentage 11 pet. Van de veertig tot vier en veertigjarigen komstenbelasting. Want werkte in 1947 twee procent, in haar man heeft de staat 1960 vijf procent der gehuwde i buitenshuis. het We mogen aannemen dat het Avenue: hier jonggehuwde vrouwen be treft die voor de komst van de baby haar baan aanhouden, en Maar wel een inkomen. Van eerste wil men niets horen, l maken: chine en centrifuge van een ge- Geen kleedjes of deurmatten kleuters worden het slachtoffer aarde aansluiting voorzien? die kunnen glijden (prima an- schoonmaakmiddelen die Een wandcontactdoos met aard- ti-slip materiaal" vMr'önder staa" en d,„e d°" ™n,act, ïMft J1"""1? atriPPan i i «i- t delijk zijn bij inwendig gebruik, die met de aarde verbonden zijn Kleedje ot mat zijn te koop). Het gootsteenkastje is berucht. Sluit een wasmachine met elek- Controleer dat vanavond nog! trische verwarming bij voorkeur Hebt u medicijnen ook de aan op een electrische leiding „onschuldige" altijd achter die beveiligd is met een smeltpa- slot? Er gebeuren ernstige onge- troon van 16 ampère (met grijs lukken doordat kinderen medicij- gekleurd schijfje). In douchecel nen in grote hoeveelheden op- of badkamer mag géén wandcon- eten. Is een ziektegeval genezen, tactdoos aanwezig zijn ook doe dan de daarvoor bestemde geen geaarde. AAN brandpreventieve maat- regelen werd onlangs een te levisie-uitzending gewijd die er niet om loog: niet roken in bed, schakel strijkijzer uit als de tele foon- of deurbel gaat, laat as eerst afkoelen alvorens de asbak In het vuilnisvat te ledigen, géén sigaretten vlakbij gordijnen en laat kleuters niet bij lucifers kunnen! Bekijk uw huis eens aan alle kanten om te zien waarheen u vluchten kunt als er onverhoopt medicijnen ook weg. Vakman Uw gastoestel kan voor hetzelf- Deze veiligheidsvoorschriften zijn er om u te beschermen! Bij het verwisselen van een smeltpa- troon altijd eerst de nieuwe pa troon in de porseleinen schroef- kop steken en dan de schroefkop ïïïrssL"«iï.zrssrs deJtnoppen «"l6 de uitwegen niet zien Vandaag laa* u dat karweitje door de vak- *e schroeven, dan kunt u makke- ae uitwegen met zien. vandaag Hjk t de elektrische stroom in uw aandacht eraan besteden, J113" doen- Hoe zlt net m.el ver Jnrakim? komen lengsnoeren? In een gezin met aanraking komen. Onze krant moet jonge kinderen dient de centrifu ge voorzien te zijn van een beschermend deksel. Zijn wasma- Zomer moet voorbereid LJOEWEL we 't ons moeilijk meer kunnen voorstellen, toch kan maart zijn staart nog roeren en april ons een witte hoed geven. Zoals de toestand nu is, kunnen we volop in de tuin aan het werk en daar moeten we op de vrije zater dag maar profiteren vorst en sneeuw spelbrekers wor den. Heesters en bo men kunnen nog geplant worden tot eind maart, mits ze 's winters hun blad verlie zen. Met groen- blijvende heesters en coniferen wach ten we liever tot half april. Rots- en borderplanten, die De pli niet geheel winterhard zijn, orm laten zich bij voorkeur in jjjfc t maart verplanten. Grote pollen een kunnen dan meteen gescheurd worden, waarbij we de oude kern opruimen en de jonge kantstukken opnieuw uitplan- ten. Zelfs in kleine tuintjes groepen vormen van minstens Loopt u bij het afstoffen lie ver zélf om de lampekap heen, dan de lamp rond te draaien, want dan draait u langzaam maar zeker de draden los. Weet u dat er snoeren in de handel zijn waarbij de contactstop en de toestelcontactstop één geheel vormen met het snoer en van