Nieuwe Leidse Coiiramt fff Amerika: vrede geen hoop met Hanoi op 4M) „INDONESIË GEEFT Wilson sprak VOORRANG AAN niet Zijlstra ONZE ORDERS" 82288220^^" JAMIN en Luns \#W| Ar Strijd beslechten op het slagveld weekend-systeem Slottke in hoger beroep Man bekent moord Ton schade biij brand Maanlanding veel later RHODESIE KREEG OLIE 611 Maandag 27 februari 1967 47ale jaargang Itur: Or. E. Diem.r Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fe Oecumenische Jongerenraad hijeen pagina Kernmerk. Kees Verkerk, Ard Schenk en Sfien Kaiser deden op de schaats wereldrecords sneuvelen. Ondertussen kwamen en kele zaterdagclubs al aan het einde van de compe titie. Nog nimmer waren de weersomstandigheden gedurende een geheel sei zoen zo gunstig. Toeverlaat van Mrs. Thursday - pag. Radio T.V. ir rechts) Th. Schuurman, F. M. Calon, J. li. Westein en A. C. Klop, i i de Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst. Zaterdag 1 Soestdijk, om de Koningin hun werk te ionen. SCHIPHOL Scheepsbouwer Verolme en Fokker-directeur Diepen zijn optimistisch over de mogelijkheden voor Nederlandse contracten met Indonesië. Beiden keerden zaterdag terug uit Dja karta na enige dagen in Indonesië met de nieuwe machthebbers te hebben gesproken. Het nieuwe bewind wil het econo misch herstelprogramma stimuleren door ondernemende buitenlandse be drijven de vrije hand te geven bij de vestiging van eigen industrieën in In donesië. Nederland krijgt hierbij voor rang ..op grond van historisch ge groeide banden", zoals de heer Ver olme het uitdrukte. Als de grote Ne derlandse industrieën van die voorkeur niet spoedig gebruik maken, dan laten zij hun laatste kans ongebruikt: het Centraal Comité ARP: Zetelwinst door duidelijke presentatie DEN HAAG Het Centraal Comité van de ARP, dat zaterdag de verkie zingsuitslag besprak, heeft verschil lende redenen gesignaleerd voor de ze telwinst van de ARP: het vertrouwen dat het optreden van premier Zijlstra met zijn kabinet binnen korte tijd wist te wekken, de wijze waarop de Tweede-Kamerfractie zich vooral het laatste halfjaar consequent heeft op gesteld, de duidelijke stellingname van de partij met haar nieuwe program van Actie en de duidelijke presentatie de partij in haar verkiezingscam pagne. Dit heeft kennelijk indruk gemaakt op de jonge kiezers, aldus het CC. Dat de ARP thans op deze wijze uit de stembus te voorschijn is gekomen be wijst dat politiek vanuit bewust evan gelisch uitgangspunt ook nu weer klank vindt. Voor'het Centraal Comité is wat be treft de kabinetsformatie vooral van belang of belangrijke punten uit het eigen program in voldoende mate in het kabinetsprogram zullen worden op genomen. aldus het communiqué dat -- afloop werd uitgegeven. Aanhoudend zacht DE BILT Het afgelopen weekeinde stond het weer in ons land onder invloed van een depressie, die zich van het zee gebied tussen IJsland en Schotland in noordoostelijke richting verplaatste. Aan de voorzijde van deze depressie werd met zuidelijke winden zachte lucht aan gevoerd. waarin zaterdag en zondag de temperaturen plaatselijke tot 12 a 13 gra den opliepen. Een bij het lagedrukgebied behorende randstoring bracht in de nacht '";n zondag op maandag enige régen. DE BILT Veel bewolking met lij delijk regen. Krachtige tot harde zuid westelijke wind, maar aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. februari: zon op 07.30. onder 18 17. maan Indira's partij wint toch nog NIEUW DELHI De Indiase Con grespartij van premier Indira Gandhi, die bij de parlementsverkiezingen zware klappen heeft gekregen, wist zich desondanks gistermorgen verze kerd van de absolute meerderheid. Met nog veertig uitslagen onbekend beschikte zij al over 261 van de 520 zetels. In het oude parlement had de Congrespartij een tweederde meer derheid met 238 zetels meer dan de gezamenlijke oppositie. De grootste winnaar is de conservatieve Swatan- trapartij, gevolgd door de Hindoes- nationalistische Jansangh. WASHINGTON Amerika heeft geep hoop meer op vrede in Vietnam. De strijd zal op het slagveld en niet aan de conferentie tafel worden beslecht nu Hanoi president Johnsons al of niet be dekte vredesvoorstellen blijft verwerpen. Dit alles heeft tot gevolg dat de VS hun aanvallen op Noord-Vietnam zullen gaan inten siveren. FL^XA-DEALER NIEUWE RIJN 49 HERENSTlt. 