Voetangels en klemmen bij start scholengemeenschap Nieuwe neerzethal Delft weggeblazen Rijswijks experiment op gang Dr. mr. A. Veerman: HAVO moet nog naam maken Speelgoed niet te mooi en te technisch Prettige kennismaking met Jong Maskerette Op principiële gronden geen LSD-behandeling Tekeningen en maquettes van huize Adegeest NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUARI 1967; DELFT Ondanks dat de tijd van werken nog zo kort is, kan men reeds enige plezierige dingen zeggen van het Mammoet-experiment, zoals dat waar het Christelijk Lyceum Delft een belangrijke rol in speelt. Samen met drie Rijswjjkse ulo-scholen heeft men vanaf september vorig jaar met de nieuwe onderwijsmethoden kunnen experimenteren. En het ziet ernaar uit dat er goede resultaten worden geboekt. Lesroosters kloppen, mogeljjk- 001 '€eThngen in bepaalde richitngen te stuwen of ze bij te werken, blijken reeds goed te functioneren. Bij de ouders blijkt de mogelijkheid tot groter differentiatie goed aan te slaan en voor de leerlingen gaat het alle maal bijna „vanzelf". Zoals met zoveel experimenten is het ook hier echter afwachten geboden. Hoe zullen de rapporten in december zijn? Hoe zullen de ouders reageren op de adviezen van vlak voor de zomervakantie, als de brugklas voor hun kind achter de rug is? En voor de andere VHMO-scho- !en geldt dan klemmend de vraag: „Hoe zullen zij de Mammoetverplichtin gen nakomen? Zullen er scholengemeenschappen ontstaan door nauwere samenwerking tussen enkele richtingen? Zullen de brugklassen werkelijk gelijke programma's kunnen afwerken? Er valt heel wat te coördineren. Hoever het hier mee staat is moeilijk te achterhalen, omdat nog veel ver borgen is in de bestuurskamers. Decentralisatie voorkomt idee leerfabriek Dr. A. Veerman, rector van het Christelijk Lyceum Delft, kan, zij het onder groot voorbehoud, reeds enkele leuke dingen over het experiment waar aan hij mag meewerken, vertellen. De unieke ligging van de vier scho len dicht bij elkaar in Rijswijk, maakte de stap naar het experiment vrij gemak kelijk. De drie deelnemende ulo-scholen hebben elik ongeveer tweehonderd leerlingen en de Rijswijkse afdeling van het lyceum vierhonderdvijftig, zodat de eenheden goed vergelijkbaar waren en de organisatie vrij overzichtelijk kon blijven. De scholengemeenschap telt nu 1525 leerlingen en heeft 100 leraren. Een der eerste vereisten was uiter aard, dat de leerlingen niet het gevoel zouden krygen. dat ze in een „leer fabriek" verzeild raakten. Een sterke de centralisatie werd daarom doorgevoerd die momenteel alleen nog resulteert in het bijeengaren van de brugklassers en de HAVO-leerlingen in een apart ge bouw. Als we enige tijd verder zijn, dan zal ook de MAVO een eigen „huis" heb ben. Sfeer Er zitten nu veertien eerste klassen bij elkaar in één gebouw. Dat geeft deze samenleving een bepaald cachet. De scholieren van een lagere school staan niet meer als een huis op te kij ken tegen de „ouderejaars Ze ver keren onder leeftijdgenoten, zodat ze nog enigszins de oude vertrouwde sfeer kunnen meenemen. Bij hun toelating bleek reeds dadelijk een interessant feit. Zoals m< wordt bij de Mammoetschool rekening gehouden met het advies van het hoofd van de lagere school, voorts een psycho technisch onderzoek en een schoolvorde ringstest. Om in september een goed beeld te krijgen was voor deze laatste een test gebruikt die op andere lycea als toelatingsexamen toegepast