Geslaagde studiedag van gereformeerde vrouwen Leraren vrezen taakverzwaring Ds. Vergunst: grondig zelfonderzoek SGP Kanttekening Moderne boeken moeten we serieus lezen Curie en kardinalen zijn uit de tijd Uw probleem Kandidatenlijst stoot af Slechte presentatie is het onze.... Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje: VRIJDAG 3 MAART 1967 Een woord voor i>t 'andaag Sommige mensen zouden graag van God een stem uit de he mel vernemen. Dan zou ik wel geloven", beweren ze. Is dat waar? Het lijkt van wel. Zo iets moet toch ontzaggelijk in druk maken. De evangelist Johannes beschrijft zo'n moment. God spreekt van de hemel en zegt in antwoord op Christusgebed: Ik heb Hem verheerlijkt en Ik zal Hem nogmaals verheerlijken. En hoe reageren de mensen? Vallen ze in aanbidding op de grond? Gaan ze eindelijk geloven? Johannes zegt: de schare zei dat er een donderslag was ge weest. Wat hebben we gauw een wetenschappelijke verklaring bij de hand als het om God en het geloof gaat. Deze mensen leven nog steeds. Menige theoloog legt dit gedeelte uit als een donderslag, waarin de discipelen dan de stem van God meen den te horen. Ik draai het liever om. In de stem van God meent het ongeloof een donderslag te horen. Maar er zijn ook mensen die graag iets bijzonders willen be leven. Dat zijn de mensen die graag van het natuurlijke iets bovennatuurlijks maken. Hoe staan ze tegenover dit spreken van God? Ze zeggen: „Een engel heeft gesproken." Ook zij willen dit Woord van God niet aanvaarden. Zelfs een stem uit de hemel bekeert deze mensen niet. En wij zijn niet veel beter. We iveten een wonder altijd wel weten schappelijk te verklaren. Een wonder schept geen geloof, maar geloven doet wonderen. We lezen vandaag: Job 42 1-17 (Van een onzer redacteuren) „Hoe is de presentatie van de Staat kundig Gereformeerde Partij aan onze ROTTERD AM Dp afgelopen verkiezingen lever,ien voor de j ^^giglïndl glit mïï DEN HAAG De bekende Franse Staatkundig-Gereformeerde partij de grootste achteruitgang in der-1 de présence. Denkt men zo onze jeugd, theoloog, dr. Marc Boegner. die m j tig jaar op. Weliswaar bleef het drietal zetels net behouden, maar de ^le^waaron Zh"t ^itdraee^van be- maart en april ons land zal bezoe ken. houdt in maart lezingen voor de Alliance Frangaise in Amsterdam. Den Haag. Ede. Apeldoorn en Breda. In april zal hij onder andere in Rot terdam. spreken. Zijn lezingen zullen geheel in het Frans ivorden gehouden. Maandag 13 maart spreekt hij in het Parkho tel in Amsterdam, dinsdag 14 maart in het Parkhotel te Den Haag. woensdag r.ic.itrt in hmei Fe 'fit te Hinde te Ede. donderdaa 16 maart in De Keizerskroon te Apeldoorn vrijdag 17 maart partij verloor ruim twaalf procent van haar aanha In de steden boven de 100.000 inwoners was de achteruitgang 19 procent, maar ook op het platteland ging tien procent verloren, waarvan slechts een gering deel naar de Boerenpartij. Dit heeft in de SGP de roep doen ontstaan, dat de partijleiding een grondig zelf onderzoek zal instellen. ht april keert dr. Boegner naar ons land terug en onder andere op 7 april spreekt hij in het Historisch Museum te Rotterdam. Ir. C. N. van Dis ziet in het partijor gaan De Banier in hoofdzaak twee re denen voor de achteruitgang: „Ten eerste de sterke toename van hotel ..La Cou- |iet aantal stemgerechtigde kiezers ver geleken met 1963. waardoor tal van 21-jarigen hun stem konden