SYNODALE MOTIE VOOR KERKEDAG UITGESTELD W Kiezers maken van de politiek een cabaret Een woord voor vandaag Belijdenisbeweging blijft weigeren Kanttekening Drie leden onderscheiden Oude Kamer voor 't laatst bijeen Slangen geloof leeft weer op in Amerika Algemene Bank Nederland Moesten Amerikaanse kerken spioneren? Uw probleem is het tf onze... VOENSDAG 22 FEBRUARI 1067 Als de Samaritaanse Jezus hoort praten over God aanbidden in Geest en Waarheid, komt zij met een opmerkelijk getuigenis: „Ik weet dat de Messias komt, die Christus genoemd wordt; wanneer die komt zal Hij ons alles verkondigen." Ze zegt nog niet eens ,Jk geloof", maar „Ik weet". Deze wetenschap heeft haar leven echter niet veranderd. Het is een feit geweest, waaraan niet te ontkomen was, een inner lijke zekerheid, maar die in wezen niets met haar leven te maken had. Ze had het opgegeven zich klaar te maken voor Zijn komst. Ze had zich neergelegd bij haar falen. Zulke mensen zijn er nu nog steeds. Ze beseffen hun onver mogen om hun leven te verbeteren. Ze hebben de moed op gegeven. Ze wachten tot God zelf in hun leven ingrijpt, tot de Messias tot hen persoonlijk komt. De Samaritaanse kunnen we moeilijk een verwijt maken, hoe wel ook in het Oude Testament God gezocht en gevonden kon worden. De Psalmen spreken veel over „wachten op God", maar dat is een totaal ander wachten dan dat van de Samaritaanse. Maar wat voor haar geldt, geldt nog veel meer voor ons. De Heiland is gekomen. Het is waar: Hij komt weer. Maar juist omdat Hij gekomen is moeten wij tot Hem komen. De Heiland zegt: Komt allen tot Mij. Wij mogen ons niet neerleggen bij ons falen. We mogen immers tot Hem gaan die gekomen is. Hij wil zich aan ons openbaren. We lezen vandaag: Job 19 1-10 en 23-29. Gezamenlijk sociaal program vatting ervan vindt men elders in deze krant allereerst opvalt is de mogelijk gebleken gezamenlijkheid. Er is onder ons volk al zoveel ver deeldheid, dat men zich ook over een gezamenlijkheid als hier bereikt is verheugen mag. Met name wan neer men er, zoals in dit geval, ze ker van kan zijn dat niemand over stag is gegaan. Mochten er zijn die het CNV gaan kapittelen omdat het bijvoorbeeld met het NVV een stuk heeft onder tekend, dan hebben we generlei be hoefte daaraan mee te doen. In de eerste plaats zegt zulk een verwijt niets; het hangt immers af van aard en inhoud van het ondertekende stuk. Bovendien hebben ook andere chris telijke organisaties op maatschappe lijk gebied wel eens gemeenschappe lijk met anderen stukken op rege- rings- en andere tafels gedeponeerd. Alleen reeds de mogelijk gebleken gemeenschappelijkheid van dit pro gram wijst op ontwikkelingen in het denken. Die ontwikkelingen komen al dadelijk uit in de bereidheid, naar elkaar te luisteren. Met zelfgenoeg zaamheid komt men, zeker in ons geestelijk en maatschappelijk zo ver scheiden land, niet ver. A/TET luisteren naar elkaar is men er overigens niet. Er moet ook de mogelijkheid zijn van een geheel eigen inbreng, wat weer alleen kan als resultaat van een zekere groei vooraf naar elkaar toe. Het NW is wijs genoeg geweest om de betekenis in te zien van het denk- goed der christelijk-sociale gedachte. Dat betekent niet dat men zich daar dit denkgoed geheel eigen wenst te maken. Het heeft voor dit gemeen schappelijke program echter wel een basis gelegd. De mens in de maatschappelijke sa menleving Is vooral ook voor het christelijke denken een opgave waar aan niemand zal willen voorbijgaan. Naar onze indruk maakt het van dit program een kernpunt uit. Reeds als leidmotief lijkt het ons een sterke keuze. En van de uitwerking ervan in zes en dertig programmapunten zal men op zijn minst moeten zeggen wat nog niet van elk program geldt dat de formulering ervan helder, bondig en niet zelden zonder meer overtuigend is geworden. Het werd zo een over zichtelijke inventarisatie van wat op sociaal gebied dit soms ruim genomen aan wensen leeft. /~)F het in zijn geheel verwezenlijkt zal kunnen worden, en dan met name