DUKLA-MUUR HOUDT HET i Rinus wil ie l 1 een stuk kaas uit het I vuistje i Arbiter Bakhramov: Cruyff? Prima..." Er ontbrak bij dit Ajax iets Reals overwicht door Inter uitgebuit: 0-2 Michels: Opnieuw beginnen 5 MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN DONDERDAG 2 MAART 196? P0E Ajax loopt tevergeefs storm op hechte, betonnen verdediging van de Tsjechen. Alleen Swart kan er 'n hres in schieten (Van een onzer sportredacteuren) AMSTERDAM Wat was er eerder: het „muurtje" of de Europa Cup? Die hamvraag zou allle voetbal-experts vele hoofd brekens bezorgen. De „muur" en de Cup zijn eigenlijk even oud. In de strijd om de meest begeerde voetbalbeker is het ..muurtje" een begrip geworden. Vooral uitspelende clubs leg gen het accent volledig op de verdediging. En dan si zo'n „muur" onontbeerlijk. Een hechte, versterkte verdedigingslinie is een kapitaal bezit, meestal goed voor een plaatsje in de vol gende ronde. Dat heeft Ajax gisteravond aan den lijve onder vonden. DUKLA TEVREDEN MET GELIJKSPEL De „muur" van Dukla in het Olympisch Stadion was van beton. Zelfs onder de druk van de voor hoede van Ajax, die de verdedi ging van Liverpool toch tweemaal tot wanhoop had gebracht, bleef de „wal", die acht Tsjechische voetbalsoldaten hadden opgewor pen, overeind. Als een machtig bolwerk. Slechts eenmaal kantelde een hoeksteen en kon Ajax' rechterschutter Sjaak Swart een doeltreffend projectiel afvuren. Voor het overige bleek de door de ir vele felle Cupduels geharde Dukla-sol- daten opgetrokken „muur" een toon beeld van (verdedigings)kracht. Hoekschoppen Negentig minuten lang heeft Ajax tevergeefs getracht de Tsjechische muur te slechten. Negentig minuten lang hebben de in het wit gestoken Amsterdammers storm gelopen op De Dukla-doelman Viktor was zon der meer de held van Dukla. Meer dan eens onderschepte hij gevaarlijke aan vallen, zoals hier. georganiseerde verdedigingsgordel, die In de 24-jarige doelman Ivan Viktor een tweede Lev Jashin een passend sluitstuk had. Meer dan één doelpunt (door Sjaak Swart zes minuten na de rust gescoord) en een nieuw Europa Cup-re cord wat betreft het aantal hoekschop pen in één wedstrijd: 14 voor en 11 na de rust stond de „betonnen" defensie, die in voorgaande cupduels dit seizoen slechts tweemaal moesf zwichten Amsterdammers niet toe. Na Anderlecht, dat met 4-i (voor eigen publiek) met 2-1 ten derging, heeft ook Ajax de kracht van Dukla, het Tsjechische militaire elftal, ondervonden. Evenals de Bel gen hadden ook de technisch begaaf de Ajacieden geen afdoend antwoord VOEDZAAM MAK^ H g op de vertragende „verrassings-tak- tiek" van majoor-trainer Musil. Josef Masopust in 1962 voetba'ler van het jaar had het direct na de aankomst van Dukla op Schiphol 2l voorspeld. „Ajax is een heel sterk team, wij gaan het niet gemakkelijk krijgen", had de 36-jarige (militair) sportinstructeur, die met trainer Musil (even hoog in rang) in de paars-gele formatie de lakens uitdeelt en (een maal in het veld) heerst als een gene raal, bedachtzaam opgemerkt. „Maar", had hij daar onmiddellijk aan toege voegd, „Wij hoeven voor geen enkele ploeg uit de weg te gaan. Wij beschik ken stuk voor stuk over een voortreffe lijke conditie en zijn bovenal een een heid. Dat heeft Anderlecht wel onder vonden...." •fe Geen ontzag Datzelfde heeft Ajax ook tot 7ijn schade en schande ondervonden. Ook de „ongrijpbare" Johan Cruijff slaagde er niet in de dikwijls uit acht spelers bestaande verdediging van Dukla uit een te spelen. Met „strateeg'' Klaas Nuninga, de bij vlagen grandioos dribbelende linksbuiten Piet Keizer, Sjaak Swart, zwoeger Bennie Muller en de vaak op rukkende