'ina 15.000 stemmen Songfestival voor m KRO doet aan tv-satire Mèt Thérèse Steinmetz Jaarbeurs waardeert zondag niet Puzzelhoek Klachten in V ARA's jaarverslag 1966 5 13 WOENSDAG 1 MAART 196? YOETBALPRET IN MUDVOLLE ZAAL TE APELDOORN IN RIJEN VOOR DE KASSA'S OM PLAATSBEWIJZEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor het pro testantse kijkpubliek zijn de satirische televisieprogramma's van de KRO dik wijls een moeilijk te verteren aangele genheid. Duidelijker dan ooit komt im mers via deze uitzendingen, waarii heel wat deugdelijke zelfspot over he katholicisme en zijn verouderde opvat tingen ten beste wordt gegeven naai voren, hoe vrij een rooms-katholiek omgaat met eigen .heiligehuisjes', die men rustig „tot in de hemel doet rei- Dat vrijmoedig gespot heeft de beste rooms-katholiek nooit pijn gedaan, zulks ik tegenstelling met de pro testant, die niet gewend is aan grapjes over kerk en hemel. Nu deze dingen via de televisie de huiskamer binnen komen, ontstaat daardoor bij sommige kijkers verontwaardiging. Het beste is dan, de uitzending niet te volgen, want waarom zou men zich onnodig erge ren? De rooms-katholiek maakt wel degelijk onderscheid tussen profanie en gemoedelijk-bedoelde familiaire hu mor en de KRO zal beslist niet over de schreef gaanalleen ligt die „schreef" een eindje verder weg dan menige protestantse kijker lief is. Volgende week dinsdag zult u weer zo'n satirisch programma aantreffen op Ned. 1. ..Ledigheid" is de titel, afgeleid van de uitdrukking „ledigheid i-s des duivels oorkussen", en dat slaat op de manier, waarop de toenemende vrije tijd wordt doorgebracht. Er wordt van alles bij gehaald in de liedjes, die gezongen worden door Henk van Ulsen, Yoka Beretty, Maya Bouma en Hans van de Bergh. Bij dat „van alles" behoort dan ook een satire op de veranderde „katholieke zondag" en een bijdrage van Michel van der Plas waarin Maya Bouma zingend hoopt „dat zij zich in de hemel eindelijk zal mógen ver- Houdt u niet van zulk soort liedjes, kijkt u die avond dan liever naar Ned. 2. Oprichter Time overleden NEW YORK Henry R. Luce, presi dent-directeur van de Time-Life bla den is gisteren in Phoenix op 68-jarige leeftijd overleden. Hij stierf na een zware hartaanval. Tientallen jaren lang is Luce een van de invloedrijkste figuren in de Amerikaanse journalistiek geweest. In 1964 droeg hij het hoofdredac teurschap van de bladen over aan Hed- ley Donovan. De maatschappij geeft'ook Fortune en Sports Illustrated uit. De gezamen lijke oplage over de gehele wereld be draagt meer dan 13.115.000 exempla ren. Henry Luce werd op 3 april 1898 in China geboren als zoon van een zende ling van de presbyteriaanse kerk. Hij studeerde in Oxford en Yale en begon zijn carrière als journalist in 1920 bij de Chicago Daily News. Tezamen met een studiemakker, Briton Hadden, liet hij op 3 maart 1923 het eerste exem plaar van Time verschijnen. Henry Luce laat een vrouw en twee zonen uit zijn eerste huwelijk achter. Zijn weduwe, mevr. Clare Booth Luce, i het publiek zal vanavond wel blij- Vragen we de NTS of men tevreden met het aantal binnengekomen brief- kaarten met stemmen, dan luidt het I HILVERSUM Met het en thousiasme voor het Nederlandse Songfestival (een te weidse titel voor een povere gebeurtenis!is het wonderlijk gesteld. Over kijkdichtheid heeft men (Van onze radio- en tv-redactie) hid? nimmer te klagen: iedereen zit aan de beeldbuis, daarvan kan de NTS zeker zijn. En toch wordt er zo gaat het jaar op jaar achteraf dan steen en been ge klaagd over „het slechte pro gramma". Uit balorigheid heeft men dit maal ook niet te hard meegedaan aan het kiezen van een liedje voor de finale: notaris Van Erp heeft nauwkeurig geteld dat er niet meer dan 14.720 geldige stemmen zijn binnengekomen. Had de NTS het verleden week in Harmeien gemakkelijk omdat de Kloosterhoeve in de Hooimijt