uitbren- Naar spellingvrede gASTAARDWOORDEN zijn het on handelbaarste schrijfgoed. De opmerking is van prof. Salverda de Grave en werd gemaakt in 1930. midden in de strijd om de spelling die toen in hevigheid woedde. Salverda de Grave was na Kol- lewijn de tweede voorzitter van de Vereniging tot vereenvoudiging van onze spelling. Het rapport waar op de Nederlands-Belgische com missie voor de spelling van bastaard woorden ons deze week trakteerde is een nieuwe stap in de richting die Kollewijn in 1891 al gewezen heeft. Hij is een revolutionair genoemd, een taalbederver. Niettemin werden de meeste van zijn voorstellen in hoofdzaak aanvaard: in 1934 op de scholen en in 1947 bij de overheid (spelling-Marchant), gevolgd door de spelling-1954. En weer staat de spelling op de helling: opnieuw zit ten we met enige natuurlijke arg waan tegen woordbeelden aan te kijken als kado, vizite en eukume- nies. rpOCH is niet te verwachten dat de wrevel, door de voorstellen hier en daar gewekt, zal leiden tot een zo fel verzet als in de jaren twin tig en dertig. Een verzet, dat trou wens op weinig meer is uitgelopen dan op enige vertraging in de uit voering van Kollewijns ideeën: deelen werd delen en zoo werd zo. visch werd vis en de buigings-n ver dween. En we zijn er allemaal aan gewend, ook de ouderen onder ons, die nog met De Vries en Te Winkel van vóór de oorlog zijn opgevoed. De Woordenlijst-1954 was in menig opzicht een teleurstelling. De be doeling was, klaarheid te scheppen en vereenvoudiging te dienen. Maar het opnemen van dubbelvormen met een ingewikkeld en vrij willekeurig uitgevallen systeem van gelijkwaar digheid of voorkeur, bleek in de praktijk een bron van narigheid ie *ijn. Te spreken van een chaos zoals velen deden mag overdre ven lijken, spellen werd toch menig maal een gok. vooral om de keus van c of k en om de tussenletter Grundmann leidt baptistenzending in Europa NEURENBERG Helmut Grund mann. een 46-jarige Duitse baptisten predikant is benoemd tot secretaris-ge- -n- in samenstellingen: actir ol aklie »nal van het Europese Baptisten Zen- leeuwedeel of leeuwendeel. dingsgenootsehap. In dit overkoepelend JAARA AN wil men nu radicaal nisatie is de grootste. Voorzitter i Sierre Leone in Afrika. een eind maken. Weliswaar be- dit Europese orgaan is de Fransman tekent dat voor velen dat ze voor Henri Vincent uit Parijs. Het heeft zen- de vijfde maal van spelling gaandelingen uitgezonden naar Kameroen veranderen. Daar staat tegenover dat het taalonderwijs wellicht wat minder tijd hoeft te besteden aan onnodig ingewikkelde spellingzaken: dat de voorgestelde regels betrekke lijk eenvoudig en consequent zijn; dat de toch niet tegen te houden vernederlandsing van vele leenwoor den meer vorm krijgt. Overigens: wie bezwaar heeft tegen het soms inderdaad drastisch ge wijzigde woordbeeld, zal vaak in zui ver Nederlandse woorden geschikte plaatsvervangers voor bastaard woorden kunnen vinden. En zolang de „Vereneging voor weteschappe- leke spelling" haar zin niet krijgt, houden we nog wel het onderscheid tussen ou en au, ei en ij. Een ver nieuwing in dié zin, samen me{ de resten van de regels van Kollewijn (dageliks voor dagelijks bij voor beeld) mag wat ons betreft tot de volgende eeuw wachten. gen, Ten tweede moet bedacht worden, dat de omstandigheden in 1963 voor de SGP veel -gunstiger waren. Enige maanden tevoren toch was toen de kwestie