TV RADIO RUSLAND: PRATEN OVER BEPERKING DEFENSIE-RAKET Deel verpleeggelden voor beleidsorgaan van Ziekenhuisraad Puzzelhoek De halsbandnieuwe Durbridge-serie Verenigingen huisartsen gaan samen 10 VRIJDAG 3 MAART 1967 en Drie afleveringen voor AVRO-tv Haitink opvolger van Bernstein? Tijdsbeeld spel ,JDaar. waar het verschil begint", gisteravond door de VARA uitgezonden, mag nauwelijks een bijdrage tot verruiming van in zichten omtrent de huidige botsing der generaties worden genoemd. Daarvoor was de probleemstelling op zichzelf te ouderwets. Het zijn niet meer deze tegenstellingen tussen vader en zoons, die het huidige onbegrip tussen ouders en kinderen tot grondslag hebben. Als probleemstuk kan men het beter situe ren in de vooroorlogse tijd. Blijft over een wat verward tijds beeld, te modern voor toen, te ver jaard voor nu en aldus terug te bren gen op een familieconflict. Dat werd in lange gesprekken min of meer uit gevochten. Te lang om werkelijk inte ressant te zijn: men ging al kijkend meer meeleven met het verhaal dan met de psychologische stellingen, die de voorstelling enigszins topzwaar maakten. Wel werd er uitstekend gespeeld: Bob de Lange was prima in de vader rol, Will van Seist gaf Richard goed gestalte en Ida Bons verdient veel lof voor de wijze waarop zij het meisje Gillian ten tonele voerde. Alleen de Belgische acteur Roger Coorens kon niet zo best meekomen met dit trio. De onverwoestbare 80-jarige Magda Janssens speelde door dit alles heen een van haar bedrijvige moederlijke rollen die haar zo goed liggen. In Achter het nieuws werd grote plaats ingeruimd voor een gesprek met Simon Wiesenthal en het beschou wen van zijn onvermoeide activiteiten. Deze uitzending gaf opnieuw aanlei ding tot steunverlening aan zijn werk: aan het einde van de avond moest zijn gironummer worden genoemd. 36.000 kuikens verbrand SNELREWAARD s verzekerd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De AVRO gaat eei nieuwe televisieserie van de Britse au teur Francis Durbridge uitzenden ei dat betekent spanning en misdaad oi de buis. „De halsband" verschijnt DEN HAAG In New York wordt j volgens het Franse blad Le Monde Bernard Haitink, de dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, genoemd als mogelijk opvolger van Leonard Bernstein, de vermaarde lei- (oorspronkelijk „Paul Temple") die der van het Newyorks Filharmonisch hem via de opvoeringen door de BBC Orkest. en buitenlandse zenders (bij ons de Thomas Schippers - New York, Zu- AVRO) wereldnaam plus een groot in-bin Mehta - Montreal, W. Steinberg - komen bezorgde. i Pittsburgh, L. Foss - Buffalo en Lorin Maazel - Berlin, zouden de andere Durbridge heeft na de middelbare drie afleveringen via Ned. 1 op 9, 13school twee jaar Engelse literatuur en 17 maart in Engelse versie. Vorige1 gestudeerd en wist het toen wel: hij series van Durbridge (De sjaal. De sleutel, Melissa) trokken zeer de dacht. Ditmaal is een inspecteur van Scot land Yard heel nauw betrokken bij een misdaad, want zijn eigen vader is tijdens het golfspel door een bal ge raakt onder verdachte omstandigheden en dat heeft hem het leven gekost Hoewel politie-onderzoek uitmaakt dat het een ongeluk is geweest, gelooft zoon Jack daar niet in, vooral niet, wanneer het blijkt dat Rupert Dela- ney, die de bal sloeg, niet meer als getuige kan worden gehoord. Dan komt een andere bal vanzelf aan