niet meer dan ongeveer 50 zitplaatsen vooi publiek beschikbaar kon stellen, ir Apeldoorn is het niet minder vlot ge gaan met het vullen van de zaal. En dat, terwijl het Orpheus Theater 682 plaatsen telt! „Het was ongelooflijk," vertelden de dames die aan de kassa zaten, ons: „toen de loketten opengingen stonden er al hele rijen te wachten. In een ogenblik waren de plaatsbewijzen uit gegeven en we hadden de zaal nog wel tweemaal kunnen uitverkopen. Er zijn zeker wel een paar duizend mensen kaarten komen vragen." Inderdaad. Apeldoorn is uitgelopen om een kans te hebben het festijn van avond mee te maken. metz persoonlijk zien. Ten tweede kost ten de kaartjes niets en dan was er nog de trekpleister van allemaal sa men kijken naar de voetbalwedstrijd AjaxDukla Praag. De zaal staat vol monitors, zodat iedereen de reportage kan zien, want het consigne geldt: alle maal om kwart voor acht binnen voor de uitzending die om 10 uur begint! „We rekenen op een geweldig goede stemming in de zaal," zegt een woord voerder van de NTS, „juist omdat het zo mudvol wordt, zal het net zijn alsof je in het stadion zit tijdens de voetbal lerij. Het treft erg leuk. dat er juist zo'n belangrijke wedstrijd is. Toch ge loven we niet, dat het Apeldoornse pu bliek voornamelijk daarom plaatsbewij zen wou hebben. Tenslotte stond het nog niet vast dat de uitzending doorgaan toen men de kaarten moest afhalen en och, je kunt de wedstrijd thuis evengoed zien." Alzo: Apeldoorn heeft echt schik in het festival getoond. Het enthousiasme BOND KLAAGT: Attracties publiek vormen en dat is toch wel watj magertjes als het om een nationaal j festijn gaat Zo'n erg groot festijn isj Daar hebben we Rocco Granata: in lang niet gezien het dus niet. "i Nederland, maar vanavond aanwezig in KRO's ge- Toch zullen de bijna 15.000 stemmendanste hitparade Waauw, tussen 8.05 en 8.35 uur, voor moeten uitmaken, met welk liedje! a? degenen die de moderne amusementsmuziek niet Thérèse op 8 april in Wenen Neder- i laten lopen voor het begin van de wedstrijd Ajax land zal vertegenwoordigen, terwijlDukla Praag. men dan tientallen miljoenen kijkers aan de beeldbuis heeft. Rocco heeft het de laatste tijd een tikje rustiger aan Bij de inzendingen waren niet meer|9edaan met zingen, hoewel dat de liefde van zijn hart dan 50 tot 100 (ze zijn niet geteld j houdt. De Italiaanse Belg heeft nl. een eigen platen- maar direct op een hoop gegooid) on-1 tnooiicho^pij opgericht en daarmee gaat veel tijd heen. geldige stemmen. Briefkaarten die I meer dan één liedje aanduidden, die Muziek en zang vergeet hij er toch niet door, hij ander dan de gezongen liedjes ad- "laakt ook nog eigen composities en zo heeft hij viseerden enz. Notaris Van Erp heeft vol en druk leven. Vanavond kan elke fan hem horen in een paar van zijn eigen liedjes. Verder zijn in „Waauw" vele goede bekenden aan bod: Douglas Squires en zijn dansgroep, Anna Sha,rkey, Maggie Vie- ler en Dee Eldrigde, om er enkelen te noemen Niemand behoeft dus te denken, dat belanghebbenden de doorslag voor het winnende liedje een zetje hebben gege- ven. Het bureau Programmazaken var de NTS heeft bovendien alles keurig j geheim gehouden en voor tien uur van avond weten alleen enkele ingewijden, I hoe de uitslag is. 8 Ned. 1 NTS Tot die enkelen behoort natuurlijk Thérèse. die van 2 tot 7 uur in de zaal j gaat repeteren met het orkest. U weet.! dat zij om 10 uur begint met het liedje dat de minste stemmen kreeg, zodat het winnende aan het slot komt. Span- 2 KRO ning dus tot en met de aankondiging van liedje 10.00 1 VANAVOND TE ZIEN agrarisch nieuws. reportage voetbalwedstrijd Ajax-Dukla. finale Songfestival. gedanste hitnarade Wa Britse documentaire ov aflevering van de serie programma ..Jeugd en - opium in Hong Kong KLM WIL OOK LUCHTBUS PARIJS De KLM heeft gisteren op een bijeenkomst van alle belang rijke Europese