Sanering verhuur in Katwijk en Noord wijk dringend nodig Wel of geen stimulering tuinbouw in het Noorden Batelaan: kort geding in s1op £eraakt tegen zes artiesten Van Dantzig op de Russische toer Overvaller wellicht ook de moordenaar P Gemeentebesturen kunnen maatregelen treffen Aanleg Deltawerken is nadelig voor visserij Kinderen al te vaak de dupe NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI 196T Manager al voor dertig mille aansprakelijk gesteld i i Gesprek artsen ziekenfondsen UTRECHT De nnderhanrlolimr. J (Van een onzer verslaggevers) HAAG Manager Her- -L' man Batelaan (38) heeft zijn u advocaat opdracht gegeven, een kort geding aan te spannen tegen tl drie leden van de beatgroep Chap- m ter II één lid van de Jumping i Pop-ins en de zangers Frankie Franken en Ronny Lake, die an derhalve week geleden hun con- I tract hebben verbroken. manager met zaalexploitanten had af- l gesloten, niet nagekomen. Als gevolg r hiervan is Batelaan voor dertigduizend i,| gulden aansprakelijk gesteld. „Als dat 'i zo doorgaat, wordt ik financieel gerui- n neerd", zei hij gisteravond wanhopig, ri Eerst per brief en daarna per tele- gram heeft de manager de drie leden o van Chapter II aan hun verplichtingen n herinnerd. Vergeefs: zij lieten hem ach- tereenvolgens in Zaandam, Bergen en Breda voor niets wachten, uj Voor Batelaan is de maat nu vol ij „Ik heb lang genoeg de deur wijd lc °Pen laten staan, ze hebben ruimschoots gelegenheid gehad om '.e komen praten. Nu ze er geen gebruik e van hebben gemaakt, ben ik wel ver- plicht, een kort geding aanhangig te maken". a NOOIT aangeraden, de contracten, die Bate laan voor hen heeft getekend, niet na te komen. De relaties van de manager heeft hij schriftelijk laten weten, dat de artiesten geen bindingen meer met Batelaan hebben. „Ik vind het onbe grijpelijk, dat een advocaat, die toch alles van bindende contracten moet af weten, deze stappen doet", aldus het commentaar van Batelaan. In de afgelopen dagen heeft de nager tal van bemoedigende reacties ontvangen van mensen, die veront waardigd zijn over het gedrag van de jonge artiesten. Engels bekervoetbal LONDEN Woensdag zijn in Enge land enkele beslissingswedstrijder, gespeeld voor de vierde ronde van de FA-cup. De uitslagen luiden; Arse nal—Bolton Wanderers 30. Chelse- a Brighton 4—0, Manchester Ci ty—Cardiff City 3—1. Kind verdronken OIRSCHOT Gisteren is uit het Wil- helmm&ku-^t het stoffelijk overschot v«n de 5-jarige Henkie Ver maas uit Oirschot. Het jongetje was over de .and van een viaduct in het kanaal yeva.'.en. Een zesjarig kind waarmee het ;etje speelde waarschuwde de ouders, idweer en militairen hebben uren ge- UTRECHT De onderhandelingen tussen de Landelijke huisartsen ver eniging en het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties zijn gisteravond laat, tegen de ver wachting in, niet afgerond. Het opstel len van het contract bleek geen forma liteit te zijn. Er is nog geen nieuwe da tum voor een gesprek vastgesteld. Vertegenwoordigers van de zieken fondsen verweten de artsen, dat zij op hun standpunt zijn teruggekomen en dat pas aan het eind van de avond, namelijk om half twaalf, duidelijk heb ben laten blijken. Volgens deze afgevaardigden hadden de artsen op 17 februari erin toege stemd dat de koppeling van hun hono raria aan de ontwikkeling van de sa larissen van de artsen in overheids dienst werd losgelaten. Dit hadden de twee grootste zieken fondsorganisaties geëist. De vier klei nere organisaties wezen dit af, maar toonden zich gisteravond toch bereid mee te werken. Alle zes De artsen lieten echter weten alleen een overeenkomst te willen afsluiten met alle zes ziekenfondsorganisaties. Tegen deze gang van zaken werd ern stig bezwaar gemaakt. Een woordvoerder van de artsen ontkende vannacht evenwel dat zij hadden toegestemd in een overeen komst met alleen de grootste zieken fondsen. „Wij hebben dat niet zo ge steld, en als die indruk wel bestaat, heeft men ons verkeerd begrepen". De artsendelegatie had de indruk dat de vier kleine organisaties de LHV willen dwingen tot een contract met de twee grote waarvoor zij zelf geen ver antwoordelijkheid willen dragen. 