CH-jongeren: vernieuwing totale CHU is SVB en gooi een NSA doen de macht naar Een woord voor vandaag Kleurloos en gezapig Slechte presentatie Kanttekening CNV vraagt om spoed met het stakingsrecht Interessante film-voorlichtingsavond een avondje uit in een andere wereld Classis weigert (weer) goedkeuring beroep Uw probleem is het onze.... DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 Een van de mooiste zinnen uit de bijbel staat in Johannes 4. Als Christus spreekt over het aanbidden in Geest en Waarheid, voegt Hij er aan toe: „want de Vader zoekt zulke aanbidders". Let er op tegen wie Hij spreekt. Dit woord had gesproken kunnen worden tot de geleerde en gelovige Nicodemus. De Heiland had het kunnen zeggen tot Zijn discipelen. Maar in werkelijkheid zegt Hij het tegen de Samaritaanse vrouw. Dit leert mij dat God niet let op wie tot Hem bidt, maar hoe er tot Hem gebeden wordt. God past geen discriminatie toe. De uitverkiezing is een bijbelse waarheid, maar God verkiest niet op basis van kleur, rijkdom, familiebetrekkingen of wat dan ook. De vraag is niet wie tot Hem komt, maar hoe we tot Hem komen. We kunnen en mogen alleen komen in Geest en Waarheid. In de Nieuwe Vertaling staan die woorden zonder hoofdletters. Dat is niet onjuist, want we willen in onze tijd van alle overtollige hoofdletters af. Dat is een eis van de democratie. Maar er is iets voor te zeggen om deze beide woorden toch met een hoofdletter te schrijven. Want het zijn woorden die hun oorsprong niet vinden op de aarde bij de mensen, maar in de hemel bij God. We kunnen alleen waarachtig bidden door Gods Geest en op basis van Zijn geopenbaarde Waarheid. We lezen vandaag: Job 16 1-17. HAARLEM De jongerenorganisatie van de CHU heeft na de teleurstellende verkiezingsuitslag een fors geluid laten horen. Door middel van haar landelijke bestuursraad spreekt de organisatie uit. dat de CHU de greep op de jongeren heeft verloren. De oorzaak van het falen is de houding van de CHU. Als sug gestie doet de bestuursraad om een positieve houding in te nemen bij het streven naar samenwerking met andere christelijke partijen. Zitten met Soekarno onafhankelijke staat uitriep. Er is daar, zeker voor Westerse begrippen, een uiterst merkwaar dige strijd gaande tussen een naar het schijnt eenzaam man, die zijn post op de top wil blijven bekleden, en allerlei machten die hem opzij willen schuiven, maar daarmee, ook op dit ogenblik waarop wij dit schrijven, kennelijk nog onover- komenlijke moeilijkheden hebben. Lange tijd zijn Indonesië en Soe karno vrijwel gelijke begrippen ge weest en misschien spreekt die een heid nog nergens duidelijker uit dan uit de krampachtigheid waar mee hij de macht vasthoudt en aan de andere kant de kennelijke aar zeling die men gevoelt om hem los te laten. Niet zonder reden mag in hem om bepaalde redenen een belichaming van het moderne Indonesië worden gezien. Niet alleen dat hij er de onafhankelijkheid van uitriep, hij heeft van stonde aan de eenheid van dit even ontzaglijke als aan ver scheidenheid rijke land nagestreefd. TAAT WAS tegelijk een verschil met de opzet die destijds de Nederlandse regering voor ogen stond. Zij zag het Indonesië ook in de nieuwe verhouding opgebouwd uit deelstaten met eigen aard. over eenkomstig de geschakeerdheid on der de bevolking. Maar een van Soekarno's eerste re geringsdaden bestond in het „op rollen" van de ene deelstaat na de andere en voor het federalisme van de Nederlandse conceptie stelde hij zijn unitarisme in de plaats. Het is dezelfde, door hem bereikte eenheidsconceptie die in de afge lopen maanden stellig tot de hand having van de president, hoe on houdbaar zijn positie ook lijken mocht, heeft bijgedragen. Hield hij immers Indonesië bijeen, dan moest tegelijk de vraag rijzen, hoe het met het enorme eilandenrijk zou gaan wanneer hij er niet meer zou zijn als saambindende factor. Waar bijkwam, dat Soekarno's be wind nog in ander opzicht door een bijeenhouden van wat onderling verscheiden was is gekenmerkt ge weest. Hij heeft als president altijd stellig uiterst bekwaam ge balanceerd op onderling zeker méér dan naar de schijn tegenstrijdige machten: het leger, de godsdienstige