Nieuwe Leidse Courant BESLISSING AAN ZIJLSTRA "695: Commentaren Massavervolger Stangl gevat JAMIN Afvloeiing van Rotterdamse ambtenaren Akkoord over de hoofdlijnen Grote druk op informateur Bat a zwarte lonen Jongens beroofden in etappes oude man BERNINA Ds. Lievaart weer Vrijdag S maart 1967 47ste Jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD lijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ds. Ver gunst: grondig zelfon derzoek SGP pag. Kernmerk Frankrijk kiest een nieuwe Nationale vergadering. Als de gaullisten hun meerderheid verliezen, ontstaat een ingewikkel de situatie. Voor een ach tergrondverhaal zie men pagina 9. (RITA) WIE VAN DE TWEE? Aanhouden BIESHEUVEL Opnieuw storm De atmosfeer boven de oceaan en het Noordzeegebied is de laatste dagen bijzonder in beroering. Zeven van de laatste tien dagen moest het KNMI een stormwaarschuwing geven. Ook vanmorgen is opnieuw voor windkracht 8 gewaarschuwd als ge volg van een depressie, die ten noor den van Schotland zich naar de Noord zee uitbreidt. Het wpekeinde belooft onbestendig te blijven met veel wind en nu en dan regen. Dank zij de gemiddeld hoge tempera tuur kan volgens het KNMI in de komende week het eerste kievitsei worden verwacht. Dit is vfoeg, ls men bedenkt dat het record-ei 4 n aart 1961 werd gevonden. Vijf doden bij explosie in mij li ALES (Frankrijk) Bij een gas ontploffing in een kolenmijn in Ales m Zuid-Frankrijk zijn vanmorgen vijf mensen gedood. Vijf den gewond. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfracties van KVP, VVD, ARP, en CHU hebben gisteren over het algemeen positief ge reageerd op de hoofdlijnen waarover informateur Zijlstra en de leiders van de vier frac ties het woensdagavond eens zijn geworden. Het beperkte basisakkoord is van kanttekeningen voorzien. Er zijn wat wensen geuit en er is op een enkel onderdeel om na dere precisering gevraagd. Maar de reacties zijn toch zo danig, dat ze niet tot vertraging van de informatie-Zijlstra be hoeven te leiden. De fractieleiders hebben de infor mateur gisteren schriftelijk van het resultaat van het fractieberaad op de hoogte gebracht. Vanmiddag had den ze weer een conferentie met prof. Zijlstra voor een definitieve formulering van de hoofdlijnen. Daarna kan de informateur zijn conclusies trekken. Men verwacht dat hij nog voor het weekeinde zijn arbeid zal afsluiten met een eindrap port. waarin geconstateerd wordt dat er wat het program betreft een basis aanwezig is voor samenwerking van de vier partijen. Belangrijker lijkt op het ogenblik echter de vraag wie minister-president zal worden en dus met een formatieop dracht moet worden belast. Daarop heeft zich dan ook de bespreking van vandaag geconcentreerd. Als prof. Zijlstra alsnog toezegt de leiding van het nieuwe kabinet op zich te nemen, zouden KVP en VVD bereid zijn met een globaal regeringsprogram genoegen te nemen. In dat geval ligt een snelle en succesvolle formatie het tweede kabinet-Zijlstra in verschiet. Prestige Blijft prof. Zijlstra bij zijn weige ring en moet naar een andere forma teur-premier worden uitgezien, da zouden KVP en VVD er weinig voor voelen om met een program-in-hoofd- lijnen te volstaan. Dan zit de ^ans van een mislukking er weer in. Aangenomen dat dit inderdaad de houding van KVP en VVD is, dan on derstreept dit nog eens de ongekende! machtspositie van prof. Zijlstra. Katho-j lieken en liberalen zijn bereid met hem overal heen te gaan. in het vaste vertrouwen dat „Jelle" het wel zal zien. Voor vervolg zie pag Een van die gewone, leuke bloemenmeisjes Marion v. d. Mortel (19) die haar stad (Haarlem) binnenkort op fleurige uujze zal vertegenwoordigen, onder het motto: Zeg het met bloemen. Spectaculair, vooral uit de lucht, was de brand in St. Louis (VS), waar dertig tot veertig vracht wagens in vlammen opgingen, nadat ze pas gloednieuw op het station waren afgeleverd. Vv erkloosheid daalt verder DEN HAAG Uit de gisteren bij het ministerie van sociale zaken binnenge komen opgaven van de gewestelijke arbeidsbureaus blijkt dat de omvang van de werkloosheid in de afgelopen maand vrij aanzienlijk is afgenomen. Dit was ook verwacht, omdat het hoge werkloosheidscijfer in de voorafgaande maanden mede is veroorzaakt door sei zoeninvloeden. Het aantal werkloze mannen is in februari gedaald met 2100 tot 98.870. het aantal werkloze vrouwen verminderde met 400 tot 7475. De directie van de schoenenfabriek j Bata is begonnen aan een geleidelijke 1 afbraak van de in de loop der jaren i ingevoerde „zwarte lonen". Het zwarte loon bedraagt vijf tot negentien gul den per week. De afbraak geschiedt met een kwar tje per week. De directie zou een ver- Achterdeur was NEDERLANDSE RECEDING ZOEKT IN STRAFREGISTER de vakbonden i altijd open (Van een onzer verslaggevers) OUD-BEIJERLAND De rijks politie in Oud-Beijerland heeft de diefstal van een bedrag van veertigduizend gulden uit het huisje van de 78-jarige vrijgezel, de heer C. Moerkerken, opgelost. Nadat enkele weken geleden de 19-jarige D. J. van R. was gear resteerd, is nu de evenoude J. L. uit Oud Beijerland aangehouden. Uit het verhaal van de jongens bleek dat ze de spaarcenten van de bejaarde man in termijnen heb ben weggehaald. Veertien keer heb ben ze een bezoek gebracht aan de woning. Als ze wisten dat de man niet thuis was sloegen ze hun slag. Het was algemeen bekend dat de heer Moer kerken zijn spaarcenten bewaarde in een brandkast, die op zolder stond. Het was niet moeilijk om in de woning te komen, want de bejaarde sier van. Ze maakten dure reisjes en kochten allerlei auto's. De heer Moerkerken had plannen om van het geld een cadeau te kopen voor de vrouw met wie hij wilde trouwen. De knapen zijn ingesloten in het po litiebureau in Dordrecht. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Bei den zijn al eerder met de politie in aanraking geweest. f100,- VOORDEEL vrije arm zig-zag lichtgewicht o.a. ingeb. schabionen (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DEN HAAG De arrestatie van de 58-jarige Oostenrijker Franz Paul Stangl, die op 28 fe bruari jl. in de Braziliaanse hoofdstad Sao Paulo achter slot en grendel werd gezet, is voor de Nederlandse regering aanleiding geweest zich in het strafregister van deze oorlogsmisdadiger te verdiepen. Stangl was onder meer commandant van de vernieti gingskampen Treblinka en Sobi- bor. In het laatste kamp kwamen in de jaren 1942 en 1943 enkele tienduizenden Joodse landgenoten Ing. Simon Wiesenthal. de vervolger van nazi's, die misdader; tegen de mensheid hebben begaan, onthulde dit gisteren in Amsterdam tijdens de intro ductie van zijn boek Moordenaars on der Ons. Dit bijna 400 pagina's tellend document, dat door Elsevier is uitgege ven en pas over vier weken in andere landen zal verschijnen, bevat het le vensverhaal van de man, die als de grote aanklager van zes miljoen, op misdadige wijze omgebrachte Joden de geschiedenis in zal gaan. Nederland, aldus ing. Wiesenthal, kan ook aandringen op de uitlevering van Stangl, onder wiens regime meer dan 700.000 Joden uit alle landen van bezet Europa werden vermoord. West-Duitsland en ook Oostenrijk heb ben dit inmiddels al gedaan. Kurt Hubert Franz, die slechts twee maanden