Vakbeweging bij Philips niet volledig aanvaard Opdracht aan DUKLA: zilvervloot moet zinken Unilever maakte minder winst Voorzitter chr. metaalbedrijfsbond: Pyramide-lijn succes van Arnould Diepeveen Wereldrecords voor Schenk en Maier REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Maatpak geeft meer status dan auto 7 WOENSDAG 1 MAART 1967 UTRECHT In de meeste bedrijven is de vakbe weging nog niet geïntegreerd in het denken van de lei ding der onderneming. Dit geldt ook voor Philips. Misschien hebben directie en commissarissen wel het beste beleid gevoerd, dat mo gelijk was, maar de vakbe weging is niet van het begin af aan bij de moeilijkheden, die thans ook Philips kent, betrokken geweest. Deze klacht komt van de voorzitter van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaal- en Elketrotechnische Industrie, de heer J. Lanser. Velen zijn op het ogenblik teleurgesteld in het personeels beleid van Philips, niet omdat dit zo slecht lijkt, maar omdat het zo weinig progressief is. Philips heeft in de loop der jaren een sociaal beleid aanvaard, dat vooruitliep op wat in andere bedrij ven gebeurde. Thans blijkt van dit vooruitlopen echter weinig. Buiten de deur De heer Lanser heeft alle waardering voor het be- lijkheden heeft aangepakt. Hier waren de vakbonden leid van de sociaal directeur van Philips, drs. J. G. Ba- al een half jaar tevoren op de hoogte van de dreigende vinck, maar hij vraagt zich af, waarom de vakbewe- moeilijkheden; de keuze van de te nemen maatregelen ging bij de personeelsmaatregelen zolang buiten de lag toen nog volkomen open; de vakbonden konden deur is gehouden. Steeds werden de vakbonden eersl volop meepraten. Het Hoogoven-concern, waartoe ingeschakeld, wanneer de keuze van de maatregelen Demka behoort, is een goed voorbeeld, aldus de heer was bepaald en de beslissingen op het punt stonden Lanser, hoe het in Nederland ook kan. over een zorgvuldig uitgedokterd beleid. De heer Lanser legt er alle nadruk op, dat het niet in de eerste plaats gaat om de aard of de inhoud van de maatregelen, maar de wijze waarop deze tot stand komen. Het gaat om een stuk erkenning van de vakbon den, om het voor „vol" aanzien van de werknemer, om de inte gratie van de vakbonden binnen het bedrijfsbeleid. De vakbeweging vraagt na mens de werknemers inzzicht in de gang van zaken om door mee- weten ook tot meepraten te kun nen komen, in het belang van de onderneming. Een directie kan alles zo goed mogelijk voor elkaar willen spij keren, maar vooral bij een reus achtig bedrijf als Philips weet de directie ook niet alles en dringt wmtmt de informatie van onderop maar traag naar boven toe door. Het bedrijfsapparaat is log en de maatregelen werken veelal traag. uitgevoerd te worden. De CMB-voorzitter acht het nodig, dat de vakbonden In het begin van dit jaar besloot de Raad van Be stuur van Philips, in het eerste halfjaar het perso- - neelsbestand met 2500 man te verminderen. Zoveel reeds worden ingeschakeld op het moment, dat er te- mogelijk zou dt geschieden door het niet opvullen kenen zijn van een minder goede gang van zaken, zo dat ook in overleg met de vakbeweging de te nemen maatregelen kunnen worden gekozen. De top van de bedrijfsleiding toont grote verbazing. wanneer de vakbeweging lelijke opmerkingen maakt deze week vacatures; daarnaast zouden echter ook ontslagen vallen. Over de afvloeiingsregeling bij ontslag bestaat thans nog steeds geen overeenstemming met de vak bonden. De kans wordt echter aanwezig geacht, dat ém - - beslissing afkomt. Senator Beerekamp c.h.) Licht ons in over von Kielmansegg DEN HAAG Bij de behandeling van de defensie-begroting in de Eerste Kamer heeft de c.h. afgevaardigde dr. Beerekamp bij minister De Jong aange drongen op nadere inlichtingen over de AFCENT-bevelhebber generaal von Kielmansegg. Dr. Beerekamp zei „dat de regering niet het minst onder de indruk was gekomen van publikaties over het op treden van de Duitse divisie