,,'t Gaat om het baantje Hits Bobby Vinton op goede langspeler VEELBELOVEND ZANGERESJE Rekensom ontraadselt geheim van stemhokje Jimi Hendrix: free feeling NIEUWE ster aan het pop firmament: de Amerikaan se zanger-gitarist, componist en showman Jimi Hendrix. Hij is de exponent van een nieuw soort muziek, dat hij „free feeling" noemt, een mengsel van rock 'n roll, freak-out, blues en „Jimi Hendrix-fla- vour". Na zijn eerste show in Engeland kreeg hij het etiket „Mr. Phenome non" opgeplakt. Zijn optreden is een happening: hij springt over het toneel, bespeelt zijn gitaar met han den. tanden, ellebogen en micro foonstandaard of raspt ermee langs de versterkerkasten... Ex-Animal Chas Chandler ontdek te hem in Greenwich Village, een voorstad van New York, waar ook Bob Dylan en The Lovin' Spoonful hun carrière begonnen. Jimi Hen drix had toen al naam gemaakt als begeleider van B.B. King, Solomon Burke. Little Richard en Ike en Ti na Turner. Als solist trad hij op in Joey Dee's Starliters. De beide andere leden van Hen drix' Experience zijn bas-gitarist Noel Redding en drummer Mitch Mitchell, die een jaar lang speelde in The Blue Flames vanGeorgie Fame. De eerste single, die in Engeland werd uitgebracht, is als een raket omhooggeschoten. Volgende maand komen Jimi Hendrix en zijn begelei ders voor tv-opnamen naar België, Duitsland en Nederland. „Bobby Vinton's Greatest Hits" staan op Epic PBN S-26098. Een fijne langspeler met rustige num mers. Uitschieters zijn: ..Roses are red". „Mr. Lonely", „Over the mountain" en „Trouble is my middle name". Voor de echte liefhebbers van goede dixieland signaleren wij „The New Orleans Syncopaters". Op Artone POS 242 is het motto: „Hev look me over", natuurlijk met o.a. „Charleston" en het ster ke Basin Street Blues". „Together Again" (Artone PAP S-520) geeft alle stijlfacetten van Ray Charles te beluisteren. Goede nummers dus op het gebied van rock, rhvthm and blues en jazz. Na de titelsong gaat onze voor keur uit naar ..I've got a tiger by the tail" en „Blue moon of Ken tucky". En nu een rijtje singles. Een goede kans op een plaats in de top-40 heeft Jimmy Rufflin met ..I've passed this way before". Op de andere kant van Tamla Mo town GO 25.486 draait „Tomor row's tears". „Les Cruches" zijn wel zeker van succes, vooral met de B'kant van hun plaat: „Nose for trou ble". De geraffineerd gestreken „gipsy-sound" doet het lekker. Op de voorkant ondersteunen bla zers „It's always me". (CBS 2560). Op Artone AP 25.496 presen teert Tommy Rode „It's now win ters day" en „Kick me Charlie''. Bobby Vinton is op Epic 5-10090 te beluisteren in „Coming home soldier" en „Don't let my Marv go around". Rudy van Daim zal ongetwij feld de liefhebbers van krontjong een plezier doen met zijn liedjes „Sari nan dé" en „Burung Kaka- tua", die op Funckler DW 45.261 zijn opgenomen. Paula Dennis haalt „Jeanet uit Broek in Waterland" en zingt daarna met sentiment „Als je wil en je mag en je kan niet". En dat allemaal op Artone DS 25.489. Sjakie Schram zal zijn eigen pu bliek hebben voor de meezinger „Allemaal op de bok" en „Adam en Eva" (Artone DS 25.498). Bobby Vinton T rems zijn er weer „Here comes my baby" van The Tremeloes ook in ons land uitge bracht is doorgedrongen tot de Engelse Top-10. De vier Tremeloes, ook bekend als de Trems, hebben vier jaar sa mengewerkt met Brian Poole. Ze maakten „Do you love me" en „Twist and shout" tot grote hits. Brian Poole en de andere Trems besloten vorig jaar uit elkaar te gaan, omdat hun succes taande. Poole ging het cabaret in en de overblijvende Tremeloes begonnen aan de opbouw van een nieuwe ima ge en een nieuw repertoire. Hun eerste plaat werd de Len- non/McGartney-compositie „Good day sunshine". Cat Stevens zorgde voor de volgende met zijn „Here Het is een nogal droevig lied, door de Trems op hoog tempo ge bracht, compleet met handgeklap en vrolijk gefluit. Het fluiten was een ezelsbruggetje om de melodie beter te kunnen onthouden, maar het klonk zo goed, dat zij het ook bij de plaatopname deden. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 Phonogram heeft de eerste langspeelplaat van het twintig jarige zangeresje Elly Nieman ten doop gehouden. Een jaar geleden werd zij op een talentenjacht in Eindhoven ontdekt. Haar zang en voor dracht maakten indruk. Het had er alles van, dat Elly Nie man van de ene ddg op de an dere beroemd zou worden ge maakt. Dat gebeurde echter niet. De bazen van Phonogram besloten, dat het zangeresje zich in alle stilte verder moest ontwikkelen, daarbij geholpen door deskundi- Elly Nieman gen, die haar optreden bijschaafden. Toen de tijd rijp was, twee maanden geleden, werden de eerste opnamen voor haar lp ge maakt. Het residtaat mag ge hoord worden: haar zelf geschreven liedjes hebben een oorspronkelijk karakter, zij zijn sprankelend en spontaan. Elly Nieman, die zichzelf op de gitaar begeleidt treedt regel matig op in een cabaretprogram ma met Joop Pannekoek en Rik- kert Zuiderveld. Shirley op eigen henen ZANGERES Shirley Zwerus heeft gebroken met de man, die haar ontdekte en bekendheid heeft gegeven. Zij heeft haar contract met manager^ Frans van Klingeren, I directeur van het theaterbureau Anova. per 1 maart opgezegd. In juli 1963 ontmoette Van Klinge ren het toen zestienjarige, uit Haar lem afkomstige, meisje in de Car rousel-bar aan het Amsterdamse Thorbeckeplein, waar zij optrad. I Onder zijn leiding maakte Shirley fl een bliksemcarrière. Zij ging op fl tournee naar Polen. Duitsland, H Zwitserland en België. Aanleiding om het contract niet te verlengen was het voortdurende verschil van inzicht over het beleid, zowel artistiek als zakelijk. Commentaar van Shirley: „Ik ben mezelf en mijn manager ontgroeid. Ik heb er geen zin meer in, hits te blijven zingen. Ik ga me nu hele maal wijden aan rhythm and blues, gecombineerd met jazz. Binnenkort gaat zij een toernee door Rusland maken. Engeland en Amerika staan ook op haar pro gramma. "PkEZE foto is van de Haagse beatgroep Chapter II (voorheen The Young Ones), waarvan drie leden manager Herman Batelaan in de steek heb ben gelaten. Links op de foto staat solo-gitarist, Wim Löhr, die zijn contract met met het management niet heeft verbroken. Herman Batelaan is in een gering aantal jaren een van de meest invloedrijke mannen van de vaderland se showbusiness geworden. 'Nu bijna al zijn artiesten kwaad zijn weggelopen is hij zo goed als brodeloos. DEN HAAG Bijna vijftig jaar lid ge- weest van de ARP. Vervolgens naarstig en zeer serieus gezocht waar het po litieke onderdak nu gevon den moest worden (confes sioneel moest liet blijven, dat stond vast)Beginselpro gramma's bestudeerd. Bij vertegenwoordigers van di verse partijen op visite ge weest. Tenslotte: lid van de KJ P geworden. Deze orginele keuze, want de ARP won toch en de KVP ver loor, deed de man wiens naam zeer velen nog vertrouwd in de oren moet klinken: Jilles Lim burg. De auteur van De Twijfe laar en vele andere romans 24 in totaal die op „het chris telijke erf" van voor de oorlog gretig aftrek vonden. Trouwens, die nog stééds een behoorlijke lezerskring hebben. Aldus z'n uitgever en aldus bibliotheken. Gunst, lééft hij nog, was een en andermaal de reactie van ouderen, die we over hem vertelden. En hoe! Met zijn 66 jaren, blozend en wel. sportief en wel (ik temiis nog elke dag) op een keurig flatje in de Haagse nieuwe wijk Mariahoeve. Bijna tien jaar in de echt vereend met twintig jaar jongere vrouw Rosa (genoemd naar Rosa Luxem burg. de hoogstaande, uiterst linkse socialiste, die werd vermoord in de tijd dat mevrouw Limburg geboren ANARCHISTISCH Ja, z'n vrouw is voortgekomen uit een nogal anarchistisch