rechtsachter Wim Suurbier ook „Cruijffie" niet tegen de reso luut ingrijpende Tsjechische verdedi gers opgewassen. Twee, drie man kon de bejubelde Amsterdamse aanvalslei der (19) passeren, maar dan liep hij zich toch vast in de kluwen van verde- voor het heiligdom van de ge weldig op dreef zijnde doelman Ivan Viktor, die niet het minste ontzag toon de voor de harde schoten van de Am sterdammers. Onheil Slechts enkele malen heeft er werke lijk onheil voor Dukla gedreigd. Een die ogenblikken was de 16e mi nuut van de eerste helft toen eerst Cruijff via de handen van doelman Viktor de paal trof en even later Nu ninga scoorde. Volgens de uitstekend leidende Russische scheidsrechter Bakhramov had Cruijff de bal echter uit de han- doelman Viktor geschopt, na dat die een kogel van Groot niet ge heel onder controle had kunnen krij gen. Alle protesten van de Ajacieden wa ren vergeefs. De besnorde Russische arbiter Bakhramov was niet te vermur wen. Temeer, omdat zijn collega Kirsa nov onmiddellijk na de attaque van het Amsterdamse „lieverdje" had ge- Die beslissing tastte Ajax diep aan. Het geloof in eigen kunnen verdween uit de ploeg. De spelers raakten hun laatste restje zelfvertrouwen kwijt. En toen ook nog de strijdliederen op de tribunes langzaam maar zeker verstom den omdat de stormloop op de veste van Dukla niets opleverde, verdween ook nog de rust. De achterhoede, waarin stopper Ton- nie Pronk toch al niet kon imponeren ging steekjes laten vallen en daarvan maakten de Tsjechen handig gebruik. Met verrassend snelle aanvallen, meestal geleid via „schakelcentrum" Masopust werd de Amsterdamse verde diging aan het wankelen gebracht. •fe Wankel Cruyff had gisteren geen suc ces. Hij werd door de Tsjechische defensie goed in de gaten gehou den, zodat ook deze aktie geen succes zal opleveren. de zesde minuut van de tweede helft het enige foutje van de Dukla-verdedi- ging (Taborsky) had afgestraft. Met simpele, lange 12 combinaties wer den Bals cs volledig verrast en dat leverde reeds in de 16e minuut de ver diende gelijkmaker op toen Mraz ge heel vrij kwam te staan (11). Daarna schakelde Dukla echter .•er op de verdediging. 11 vonden de Tsjechen (met het duel in Praag het verschiet) genoeg. Ajax mocht „beuken" op de betonnen verdedi gingsmuur. Meer dan een (recordaan tal hoekschoppen leverde die al- les-of-niets slotstormloop van d« Amsterdammers evenwel niet op... 1 Taborsky. Midden: -#- Sjaak Swart was de maker van het enige doelpunt. Hier laat hij een prachtig schot los, dat echter geen doel zal treffen. AMSTERDAM „Cruyff?" Tofic Bakhramov wachtte niet tot de vrou welijke tolk moeizaam de Nederlandse vraag had vertaald. „Prima, prima", luidde het commentaar Russische arbiter, die onder de hoede van Leo Horn de Nederlandse pers te woord stond. Met een schier oneindig geduld leg de hij steeds weer uit waarom hij het Nederlandse doelpunt, door Nuninga in de 16e minuut gescoord, had afge keurd. In gebarentaal maakte hij dui delijk dat doelman Viktor met de bal tegen het gezicht gedrukt op de grond lag. „Cruyff schoot hem eruit. Het een zuivere overtreding". Minder enthousiast was hij over zef Masopust, de voetballer van het jaar van 1962. „Masopust... no...", luid de zijn antwoord, dat geen vertaling nodig had. Met de prognoses voor de tweede ontmoeting kon de vriendelijke Rus al le kanten op.. „Ajax kan beter", zei hij behoedzaam, „maar Dukla is een zeer goede ploeg..." Ook Dukla-voorzitter Haflik gaf zijn ploeg de meeste kans om voor het eerst de halve finale te bereiken. In de catacomben van het Olympisch Stadion, die na de wedstrijd even „verstopt" zaten als het verkeersplein Ouderijn op een zonnige zomerdag, stak hij zijn mening niet onder stoelen of banken. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij een bijzonder te vreden mens was: „Het is een goede wedstrijd geweest ik heb genoten. Eerlijk gezegd is Dukla wel iets geluk kiger geweest. Het zal dan ook niet makkelijk worden in Praag. Maar het gelijke spel is voor ons natuurlijke wel een goede, hoopgevende uit gangspositie..." AMSTERDAM een smekende aanmoediging. (wan)Hopend bleef het publiek tot het laatste fluitsignaal van de Tegen beter weten In de strijd om. de Europa Cup zocht men na afloop de weg naar de heeft Ajax zich dit seizoen een. uitgangen, nadat de moegestreden het Stadion waren uit de Beatle-stad, waar het Neder landse legioen zelfs het fameuze la waai van De Kop „op een slof en een schoen" met „De Zilvervloot" Ook in de volgepakte trams overtrof, zagen velen het geflonker heerste een niet voor mogelijk ge- de meest begeerde Cup reeds houden stilte. Moedeloos stond 1 zich in de met het sprookje. In een strafex- de halve finale, ge- definieerbare, mysterieuze voetbal- geluk. Als een schitterende ballon loofde nauwelijks iemand meer. rees de glorie van Ajax aan het voetbalfirmament omhoog. t)e e'f m "e stnJ<* om de Europa ..Aim is een nan de allerbeste Cup pehorde ..soldalen" ran bet teams uit Europa, ja zelfs pan de Tsjech,sehe eperteam Dukla had- gehele wereld", gaf Liperpaols po- achillespees pan Ajax ge- ker-b!uffer trainer Bill Shanktev """"g1- meedopenlaos toepesla- gen. De held, die eens het zo trotse Liverpool had geveld, stond zelf ninga en Smart'"bezit'Tim "e'en op het punt omte sneupelen... van de allergevaarlijkste voorhoe- des, die ooit in een veld heeft gestaan" was verder de mening van vele voetbalexperts. Maar te gen de betonnen verdedigingsmuur van Dukla kon dezelfde, bejubelde aanvalslinie nauwelijks iets uitrich- Voor eigen publiek, in eigen sta dion, lukte het Ajax gisteravond niet om aanvallend tot grote da den te komen. Op de beslissende ogenblikken faalden de pupillen van trainer Rinus Michels. Er ont brak iets: dat ene, mysterieuze tik keltje voetbalgeluk. Ajax is gisteravond weer in de gewone (voetbal)wereld terugge keerd. De Amsterdammers staan weer met hun beide benen stevig op de grond. De roes is voorbij. En ook het grote supporterslegioen ie uit de (wens)droom gewekt. Even als de aanhang van Feijenoord na de kansloze nederlagen tegen Ben- fica (3-1) en Real Madrid (5-0), werd gisteravond het roodwitte Ajax-legioen tot de realiteit terug gebracht. Ver vóór het einde werd het reeds stil in het Olympisch Stadi on. Er kwam een onwezenlijke stil te in de volgepakte „kuip" (65000 toeschouwers) te hangen. Slechts af en toe ging er nog een vuurpijl de lucht in, u>erd er een voetzoe ker afgestoken of klonk er het klaaglijk geluid van een toeter als Prins Bernhard genoot woens dagavond niet alleen van de wed strijd AjaxDukla, maar tevens van een grote sigaar. Italianen in halve finale Klaas Nuninga, maker van het afgekeurde doelpunt, ond snel in het middelpunt van de belangstelling. „Ik dacht dat de grensrechter voor een doelpunt vlagde en attendeerde de scheidsrechter daarop. Of de bal uit de AMSTERDAM Rinus Michels gaf onbewogen zijn commentaar. „Het was een goede wedstrijd. Met wat meer stond snel geluk was het 21 of 31 geworden. In dit soort wedstrij den komen er een paar momenten voor waarin je doelpun- ■K, het spel zo bekijk v Dukla „uitkomen" De kleedkamer van Ajax had veel weg e veste. Meer dan een half uur wachth mordigers van de pers totdat de deur vai eindelijk open ging. De hoop dat de vragen nu zouden maken. Dan was het gebeurd