luchtvaartmaatschap pijen zich uitgesproken voor een Euro pees „luchtbus"-project. Het project wordt ontwikkeld door het Franse luchtvaartbedrijf Sud Avia- tion-Marcel Dassault, de Britse Haw ker Siddely en een Westduitse groep. Tegen 1975 zal er een dringende be hoefte aan een luchtbus bestaan. (Van ciaal-economische redactie) Ki'uiswoord-puzzet VANAVOND TE HOREN is een bekende dramatische schrijfster, journaliste en tweemaal gekozen tot lid van de Kamer van Afgevaardigden, tussen 1943 en '47. In '53 werd zij door president Eisenhower benoemd tot am bassadeur van de VS in .Rome, waar Zij vier jaar deze functie bekleedde. UTRECHT De Christelijke bedrijfs- bond voor handel, bank- en verzekerings wezen HBV heeft zich tot de directie van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs gericht over het openhouden van beurzen en exposities op zondag. De Vakbeurs voor kunst en nijverheid en luxe artikelen, Keur '67, was ook op zondag 22 januari geopend. Direct nadat de HBV dit vernomen had, wendde zij zich tot de directie van de Jaarbeurs en wees op de principiële bezwaren en de gewetensnood waarin le den van deze bond kwamen te verkeren. MINDERHEID De reactie van de directie was bepaald niet hoopvol, aldus de HBV. Zij stelde zich op het standpunt dat, gezien een enquête, de meerderheid der standhou ders zich had uitgesproken vóór de 2 5 L 3 1 9~ 10 Ï2~ 15 1 22 16 0 J vr M U IN 2 a 25 26~ 27 281 29 sn 31 F 33 TT" L Hilversum I VARA r de Jonge Flierefluiters spelen en zingen, r kunstrubriek. reportage voetbalwedstrijd Ajax-Dukla Praag. Hilversum II NRU en NCRV J 7.30 uur Leger des Heils. I 8.15 uur Eugen Jochum dirigeert het Concertgebouworkest in werken van Martin. Beethoven «eerste symfo nie i en Brahms «eerste pianoconcert, solist Rudolf Serkin). Stereofonische uitzending. In de vroege namiddag is Carel op weg naar de Oud Delft, waar dominee Valentijn woont, die een studievriend van zijn zwager Tobias Velthuysen is geweest. Deze Delftse predikant is in zekere zin de aanleiding geweest, dat hij naar Delft is gegaan. Tobias had in de zomer van het vorig jaar een paar dagen bij zijn oude vriend doorgebracht in diens deftige woning aan de oude gracht Daarbij was het hem niet ontgaan, dat dominee Valentijn zich ruim kon roeren. Als student had hij, zoon van rijke ouders, altijd al goed ln zfjn geld gezeten, doch zijn huwelijk had zijn vermo gen nog belangrijk vergroot. Trots had hij Tobias het kapita le huis getoond en daarbij de opmerking gemaakt, dat hij er veel voor voelde om in de voorkamer een plafondschildering te laten aanbrengen. Tobias had het gesprek op zijn zwager gebracht en dominee Valentijn had gezegd, dat er voor een bekwaam schilder in Delft werk in overvloed was. Zo had Tobias het aan Carel verteld toen deze in het najaar een paar weken in de Beemster was geweest. Daarna had hij Delft niet meer uit zijn gedachten kunnen bannen. In het voorjaar had hij zijn besluit genomen en was hij erheen gereisd om eens poolshoogte te nemen. En nog eens was hij erheen gegaan en had hij de hartelijke groeten van zijn zwager overgebracht bij' dominee Valentijn. Deze had hem in de spreekkamer ontvangen en hem adressen gegeven van mensen die hem wellicht zouden kunnen helpen aan een woning en aan hulp in zijn huishouding. Hij was er dank baar voor geweest. Maar toch had het bezoek een gevoel van teleurstelling in hem gewekt Hij had er meer van verwacht. Toch op zijn minst dat er over zijn werk en zijn plannen zou zijn gesproken.... Van zijn woning op de hoek van de Oude Langendijk en het Oosteinde. die hij' heeft kunnen huren van de schilder Jacob van Velsen, is hij langs de Nieuwe Kerk gewandeld en nu steekt hij schuin de Markt over en vervolgt zijn weg naar de Oude Delft. Hij passeert het gildehuis van het St. Lucasgilde. Voor hem is de deur hiervan voorlopig nog gesloten. Hij