Meedogenloze machten tegen Garrison Met sandaaltjes op safari gaan Arrestaties uitgesteld ni. Rusland vreest raketten niet Richard Speck voor rechter STEENFABRIEKJES KUNNEN INSTALLATIE NIET BETALEN Geen geld voor wereldprimeur geplukt lg? alles goed enf wel1 Bob Kennedy tegen Johnsons politiek 5 DINSDAG 21 FEBRUARI W7 NEW ORLEANS „Er zijn machten in de Verenigde Staten, die trachten te voorkomen, dat de waarheid over de moord op president Kennedy aan het licht komt. Zij zijn machtig en mee dogenloos. Ik hoop, dat Garrison een zeer sterke man is. Hij zal al zijn kracht nodig hebben." i Deze militante verklaring is van de Amerikaanse advocaat Mark Lane, die reeds geruime tijd tracht aan te tonen, dat Oswald niet de enige moordenaar van Kennedy is. Lane heeft Garrison, TTET VERDRAG tegen versprei- de 0fficier Van justitie in New Orleans, ding van kernwapens begint die de moed heeft gehad een nieuw "Kernwapens onderzoek te beginnen naar de moord in Dallas, gisteravond zijn hulp aan geboden. Zoals men weet is Lane de schrijver van het boek „Rush to judgment", waarin het Warreh-rapport wordt aan gevallen. Ook Johnson ex\ vaster vormen aan te nemen. Ame rika en Rusland zijn het er in prin cipe al over eens. Het komt er nu op aan, ook de anderen ervoor te win nen. Dat zal niet eenvoudig zijn, omdat landen als TVest-Duitsland en India (om er maar twee te noemen) be paalde garanties verlangen, die in het verdrag opgenomen moeten worden. De Duitsers maken twee belangrijke voorwaarden. De eerste heeft be trekking op kernonderzoek voor vreedzame doeleinden en de in dustriële toepassing daarvan. De tweede houdt verband met de veiligheid. De regering te Bonn wil de mogelijkheid open houden dat na verloop van tijd een Europese kernmacht wordt gevormd, waar voor de wapens worden geleverd door Frankrijk en evengieel ook Engeland. India wil de handen vrij houden om zich tegen China te kunnen ver- dedigen, dat de laatste jaren grote vorderingen maakte bij het ontwik kelen van kernwapens. Het huidige ontwerp-verdrag zou India onbe schermd laten. Te Genève is de ontwapeningscom- missie van de Verenigde Naties wj van het ontwerp. Het zal vooral vau,tie jn hct pIaatselijke blad zit hem: sl| de bereidheid van de Russen af- dwars. jjet kan nu maanden duren; t 3 hangen, of een voor allen aanvaard- voor er verdachten worden gear- mc baar akkoord op tafel komt. rosteerd. Het was zijn bedoeling ge- i j wecst over een paar weken toe te 12j slaan. De officier van justitie kon ont- Duitsers kennen, dat er buitenlandse functiona- i rissen in het complot zaten. rJ DE MAVIKKGtLEN die 8isteren Het gaat om vier of vijf personen. yl in Oost-Duitsland zijn genomen van wie er nog enkele in New Or- bevestigen het vermoeden, dat de leans zijn. Een zekere Dave Lewis, diei lij, betrekkingen met de Bondsrepubliek j ui steeds moeilijker zullen worden, re; Het instellen van een afzonderlijk staatsburgerschap van de DDR (Duitse Democratische Republiek) is nl. niet zomaar een gril van par- eg, tijleider Ulbricht. Ongetwijfeld is de maatregel be- ;(J doeld om de verdeeldheid nog gro ve* ter te maken en het bestaan van „twee Duitslanden" nog eens duide-1 anderen werd de 25-jarige Richard eij lijk te onderstrepen. j Speck, die op 14 juli te Chicago 8 ver- Het gif lijkt echter in de staart te pleegsters op gruwelijke wijze heeft va zitten. De naar het Westen gevluch- i vermoord, naar het gerechtsgebouw nj te Oostduisers. van wie de meestenvan