in Polen waarvan graaf von Kielmansegg destijds deel uitmaakte, en een nader onderzoek niet noodzakelijk achtte". Als dit onderzoek niet nodig is, zo vroeg hij, waarop was dan de uitspraak gegrond dat. voorzover be kend, in het kader van de berechting van oorlogsmisdaden in Polen, nooit beschuldigingen tegen de generaal wa ren ingebracht? De a.r. afgevaardigde Algra drong aan op een nieuwe regeling voor geestelijke verzorgers bij de strijd krachten. In plaats van burgerlijke ambtenaren, die zij thans in feite wa ren. zouden zij mandatarissen van de kerken moeten zijn. meende hij. Russisch paar leidt bii WK-kunstrijden WENEN In Wenen zijn dinsdag de i wereldkampioenschappen kunstrijden be- gonnen. Het Russische duo Ludmilla Be- lousova /Oleg Protopopov. dat de titel bij het paarrijden verdedigt, nam bij de verplichte dansen de leiding plaatscijfer 10 en een puntentotaal 102.2. De tweede serie van de in totaal 19 paren moesten onder bijzonder ongunsti ge weersomstandigheden aantreden: in regen en storm. Hoezeer het Russische paar ervan overtuigd was superieur te zijn, kwam tot uitdrukking in de wijze waarop Protopopov het ijs betrad: onder een paraplu, die hij zelfs bij de eerste danspassen ophield. De stand na de verplichte figuren luidt: 1. Belousova/Protopopov (Ruslandi plaatscijfer 10 102.2 pnt 2. Glockshuber/Danne (Did) 32 96.8 3. Kaufmann/Kaufmann (VS) 29.5 97.9 4. Hauss/Hafner (Did) 51.5 94.3. 5. Stei- ner/Walter (O. Did) 45.5 95.2 BERLIJN Het Oostduitse SC Dyna mo Berlijn heeft dinsdagavond de eerste wedstrijd uit de kwartfinales van het tornooi om de Europese volleybalbeker i dames) tegen Uni Bazel met 30 ge wonnen. De setstanden waren 15-3. 15-4 en 15-7. De return wordt volgende week woensdag in Bazel gespeeld. Opstelling is nog niet bekend DUKLA WIKT EN WEEGT... (Van c sportredactie) AMSTERDAM De „koude oorlog" tussen Dukla en Ajax Is nog steeds niet ten einde. De Tsjechische trainer Musil houdt nog altijd een slag om zijn arm wat betreft de samenstelling van zyn elf tal, dat vanavond tegen Ajax speelt. De twljfelpunten in de opstelling van Dukla zijn aanvalsleider Josef Nederost en linksbuiten Josef Vacenovsky, die bei den licht geblesseerd zijn. Trainer Musil („In een dergelijke wedstrijd mogen al leen spelers die in topconditie zijn, mee doen") wil geen enkele risico nemen en zal pas kort voor de wedstrijd de opstel ling bekend maken. Verwacht wordt, dat clubarts Topinka zeer zeker de 23-jarige spits Nederost, die gistermiddag al weer deel nam aan de lichte traning op het halfverharde oefen- veld van het Stadion, zal toestaan te spe len. Op de linksbuitenplaats van Vace novsky zou de 26-jarige Josef Jelinek worden opgesteld. De voorlopige opstelling van Dukla ziet er als volgt uit: Doel: Viktor. Achter: Dvorak. Cadek, Novak en Taborsky. Midden: Masapust en Geleta. Voor: Strunc, Nederost, Mraz en Jelinek. Ajax komt met doelman Bals, de ach terspelers Suurbier, Soetekouw. Pronk en Van Duivenbode. de midden spelers Groot en Muller en de aanvallers Swart, Cruijf, Nuninga en Keizer. Spanning in beide kampen groot Rechts: tailleur-ensemble in een handgeweven wollen materiaal. Het lijfje is van een zacht beige shantung. (Van een onzer sportredacteuren) AMSTERDAM Het Tsjechische legervoetbalteam Dukla staat vanavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam voor een moei lijke taak: de elf uit Praag moeten als een moderne baron van Münch- hausen jacht maken opeen zilvervloot. In het Amsterdamse Stadion zal de vertrouwde naam van Piet Hein massaal weerklinken, de kleine naam van een man wiens da den groot waren. Dat en de vele andere hits en evergreens op voetbalgebied zal de spelers van Ajax moeten inspireren. Tot grote daden. Meer dan 65.000 Nederlanders zullen vanavond alles in het werk stellen om hun roodwit-Amsterdammers de basis te laten leggen voor wat nog slechts het be faamde Feijenoord is gelukt: het bereiken van de halve finale van de