Nieuw-Guinea aan de orde ge weest, waardoor vele kiezers met hel beleid der AR Kamerfractie diep wa ren teleurgesteld. Zo zelfs, dat van die zijde voor de verkiezing van no. 1 van de lijst der SGP werd gewerkt door middel van een strooibiljet, ondertekend door het Comité van Vaderlanders. Zoiets misten wij thans." Ds. A. Vergunst te Rotterdam ziet de oorzaken echter ergens anders liggen. In de Kerkbode der Gereformeerde Gemeenten te Rotterdam en omstreken waarschuwt hij tegen een oppervlakki ge analyse van de uitslagen. Zou de partijleiding de les naast zich neerleg gen en in blindheid elk zelfonderzoek afwijzen, dan luidt deze uitslag zijns inziens het begin van het einde in. grote afval" „Onze kringen zullen ongetwijfeld de invloed van de geest van de tijd onder gaan. Toch zij men voorzichtig met de ze oppervlakkige analyse, daar deze ons van de noodzakelijke zelfbezinning ontslaat. En het is toch wel een onder zoek waard, of die gesignaleerde „af val" nu aan zo'n grote achteruitganf wel debet is." Ds. Vergunst wijst dan op de uitslag van Rotterdam, waar de SGP duizend stemmen verloor. Het wil er bij hem niet in. dat deze duizend, die vo rig jaar nog SGP stemden, nu allemaa' onder invloed van de tijdgeest zijn af geweken. Temeer, daar de trouw, waar mee het gereformeerd volksdeel aan beginselen hecht, een belangrijke fac- En wie met de jeugd omgaat van onze Gereformeerde Gemeenten, spreekt niet alleen maar over „afval". Er is een duidelijke en zelfs intensieve belangstelling bij velen van onze jonge ren. De trouwe opkomst op de cate chisaties is daarvan een duidelijk te- Ds. Vergunst. geeft dan de partijlei ding in Rotterdam en in het hele land de volgende suggesties voor bezinning: wijze, waarop het uitdragen ginselen en programma plaats greep, heeft in brede kringen onder ons misnoegen gewekt. De achterdocht waarmee jeugdig en thousiasme wordt begroet, werkt ont moedigend. Daarom wil ik de gemeen telijke kiesvereniging oproepen om de hand in eigen boezem te steken en de les uit deze uitslag te leren. De houding van de Kamerfracti^ ten aanzien van het optreden van het kabi- tijd te zetten. net-Zijlstra. dat toch geroepen werd om de vaderlandse economie van een chaos te redden, hebben vele kiezers niet kunnen waarderen. JjE BELGISCHE minister van on derwijs opperde deze week het denkbeeld, een academie voor de Nederlandse taal in het léven te roepen, die van tijd tot tijd spelling kwesties kan regelen, buiten de „politiek" om. De gedachte lijkt ons het overwegen waard. Beter dan een commissie ad hoc. die met haar rapport onver mijdelijk schokeffecten teweeg brengt, kan een permanent college de spelling af en toe bijsturen. Ook dat zal de spellingrust ten goede komen, en na zovele tiental len jaren van strijd zou dat welkom zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) TV/TEPPEL Over schrijvers van het ressentiment, zoals Jan Wolkers, die zich afzet tegen het calvinistische milieu, zei dr. G. Rijnsdorp gisteren op de studiedag van gereformeerde vrouwen in Meppel: ..Deze hoeken moeten we serieus lezen, omdat er een element van juistheid in zit. Pastoraal is dat ab soluut noodzakelijk, in plaats van ze in de ban te doen of in de vuilnisbak te gooien. Nooit is een tijd zo moeilijk geweest en daarom moeten we ons er gezamenlijk op bezinnen." Het was hartverwarmend te zien hoe een enthousiaste schare van driehon-f derd dames