onbreekbaar materiaal zijn ge maakt? Snoer het laatste alles. De staat telt haar inkomsten bij dat van haar man. doet alsof er van enig werk of inkomen harerzijds geen sprake is, haalt zelf zodoende het onderste uit de kan. kreeg nimmer het lid op de neus en noemt het alles tezamen progres sieve belasting. Gepruttel Kan iemand begrijpen, vraagt Cri, dat ze zich zo lang al, zo lankmoedig, deze even onbevredi gende als onbehoorlijke gang van zaken laat aanleunen? Dat men van haar niet veel anders hoort dan wat binnensmonds ge pruttel binnenshuis? Dat zij, volwassen, werkende en gehuwde vrouw, na jaar-in jaar-uit dusdanig vernederd en financieel geslagen te zijn gewor den, langzamerhand niet rijp is voor wat progressieve tegenac ties? Onbegrijpelijk dat niet alle verdienende Antjes en bloc het bijltje er bij neergooien en zich in zalig nietsdoen laten zakken ach ter een door haar man gefinan cierde thé complet, om niet eer der overeind te komen dan na dat ze van wetgever en mannen maatschappij tot de rechtmatige status van volwassen werk neemsters en burgeressen bevor derd zijn". OPMERKELIJK zoveel com mentaar als ik op de vorige Open Brief heb gekregen. Schrijf ik over dienstweigering, weer loosheid, oorlog, macht, christen- zijn en de geweldige geboden Gods, dan denken er luidop enkele brief schrijfsters mee. En dan nog zo dat elk nieuw gesprek meer uitleg, meer diepgang behoeft. En uren Ratel ik echter een naar mijn mening praktisch antwoord op een praktische, zij het dan ook nog wel diepgaande, vraag uit de machine, dan krijg ik van alle kanten commentaar en raadgevin gen, terechtwijzingen, zelfs kleine „Neem je die briefschrijf ster-moeder serieus, Chris? Maar schat, hoe kan je dat nou toch doen. ik heb je altijd als een heel ander iemand gekend! Heeft dat volmaakte wurm met die persoon lijkheid die te gronde dreigt te gaan, geen vader? Moet ze hier eens komen trusthuis met 400 mensen), kan ze de handen uit de Er zijn al ontelbare gebeurd door ramen Laat dat tverkje lie Een lang dun plastic snoer langs de plint gespijkerd door de doe-het-zelver kan dodelijk voor de kleuter zijn. Door het vastspijkeren kan het snoer wor den beschadigd waardoor de spij kers onder spanning kunnen ko men te staan. Een verplaatsbaar verwarmingstoestel in de badccl *'6hni_„ is uit den boze. Neem een specia le badkachel buiten handbereik aangebracht, met een trekschake- Een gasfles kan een „bom" zijn in het huishouden. Als u hem goed behandelt is hij veilig. Nonchalance kan dodelijk zijn. Ruikt u iets, dan niet opsporen met een lucifer maar altijd met zeepsop. Steek als u gas ruikt geen electrisch licht aan, het schakelvonkje is in staat een ex plosie teweeg te brengen. Spuit bussen, we schreven het al eens, kunnen met een drukmiddel ge vuld zijn dat brandgevaarlijk is: lees ook de kleine lettertjes op melijk van vrouwen boven de 65); brand, vergiftiging, verdrin- bij het onderwijs dat niet onder gen tijdens dagelijkse bezigheden king en ongelukken met vuurwa- de nijverheidsscholen valt, te le- in en om de woning. Elk jaar pens ren hoe een ,tekker in elkaar moeten bijna vijf miljoen Ameri- - zit, hoe een wasmachine veilig tc kaanse vrouwen tussen de 17 en niet 3aar n nieer dagen rust ujks met wapens rond, Tenslotte willen we u een on- nog geen vak op de ge vallen lijst je uit het Ameri- eens goed kaanse blad Mc. Call's niet ont- ongelukken, de volgorde de techniek een zo grote houden, waarbij het gaat