pe""> «ebr«'hl zich als burger van de Bondsrepu- Hoewel de gevangenis waarin Speek nauw bij het onderzoek is betrokken, heeft dit verteld. Deze Lewis werkt bij een busstation, j Hij heeft zijn wetenschap nooit aan de I federale recherche verteld, omdat, zei hij, „hij er nooit naar gevraagd was." Garrison had hem wel verhoord en hem met nadruk verzocht zijn mond dicht te houden en geen namen te noe- Het onderzoek heeft reeds 8.000 dol lar gekost. De officier van justitie gaat nu geld van banken lenen en hoopt op enkele bijdragen om het speurwerk te kunnen voortzetten. Hij heeft een kleine groep van zeer bekwame politiemannen, substituut-of- privé-de- Toen men Lane recht op de man af vroeg welke machten dan probe ren de waarheid te verdoezelen, zei Lane onomwonden: De politie van Dallas, de federale recherche en president Johnson zelf. De President verklaarde immers, dat de commissie Warren hadden aan vaard. Niets is minder waar. Uit opiniepeilingen bleek, dat tweeder de van de Amerikanen het Warren-rapport wantrouwde. Dat Garrison het niet gemakkelijk zal krijgen, is intussen al gebleken. In New Orleans heeft men gisteren ge zegd, dat hij zijn onderzoek in de pu bliciteit heeft gegooid om er politiek beter van te worden of omdat hij misleid is. In Dallas, de stad waar de moord is gepleegd, zei men namens het open baar ministerie, dat men weing waar de hecht aan de aktie van Garrison. Tegenvallers Schipbreuk van de Britse politiek Kapitein Wilson: hun doel niet bereiken. Dit verklaarde gisteren generaal Pavel Koerosjkin. hoofd van de militaire academie Moskou. Volgens hem is het tijdig ontdekken en vernietigen van dergelijke raketten geen probleem meer voor de Russische defensie. In antwoord op een vraag over de houding van de Sowjetunie ten aan zien van het Amerikaanse voorstel om voorshands af te zien van de aanleg van een anti-raketstelsel antwoordde de generaal dat dergelijke systemen de fensie zijn en dat de Russen niemand villen aanvallen. Toen Koerosjkin de VS beschuldigde van het voeren van een „misdadige bandietenoorlog" in Vietnam, verlieten drie Amerikaanse militaire attachés, die voor de bijeenkomst waren uitgeno digd, de zaal. MODE NEEMT ONS IN DE MALING Modieuze schoentjes, gepresen teerd onder de naam „safari", maar meer geschikt voor een ge woon wandelingetje over onze be gane wegen. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De modewe reld is een keiharde zakenwereld, dat wisten we allang. Onder een vrolijk wijsje, met wat frivoliteit en elegante achteloosheid worden j ons ieder seizoen nieuwe wensen ingeblazen. Wensen, die we ver- j vullen door met klinkende munt j te betalen. I Dat alles is een natuurlijke uitwisse- PEORIO - bliek beschouwen, worden meteen l30! „ingelijfd". I Er wonen in West-Duitsland mtl- joenen vluchtelingen uit wat nu de DDR wordt genoemd. Deze mensen konden als burgers van de Bonds- ,J republiek door dit gebied reizen. I Na de maatregel van gisteren is hel jji reizen over Oostduits grondgebied t niet langer zonder gevaar. Als UJ- itil bricht zijn speldeprik-tactiek weer gaat bedrijven, breekt voor velen een moeilijke tijd aan. opgesloten is minder van 100 honderd meter van het gerechtsgebouw ligt, wa ren bijzondere veiligheidsmaatregelen getroffen. Zo werd Speck, die „het monster van Chicago" wordt genoemd, via een omweg in een arrestantenwa gen naar het gerechtsgebouw overge bracht. Langs de gehele route waren op de daken van gebouwen