werd. En bleek, dat van de verhouding eenderde lyceum-klanten tegenover tweederde ulo- gegadigden. niets meer overbleef. Het werd half om half. Misschien kan dit erop wijzen, dat in vroegere gevallen ouders die (nog) niet aan bepaalde mogelijkheden hadden ge dacht, hun kind naar ulo stuurden, terwijl dit ook lyceum had kunnen zijn. Vast staat dit natuurlijk nog lang niet, maar wel bleken er in het afgelopen jaar niet méér .tegenvallers" te zijn dan an dere jaren. Zoals reeds gezegd: Het de- cember-rapport van volgend jaar zal pas een indicatie kunnen zijn of de verde ling goed is geweest. Een voorlopig re sultaat weliswaar, maar in de onderwijs wereld kijkt men er gespannen naar uit Bijwerken Intussen heeft men ook enige ervaring kunnen opdoen met het „verschuiven" van leerlingen. Er waren er enkele die in de MAVO-richting uitblonken en die men met bijwerken in de studie-uren wil trachten te sturen in de atheneum-rich ting of HAVO. Er is grondig met de ouders over gesproken en de kinderen vinden het zelf ook leuk. Tot aan december zijn alle klassen met hetzelfde aanpassingstempo doorgegaan. Daarna werden tempo-verschillen toege staan voor de diverse richtingen. Er is nog wel van alles mogelijk en aan het eind van het jaar valt de definitieve be slissing pas. maar nu is men dus reeds bezig verdergaand te schiften. Zij die uit de MAVO-richting zijn bijgewerkt, kunnen nu uitproberen of ze het iet^ hogere tempo van richting HAVO of Atheneum werke lijk kunnen bijhouden. De zwakke HAVO. of Aitheneum-klanten kunnen in deze periode beslissen of ze niet liever omzwaaien. En daarmee komt nog een duidelijk voordeel van „het brugklassen" om de hoek kijken. Leerlingen, ouders en leraren hebben een jaar lang de gelegenheid om het eens aan te kijken. Meestal komt men nog vóór de zomervakantie tot een gelijkluidende conclusie, zodat erge „afknappers" misschien niet meer zullen voorkomen aparte boeken. Een volkomen gelijktrek- van methoden is vereist, een loyale uitvoering daarvan minstens evenzeer Een derde probleem is er echter, waar ook de „oude" schoolsystemen reeds lang tegenaan gekeken hebben, n.l.: Hoe wor den de cijfers geïnterpreteerd Zes-drie- kwa rt Een leraar die te gemakkelijke proefwerken geeft en dus schitteren cijfers „fokt" zal niet veel waardering van zijn directeur ont vangen. Een ander die te zware opga en samenstelt durft niet met erg slechte rapportcijfers op.de leraren vergadering te komen. Alom in den lande streven de leraren dan ook naar het inmiddels berucht geworden ge middelde van zes-driekwart. Er wordt (misschien wel onbewust) gezwenkt bijgestuurd, zodat er altijd kwart „slechterikken" is, de helft middelmatigen en een kwart uitblin kers. Het gemiddelde van de klas be paalt dus het tempo van de lessen en de zwaarte van de proefwerken. er coördineren gesproken pat kon nog wel eens een zeer moeilijke op- worden in de brugklassen. Al heeft dezelfde boeken en hetzelfde aantal lesuren, bij een intelligente klas kan dieper op de stof ingaan, terwijl me een minder intelligente klas alle tijd hard nodig heeft om er door te komen. En dit brengt dan weer de moeilijkheid met zioh: Hoe beoordeel je uitblinkers minder knappe klassen en hoi oordeel je het omgekeerde geval De mogelijkheid tot verschuiven ge durende het brugklasjaar, en ook nog wel later, neemt enkele van deze be zwaren weg. De leerling heeft hekel school te veranderen. ooral als het om een nieuw gebouw