zich verdiepte in de mo-i derne literatuur en de sound-poetry. De luide bijval met. soms de afkeu- 1 ring van de spreker en de doordach-i te vragen getuigden van levendige belangstelling. MOEDERS Heel wat problemen kreeg dr. i Rijnsdorp dan ook voorgelegd naar aanleiding van zijn lezing over het Progressieve kritiek: Spelling is niet consequent Prof. Schillebeeckx in Rome: hedendaagse boek. vooral van moe ders van opgroeiende zoons, die deze boeken lezen. Volgens hem voelen ge neratiegenoten elkaar op dit punt be ter aan. Er is iets geheimzinnigs waardoor ze dat doen. Het is dan ook niet vreemd, dat ouderen dat niet begrijpen. Worden we van binnen niet bezoedeld door dit soort boeken, was een vraag. Betreft het een goed gezin, dan valt het wel mee. meende dr. Rijnsdorp. De kinderen moeten zelfstandig leren onderscheiden wat goed en wat kitsch is. Hij gaf toe, dat deze boeken wel schokkend kun- Toch is het jammer, dat gisteren Jan Wolkers weer de boventoon voerde, terwijl net als in de boekenwereld, begaafde tijdgenoten in de schaduw bleven en praktisch niet werden ge noemd. WAARDEN Moeilijker te begrijpen, maar zeer inte ressant was de sound-poetry, die Ab van Eyk liet horen. Het is de poëzie, die van het papier loskomt uit het stille hoekje en een plaats wil veren op straat, in de zaal en waar dan ook. Deze wordt gecombineerd met bijvoorbeeld moderne jazz im provisaties. De studiedag wordt met precies hetzelf de programma gehouden over eer week, op 9 maart in het Eindho- H. I vense hotel De Cocagne. Meppel en IW. J. Quist te Hilversum. Eindhoven waren uitgekozen, omdat GEREF. GEMEENTEN er nog nooit een bondsdag was ge- Beroepen te Slikkerveer: G. Zwerus houden. iNunspeet. Zeventigjarigen Bovendien stoot een lijst met vele zeventigjarigen en vele „geestelijken" erop toch ook jonge kiezers af. Met grote waardering sta ik tegenover het werk van ir. Van Dis en ds. Abma, maar ik meen, dat het in onze tijd niet nodig is, dat het overgrote deel van de kandidaten predikanten of godsdienst onderwijzers moeten zijn, waar vele bekwame krachten nu beschikbaar zijn. Daarom moet de leiding in de stac' en in het land de les van deze uitslag niet naast zich neerleggen en in blind heid elk ..zelfonderzoek" afwijzen. Zo dit geschiedt, dan luidt deze uitsla? het begin van het einde in. En dat zou ik uitermate diep betreuren", aldus ds Vergunst. Beroept ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Del f shaven (wijkgem. Tussendijken vac. J. D. v. Hof): J. J. v. d. Krift te Ermelo. Beroepen te Bodegraven (vac. A. den Hartogh toez.): H. A. v. Bemmel te Oldebroek; te Katwijk a. Zee '8e pred. pl.): drs. Iz. Kok. woonacht. te Zegveld: te Eist (Gld.)J. Vroegindeweij te Gouds waard: te Medemblik: L de Ru, laatstel. pred. v. d. Presbyterian Church te Australië, thans woonacht. te Middelburg. Bedankt voor Sint Johannesga (toez.): R Holwerda te 's Heerenhoek (Z.). Beroepbaarstelling: A. J. A. Ruys, vic., Bankastraat 72a, Den Haag en H. W. v. d. Toorn, kand.. Gravin Jacobastraat 25, Gouda. GEREF. KERKEN Beroepen te Tzum (Fr.): kand. J. v. d. Molen te Zwolle: te Koudum: W. E. Hoekstra te Lewedorp (Z.). Aangenomen naar Nieuwleusen: J. B. F. v. d. Brink te Mildam; aangenomen de benoem, t. legerpred. in lang verband: J. Kuiper te Doorn. Bedankt voor Emmen-Zuid: D. H. Bor- gers te Nijverdal. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Bergentheim (2e pred pl. J. Bomhof te Harlingen. Bedankt voor Nagele: J Geertsema te Kantens. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham (accl.): kand DEN HAAG Het bestuur van de Vereniging voor wetenschappelijke spelling heeft er bij de Nederlandse minister van onderwijs en wetenschap pen en zijn Belgische collega op aange drongen de spelling van de bastaard woorden consequenter te regelen dan leraar prof. dr. mag. E. Schille Pé-Wesselfngs^en^deze^onsequente re- beeckx heetl oensdag ronduit reling te combineren met een aanzien- gezegd dat noch de Romeinse cu- lijke verbetering in de schrijfwijze rie. noch het kardinaalscollege van de zuiver Nederlandse woorden meer geschikt zijn om het een- De vereniging betreurt het dat de trale orgaan te zijn van de Rooms commissie op de gegeven regels een Katholieke Kerk. Zij passen niet aantal uitzonderingen heeft gemaakt. mecr |n deze tjjd Schillebeeckx die door hun inconsequentie aan de waarde vau de regeling, in het bijzon- sPrak °P htieenkomst JU der voor het onderwijs, ernstig af- Rome van het Internationaal breuk doen. Als voorbeelden noemt de Documentatie Centrum, vereniging het slechts gedeeltelijk ver nederlandsen van ge en kamoeflage. (Van onze kerkredactie) I vincie werkelijk in overeenstemming I met de gehele kerk genomen wor- ROME De Nijmeegse hoog- den Schillebeeckx wil niet dat die beslui ten aanvaard moeten worden als besluiten voor de gehele kerk maar. zei hij, het gezag van een kerkpro vincie bestaat slechts werkelijk in communio met de wereldkerk en die moet groothartig zijn. Zij moet niet alleen het eigen karakter van een bepaalde kerkprovincie eerbiedigen, maar dit zelfs versterken. Zowel curie als kardinaalscollege zijn door -de tijd achterhaald, meen de hij. Gevraagd wat in de toekomst de taak van de kardinalen dan moet zijn. antwoordde hij: Zij moeten het Protestactie van Haagse groep Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Ik ben schilder van be-.' roep. Of ik nu muurverf gebruik of waterverf op terpentijnbasis, onver schillig van welk merk of werke kwaliteit, het blijft altijd weer af vallen of bladderen in keukens enz. Toch heb ik zelf eerst de oude laag of witsel er grondig afgehaald. Kan er na muurverf weer olie op, zo nodig? Antwoord: U kan het beste de oude witsellaag verwijderen (afsto ten) en vastzetten met een impreg- neringsmiddel. Het is een heel kar wei, maar er is anders niets tegen te doen en op de muurverf nog eens olieverf schilderen, zou de zaak alleen maar erger maken. Na het impregneren de muur bestrij ken met een verf op terpentineba sis. Raadpleeg ook eens uw verfhan delaar. Vraag: Een jongen van 19 jaar zit in de 5de klas van de HBS. Hij wil verder studeren te Wageningen en er is een studiebéurs aangevraagd. Wanneer hij slaagt en zich laat inschrijven, kan hij dan uitstel van militaire dienst krijgen of kan hij beter vervroeging van dienst vra gen? Antwoord: Alle inlichtingen kan hij krijgen bij de gemeente, afde ling militaire zaken. Uitstel is in derdaad mogelijk. Vraag: Dertig of veertig jaar gele den was het volgende gedicht onder de mensen verspreid: „Moeder, ik kan je niet missen, 't is hier zo stil om mij heen". Er zijn waarschijn lijk vijf coupletten. Waar zou de tekst te krijgen zijn? Antwoord: Bij1 de muziekuitgeve rij Johnny Hoes. St. Maartenslaan 1, Weert, prijs tekstboekje 1,50. Vraag: Bij het schilderen in huis neb ik moeite