11 De van contractbreuk beschuldigde artiesten beweren, dat Batelaan teveel r| geld in eigen zak steekt. De manager ontkent dat met klem. „Ik wordt er tureluurs van. Ik vraag me steeds O! maar af: wat heb ik verkeerd gedaan? Ik heb de boekhouding nagepluisd en n| de contracten nagelezen, 't Klopt alle- is maal precies. Nooit heb ik de jongens voor zelfs maar één cent benadeeld, h Met de beste wil van de wereld kan ik I niet begrijpen wat er aan de hand is' ei Frankie Franken is de leider van J het oproer onder de Batelaan-ar- tiesten. Een half jaar geleden was hi. nog een totaal onbekende zanger. Dankzij Batelaan kreeg hij de kans, J op te treden voor radio en televisie. De manager bracht hem ook in contact i met Phonogram, hetgeen resulteerde in en platenopname. Teleurgesteld zegt Batelaan: „Dezelf- ifc de jongen stuurt nu m'n aangetekende a brieven ongeopend terug..." De advocaat van de opstandige ar- d tiesten. mr. K. Zieleman, heeft hen Romeo en Julia degelijk werk AMSTERDAM Na een jaar heel hard werken heeft Rudi van Dantzig het onnoemelijke aantal balletten dat werd geeïnspireerd op het onsterfe lijke Shakespeare-drama Romeo en Ju- met één vermeerderd. 1 werkstuk, dat Het Nationale Ballet woensdagavond op een gala-première in de Amsterdamse Stadsschouwburg Turk door twee kogels getroffen j ARNHEM Sectie op het stof- t, jfelijk overschot van de 27-jarige ei [Turk Auca Hayrittin, die gister- minacht door een onbekende man (werd doodgeschoten, heeft uitge- wezen dat hij door twee kogels uit een automatisch pistool in de hartstreek werd getroffen. De politie heeft met het onderzoek i nog weinig vorderingen gemaakt. Zij heeft de Amsterdamse straatmaker I Van D., de gewezen echtgenoot van de 36-jarige Breggie D., een vriendin van n de Turk, uitvoerig verhoord, maar d geen reden gevonden hem vast te hou- Van D. zou de vrouw wel eens heb' ben bedreigd en ook mishandeld, en er werd rekening gehouden met de mo- w gelijkheid, dat het hier een wraak be- trof. De straatmaker had echter een ri waterdicht alibi. d nt ïi; 'vraag a De politie vraagt zich af of de moor- li denaar van de Turk dezelfde is als de a overvaller, die enkele uren eerder in l Grote nederlaa» 1 van judoploeg 3: in Rusland7-2 MOSKOU De Nederlandse ju do-ploeg heeft de eerste van de drie 1 wedstrijden tegen Rusland woensdag °in Moskou met 27 verloren. Anton Geesink was ongenaakbaar De Utrechtse reus maakte zijn entree in side met ruim duizend bezoekers gevul- ijde zaal op klompen van een buitenissi ge maat, terwijl hij her en der journa- listen te woord stond. Zijn warming up #uurde slechts uiterst kort, maar ondanks dat had hij slechts 2 minuten en 15 seconden no dig om zijn 118 kg wegende tegenstan- 5 (der Igor Andronikov de voorgeschre ven dertig seconden in de houdgreep ij te nemen. Geesinks ploeggenoten war en min- tider succesvol, alleen middengewicht Poglajen won op beslissing scheidsrech terwijl Gouweleeuw een onbeslist bereikte. De uitslagen waren: Lichtgewicht: Suslin wint van Klein farmklem; Martkoprishvili wint van nlLinskens (armklem). Lichtmiddengewicht: Stepanov wint •ij van Jonkman (wazari), Rudman wint van Van der Steen (verwurging), e Middengewicht: Kotik verliest van Poglajen (beslissing scheidsrechter). wint van Snijders (le arm- I worp). Lichtzwaargewicht: Kakhabrishvili ;j onbeslist tegen Gouweleeuw, Mishchen- wint van Gerard Geesink (arm- klem). 