32 - 34 Zaterdag herdacht Amsterdam hoe 26 jaar geleden de bevolking zich verzette tegen het wegvoeren van joodse stad- en landgenoten. Er was een défilé langs het monu ment De Dokwerker dat twee uur duurde. Tientallen bloemstukken werden neergelegd. Gisteren al hebben Amerikaanse oor logsschepen vanuit de Golf van Ton kin voor de eerste maal spoorweg doelen in Noord-Vietnam beschoten Naar een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon meedeelde, is de vloot ingezet ter ondersteuning van de luchtaanvallen op militaire doelen in Noord-Vietnam. Vooral bij nacht en in de eerste plaats bij slecht weer „zal voortaan van de scheepsartillerie gebruik worden gemaakt". j Gisteren beschoten de kruiser Can berra en twee torpedojagers spoor- I wegdoelen terwijl twee andere ja- j gers opslagplaatsen bij de haven- j plaats Vink onder vuur namen. De mjlitaire woordvoerder gaf te I kénnen dat de order tot beschieting j met scheepsgeschut de commandanten 'schijnt te machtigen binnen de Noord- vietnamese territoriale wateren te opereren mogelijk zelfs tot in de mon ding van bepaalde rivieren. De Amerikaanse luchtmacht heeft in rivieren in het zuiden van Noord- j Vietnam mijnen afgeworpen om de I aanvoer van materiaal naar Zuid- I Vietnam te belemmeren. De mijnen I zinken op de bedding van de rivier ,en kunnen door magnetisme, geluids- of drukgolven van de rivierschepen tot ontploffing komen, Vrijdag hebben Amerikaanse bom menwerpers voor het eerst sinds zes maanden weer aanvallen gedaan op krachtstations in Noord-Vietnam. Zij wierpen bommen op een installatie te Bac Giang en Han Gai. In de IJzeren Driehoek ten noor den van Saigon leden een compagnie Amerikaanse infanteristen en een af- I deling regeringssoldaten ..zware" ver hezen toen zii in de nacht van zater dag op zondag met mortiereb onder vuur werden genomen. Amerikaanse j artillerie en vliegtuigen kwamen de belegerden te hulp. Dertig Zuidvietnamese dorpelingen en elf Amerikaanse soldaten vonden de dood bij een beschieting door de Vietcong op de Amerikaanse basis Da- nang. Er werden honderd personen gewond. Intussen heeft Noord-Vietnam bij de internationale controle-commissie geprotesteerd tegen de beschieting door de Amerikaanse marine- Het zegt dat de dichtbevolkte gebieden zijn ge troffen Diplomatiek kanaal Op diplomatiek niveau worden ech ter de pogingen om een regeling te vinden voor een vrede in Vietnam hardnekkig voortgezet. De Canadese minister van buitenlandse zaken. Mar tin. zei zaterdag dat zijn land een di plomatiek kanaal met Hanoi heeft ge opend om te proberen een wapenstil stand in Vietnam te bewerkstelligen. Canadese diplomaat Chester Ronning is tweemaal naar Hanoi ge weest om een communicatie-kanaal tot stand te brengen. Dat is nog steeds open. ..Ik ben er zeker van dat dit het geval is omdat Hanoi voelt dat Canada onder zekere omstandigheden een nut tige rol zou kunnen spelen bij onder handelingen". aldus Martin. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten 1 engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk Ook dader overval MaNCHEN De twee beklaagden in het proces om de deportatie van Nederlandse Joden, dat in Mtinchen is gevoerd. Wilhelm Harster en Wilhelm Zöpf, zullen niet in hoger beroep gaan. Dit is zaterdag door hun .verdediger bekendgemaakt. De verdediger van de tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde voormali ge secretaresse van Harster, Gertrud Slottke, zal voor zijn cliënt wel beroep aantekenen. Harster is wegens medeplichtigheid aan moord op vele duizenden Joden veroordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf: Wilhelm Zöpf kreeg voor het zelfde delict negen jaar. Jongen overleden na vechtpartij AMSTERDAM Tijdens een vecht- j partij op de Jaap Eden-ijsbaan in de I hoofdstad is de vijftienjarige leer- ling-monteur Ronnie Stern door nog onbekende oorzaak overleden. De jongen was in gevecht geraakt I met de evenoude scholier E. de B. om