geweest met Dukla." kunnen worden afgevuurd bleeik ijdel. Een zwijgzame Piet Keizer, voorafgegaan door Ajax-arts Rolink, ontvluchtte de vragen die onherroepelijk zouden komen. Pas daarna zwichtte de cerberus voor de Ajax' kleedka mer voor de steeds nadrukkelijker naar voren gebrachte argumenten van de wachtenden. „Jammer", zei Sjaak Swart, „Wc hebben ze „los gela ten", de overwinning heeft er zeker in gezeten. „Maar", zo stelde hij wijsgerig vast, „er komt nog een wedstrijd." Op die returnwedstrijd heeft heel Ajax zijn hoop ge vestigd. Ar VavH nvvzaaoA uv7 MADRID Het tweede treffen tus sen Inter en Real Madrid, dat door de aan de wedstrijd voorafgaande woor denstrijd het karakter had gekregen van prestigeduel Herrera-Munoz. ein digde in een grote zege voor de In- ter-coach. Hij had namelijk na de scha mele 10 zege in de thuiswedstrijd verklaard: „Straks in Madrid krijgen we meer kansen. Dan moet Real op de aanval spelen en hebben wij de ruimte voor tegenacties". Het is precies zo uitgekomen. Inter- nazionale werd constant onder druk ge zet door de zesmansaanvalslinie van de Europese bekerhouders, maar het trok zelf zeven a acht man in de verde diging terug, zodat er voor het doel een gevecht op de vierkante meter ontstond, dat nauwelijks uitzicht bood op doelpunten. Daarentegen schiep In- ter zelf met plotselinge tegenaanvallen paniek in de opgedrongen Real-de- fensie. Een uitval in de 21ste minuut over links resulteerde in een corner. Het gevolg daarvan was in eerste instantie een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Daaruit schoot rechtsbuiten Domenghini tegen doel man Arasquistain op, waarna midden voor Cappellmi in tweede instantie over de op de grond liggende Spaanse doelverdediger raak schoot: 01. Door centrum De gehele eerste helft betaalde Real Madrid duur voor de taktiek elke aan val door het centrum te willen leiden. Pas na de plotselinge tegengoal wer den de vleugels meer in het spel be trokken. dat leidde tot verschillende gevaarlijke momenten voor het Inter- doel, waar de verdediging veel corners moest weggeven. Rechtshalf Pirri werd op het laatste nippertje gestuit. Het Real-offensief ebde in tweede helft allengs weg en toen elf minuten na de hervatting Mazzola met een onhoudbaar doelpunt de Spaanse doelman voor de tweede maal passeer waren de gastheren zo gedemora liseerd, dat zij het bezit van de Euro pese beker zonder verweer uit handen Teleurgesteld (Van onze sportredactie). AMSTERDAM Hoewel de 65.000 toeschouwers in het Olym pisch stadion gisteravond voor de aanvang van de wedstrijd de (politieke) vaderlandse tophit „Jelle zal wel zien" vele malen lieten weerklinken, heeft infor mateur prof. dr. J(elle) Zijlstra de wedstrijd niet van nabij ge zien. Hij had een gesprek met de vier fractievoorzitters en van dat (langdurig) overleg werd ook mi nister Biesheuvel (voorzitter ARP) de dupe: het hem voor de ze wedstrijd toebehorende toe gangskaartje stond de minister toen maar (teleurgesteld) af aan collega Bakker, die zich wel vrij had kunnen maken. Celtic wist lang stand te houden Josef Masopust: „Ajaxaanval is erg gevaarlijk" AMSTERDAM Josef Masopust, zestigvoudig Tjechisch internationaal, was gul met zijn loftuitingen. „Een ge vaarlijke aanval", stelde de man die in 1962 Europees voetballer van het jaar was in langzaam Duits nadrukkelijk vast. „Het wordt niet eenvoudig in Praag. We kunnen geen risico's nemen, want tegen een aanval als Ajax is een kans ook meestal een doelpunt." Novak was het volledig met Maso pust eens. „Mannen als Cruyff en Kei zer kan je geen moment loslaten. We zullen ook in Praag het accent op de verdediging moeten leggen. En het zal P!f!