commandant van het kamp Treblinka is geweest de dodentol bedrog daar soms 10.000 per dag, ter wijl niet meer dan drie mensen de hel overleefden werd op 3 september 1965 door een Westduitse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Stangl, die SS-kolonel was, werd ge arresteerd op verzoek van de Oosten rijkse ambassadeur in Brazilië. Het be wijsmateriaal tegen hem is door de Weense architect aangedragen. Giste ren verklaarde hij in dit verband dat slechts enkele personen, onder wie een hoge Braziliaanse regeringsfunctiona ris. met wie hij in Oostenrijk gespro ken had, van de voorgenomen aktie op de hoogte waren. Dit in verband met de hulp, die ondergedoken oor logsmisdadigers in landen als Brazilië, Argentinië, Paraguay, Syrië en Egypte nog altijd van Oostenrijks en West duits ambassadepersoneel zouden krij gen. Bij zijn aanhouding bood Stangl geen verzet. Hij werd in de kraag ge grepen, toen hij zijn werk: de Volkswa- genfabriek in Sao Paulo, verliet. De massamoordenaar, die of> een geheime plaats gevangen gehouden wordt, be weert thans dat hij in de vernieti gingskampen Treblinka en Sobibor slechts was aangesteld om de namen van de binnenkomende gedeporteerden te registreren. Voor vervolg zie pag. 11 :ra om zich bereid te verklaren tot het pre sidentschap van het kabinet waar voor hij thans zulke nuttige infor- raatiearbeid verricht. Wij willen niet verheien, dat ook wij hartelijk hopen op een bereid- heid-alsnog van de aangezochte in In onze eerste beschouwing na de verkiezingen schreven wij reeds, dat in de uitslag van de verkiezingen óók viel te beluisteren een duidelijk appel op de man die in de maanden voorafgaande aan de verkiezingen zozeer ons land aan zich had ver plicht. Dat de bereidheid een offer bete kent, daarvan zijn ook wij ons be wust. Het zal echter aan het ge zag van de minister-president ten goede komen, naast alle kwaliteiten waarover hij beschikt en die hem voor deze post zozeer een aangewe zene maken. Ook naar onze overtuiging verkeert de ARP in de situatie, meer dan eén candidaat in haar gelederen te hebben. Ook de heer Biesheuvel achten wij bekwaam. Maar de druk op de heer Zijlstra is er niet minder begrijpelijk om. Die druk moet nog maar wat aanhou den, dunkt ons. Weer een IN engelse - snijcaramels van niet duur wel heerlijk Vergissing met bombardement in Zuid-Vietnam? SAIGON Twee straalvliegtuigen met delta-vleugels hebben vanmorgen het Zuidvietnamese dorp Lang Vei bij de Laotiaanse grens gebombardeerd. Naar schatting verloren 105 mensen deze kolommen hebben wij al •aker met schaamte vastgesteld, hoezeer het speuren naar misdadi gers jegens de mensheid-als-zoda nig wordt overgelaten aan weinigen, onder wie wel in het bijzonder de heer Wiesenthal mag worden ge noemd. Zelden ervaart men dit zo sterk als I vandaag, nu weer de vangst van I een der ergsten onder de ergen, j Stangl, moet en kan worden ge meld. Ook in diens aanhouding im mers heeft de heer Wiesenthal een wezenlijk aandeel gehad. Waarover men zich ook moet erge ren is, dat in Zuid-Amerika nog vaak zulk een terughoudendheid wordt betracht in het aanhouden en uitle veren van lieden die zich dermate ontstellend hebben misgaan. Het behoorde voor de mensheid on duldbaar te zijn, dat zozeer in de oefening van recht en gerechtigheid tekort wordt geschoten. Zoiets moet zich wel aan de mensheid als zoda nig wreken. Het gaat hier om een ontzaglijke schuld die nu eenmaal roepen blijft. Gelukkig mag men aannemen, dat, de arrestatie van Stangl geschied zijnde, daarop ook diens uitlevering volgen zal. Opdat ook uit de be rechting van deze man