PvdA weigert antwoord op vragen informateur Weer een getuige dood F CA*»** NIET PRATEN ALS DE VVD ERBIJ IS Dolfinarium overdekt Commentaren SOEKARNO DRAAGT ALLE MACHT AAN SOEHARTO OVER Tijdelijk buien PROCËSTEGEN SOEPARDJO BEGONNEN CA®1 Donderdag 23 februari 1967 67SIO jaargang ■fe Hervormde Kerk wil ge sprek met Ka merleden pag. Kernmerk VV 't Gaat om het baantje pagina 11 MEMORANDUM: TEKST GEHEEL OP PAG. 7 Provo (leeft te zorgelijk uit de raad AMSTERDAM Het Amsterdamse Provo-raadslid Bernard de Vries heeft het niet gemakkelijk. Hij heeft maar twee kamers, waar hij samen met zijn jonge vrouw Son- ja moet huizen. Bernard moet zijn omvangrijke cor respondentie afhandelen in een kamertje van twee bij vier meter. Dit alles is de reden waarom hij gisteravond bedankte als raadslid, hoe leuk hij deze functie ook vond. Bernard de Vries, die steeds heeft volgehouden zonder jasje en das in de raad te verschijnen en zelden het .voord voerde, wordt vermoedelijk opgevolgd door provo Luut Schim- melpenninck. Nummer twee op de I lijst staat mevrouw Irene Don- in de Weetering. Maar zij schijnt niet voor het raadslid- atschap te voelen. l|i ROME Rome heeft het vandaag BEonder melk en busvervoer moeten fljïoen. Het personeel van de centrale Mmelkinrichting en van het gemeente lijk vervoersbedrijf is voor 24 uur in tytaking gegaan om kracht bij te zetten lp an zijn looneisen. (Van onze parlementsredaetie) T^EN HAAG De PvdA- fractieleider, drs. Den Uyl, heeft geen rechtstreeks ant woord willen geven op de vier centrale punten waarover de kabinetsinformateur, prof. Zijl stra, in zjjn memorandum een oordeel van de vjjf fractie voorzitters had gevraagd: de rechtsvorm van de onderne ming, de olie- en gaswinning, de staatsdeelneming in parti culiere bedrijven en de grond- politiek. De overige vier fractieleiders gaan in hun antwoord aan prof. Zjjlstra wèl op deze pun ten in. Ook mr. Toxopeus (lib.), die echter met drs. Den Uyl bezwaar heeft gemaakt tegen de door de informateur gevolgde methode. Het memorandum en de antwoorden van de vijf fractieleiders zijn van daag door de informateur voor publi- katie vrijgegeven, nadat de Kamer fracties er gisteren praktisch de hele dag over hebben vergaderd. Aan de hand van de antwoorden zal de informateur nu moeten kiezen tus sen de partijen die wel en die niet voor samenwerking in regeringsver- band in aanmerking komen. Dat zal, gezien de aard van de ant woorden, die nogal genuanceerd zijn, geen gemakkelijke opgave zijn. PvdA-aanvoerder drs. Den Uyl mo tiveerde zijn weigering om recht streeks op de vier genoemde hoofd punten te antwoorden, als volgt: „Bij een kabinetsformatie mag niet worden voorbijgegaan aan wat vóór de verkiezingen door de partijen is ge steld. Partijen hebben hun verkiezings programs vastgesteld; zij hebben in de verkiezingstijd hun doeleinden en mid delen aan de kiezers voorgehouden. De kiezers hebben op 15 februari geoor deeld. Helaas heeft dat niet tot een duide lijke uitspraak geleid. Nu echter PvdA en VVD vóór de verkiezingen hebben uitgesproken, dat zij niet met elkaar een kabinet zitting zullen nemen, acht ik het onwaarachtig in te gaan op besprekingen over een regeringspro gram. zolang daarbij de VVD is be trokken. Daarom moet ik ten aanzien van de onder punt 7 van het memorandum bedoelde punten (het bewuste viertal red.) volstaan met te verwijzen naar het program van de PvdA. De PvdA blijft uiteraard bereid tot reëel over leg over een regeringsprogram met een (in)formateur, die gekozen heeft een regeringscombinatie met de PvdA. Met andere woorden: de PvdA is niet bereid haar kaarten op tafel te leggen zolang de (in)formateur niet eerst heeft gekozen. Deze opstelling van de socialisten maakt het prof. Zijlstra bijzonder moeilijk op grond cle antwoorden der fractieleiders een zakelijke keuze te doen tussen PvdA en VVD. Tenzij ^lij redeneert: de PvdA heeft geen duidelijk antwoord op mijn vier punten willen geven, de VVD heeft dat op zekere hoogte wel