strijd om de Europacup. In alle rust heeft Ajax zich voorbereid. De Amsterdammers namen maandagmid- hun intrek op het riante sportcen trum van de KNVB in Zeist. Pas twee voor de wedstrijd zullen zij naar de hoofdstad terugkeren. Trainer Rinus Michels is met dat her- Verkerk slaagde niet op 10 km INZELL Ard Schenk heeft dinsdagmiddag tijdens internatio nale schaatswedstrijden in Inzeil het wereldrecord op de 1000 me ter scherper gesteld en gebracht op 1 min. 20.6 sec. Het oude record stond sinds 12 januari 1955 op naam van de Rus Grishin, die op de wonderhaan van Alma Ata des tijds 1 min. 22.8 sec. nodig had. Ook op de 10.000 meter werd een j nieuw wereldrecord geregistreerd, een tüd van 15.32.2 sec verbeterde hij Niet Kees Verkerk, maar de Noor j^ün ^rsoo^nUik record met Fred Anton Maier reed op deze j ^AangSeïfhii eerder op de dag de 500 afstand de nieuwe wereldtijd van meter sneller had gereden dan ooit te 15.32.2. Met rondjei 1 37 1 hij 5000 meter door Daarna ging Maier iets stroever: ronde: van 37 en 38 en een enkele maal zelfs 3! Zeven ronden voor het einde leek Maier' poging te mislukken, toen hü 40 sec nodig had voor een ronde. Maar Maier tastte dieper in zyn reservoir aan krachten. De volgende 400 meter gingen dank zy een felle eindsprint bereikte hij toch zijn wereldtijd, alhoewel hij er slechts 0.4 sec onder bleef. Kees Verkerk had de weergoden tegen Door de gestaag neervallende regen zag Verkerk af van zijn poging om op het Maier een aanval te doen. Met Alleen het uit 1963 daterende wereld record op de 500 meter van Evgeny Gris hin (39,5 sec.) bleef onaangetast. Het waren ditmaal in Inzeil niet alleen Nederlanders die de boventoon voerden. Weliswaar begon Schenk met een for midabele race op de 1000 m, die hij af sloot op 1.20.6 hij reed daarbij de eer ste 200 m in 18 sec, de volle ronde in 30 sec. om met een ronde van 32,6 sec uit te komen op 1.20.6 maar daarna had Kees Verkerk het weer te zeer tegen om op de tien kilometer het pas door Maier verbeterde record nog scherper te stellen. Fred Anton Maier had de eerste rit ge loot op de 10.000 meter. De Noor wist dat zijn record aan een zijden draadje hing. Maar alvorens het kwijt te raken aan Kees Verkerk wilde hij nog een uiterste poging doen het zelf scherper te stellen. 42.0) ging hij Ard Schenk op de wereldranglijst aller tijden voorbij en nestelde zich op de eerste plaats met het onwaarschijnlijk sterke totaal van 174.720 punten. Uitslagen de klassementsrijders De uitslagen waren: 500 meter: 1. Bartllng (Ned.) en Tveter (Noorw.. (beiden Noorw.) 41.5: -Did.) 41.9, 8. Verkerk Antsson (Rus!.) 42.7: 10. Fr. 42.7: 11/12/13. Nottet (Ned.). Guttormsén (Noorw.) rud (Noorw.) 43.1: 43.5: 21. Beukers (Ned.) 44.8. wereldrecord): 2. Erl Bollerud (Noorw.) 1.26.2: 5. De Rlvi (Zwlts.) 1.27.3. (Noorw.) (Jap) en 5. Bolle- s (Ned.) 5. Guttormser Beuker 16.09.0: 9. Stians metisch afgesloten trainingskamp bijzon der in zijn nopjes: ..Rust doet de spelers goed. Mijn ervaring is dat een team slechts in alle rust. ver van alle proble men naar een topvorm kan groeien." een verstandig man, die weet htf (raadselachtig) moet spre- zwjjgen. Met zijn (achttien) spelers heeft Musil, die de Praagse legerploeg nu al bijna tien jaar op internationaal peil houdt, naar de Cupwedstrijden tegen Ajax toegeleefd. Na de zege op Anderlecht in de achtste finale heeft hij onmiddellijk de voorge nomen trip naar Zuid-Amerika geannu leerd om in Amsterdam toch maar zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. Aan een harde voorbereiding in de (besneeuwde) bergen en oefenwed strijden op miserabele velden in Frank rijk en België gaf hij de voorkeur. Musil weet het een en ander van Ajax af. In Brussel zag hij de roodwitte Am sterdammers aan het werk tegen Ander lecht. ..Een gevaarlijke voorhoede, met een midvoor die binnen twee jaar de Voorzichtig, met een bedachtzame uit- grootste voetballer van Europa kan zijn" drukking op zijn