Structuur onderneming moet worden herzien Amrobank ziet van komende tekenen recessie Schaf werknemerspremie sociale verzekering af Veilingklok wordt uitgeschakeld FRACTIES SPRAKEN OVER VIER PUNTEN l6Jm28febntari Kansen zijn kwader dan vroeger DE ZONDAG IS VAN persqnenautos GROTE BETEKENIS Voorrang vodr recreatie Overheid moet meer betalen DfllflP0 bevrijd Vijf maanden cel geëist voor beroving NIEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1967 Vakbeweging en politiek DEN HAAG Op een persconfe rentie in het internationale perscen trum Nieuwspoort hebben de voorzit ters van de drie vakcentrales gister middag een toelichting gegeven op hun gezamenlijk actieprogram. Op een vraag of de vakcentrales met dit program politiek beogen te bedrijven antwoordde de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer J. van Eibergen, dat diverse verlangens van de vakbe weging ook voorkomen in de pro gramma's van 'n aantal politieke par tijen. Met name noemde hij de KVP, de PvdA, de ARP, de CHU en D „Als u mij zou vragen of dit ook met het VVD-program het geval dan moet ik „neen" zeggen. Dat constateer ik gewoon, En dat wil nog niet zeggen dat ik dan politiek bedrijf, als u begrijpt wat ik be doel"...., zo zei hi j. STAKINGEN WETTELIJK REGELEN els er bloemen in huis zijn (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Belangrijk zijn de voorstellen, die de drie vakcentra- len in haar program van actie heb ben geformuleerd voor de herzie ning van de structuur van de on derneming. De positie en de ver antwoordelijkheid van de werk nemer moeten beter tot haar recht komen. De raad van commissarissen be hoort een beslissende stem te hebben bij de benoeming van de directie, bij de vaststelling van de jaarstukken en bij het nemen van ingrijpende maatregelen. Bij de samenstelling van de raad van commissarissen moeten zowel de belangen van de kapitaalverschaf fers als die van de werknemers een rol spelen. De jaarverslaggeving moet uitge breid en verbeterd worden. Ook voor de grote besloten N.V.'s moet een publicatieplicht gelden. Evenals de aandeelhouders dienen ook de werknemers over het recht van enquête te beschikken. Zonodig moet een „ondernemingskamer" pas sende maatregelen kunnen treffen in geval van onredelijke beslissingen of wanbeleid. De ondernemingsraden moeten we zenlijker bij het overleg binnen de onderneming worden betrokken. De leden moeten rechtsbescherming ge nieten en deskundigen kunnen inschakelen. Een wettelijke regeling van stakin gen moet inhouden, dat een staking uitgeroepen door een rechtspersoonlijk- j heid bezittende vakorganisatie in be- j ginsel niet onrechtmatig is. Het deelnemen aan een dergelijke staking brengt geen persoonlijke aansprakelijkheid mee, zolang de rech ter de staking niet veroordeeld heeft. Ook het ontslagrecht wil men wijzi gen. Het huwelijk dient te worden uit gesloten als geldige reden voor ontslag door een werkgever. Gedurende zwan gerschap behoort zelfs een ontslagver bod te gelden. Lange dienstverbanden behoren ge paard te gaan met langere dan norma le opzegtermijnen. Ontslag op grond van dringende redenen zou eerst aan een onafhankelijke instantie voorge legd moeten worden. Bij ontslagen als gevolg van faillisse ment, bedrijfssluiting en fusie willen de vakcentralen een wettelijke mini mum-regeling invoeren, die reeds ver worven rechten veilig stelt en de toe kenning van schadeloosstellingen re gelt. geelde aan tulpen in allerlei kleuren Nederland helpt met internaat in Indonesië DEN HAAG Nederland draagt ƒ610.000 bij in de bouw van een stu denteninternaat in Salatiga in Indo- nesië. Daartoe is een overeenkomst tot stand gekomen tussen de Nederlandse regering en de christelijke universiteit Satya Watjana. De universiteit brengt zelf ƒ210.000 op voor dit project, dat voorziet in de bouw van vier studentenverblijven en twee woningen voor leidinggevend personeel. Daarmee wordt onderdak geboden aan ongeveer 240 studenten van de dui zend die aan de universiteit studeren. De Duitse Bondsrepubliek helpt bij de bouw van drie internaten. Dit is de eerste keer dat ons land een