milieu. Haar broer kreeg de naam Ferdinand uit verering voor Domeia Nieuwenhuis. Zoals voor Limburg de jongelingsver eniging een leerschool was, zo bleek dat voor haar de AJC te zijn: haar jeugd en de sombere crisisjaren zijn er toch nog gelukkig door geworden. Uit die tijd heeft ze vast haar niet uit te roeien vertrouwen in de man nen van de PvdA overgehouden" zegt haar echtgenoot. Maar goed: de eeuwige vrijgezel Limburg is dus ten laatste gezwicht voor een regelmatig(er)gezinsleven. Hij leerde Rosa destijds kennen op het kantoor van de, helaas na de oorlog niet teruggekeerde, Stuwdam, het frisse tijdschrift dat het verre van De Spiegel won, die toen nog lang niet aan offset-druk toe was. Hij bekostigde haar toneeloplei ding (is het niet net opnieuw een roman?), want „ze wou zo graag en ze kan er ook wat van: ze heeft o.m gespeeld bij het Zuid-Nederlands j Toneel". Limburg dacht toen: „Ze zal wel met de een of andere acteur", maar Waarom ik wegging bij de ARP hè? Laten we daar maar es mee be ginnen zegt Limburg opgewekt, als hij zelfstandig goeie koffie heeft ge brouwen, die hij met een zojuist in het portiek van de bakker betrokken gebakje completeert. M'n vrouw is blijven werken, weet je. Kan ze niet laten. Heb trouwens nooit een snelle re typiste gezien. EÉN IDEAAL Maar die ARP dan. Daar heb ik altijd bergen kritiek op gehad. Maar ik bleef omdat haar beginselen ook de mijne waren. „Daarom mag je niet JILLES LIMBURG mond vol over eenheid Ton van der Hammen niet meer, door dat andere klimaat". Och och GPV, SGP, KVP, ik heb ze alle maal bestudeerd. Het is de laatsle geworden. Waarom? Omdat deze con fessionele partij het meest met de daad bewezen heeft een werkelijk sociaal beleid te willen voeren. Ik wijs op de Bijstandswet van Van Thiel en Klompé, die er op neerkomt dat de hele gemeenschap die zaak tot de zijne moet maken. SOCIAAL weg" zei ik vaak tegen mezelf. Van hieruit moet je werken voor het ide aal: één christelijke partij in Neder land. Dat ideaal is niet iets van de laatste jaren. Voor UH- en AR-mensen die van het begin af met hart ci> ziel in het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben mee gewerkt is het eral wel veertig jaar of langer. Mijn vader zei nog. „Wan neer Kuyper en Lohman er niet meer zijn, dan zullen hun opvolgers de eenheid zeker als hun eerste taak Inmiddels gaat er een halve eeuw voorbij. De tijd komt na de oorlog te hulp. Dan. met het optreden van 'net kabinet-Cals, is de kloof ineens die per dan ooit. Want voor drie mi nisterszetels en wat staatssecretaris sen gaat de ARP door de knieën, wordt een groeiende eenheid doorbro ken en de onzinnige verdeeldheid weer voor jaren gecontinueerd. Jazeker, uit solidariteit had de ARP met de CHU in de oppositie moeten gaan. Ze maken mij nu nog niet wijs dat het landsbelang met AR-deelneming aan die regering was gediend. Integendeel: KVP en PvdA beschikten over een uitsteken de meerderheid; de ARP had beter de oppositie kunnen versterken. GEEN DADEN Dit gebrek aan solidariteit van de ARP met de CHU heeft me doen besluiten weg te gaan. Ik weet nu zeker dat de heren wel de mond vol hebben over eenheid,(al is „de tijd NU nog niet rijp" (de baantjes, ziet u). maar dat die hun helemaal niet gelegen komt. Geen daden maar woorden? Dan goeiendag, heb ik toen gezegd, met een lang Open Brief aan Roolvink als afscheidsca- onder meer bij CHU-secretaris Schol- te geweest, die hier vlakbij woont. Weet u wat die zei? Samengaan tus sen ARP en CHU gebeurt nooit, we gens klimaatsverschillen. Goeie mop. Zo grof had ik het nog nooit ge hoord. Wel best met elkaar overweg op een CNV-vergadering en binnen de NCRV, maar nee, als het dan over politiek gaat kan het ineens En wat velen niet weten: die Bijstandswet heeft ook de alimenta tieplicht afgeschaft. Ik bedoel: de plicht van