net nieuwe leraren gaat. Bij een scho lengemeenschap is dit echter een minder ingrijpende verhuizing, n.l. in hetzelfde gebouw en vaak met dezelfde leraren. Mogel ijk heden De mogelijkheden om de doorstroming goed te reguleren komen eens te meer tot uiting als men de keuze moet ma ken: Naar MAVO en dan later naar de vierde klas van het Atheneum of nu de eerste klas lyceum overdoen en dan over drie jaar hetzelfde resulaat behalen. In dergelijke gevallen kan men de vroegere testen er weer eens bijhalen, praten met ouders en leerlingen om te komen tot een goede oplossing. Niet alleen de brugklassen, maar ook de HAVO, draait zeer goed. Leer lingen die gerecruteerd werden uit de klassen 3 HAVO, 3 HBS, 3 Gymna sium en met het Mulo-diploma, zijn het vierde jaar van het HAVO-expe- riment ingegaan, het jaar waarin ze een „studiepakket" moesten kiezen dat hen het meest geschikt voorkomt voor hun latere leven. Een der zorgen van het onderwijzend personeel was het ongekend grote aan tal mogelijkheden en de daaraan verbon den moeilijkheid om een lesrooster samen te stellen met zo weinig mogelijk lege plekken. De zorgelijke rimpels in lera- rengezichten. bleken aohteraf echter voorbarig te zijn geweest. Men had in de derde klassen voorbeelden gegeven hoe de leerlingen verstandig zouden kunnen kiezen. En dat is overal gebeurd-. Slechts in een of twee gevallen is er overleg ge weest, omdat deze leerlingen door hun enigszins uitzonderlijke keuze het gehele lesprogramma in de war zouden kunnen sturen. Gelet ook op hun toekomst kon den betrokkenen vrij gemakkeliik tot /ereehstemming komen. Toekomst Die toekomst vormt een hoofdstuk apart. Wel hebben de HAVO-diploma's wettelijk betekenis gekregen, maar de maatschappij zal er nog wel aan moeten wennen. De HAVO-ist zal zekerheid moeten hebben dat zijn diploma goed ontvangen wordt. Mede daarom wordt de grootste zorg aan de HAVO-opleiding besteed. Hij is zeker niet extra gemakke lijk gemaakt. Hij is een duidelijke voort zetting van de mulo en geeft toegang tot hoger beroepsonderwijs. De enige kink in de kabel die nog re gelmatig optreedt is het gebrek aan plaatsen bij dit onderwijs. Speciaal met het oog hierop is het nodig dat de HAVO naam maakt, om niet in zekere slachtoffer van discriminatie te worden. Onbekend maakt nog altijd onbemind. Het HAVO-experiment loopt dus zoals het lopen moet. De brugklassen in Rijs wijk en Delft funotioneren goed. Op papier is veel tot stand geko men. De wet geeft een duidelijk r aan. Dat raam zal echter vrijwillig en spontaan moeten worden ingevuld om goed functioneren te waarborgen. Ds. Lamping gaat in Leiden wonen LEIDEN Ds. A. J. Lamping, jeugdpredikant bij de herv. gemeente alhier, hoopt binnenkort naar Leiden te verhuizen. Sinds zijn komst naar Leiden woont hij aan de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp. De woning aan de Van der Br an delerkade die eerst bestemd was voor de predikant van de wijkgemeente Vredeskerk (op volger van ds Vossers), is nu aan hem toegewezen. Zij wordt op het ogen blik verbouwd. Ds Lamping is ook consulent van de wijkgemeente Vredeskerk. die sinds de emeritering van ds. Vossers nog steeds geen eigen predikant heeft. Er zijn reeds drie beroepen uitge bracht, maar zonder positief resultaat. Het beroepingswerk gaat echter on verdroten voort. Achtervolgde man nog voortvluchtig LEIDEN De rijkspolitie had van morgen de jongeman die men gisteren in Noordwijkerhout en