binnen enkele jaren? Het ogenblik van indiening lijkt ons in elk geval goed gekozen. Of hier mee pressie wordt geoefend op de kabinetsformatie? Och, waarom zou men ontkennen dat heel het open' bare leven ook een spel van pressie groepen is? En men is gelukkig het stadium allang gepasseerd waarin men hierin alleen iets verkeerds zag. Het komt er uiteraard wel en te meer op aan dat bijzondere dacht wordt geschonken aan diege nen onder ons die nu eenmaal niet in staat zijn, zich tot een pressiegroep te verenigen; voor diegenen moeten wij eigenlijk als volk als pressiegroep functioneren. Het ogenblik van indiening lijkt ons dus goed gekozen. Een kabinets informateur zal zelf ook goed ge ïnformeerd willen zijn, stellig ook omtrent hetgeen er bij brede lagen aan sociale wenselijkheden leeft. Of dan alles in vier jaar te verwe zenlijken zal zijn? Daarop zal nie mand rekenen, zullen ook de indie ners zelf niet rekenen. Er zijn punten bij, die nader over wegen zullen vergen. Trouwens en ook dat trekt de aandacht geven de indieners zelf uitdrukking aan hun vertrouwen, dat overheid en werk geversorganisaties met hen bereid zullen zijn tot een gemeenschappe lijke bezinning, waarmee dan spoedig kan worden begonnen. Tegelijk echter zijn er punten opge nomen, waarvan men zich met enige verwondering afvraagt hoe het komt dat ze ook in onze welvaartsstaat nog altijd niet of nog niet geheel zijn verwerkelijkt. De laatste jaren is nog wel eens van twijfel gebleken over taak en wezen van de vakbeweging. Het nu op ta fel gelegde stuk bewijst, dat mer binnen de vakbeweging zich het we zen bewust is en dat men bovendien nog vele taken ziet. En al valt op het moment nog geen zinnig woord te zeggen over de sa menstelling van ons nieuwe kabinet, gehoopt mag worden op een rege ringsbeleid dat ook in dit opzicht gezond is, dat het voor de verwezen lijking van redelijke sociale verlan gens de daarvoor nodige ruimte laat en zelfs schept. (Van onze kerkredactie) ESPELKAMP/DETMOLD De Duitse belijdenisbeweging „Geen ander Evangelie" blijft bij haar besluit om geen medewer king te verlenen aan de Duitse kerkedag van Hannover. Het ziet ernaar uit dat in de komende weken de regionale kerken van Duitsland op synodaal niveau be slissingen zullen moeten nemen of zij wel hun gemeenteleden zul len oproepen naar Hannover te gaan. Een poging om een motie in die richting aangenomen te krij gen in Lippe, mislukte op formele gronden. In Nederland zijn reeds aanmeldingen voor deze kerke dag binnen. De weigering van de belijdenisbewe ging werd gepubliceerd door het kerk blad „Unsere Kirche" dat in Bethel verschijnt. De redacteur van dit blad had een gesprek met ds. Rudolf Bau- de voorzitter van de belijdenisbe weging. Baumer zei: „De gelovige gemeente kan door de kerkedag af te wijzen belijden wie haar Heer is.Wij zul len de kerkedag-1967 op geen enkele wijze steunen, noch door eraan mee te werken, noch door mensen op te roe pen erheen te gaan, zolang ook maar één spreker het feit ontkent dat de Here Jezus Christus Zelf het Heilig Avondmaal heeft ingesteld, de lichame lijke opstanding loochent, of de christe lijke vrede slechts ziet als een politie ke vrede en niet als een gave die voortvloeit uit het zoenoffer van Jezus aan het kruis." Baumer grondde zijn verzet tegen de kerkedag op de volgende gedachte: „Wie sprekers uitnodigt die de Heilige Schrift en de belijdenis weerspreken, moet menen dat zij gelijk kunnen heb ben. Wie echter de geldigheid van de Heilige Schrift ontkent, heeft het recht op verkondiging in de Gemeente^ des Heren verloren. Wat in een eredienst niet mag, moet ook op een kerkedag niet gebeuren." kerkedag weer wordt gehouden. Het evangelie is machtiger dan onze theolo gische richtingen. We willen niet afzij dig maar samen blijven. Formeel Voor alle synodeleden was het duide lijk dat de motie gericht was tegen de belijdenisbeweging. Op louter formele gronden, de motie was te laat inge diend, besloot het moderamen dat zij niet voor bespreking