politieman nen geposteerd. Zonder uiterlijke zichtbare emotie hoorde Speek de tegen hem uitgebrach te beschuldigingen aan. Het proce' wordt te Peorio gehouden en niet Chicago om betogingen te voorknmer (Van een onzer verslaggevers) MAARTENSDIJK Een we reldprimeur in Maartensdijk: een (installatie, die de steenindustrie l'mensen en geld bespaart. Maar er is in Nederland geen enkele van de 244 steenfabrieken, die de machine kan aanschaffen omdat ihij te duur is en de structuur van de (meeste kleine) bedrijfjes dat Voor de presentatie van de primeur, zijn er drie jaar lang proeven meei genomen. Vooral bij een grote steenfa briek in Engeland. De resultaten daar van leidden tenslotte tot een eerste op dracht van een steenfabriek in Zürich. Het Maartensdijkse bedrijf ziet een flink afzetgebied in het buitenland. „Behalve voor de steenfabrieken is niet toelaat Daarom rirht de fa- do insta,,atie ook van 8root nut voor met toelaat, Daarom ricnt ae ia i(,c aannemer", zegt de heer Bakker, briek de N.V. Metaverpa wanneer deze zijn stenen netjes in pak- zioh voorlopig maar op het bui-I kelten krijgt aangevoerd, betekent dat tenland (Zwitserland het eerst). J De machine is de eerste ter wereld, die betonkeien, kalkzandstenen, bouw en straatstenen nadat zij uit de oven ;Zijn gekomen kant en klaar aflevert in handzame pakketjes met sterk staal draad eromheen. En dat met 'n capaci- it van 100.000 keien per acht uur. Directeur Bakker: ..De meeste Ne derlandse bedrijven blijkt deze ma chine nog niet te passen. Het grootste deel fabriceerd nog geen 100.000 keien per week en per jaar gemiddeld nog geen 2,5 miljoen. In Nederland zou de installatie daarom D*. J. A. VISSER NAAR AMERIKA AMSTERDAM Gisteren is ds. J. A. Visser, directeur van de Europees Chris telijke Zending, voor ruim vier maanden vertrokken naar Amerika. Hij zal in de Verenigde Staten en in Canada in het bijzonder spreken aan theologische en zendingsscholen. Mevrouw Visser, die haar man vergezelt, zal in vr( bijeenkomsten en kinderdiensten ling, maar zo langzamerhand krijgen we wel het gevoel een tikkeltje bij de nus genomen te worden. Gooide men vroeger een spiering uit om een haring te vangen, dan is het nu een goudvis geworden waarop een ganse school van visjes af moet komen. Tam-tam Kon men aanvankelijk geloven in het wonderlijke toeval, dat Dior een Africa-look lanceerde op hetzelfde ogenblik dat de Nederlandse katoenin dustrie de mooiste batikprints presen teerde, nu trommelt de tam-tam op alle fronten. Afrika roept ons! Zo presenteerde Bata International in het Hilton-hotel de nieuwe collectie onder de naam Safari. En passant werd ook de nieuwe boutique-voor- raad getoond, want de Bata's gaan ook confectie voor de jeugd verkopen. Er was tam-tam-muziek en er wa ren negermeisjes. Na de show bleek een der zalen geheel ingericht te zijn voor een Afrikaanse maaltijd ten als dessert, waarmee de Afri kaanse keuken geïntroduceerd was. Alleen een reisbureau, dat ons direct inschreef voor een Afrikareis. ont brak. We geloven nu niet meer in een toeval, maar bereiden ons voor op een Afrikaanse zomer, door ge heimzinnige machten naar Europa gedreven. rolijke voeten Het is maar dat men het weet. Ontdaan van alle propaganda blijft er gelukkig wel wat goeds over. De schoenenmode is mooi. De leest gemak kelijk, de hakken laag (ten hoogste 5 centimeter), de neuzen zijn breed en ietwat vierkant- De wreef vraagt veel aandacht, wat de lijn verfraait. Het