bijdrage levert voor een particulier ontwikke lingsproject in Indonesië. (Vervolg van pag. 1) Publikatie Zoals bekend zal de informateur het memorandum vanavond of uiterlijk morgen publiceren, tegelijk met de ant- i woorden van de fractieleiders voorzo- ver die toestemming geven voor publi- I katie. Uit die antwoorden hoopt hij te kunnen afleiden waar met betrekking tot de hoofdpunten van een rege ringsprogram de scheidslijnen tussen de partijen precies liggen en welke mo gelijkheden en onmogelijkheden vooi politieke samenwerking er zoal zijn. Op grond daarvan zal hij dan in zijn eindrapport aan de Koningin een be paalde regeringscombinatie aanbeve- Hoewel de beantwoording van het memorandum uiteraard een zaak is van de Kamerfracties (die er dan ook druk over hebben vergaderd), heeft prof. Zijlstra niet de mening van de fracties, maar alleen van de fractie voorzitters gevraagd. Hem staat primair een extra-parle mentair kabinet voor ogen zonder veel bindende afspraken en zonder gedail- leerde bindingen van de toekomstige regeringsfracties aan het regeringspro gram. Dit is de lijn die onder andere bij de vorming van het kabinet-De Quay is gevolgd. Deze ploeg startte destijds op basis van 80 procent ver trouwen en 20 procent afspraken. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De drie vakcentralen kennen op religieuze en andere gronden bijzonder grote betekenis toe aan de zondag als wekelijkse rustdag. De arbeidsvrije zondag moet naar haar oordeel daarom zoveel mo gelijk gehandhaafd worden. Als zondagsarbeid niet te vermijden is, zal men de werktijden zodanig moeten regelen, dat zij zo weinig mogelijk afbreuk doen aan de betekenis van de zondag. Ook menen de vakcentralen, dat uit het oogpunt van solidariteit het wes ten zich steeds meer de nood in de ontwikkelingslanden moet aantrekken. De overheid zal de bijdrage aan de ontwikkelingshulp in de naaste toe komst aanzienlijk moeten vergroten. Het georganiseerde bedrijfsleven zou wel licht gezamenlijke projecten kunnen ontwerpen. geopend van 10-17uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegangf3.- Elfferich voor CBTB: ONDERWIJS tot e collegegelden. Voor bijzonder begaafde kinderen zouden versnelde opleidingsmogelijkheden geschapen moeten worden. Universiteiten zouden aan studerenden, die reeds in het bedrijfsleven werkzaam zijn, mogelijkheden moeten bieden voor het volgen van avond colleges en -practica. Het onderwijs voor jeugdige werknemers in de avonduren zou gedurende één dag per week met behoud van loon in bedrijfstijd gegeven moeten worden. De vakcentralen vragen van de overheid een ruimere subsidiëring voor het scholings- en vormingswerk van de vakbeweging. DELFT In geen land ter wereld is de beschikbare ruimte per inwoner zo gering als in Nederland", aldus de jheer P. C. Elfferich, Eerste-Kamerlid en wethouder van financiën in Delft, gisteren op een bijeenkomst van de CBTB afdeling Holland-Brabant in de j Stadsdoelen. de leerplicht dooi- de groeiende bevolking en de MILITAIREN Ook de militairen zijn in het program van de vakcentralen niet vergeten. Ter verkorting van de duur van opkomst voor eerste oefening wordt voorge steld de bevordering van een versnelde uitbouw van het instituut van techni sche specialisten. De honorering van dienstplichtigen op het niveau van de jeugdlonen is toegezegd, maar nog niet waargemaakt. Dit zou nu snel moeten gebeuren. Voor cci4 het reglement van de krijgstucht wordt aanpassing gevraagd aan de huidige I in" dë"landbouw laten rechtsopvattingen. stijgende welvaart, die nieuwe behoef ten schept, worden de problemen waar we voor geplaatst worden steeds inge wikkelder. Ruimtelijke ordening is daarom een dringende noodzaak geworden. Planma tig moeten de aanwezige ruimten wor den verdeeld over de verschillende bestemmingen. Vooral voor het dichtbe volkte westen betekent dit dat uitbrei ding van de steden en de aanleg van wegen niet dienen te worden verspreid over „de groene zones". Vooral verkeer en recreatie zullen voorrang moeten hebben in deze ontwikkeling, aldus de heer Elfferich. In de middagbijeenkomst pleitte ir. L. Troost ervoor dat de stijging van de waterschapslasten wordt opgevangen in hogere pacht. De bedrijfsinkomsten le landbouw laten een sterke ver- I hoging eenvoudig niet toe. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De drie werk- nemersvakcentralen spreken zich uit voor het afschaffen van het werknemersaandeel in de premie van de sociale verzekeringen voor werknemers. Betaling van de gehele premie door de werkgevers voorkomt in gewikkelde en ondoorzichtige be rekeningen. Voor de loonadminis traties zou dit bovendien sterk kostenbesparend zijn. Op de loon- afrekening zou vermeld moeten worden, hoeveel premie is be taald. Ter verdere vereenvoudiging van de sociale verzekering denken de vakcen tralen aan: Samenvoeging van de Werk loosheidswet cn de Wet Werkloos heidsvoorziening- De lastenverdeling tussen overheid en bedrijfsleven kan dezelfde blijven. Medische keuringen voor ar beidsbureaus en ziekenfondsen alleen te laten verrichten door de Ge meenschappelijke Medische Dienst. Het medische controlewerk van dc uitvoeringsorganen te laten verzorgen door één dienst. Gecombineerde heffing van pre mies van belastingen door één appa raat waardoor ook dc controle op dc loongegevens in één hand komt. Voor de sociale verzekeringen zal de overheid meer moeten bijdragen, om dat de voortdurend stijgende premies anders een te zware last worden Ook vinden de vakcentralen het on juist dat de tekorten van de zieken fondsverzekering voor bejaarden mede door het bedrijfsleven worden gedra- Pensioenen De vakcentralen wensen voor de toe komst een totale pensioenvoorziening, die welvaartvast is en tenminste 70 pet. van het laatst verdiende bruto loon bedraagt. Voor werknemers met lage inkomens moet dit percentage ho ger liggen. De aanvullende pensioenvoorzienin gen boven de AOW vragen een nieuwe opzet, omdat deze pensioenen of ont breken of niet welvaartsvast zijn. De AOW-pensioenen zouden 1,50 per jaar voor gehuwden en met ƒ105 per jaar voor ongehuwden om hoog moeten. De vakcentralen vragen een afzonderlijke vakantietoeslag voor AOW-trekkers van 2 pet. in 1967, welk percentage binnen afzienbare tijd zou moeten oplopen tot 6 pet. Voor weduwen wordt een totaal pensioenniveau noodzakelijk genoemd van tenminste 50 pet. van het laatste door de man genoten brutoloon. Loonbeleid De verantwoordelijkheid voor de loonvorming behoort volgens de vak centralen bij de contracterende partij en in het bedrijfsleven. De overheid moet de mogelijkheid hebben tot in grijpen achteraf. Het inkomensbeleid dient zo gehanteerd, dat alle inko- mengsgroepen naar draagkracht een bijdrage leveren- De lage inkomens moeten zoveel mogelijk worden ont- Werkg< evers In hun nota aan prof. Zijlstra zeggen de werkgeversorganisaties dat de moge lijkheden voor een verdere economische groei de laatste jaren sterk zijn bedreigd, onder andere door het eenzijdige accent dat de monetaire politiek door dc over- besteding bU dc inflatiebestrijding heeft gekregen. Ook is hierop van invloed ge weest de grotere stijging van de loon kosten in verhouding tot de produktivi- teitsontwikkeling. teruglopende particuliere investeringen onder meer door de herinvoering van de investeringsfaciliteiten (de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek voor gebouwen) en door verlaging van het tarief voor vennootschapsbelasting. De invoering van de belasting op de toegevoegde waarde moet niet later ge schieden dan in de andere EEG-landen. Als dit niet mogelijk is moeten de na delen hiervan worden ondervangen (bij voorbeeld door vrijstelling van omzetbe lasting voor investeringsgoederen). Voorts moet het progressie-effect worden ge neutraliseerd door aanpassing van de ta rieven van de loon- en inkomstenbe- (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Amster dam-Rotterdam Bank ziet, als de tekenen niet bedriegen, het westen aan het begin van een economische recessie staan. van de Amrobank op. doch er zijn kele nadelige verschillen met vergelijk bare naoorlogse perioden zoals 1957. De bank somt op: De spanningen op de geldmarkt waren in 1966 heviger; de ondernemingen