Katwijk heeft achtervolgd, nog niet kunnen aanhou den. Wel werd gisteren op het Haagse station iemand gesignaleerd die aan het signalement beantwoordde, maar bleek de gezochte niet te zijn. Overigens is men ervan overtuigd hem vandaag of morgen te vinden. De politie bezit zijn autopapieren, die hij bij de controle te Noordwijkerhout af gaf. Het intrigeert de politie waarom hy zo plotseling in volle vaart weg reed toen hem naar het kentekenbe wijs van de auto werd gevraagd. Hy is al eerder met de politie in aanraking geweest. BENOEMINGEN DEN HAAG De heer C. L. van Baaren te Oegstgeest is benoemd to' lid en plaatsvervangend voorzitter van de regelingscommissie voor de staats examens voor muziek 1967. Zijn plaats genoot C. H. A. van Geel werd be noemd tot lid van de examencommissie akten N XXII wb B XXIII 1967 Tentoonstelling Levendaal 1 LEIDEN Speelgoed kiezen is geen kinderspel. Dit bleek uit een voor lichtingspraatje van mej. B. Ph. van Apeldoorn, die voor het voorlichtings centrum voor ouders en opvoeders de reizende tentoonstelling „Kinderen spelen, waarom, waarmee?" organiseert. Onder auspiciën van de Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting is in gebouw „De Hoeksteen", Le- vendaal, een gedeelte van deze tentoonstelling te bezichtigen. Wy vonden er heel verantwoord jeelgoed. Niet alleen praktisch be zien, maar ook pedagogisch; de ach tergronden van het spel gaan voor een kind veel verder, dan wij dikwijls ver moeden. Voor een baby is speelgoed een verkennen van materiaal (hard of zacht) en het gedrag daarvan (omval len of b.v. wegrollen). Voor hem zagen we o.a. een benen rammelaar en een zelfgemaakt stoffen preiuteboek met op elke blz. de afbeelding van een enkel beestje. Heel duidelyk en niet vaag door allerlei poespas op de ach tergrond. Het spel van de kleuter wordt doel bewuster Hij experimenteert graag. Voor hem b.v. blokken, klei en drie primaire kleurtjes verf. Men'moet zich vooral niet blindstaren op speelgoed, dat al te mooi en te technisch is afge werkt. Het ontneemt het kind de mo gelijkheid tot fantaseren en remt zijn onderzoekingsdrang. Dus moeten moe ders garenklosjes, kurken, lapjes en oude kleren bewaren, want daar lig gen ongekende spelmogelijkbeden in. Sociale functie Een verkleedlust mag werkelijk niet ontbreken. Een verlegen kind kan in een „mooi pak" plotseling branie ver tonen en laat onbekende karakterzii- den zien Spelletjes hebben naast de gezellig heidsfactor ook een sociaal aspect. He', kind leert: op je beurt wachten; tegen je verlies kunnen en eerlijk spel spe len. Voor het oudere kind ten slotte gaat het spel meer het karakter dragen var. vrije-tijdsbesteding. waarin hobby en sport hun plaats opeisen. Om praktische redenen kon slechts een gedeelte van „Kinderen spelen, waarom, waarmee?" worden tentoon gesteld. Men beperkt zich tot baby en kleuter, maar ongetwijfeld kunnen ouders en grootouders ideale sugges ties opdoen voor komende verjaarda gen. Het is aanbevelingswaardig de ko mende veertien dagen een kijkje nemen in ,,De Hoeksteen", want speel goed neemt een heel grote plaats in het jonge leven in. De tentoonstelling is van vandaag af van 's morgens 10-12 en 's middags van 2-4 uur geopend. Op maandag, dinsdag en donderdag is er ook 's avonds ge legenheid tot bezoek, maar dan na een telefoontje (25032). Wethouder Schramascliool VOORSCHOTEN - B en W. stel en voor de 4de openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs de naam geven „Wethouder G. Schrama school". LEIDEN Het is allemaal nog heel jong en pril. In alle opzichten. De kinderoperettegroep „Maskerette" staat nauwelijks vijf maanden op de benen of ze presenteert zich al aan het publiek. En hoe! Het ging met flair en élan of men nooit anders gedaan had. De leiders, hebben gebroken met het geijkte kinderoperette-repertóir. Men vertolkte twee zelfgemaakte zangspe len. Het eerste, voor de pauze, voor de kleintjes van 6-9 jaar was geschreven door J. P. Stam-Dresselhuys en het tweede voor de groep 9-12 jaar door Behalve de positieve dingen, kan men ook een levensgroot aanpassingsprobleem onderkennen. Het samenwerken in een scholengemeenschap mislukt volkomen als er ook maar iets afgedwongen wordt of opgelegd. Leraren en schoolhoofden moeten het met elkaar goed kunnen vin den omtrent de te volgen „methoden Er zijn reeds schrijvers van boeken die één uitgave samenstelden voor alle rich tingen van de Mammoetgemeenschap. Anderen hebben W. J. Stam v. d. Staay. terwijl Tonny Weidner-v. d. Staay voor beide de muziek schreef De kleintjes gingen feesten bij een gulle, jarige baron, waar helaas vier broertjes en een zusje van Ameleoran na niet naar toe konden. Griep! Het gezonde zusje stopt wat snoepjes in een paraplu, wat natuurlijk wordt ont dekt. Maar de baron stuurt zijn knecht met een mand vol lekkers naar de zie ken. die zo aan hun trekken komèn. Het tweede stuk toont reislustige lieden die overal heen zwermen om hun vakarut-i# zo goed mogelijk te gaan besteden. De tekst is knap, de versjes zijn leuk en uitstekend geschikt voor kinderen om er zich in te leven en ze uit te beelden. Men deed dit dan ook heel goed, onder een vlotte regie ook van W. J. Stam-v. d. Staag. De muziek voor de kleintjes was ge baseerd op bekende melodietjes die alle kinderen vlot kunnen zingen. De muziek voor het tweede stuk was knap, vlot en zeer ritmisch, wat voor de kin- deren een grote steun was Enthousiast Alles lag volkomen binnen het stem- bereik van de jeugdige zangers en zan geressen. die dan ook met veel enthou siasme zich aan zang en spel overga ven. Met veel succes. Er zaten al kleine cabaretiers tussen! - is op het toneel en in de zaal veel genoten deze avond. Graag tot wederhorens. A. C. Bouwman. Het Christelijk Lyceum Delft dat aan het Mammoetexperiment deel neemt. In Rijswijk gebeurt dat in een scholengemeenschap samen met drie uloscholen. In Delft heeft men afzon derlijke brugklassen. Begrafenis S. Melse o LEIDEN' Aan de begrafenis op Rhünhof van de heer S. Melse die vorige week op 74-jarige leeftijd over leed ging gistermiddag een rouwdienst vooraf in de Zuiderkerk De belang stelling voor deze dienst was bijzonder groot. Duidelijk sprak daaruit de vrfor- name betekenis, die de heer IVielse voor de Gereformeerde Kerk van Leiden ge durende tientallen jaren heeft gehad. Dr. K. Dronken leidde de dienst. Hij sprak naar aanleiding van Hebreeën 4 vers 14—16, waarin wordt gewezen op het leven en sterven met Jezus als hoge priester. Namens de kerkeraai sprak ds. E. Haverkamp, die de vele verdiensten Adllpassing van de heer Melse voor de Gereformeerde Kerk van Leiden memoreerde. Ds. H. van der Berg prees als ver tegenwoordiger van de classis de heei Melse om zijn levenshouding, die voort kwam uit een grote liefde voor de KerK Voorts sprak prot. dr. G. Th Rothuizen oud-studentenpredikant in Leiden, dn. öe heer Melse had leren kernen in diens