gezicht, overweegt de was toen zijn milde oordeel. „Een fijne 39-jarige Michels: „De moeilijkheid is het (technische) ploeg oh tegen te spelen opladen van de geestelijke accu. De spe- wilde hij daar toen nog wel aan toevoe lers leven in de dagen voor een topduel (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Arnould G. Diepeveen heeft een collectie ge maakt van bijzondere allure. En dat geldt zowel voor zijn haute couture als voor zijn confectiemo- dellen. De pyramidelijn is wel zijn uitgangspunt, maar zijn tailleurs met rechte lijnen zijn even mo dieus. Het begon met een simpel jurkje, dat diagonaal sloot en afgewerkt was met een smal driekleurig galon. De knoopjes waren precies in dezelfde kleuren uit rondjes samengesteld. Katoenen mantels, één was geheel door gestikt, zullen beslist een succes worden. Ze zijn gedessineerd en vragen dus een effen japon. Heel bijzondere tweeds gebruikte Diepeveen. Losgeweven en doorgeregen met smyrnawol in zachte maar heldere kleurstellingen. We za gen er enige tailleurs van. De japon heeft een lang zijden torso in een trale tint. De felle kleuren waren hier tot zachte nuances teruggevoerd, wat beslist wel dadig aandeed. We zagen veel in nuan ces creme tot zacht, maar dan ook heel zacht, bruin. Donkerblauw jurkje met onder druk en juist dat moet je af te nemen. Het zijn zeen robots, maar jongens van vlees en bloed. Ieder met hun eigen gedachten. Met één gedachte voorop: winnen." Terwijl de spelers van Ajax wat licht trainden op het KNVB-centrum, een par tijtje biljart speelden, zaten te kaarten tegen een (voet)balletje trapten en (tennis)balletje sloegen, hebben de Tsjechen in het altijd rumoerige Amster dam de laatste hand aan hun voorberei ding gelegd. Zeer gedisciplineerd werkte Dukla een straf trainingsprogramma af. VOETBAL IS DIENST Voetbal is voor de spelers van Dukla immers dienst. Een militaire oefening, exercitie, een geweer? Daar hebben de achttien voetbalsoldaten uit Praag nog nooit van gehoord. Zij voetballen. Dukla reist de wereld rond. Om te voetballen: in de Verenigde Staten. Zuid-Amerika. Frankrijk, België, Italië. Turkije. En in Praag. Het Jaluska-stadion is hun kazer ne. Geen generaal heeft iets over hen te zeggen. Trainer-majoor Musil maakt (met aan voerder Masopust. die even hoog in rang is) de dienst uit. Zijn woord is bevel. En als hij zegt dat er een Ajax-zilvervloot i tot zinken moet worden gebracht, dan zullen zij dat proberen. Of zij er in ge loven of niet Niettemin rekent Bohumil Musil wel een beetje op winst. Beminnelijk geeft hij toe dat Ajax gevaarlijk is. Dat de Am sterdamse voorhoede tot grote daden in staat is. Maar daar tegenover stelt hij: „Onze achterhoede zal zich niet gemak kelijk laten overrompelen. Wij zijn ge- VDV promoveert naar prov. hoofdklas ROTTERDAM Het is VDV gelukt ook de laatste promotiewedstrijd in de damcompetitie te winnen en daardoor ls promotie naar de provinciale dam-hoofd- klas een feit. Een grote wens van de Vlaardingers gaat in vervulling. Reeds enkele malen werd V.D.V. kampioen in de Rotterdamse hoofdklas, maar bij de daaropvolgende promotiewedstrijden kwam het steeds adem te kort. Dit jaar ging het beter: „uit de vijf te spelen wedstrijden wist het zeven punten te scoren. De beslissing viel in Delft tegen D.O.S. het kampioensteam uit het Haagse district. De stand in dit promo tie-tornooi is nu: Damlust en V.D.V. bei de 7 punten: Dos 4: K.D.C. en D.C.R. beide 3: G.D.C. 2 punten. Nog gespeeld moet worden tussen K.D.C. (Katwijk) en D.C.R. (Rijsoord) en tussen G.D.C. 'Gorinchem) en Damlust (Gouda). Dividend iets lager „Het zal veel zweet kosten", zei erhtei Duklatrainer Bohumil Musil direct ns aankomst op Schiphol. „Ajax heeft eer goed elftal", wilde de in het voethal ver grysde 45-jarige Musii nog wel orakel achtig opmerken. Wanneer Bohumil Musil wordt ge vraagd wat hy van Ajax of de komende edstrjjd tegen de Amsterdammers denkt, begint hy beminnelijk te lachen. Niet zo als Liverpool-..bluffer" Bill Shankley, Feijenoord verloor BARCELONA Feijenoord heeft dins dagavond in Barcelona de vriendschap pelijke wedstrijd tegen FC Barcelona met 21 verloren. 