het rollen: Jack geeft het niet op en gaat opnieuw op onderzoek uit. Hoe dat allemaal afloopt kunt u in „De halsband" haarfijn zien en horen. FORTUIN Francis Durbridge is een van de wei nige „broodschrijvers" die met zijn pen het zal nu zijn schrijfmachine wel zijn een fortuin heeft verdiend. Hij heeft nooit iets anders gedaan dan schrijven en hij is nu 55 jaar oud. Zijn welstand heeft hij voor een groot deel aan radio en televisie te danken, want in 1933 begon hij met het componeren van zijn eindeloze hoorspelserie „Paul Vlaanderen" Verolme wil bouwen in Argentinië begon toneelstukken, musicals, revue' en cabaretschetsen te schrijven. Dat was in 1931. Detectiveschrijver werd hij twee jaar later. De televisie bleek een nieuwe bron van inkomsten voor hem te zijn. want de BBC gaf hem opdracht na opdracht en in totaal schreef hij al 15 series voor dit medium. Series, die bovendien heel goed voor export bleken te zijn. In zijn verhalen vloeit echter het bloed onnodig rijkelijk en vallen de doden aan de lopende band. Dat wordt hem wel eens kwalijk genomen: het zou best een tikje minder kunnen en toch spannend zijn. Durbridge denkt daar echter anders over: hij gelooft dat veel moord en doodslag het publiek geweldig boeit en daarom kijkt hij niet op een slachtof fer meer of minder. Tja... kandidaten zijn. In huize Haitink schijnt het Franse j bericht een complete verrassinge te zijn. Zoals gemeld, wil Bernstein zich (pas over twee jaar) geheel aan het componeren wijden. Tegenslag Britse snelheidsmaniakken LONDEN De Britse regering heeft snelheidsmaniakken de voet dwars gezet door de verkoop van een draagbaar elektronisch apparaatje te verbieden waarmee radarposten van de politie binnen een afstand van drie j tot twaalf kilometer kunnen worden opgemerkt. Het instrument, kosten 160 gulden, as oorspronkelijk voor de marine ont- j worpen. Er zijn 2000 van dergelijke l apparaatjes verkocht. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren verklaard van premier Kosygin persoonlek de verzekering te hebben gekregen dat Rusland bereid is besprekingen BUENOS AIRES Verolme heeft met de VS te beginnen over moge- Air,, op do hoont, jebr.chl van zijn van defensieve en offensieve ra- Ruim 36.000 plan in de havenstad Ingeniero White ketwapens. één- dags kuikens zijn gisteravond om-1 een werf voor schepen van grote ton- Op de inderhaast belegde perscon- gekomen bij een brand op het bedrijf nage te bouwen. ferentie maakte Johnson bekend dat van de heer J. Duits in Snelrewaard. De Verenigde Scheepswerven van hij een brief van Kosygin had ontvan- Het woonhuis en enkele schuren kon- Verolme beschikken al over werven in) gen waarin deze zijn instemming be den worden^ behouden. De eigenaar Noorwegen. Ierland, Brazilië. Een werf tuigde met Johnsons voorstel van vori- j in Indonesië is in aanbouw. ge maand inzake overleg over deze Voor Argentinië betekent het plan kwestie. „IU dat het naar alle waarschijnlijkheid. De besprekingen zullen in Moskougaan behandelen, gaat beschikken over een grote! worden gehouden. De VS zal worden scheepswerf. Tot nog toe heeft het slechts werven waar schepen kleiner dan 8500 ton kunnen worden gebouwd. vertegenwoordigd door de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Thompson. Wanneer dit zal zijn kon hij nog niet zeggen. Verrassing In de muzikale show van de Belg Jan Theys „Rue Brique" worden