omdat de verf slecht vloeit en moeilijk uitstrijkt. De verf kleeft aan de kwast alsof het kleefstof is en toch krijg ik zak kers. Ieder geval lukt me het lek ker uitstrijken van vlakken niet meer. Ik heb al drie soorten verf, zelfs ook los van de schilder, maar niets helpt, verwarmen van de verf niet. Antwoord: Wij kunnen geen ver klaring geven. Is er celluloseverf ge bruikt? Deze wil namelijk slecht uitstrijken. Het enige middel hierte gen is de verf te verdunnen met thinner, een celluloseverdunning. Vraag: Kan u mij zeggen waar de fabriek staat, die de naaimachi ne van het merk... maakt? Antwoord: Het door u genoemde merk is bij de kamer van koophan del niet bekend. Mogelijk is het een Japanse. Tegen een kleine vergoe ding kan u hét adres vragen bij het rijksmerkenbureau in Den Haag, Badhuisweg 92. Vraag: Een weduwe heeft een testament laten maken en nu heeft de notaris gezegd en laten beschrij ven dat twee vreemde mensen, die helemaal geen familie zijn, na haar overlijden alles moeten regelen en daarvoor 2'/2 pet. van alles krijgen. Zij vindt dit niet prettig en vraagt of het niet mogelijk is dat de eigen familie dit werk doet. Bovendien heeft zij verhuisplannen. Zij heeft geen kinderen. Antwoord: Iedereen is volkomen vrij om in het testament te bepalen of hij de uitvoering van zijn testa ment een bepaald persoon of aan bepaalde personen wil opdragen, aan familie of aan vreemden. De weduwe kan dus het testament her roepen of een andere regeling in een nieuw testament laten opstel len. Wel is het goed eerst eens met de notaris te spreken, want die kan goede redenen hebben gehad om voor de uitvoering van het testa ment enige onpartijdige vreemden aan te raden. Maar de weduwe beslist. (Van onze onderw^sredactie) DEN HAAG Vierhonderd le raren van Haagse vhmo-scholen hebben voor 3000,ingetekend op een protestactie tegen het mi nisterie van onderwijs en weten schappen. Zij zijn bang dat hun in de toe waarden verloren, die nog niet zijnkomst (in het kader van de Mam- •ervangen. Misschien komen er rnoetwet) een forse taakverzwa ring wacht. De actie, die voorna melijk AVMO-leden omvat, is ont- Onzr beschaving verkeert op hel ogen- staan op het HaagSé Stevin- Gn vacuum' m0e I lyceum, waar reeds enige tijd ge ëxperimenteerd wordt. De leraren i terug te brengen. Dat zal aa.n I aan deze school zeggen dat zij de maar de leraren hebben „De literatuur is in een soort over gangsstadium, wat is geweest kan op deze wijze niet meer voortgaan," zei Rijnsdorp. „Er gaan bepaalde zijn zonder grof De ontkerstening, die De Algemene Vereniging van leraren bij het vhmo (AVMO) is een van de vijf grote lerarenorganisaties, die 2500 leden telt en ongeveer 25 procent van het totale lerarenkorps omvat. meer van dr. P.J. Cathier, directeur algemeen voortgezet onderwijs van het ministerie van onderwijs en we tenschappen. pver een regeling van de „volledige betrekking". Bezwaren Reeds jarenlang wordt gestreefd de olledige betrekking van 26 tot 24 uur bezwaar woordenala ^ntrifu- Vnlg^ de corespondent van de Gelderlander-Pers, die de bijeen komst bijwoonde, sprak Schille- beeckx over de betekenis van de ko mende synode van bisschoppen, die binnenkort gehouden zal worden. Dit nieuwe orgaan werd door het Vati caans concilie ingesteld. Volgens de rooms-katholieke hoogle raar. wiens boeken in 50 talen zijn vertaald, is deze synode een erken ning van het feit dat de