kan blijken, tot welke onbegrijpelijkheden een mens in staat kan zijn. hierbij het leven en raakten 175 dorpe lingen gewond. Een officier van de Amerikaanse „speciale eenheden" in Lang Vei zei dat de aanval werd uitgevoerd door twee ongeïdentificeerde vliegtuigen. Een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon sprak echter van „een bij vergis sing door geallieerde vliegtuigen uit gevoerde aanval". deze zaak heer liet altijd zijn achterdeur open. te bespreken op de lange baan hebben Van het geld is intussen niets meer I geschoven. lover. De knapen maakten (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Er zal door de overgang op aardgas voor ongev jaar wordt opgenomen met behoud van de volledige wedde. In die tijd kan worden geprobeerd voor de betrok kenen een andere functie te vinden dan wel de daarvoor in aanmerking komenden te herscholen. Voor degenen die zestig jaar of ou der zijn is er tot de pensioengerech tigde leeftijd een wachtgeld, dat gelijk opgenomen. 13 aan he* laatst genoten salaris. Een dergelijke regeling zal ook Deze regeling voorziet in de instel- worden voorgesteld voor ambfen?ren ling van een ambtenarenreserve bij' bij andere afdelingen van het ge- het gemeente-energiebedrijf, waarin meente-energiebedrijf van 63 jaar een deel van hen voor ten hoogste een en ouder, die op hun eigen verzoek tweehonderd ambtenaren van het Rot terdamse gemeente-energiebedrijf na 1 mei 1968 geen emplooi meer zijn. De gemeente Rotterdam heeft een aanmer kelijk gunstiger afvloeiingsregeling tol Mand gebracht dan die. welke wachtgeldverordcning met ontslag kunnen gaan indien zij kunnen worden vervangen door jon gere krachten. Voor hen is er even eens een wachtgeld, gelijk aan het laatst genoten salaris, tot de pensi oengerechtigde leeftijd. Ontslag WEESP De directie van de choco-i ladefabriek Van Houten nv. heeft I besloten binnenkort honderd werkne- mers te ontslaan. In het bedrijf zijn in totaal zestienhonderd personen werk- LEWENSTEIN .eiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep; Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 (Van onze kerkredactie) LOOSDRECHT Door de indiening van een „officiële verklaring van vrij making of wederkeer" heeft de gere formeerde predikant ds. G. Lievaart jr. zich onttrokken aen de Gereformeerde Kerken. Hij is teruggekeerd naar de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), die hij nog geen twee jaar geleden ver laten had. Ds. Lievaart. die destijds in Onnen stond, keerde in april 1965 de vrijge- iiiaakte kerken de rug toe wegens de behandeling, die ds. A. van der Ziel te Groningen ondervond. Beroepbaar ge steld in de Gereformeerde Kerken ont ving hij negen beroepen. Op 12 sep- I tember 1965 deed hij zijn intrede in I Nieuw-Loosdrecht. Al spoedig ging hij echter bezwaren ontwikkelen tegen diverse zaken in de Gereformeerde Kerken. Hy werd i medewerker van Jiet blad Waarheid en Eenheid. In het laatste nummer I keerde hij zich onder andere tegen de vrouw in het ambt en tegen de ver schuivingen in de beschouwing van i Schrift en belijdenis. Ds. Lievaart wordt zondag 40 jaar. In 1954 werd hij in Onnen predikant. Opnieuw korter werken Van Heek ENSCHEDE De directie van de textielfabriek Van Heek, en Co zal op nieuw een verzoek indienen tot werk tijdverkorting. Dit keer geldt het niet 1950 maar ongeveer 1550 man. De werktijdverkorting zal vijf weken du ren. waarin de arbeidstijd veertig pro cent korter zal zijn. Dit komt neer op twee weken volledige stopzetting. B inzenden aan Bureau van dit blad u nokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1