,De Gaulle roept vals of chaos" beeld op ($^f^ B Vredesplan van Robert Kennedy in drie fasen FRANKRIJK STAAT VOOR DE KEUS. Arbeiders geven de doorslag Arjos gerustgesteld door koers fractie ZIJLSTRA Garrison komt met „nieuwe bewijzen" Uit de Haagse hof geplukt IjlEUWE LEIDSE COURANT 9 VRIJDAG 3 MAART 1967 Kritiek duidelijk, hoe ver de standpunten uiteenliggen over de wijze, waarop de oorlog daar moet worden be ëindigd. Het grootste probleem daarbij niet, wat het resultaat zal zijn vredesbesprekingen. In de huidige fase is het belangrijkst, hoe die on derhandelingen tot stand te brengen. In dit opzicht verschillen de sena tor en president Johnson van me ning. Kennedy meent dat alleen on middellijke stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam een gesprek mogelijk kan maken. Terecht stelt Johnson hier tegen over, dat nog onlangs bij verschil lende gelegenheden stappen als door Kennedy bedoeld, zijn gedaan. Hanoi reageerde daarop afwijzend. Ook de interventie van de Russi sche premier Kosygin tijdens zijn bezoek aan Engeland liep op niets uit. De Britse premier Wilson zei toen, dat 'een enkele eenvoudige daad van vertrouwen van de zijde van Hanoi vrede binnen ons bereik zou hebben gebracht'. Voor Johnson is de houding van Hanoi aanleiding geweest, Noord- Vietnam harder aan te pakken. Het geen overigens niet betekent, dat hij niet langer ernstig zou streven naar een vreedzame oplossing. Wat Kennedy wil is ook de wens van Johnson. De president draagt een enorme verantwoordelijkheid. Het behoort tot de rechten en plich ten van de senator, het regerings beleid te kritiseren. Intussen is het veelzeggend, dat vol gens een bericht van Ass. Press niet meer dan 20 van de 100 senatoren naar de rede van hun collega heb ben geluisterd. Terugtocht zetten past als het juist blijkt te zijn geheel in de ontwikkelingen van de afgelopen weken. De terugtocht van Mao zal echter van tijdelijke aard zijn. Op het door hem of zijn rechterhand Lin Piao te kiezen ogenblik kan de strijd wor den hervat. Het besluit van Mao is een belang rijke overwinning voor premier Tsjoe En-lai. Deze heeft steeds ge waarschuwd, dat de economie van het land niet in gevaar mocht ko- Thans poogt men de schade te be perken door het werk op het land en in de fabrieken weer op gang te brengen. De strijdkrachten zullen daarbij worden ingeschakeld. Dat Lin Piao zich niet verzet tegen het staken van de revolutionaire activiteiten duidt erop, dat het ver zet van het leger (zijn enige steun pilaar) zijn positie heeft verzwakt. Blijft de vraag, of Mao's tegenstan ders de aangeboden wapenstilstand zullen aanvaarden. Veel hangt af van de wijze, waarop Tsjoe En-lai de hem gegeven be voegdheden gebruikt. Premier Tsjoe in militaire raad (Van een onzer redacteuren) IJ DE FRANSE parlementsverkiezingen is van doorslaggevende betekenis, wat de Franse arbei ders belangrijker vinden: een nieuwe meerder heid voor De Gaulle in de Nationale vergadering of een sterker sociaal gericht beleid, dat de tegenstanders van de generaal beloven. Het gaat er in wezen om of zij voorkeur geven aan stabi liteit en een veelal sober bestaan op de koop toe nemen, dan wel dat zij betere levensvoorwaarden wensen en herleving van politieke onrust riskeren. De Gaulle beseft heel goed, dat de Fransen voor deze keus staan. Van daar dat hij krachtiger dan tot- dusver verkondigde, dat Frankrijk in een chaos zal belanden, als de gaul listische meerderheid in de Nationale vergadering niet terugkeert. In zijn „laatste woord" voor radii en tv aan de vooravond van de eerste verkiezingsdag (er wordt op 5 èn 12 maart gestemd) zal hij ongetwijfeld herinneren aan de onverkwikkelijke partijstrijd, die het regeren in Frank rijk onmogelijk maakte, totdat hijzelf in 1958 aan de macht kwam. DE 'VRAAG Het is de vraag, of de vele Fransen, die kritiek hebben op verschillende as- pekten van de politiek van De Gaulle, dit argument zo