is natuurlijk onzin, dat de san daaltjes, de slippers, de riemschoentjes pok maar iets met op safari-gaan te maken zouden hebben. Maar we kun nen er heel plezierig onze eigen zomer mee door. Op vrolijke voeten, want de schoenenmode is nog nooit zo kleurrijk geweest. Wit. zwart, bruin, beige ziet men nauwelijks; het is rood. paars, li la, appelgroen, oranje, hardblauw, knalgeel wat getoond werd. DOOR Journalisten in geheim veroordeeld JERUZALEM Israëlische autoritei ten hebben gisteren officieel toegege ven dat op 6 februari twee journalis ten wegens het in gevaar brengen van de staatsveiligheid in een geheim pro ces waren veroordeeld tot elk een jaar gevangenisstraf. Een door de New York Times gepu bliceerd bericht hierover heeft in Israël beroering gewekt en de autoritei ten genoopt tot het geven van ophelde ring. De journalisten Gilan en Mor, had den geschreven dat de Israëlische staatsveiligheidsdienst betrokken was bij de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. Waarom het proces echter is verzwe gen blijft voor vele Israëliërs een raadsel- Brussel straks vijf tali. BRUSSEL Nog de volgende maand zullen plannen om Brussel te „Europeïseren" (met vijf officiële Ta len: Frans, Duits, Engels, Italiaans en Nederlands) in behandeling komen in de gemeenteraden van de Brusselse agglomeratie. Een gemeenteraadslid van Etterbeek, tevens lid van het kabinet van de Bel gische minister voor Franse cultuur, heeft hiertoe het initiatief genomen. Hij vindt voorlopig de discussie erover belangrijker dan een mogelijk resul taat. Zeeberc» Naar aanleiding van een artikel en een daarop gevolgd ingezonden stuk het volgende. Sinds 1911 toen inderdaad sprake was van ongecontroleerd doden heb ben betrokken landen (Amerika, Cana da, Japan en Rusland) samen de jacht op zeeberen aan regels gebonden. Resultaat, het aantal dieren is nu toe genomen tot vier miljoen, waarvan jaarlijks ongeveer 70.000 vellen ten behoeve van de bonthandel bemach tigd kunnen worden. De bonthandel heeft een vitaal belang bij handha ving van de pelsdierenstand. In Na tuur en Landschap, zomernummer 1964, vindt men deze cijfers door we tenschappelijke mensen bevestigd. Wat de wreedheden bij het doden betreft, die zijn nadrukkelijk verbo den. Dierenbeschermingsorganisaties uit landen als Canada en Noorwegen hebben zich officieel akkoord ver klaard met de bij de jacht op zeehon den toegepaste methoden. Wat wél waar is: filmmakers heb ben een geënsceneerde sensatiefilm ge maakt, waarbij opzettelijk gruwelda den voor de camera werden bedre ven. Het is beschamend dat de We reldraad van dierenbescherming van deze film gebruik heeft gemaakt om leden te werven. Tenslotte: een fi guur als de Noorse bisschop Norder- val heeft enkele zeereizen naar rob ben jachtgebieden meegemaakt en ver klaard dat de wijze waarop de dieren gedood worden niet onbehoorlijk ge noemd mag worden. Den Haag Pelgroot Zetel SGP Mag ik u erop attent maken dat de SGP vorige week woensdag niet „ter nauwernood haar derde zetel heeft be houden". Als de Noodraad, de CDU en de Partij voor ongehuwden een zetel hadden behaald, dan zouden de WD, de KVP en de PvdA een zetel minder hebben gekregen. De SGP had voor haar derde zetel zelfs nog enkele honderden stemmen over P. de Ruigh Haarlem (De SGP had 507 stemmen over; haar derde zetel was dus inderdaad veilig - Red.) Onrecht Het is ondenkbaar dat op een verga dering van a.r. tijdens de Duitse be zetting ooit gezegd zou