om on- overige ongevallen met dodelijke worden: „Ér is altijd het huishouden speelt, ook gelukken die de vrouw bedrei- afloop zijn: valpartijen (voorna- ger manier." het zöudt u er van zeggen men met de huisgenoten een vei- Verkeersongevallen vormen de ligheids-strooptocht door uw oomaamste bron van dodelijke huis te houden? Voor bijna elk de huishoudelijk werk kan gezegd veili- voor. mutsje op haar kopje, wel daad voor ons oude mensen die graag worden aangesproken door een beschaafd meisje...." (Ik ben trouwens dolblij met je beide brie ven. S'je, al dartel je in de laatst» er ook zo op los) Of: „Zeg, je moet niet weer be weren dat een huisvrouw lui is, vroeger toen mijn man nog leefda werkten wij samen soms tot 4 uur 's nachts aan een bestelling, en mijn buurvrouw van beneden werkt nu nog elke dag van 7 uur 's ochtends tot half 11 's avonds, ten zulke vrouwen zijn er bij ho- En: „Zo'n kind met een uitslove- rig karakter kan niemand verande ren, want zo iemand verandert pas als ze zelf ereis in de puree komt te zitten en dan merkt dat degenen voor wie zij zich altijd heeft gegeven ten opzichte van haar denken: Barst! Dan kost het nog wel moeite om te veranderen, maar eens komt de dag dat zulke mensen met een lief karakter toch onverschillig worden". Nog een mooie: „Ik lach me al tijd naar als jij het over winkel juffrouwen hebt. Moet je hier eens in ons beroemde winkelcen trum komen, dan kun je je hart ophalen, want ze kijken niet eens naar je als je wat nodig hebt. Vraag je dan iets aan hen dan kijken ze je aan alsof je een aan val op ze pleegt. Nee, ik koop graag in kleine zaken, daar zijn ze heel anders." De ene brief gaat over „al leen-maar huisvrouw", al het werk dat dat meebrengt, de ande re over het irritante huisvrouw zijn, niets anders kunnen, vastzit ten, gebonden zijn; de eerste heeft genoeg te doen. de tweede te wei nig. Dat kan. Er zijn ook uitste kende winkeljuffrouw maar even- giechelende, klittende wezens Dromend kunnen we van kleine laag- blijvende soorten meer bij el kaar verwerken. Laag doen, maar de grondbewer king en bemesting minstens JSiil vv/v,* ^4 dagen van te voren toe- 'anzel^jrekend passen, omdat de aarde nog aan zakken onderhevig is. De wortels van de rozen van te voren in een teil water laten volzuigen. Wat de zomerbloeiende bol len en knollen betreft kunnen we in maart ook al het eer ander aan de aarde toever! wen. De bekende grootblnenu- ge Anemone coronaria planten we in maartapril op een zon nig plekje in voedzame grond. 5-8 cm diep en 12 cm uit elkaar. In één adem kunnen we de even- houdbare snijbloem ranon- loemen. die tegelijk geplant worden. 4 cm diep en op afstand. Ze doen het nóg minder dan anemonen op droge Aan heesters die in het voor bloeien doen we niets, hoogstens snijden we wat tak ken om ze op water te laten uitkomen, maar door snoeien zouden we de bloemknoppen wegnemen. Wat anders is dat met zomer bloeiende heesters als Hydran- gea paniculata ipluimhortensia. f®? RnriHlpia thprfst- schapekop), Buddleia (herfst- sering, vlinderstruik i. Hyperi cum (hertshooi). Indigofera dat tige grond ontwikkelen zij zich het beste. Zandgrond kan even- .