vanavond weer allerlei gasten ont vangen. Een van hen is de populaire Franse zanger componist Guy Mardel. Hij ontmoet op het podium zijn Nederlandse collega John Lamers en dat geeft aanleiding tot een grap: „Ik zing een van jouw liedjes in het Nederlands", zegt John en Guy vindt, dat best en belooft, de maat te zullen aangeven en hem op de juiste vertaling te controleren. U ziet deze scène schijnbaar geïmproviseerd maar in werkelijkheid duchtig gerepeteerd) op de foto: John (links) zingt het vertaalde chanson en Guy dirigeert Verder hoort en ziet u vanavond o.a. ook de Neder landse meisjes Les Shaloms. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO en TROS 7.00 uur tienerprogramma Telixer. Voor Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Voor de diplomaten in Moskou kwam de mededeling van president Johnson als een verrassing. Men meen de te wéten dat de Sowjetunie niets voelde voor onderhandelingen over 9-25 uur showprogramma Rue Brique. stopzetting van de opbouw van de- 10.05 uur Brandpunt, fensieve raketgordels. I Westerse diplomaten uiten nu de ver- Ned. 2 AVRO onderstelling dat de Russen deze kwestie als onderdeel van de algemene 8.05 uur jongerenprogramma „Vjoew". overeenkomst over ontwapening willen 8.30 uur Dean Martin-show. r actualiteiten. r danswedstrijd in Groningen. DEN HAAG De verpleeg- kosten zullen worden verhoogd met een toeslag voor het natio naal ziekenhuis instituut, het be leidsorgaan van de stichting Na tionale Ziekenhuisraad. Nog dit jaar zal dit plan van de zieken huisraad, die op ljanuari werd opgericht en zich gistermiddag tijdens een in Den Haag gehouden Wilson dreigt leden Labour zetel af te nemen LONDEN Premier Wilson heeft gisteren zestig afgevaardigden van La bour in het Lagerhuis gewaarschuwd dat zij hun zetel zullen verliezen als zij de regering niet steunen bij de be handeling van belangrijke onderwer- Dinsdag behaalde de regering slechts een meerderheid van 39 stemmen bij de behandeling van het defensiebeleid. Zestig Labour-afgevaardigden hadden zich van stemming onthouden. bijeenkomst naar buiten opstelde, aan de orde komen. UTRECHT Het Nederlandse Huis- j artsen Genootschap heeft steun toe- j gezegd aan de Ladelijke Huisartsen Ver eniging. Beide organisaties houden zich bezig met de belangenbehartiging van de artsen. Uit het overleg van de beide organisa-1 ties is gebleken dat de materiële en niet- materiële aspecten niet zijn te scheiden. Kruiswoord-puzzel zonder zwart In de ziekenhuisraad zijn niet minder De artsenverenigingen willen daarom dan 488 ziekenhuizen, psychiatrische in-gezamenlijk zoeken naar een nieuwe richtingen en verpleegtehuizen verenigd, structuur. Staatssecretaris Bartels (Volksgezond-1 In een communiqué verklaart het heid) zei in een toespraak deze verdere N.H.G. dat de huisartsen elkaar hebben vorm van samenwerking voor de func tionering van het ziekenhuiswezen in ons land van groot belang te vinden. De oud-voorzitter van de stichting „Het Nederlandse Ziekenhuiswezen", mr. J. A. H. J. van der Dussen, was er eveneens erg gelukkig mee. „Weliswaar hadden de ziekenhuizen reeds een onder dak gevonden in levensbeschouwelijke organisaties, maar pas nu is aan de wens, naar één overkoepelend orgaan vol- De raad zal mot het instituut in een i gebouw worden ondergebracht. De taken, waarmee het instituut zich zal bezig- houden zijn velerlei: documentatie en| DEN HAAG De Jan Campertstich- statistiek, bouwaangelegenheden en tech-1 'lng heeft aan Louis-Paul Boon vooi nlek, medische, financiële en economl-1 diens gehele werk de Constantijn Huy- sche zaken, juridische problemen, onder-1 gensprijs. groot 5.000 toegekend, wijs en opleiding. j Voorts zijn toegekend: de Jan Campert- I prijs aan Hanny Michaelis voor haar Th. M. de Vreeze. voorzitter j dichtbundel „Onvoltooid"; de Vijverberg- VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 7.00 uur programma Ronduit. 7.30 uur kunstprogramma. 8.05 uur monoloog „Het lege huis" door Johan Wal- hain. 9.00 uur Radiokamerkoor en Radio Filharmonisch Sextet. 10.55 uur lichte plaatjes (stereo). Hilversum II NRU 8.00 uur operettemuziek op de plaat. 8.55 uur programma „Twee generaties": boeren ont moeten elkaar. 9.35 uur programma over Anton Webern. 10.40 uur volksmuziek uit Nederland. 11.00 uur optreden van het Omroepkamerkoor (al leen de dames) en het Radiokamerorkest. Horziontaal. 1. schuier - welaan. 2. Om beurten komen de leden van de familie voor hem poseren op het atelier. De man en de vrouw komen apart; de twee meisjes steeds samen en de jongens al naar gelang het uitkomt. De oudste heeft hem al een paar keer laten wachten en als hij' er dan een opmerking over maakte, keek hij hem uit de hoogte aan, zoals ook de vader dat kan doen. De uren waarop de vader en de oudste zoon voor hem poseren, vallen hem dikwijls lang. Met de een noch met de ander kan hij het contact krijgen dat hij wenst en dat feitelijk ook nodig is om een goed portret te kunnen maken. Anders is dat met de moeder. Evenmin als met de jongste drie kinderen, met wie hij stoeit en grappen maakt, kan het poseren van de moeder hem te lang duren. Met haar kan hij praten en zij leert hem veel over de Delftse toestanden en de Delftse mensen, die over het algemeen niet erg toeschiete lijk zijn. De tijd gaat te snel als hij met haar in het atelier is. En al enkele malen is het gebeurd, dat zij verschrikt bemerkte, dat. het al veel later was dan zij had verwacht, zodat ze overhaast afscheid njoest nemen om naar huis te gaan. Als hij met enige spijt constateert, dat de vrouw en ook de kinderen nog maar één of twee keer zullen behoeven te poseren het portret van de vader heeft hij het eerst voltooid valt het hem op dat, als de moeder voor hem model staat, Machteld van Vliet, die zijn huishouding ver zorgt, meer dan anders op het atelier iets heeft te zoeken. Als hij vraagt wat zij nodig heeft, geeft ze een ontwijkend antwoord of ze zegt: „O, ik heb 't al gevonden." Machteld van Vliet is weduwe. Ze is misschien een jaar of tien ouder dan Carel en heeft drie kinderen thuis voor wie ze te zorgen heeft. Dominee Valentijn heeft haar aanbevolen toen Carel naar Delft was gekomen. Ze woont op het Vrou wenrecht, vlak achter de Nieuwe Kerk en daarom kan ze zowel 's morgens als 's middags komen om zijn woning schoon te houden en voor zijn maaltijden te zorgen. Daarbij houdt ze voldoende tijd over voor haar eigen gezin. Hij is er tevreden mee zoals het gaat. De vertrekken in zijn huis zijn helder, zijn kleren worden verzorgd en 's middags om halféén precies kan hij erop rekenen, dat de warme maal tijd gereed is. Ze plaatst de schalen voor hem op tafel, wenst hem een smakelijk eten en gaat dan de brug over naar haar eigen woning, waar ondertussen de oudste doch ter voor het eten heeft gezorgd en met de twee jongere kinderen waoht. 