kinderen om hun ouders te moeten onderhouden. Wat dat in het verleden een ellende heeft gege ven! Hele families zijn er door uit elkaar gegaan. Een zegen hoor, dat die plicht, althans voor mensen die onder de 20 mille verdienen, d wen en. Nou en dan is er oud-minister Veldkamp op wiens initiatief heel wat sociale wetgeving tot stand is gekomen. Ik denk verder aan dp van ouds levende gedachte van medezeg genschap in KVP-kring. Maar al was het alleen maar die Bijstandswet, die is voor mij al ge- Andere partijen ook sociaal? Wel ke dan? Vertel het me eens! De ARP'en de PvdA soms. Man. als er twee beginselloze partijen bestaan, dan zijn die het. Jaja, beide partijen praten wel erg dierbaar, maar de praktijk is om te huilen. Oké. ik geef voorbeelden. Over het INKOMEN. Een tandarts, die in lut- telijke jaren kapitalen bijeen kan ga ren. als-ie daar zin in heeft, een on dernemer die hetzelfde kan doen.... Maar een werkman, laten we zeggen in het bouwvak, waar schreeuwend behoefte aan is en die destijds een beetje meer loon werd geboden, neemt (o, foei) zwart loon aan... En wat te denken van het maar verder uit elkaar rukken van hoge en lage inkomens door die ellendige vijfprocents loonronden? Over het WONINGTEKORT. Na de oorlog is de politiek voortdurend geweest: wie geld heeft mag direct bouwen. Graag zelfs. WONINGPROBLEEM Ik vraag: Is het niet socialer als geldbezitters en niet geldbezitters ge lijkelijk behandeld worden en alle bei „in de rij gaan staan". Ik zal kort zijn: met name de ARP en de PvdA hebben van het woningtekort een woningvraagstuk gemaakt, waar we nu nog steeds mee zitten. Want wat is de praktijk van van daag? De woningwetwoningen voor 1966 en 1967 van het plan Bogaers zijn niet voor de werklui, want die kunnen ze niet betalen. Heel wat veranderingen, de huwe lijkse staat, grijnst hij terwijl hij met een weids handgebaar zijn kraakheldere woning omvat. KOPIJ M4 Moest je vroeger bij me komen, als ik een schoon overhemd ging aan trekken (hij loopt naar een kast die hij op een kiertje opent). Zo moest ik het er dan uitvissen, anders rolde er de hele santekraam uit. Maar nu? Ferm wordt de kastdeur opengetrok ken. waarachter alle textiel van Hui ze Limburg waterpas, ja wiskundig opgestapeld ligt te pronken. Haha- ha. STRIJD] AARDIG Deze Jilles Limburg te ontmoeten is een prettige ervaring. Een onder houdende. strijdvaardige, sociaal be wogen man, die uiterst kritisch door het leven gaat en bij voorkeur niet op geijkte paadjes wil lopen. Een man „die het geloof heeft behou den", wat hem er niet van doel te rugschrikken vele gelovigen de man tel uit te vegen. Een man, die heel eigen gedachten koestert. Terecht en niet terecht. Een burger die fel oordeelt en veroor deelt. Terecht en niet terecht. Ie- mand, die geen blad voor de mond j neemt. Terecht en niet terecht. Kort om een intensief levend, eerlijk mens op zoek naar gerechtigheid, om het eens wat gewichtig te zeggen. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Een week geleden kon iedere Nederlander, die daartoe gerechtigd was, z(jn stem uitbrengen voor de be langrijke Tweede-Kamerverkiezingen. Lang niet iedereen is bereid openlijk van zijn politieke kleur te getuigen en toch heb ben rekenwonders nu een methode gevonden om iedere Neder lander „het geheim van het stemhokje" te ontfutselen. U laat zo'n geheimzinnige stem mer het lijstnummer van zijn favo riete partij opschrijven. Dan moet dat getal met twee worden verme nigvuldigd. Daarna moet hij er 5 bij optellen, vervolgens het gevon den getal met 50 vermenigvuldi gen. Bij het nieuwe cijfer wordt het sterfjaar van Lodevvijk XIV opge teld. Als de jaartallen niet meer zo goed in het hoofd zitten, vertelt u er bij. dat dit 1715 was. Is de ondervraagde persoon in 1967 nog niet jarig geweest, dan moet hij een 1 bij het nieuwe ge tal