^a'g^.:rnUwwn tueel ter plaatse met wat klei. op de scheuten bloeien koe^„t „n compos, ver. mengd worden. Het mooiste zijn de pioenbloemige ranon- Hoe is het met uw klim-mate- riaal gesteld? Een veilige trap leer, of.... klimt u op kisten of bankjes? Draait u de steel van de steelpan altijd naar achteren, kan uw peuter zich optrekken aan een tafelkleed waar gevaar lijke dingen als hete thee op kunnen staan? Het Veiligheidsin stituut (Hobbemastraat 22, Amsterdam) waarschuwt: DAG DROMERS MAKEN ONGEVAL LEN. Hoe dikwijls doen wij, ge routineerde huisvrouwen, ons werk terwijl de gedachten elders In zo'n geval van verslapte waakzaamheid kan er van alles gebeuren. Neem nooit teveel hooi op uw vork zeem ramen alleen veilig hang uw wasgoed zo op dat u uw even wicht er niet bij kan verliezen geen spelden of spijkers in de mond geen wasbenzine e.d. in de keuken gebruiken gooi versleten gereedschap gauw weg en gebruik deugdelijk ge reedschap. ook in het bedrijf dat huishouden heet. Een gasgeiser monteren is werk voor de vak man daar zijn ook de nodige voorschriften aan verbonden. Voor ver ons bekend i voorjaar vormd worden. Ze kunnen tot op de helft J worden ingekort, maar ook wel tot even boven de grond. Dat _i;__ hangt er ook van af of we tene» voldoende plaats ter beschik king hebben. Immers, hoe kor- ter gesnoeid, hoe minder hoog 68 en breed zij m ":i groeien. Wat i Gladiolusknollen worden tus- maart en mei geplant op cm diepte en met 10 cm tussenruimte. En voor lelies plekje in struikrozen betreft, goed bemeste koele grond, die worden in maart gesnoeid, ongeveer een week nadat ze van hun winterdek van aarde soorten ook boven de bol of mest bevrijd zijn. Zwakke tels takjes en dood hout nemen weg. terwijl we ae 0 In maart zien lengte m- naderen en denk er daarom ook aan. zaadkistjes klaar te maken in huis vo jarige zaaigoed. Er lopig volop werk aan de win- wil planten kel! MJLLER-IDZERDA Velen schreven ons over de koopavond. De menin gen waren nogal ver deeld: de huisvrouw met veel kinderen was voor, evenals de werkende vrouw. Tégen waren de zakenmensen. Dat is van hun standpunt gezien be grijpelijk. Opvallend is ook dat zakenmensen veelal tégen supermar kets zijn. Dit lazen wij o.a. in de brief van mevr. V. te D., die huis- en zakenvrouw is. „Wij, die zelf een zaak hebben, kun nen niet wennen aan een su permarket. Gaarne worden we geadviseerd. Misschien komt het doordat Wij de vijf tig al gepasseerd zijn. Het ge zellige winkelen is weg. Een vriendelijke aanbeveling van een aardige verkoopster sti muleert de koper, het schenkt voldoening (men spreekt daar thuis nog over!). Verkoopsters in een supermarket gaan op robots lijken en het befaamde ..hart. voor de zaak" klopt daardoor minder". We vonden het wel aardig in aansluiting hierop mevrouw* E. te d H. het woord te geven, die zichzelf tot de bejaarden mag rekenen: „Winkelen in een su permarkt is prettig winkelen. Je kunt op je gemak langs de rekken lopen en uitzoeken wat je nodig hebt. Soms koop je dan iets wat je anders zou zijn vergeten. Geen gedrang aan de toonbank, geen verschil van mening wie aan de ibeurt is. 'Wat het personeel betreft: dat ligt helemaal aan de lei ding, die moet het personeel zo instrueren dat het publiek graag terugkomt. Maar daar ontbreekt het in verschillende zaken nog wel aan! Al met al zeg ik: leve de supermarket..." zakenlieden schrijft: „Een koop avond is voor veel mensen fijn, maar niet voor het perso neel. Want een dag van 's mor gens acht uur tot s avonds ne gen uur is veel te lang. winkel personeel moet véél staan. Mijn man zou er wel voor zijn de vrijdagavond als koop avond uit te roepen, zaterdagsmiddags vrij. liefst len vindt, i eens willen weten hoe andere zakenmensen dit probleem op lossen. Voor