's Middags ziet hij haar vaak niet eerder dan dat ze hem komt vertellen, dat ze naar huis gaat. Hij heeft, sinds ze bij hem in huis is gekomen, nimmer bijzondere aandacht aan haar geschonken. Ze doet haar werk behoorlijk en daarmee is hij tevreden. Op de laatste dag van de week geeft hij' haar het geld waarop zij recht heeft Daarmee uit. De relatie is zuiver zakelijk. Althans van zijn kant. Maar hoe is het met haar gesteld?.... Haar zonder noodzaak steeds naar het atelier komen als die vrouw voor hem poseert, heeft hem tot die vraag gebracht. En nu hij tracht er een antwoord op te vinden, komen hem kleine voorvallen in de herinnering die, naar hij meende, niets te betekenen hadden, maar nu toch in een ander licht komen te staan. 'Zij heeft er eens op gezinspeeld, dat het alleen eten niet erg gezellig voor hem moet zijn. Ook heeft ze een keer zijn eenzame avonden aangeroerd en gezegd, dat hij gerust eens aan kon komen lopen als hij daar zin in had Hij weet niet precies meer hoe hij op die bedekte uitnodi ging heeft gereagëerd. Het kan zijn, dat hij heeft gezegd voldoende werk te hebben en daarom geen tijd om zich eenzaam te voelen. Doch evengoed is het mogelijk, dat hij er in het geheel niets op heeft gezegd. Die avond in bed kan hij de slaap niet vatten. Hoe meer hij erover nadenkt, hoe sterker in hem de overtuiging groeit, dat Machteld meer van hem verwacht dan dat hij uitsluitend, tegen betaling van een overeengekomen week loon, haar goede zorgen aanvaardt. Hij moet erkennen, dat hij de vrouw waardeert, maar zeker weet hij', dat hij haar nimmer trouwen zal. Dat zij ouder is dan hij en drie kinde ren heeft is een bezwaar, waar hij misschien nog overheen zou kunnen stappen. Maar zoals de zaken nu staan, Is er geen sprake van, dat hij een gezin zou kunnen onderhouden. Hij mag blij zijn dat hij, ook al dank zij het geld dat hij heeft moeten lenen, zelf te eten en te drinken heeft en zijn huishuur en hulp kan betalen. Aan de andere kant echter hij is een jonge en gezonde kerel. Zij is een vrouw die, al mag ze dan ouder zijn dan hij, toch nog pas vijf- of zesendertig is. Knap is ze niet, maar ze is flink en heeft een frisse 'gelaatskleur. Er zijn honderden, duizenden vrouwer zoals zij. Ze vallen niet op, maar een man versmaadt hen zeker niet als hij ze nader leert kennen. Carel denkt haar bij zich in bed en ziet haar daarbij in gedachten anders dan hij haar dagelijks door het huis heeft zien gaan. (Wordt vervolgd) N.H.G. betere sociale voorzieningen. De twee organisaties zijn het er eens dat huisarttsen hun praktijken beter kunnen uitoefenen als de omvang van de praktijken wordt verkleind. Huygensprijs voor Louis Paul Boon van de nationale ziekenhuisraad gal de prijs noodzaak van de vorming van het in-...Nooit stituut aan om onbehagen over de mo- prijs gelijke verhoging van de verpleeg-1' kosten te voorkomen „Willen we niet vastlopen, dan zal ook onze sector van collectieve voorzieningen het niet kun nen stellen zonder programma's op lan gere termijn W. F. Hermans leer slapen" en een bijzondere prof. dr. J. Presser voor zijn boek „Ondergang" De prijzen bedragen elk ƒ2.500. Mr. A. Mout. Gerrit Borgers. Pierre H. Dubois. Adriaan van der Veen en Gerrit Kamphuis vomden de YANAYONI» ..L:nda di Cham TELEVISIE YANAYONI» RADIO MORGEN Nederland I. NTS: 18.4! VARA: 21.00 J 20.20 E Pi i cini -Vlaamse Jongeren 80.55 Twee gene i del Destlno": 4 reldkamploenschappen kunst rijden voor heren te Wenen. Nederland II. NTS: 20.