7J Zwaargewicht: Kibrotsashvili wint van Ruska (waz-ari), Andronikov ver- litit van Anton Geesink (houdgreep). een Arnhems pension met een revolver twee bewoners bedreigde en geld af- Immers, ook deze man was gemas kerd met een nylonkous en had, vol gens verklaringen dezelfde lengte als de moordenaar van de Turk. Intussen is de zaak nog ingewikkel der geworden nu Breggie Van D., een prostituée, de politie heeft meegedeeld dat zij op het punt stond met een man naar haar kamer te gaan, toen haar Turkse vriend werd neergeschoten. Met de moordenaar verdween ook haar „klant". Breggie D. veronderstelt, dat beiden onder een hoedje speelden. Philips-tabak sluit vestiging in Maastricht MAASTRICHT De tabaksin dustrie Philips heeft gisteren besloten haar onrendabele vestiging te Maastricht te sluiten. Men is hiertoe onder meer gedwon gen doordat men er niet in is geslaagd voldoende personeel aan te trekken dat geschikt is voor de sigarenin- dustrie en dat de basis voor verdere uitbouw had moeten vormen. De produktie zal voortaan worden geconcentreerd in de bedrijven le Meerveldhoven en te Geel. In Maastricht zijn op het ogenblik 85 Nederlandse werknemers in dienst en 70 Belgische, merendeels gehuwde vrouwen, alsmede 17 man leidingge vend en administratief personeel. Met betrokken vakorganisaties is overleg gepleegd over een afvloeiingsregeling. ten doop hield, is tevens het eerste grote, avondvullend ballet van een Ne derlandse choreograaf van deze tijd. Men zal meer dan honderd jaar móe ten teruggaan, tot de tijd van Voetius van Hamme, tot men een dergelijke prestatie tegenkomst Van Dantzig wilde geen avant-garde en geen deining, hij wilde slechts een goed en degelijk theaterstuk, dat reper toire kan houden, waarmee Het Natio nale Ballet voor elk publiek kan verschijnen. Zonder experimenten was de opgave, die hij zich stelde al zwaar genoeg. Bij de opbouw van Het Nationale Ballet heeft Sonia Gaskell als haar eerste belangrijke stap gezien de Russische vorming en traditie. De laatste jaren' heeft dit ensemble Russische leraren gehad en die hebben het een eigen stempel gegeven. Welnu, men zou Van Dantzigs Ro meo en Julia een soort apotheose van deze „Russische periode" kunnen beschouwen. Dat deze „Russische perio de" blijvend is, dat Het Nationale Bal let daaruit niet groeit naar een volgen de stap, weigeren wij aan te nemen. Dat zou stilstand betekenen en ons na tionale balletensemble moet een hoger ideaal nastreven dan een navolging van de oude Russische tradities, waar mee reeds Diaghilew het westen van Europa jaren geleden heeft veroverd. Rudi van Dantzig heeft als basis ge nomen het libretto dat Lawronski, Pro- kowjew en Radlow tezamen maakten. Deze basis is begrijpelijk, als men beseft dat de dansmeesters, die Sonia Gaskell de laatste jaren voor Het Nati onale Ballet uit Rusland deed overko men, allen afkomstig waren van het balletensemble van het Kirowtheater. Het Russische karakter onderstreept Toer van Schayk met een ikoon als maria-beeld. iets ondenkbaars in Vero na. waar immers het drama zich in het verre verleden zou nebben af gespeeld. En Broeder Laurenzio Jo- han Mittertreiner wisselt, ondanks zijn Italiaanse naam, op Russische wij ze de bruidskronen boven het voor hem geknield liggende paar bij de inzege ning van het geheime huwelijk. Dat alles accentueert de opzet