een asbak. Dat gebeurde zaterdag avond omstreeks kwart over tien in de cantine. Zij waren daarna met enkele vriendjes de ijsbaan opgegaan waarbij de twee jongens elkaar bij het rond- 1 jes-rijden voortdurend uitdaagden. Op een bepaald moment greep het tweetal i elkaar beet en rolde vechtend over het ijs. Hierbij merkte De B. plotseling dat zijn tegenstander bewegingloos bleef liggen. De jongen is ingesloten op het hoofdbureau van politie. buitenland ligt op de loer. Speciale aandacht vroeg de heer Verolme voor de in aanbouw zijnde scheepswerf en machinefabriek van Tandjong Priok (de haven van Dja karta), die thans .niet afgebouwd kan worden wegens gebrek aan geld. De heer Verolme meende een dringend beroep op de regering te kunnen doen om een flink bedrag op tafel te leggen en wel uit de pot voor de algemene ontwikkelingshulp. Transport Juist het transportprobleem, zowel over zee (Verolme), als in de lucht (Fokker) en op de weg (DAF), is het allerbelangrijkste voor Indonesië. In de buitengewesten liggen veel pro- dukten weg te rotten aangezien ze niet kunnen worden getransporteerd naar de grote havens. Dat belemmert de export van het land, aldus de heer Verolme. Wat het luchtverkeer betreft deelde de heer Diepen mee, dat de Indone sische regering zeer gebrand is op de uitvoering van de twee plannen van Fokker (de bouw van een vliegtuig fabriek met aanlevering van onderde len voor veertig Friendshiptoestellen plus de levering van twintig Friend- shipmachines uit Nederland aan Ga- roeda Airways), maar dat zij dit niet kan verwezenlijken volgens de oude contracten. De twee bestaande con tracten zullen moeten worden opge zegd en worden vervangen döor een nieuw, waarin beide projecten zijn opgenomen. De nieuwe regering heeft de vroe gere conditie dat alle projecten in eigen beheer blijven en alleen onze hulp daarbij wil aanvaarden, laten vallen. Thans mag vanuit het buiten land, dus ook uit Nederland, worden geïnvesteerd. Dat is een ingrijpende wijziging, aldus de heer Diepen. Vierling maakt het goed ELST De vierling die vrijdag in Eist werd geboren maakt het thans uitstekend. Een van de (drie) jongetjes gaf aanvankelijk enige reden tot be zorgdheid, maar door onder meer het toedienen van injecties is men gister avond de ademhalingsstoornis te boven gekomen. Zoals gemeld ligt de vierling in een Arnhems ziekenhuis. Ook met de moeder, mevrouw Bot- terblom-Voorburg (39) gaat alles naar wens. Zij wordt thuis verpleegd. De medici staan op het ogenblik niet toe dat het viertal in de couveuses wordt gefotografeerd. Burgemeester Klijn van Eist heeft tóegezegd dat hij zal nagaan boe de familie Botterblom, die van de ene dag op de andere werd uitgebreid van 9 tot 13 personen, het best zal kunnen worden geholpen. Er is een „vierlingsfonds" gesticht door een actiecomité uit de plaatse lijke middenstand. Een bedrag van 200 is al in dit fonds gestort. DEN HAAG De premier van En geland, Wilson, en zijn minister van buitenlandse zaken. Brown, hebben vandaag in Den Haag met hun Neder landse ambtgenoten Zijlstra en Luns gesproken over de mogelijke Britse toe treding tot de E-E.G. Er zijn voorname lijk technische kwesties besproken, zo als het vrije geldverkeer en de land- Het bezoek van Wilson en Brown duurde maar kort. De bewindslieden kwamen gisteravond kort voor zeven aan op Ypenburg. Daarna dineer den zij met hun ambtgenoten in de Britse ambassade. Vanmorgen zijn de besprekingen 'oortgezet. Maar minister Brown moest voor het middaguur al weer ve- rug naar Londen voor een vergadering van het Lagerhuis. Hij werd vanmiddag ervangen door staatssecretaris Mul- ley. Bij zijn aankomst op Ypenburg zei premier Wilson gisteravond dat hij hoopte dat de besprekingen er mede toe zullen leiden dat Engeland spoedig tot de gemeenschappelijke markt zal kunnen toetreden op voorwaarden die „acceptabel voor ons zijn, zowel als voor onze vrienden van de Zes." Het bezoek aan Den Haag was 'net vijfde dat Wilson en Brown aan Euro pese hoofdsteden brengen. Ze gaan bin nenkort nog naar Luxemburg. FLEX A-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. Storm eist leven van 28 vissers HALIFAX Het Canadese vissers schip Iceland' is vrijdag met tien opva renden in een zware storm gezonken. Het wrak van de Iceland is het afgelo pen weekeinde voor de kust van Nieuw Schotland gevonden. De stoffe lijke resten van twee bemanningsleden zijn geborgen. Donderdag verging een andere Cana dese vissersboot met achttien opvaren den aan boord. FLEXA-DEALER SCH0NEVELD Kampenaerstr. 