zal hier eerst als meester schilder erkend die nen te zijn. Terwijl hij dit overdenkt, vraagt hij zich af, gelijk hij in de laatste dagen al zo vaak heeft gedaan: deed ik er wel goed aan toen ik naar Delft ging'.... Hij heeft in Amsterdam heel veel achtergelaten. Vooral zal hij missen zijn jonge vriend Samuel van Hoogstraten, die met hem leerling bij Rembrandt was. Hij weet het: de anderen en in het bijzon der Gerbrand van den Eeckhout hebben wel eens bedekte toespelingen gemaakt op deze vriendschap, die ontstaan was toen Samuel nog maar zeventien en hij al tweeëntwintig was. Maar zij kunnen onmogelijk weten wat die aanhanke lijkheid van de jongen voor hem heeft betekend in een periode waarin hij die juist zo nodig had. Hij wandelt over de Hippolytusbuurt en vervolgens langs de Oude Kerk over het Heilige Geestkerkhof. Onderwijl trekken, in snel op elkaar volgende beelden, de laatste jaren langs hem heen. Zijn terugkeer uit de Beemster naar Amsterdam. Aanvankelijk nog het werk in de timmerwinkel van Jan de Decker en. zoals vroeger, enkele middagen in de week bij meester Rembrandt. Dan de plotselinge dood van De Decker, gevolgd door de verkoop van de zaken; ook die in de Beemster. Hij en zijn broer schaarden zich niet onder de gegadigden, ofschoon vader erop had aangedrongen. Zo wel voor Barent als voor hem was dit het ogenblik geweest waarop zij hun keus moesten bepalen. Beiden traden zij in dienst van meester Rembrandt, die werk voldoende had voor hen....Het ideaal leek bereikt. Eindelijk schilder! Maar na niet al te lange tijd was het Carel duidelijk geworden, dat een schilder opdrachten dient te hebben. En die waren nu eenmaal niet zo gemakkelijk te krijgen zolang men leer ling was. Op de Oude Delft wordt zijn aandacht getrokken door werkzaamheden aan de gevel van het rijke huis schuin tegenover de kerk, waarin sinds enige jaren het hoogheem raadschap is gevestigd. Hij loopt erheen en blijft een poosje staan kijken naar de mannen die bezig zijn een versiering van wapenschilden boven de ingang aan te brengen. Het Is een bewijs, dat men hier wat overheeft voor de kunst. Als de kunstenaars ooit een kans kan worden gegeven, dan is het hier in het rijke Delft. Deze overweging stemt hem hoopvol als hij even later de zware klopper laat vallen op de deur van de woning van dominee Valentijn. Een bejaar de dienstmaagd doet hem open. Als hij heeft gevraagd of de dominee thuis us en zijn naam heeft genoemd, laat ze hem in de spreekkamer. Wordt vervolgd) minderheid van de bevolking Horizontaal: 2. schaker van Helena, WASHING TON In Spaans Equa toriaal Guinea is de eerste j van het teken af te herhalen (afk. in albino gorilla ontdekt, die de we- 21. bereids, 24. plaats in i een kompas, 9. schrijfkosten. 1" SllOOIIlt- rekening gehouden kan worden, I blauwe boerenkiel. 12. water in Z.H.. wat niet van doorslaggevend be-! 13. telwoord. 15. laan (Fr.), 17. plaatsVlOKJO j: j„i:_ zeeland, 19. water in Friesland. 20. lang is. Wel onderschreef de directie de sociale noodzaak van een rustdag. >ail llcfc Het stelt ons teleur, zo schrijft de HBV. de muzjek\ dat de directie van de Jaarbeurs de prin- T oc 7 cipes van een in Nederland toch gelukkig i 26. boom, plaats _mGelderl. nog steeds belangrijke groep niet juister-®- kUb-^Fjiguur, 30. plaats in N. Brab., waardeert i tenschap bekend is. Het dier, dat twee jaar oud is en 8.8 kilo weegt, werd gevonden bij zijn moeder die werd doodgeschoten toen zij een bananenstruik plunderde. Het haar van de baby-gorilla is wit, zijn huid is rose en zijn ogen zijn blauw. In de dierentuin te Bar celona heeft men hem „Sneeuw vlokje" genoemd. HILVERSUM Er klinkt e sombere toon (loor in VARA' verslag over 1966, waarvan na h voeren van het ontwerp-Omroepwet de inleiding opeens „verouderd" is. Er wordt namelijk veel ruimte besteed aan beschouwingen over de vraag „of de Kamer