mijzelf vind ik het niet zo erg, maar voor de kinderen vind ik het heel erg!" Mevrouw A. S. te d H. koopt altijd in een supermarket. Niet zo gezellig winke- tot maandagmiddag. Waarom de meeste mensen de hele za terdag vrij en het winkelperso neel niet eens een halve dag. Als iedereen op vrijdag de boodschappen doet en de zater dagmorgen voor de „grote" din gen zou houden, kreeg het win kelpersoneel ook eens fijn vrij. Want wat dat betreft is de maandagmorgen nu niet zo ge lukkig gekozen. Voor de klan ten uiteraard wel, maar hebt u wel eens aan de gezin- nen-met-kinderen van winkel personeel gedacht? Vroeger wa ren hier winkels woensdagmid dag gesloten, die dag voor de kinderen de f van de week. ..Xooit thuis** Nu met de maandagmor- gcnsluiting vervalt dat ook. onze oudste liep wel eens te i de reclame grote zaak meer kan geven dan een klein bedrijf. Het geld, dat mevr. S. hier- uitspaart stopt zij onmid- JjJ dellijk in een potje. Met dat opgespaarde geld verfraait zij haar huis. lag was e fijnste c „Er is over winkelen heel wat te praten" vindt me vrouw N. te V. „Winkelt men met een „ruime beurs" of gaat men naar de winkel als men iets nodig heeft. Ik vind, dat winkelen je begerig maakt, als je al dat moois ziet. denk je: „Dat zou ik ook willen hebben." Maar o, die mijn vakantie wil beurs. Als je thuis blijft heb ie die begeerte niet. Wil je per se eens erop uit gaan. ga in! Supermar- hoeft pakt Geen kans Nog een probleem zakenvrouw, iets wi niet gauw denkt: de man mevrouw O. te R. heeft hekel aan winkelen, zijn rooi: „Ik sta het hele jaar de zaak, in mijn ik er niet één zien! Mevrouw O. schrijft daa; nog over; „In mijn vakantie dan de mag ik graag winkelen. Maar j..t. ik krijg er geen kans voor \md lk te wachten. krijg er geen kans Zelfs niet om etalages te bekij ken. Alleen de laatste dag mag a uitzoeken. Maar.... ga ik met een Maar vooral niet te lang. Ik boodschappenlijstje, dan koop heb daar best begrip *"~1 --- - zou ik willen Te lang We laten nu mevrouw S. te Z. vrouw van een winkel chef aan het woord die iets over het wel en wee van de huilen op zaterdag „Mijn pap pa Is nooit thuis, al de kinde ren gaan weg maar mijn pap pa moet werken..." Officieel zijn er wel een bepaald aan tal vrije zaterdagen, maar als chef kun je op de drukste dag van de week niet weg. Voor de winkelmeisjes is de maandagmorgen ook niet zo prettig, meestal een rommeli ge morgen met moeder aan de was. alle winkels dicht dus niet gezellig winkelen. Als mijn man en ik eens willen winkelen moet mijn man een snipperdag nemen; Ik zou wel ook last v „Weg i of andere zakenmannen daai 1 hebben? et de supermarket' i een 71-jarige leze- A. te Z. die ove rigens helemaal len houdt. „Mijn leus is: groen ten bij de groenteboer, vlees bij de slager, melk en zuivel- produkten bij de melkboer, ze moeten allemaal leven dus gun de ligt. ik ze allemaal wat. Door die In supermarkets worden de kleine word j' bedrijven in de hoek gedrukt. wel je eerst wat je nodig hebt ndere heb je dat lijstje afgewerkt dan is je beurs wel zo geslon ken dat je gauw naar huis gaat. Het grote nadeel van su permarkets en warenhuizen vind ik dat je zo onpersoonlijk winke- behandeld wordt; vraag je in een warenhuis aan een meisje voorlichting dan wéét ze het niet of ze wijst met haar hoofd de kant uit waar het gevraag- n middenstandszaak nog gevraagd of het een cadeautje is, dan Ik heb twee kruideniers. De pakken ze het aardig in met week koop