van Van Dantzig. Het is beslist geen toeval lige omstandigheid, voortvloeiende uit Russische leraren, dat er een Russische Romeo en Julia kwam. Rudi van Dantzig heeft oewust een Russisch spektakelstuk willen maken. Daarin is hij geslaagd. Zijn Romeo en Julia zal zeker repertoire houden, het is te degelijk om zomaar in de verge telheid te verdwijnen Maar het kan moeilijk worden aangemerkt als een meesterstuk van een Nederlands choreo graaf. Daarvoor is het te weinig oorspronkelijk, te weinig Westeuro- Romeo en Julia komt woensdag 1 maart in Den Haag en in de tweede helft van maart in Rotterdam. HANS W. LEDEBOER Tienjarig bestaan van schap DEN HAAG De heer H. A. H. Boelmans Kranenburg, voorzitter van het Visserijschap heeft donder dagmiddag zijn bezorgdheid uitge sproken over de ongunstige invloed die de aanleg van waterstaat kundige werken op de bedrijfs resultaten van kleinere visserij bedrijven uitoefent. De heer Boelmans Kranenburg sprak op een openbare bestuursvergadering van het Visserijschap dat gisteren zijn tlen- jaxig bestaan vierde 1 De voorzitter noemde vooral de uitvoering van de Deltawerken, de afsluiting van de Lauwerszee en de plannen voor een dam naar Ameland. Ook de verder gaande inpoldering van het IJsselmeer achtte hij nadelig voor de visserij. Daarnaast doet zich het probleem voor van de toenemende recreatie, waardoor de visserij in haar bestaansmogelijk heden zal worden beperkt. Wat betreft het structuurbeleid voor de zeevisserij stelde de heer Boelmans Kranenburg dat de ambtelijke instanties in bevredigende mate rekening houden met de wensen van het bedrijfsleven, 'ij meende dat dit de thans bedreigde sectoren van de visserij de hoop mag (Van een onzer redacteuren) KA T WIJK/NOOR DWIJK Vooral ook in het belang van de badplaatsen zelf en hun bewoners moet overheidstoezicht bij de ver huur van woningen en kamers aan toeristen als een goede zaak wor den beschouwd. Nog al te veel worden kamers verhuurd met een volstrekt onvoldoende accommoda tie en huizenverhuurders trekken met hun gezin nogal eens merhuisjes, die voor gezinsbetvo- ning absoluut niet in aanmerking komen. Dit toezicht geeft ook meer zeker heid aan de vakantiegangers, die nu soms op hun neus kijken als blijkt, dat schone voorspiegelingen in adverten ties en op reclamekaarten niet aan de werkelijkheid beantwoorden. Onder vlakbij zee wordt een afstand van kilometers verstaan en 't warme stro mende water blijkt niet zelden zo koud als een steen te ziin. In Frankrijk Maandag jl. heeft de Franse regering aangekondigd deze misleiding bij ver huur van vakantiebehuizing strafbaar te stellen. Personen die aantoonbaar onjuiste gegevens versohaffen over de toestand van de te verhuren behuizing, de omvang, de positie of de inrichting, kunnen bij eerste geconstateerde over treding een boete van 45 tot 300 gul den krygen. Bij herhaling van de overtreding loopt de boete op tot 1500 gulden, De gemeente Valkenburg (Lim burg) kent al lang gemeentelijk toezicht bij de verhuur aan toe risten. Wie zijn huis of kamers wil verhuren, moet daarvoor toestem ming vragen aan het gemeentebe stuur. Voordat een vergunning wordt afgegeven, laat het gemeen tebestuur niet alleen nauwkeurig nagaan of de accommodatie vol doende is, maar vooral ook wordt erop gelet of de aanvrager gezien woonruimte die hij overhoudt, wel in de gelegenheid is te verhuren. Wil de verhuurder zelf met zijn uit bijvoorbeeld zes personen bestaande gezin in een piepklein zomerhuisje of in een vochtig souterrain trekken, dan wordt de vergunning niet verleend. In een op deze materie betrekking hebben door de gemeenteraad vastge stelde