gedaan, dus kies ik voor een rege ringscombinatie met de VVD. Ook andere fractieleiders legden na afloop van het beraad over het memo randum - korte verklaringen ai. P/Ir. Beernink (CHU) zei, dat zijn fractie het stuk in positieve zin heeft bena derd. „Er zullen bij de formatie nog, wel enkele moeilijkheden rijzen. Daar- heeft echter de informateur geen last." De extraparlementaire opzet die de informateur voor ogen staat (geen gedetailleerde programma-afspraken) past volgens mr. Beernink geheel in de christelijk-historische opvattingen ter zake. Mr. Biesheuvel (ARP) verklaarde, dat zijn fractie een unaniem standpunt tegenover het memorandum heeft inge nomen. Een ander a.r. Kamerlid ver klaarde. dat zijn fractie zich niet zon der meer met het streven naar een extraparlementair kabinet akkoord kan verklaren. Mr. Toxopeus (VVD) zag op grond van de vier hoofdpunten van het me morandum meer mogelijkheden voor samenwerking van de drie confessione le partijen met de VVD dan met de PvdA. Van KVP-zijde werden geen verklaringen afgelegd. 1 NEW ORLEANS Een belang-1 rijke getuige van Garrison, de of-1 ticier van justitie in New Orleans, is gisteren dood gevonden in zijn 'om3zich3voor' flat. Het is David W. Ferrie, die achtervolgers Een sleutelfiguur wordt genoemd I verbergen, in het nieuwe onderzoek naar de' Twee dagen fnoord op president Kennedv Een tweede sensationele ontwik keling in de Kennedy-affaire is. I dat de officier van justitie van Pensacola (Florida) zich eveneens inspant in het hernieuwde onder- i zoek eh de opgraving heeft ver- I zocht van Thomas Killam. Deze I man. die in nauwe relatie stond met Jack Ruby, die moordenaar Oswald neerschoot, is 17 maart 1964 onder verdachte omstandighe den om het leven gekomen. Achtervolgd zijn dood zei Tho mas Killam nog te gen «ijn broer ..Ik ben ten dode opgeschreven. Ik ben het vluchten 5 moe. Ik zal niet David W. Ferrie verder gaan." Prins Claus werd tijdens zijn privébezoek aan de Westfriese Flora geconfronteerd met een bak crocusjes, die door kweker C. M. Berbee naar hem werden genoemd. Naast de Prins de heer S. Schaper, voorzitter van de Westfriese Flora. Koekoek vergat tv-uitzending (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gisteravond om 20 mi nuten over 8 meldde de tv-omroep- ster voor de camera dat de uitzen ding van de politieke partijen dit maal niet zou doorgaan. Wat was er aan de hand? Het was de beurt van de Boerenpartij om propa ganda te maken, 's Middags zat men in de NTS-studio netjes te wachten om de opname te maken, maar al wie er verscheen, geen Hetty Ben- nink en geen Boeren partij-afge vaardigde. Tenslotte belde men boer Koekoek maar eens op en toen bleek, dat de Boerenpartij helemaal vergeten was, dat na de verkiezingen de normale woensdag-uitzending en toch door- Men kon zonder voorbereiding zo gauw niets bedenken om te doen voor de camera en liet dus r verstek paan...» HARDERWIJK Flipper zal men straks winter èn zomer mi Harderwijk kunnen zien. Het is de bedoeling dat er een overdekt zwembad voor deze dieren wordt gebouwd, waar honder den mensen de befaamde shows van „flippers" en andere waterdieren kunnen volgen, weer of geen weer. Soekarno DE DJAKARTA Na 22 jaar aan het hoofd van de Indonesische re publiek te hebben gestaan, is Soe karno gisteren zijn laatste be voegdheden kwijtgeraakt. De mi nister van voorlichting, Moham med Diah, maakte gistermiddag voor de radio bekend, dat de pre sident alle macht aan generaal Soeharto, de „sterke man" sinds de mislukte staatgreep van okto ber 1965, heeft overgedragen. Soekarno blijft nog wel in naam president. Hij heeft namelijk bedongen, dat Soeharto hem over belangrijke staatszaken rapport moet uitbrengen, 17 maart 1964 vond Thomas Killam zijn einde. Hij heeft nooit verteld door welke agenten hij werd achter- volgd. Men vond hem met diepe sne- De broer van Thomas Krllam Earl d(m ,n de ha,s kee, ver00r2aak, Jee om de opgravmg verzocht. Hi! d d >elde mee dat Thomas na de dood hjj