kwaliteit van studenterouderling. Hy noemde hem ..mijn baas. myn ouder- elke richting ling en mijn yriend". Jaarverslag ziekenhuis Enclegeest Bromfietser (65) na val overleden VOORSCHOTEN De 65-jarig grondwerker B. Sommer uit Voorschot* is gisteravond omstreeks zeven ui het Westeinde in Voorburg met bromfiets ten val gekomen. Hij hierbij zo ernstig gewond, dat hij enig tijd later in het ziekenhuis St. Antonius hove aan zijn verwondingen is leden. Do bromfietsei passeerde een auto's die wachtten voor de geslote spoorbomen Hij kwam in een tramrai terecht en viel. Agenda gemeenteraad VOORSCHOTEN De gemeente raad komt vrijdagavond om acht uu in openbare vergadering bijeen. D agenda: verkeersmaatregelen School straat en Leidseweg; beschikbaarste| len aanvullend krediet van f 2000 voij vervanging van verkeersborden; vei keersmaatregelen voor het comple) Boschgeest; overneming en recon structie Kniplaan; beschikbaarstelle kredieten van f 3500 en f 2500 vo<| het slopen van de percelen School straat 28, 30, 32 en 40; voor recoB structie van het straatprofiel van d Schoolstraat en het aanleggen van ee I parkeerterrein; verkoop van twee pei celen bouwterrein in Boschgeest aa Bouwbureau Van Bohemon NV 1 Voorburg; beschikbaarstellen kredie van f 1550 voor het voorbereiden vaj de bouw van 22 bejaarden- en 22 wo ningwetwoningen in het bestemming plan Noord-Holland; onderwijsvooi stellen. VOORSCHOTEN „Maak iets van het huis Adegeest, het park en de boerderij." Deze opdracht hebben de derdejaarsleerlingen gekregen van de Haagse Academie voor Bouwkunst. Het resultaat is te zien in een lokaal van de voormalige houten noodschool aan de Oude Adegeesterlaan. De ge meente Voorschoten heeft geen op dracht gegeven, de tekeningen en maquettes zijn alleen als studie opdracht vervaardigd en hebben de n gekregen „Ontmoetingscen trum". Wethouder drs. Van der Laan opende gisteravond in aanwezigheid het voltallige college van B. en W. deze tentoonstelling. 1-Iet huis „Adegeest" is een oude ridderhof uit de dertiende eeuw. In de vorige eeuw heeft men een verdieping gesloopt. Het klokketorentje en het houtwerk zijn geplaatst op het huis „Ter Wadding" en „Adegeest" werd ingericht als boerderij. Thans is de gemeente Voorschoten de eigenares, terwijl Monumentenzorg erover waakt. Als boerderij is het huis niet meer te gebruiken, daar al het om ringende weiland bouwgrond is ge worden. Het" is voor de gemeente Voorschoten een moeilijk gevaL Gesloopt De studenten van de Haagse Aca demie hebben een veertigtal bewoners ondervraagd en daarna zijn zij tot Reconstructie Kniplaau VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten stellen vcor te besluiten tot overneming in eigendom, beheer en onderhoud van de Kniplaan en de aanlegplaats van de voormalige veer pont, voor een bedrag van f 1 (Leid- schendam is thans eigenares); van de gemeente Leidschendam te. aanvaar den een bedrag van f 10.000 als af koopsom voor de over te nemen on derhoudsverplichting; tot reconstruc tie van de Kniplaan en van de uit monding van de laan op de Veurseweg en hiervoor een krediet beschikbaar te stellen van f 11.5'H). te aanvaarden van B. Klaassen een bedrag van f 9.500 en van P. Grundeken een be drag van f 2.000 en d*ze bedragen aan te wenden voor de reconstructie de Kniplaan. LEIDEN In het dezer dagen ge reed gekomen uitvoerige jaarverslag over 1965 van het psychiatrische zie kenhuis Endegeest van de gemeente Leiden komen onder