voor de verkiezingen nog het ontwerp zal willen behandelen. Wat nog springlevend is gebleven is de dringende roep om verhoging van de luisterbijdrage, waarmee de VARA zich in het koor de omroeporga nisaties schaart. Immers komen vrij wel alle klachten voort uit het gebrek aan geld, dat vooral de radio-bedrij ven teistert. I „Als deze verhoging in 1967 niet zal komen, weet men niet hoe de omroep dat jaar moet doorkomen, nu de reser- i wat ves bijna zijn uitgeput. Als spoedig jaar- reclame in de radio wordt toegelaten, zou zij misschien nog een jaar drijven de kunnen worden gehouden, zij het met intering van de laatste De VARA zelf had een extra moei lijk jaar. Door het overgaan naar post bezorging van het programmablad en de opbouw van een centraal ledenre- gister „werden groei en teruggang van het ledental versluierd en zo sloot het jaar af met een verminderd ledental". Het juiste cijfer wordt niet genoemd, en de VARA hoopt de „administratief verloren leden" spoedig weer te kun nen inschrijven. doende rekening i bij haar beleid onvol- 32. bloem. 33. zuidvrucht, 34. mist «vil houden. KLOK TERUG Maar ook materieel is deze openstel- Op principiële, r „Wij voelen er niets voor dat dit met één pennestreek weer teniet wordt ge daan. In deze vermaterialiserende wereld behoort het rustpunt, de zondag, indien maar enigszins mogelijk, vrij gehouden te worden van arbeid. Dat is ons stand punt, ook in 1967." V DE CAO Inmiddels zijn de algemene, de protes tants-christelijke en de rooms-katholieke bonden die handelsreizigers organiseren, tot een onderlinge afspraak gekomen. Gestreefd zal worden naar het behoud van de zondag als rustdag. Gedacht wordt aan het vastleggen van deze zaak in de cao's en aan afspraken met directies van beurzen of met organisaties van werk gevers en standhouders. Vertikaal: 1. plaats in ZH., 2 staafje I om een rad vast te zetten. 3. meisjesnaam, 4. bijwoord, 5. sluiskolk, 6. de gezamenlijke hoeveelheid, 10. Drente, keurige, OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. harp, 5. smak, 9. opa, 10. dam. 11. adé, 12. eind. 14. maar, 15. Dresden, 19. email, 21. Bedum, 22. eerst, 23. meier, 26. venster, 29. Tiel, 31. node, 33. rel. 34. arm, 35. man, 36. orde, 37. Bert. Vertikaal: 1 hoed, 2. api, 3. rand, 4. J icgCHClo 19.41-19.51 Uitzending van GPV. 19-51 Uitzending S ting Socutera. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal en I weeroverzicht. 20.15 Reportage etbalwedstn - I kla te Amsterdam «onaer vo behoud). 22.00 Songlesti 1967. STER: 22.46 Reclai intaal ensemble .edstrljd Ajax Ik loop do f 2B MISTEWAT PEEO "JE MET i| wiweoM «CH»T BEICK eu hoppv? CANBERRA Massa, 6. maan, 7, Ada, 8. kerk, 13.1 De Britse Dreumel, 14. meieren, 16. Emmen, 17. HOZOlllS secretaris-ge- dieet, 18. den, 20. Oss, 24. Isère, 25. neraal voor gemenebest stro. 26. veld, 27. Rome. 28. Kent. 30. zaken, Herbert Bowden, heeft de Ier, 32. dar. I Australiërs gevraagd de verhalen over de verslaving aan verdovende middelen van tieners, over lang harige jongens en „al die andere onzin" met een flinke korrel zout te nemen. „Natuurlijk gedragen tieners zich buitensporig, zij hebben dat altijd gedaan en zullen dat altijd doen, maar bedenk dat de zogenaamde moreel vervallen tieners uil de ja- SUKKELTJE EN BRUUNKE 25. Nu zijn de vriend jes weer in Bosdorp. waar Stikkeltje woont. „O. kijk 's: wat is er met Dirkedeeg aan de hand?" roept Stik keltje. „Kom eens gauw mee. Bruunke!" Dirkedeeg laat juist de balcken voor het feest van de Plantekwantjes en dokter uit. Hij zegt verdrietig, op zijn verbonden nu val ik van de keldertrap en breek mijn arm!" arm wijzend „Wat een pech: nu moet ik zoveel ,.Een feest zonder Uw lekkere baksels, dat zou geen feest zijn, dat kan niet!" zegt J luut. „Weet U wat? Als U zegt, v doen, helpen wij U een poosje!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9