<X Nieuws In 'I kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 Voor de Jeugd. 20.30 The Dean Martlr Show. 21.20 AVRO's Televlzler 21.30 AVRO Danstest '67 STER: 22.10 RecUme^ NTS: ac: Kernfysica (20). Belgle. Nederlands progr. ka- tsUek. T 23 ^Lichte izteV0 (&304.35 1 pagina). 8.50 Vacar Lichte grammof eo: Kopcrorkest 13.10 VARA-Varla. traeZtZnt5.35ZZang me lelijke liederen de militairen. 14.00 P.M., geva lleners. 18.00 Stereo": Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Licht orkest. 18.40 Licht instru- ziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Se- 10.30 Lichte muziek. <11.00 Variant: actualiteiten en repor tages. 13.00 Nieuws. 13.02 Tle- Velvet voices. 14.30 Toppers Kiosk 15 30 Laeelanders «mi TEI.EYTSIE MORGEN ereldkampioensch and I. NTS: 1S.3M in t kort. STER 15.31 NTS: 15 34 WeekSour- m- Kijk op de wereld. 16.55-17.30 I Marktberichten. 12.27 welgevormd - foei - smalle weg. 5. oude rekening (afk.) - deel van het gelaat - vogel. 6. gekheid - kippenloop - voorzetsel. 7. godsdienst (afk.) - ar- beidseenheid - bloedhuis. 8. briefje van 100 gulden (Barg) - myth, figuur. 9. plaats in GelderL - onderrichten. Vertikaal. 1. plaats in Z.H. - voor- naamw. 2. niet gesloten - voorschrift. 3. verdicht verhaal in proza - koppel riem voor jagershonden. 4. groente - vrucht - voegwoord (Fr.). 5. plaats in N. Brabant - royal licence (afk.). 6. water in Friesland - laagte in de Saha ra - biersoort. 7. boers - niet dezelfde. 8. water in N.H. - voorzetsel. 9. karak ter - bijb. figuur. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. merite - Pim. 2. An - Ier - ea - k.o. 3. Rg - atol - aar. 4. oer - smerig. 5. drie - risee. 6. el - Ao - Essen. 7. Tilburg - i.o. 8. onder - eend. 9. egard - emoe. Vertikaal. 1. marode - toe. 2. enger ling. 3. Ria - r.i. - Alda. 4. iet - se - ober. 5. trom - reu - RD. 6. eel - sg - 7. paars - sg - em. 8. ik - a.i. - Ee - Ino. 9. morgen - ode. LONDEN Jong' gelllk Roodharige Daisy Moore en Jack Harris zullen binnenkort in het huwelijk treden. Zij is 92 en hij 89, maar ze doen het in stijl. Daisy zal een wit-kanten jurk dragen en Jack een jacquet en hoge hoed. „Wij zijn verliefd op elkaar ge worden nadat Jack had geschreven op een advertentie om een paar oude mensen bij elkaar te krijgen om te gaan samenwonen", vertelde Daisy. Zij is reeds tweemaal ge trouwd geweest en Jack driemaal. MUNCHEN i-b©OtO Overtredin gen in het ver keer worden tegenwoordig stren ger gestraft. Zelfs op de skies. In München hangt roekeloze skiërs een zware boete of zelfs gevange nisstraf boven het hoofd. Misschien dat er in de toekomst nog wel agenten worden belast om toezicht te houden op het ski-verkeer. SUKKELTJE EN BRUUNKE 27. „Tjonge, wat is ai- *es goed gelukt", juicht Stikkeltje. Dirkedeeg zegt „Hier, neem er een paar mee voor onderweg en wel bedankt!" Bruunke snuffelt „Wat ruiken ze lekker!" zegt hij. Stikkeltje ruikt ook even hij. Bruunke verslikt zich haast van plezier Dirkedeeg begrijpt er niets van. Stikkeltje rolt een koek in een papiertje; daar moet de tove naar aan ruiken! „De rest bewaar ik liever in mijn buikje", lacht Bruunke, als ze weer verder

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10