optellen, is hij wél jarig ge weest een 2. Van dit totaal wordt het geboortejaar afgetrokken. U krijgt dan een getal van drie cijfers. Het eerste is gegarandeerd het lijst nummer en de twee overi ge vormen samen de leeftijd van de betrokkene. Een voorbeeld: lijst 7, tweemaal 7 is 14, vijf er bij. wordt dus 19, maal 50. wordt 950 plus 1715 is 2665 met 1 er bij. maakt samen 2666 min geboortejaar 1922 is 744. De ondervraagde heeft op lijst ze ven gestemd en is 44 jaar oud. Gewone werkmensen profiteerden praktisch niet van enige welvaart. Hébben ze er wat van dan komt het doordat ze bereid zijn, tien, twintig uur per week over te werken, of doordat ook de vrouw werkt. Menige gewone werknemer kan zonder bij verdienste zijn gezin niet onderhou den en geen fatsoenlijke woning hu- Over het ONDERWIJS. Is daar de mocratisering. Ik zeg, ondanks Mam moetwet nee en nog eens nee. Ga maar kijken op de technische scho len. daar kom je alleen jongens uit arbeidersmilieus tegen en heus geen andere. Maar heeft iedereen in ons land gelijke kansen om verder te le ren? Welnee. En iedere student of hij het kan of niet, daar legt de overheid dik geld bij. Is dat rechtvaardig omspringen met overheidsgelden? Nou? NIET ZINDELIJK En dan die ellendige omroepwet, die men al rustig in de Tweede Ka mer heeft aangenomen! Hoe kun je als (ideële) omroepverenigingen je idealen nu toch dank zij over heidsgelden uit willen dragen? Da's toch niet zindelijk. Dat moet je doen op eigen kosten. Ik zei nou wel idealen, maarre hoe zien die eruit? Wel, helaas moet ik constateren dat met gemeen schapsgeld de Vara, de commu nisten. de PSP-ers en hoe ze verder maar heten mogen het volk kunnen vergiftigen en de christelijke moraal kunnen ondergraven, dat het een lie ve lust is. Nee, de NCRV doet dat niet. Die is alleen maar druk doende de christe lijke zede en gewoonten uit te wis sen. ZIJ gaat kalmpjes door. onder meer met Stiefbeen om de tien gebo den, vooral het vijfde bespottelijk te maken- Maar goed, ik dwaal af. Wat ik maar wil zeggen is, dat noch de ARP, noch de PvdA na de oorlog enig reëel sociaal beleid hebben ge voerd (bij al die politieke „steekspe len" voor de tv had ik daar nou zo graag iets over aan Den Uyl en Rool vink gevraagd). OP CHAOS AF Daar komt voor de PvdA dan nog bij dat die intern helemaal op de chaos aanstuurt. Want je hoeft echt geen profeet te zijn om te voorspel len dat de vrienden van de DDR, de vijanden van de Amerikaanse bevrij ders, de laffe bespotters van ons ko ninklijk gezin daar binnenkort de overhand zullen hebben. (Op het laatste partijcongres heeft het bestuur het amper gehouden). Op één punt is men het binnen de PvdA echter gloeiend met elkaar eens. (Dat mogen de heren De Bruin en Mertens wel eens goed in hun oren knopen) en wel, „DAT DE KVP WEG MOET". Binnen de PvdA heerst maar één mening: niet de in flatie. niet de werkloosheid, niet de woningnood, niet de WD, de ARP of de CHU is „het" punt, neen: de KVP moet kapot. Zij was tot voor kort immers nog het enige vaste bol werk als confessionele partij? Wel. daarom is het ook dat ik naar de KVP ben gegaan. Het heeft wel niet veel geholpen, maar ik hoop toch dat meerderen, die één christelijke partij voor staan dit als de enige mogelijk heid gaan zien. Want heus, 'als het van de andere confessionele partijen moet komen, dan ge beurt er niks. Die zeggen maar: Nü nog niet. Na ons. Als wij de vette baantjes gehad hebben Zeg, nóg een kop koffie? FRITZ ERLER OVERLEDEN BONN In Bonn is gistermorgen op 53-jarige leeftijd overleden Fritz Erler. oud-voorzitter van de socialistische frac tie m de Westduitse Bondsdag. Hij is ook jarenlang vice-voorzitter geweest van de SPD Erler bracht van 1938 tot 1945 door in een gevangenis wegens zijn anti-nazisti sche gezindheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11