zijn kwetsbaar en minder manoeuvreerbaar geworden: ze konden minder winst inhouden, moesten meer investeren en zagen ver groting van eigen vermogen en het zoe ken van vreemd vermogen kostbaarder worden; het economisch klimaat is duide lijk slechter geworden; er zijn overcapaciteiten ontstaan; er zijn onzekere conjuncturele vooruitzichten bij twee van onze I te meer om de bestaande inflatie zo grootste afnemers, Duitsland en Enge- snel mogelijk te beteugelen". land. Wat de bank zelf betreft: de cijfei 1 geven reden tot tevredenheid over PENSIOEN 1966- Het tweede halfjaar was daarbij Bijzondere aandacht wijdt de bank aan het grote sociale onrecht dat infla tie (de waarde van de gulden daalde in vier jaar twintig procent!) voor vele pensioentrekkers veroorzaakt. Voor het bedrijfsleven is kapitaaldek king van pensioenen de enige mogelijk heid. Dit betekent voorafgaande calcu latie van de te storten premies, waar bij het onmogelijk is te rekenen op onvoorspelbare waardedalingen van het geld, die de premies ontoereikend maken. De overheid als werkgeefster kan j derd. vee] beter dan het eerste. Het winstsaldo steeg van 44,62 mil joen tot ƒ48.78 miljoen (26,2 min in het tweede halfjaar) op de geconsoli deerde rekening. Voor de bank zelf was de winst ƒ46,93 miljoen tegen ƒ41,4 min 1965. Verdeling: 15,86 min. voor de bouwreserve, ƒ24,43 min. voor 14 pro cent dividend (evenveel als vorig jaar), ƒ3,98 min. tantièmes en ƒ2,65 min. bij zondere pensioenvoorziening. Het on zichtbare eigen vermogen is vermeer- echter een tekort dekken uit algemene middelen, wat het bedrijfsleven niet kan. De bank wil niet tornen aan de eenmaal verkregen rechten op wel vaartsvast pensioen bij het over heidspersoneel (1963), maar pleit wel voor een staatscommissie, die moet na gaan welke maatregelen nu nodig zijn. „Overigens is deze situatie een reden Op de boerderij van de heer Breedijk te Renswoude heeft een eend. in een hooiberg, 21 eieren gelegd, die zij bezig is uit te broeden. Vijftien eieren zijn reeds uitgekomen, maar er zijn al vijf kuikens overleden. Moeder eend is bijzonder agres sief. Een koe die te dicht in haar nabijheid kwam, sprong zij par does op de rug, met het gevolg dat de koe op hol sloeg. Zowel baten als kosten stegen ruim 15 procent. Stijging van intrest en wis sels van "ƒ160,59 min. tot ƒ192,55 min. is toe te schrijven aan hogere omzetten in vreemde valuta, verwisseling van 2 7/8 pet schatkistcertificaten in 5 en 5V* pet. papier en belangrijke verschui vingen naar hoger rentende omzetten. Overigens was de groei procentueel ge lijk aan de 11 pet stijging van het balanstotaal tot 7541,3 miljoen. Nog wat cijfers: provisie ƒ117,76 min (vorig jaar 108,34 min), effecten en syndicaten 7,73 min (7,13), kosten 181,42 min (159,81), storting pensioen fonds f 16,87 min (12,91), afschrijving ƒ14,01 min (11,64), extra reservering 12,91 min. (10,58), belasting 44,f" min (36,49). Toevertrouwde middelen groeiden 11,6 procent, waarvan deposito's 32,1 pet., spaargelden 11,1 pet., terwijl credi teuren totaal ƒ3395,5 (3402,9) min. be droegen. Ondanks verschuiving naar duurde- „grondstof", stijging van de reke- ning-courant-rente met 1 pet. en discontoverhoging is de rentemarge ge handhaafd, dank zij aanpassing bij Arbeidstijd Een verdere verkorting van de arbeids tijd is dit jaar voigens de werkgevers niet mogelyk. Ook in dc komende jaren blijft grote voorzichtigheid geboden in verband met het steeds grotere beroep dat op de nationale middelen wordt ge- Het is niet langer aanvaardbaar dat de loonkostenstijging niet mag worden door berekend in de prijzen. De zg. niet-door- berekeningsregel moet haar absolute ka rakter verliezen. Tenslotte pleiten de werkgevers nog voor een „doorlichting"' van de kosten ontwikkeling van het gehele sociale ver zekeringswezen. De uitgaven moeten worden verminderd om ruimte te krij gen voor noodzakelijke uitbreidingen. De werkgevers hebben geen goed woord over voor het plan van de vak beweging wat betreft de vermogensaan- wasdeling. Ook de voorstellen inzake een spaarloon worden afgewezen. Tuchtrecht studenten vraagt