zwaar laten wegen. De generaal blijft als president een sterke positie innemen, ook al in de Nationale vergadering ee: derheid tegenover zich vinden. Zo'n meerderheid zou onderling sterk verdeeld zijn. Zij zou hoogstens op bepaalde punten zijn beleid kunnen ombuigen, met name op het sociaal- economische Vlak. Het is dan moeilijk vol te houden, dat Frankrijk in eer chaos is beland. De verkiezingscampagne begon ir een sfeer van betrekkelijke onverschil ligheid. Pas nadat de voornaamste par tijleiders voor radio en tv hun inzich ten hadden kenbaar gemaakt, kwarr er meer leven in de brouwerij. Het hoogtepunt in de strijd was we de rechtstreekse confrontatie in Greno ble, tussen premier Pompidou en oud-premier Mendès France. Deze werd bij de verkiezingen van 1958 e^ 1962 verslagen. Voor hem staat thans alles op het spel als leider van eer eventuele nieuwe linkse formatie. LASTIG Mendès France stelde Pompidou lastige vragen, waarop deze meestal het antwoord schuldig moest blijven. was eigenlijk ook het geval, toen hij vroeg, wat De Gaulle zal doen. als de linkse oppositie de meerderheid ver krijgt in de Nationale vergadering. Wel kon men uit zijn antwoord op maken, dat de generaal geen samen- verkig wenst met een regering, die door de oppositiepartijen gevormd zou moeter worden. Hij zou dan nie'ive verkiezingen moeten uitschrijven, na dat een door hem benoemd gaullistisch kabinet ten val zou zijn gebracht. 'ompidou weigerde rechtstreeks te antwoorden op de vraag, wat er zou gebeuren, als de Franse kiezers op- iv de oppositie aan een meerder heid zou helpen. Dat was zijn taak niet, maar die van de president. Een nieuwe ontbinding van het par lement is dan volgens art. 12 van de Constitutie verboden. De Gaulle kan dan zijn toevlucht nemen (art. 16) tot uitzonderlijke volmachten. Hij heeft daarbij het voordeel, dat aan de presi dent zelf het recht is toegekend, de ernst van de situatie te beoordelen en de noodzakelijke maatregelen te ne- Het parlement kan hem evenwel inge volge art 68 van de grondwet wegens hoogverraad voor het Hooggerechtshof dagen. Dat zou in een gezamenlijke zitting van de Senaat en de Nationele vergadering moeten gebeuren, meerderheid van de Senaatsleden reeds anti-gaullistisch. Er zou dan een bijzondere kritieke situatie kunnen ontstaan. Het is echter de vraag, of het ooit zo ver zal komen. Voorlopig wijzen de opiniepeilingen niet in de richting van een linkse over winning. PEKING Premier Tsjoe En-lai is benoemd tot lid van het hoogste mili taire orgaan van communistisch China. Het persbureau Nieuw China heeft dit vandaag bekend gemaakt. Tsjoe heeft hierdoor niet alleen uitvoerende macht als minister, maar ook belangrijk mili tair gezag. De relatie van Tsjoe met het leger is onlangs al tot uitdrukking gekomen toen hij het 2,5 miljoen man tellende leger opdracht gaf in de provincie Honan zich aan de zijde van Mao Tse-toeng te scha- Voorheen werd de plaats van Tsjoe de militaire commissie ingenomen door de rivaal van Mao, president Liu Shao- Mei roken ophouden is gemakkelijk geworden en bespaart ƒ550.- NEW YORK Het „Anti-Tobacco Pro- oaganda Center" deelt mede, dat men i thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet, dat, gelei delijk de behoefte aan nicotine doet ver dwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Amerikaanse, Duitse. Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 88.648 van hen toftewel 92,8%) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven uespaart men jaarlijks ongeveer Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (afd. 265 R), Brugstraat 44. Postbus 123, Roosendaal. Zij behoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organi satie te zenden. Het geheel is gratis. Meer dan 28 miljoen Fransen (van wie vijftien miljoen vrouwen) gaan naar de stembus. De kandidaten voor de 487 zetels "tellende Nationale verga dering moeten bij de eerste ronde hun district een absolute meerderheid behalen Verwacht wordt, dat ongeveer de helft van de meer dan 2800 kandidaten niet genoeg stemmen zal krijgen om de tweede ronde op 12 maart te kunnen deelnemen. Dan is een „een voudige meerderheid van stemmen" voldoende. De wet bepaalt, dat een kandidaat Dor deelneming aan de tweede ronde een aantal stemmen nodig heeft, dat overeenkomt met tenminste 10 procent van het aantal ingeschrevenen, ofwel 13 tot 15 procent van de uitgebrachte stemmen, indien men rekening houdt met de onthoudingen. PARTIJEN In het moederland staan 470 zetels op het spel. De overige zetels worden ingenomen door afgevaardigden overzeese gewesten. De absolute n derheid, die thans in handen van de gaullisten is met 265 afgevaardigden, bedraagt 244 zetels. Vier grote politieke groeperingen din gen naar de gunst van de kiezer. De gaullistische UNR (Unie voor de nieu we republiek), waarvan Pompidou lei der is; het verbond van niet-commu- nistische linkse partijen onder leiding van Mitterrand (tegenkandidaat De Gaulle bij de presidentsverkiezingen van 1965); de communistische partij van Waldeck-Rochet; en het Democra tisch Centrum van Lecanuet, Zij hebben kandidaten gesteld voor respectievelijk 470. 415, 470 en 350 districten. In de tweede ronde zuller. het verbond van Miterrand en de com munistische partij eikaars kandidaten steunen, die de beste kansen hebben. STABIEL? Opiniepeilingen duiden op een betrekkelijke stabiliteit in verge lijking met de uitslag van 1962, Wijzigt dit beeld zich ten nadele van de gaullisten, dan kan het Democratisch Centrum van Leca nuet (afkomstig uit de rk. MRP Republikeinse volksbeweging) wel licht voorwaarden stellen voor medewerking aan het regerings beleid. Lecanuet heeft samenwer king met links van de hand gewe zen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bies heuvel heeft in een gesprek met het dagelijks bestuur van de Ar jos uiteengezet dat de AR-fractie erop bedacht is zoveel mogelijk van haar program in een rege ringscombinatie waarin zij mee doet terug te zien. Het Arjosbestuur is na het gesprek met mr. Biesheuvel gerustgesteld over de koers van de ARP bij deze kabi netsformatie. Dit heeft de secretaris van de Arjos, de heer P. van Teilegen ons vanmorgen meegedeeld. De Arjos had de vrees uitgesproken dat de hoofdpunten van het AR-pro- gram moeilijk verwezenlijkt konden Geschil tussen Syrië en IPC is bijgelegd BEIROET Syrië en Irak Petro leum Company hebben gisteren het geschil over de royalty's bijgelegd. De maatschappij zal voortaan ruim vijf tien miljoen pond (ruim 150 miljoen gulden) betalen in plaats van tien mil joen pond. Zegslieden van de maatschappij in Beiroet hebben gisteren gezegd dat het pompen via de over Syrisch grondge bied lopende pijpleiding van IPC, zo spoedig mogelijk zal worden hervat en dat de verscheping van olie in de Mid dellandse Zee-havens Banias en Tripo li binnen enkele dagen weer op gang zal komen. Functionarissen van de Syrische gering en van de maatschappij zullen voortgaan met hun onderzoek van d< boeken der maatschappij over de afge lopen tien jaar. Syrië heeft de IPC ervan beschuldigd valse opgaven te hebben gedaan, waardoor de maatschappij veertig miljoen pond te weinig zou hebben betaald. DENEN BREIDEN VISSERIJZONE UIT KOPENHAGEN Met ingang van 1 juli zal Denemarken zijn visserijzone in de Noordzee, het Kattegat en het Skagerrak uitbreiden van drie tot twaalf mijl. worden met name als de VVD aan de regering zal deelnemen. In het gesprek dat gisteren werd gehouden heeft mr. Biesheuvel zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat met de PvdA niet verder on derhandeld kon worden. Van Arjos- zijde s er onder meer op gewezen dat wellicht de wens van de PvdA om als oppositiepartij op te reden tijdens de formatie toch nog te weinig naar vo ren is gkomen. Het gesprek is, aldus de heer Van Tellegen, in een pretige sfeer verlo pen. Men heeft afgesproken dat het