kunnen zijn; „Wij menen dat Nederland bij Duitsland behoort". In onze dagen is zoiets absurds wel mogelijk. Daarvoor leverde mijns inziens minister Biesheuvel het bewijs. Hij verklaarde over de Zuid-Moluk- ken namelijk, dat deze bij Indonesië behoren. En dat, terwijl het recht op zelfbeschikking der Zuid-Molukken verankerd ligt in de tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkomsten en dit recht ook door ettelijke rechter lijke uitspraken is bevestigd. Nu men in Indonesië, na een lange reeks van jaren, heeft begrepen wat het Soekar- no-regime tegen eigen land en volk heeft misdreven, is het te hopen dat men de ogen niet sluiten zal voor het onrecht begaan tegenover de Zuidmo- lukse bevolking. Aan Nederland, dat de trouwe Am- bonnezen in de steek liet, thans de taak om met alle middelen te pogen het aan Ambon begane onrecht te herstellen. Onrecht verjaart niet. Am- bon moet vrij. Leiden H. J. Laemers sr. AKTUEEL DE AVOND stond koud, nat en als ik zelf veilig thuis zit. Misschien zwart om me heen. Zelfs de komt dat, omdat ik een kind van banken in het tramhuisje, waar eens in het half uur een bus pas seert, dropen. Na drie mislukte luci fers kon ik eindelijk op de tijdtabel ontdekken, dat van de dertig minu ten er nog twintig wachtten. b Acn ben. Het is niet het geweld van de storm zelf die bang maakt, maar de spanning rondom. En hoe je schuw keek naar het oude vrouwtje, dat elke dag aan di kop van de haven stond. Ze stond daar en tuurde. Tuurde over de woe lige zee en over de gladde zee. Tuur- Storm het veilige licht van een gezellige woonkamer schemeren. Auto's schoten voorbij en zelden scheen de wereld zo eenzaam. Twintig minuten is een heel lan- tijd, wanneer er niets anders te omdat vader en de broers op zee i de stilte die komen de als het vroor en tuurde als de HH| |ir toeristen langs haar gingen in vro lijke drukte. Als het donker werd, kwam ie mand haar halen en bracht haar Thuis. De mensen zeiden, dat ze haar versland verloren had. Ze wist niets meer, alleen dat ze wachten moest. Wachten tot ze thuiskwa- doen is dan staan. Drie passen bete- waren. Opeens was er een groot lichtend ding voor me, dat bromde en warm te gaf. In een schok kwam ik naar voren, de bus. O» U, Met zenuwachtige vingers graaide Staan in het donker. Zelfs niet haar horloge en pas veel later be- jk naar geld, terwijl de chauffeur iffi v",c aroon ,b- /1<>f -TO g||j|4 ?0edmoedig grapte: „Maar goed, kenden al een regenvlaag in het ge zicht. Links noch rechts een uitwijk mogelijkheid. Eens kwam het hoofd binnen fluisterde met de juffrouw, ma die schudde van nee. Ze oplettend zijn, want die bus zou greep ik, dat ze beduidde: Wacht toch geen minuut eerder komen. De tijd en de kou kropen traag klas. liever tot straks, niet nu in de volle dat ik u in mijn lampen kreeg. maar heel zeker voort. Misschien We zaten de resterende minuten gestaan", heb ik in mijn hoekje weggedrukt voor het speelkwartier uit en toen ders had u daar nog een half uur wel de ogen dicht gedaan, schien alleen maar met open ogen gedroomd. ren bij IJmuiden slaan. moest het onvermijdelijke ogenblik We reden de donkerte uit, de lich- komen, dat het kind apart genomen te stad in. Een bioscoop dromde werd om even later met de broer vol; er lachten mensen achter ver- Van de storm die over polders uit klas zes hand aan hand van het lichte restaurantramen; een troepje joeg en de golven die over de pie- schoolplein af te gaan, naar huis. jongens