herziening neus, keel borst van vastzittend slijm (Van onderwijsredactie) UTRECHT H et academisch tucht recht moet worden herzien. Dat is de conclusie van een nota, die een com missie van de Utrechtse Studenten Facul teiten op verzoek van de rector magini- ficus, prof. dr. A. R. Hulst heeft op gesteld. Het huidige tuchtrecht zou onduidelijk zijn en er is een grote kans op dubbele bestraffing, namelijk door de rector magnificus en de justitie. Brockway stuurt prijs terug DEN HAAG James Brockway, die verleden jaar werd geëerd met de Ny- hoffprijs voor zijn vertaling van Ne derlands werk in het Engels, heeft de ze prijs aan het Prins Bernhard Fonds teruggestuurd. Hij heeft zijn lidmaatschap van de Maatschappij der Nederlandse letter kunde opgezegd. Brockway wil hier mee protesteren tegen de wijze waar op Nederlandse werken in Engeland worden vertaald en uitgegeven. Hij meent, dat dit protest waarde heeft nu vanavond de Nijhoffprijzen 1967 worden uitgereikt aan Gerrit Kouwenaar en Alex Brotherton. Achtergrond is zyn poging. Jan Wol kers in Engeland uitgegeven te krijgen. Hij had Een roos van vlees reeds ver taald. Hiervoor kreeg hij de normale vergoeding van Wolkers' uitgever in Nederland. Meulenhoff in Amsterdam. Brockway's vertaling werd echter niet geaccepteerd door de Britse uitge ver: wel die van John Scott. Brock way beweert nu, dat die vertaling vol fouten zit. In het verleden heeft Brockway zich veel moeite getroost Nederlandse schrijver-, in Engeland bekendheid te geven. AMSTERDAM De officier van justitie van de Amsterdamse recht bank, mr. H. de Vries heeft gisteren vijf maanden gevangenisstraf geëist te gen de 21-jarige elektriciën Egon M. uit Muhlheim (D) en de 19-jarige elek triciën Hermann J. N. uit Duisburg (D). De twee Duitsers waren naar Amsterdam gekomen om homofielen te beroven. In de hal van het Centraal Station ontmoetten de twee jongens een man met wie zij meegingen naar diens wo ning. Daar drukten zij hem een hand doek met ether voor het gezicht De man wist zich echter los te rukken en te ontkomen. Beide jongens konden kort daarop worden gearresteerd. Op de vraag van de president van de rechtbank mr. W. C. Hassoldt, waar om zij dit hadden gedaan antwoordde Egon: dat hoewel hij zevenhonderd mark verdiende hij nog tweeduizend mark nodig had om zijn auto af te betalen. Ds. Teriet overleden AMSTERDAM Vandaag is te Oegstgeest begraven de hervormde emeritus-predikant ds. J. A. R. Teriet. Hij is 85 jaar geworden. Ds. Teriet werd in 1913 predikant Hij diende eerst de gemeenten Zuid-Scharwoude, Koedijk, Drempt en Sneek. Van 1927 tot 1936 was hij predi kant in Nederlands-Indië, (Semarang, Soerabaja en Fort de Koek). Na 1940 stond hij nog in Hilvarenbeek en in Limmen. FUSIE Mechanisatie cn rationalisatie ener zijds, bedrijfsuitbreiding anderzijds, hielden de personeclsstand van 11.300 man gelijk. Het aantal kantoren ruim 500 daalde gering. De fusie komt tot een schuchter begin van vruchtdragen. De winst van de Belgische dochter is 22,4 (20,8) min frank. Bij de Nationale bank voor middellang krediet stegen debiteuren en wissels tot ƒ909 (628,4) min, doch door hogere rentevergoeding aan de Amrobank, extrareservering en belasting voorziening is de winst 1.7 min lager. Voor prof. Zijlstra's uiteindelijke con clusies omtrent de politieke samenstel ling van het te vormen kabinet is bet antwoord van de fractievoorzitters op het financieel-economlsche gedeelte van het memorandum vermoedelijk minder belangrijk dan hun antwoord op de vier hierboven genoemde pun ten. In de beoordeling van de finan- cieel-economische vooruitzichten zit veel speelruimte voor genuanceerde standpunten, die het trekken van dui delijke scheidslijnen bijzonder moei lijk kunnen maken. De vier punten daarentegen nopen tot duidelijk kleur bekennen. Daarover hebben de meeste partijen zeer concre te opvattingen. Men hoeft er de verkie zingsprograms maar op na te lezen. Het is duidelijk, dat over een punt als de herziening van de rechtsvorm dei* onderneming de drie grote confessi onele partijen het veel gemakkelijker eens kunnen worden met de PvdA