Arjosbestuur als zij dat wenst in de toekomst opnieuw met een delegatie uit de fractie van gedachten kan wis- Het initiatief hiertoe is van mr. Biesheuvel uitgegaan. WASHINGTON Senator Robert Kennedy heeft gisteren een vre desplan voor Vietnam in drie fasen voorgesteld, dat onmiddel lijke stopzetting van de bombar dementen op Noord-Vietnam inhoudt. Hfj meent dat uitbrei ding.van de oorlog niet de vrede zal brengen waarnaar de VS streven. Terwijl Kennedy zijn vredesplannen in de Senaat toelichtte, zei president Johnson op een persconferentie dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam zullen blijven strij den. zolang Hanoi geen einde maakt aan zijn ..agressie". De president beschuldigde Hanoi ervan systema tisch de Geneefse akkoorden van '54 en '62 te hebben geschonden. Eerste fase Volgens Kennedy moeten de VS de op rechtheid nagaan van de beweringen van Rusland en de anderen, dat on derhandelingen zouden kunnen be ginnen als de bombardementen op Noord-Vietnam worden gestaakt. hen (Vervolg pagina 1) Maar als hij weigert, komt alles weer op losse schroeven te staan. Dan kan er een moeilijke en gevaar lijke piestigewedloop starten. Biesheuvel Vermoedelijk zal prof. Zijlstra in zijn eindrapport adviseren ar-fractielei- der mr. Biesheuvel als formateur aan te wijzen, omdat andere kandidaten niet beschikbaar of geschikt zijn. Met alle waardering voor de capaci teiten van mr. Biesheuvel zijn KVP en VVD echter niet bereid hem die bijna blanco volmacht te verstrekken, die ze prof. Zijlstra wèl geneigd zijn te ge- Het is niet zo. dat beide partijen een kandidatuur-Biesheuvel zonder meer van de hand wijzen. De KVP, die zelf geen competente kandidaten kan of wil leveren, verkeert zeker niet in die positie. Voorkeur KVP-aanvoerder drs. Schmelzer wil de gisteren de vraag of hij mr Biesheuvel als kandidaat aanvaard baar acht, niet beantwoorden. „Wij hebben", zei hij, „een uitgespro ken voorkeur voor de heer Zijlstra. omdat wij hem als de beste en meest aangewezen figuur voor het premier schap beschouwen. Daarin worden wij gesteund door de uitslag van de recen te NIPO-enquête, volgens welke 37 procent van de ondervraagden Zijlstra als premier wenste. Wij houden aan de heer Zijlstra vast tot het bittere of zoete einde...." Voorzichtig bevestigde drs. Schmel zer dat hij van een formateur die Zijlstra heet, vooraf minder program matische waarborgen zou verlangen dan van een andere formateur. „Maar de hoofdzaak voor ons is, dat we in het regeringsprogram zoveel mogelijk punten van ons eigen program moeten terugvinden. Ons vertrouwen in de persoon die dat regeringsprogram uit voert is zeer belangrijk, maar blijft een graduele kwestie." Ontwikkeling Naar verluidt is in het beperkte ba sisakkoord van woensdagavond een vrij hoge prioriteit toegekend aan uit gaven voor de ontwikkelingshulp en de sociaal zwakke groepen. Over he* verloop van de fractievergaderingen is gisteren weinig bekend geworden. Wel kregen waarnemers de indruk, dat de VVD enorme concessies heeft gedaan op punten als belastingverla ging, medezeggenschap, vermogens aan- wasdeling e.d. De liberalen schijnen be reid vrijwel alles te slikken als er maar een kabinet-Zijlstra komt. Terwijl Amerika de bombardementen zou stopzetten, zou het moeten ver klaren bereid te zijn tot onderhande lingen binnen een week. Maar de Amerikanen zouden ook dui delijk moeten maken, dat besprekin gen niet lange tijd zouden kunnen voortduren zonder een overeenkomst dat geen der partijen uitbreiding van de oorlog in Zuid-Vietnam zal versnellen. Tiveede fase In de tweede fase moet een internatio nale groep worden gevormd voor inspectie van de Vietnamese grenzen en havens en het rapporteren van elke verdere uitbreiding van de oor log. Derde fase De derde en laatste stap zou geleide lijke vervanging moeten zijn van de Amerikaanse troepen door een inter nationale aanwezigheid onder leiding van de VN. De Newyorkse