plaatselijke verordening zijn de eisen opgenomen waaraan bij verhuur moet worden voldaan. De controle wordt uitgeoefend door de dienst van gemeentewerken. Bij verhuur zonder vergunning maakt de politie proces verbaal op. Preventief Van de zijde van het gemeentebe stuur van Valkenburg zei men ons, dat de regeling voortreffelijk werkt, vooral in preventief opzicht Een en kele keer, wanneer het bijzonder druk is, wordt er wel eens de hand mee ge licht, maar dat is dan een kwestie in overmacht. In zo'n geval redeneert men: er kunnen beter twee mensen teveel op een kamer liggen, dan dat ze hun toe vlucht moeten zoeken in een hooiberg. Over het algemeen echter worden EHBO Oude Wetering OUDE WETERINGDe E.H.B.O. afdeling hield gisteravond in de kan tine van het N.E.M. een ledenvergade ring, waarin de verkiezing van twee bestuursleden op het programma stond. In de vacature mevrouw Kofoed-Bie- mond werd de heer C. Jansen gekozen. Het aftredende lid mej. M. de Man werd herkozen. Omdat de financiële positie niet al te rooskleurig is, wil men proberen donateurs aan te wer- om hiermee de verbandposten uit te breiden. Het bestuur zal proberen met de leden een bezoek te brengen aan liet oentraai laboratorium van de bloedtransfusiedienst in Amsterdam. Beroepen kijken O. Wetering OUDE WETERINGEN In de la gere techndsohe school van de Veen- streek aan de Alkemadelaan word't van tot 9 maart een beroepententoonstel- ling gehouden. Op deze tentoonstelling kan men een indruk krijgen van de rele studiemogelijkheden en de grote verscheidenheid van beroepen. Deskun dige personen zullen de bezoekers ondleiden. Overdag is de tentoonstel ling voor schoolkinderen open. De ouders kunnen dinsdag- en donder dagavond terecht van 7.309 uur. OUDE WETERING De tennis vereniging „Alkemade" houdt vrij dagavond om 8 uur in De Woelige Ba ren een vergadering. Punten van de agenda zijn het nieuwe clubhuis en het wel en wee van de vereniging. Kandidaat Steenstra naar Leimuiden LEIMUIDEN Kandidaat L. D. Th Steenstra te Lemmer heeft het beroep van de Geref. Kerk te Leimuiden aan genomen. De stand van het schatkistpapier was op 20 (13) febrüari in miljoenen guldens Promessen 1258,5 (1262,3 biljetten 3225,8 (3225,8). Deze bescherming van de bad plaatsbewoners tegen zichzelf is ook in Katwijk en Noordwijk niet over bodig. Vorig jaar schreven wij al over de ongerustheid van tal van badplaatsartsen over het lichamelijk en geestelijk welzijn van hun pa tiënten gedurende de zomermaanden. Kinderen vertonen vermoeidheids verschijnselen doordat ze 's avonds in te kleine ruimten niet in slaap kunnen komen (ze liggen ook mid den in het t.v.-geluid) en er ontstaan spanningen tussen de ouders door gebrek aan een ongehinderd samen zijn. Bij de VVV's in Katwijk en Noord- wijk blijkt men zo op liet eerste ge zicht wel voor een regeling als in Val kenburg te voelen. Van de zijde van de Katwijkse VVV zei men ons, dat men de zaak wat de WV-leden betreft aardig in de hand heeft, maar buiten de WV om staat men machteloos. Een goede sanering zou men dus inderdaad pas krijgen, wanneer de plaatselijke overheid toe zicht ging uitoefenen- Beunhazen Dat beunhazen worden uitgescha keld, is in het algemeen belang. Wan neer het gasten ergens is tegengeval len, vertellen ze het bij hun thuis komst overal rond en deze anti-reclame schaadt de badplaats. Vooral wanneer het toerisme naar de Noordzeekust zou gaan teruglopen moet men hier erg bedacht op zyn. Ook de dïreoteur van de Noordwijk. se VW zei een zekere mate van over heidstoezicht wel dienstig te achten. De VW zou het graag zelf doen, maar zij kan geen vuist maken. Alleen de