ik bij de de andere week bij de ander. Heb ik iets van belang nodig, dan ga ik samen winkelen met js strikje of een bloemetje". „Als moeder van zes kinde- n_ tussen twee en twintig koop- krijg ik ook geen avond" schrijftW1 commentaar als ik thuis kom.... te M. „Ook in eigen belang, ik het kleintje ik rustig met één re kinderen kleren .dit niet op dt- diflB en raad krijgt. Heb ik een ke woensdag- of zaterdagmid- zoek een ritssluiting te mogen beta- Iemand vraagt me of de moeder met dat probleemkind Christus kent, die slavenwerk deed tijdens de voetwassing, „erg zou het zijn hè, zo'n sloofje te worden...." Ik geloof dat ik, na mijn deel van de pret gehad te hebben, even serieus mag worden. Want ik neem u serieus, de moe- der-brief-schrijfster, zowel als de grapjes-maakster. Ik neem al mijn vriendinnen hier serieus al ge beurt dat dan ook vrolijk. Vroeger, toen deze rubriek pas startte, had ik hier een vriendin die alles achter elkaar schreef. Het was in de tijd van de Tip-pa- rade, en dan verhaalde ze me zon der komma's ol punten het relaas van haar bekering, op haar 18e, terwijl ze door de gang liep, en vlak erachteraan: andijvie snijd ik altijd over de hand met een broodmes, als ik voor een tip in aanmerking kom, graag.... Of ze nodigde me in één adem uit het graf van haar man te komen be kijken, er was juist wit grint op, en dat pal achter de schoonmaak aan en hoe de linnenkast was om gevallen, een reuze jaap in het zeil - en ik kon er niets aan doen, maar ze bestond voor me, serieus, levend, mens Ik mis haar, ze schrijft nooit meer, ik weet niet of ze nog leeft. Ik weet dat nooit als iemand op houdt, heel soms krijg ik van fa milieleden een brief, ze vonden een antwoord van mij in de la van de overledene, of ze wisten dat we correspondeerden. Twee, driemaal in deze jaren schreef ik aan iemand persoonlijk maar hij of zij leefde niet meer. Hoe zou ik ooit anders dan serieus kunnen zijn. Zo gaf ik dan ook een antwoord aan een moeder, zo intens moge lijk op haar en haar kind gericht in dit kort bestek. Waar het ora gaat, lijkt mij, en waar de briefschrijfsters zo tegenopbotsen, is mijn waardering van persoon lijkheid. Ik ben tegen een luie huisvrouw als ze geen persoonlijkheid is, ik ben ook tegen een drukke dito. Ik ben tegen sloven als het eigen mens-zijn in de weg staat, maar ik ben niet tegen de gestalte van dienstknecht en dienstmaagd, niet tegen overgave, niet tegen helpen. Dienst aan de ander vraagt een waarachtig en volledig mens. Geen wonder dat de eerste briefschrijfster spot met „weldaad voor ons oude mensen", natuurlijk is een hulp in een b<ïjaardentehuii nog nergens in dienstbetoon, hoogstens door eigen aanleg lief en bereidwillig, maar nog geen persoonlijkheid. Als ze echter ge dragen wordt in begrip en liefde van de ouden (die mens-zijn heb ben kunnen teren) wordt ze het. Als het moet, terplaatse. Kijk maar eens naar 3e jaars ver pleegsters, daar is niet één onvol wassen „wurm" meer bij. Maar als het kan, elders. Wat wij iemand die van nature wil helpen en mee-dragen moeten leren is dat een Ander deze weg al is gegaan. Dat moet zij weten voor zij Barst zegt. Ook voor een ander „sterf dan om mij" tegen haar zegt. Eèn is in onze handen gegeven en letterlijk voor ons gestorven. Dat hoeft nu niet meer. Daarom mogen wij alle dagen om leven kiezen. Geen sloofje, geen martelares, geen halve gek of hal ve god. Maar mens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15