71. Oegstfresl. TeL 50105 (Van onze correspondent) HORST Een brand heeft gister middag voor honderdduizend gulden schade aangericht in de timmerfabriek van de firma 3. Keyzers in Horst (L). De brandweer wist de vuurzee effec tief te bestrijden omdat onlangs een oefening was gehouden in het bedrijf. Met acht stralen kon worden voorko men dat de vlammen oversloegen op vier woningen. WASHINGTON Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen die een on derzoek instellen naar de brand van 27 januari in een Apollo-cabi- ne. die de astronauten Grissom. White en Chaffee het leven kostte, hebben zaterdag aanbevolen het ge bruik van louter zuurstof bij dc vluchtvoorbereidingen op de grond achter wegc te laten. Zij spraken zich echter niet uil voor vervanging van het zuurstof systeem bij ruimtevluchten. al moe ten volgens hen wel de voor- en nadelen van dit systeem en van ge bruik van een gasmengsel opnieuw tegen elkaar worden afgewogen. Wat betreft de brand zijn de deskundigen nog niet verder geko men dat de conclusie dat een elec- trische storing de meest waarschijn lijke oorzaak is geweest. Zij hebben verder voorgesteld drastische wijzigingen aan te breng- gen in het Apollo-ontwerp om de veiligheid te vergroten. Veiligheidssysteem Zo moeten onder meer onbrand baar materiaal worden aange bracht: op belangrijke punten nïet-metalcn materiaal worden ge bruikt die uitbreiding van brand te gengaan: moeten dc zuurstof- en koelsystemen vuurvast worden ge maakt en dienen namaakcabines op onbrandbaarheid te worden beproefd Voorts moet er een luik komen dat gemakkelijk te openen is en het veiligheidssysteem op Kaap Kenne dy dient te worden verbeterd. De voorgestelde wijzigingen drei gen volgens waarnemers uitvoering van het programma voor een lan ding op de maan met wel twee jaar te vertragen. Het lijkt nu wel on waarschijnlijk. dat wijlen president Kennedy's doelstellingen, landing van een Amerikaan op de maan te gen 1970. verwezenlijkt wordt, zo zeggen zij. ARNHEM De 27-jarige kelner Th. D. K. uit Doetinchem heeft gister avond bekend vorige week woensdag de even oude Turk Avcu Havrettin te hebben doodgeschoten. Ook blijkt hij de dader te zijn van de roofoverval in de woning van de familie Hali tc Arn hem. Uit zijn bekentenis, die hij twee da gen na zijn arrestatie door de Arn hemse recherche aflegde, blijkt dat K. in het huis van Breggie D. in de Arn hemse Spijkerstraat was binnengedron gen om zich van geld meester te ma ken. Hij had zich in het toilet verbor gen, werd daar ontdekt door Breggie D„ waarop de bij deze vrouw inwonen de Turk te hulp kwam. Op dat mo ment ontstond tussen de twee mannen een gevecht, dat eindigde met dode lijke schoten. JOHANNESBURG - De Griekse tanker Joanne V en Manualla die door de Britse vloot vorig jaar in het ka naal van Mozambique werden aange houden omdat zij olie voor Rhodesië aan boord hadden, zijn er toen toch in geslaagd de waakzame Britten om de tuin te leiden. De olie werd in het geheim gelost, daarna werden de tanks met zeewater gevuld, om dezelfde diepgang te krij gen, met een laagje olie erop ter ca mouflage. Dit heeft het Zuidafrikaanse rege-: ringsgezinde weekblad Dagbreek1 geschreven. De olie was ergens aan de die al eerder met de justitie in Afrikaanse kust gelost en is ondank-- raking is geweest, zal morgen aan alles in Rhodesië aangekomen, aldus, de officier van justitie worden voorge-ihet blad, dat zijn gegevens kreeg vanl leid. een ingenieur te Durban. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Gouda Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onze krant 1 veertien dagen gratis. Binzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze IJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1