* ver*?azen als een derdei nen Bayern München 1—O.^return wedstrijd pas de beslissing zal bren- 8 maart; Servette Geneve Slavia gen- 1 Sofia 10. return: 8 maart. NOVI SAD De Zuidslavische kam pioen Vojvodina heeft woensdagavond in Novi Sad met 10 gewonnen van Celtic Glasgow. Bij de rust van deze ontmoeting, de eerste uit de kwartfina les van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen, was de stand 00. Het winnende doelpunt werd in de 70e minuut gescoord door linksbuiten Stanic. BELFAST Het Ierse Linfield Bel fast heeft woensdagavond met 2—2 ge lijkgespeeld tegen de Bulgaarse kam pioen CSKA Sofia. In de eerste helft van deze wedstrijd namen de Ieren een 20 voorsprong door doelpunten van Hamilton en Shields. Nog voor de rust verkleine Romanoff de terstand echter tot 21 e n in de tweede helft bracht dezelfde Bulgaar tot grote teleurstelling van de 12.000 toeschouwers, de stand weer in even wicht: 22. Voor het tornooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars zijn alle eerste ontmoetingen uit de Icwartfina- les gespeeld. De uitslagen- v/asas Gy- oer Standard Luik 2—1 return: 8 maart; Glasgow Rangers Real Zara- goza 2—0 return: 22 maart; Rapid We- Kapot toestel toch Ajax ARNHEM De storm die gister avond over ons land raasde, heeft vooral hulsgehouden in Arnhem en omgeving waar hele mastenbossen, tv-antennes tot storingen aanleiding gaven. Gevolg: zenuwachtig getelefo neer om hulp („juist nu met Ajax") en gerèn van monteurs om te helpen waar ze konden. Maar het was niet bij te houden. Toen namen enige monteurs in overleg met htm zaak het besluit: die en die zaal huren, acht tv-toestel- len neerzetten en alle ongeluksvogel» uitnodigen daar te komen kijken. In een oogwenk zat de zaal, die vijfhon derd mensen kan bergen, mudvol. In de Achterhoek, waar mensen plotseling met een grijs scherm za ten, werden zelfs hoge bedragen gebo den om maar tv-hulp te krijgen. De stormschade in Arhem en omge ving is overigens niet gering: voor duizenden guldens aan ingewaaide ruiten en beschadigde daken moet worden geconstateerd. Getroffen is vooral de wijk Malburgen. Tegen zaterdagelftal Zeventien spelers zondag-selectie DEN HAAG Bondscoach Siem Plooi- jer heeft zeventien spelers geselecteerd voor de testwedstrijd tegen het Neder lands zaterdagelftal, die volgende week dinsdagavond op het veld van Zwart Wit (19.30 uur) in Rotterdam wordt ge houden. Eerst kort voor de wedstrijd zal de heer Plooijer bepalen wie er wordt opgesteld. Bovendien zal men desge wenst tijdens de rust nog spelers verwis selen. De volgende selectie komt naar Rotter dam: Kievits (Spechten) en De Rijk (DCG) als keepers; voorts Mei en Spie kerman (DCG). Quant (CVV), Delmotte en De Vos (Middelburg), Leuseksmp en Schurink (Quick -20), Valkhoven (RFC). Heumen (Spechten), Ouwens (TOP). Le- get (UVS), De Ridder en Salawane (Vlis- singen). J. de Wit en M. de Wit (ZW). Indeling; van internationale nacompetitie WENEN Woensdag is in Wenen de indeling gemaakt van de groepen de internationale nacompetitie 1966 - 1967. De Nederlandse clubs zul len spelen tegen clubs uit Frankrijk, Belgie. Zwitserland en West-Duitsland. ,1 j.ndelinS van de groepen, waarin de Nederlandse vertegenwoordigers zul len uitkomen is: groep 1: Frankrijk, Zwitserland, België, Nederland; groep 2: Frankrijk, Zwitserland, België, Ne derland: groep 3: Frankrijk, Zwitser land. België, Nederland; groep 4t *Y»nkrHlc. West-Duitsland. België, Ne derland. In de overige groepen komen Zwe den, Oost-Duitsland, Oostenrijk, Polen, Tsjechoslowakije en Denemarken met vier clubs uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9