bisschoppe lijke collegialiteit (zij regeren de kerk samen met de paus) geen constante maar dynamische status is. niet alleen voor de gehele kerk maar ook voor de plaatselijke ker ken. Hij meent dat de komende bij eenkomst bijna even belangrijk is als het jongste concilie. uitvoerend orgaan worden de synode van bisschop- Toelatingsexamen in Amsterdam afgeschaft rugslaat op het christendom van eeu-j hjve hebben ondervonden, wen zo achteruitgaat. Het conventio nele en een hele hiërarchie van waarden bieden geen bescherming tiaar ik zie heel duidelijk, dat onze geloofsbeleving veel te veel is ver eenzelvigd geweest met het burger lijke," aldus dr. Rijnsdorp. ode twee tot drie eken korter worden, en de schoolleiding een zwaardere taak krijgen. Van de zijde van het ministerie van onderwijs en wetenschappen verzeker de men ons dat de zaak is opgeblazen. Er zou geen reden tot vrees bestaan en de vermoedens van de Haagse leraren zouden voor een groot deel uit de lucht zijn gegrepen. Voorlopig heeft de Haagse actie niet veel weerklank gevonden. In Leiden sympathiseert men wel met de Haagse cllega's, maar een Rotterdams lestuurslid van de AVMO vond demo- Jvering slechts ten dele juist. In Rot- erdam wordt dan ook geen actie on- iernomen. DR. J. KOOIJ OVERLEDEN AMSTERDAM Kinderen uit de zes de klas van de Amsterdamse lagere scho len. die de middelbare school willen be zoeken. hoeven geen toelatingsexamen meer af te leggen. Het advies van het hoofd van de school en de uitslag van het zg. schoolvorderingsrapport zijn voor de toelating bepalend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft iwice daartoe gisteren besloten, voor lol g voor In zijn rede zei hij dat de besluiten 'Frankfort vijf jaar. Voortaan zullen de leerlingen 1 ÉgM I uit de zesde klas enkele malen een for mulier voorgelegd krijgen met vragen, waarop zij het antwoord moeten invullen, de Formulieren worden door een compu ter nagezien, om er zeker van te zijn dat de leerlingen objectief ten aanzien van hun parate kennis worden beoordeeld. Pastoraal concilie i het Nederlandse pastorale conci lie niet moeten worden onderworpen aan het inzicht van de romeinse cu rie. Hij zou ze graag voorgelegd wil len zien aan een synode van bis- schopp want dan kunnen de besluiten van een bepaalde kerkpro- De redactie van De Gelderlander her innert aan het slot van dit artikel aan een uitspraak van de Belgische kardinaal Suenens, die wil dat de paus in de toekomst niet gekozen wordt door het kardinalencollege, maar door de synode van bisschop- (van een onzer medewerkers) HET WEER EN EIHOI»A AMSTERDAM In de ouderdom van 72 jaar is overleden de hervormde Min. temp. emeritus-predikant dr. J. Kooij, die 36 Weer gisteren Neerslag i jaar in de hoofdstad gestaan heeft. De Kopenhagen ?eh .bew 3 3 begrafenis is in alle stilte op Zorgvlied j Londen "half beu. 5 0 I geschied. Brussel zw! bew 3 oi Jacob Kooij is 13 juni 1894 te Wasse- Luxemburg geh. bew 3 naar geboren. Hij studeerde in Leiden. 3 0 waar hij in 1926 promoveerde op „De1 w J j paranaese van de apostel Paulus". 3 2 Zijn eerste gemeente was Nieuw- koop. waar hij in 1918 bevestigd werd. In 1921 vertrok hij naar Broek op Lan- 3 gendijk en in 1924 naar de hoofdstad, 'ul 3 waar hij bleef tot zijn emeritaat in i ew f 0 11960. Daar was hij ook leraar He-1 is o I breeuws aan het hervormd lyceum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2