senator is voorstander van een streven naar een definitieve regeling die alle belangrijke politie ke elementen in Zuid-Vietnam in staat stelt deel te nemen aan de keu ze van de leiding van het land en de bepaling van de toekomst. Hanoi wil niet Minister Rusk zei vandaag, dat nog vorige maand voorstellen zijn be studeerd die overeenkomen met die van Kennedy. De regering kreeg slechts vijandige reacties. Hanoi zou niet geïnteresseerd zijn in een twee zijdige vermindering van de strijd. Volgens Ass. Press hebben 12 a 20 se natoren naar de rede van Kennedy geluisterd. De Senaat telt 100 leden. Intussen heeft China verklaard, dat de oorlog in Vietnam in een kritiek sta dium verkeert. Het sprak de be schuldiging uit, dat Amerika en Rus land complotteren voor een grote samenzwering, die tot een „Mün- chen in het Verre Oosten" moet lei- Onmenselijk? (2; De heer Willemstein behoort zeker nog niet tot de verdienende burgers als hij zijn opmerking plaatst over „verdienen aan de oudjes". Ik behoor tot de oudere groep en kan vertellen, dat als de overheid hierin niet tege moet was gekomen, ik niet zo'n goed onderdak zou hebben, dat ik nog kan financieren ook! Jammer dat veel mensen blijkbaar niets meer weten over vijftig a zestig jaar geleden. Ik weet dat wel. Als wijkverpleegster heb ik toen oude mensen aangetrof fen die in bedompte bedsteden slie pen, die' s morgens in de bittere koude eerst hun fornuisje of potkacheltje aan moesten maken en voor hun mid dagmaal hun ingemaakte groenten uit hun keldertje (onder de bedstede) van daan haalden. Toen werd er niet op hen verdiend (heb ik aan den lijve ondervonden). Jammer dat er toen geen tehuizen werden gebouwd die dank zij goedko pe „hulp" voor de oudjes beschikbaar kwamen. Rotterdam Zr. S. M. v. d. Schalk Oecumene Met alle waardering voor het oecu menische jongerencongres moet ik toch afkeuren dat men er het Heilig Avondmaal meende te kunnen hou den. Was dit nu het juiste gezelschap en de geëigende plaats om het sacra ment te vieren? 'k Geloof niet dat het H.A. alleen in een kerk behoeft te worden gehouden. Aan dit H.A. na men kerkleden deel in wier ge meenschap voorgangers worden geto- lererd die de kracht van Christus* bloed loochenen. Nee, dit gebeuren blijft voor mij een on verteerbar® zaak. Rotterdam J. P. J. Gerritse Oecumene (2) Zijn we, zo het Avondmaal vieren de, als in Rotterdam gebeurde, niet bezig een humanistisch christendom te stichten? Hoe kunnen bijv. gerefor meerden deelnemen aan het H.A. met christenen, die de transsubstantiatie aanhangen, volgens welke Christus telkens opnieuw geofferd wordt? Kun nen en mogen wij zo lichtvaardig om gaan met het sacrament, ons door Christus geschonken? Bijbelgetrouwe christenen dienen zich tegen dit soort gebeurlijkheden in groten getale af keurend uit te spreken. Rotterdam C. Alderliesten jr. de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Oswald, Ferrie en Shaiv in komplot? NEW ORLEANS In het on derzoek van officier van justitie Jim Garrison naar de moord op president Kennedy zijn gisteren twee sensationele feiten aan het licht gekomen: Oswald, Ferrie en de woensdag ge arresteerde Shaw en anderen hebben twee maanden voor de moord plan nen besproken om de president var het leven te beroven Clay Shaw heeft kort na het dra ma in Dallas onder de schuilnaam Clay Bertrand contact gezocht met een advocaat die eens Oswald had verdedigd toen hij betrokken raakte bij een straatgevecht. Garrison heeft inmiddels de betrok ken advocaat, Dean Andrews, gi In een aanvraag voor een huiszoe kingsbevel tegen Shaw zegt Garrison bewijzen te hebben dat de drie mannen T)E FIGUUR die mij in Den Haag de laatste weken het meeste intrigeert is de zwarte gestalte, die zichtbaar of onzicht baar bij dag en bij nacht altijd in de nabijheid van de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan rondwaart. Het is een in zwarte leren jas gehulde politie-agent. Natuurlijk niet steeds dezelfde man, maar taak en kleding zijn altijd gelijk en dat ontneemt de mens al een groot stuk van zijn persoonlijkheid. Weken geleden ontdekte ik hem, een sombere vaagheid, een toevalli ge schim van de Belgische ambassadeur; gesticht; er zijn 27 december wat gedoken achter een muurtje, dat ergens aan het Indonesische ge bouw uitspringt; soms leunend te gen zijn fiets in opperste verveling. dolle jongens herrie komen maken. Maar geen sterveling loopt er bij na door de lanen. Er rijdt mis schien eens een C.D.