overheid kan kwaadwilligen dwingen. Overigens vroeg de heer Dekker zich af, of een regeling als in Val kenburg in Noordwijk haalbaar zou zijn. „Wij zitten hier met de moei lijkheid dat het vaak overstelpend druk is en dan nemen de gasten zelf met een slechte accommodatie genoe gen. Ze vinden het dan niet erg zich te moeten behelpen. Alleen als het slecht weer wordt, begint het in zulke gevallen klachten te regenen. Als de zon vrolijk schijnt, kijkt men nu eenmaal wat anders te gen de dingen aan dan wanneer de wolkentranen langs de ramen druipen. Als onvermijdelijke consequentie van een volledige sanering ziet de VW-direoteur een verhoging van de prijzen, doordat het aanbod dan min der wordt. Studie Van gemeentezyde in Katwyk zei men ons, dat het gemeentebestuur in deze inderdaad op geen enkele manier een vinger in de pap heeft. „Het zou misschien niet gek zijn eens te bestu deren of de gemeente iets moet doen en in hoeverre dat mogelijk is". Ten gemeentehuize van Noordwijk is er wel over gesproken of het ge meentebestuur geen pogingen moest doen allerlei misstanden op het ge bied van de zomerverhuur aan te pakken, waarbij met name werd ge dacht aan de manier waarop tal van Noordwijkse gezinnen 's zomers we gens verhuur zijn gehuisvest. Men twijfelt er echter aan of een rege ling als in Valkenburg in het vrij heidslievende Noordwijk wel haal baar is. ARC viert feest ALPHEN De bovenzaal van Avi- auna was gisteravond geheel bezet met feestvierende ARC'ers ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Racing. Had het bestuur in eerste instantie besloten geen feestavond te organi seren in verband, met de grote kosten die de komende verhuizing met zich mee zal brengen, ze zullen er na deze geslaagde avond, geen spijt van hebben. Dat ARC geen vereniging is die veel feestviert was duidelijk te merken: hei duurde even voor de zaal los kwam. Dat dit snel veranderde was niet het minst te danken aan het gezelschap „De Vrolijke Vrijbuiters" dat een keur van nummers bracht. Als conferencier trad Martin Verbeek op, die groot succes oogstte met zijn „Ouwe Jongen" die voor de herhaling naar dienst moet en daarna toen hij bij de kapitein kwam voor de herkeuring. Voor de pauze had ook de acrobaat Maurice Delmonte veel succes. Verder wilden we nog noemen de zangeres Nelly Beuk en de Surinamer Calypso Johnny, die de verschillende nummers op voortreffelijke wijze aan elkaar zongen. Al met al was het een goed geslaaf de avond, waar men na afloop nog gezellig bij elkaar kon zijn op het baL Uitvoeringen van D.S.S. AARL AN DER VEEN De R.K. Mu ziekvereniging „D.S.S." zal op zaterdag 25 februari en zaterdag 4 maart eeu uitvoering geven in het Dorpshuis. De toneel vereniging D.J.T.O. verleent haar medewerking. Opgevoerd zal wor den de klucht „Zijn Excellentie Hedn" Aanvang 7.30 uur. CBTB vergaderde in ..Esplanade (Utrecht) UTRECHT De Christelijke Boeren- en Tuidersbond belegde gistermid dag in „Esplanade" in Utrecht een tuinbouwconferentie. Dat was een goed idee, want 's middags met de discussie bleek dat „het Noorden" van ons land enkele afvaardigingen had gestuurd, om de belangen van de tuinders de provincies Groningen, Friesland en Drente te verdedigen. Er ontspon zich- al snel een levendige discussie, die 's ochtends reeds gevoed was door inleidingen van facetplanoloog ir. F, C. Prillevitz van de Rijksplanologi sche Dienst en drs. M. J. A. Camps, secretaris van de hoofdafdeling Tuin bouw van het Landbouwschap. De heer C. van Velden uit De Lier stond voor een gehoor van ruim 50 belangstellenden, toen hij omstreeks half elf in het kort de vragen opsomde waarover men die dag zou