zJ„moord Phad De p^rd achtenrohid. S arts sprah van een onge- I Killam was getrouwd met een strip- David W. Ferrie is de vijftiende ge- lease-danseres in de nachtclub van tuige in de Kennedy-affaire, die over- Pack Ruby in Dallas. Verder woonde leed. Een vriend van hem, die nu duch- Killam in Pensacola samen met eentig door de politie aan de tand wordt „Klaarblijkelijk zelfmoord gepleegd. Wij hadden besloten Ferrie volgende week te arresteren. We hebben te lang gewacht." Vorige week zaterdag vertelde Fer rie nog dat de officier van justitie hem bij het onderzoek had betrokken,! omdat men dacht, dat hij de bestuur der was van een ontsnappingsvlieg tuig in het complot om Kennedy te vermoorden. Ferrie was eigenaar van een vlieg- j bedrijf. Ook werkte hij als recher- j cheur. In het telefoonboek staat ach- ter zijn naam ..psycholoog" Kort na de moord op Kennedy is hij aangehouden.De justitie liet hem weer gaan toen Oswald was gear resteerd. Op de dag. dat Kennedy werd -ver moord, was hij met enkele vrienden naar Texas gereden. Bij zijn terugkeer in New Orleans was hij verhoord. La ter had men hem nog eens verhoord. De plotselinge dood van Ferrie is de laatste in een reeks van verdachte sterfgevallen van personen, die op een of andere manier betrokken waren bij de moord op president Kennedy. Het is begonnen met de vermoede lijke moordenaar Oswald, die twee da gen na de aanslag werd doodgeschoten door nachtclub-eigenaar Jack Ruby. Ruby zelf overleed kort geleden heel snel aan kanker in een ziekenhuis De vier Oostduitse tieners twee jongens en twee meisjes die naar het westen vluchtten door tijdens een zware storm het Tel- tow-grenskanaal over te zwem men. Uit veiligheidsoverwegingen zijn de namen niet bekend ge maakt. pekere Jack Carter, een oude vriend gevoeld, vond hem in zijn flat. Ferrie voordat een nieuw proces tegen hem van Lee Harvey Oswald, de moorde- was geheel ontkleed. Over zijn hoofd j kon worden begonnen, naar van Kennedy. was een laken getrokken. Naast hem Een belangrijke getuige zou ook Tho- In de dagen van de moord woonde trof men een aantal pillen aan. mas Killam zijn geweest, wiens stoffe- Killam in Dallas. Maar hij was in Flo-I Officier van justitie Garrison: I lijk overschot nu wordt opgegraven. Samen met Hollywood-ster Eliza beth Taylor luistert dit meisje uit Cotonou in Dahomey (West- Afrika) naar een dialoog, uitge sproken door mrs. Taylors acteur echtgenoot Richard Burton. De Burtons zijn bezig met de opnamen voor „The Comedians" onder regie van Peter Glenville en naar een script van Graham Greene. telkens wanneer Soekarno dat lijk vindt Waarnemers in de Indonesi sche hoofdstad noemen dat een ver gaande concessie aan het oude staats- Men neemt aan dat het raadgevend Volkscongres Soekarno definitief zal ontslaan wanneer het op 7 maart bij een komt. De kans bestaat zelfs, dat het congres dan zijn berechting zal eisen, omdat hij schuldig wordt geacht aan medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep. GOEDGEKEURD Het document waarin de machts- overgave is vastgelegd, is gedateerd op 20 februari. Het stuk schijnt gisteren bekrachtigd te zijn op een bijeenkomst met alle ministers en de bevelhebbers van de strijdkrachten, die nog geen uur heeft geduurd. De ministers kwamen na afloop met een lach op het gezicht uit het met prikkeldraad afgesloten paleis. Militai ren hadden inmiddels strategische punten in de stad bezet, waar het ech ter rustig bleef Het document dat Soekarno (65) heeft ondertekend, luidt als volgt: „De president, zich ervan bewusl zijnde dat het huidige politieke con flict in het belang van het volk, de natie en het land een eind moet nemen, kondigt hierbij aan: Voor vervolg zie pag P Twee kuikens uit één ei STEENWIJK Een postduif van de heer K. Weidema uit Steenwijk heeft gisteren uit één duiveëi twee kuikens gebroed. De twee jongen, een geel en een paars kuiken, maken het goed. Volgens de veearts is het uitbroe den van twee duifjes uit één ei een