50.000 toeschouwers zagen een goede partij voetbal, waarin de Rotterdammers zeker niet de mindere Al in de derde minuut openden de Spanjaarden de score door een doelpunt van halfspeler Fuste. Een minuut voor de pauze werd het 20 voor Barcelona toen rechtsbuiten Pereda met een kopbal doel trof. Feijenoord heeft in de tweede helft al les in het werk gesteld de bakens te ver zetten. Zij veroverden wel een veldmeer- derheid, maar verder dan één treffer van Bild in de voorlaatste minuut kwamen de Rotterdammers niet. ROTTERDAM De winst van Unilever is in 1966 drie procent gedaald. Dit is te wijten aan een achteruitgang in het vierde kwar- J taal die weer een gevolg is van de verwarde toestanden in Afrika, welke ook de kwartaalomzet deed teruglopen. De jaaromzet over de hele wereld daarentegen nam toe. Het dividendvoorstel is met een kleinigheid verlaagd tot 4,21 (vorig jaar 4,22) per gewoon aandeel van 20 voor de NV, doch dit houdt ver band met de egalisatie-overeenkomst met de Ltd en is een gevolg van de koersdaling van het pond sterling. Het slotdividend van 1,68 (1,69) zal 16 mei verkrijgbaar zijn en het jaarver slag verschijnt 11 april. De omzet over de hele wereld van de NV en Ltd bedroeg in miljoenen guldens 24.242 (23.581), waarvan in het vierde kwartaal 6053 (6138). De ver koop aan derden was 19.188 (18.464) en 4756 (4776), voor de NV alleen 9963 (9511) en 2486 (2411). De belasting op winst was 540 (522) en 123 (130), voor de NV 302 (286) en 65 (61), de winst na belasting 659 (664) en 138 (148), waarvan NV 359 (343) en 69 (71), het saldo buitengewone winsten en verlie zen 13 (+6) en +2 (+15), voor de NV —7 (+14) en —2 (+4). Het winstaandeel van derden was 19 (24) en 5 (7), waarvan NV 15 (17) en 4 (5). De geconsolideerde netto winst was dus 627 (646) en 135 (156), waarvan NV 337 (340) en 63 (80). Het dividend op preferent kapitaal was (40). waarvan NV 15 (15). Voor divi dend op gewoon en .deferred' kapi taal is 237 (195) nodig, waarbij NV 135 (135). In het bedrijf wordt 361 (411) winst gehouden, waarvan bij NV 187 (190). Tegenslagen De winstdaling in Afrika geduren de het vierde kwartaal en bij de kar- tonnagefabrieken van Thames Board Mills waren belangrijke tegenslagen, waartegenover een verbetering stond bij de voornaamste artikelgroepen margarine, overige levensmiddelen en wasmiddelen. De resultaten van Uni ted Africa, die eerst 3 maanden ach teraf worden verwerkt, tonen enige verbetering, doch de algemene toe stand in die landen is onzeker. De rente op de in 1966 door de Ltd uitgegeven obligaties ter vervanging van preferente aandelen drukt met 22 min. op de winst van het tweede half jaar doch bespaart ƒ20 min. dividend en 7 min. belasting. Voor de Ltd wordt 6 (6) pence slotdividend voorgesteld, waarop door het gehele dividend 1 shilling 3 pence (idem) per aandeel van 5 shilling gesmockt pasje en rand op polshoogte waardoor er een ruche op de hand viel. Een paar japonnen hadden voor en achter een lang split, waaronder de bermuda-short te zien kwam. De pyramidelijn kwam volmaakt tot zijn recht bij een cocktailjapon in zachtgeel en lila, die geheel geplisseerd was en van een smtüle band om de hals uit waaierde tot een enorme wijdte. Veel tailleurs en japonnen hadden als fancy- sluiting een koperen kettinkje. Tot slot noemen we de overhemdblouses en ja ponnen. die charmant staan. Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Heumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Aigcsal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Geen buitenspel bij vrije trap LONDEN Sir Stanley Rous, do voorzitter van de internationale voet balbond. heeft in Londen verklaard, dat de kans bestaat, dat de buitenspel regel bij het nemen van een directe of indirecte vrije trap wordt opgeheven. Tijdens het wereldkampioenschap voetbal vorig jaar juli had de Duitser Degenhard Wolf deze spelregelwijzi ging voorgelegd aan de FIFA en de scheidsrechterscommissie. Wolf zag al* grootste voordeel het feit dat de wedstrijd door een tegenspeler niet meer kan worden opgehouden. Het laatste woord inzake de ophef fing van het buitenspel is nu aan het z.g. international board, dat alle zaken op spelregelgebied regelt Losse lokken voor Evasion 67 (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Zoals de schoenont werpers gevochten hebben tegen de naaldhak strijden de leden van het Syndicat Haute Coiffure Fran^aise, waarbij vele Nederlandse kappers zijn aangesloten, legen het terugkammen van het haar. De nieuwe modelijn voor kapsels, gisteren in het Apollo Hotel gedemonstreerd, kenmerkt zich dan ook door een natuurlijk vallend en zeer flatteus lokkenspel. De lengte van het haar is gemiddeld 18 cm, het ligt naar achteren, maar wordt in veertjes terug naar het ge zicht gekamd, aan voor- en zijkanten is het haar dan ook slechts een centi meter of zes. De kunst van het knippen is essenti eel voor dit kapsel. Elke haarsoort en haarinplant eist een andere methode. Het knippen bepaalt namelijk de haar val. De permanent moet voortaan bij de haarwortel beginnen, terwijl de punten juist glad moeten blijven. De losse lokken moeten toch zo ste vig in model zitten, dat met een enke le borstelstreek het haar weer goed zit. Het is de veeleisendheid van da jeugd geweest, die de groten in het kappersvak tot deze lijn, Ligne Evasion, hebben doen besluiten. De jonge meisjes willen lang los haar. maar daar is voor een kapper geen eer aan te behalen. Daarom nu een jong, maar toch gedistingeerd kapsel, waar ieder wel een persoonlijke variatie op kan vinden. Jong vakmanschap geëerd (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Anton Harmei- waard uit Amsterdam is onze allerjongste meesterkleermaker. Een tengere jongen van nau welijks twintig, die gisteren in het R.A.I. gebouw heel beschei den, maar toch heel zeker van zichzelf, een eigen gemaakt jaquetpak in een donkergroen kamgaren showde en door de verzamelde modepers tot win- maar van de Men's Wear Award werd uitgeroepen. taille, smal middel en lange jas. Da lijn was ontworpen door Bert Zulder- vcen (26) uit Almelo. Anton had het ontwerp strikt gevolgd, de andere deelnemers maakten variaties. Het bedrijfschap maatkledingbedrijf is er trots op een jonge garde te hebben, die het vak tot in de perfec tie onder de knie heeft gekregen. Liet daarom ook die jongelieden hun gang gaan en een collectie ontwer pen, die hun kijk op de mode weer- Frisse kijk Een frisse kijk. We zagen naast de nu al bekend geworden jaquetlijn ook een stoer pak in grote ruit met een „plus-two", een vrij nauwe knie broek en een jasje, dat een meesterstukje was van coupenaden en ruitverwerking. De schouders lo pen hol en de mouw heeft een heel smal kopje. Ook een autocoat in een ruit met zachtbruine tegenkant Hele maal double-face, dus werkelijk aan twee zijden te dragen De randen waren geheel ingestopt, zodat er geen dikke randen kwamen. De jonge maker had er negentig uren aan besteed!. Enig was een combinatie van panta lon met vest. Het vest wordt in de pantalon gedragen en het geheel lijkt dus een mouwloze overalL Er wordt een coltrui bij gedragen. Voor de dandy (die zijn er ook nog) een costuum met overjas van hetzelf de materiaal. De jas heeft twee zak- klepjes in de smalle taille en wordt met een manchetknoop gesloten bo ven de taille. iet maatpak is eigenlijk de haute couture in de mannenmode. De voor zitter van het bedrijfschap, mr. M. Schouten, merkte op. dat het verwon derlijk is. dat de man niet meer maatkleding draagt. Naar zijn me ning is een welgesneden pak meer statussymbool dan een auto. En de prijs van het duurste maaf- pak is toch maar een fractie van die van de goedkoopste auto!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7