spreken. „Hoeveel ruimte is er nog in het Westen van het land?" vroeg hy zich af. Over die vraag en alles wat daarmee samenhing kon ir. Prillevitz de toehoorders ruimschoots inlichten. grote concentratie van nu en de daar uit voortvloeiende sterke „centrum functie" met de mogelijkheden van de bodem en de voordelen van het kli maat, is een verdere uitbreiding van de tuinbouw in kassen in het Westen van het Westen van het land afgezien van het economisch perspectief voor deze bedrijfstak zeker te verwachten" Voor wat betreft lucht- en water verontreiniging zei de woordvoer der van de Rijksplanologische dienst dat de tuinders zeker kunnen ziin van de steun van deze dien»» Het onderwerp van de studiedag was „de tuinbouwvestiging in het westen en in de rest van Nederland", zodat ir. Prillevitz ook over de rest van Nederland sprak. „We moeten onze aandacht richten op de ontwikkeling van de tuinbouw in het Noorden. D» ontwikkeling in Brabant en Limburg zal wel door eigen kracht uitgroeien, want het Zuiden van het land is in snelle opmars. Het Noorden kan al» een probleemgebied worden schouwd. De. twee centra Emmen-Klaziena- veen en Hoogezand-Sappemeer zullen gestimuleerd moeten worden. Die twee centra hebben de mogelijkheid om uit te groeien, want onder meer zijn ae exportmogelijkheden uitste kend. (Vervoer via Delfziil zal aan trekkelijk worden)." Ir. Prillevitz besloot met een oproep aan de tuinbouwdeskundigen en -bo- leidsmannen: „Geloof erin, de ont- wöikkelinig van de tuinbouw daar heeft gunstige perspectieven, en heeft voor alsnog niet te speculeren op de ruimte nood in het Westen" Studiecommissie Kas en Landschap Ir. Prillevitz begon met een korte uiteenzetting over de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening. Hij hoopte dat deze in de loop van dit jaar door het nieuw te vormen kabinet zou worden behandeld. De nota over de ruimte lijke ordening mag gevoeglijk bekend worden geacht, maar ir. Prillevitz lichtte uit die nota tal van interessante punten, die van belang zyn voor de tuinbouw. Sprekende over de ver stedelijking en de overblijvende ruim te, zei ir. Prillevitz: „Tot nu toe blykt de ruimtenood, volgens de memorie van antwoord van de Provinciale be groting voor '67 van Zuid-Holland, in het Westland nogal mee te vallen". De intensivering van de tuinbouw heeft zich hoofdzakelijk binnen het bestaande tuinbouwareaal afgespeeld. Onbevredigend Na een uitleg over de verstede lijking en de verwachtingen voor het jaar 2000, noemde ir. Prillevitz het aantal bewoners van Nederland boven de lijn Alkmaar-Arnhem en die daar beneden. Nu zijn dat resp- 3 en 9 miljoen. In het jaar 2000 zullen dat er resp. 5 en 15 miljoen zijn. De regering zal ernaar trachten een verhouding 6-14 te realiseren. In de belangrijkste glastuinbouw- provincie Zuid-Holland heeft men thans door de grote streekplanactivi- teit een duidelijk beeld van de be schikbare ruimte. In „Haagse agglo meratie" en „Rijnstreek-West" is dat niet veel. maar in het streekplan „Rijnstreek-Gouwe" komt ongeveer 1800 hectare beschikbaar. „Toch be vredigt de Zuidhollandse streekplan methode om de ruimtelijke ordening van het landelijk gebied te realiseren door verbodsbepalingen (bestemmin gen) noch de planologen, noch de tuinbouwwereld." Studiegroep Met als één der belangrijkste uit gangspunten dat „de kassen een maatschappelijk verschijnsel zijn en als zodanig moeten worden geaccep teerd" is nu al één jaar gestudeerd in een werkgroep van het ministerie landbouw en visserij op een andere methode. Onder de naam „Kas landschap" verricht deze commissie thans haar werk en zij zal binnen kort haar