meer verhande lingen voor over ontstaan en ontwik keling van Endegeest. Aangezien wij nog niet zo lang ge leden in een aantal artikelen aandacht hebben geschonken aan deze facetten van de sinds de stichting in 1895 sterk gegroeide en van karakter veranderde inrichting, volstaan wij nu met het noemen van enkele cijfers. Een uitzondering willen wij ma ken voor een korte opsomming van urgente projecten voor de naaste toekomst: een centraal gebouw voor de arbeidstherapieeen gebouw voor kortdurende observatie en ambu lante behandeling, een paviljoen voor geestelijk gestoorde bejaarden, een gebouw voor individuele verple ging en ten slotte een nieuw zuster huis. De polikliniek telde in 1965 276 pa tiënten en het aantal polikliniekbezoe- ken bedroeg 1639. Op 31 december 1965 werden in het ziekenhuis 563 patiën ten verpleegd en in de afdeling Voor geest 146. Het aantal vrouwelijke pa tiënten was in de meerdenheid: 300 van de 563 en 78 van de 146 In de aan de medische behandeling gewijde paragraaf wordt onder meer naar voren gebracht, dat de omstreden LSD-behandeling op grond van prin cipiële overwegingen niet werd toege past; evenmin vond insuline-coma- therapie plaats. In totaal telde het ziekenhuis op 31 december 1965 390 personeelsleden. Nedap (Nederlandsche Apparatenfa- briek) te Groenlo zal in maart 11 (vorie iaar 11) pet. dividend voorstellen De Nederlandsche Bank heeft het kasreservepercentage voor het tijdvak 22 februari tot en met 21 maart gehand- haafd op nuL DELFT Een zware storm, die in de afgelopen nacht in verschillende delen van ons land ernstige schade heeft aangericht, heeft ook in Delft zijn sporen nagelaten. Aan de Hoornseweg 15 is op een terrein van de Delftsche Groentenveiling een splinternieuwe neerzethal. die in aan bouw is, onder daverend geraas inééngestort. De nieuwe neerzethal zou nog dit seizoen in gebruik worden geno men. De ironie van de historie wil, dat wij gisteren toeval lig een plaat van de neerzethal maakten, niet wetend, dat haar zulk een kort lot zou zijn beschoren. Ingebruikneming nu maanden achterop Vanmiddag zijn de leden van de Groenteruveiling in de Stadsdoelen bij eengekomen om zich over deze zware .egenvaller te beraden. Zoals bekend zat de Groenteroveiliiig om ruimte te sprin gen en met grote belangstelling werd dan ook naar de realisering van de hal, die als fustloods dienst zou gaan doen, uitgekeken. Men vertelde ons vanmorgen dart door deze tegenvaller de bouw van de neerzethal zeker maanden aohterop is. Het is zelfs te bebwijfelen of hij dit jaar nog in geforuik zal worden genomen. Op het terrein was de chaos vanmorgen groot. De hele neerzethal, waarvan reeds dertig kapspanien waren opge trokken. was gestreken. Een nachtwa ker. die juist zijn ronde deed. kreeg de schrik van zijn leven, toen een hevige windvlaag de hal me: de grond gelijk maakte. Hoewel hij onmiddellijk alarm sloeg, en men 9poedig op het terrein aanwezig was, stond men met de han den in het haar. Er was niets meer te doen. Veertien dagen zware arbeid waren totaal voor niets geweest. „Het kan alleen nog maar voor brandhout dienen" merkte iemand verdrietig op. De fraaie hal, die al een goede vorm gon te krygen zou hei straks als zogenaamd sporthalmodel op dit terrein goed doen. In de loop van de morgen zouden de experts arriveren om de scha de op te nemen. Hoe groort deze schade zal zijn is nog niet bekend, maar deze zal bepaald niet mee/uilen. De neerzet hal zou