op deze zitting in aanmerking kwam. Dat wil zeggen dat de motie pas in juni, twee weken voor de kerkedag aan de orde komen kan. Het persbureau van de Duitse Kerk voegt aan dit bericht toe dat zeer waarschijnlijk het moderamen van de synode bijeenkomt om zich op deze mo tie te bezinnen en om te bespreken of onder de huidige omstandigheden een oproep tot de gemeenten om de kerke dag te bezoeken raadzaam is. in het verleden, ook al omdat de na-! druk niet meer zozeer ligt op de massa-, bijeenkomsten, maar op de discussie-] mogelijkheden. Motie Voorstanders van de kerkedag in de Jerk van Lippe legden een motie op tafel van het moderamen van hun sy node, waarin alle predikanten werden opgeroepen gemeenteleden op te wek ken de kerkedag van Hannover bij te wonen. Volgens de motie kan een kerkedag de mensen opnieuw voor het evangelie winnen. De kerkedag geeft informatie die van belang is voor het dagelijkse leven van de mensen. De voorstanders van de motie wil den de synode laten uitspreken, dat juist in deze dagen vol spanningen en verwarring het belangrijk is dat de Advertentie Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De minister van binnenlandse zaken, prof. mr. P. J. Verdam, heeft gisteren in het ge bouw van de Eerste Kamer na mens de Koningin de gewone zit ting 1966-1967 van de Staten-Ge- neraal gesloten. Voordien kwam de oude Tweede Kamer voor het laatst bijeen. Ruim vijftig Kamer leden keren niet in de nieuw ge kozen Kamer terug. Zij werden uitgeluid door Kamer voorzitter mr. Van Th iel. die voor drie vertrekkende parlementariërs een ver rassing in petto had. Hij kon de heren Andriessen (kath.v.), Droesen (kath.v.), en Van der Goes van Naters (soc.) me dedelen. dat de Koningin hen heeft be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Zij maakten sedert de jaren dertig deel uit van de Kamer. „Met hun ver trek zal de relatie met de vooroorlogse parlementaire periode praktisch af gesloten zijn," constateerde mr. Van Thiel. De enige vooroorlogse leden ln de nieuwe Tweede Kamer zullen nog zijn de heren Van Dis (sg.) en Suurhoff (soc.), die resp. in 1929 en 1939 hun intrede op het Binnenhof deden. Mr. Van Thiel noemde ir. Van Dis „de aartsvader van onze Kamer. „Zijn lidmaatschap is even blijvend als de opvattingen, die hij vertegen woordigt.." Andere bekende Kamerleden niet in de nieuwe Kamer zitting zullen hebben, zijn de heren Bommer (soc.), Blaisse (kath.v.), Van Gelder (c.h.), Versteeg (a.r.), Scheps (soc.), Patijn (soc.) en mevrouw Stoffels-Van Haaf- ten (lib.). Mr. Van Thiel wees erop, dat de Kamer in de afgelopen vier jaar voor tweederde is vernieuwd, bedraagt nu 57; in 1963 waren dat er 47. Minister Verdam zal morgen de bui tengewone zitting (tot Prinsesdag) van de Staten-Generaal openen. Onmiddel lijk daarna zal de nieuwe Tweede Ka mer worden beëdigd. DEN HAAG Prof. Mazure is vooi de buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal, die morgen begint, be noemd tot voorzitter van de Eerste Ka mer. Hij volgde ln september jl. mr. Jonkman op. Nederland Het ziet er niet naar uit dat de span ningen rondom de kerkedag van Han nover invloed hebben op de Neder landse afvaardiging. In Keulen, twee jaar geleden, was een grote groep van Nederlanders ongeveer 400 om dat deze stad dicht bij ons land ligt. Het is mogelijk dat de afvaardiging Het thema van de kerkedag van Hannover is ,J)e vrede is onder ons". Hoe moest dat uit gebeeld worden? Het kerkedag- presidium verwierp de oude symbolen als palmtak en duif, omdat ze öf hun kracht verloren hebben, öf het symbool gewor den zijn van een oorlogszuchtig vredesdogma. Daarom is gekozen voor een verdeelde wereldbol, die moet aangeven dat ook wetenschap en techniek niet in staat waren eenheid en vrede te brengen. God komt in deze tekening niet voor, maar zegt het presidium: Hij is daar waar iemand vrede vindt, wat onze gevoelige meet apparatuur niet kan registreren. Het presidium koos dit symbool, dat ontworpen werd door Hans Jürgen Rau uit Frankfurt am