bevindingen rapporteren. Ir. Prillevitz vervolgde: „Door de Pessimistisch Daarna was hel woord aan drs. Camps, die heel wat minder optimis tisch was over de mogelijkheden van het Noorden. „Ruimtelijk gezien is er geen noodzaak om buiten het westen van het land naar produktie - gebieden te zoeken". Drs. Camps verwachtte een sterke intensivering van de bedrijven in de „Kring" (van Zuidhollandse tuinbouw be drijven). Ook zal het gemiddelde areaal per bedrijf moeten verdub belen (tot 6 a 7000 m2 per bedrijf). De benodigde ruimte zal voor een groot deel vrij komen door afvloeing van kleinere bedrijven- Enkele scherp gestelde conclusies maakten de longen van afgevaardigden uit het Noorden al vlot los. „Er is geen behoefte aan een beleid, dat gericht is op extra of kunstmatige stimulering van de tuinbouwvestiging, aangezien een beleid, gericht op instandhouding en sanering van bestaande bedrijven reeds de nodige produktie-uitbreiding zal meebrengen." Drs. Camps eindig de met de mededeling, dat eerst naar het algemene tuinbouwbelang moet worden gekeken. „Dat kan weieens niet kloppen met de belangen van streken en ondernemers". We moeten de bestaande bedrijven begeleiden en alle hulp bieden. Forum Met een forum waarin naast de in leiders ook de heer M. van der Sar uit 's-Gravenzande en de heer S. H. Venhuis uit Erica (twee praktijk mensen) zitting hadden, werd de ge hele middag gediscussieerd over de vragen die opgeworpen waren. „De heer Camps onderschat de mogelijk heden, die er voor het Noorden zijn", was de mening van verscheidene in- terpelilanben- De heer Venhuis was van mening, dat de factoren die vroe ger golden voor de vestiging van een tuinbouwbedrijf (ligging, klimaat e.d.) nu niet meer gelden, mede door mo derne apparatuur. Verscheidene spre kers wezen daarna op de vanouds meest gunstige positie van het West- land in de vaderlandse tuinbouw („vooral het gebied in de omgeving van 's-Gravenzande"). Uitgebreid werd daarna van gedachten gewisseld over de belteidlkwesties voor de toekomst. Onderzoek brand in Duivendrecht AMSTERDAM De officier van justitie van de Amsterdamse rechtbank heeft een uitgebreid proces-verbaal gevraagd over de brand in het rusthuis in Duivendrecht, waarbij vier bejaar den om het leven kwamen. De rijkspolitie heeft gezegd, dat zo lang niet anders blijkt, zal worden vastgehouden aan de verklaring van de inspecteur voor Bejaardenzorg in Noordholland dat op 14 februari alles in orde was. Aangenomen wordt, dat de brand is veroorzaakt door de 68-jarige heer Sibbelee, die gedeeltelijk verlamd was Hij was een verwoed roker en zou zyn sigaar hebben aangestoken door een doosje lucifers tussen zijn knieën te klemmen. Intussen hebben de heren J. de Wit en N. W. Mostert, leden van de Pro vinciale Staten in Noordholland voor de PvdA vragen gesteld aan Gedepu teerde Staten over de brand. Zij wil len vooral zekerheid hebben of het bejaardenhuis wel alle voorzorgsmaat regelen had getroffen voor brandvei ligheid. Unilever zal 28 februari 13 uur 46 de voorlopige cijfers over 1966 en het slotdividend op gewone aandelen bekend maken. De vereniging van financierings ondernemingen in Nederland heeft het tijdschrift ..kwartaal-facetten dat dus vier maal in het jaar verscnijnt, het licht doen zien Het eerste nummer be vat een inleiding van de minister van economische zaken, drs. J. A Bakker, een studie van prof. dr. Ernest Zahn te Amsterdam over „persoonlijke financiën in deze tijd", van dr. J. R. M. van den Brink <AMRO-Bank) over „de massale verstrekking van kleinfcrediet voor con sumptieve doeleinden", enz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5