immers bijna vijf ton gaan kos ten. De hal zou een oppervlakte van 4000 m2 krygen. In hoeverre de kapspanten nog gebruikt kunnen worden is nog niet bekend. Ook voor ie ontwerper van de neerzethal, de heer De Waal uit Scheveningen, zal dit nachtelijk ongeval een tegenvaller zijn. hun resultaten gekomen Slechts twe ontwerpen handhaven het oude „Ad geest", andere ontwerpen hebben hj oude „Adegeest" gesloopt en de stj denten motiveren hun sloopwerk dot te verklaren, dat de oude ridderh alleen nog te zien is in de omliggend bebossing en niet door een vrijwj niet te restaureren vervallen boerden Toch zullen waarschijnlijk al dei ontwerpen onbruikbaar zijn, dat Monumentenzorg niet toestaat, dat h| gebouw wordt aangetast. De enij mogelijkheid tot exploitatie van hui] „Adegeest" zal te vinden zijn in eq theeschenkerü of restaurant. Sloping Schoolstraat VOORSCHOTEN - B. en W w len op korte termijn overgaan tot st ping van de percelen Schoolstraat 2 30. 32 en 34 (c a. vuor.ige Hervormd Kleuterschool). Het öan vrijkomen] terrein heeft een oppervlakte van 12] m2. Hiervan zal een gedeelte word! I aangewend tot verbieding van r' Schoolstraat, ongeveei 134 m2. 1 kosten verbonden aan de reconstrJ tie van heit straatprofiel en het ve plaatsen van lichtmasten en kolkl bedragen f 3.500. De parkeermogelij heid zal met 10 plaatsen worden ui gebreid. Op het overgebleven lerrel wordt provisorisch een parkeerts rein aangelegd, waarvanv de kost] bedragen f 2.500. Verkeersmaatregelen Boschgeesi VOORSCHOTEN Voor het coi plex Boschgeest stellen B en W vo de volgende verkeersmaatregelen: a de Rosenburgerlaan. tussen Vei seweg en Mighelbrincklaan, uitsli tend toegankelijk te maken voor ws delaars, fietsers en bromfietsen n uitgeschakelde motor b. bij het begin van de Swagi manwegKrel Doormanlaan een bc te plaatsen: „doodlopende weg". c. op de Gen. SpoorlaanRoubo laan, waarin een gevaarlijke bocht gelegen, aan weerszijden een bord plaatsen „gevaarlijke bocht". d. een aantal voetpaden te voorzi van het bord „voetpad". e. bij de Bakkersdreef en de Hi temadreef borden te plaatsen met betekenis „gesloten in één richti voor alle verkeer behalve voor vo gangers". Tevens wordt een parkeerverb uitgevaardigd aan beide zijden van Rouboslaan en een gedeelte van Papalaan in de omgeving van de VA Een rich ting ve rkeer VOORSCHOTEN B en W stelli voor voor de Schoolstraat éénrichtii verkeer in te voeren. De kosten de geramad op f 2500. Tegen parkeerproblemen Deel rails weg van Stationsplein LEIDEN Op het Stationsnlein l gedeelte waar regelmatig de grote pi fertjestent staal) wordt momenteel deel van de oude tramrails vtrwy< Doel hiervan is het middenvak plaatse af te sluiten om de verkee problemen door parkerende auto's voorkomen Ve' der naar achteren Wordin in- en uitritten gemaakt len beho^ van automobilisten, die hier ht willen parkeren. Het werk za! enige dagen diu Minder werknemers mi door automatisering1" bizi hij Van Houlen DEN HAAG C. J. van Houten Zoon deelt mede dat de snelle ontwik ling in de Euromarkt het nodig ma de automatisering en rationalisatie versnellen, waardoor inkrimping het personeel bij verschillende bed ven noodzakelijk wordt ondanks gei gen verkoop. Contact is gezocht met ondernemingsraad, vakbonden en het westelijk arbeidsbureau. Het is nog n bekend hoeveel van de 1600 a 1700 we nemers overbodig worden, doch het z len er niet veel zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4