Main. COVINGTON, KENTUCKY Een voorganger en twee leden van eer treme pinkstergemeente in Amerika zijn gearresteerd omdat zij tijdens hun godsdienstoefeningen gebruik maakten van slangen. Zondag greep de 25-jari ge James Saylor een slang beet, werd gebeten en overleed maandag aan de gevolgen. Zijn vrouw Dorothy (26), zijn oom William Saylor (39) die zich predikant noemt en mejuffrouw Jesse Broek (28) moesten zich gisteren voor de politie rechter verantwoorden. Saylor noemt zijn kerk de kerk van de Vrije Heilig making. In de jaren dertig en iets eerder ontstonden in het zuiden van de Vere nigde Staten pinkstergemeenten waar slangen meegebracht werden in de diensten. Zoals andere pinkstergemeen ten het spreken in tongen zien als het bewijs van de vervulling met de Heili ge Geest, zo werd in deze gemeenten geleerd dat vervulde mensen niet door slangen gedood konden worden. Boete Deze gemeenten beriepen zich op de woorden van Christus in Marcus 16:18: „Slangen zullen zij opnemen en zelfs indien zij iets dodelijks drinken, zal het hun geen schade doen." De voorganger verklaarde tegenover de politierechter: „De Heer gebiedt wie de slang moet aanpakken. Zij we ten wanneer zij geroepen worden." Reeds voor de laatste wereldoorlog verbood de Amerikaanse wet dit ge bruik. Slangen mochten tijdens ere diensten niet voor een dergelijk doel gebruikt worden. Gebeurt dit toch, dan kan een boete opgelegd worden i van maximaal 150 dollar. naar Hannover even groot of zelfs gro ter zal zijn. Door mevrouw L. Klijn-Ballnet, de W. Pfisterlaan 55, Driebergen, die als contactadres optreedt, zijn reeds 80 aanmeldingen ontvangen terwijl het nog vroeg is in het jaar. Zij verwacht pas over een maand de grote stroom van aanmeldingen. Adressen De buitenlandse gasten zullen zoveel mogelijk gratis ondergebracht worden bij kerkelijk meelevende gezinnen ir Hannover. Ook voor de deelnemers el ders uit Duitsland worden kwartieren gezocht. Op 1 maart begint een actie om 16000 adressen te krijgen van mensen die een kamer en een ontbijt beschikbaar willen stellen. In Keulen lag het aantal vaste deel nemers onder de 20.000. In het verleden is het aantal groter geweest, maar sinds Dortmund komen ook vele gasten iedere dag per auto van veel verder weg. Daardoor was het totale aantal deelnemers niet kleiner dan het verleden. Reeds voor de moeilijkheden met de belijdenisbeweging verwachtte het presidium van de kerkedag dat Hanno ver minder bezoekers zal trekken dan Prof. Pal Nyary overleden BOEDAPEST Op 62-jarige leef tijd is overleden prof. Pal Nyary, hoogleraar in de sociale wetenschap pen aan de hervormde theologische academie in de Hongaarse hoofdstad. Nyary was ook in ons land bekend, onder meer doordat hij in het begin van de jaren dertig enige tijd aan de Vrye Universiteit studeerde. Brief aan alle predikanten De belijdenisbeweging heeft nu ook in een brief aan alle Duitse predikanten, ouderlingen en andere kerkelijke medewer kers Duitse verantwoording afge legd van haar houding ten op zichte van de kerkedag van Han nover. Behalve wat ds. Baumer reeds zei in zyn interview van het kerkelijk blad Unsere Kirche, wordt in de brief verklaard dat een uitnodiging voor de kerke dag is afgewezen om deel te ne men aan een kerkedagforum. De beweging wil niet meedoen aan deze kerkelijke „veelstem migheid", als ook stemmen ge hoord worden die de grondsla gen van de kerk aantasten. In de brief wordt ook gezegd dat het conflict in de Duitse Kerk op het ogenblik niet be treft de spanning tussen eenvou dig geloof en wetenschappelijke theologie of tussen conservatieve theologie en moderne verkondi ging. Het „neen" van de bewe ging richt zich tegen een belijde nis die in tegenstelling staat tot het kerkelijk belijden. Het gaat de belijdenisbeweging in haar strijd om het aantonen van de verschillen tussen de leer van de kerk en een valse leer. Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- per maand: één maand opzegging voor hogere bedragen 414% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 5% - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5'/,% - Spaar osito Eén jaar opzegging 5%% - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% - Spaardeposito Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren .Algemene vergadering SGP Monsterverbond van humanisme en christendom (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Somniige kiezers zijn naar de mode van de tijd zo verzot op politiek-cabaret, dat ze van parlement en politiek zelf een cabaret willen maken door figuren af te vaardigen die op de planken en niet in de ban ken thuishoren. Dit zei ds. H. G. Abma. de voorzitter van de SGP gisteren in Utrecht op de algemene vergadering. Hij betoogde dat de jaren 1963 tot 1967 als de meest roemruchte in de annalen van de parlementaire geschiedenis zullen worden vermeld. De oplossing van de kabinetscrisis in 1965 noemde hij halfslachtig dubbelzinnig. Daarna heeft de sleepboot prof. Zijlstra bij stormachtig getij het he- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle a. d. IJssel (toez.): 1. Lam te Zierikzee; te Giessendam- Nederhardinxveld en te Wierden (3e p.p.) Iz. Kok te Zegveld; te Enkhuizen: H. de Jonge te Geertruidenberg; te Dedems- vaart (vac. E. C. Burgstede): C. D. v. Coeverden te Finsterwolde, die bedankte voor Oostzaan (toez.); te Harlingen (vac. J. M. de Vries - toez.): W. K. te 't Woud (bij Delft); te Noord-Oost-polder (wijk- gem. Creil-Espol): F. de Jonge te Zeven, hoven (Z.H.); te Steenwijk (vac. J. de Olde): K. Venema te Leeuwarden-Hui zum; te Nieuwe-Niedorp: vie. M. J. d< Geus te Amstelveen. Aangenomen het beroep v. d. classis Dordrecht tot directeur v. h. hervormde streekcentrum De Beukenhof te Mijns- herenland: J. C. H. Stevense te West- GEREF. KERKEN Beroepen te Eerbeek-Laag Soeren kand. L. D. Th. Steenstra te Lemmer; te Zuidwolde (Gr.): D. Dijkstra te Een: te Elburg: W. E. Hoekstra te Lewedorp (Z.); te Grouw, c.a.: kand. G. Burger te Rotterdam. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Hilversum: C. Bijl te Hoo- gezand-Sappemeer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel: kand. A. Broers- ma te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Waardenburg: G. A Zij- derveld te Middelburg. Niet slechts Amerikaanse studenten die naar het buitenland gingen, maar ook kerken die hun leiders naar het buitenland zonden, zouden geld ontvangen hebben van de Amerikaanse geheime dienst. De Nationale Raad van Kerken stelt op het ogenblik een onderzoek in. Deze oecumenische raad moest toegeven geld ontvangen te hebben van drie stichtingen, waarvan het op het ogenblik bekend is dat zij relaties onder houden met de Amerikaanse spionagedienst. De secretaris-generaal, dr. Espy, verklaarde dat hy nooit geweten heeft dat het geld van de geheime dienst kwam. Het gaat om bedragen tussen de 3000 en 4000 dollar. Ie schip Cals met alle lading en bal- last willen bergen. De belofte om nog eens na te gaan of er bezuinigd kon worden was vol gens ds. Abma blij maken met een dode mus. Volgens hem was er wel degelijk te bezuinigen met name op gelden die rijkelijk vloeien „om zondig vermaak mogelijk te maken." De toekomst Zolang de overheid als Gods Diena rs optreedt is, aldus de SGP-voorzit- r, christelijke partijvorming een dwingende eis. De SGP richt zich op de toekomst des Heren, die geldt voor het hele volk. Daarom kan men van ons niet zeggen dat we niet met onze tijd meegaan of onder een sektarisch afdakje ons terzijde van het volk opstellen, zei ds. Abma. Op grond van de Heilige Schrift he kelde hij het klakkeloos gelijk stellen christendom en humanisme. Het humanisme erkent niet dat de over heid is ingesteld omwille van de zon den der mensen. Daarom leidt deze heilloze coalitie tot een monsterverbond Ds. Abma verwonderde zich erover dat de ARP als ondertitel de naam Evangelische Volkspartij heeft geko- Hij herinnerde er aan dat deze uitdrukking in nauw verband staat met de Groninger richting in de theolo gie. Deze groep heeft