dan met de WD. Maar ten aanzien van de olie- en gaswinning, de grondpolitiek en het aantrekken of afstoten van staatsbezit en staatsdeelneming staan KVP, ARP en CHU veel dichter bij de WD dan bij de socialisten. Het gaat er maar om wat in een bepaalde situatie het zwaarst moet wegen en in welke mate de partijen bereid zijn water in de wijn te doen. Een eenvoudige rekensom leert, dat als de confessionele partijen het op drie van de vier centrale punten eens zijn met de liberalen, een regerings combinatie met de WD meer voor de hand ligt dan een met de PvdA. Con clusies in dit vlak kunnen echter pas getrokken worden als de antwoorden van de fractievoorzitters zijn gepubll- De PvdA-fractie heeft gistermiddag oud-minister Vondeling tot tweede en oud-NW-voorzitter drs. Roemers tot derde fractievoorzitter gekozen. De voormalige fractieleider drs. Neder- horst zal worden voorgedragen voor de functie van ondervoorzitter van de nieuwe Tweede Kamer. De fractievoorzitter van D '66, mr. Van Mierlo, deelde gisteren mee, dat voor zijn partij geen plaats is in het kabinet dat de informateur voor ogen staat. Weliswaar heeft prof. Zijlstra twee belangrijke programpunten van D '66 in zijn memorandum opgeno men. namelijk de instelling van een staatscommissie voor de herziening van het kiesstelsel en een meerjaren plan voor het financieel-economisch beleid, maar dit achtte mr. Van Mierlo toch niet voldoende. Aan andere minimumeisen van D '66. zoals het streven naar een gekozen minister-president en de versterking van de vrijheidsrechten, heeft prof. Zijlstra niet willen voldoen, zo zei hjj". Zeg het met t bloemen is altijd wel eer. om bloemen te kopen Nota r.k. boeren aan informateur DEN HAAG Een speciale studie commissie van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB) heeft een rapport opgesteld waarin de problemen van de boeren en tuinders uitvoerig worden belicht. Dit rapport is overhandigd aan de in formateur professor Zijlstra. De commissie wenst onder meer alge hele intrekking van de gedeeltelijke schorsing van investeringsaftrek voor agrarische ondernemingen, wederinvoe ring van vervroegde afschrijvingen, volledige vrijstelling van overdrachten van grond en gebouwen binnen de land- en tuinbouw. Over het sociale verzekeringsbeleld meent de commissie dat opleggen van nieuwe premies tot het uiterste moet worden beperkt In dit verband zou men ook af wil len zien van uitbreiding van de Alge mene Kinderbijslagwet tot het eerste en tweede kind indien dit met premie heffing gepaard zou moeten gaan. Centraal bureau vraagt machtiging DEN HAAG Over enkele ja ren zal voor enkele tuinbouwpro- dukten de veilingklok worden stilgezet. De concurrentie tussen de op de veiling kopende expor teurs werkt namelijk niet meer prijsverhogend, maar prijsverla- gend. De exporteurs komen namelijk op hun afzetmarkten te staan te genover een steeds meer gecon centreerde inkoop. Het aantal af nemers vermindert namelijk, maar het aantal exporteurs niet. Het prijsvormingsmechanisme hapert door deze ontwikkeling. Dit is niet alleen te merken bij de kasgroen- ten, maar ook bij de andere mas- saprodukten. Het hoofdbestuur van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen wil gezien deze ontwikkeling starten met een actieve prijspolitiek. Het heeft een organisatievorm voor ogen van een rationele afzet en verantwoorde prijs vorming. Dat betekent, dat de vei lingklok voor sommige produkten wordt stilgezet. Aan de algemene vergadering, die 23 maart wordt gehouden, vraagt het hoofdbestuur machtiging voor het nieuwe beleid. Gedacht wordt aan een gezamenlijke organisatie met de exporthandel en deelneming aan handelsondernemingen in de sector van de tuinbouwproduk- Dit alles kan de konsekwentie heb ben. dat de veilingen verplicht zijn produkten tegen een door het Cen traal bureau vastgestelde prijs ie verkopen aan een aangewezen af nemer. De veilingklok wordt dan uitgeschakeld. Op het ogenblik is nog niet te voor spellen, wanneer het veilen wordt stopgezet. Dat kan van produkt tot produkt verschillen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7