-wagen langs. Die fiets is het symbool van zijn Alle lichten in het Indonesische ge- tegenwóordigheid geworden. Geen bouw branden en alle schijnwer- wit wagentje zoals de bewakers Zwarte gestalte de Chinese legatie indertijd ter deze verlatenheid van beschikking stond. Ook geen grap- een paar statige huizen. De volgen- pende journalisten, geen belangstel de avond schim in het zwart, misschien een andere man. pers belichten de anders donkere hoekjes langs zij- en achtergevel. En de man in de leren jas staat daar. Loopt daar. Misschien denkt hij, misschien is hij alleen maar koud. Misschien droomt hij. De ogen wijd open in waakzaamheid. Straks is hij een ander. Volgens rooster. Een ander, die net zo is. Van bui- Daarna ging ik naar hem uitkij ken. Werd het een spelletje. Is hij er of is hij er niet? Al gauw werd duidelijk, dat hij er altijd was. De vraag was maar: waar? Soms gedrukt tegen het hek van de tuin rond de riante residentie De lende superieuren, geen fotografen, ten. Maar andere gedachten heeft, Alleen maar de dienstfiets tegen andere dromen. Een andere huiska- een hek. Altijd de man, die steeds t der is. Ze zullen elkaar wel om de twee ken. uur aflossen. Twee uur leunen; Week na week, dag twee uur tien passen her en der na slenteren; twee uur waken. en andere kinderen. Andere zorgen. Wat leunen, wat slenteren en wa- Een onbekende figuur, verant- in de luxueuze flat van Ferrie de moord op de president hadden be raamd. Dit bewijs kreeg Garrison van een man die aanwezig was bij de bij eenkomst in de woning van Ferrie. De ze man vertelde dit zelf na toediening van een waarheidsserum onder me disch toezicht aan de officier van justi tie. Bij de huiszoeking vond de politie vijf zwepen, een zwarte muts een cape, twee stukken leer, stukken ketting, een jachtgeweer en een patroongordel. Onschuldig De inmiddels tegen een borgsom van 10.000 dollar vrijgelaten rijke zaken man Shaw, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat hij „volkomen onschuldig" is. Hij ontkent Ferrie en Oswald te hebben gekend. De naam Clay Bertrand zou hij niet hebben ge bruikt. Shaw zal echter op 14 maart voor de rechter moeten verschijnen. Geen verband Inmiddels heeft Ramsey Clark, die pas tot minister van justitie is be noemd, laten weten dat de federale re cherche (FBI) al eerder Shaw heeft verhoord maar hem onschuldig heeft bevonden. Naar zijn gedragingen was in novem ber en december 1963 een grondig on derzoek ingesteld, waaruit gebleken was dat er „geen enkel verband" bestond tussen Shaw en de moord op de president, aldus Clark. President Johnson verklaarde giste ren op een persconferentie dat hij het onnodig acht het dossier over de moord op Kennedy te heropenen. Hij zag geen enkele reden zijn mening /er het rapport van de commis- e-Warren te wijzigen. In Zuid-Afrika kleurlingen dupe van nieuwe wet KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een wetsont werp gepubliceerd dat bepaalt, dat ie mand alleen als blanke kan worden geregistreerd indien zijn beide ouders blank zijn. Dit betekent een tegenvaller voor de kleurlingen (gemengd ras) die als blan ke willen worden geregistreerd omdat zij een blank uiterlijk hebben en in het algemeen als blanke worden aan vaard. Het ontwerp bepaalt in het alge meen dat alleen afkomst beslissend ig voor registratie naar ras.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9