de gedachte van de afscheiding altijd fel bestreden. De Geboden Over de socialistische groep „tien over rood" merkte hij op: Wij zijn er niet zo op gebrand om te horen wat tien over rood weten maar zouden lie ver vernemen wat Rood zegt over de Tien, de tien geboden Gods. Tenslotte schetste de SGP-voorzitter christelijke politiek als een beleid dat een juiste verdeling maakt tussen consumptie en produktie dat wil zeg gen tussen brood en zaad en niet tus sen brood en spelen. Vereniging tegen zondagsdienst van stadsbus EDE De Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging heeft er bezwaar te gen dat de Hoogeveense stadsbus op zondag gaat rijden. In een adres aan de gemeenteraad van die plaats wordt tegen dit voorstel van B. en W. gepro testeerd. Volgens het adres betekent dit voorstel een stap verder op het spoor van de ontkerstening van de zondag, afbreuk van het kerkelijk leven en ont wrichting van het gezinsverband. Volgens deze vereniging mag de overheid niet verwijzen naar het alge meen belang, omdat het Woord van God richtsnoer moet zijn. Volgens de vereniging kunnen de particuliere vervoermiddelen de be hoefte aan noodzakelijk reizen op zon dag voldoende opvangen. •B- Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft voorgesteld aan de diaconieën voor dit jaar een een malige gift van 40.000 toe te ken nen aan „Ons Kinderhuis" in het Belgische Genk. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Man en vrouw leven G gescheiden, maar er is generlei L scheiding door de rechter uitgespro- ken. Hun verzoek om de AOW in twee gelijke delen te splitsen is in- A' gewilligd. Ieder ontvangt dus nu de l helft. Nu heb ik gehoord dat wan- neer een der echtelieden overlijdt, F" de ander nog vijf maanden nadien ;e aanspraak heeft op de volle uitke-lD ring voor gehuwden. Geldt dit ook raa in het hier besohreven geval? te° Antwoord: Neen, omdat de duur- j)e zaam van haar man gescheiden le- la" vende vrouw door de wet niet als Si gehuwde vrouw wordt beschouwd, lui Zij kan herziening van haar pensioen vragen, aangezien zij voor de wet niet als gehuwde vrouw v gold. pd R Vraag: Ik studeer nog en heb (ui daarvoor uitstel van militaire dienst en gekregen. Na het behalen van het diploma wil ik drie jaar naar een L- ontwikkelingsland gaan. Moet ik ön daarna nog in militaire dienst? CtT Antwoord: In dit geval, kan u al- ncc gehele vrijstelling krijgen. Vraag: De gemeente heeft, gezien q de minder gunstige toestand van 's L0 lands financiën, uitstel gevraagd koc voor betaling van grond, welke we D aan de gemeente haddén verkocht, ac en heeft aangeboden een rente van L 5 pet. per jaar te betalen. Dit lijkt jcn ons te weinig. jIei Antwoord: Inderdaad is het rente- tarief, vergeleken met de huidige f0( hypotheekrente, zeer laag. U kan de gemeente sommeren haar verplich tingen na te komen en u bij in C gebreke blijven van de gemeente eu via een advocaat tot de rechter wen- aa den. Bedenk wel dat de datum van I 21 ingang en de hoogte van moratoire L interessen, alsmede de kosten van 'ar een advocaat, een dergelijke handel- l wijze niet voordelig maken. r0c. Vraag: Een rijtje lange haagpopu- i f lieren groeide mooi, doch ln de zo-f„ mer werd het blad donker en ook i lieten de bomen vee] blad vallen. Voorts valt er uit de stam telkens l°n heel fijn hout Zou hier een grote aE ooutwurm aanwezig kunnen zijn? 'er Antwoord: De populieren zijn aan- getast door de gele houtrups of de 1 wilgehoutrups. Dit zijn verschil-bo lende -soorten maar de schade blijft dezelfde. De rupsen leven in gangen 'n het hout en werpen het zaagsel naar buiten. Neem een blauwzuur- 110 middel, bijvoorbeeld natrium- of cal- laa ciumcyanide of gewoon carbid en ,aa stop dit in de gangen. Smeer deze 1 dicht, bijvoorbeeld met stopverf» P°' Door de dan ontstane dampen gaan de rupsen dood. U kan dat merken oa doordat er geen zaagsel meer valt l Verder moet u zaagwonden insme- Öo ••en en dood hout opruimen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2