zeldzaamheid. QUITO Acht kinderen uit één I gezin zijn gisteren in de omgeving van Quito (Ecuador) om het leven gekomen toen hun woning door een aardverschuiving werd getroffen. De ouders waren op het moment van de beving niet thuis. De verschuiving is toe te schrijven aan de overvloedige i regenval van de afgelopen weken. DE BILT Een in diepte toegeno men depressie is van Ierland via Wales in noordoostelijke richting naar de Noordzee getrokken. Aanvankelijk stroomde hierdoor zachte en vochtige lucht naar ons land waarin de tempe raturen in de vroege ochtend nog waarden bereikten van 11 a 12 graden. Een koufront dat vanuit het westen opdrong, deed de zuidwestelijke wind tijdelijk tot stormkracht aanwakkeren, waarbij windstoten van meer dan 100 km per uur werden gemeten. Een veld met stormen uit west tot noordwest dat zich aan de achterzijde van de depressie bevindt, trekt over ons land naar het noordoosten weg, waarna een naderbijkomende rug van hoge luchtdruk voor enige weers- verbetering zal zorgen. DE BILT Wisselend bewolkt met aanvankelijk buien, waarvan sommige met hagel. Wind tussen noordwest en west, afnemend tot vrij krachtig of matig, maar aan de kust in de avond nog stormachtig tot hard. Vrij koud. 24 februari: zon op 07.38. onder 18.0». maan Oosterse diplomatie verstaat vaak de kunst om iemand met zo weinig mogelijk gezichtsverlies een onvermijdelijke nederlaag te be zorgen. Daarin is men ook ten aan zien van Soekarno geslaagd. Het doorhakken van de knoop was metterdaad geboden geworden. In een kanttekening op onze tweede pa gina hebben wij nog deze week een uiteenzetting gegeven van de proble matiek welke hij had opgeroepen. Hij was inderdaad een belemmering geworden voor de verdere ontwikke ling van zijn land. De vraag was al leen: hoe van hem af te komen? De vraag die nu nog blijft is: zal men op de een of andere manier toch niet last van hem houden? De man die eens het Indonesische rijk tot een eenheid heeft gemaakt, zij het als regel met ondemocratische middelen, kan nu binnen dat rijk nog altijd een onrustig element vormen. Ook met het oog daarop mag men het nieuwe bewind wel de wijsheid gunnen die het zal behoeven. En het land de rust die in alle opzichten nodig en wenselijk is, óók voor de doorwerking van het evangelie. Wijs advies TIET zijn wijze woorden die ds. Landsman geschreven heeft in Hervormd Nederland en die 'wij el ders in onze krant van vandaag bre der weergeven, woorden die verdie nen ter harte te worden genomen. Ook wij hebben ons de afgelopen weken enkele malen veroorloofd te waarschuwen dat al die drang tot deconfessionalisering verwerpelijk moet heten. De huidige verwarring in onze politiek menen wij mede met dit verschijnsel in verband te moe ten brengen. Men heeft gepoogd los te maken zonder er iets beters voor te kunnen geven. En daarnaast het appel op de chris telijke partijen om ernst te maken met hetgeen zij zeggen vóór te staan: politiek naar het evangelie. De kerk heeft vanuit haar bijzonde re plaats in ons leven een zowel vertroostende als vermanende taak. Zij heeft die jegens allen, ook jegens de christelijke partijen die immers niets minder dan de naam van Chris tus met hun organisatie in verband willen zien. Wij weten dat zij deswege ook op het woord van de kerk acht zullen DJAKARTA Vanmorgen is in de Indonesische hoofdstad het proces begon nen tegen de 44-jarige brigade-generaal Soepardjo, die ervan wordt beschuldigd het militaire brein te zijn geweest achter de mislukte staatsgreep van oktober 1965. Soepardjo kwam in een kogelvrije auto bij het gerechtsgebouw aan. Het gebouw wordt zwaar bewaakt en is omringd met geschutsstellingen. Soepardje is commandant geweest van de strijdkrachten op West-Borneo. Hij is de hoogste officier die door de bijzondere krijgsraad wordt berecht. Het proces wordt geheel door de Indonesische radio uitgezonden. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE -—^ABONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1