lawaaierde op een straat- t;j1vader en de twee anderen hoek. Je hoorde van alles, maar Ik houd niet van storm. Zelfs niet niet terug zouden komen. geen wind die loeide. OVER het algemeen wordt te veel aandacht besteed aan de gedragingen van Robert Kennedy, een jongere broer van de vermoorde president. Dat valt wel eens in zijn nadeel uit, zoals bleek bij het conflict om Manchesters boek 'De dood van een president'. Het heeft echter ook zijn voordelen. Na de verkiezingen van november, die een grote nederlaag opleverde voor Johnsons Democratische partij, leek de populariteit van de president sterk gedaald. Opvallend was echter, dat de door senator Kennedy (eveneens Democraat) gesteunde kandida ten demonstratief werden verslagen door Republikei nen. De populariteit van Kennedy was dus bepaald niet groter dan die van de president. De onverkwikkelijke affaire met het boek van Il€?l book Manchester werkte niet in het voordeel van de sena tor. Hij was dan ook de eerste die besefte, dat het beter was met de schrijver tot een vergelijk te komen. Een tegenvaller moet voor hem zijn geweest, dat Jacqueline Kennedy niet van plan was op te geven. Zij kreeg slechts gedeeltelijk haar zin. Maar de volledige inhoud van het omstreden boek werd desondanks wijd en zijd bekend. De gebeurtenissen hadden de familie Kennedy geen goed gedaan. Voor de politieke toekomst van senator Robert was dit bijzonder onaangenaam. Een opiniepeiling wees al spoedig uit, dat hij veel minder populariteit ge noot dan Johnson. Kennedy vreest echter, dat Johnson bij de presidents verkiezingen van volgend jaar zal verliezen. Zijn (Roberts) eigen kansen voor 1972 zouden dan zijn verkeken. Het jongste optreden van de senator kan er dan ook op wijzen, dat hij wil trachten, zelf volgend Vlclliaill jaar presidents-kandidaat te worden. Daartoe maak te hij een bijzonder merkwaardige reis naar Europa, waar hij de gast was van premier Wilson, president De Gaulle, kanselier Kiesinger en andere regeringsleiders. Overal was Vietnam het voornaamste onderwerp van ge sprek. In elke hoofdstad zei de senator, een betere kijk op het probleem te hebben gekregen. Hij had geen enkele officiële status. Als lid van de Kennedy-familie had hij wellicht een streepje voor bij andere Amerikaanse politici. Mei name De Gaulle en Wilson hadden echter persoonlijk belang bij een gesprek met de senator. De Franse president zag in Bob Kennedy wellicht een middel om Johnson onder druk te zetten wat het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam betrof. Ook Wilson meende waarschijnlijk dat zijn vre- I desinitiatief ermee gediend zou zijn. Voorbehoud Er vielen harde woorden tussen Johnson en Ker- nedy, nadat de senator in Washington was terugge keerd. Toen deze het Witte Huis verliet, deed hij alsof er niets bijzonders aan de hand was. Hij suggereerde zelfs, dat er tus sen hem en de president over de kwestie-Vietnam geen verschil van mening bestond. Enkele dagen geleden bleek echter, dat er wel degelijk van afwij kende inzichten sprake is. Kennedy liet nl. weten ernstig voorbehoud te ma ken wat betreft de waarde van de bombardementen op Noord-Vietnam. Binnenkort zal hij een politieke toespraak aan de oorlog in Vietnam wii- j den. Daarin zal hij wellicht zijn visie geven over de wijze, waarop de strijd moet worden beëindigd. Bewust zal de Senator de kloof tussen hem en de president daarmee nog wijder maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5