groeperingen, het communisme ook. yiJljK EEN regeertrant heeft hij lang kunnen volhouden. Maar eens moest toch het einde naderen. Verscheidene omstandigheden moes ten daartoe bijdragen. Daar was de omstandigheid, dat Soekarno's bekwaamheden duidelijk niet lagen op het terrein van de financiën en de economie, ja hij daartegenover een opmerkelijke on verschilligheid leek te koesteren, wat voor het land fataal is ge worden. Daar is verder de omstandigheid, dat inmiddels in Indonesië een ge neratie ging opgroeien die minder rechtstreeks bij de door hem uit geroepen onafhankelijkheid betrok ken is geweest en die voor zichzelf aan het élan van de herinnering daaraan niet genoeg had. Daar is tenslotte stellig ook de om standigheid, dat diezelfde jongere generatie geen waardering kon op brengen voor Soekarno's wel wat erg persoonlijke levensstijl en in hem minder en minder een voor beeld kon zien voor het moderne Indonesië. Op den duur moest het evenwicht van machten waarop Soekarno steunde een wankel evenwicht wor den, en zo werd hij allengs meer en meer tot het doen van een keuze gedwongen, en het werd naar het lijkt een keuze die hem vandaag minder en minder in dank wordt afgenomen en die nu toch naar zijn einde leidt. JJET IS NOG wat vroeg om de rekening van zijn bewind op te maken, maar duidelijk is wel, dat het één ding is over een land de onafhankelijkheid uit te roepen en een ander om het ook de geeste lijke, politieke en maatschappelijke zelfstandigheid bij te brengen. Land en volk van Indonesië hebben het bewijs geleverd, aan de zo voort durend geproclameerde revolutie niet voldoende te hebben. De poli tieke partijen, ook de duidelijk con structieve onder hen, is het bestaan onmogelijk gemaakt, de pers is lang van de nodige vrijheid versto ken geweest, en eerst een bewind dat zich tegen Soekarno zelf kritisch opstelde heeft een wending ten goede bewerkstelligd. Wij schrijven dit alles zonder graag te en zonder leedvermaak. Want ook ons, in het verre Nederland, past in de beoordeling van de situatie ginds een grote mate van bescheiden heid. Velen onzer hebben in het oude Indië goed werk mogen doen, maar achteraf moet worden erkend, dat de krachten klein en dat de af standen groot zijn geweest. Deze erkenning achteraf kan ons niet weerhouden, schept misschien zelfs de nodige ruimte en openheid, om nog altijd de gang van zaken ginds te volgen met een aandacht die juist door genegenheid jegens land en volk is ingegeven. De publicatie van de ch-jongeren komt neer op een fel requisitoir. In een kort en krachtig communiqué ver wijten de bestuursraad van de ch-jon geren de CHU het volgende: 2 Het gebrek aan aktueel reageren. 3 Onvoldoende stelling nemen en oriënteren over alles wat bij de kie zers leeft. 4 De ongeïnspireerdheid, die de lei ding van de CHU ten toon spreidt. De CHU zal moeten komen tot een verbetering van haar image. Deze image wordt op het ogenblik getypeerd door kleurloosheid en gezapigheid. Dit moet plaats ma ken voor redelijkheid, bewogen heid en dynamiek, gepaard met openheid voor de problemen van deze tijd. Wij hopen, dat de Unie niet de fouten buiten zichzelf, maar bij zich zelf zoeken, aldus de ch-jon geren. Engelse priesters mogen nu naar de schouwburg LONDEN Voortaan zullen dt rooms-katholieke geestelijken in En geland de schouwburg mogen bezoe ken. Een canonieke wet uit de negen tiende eeuw verbood hen dat tot ni toe. De hiërarchie van Engeland en Wales heeft deze wet echter ingetrokken. Maar betreft het onwelvoeglijke of schandalige voorstellingen, blijft het verbod van kracht. HET WEER I\ EUHOPA Amsterdam zw. bew Leger des Heils in 70 landen AMSTERDAM Het Leger des Heils werkt thans in zeventig landen met 16.065 korpsen en buitenposten en 3245 centra voor maatschappelijk werk. Dat staat te lezen in het internatio nale jaarboek 1967 van het Leger. De Strijdkreet ontleent er een aantal cij fers aan over het werk in het afgelo pen jaar. „Aantal verstrekte maaltijden in voedseluitdeelposten: 2.072.964. In te huizen voor daklozen en andere inrich tingen: rond 25 miljoen. Aantal verstrekte overnachtingen: bijna tien miljoen. Mooiste cijfer: 96000 mannen en vrouwen vernieuwden aan de daarsbank van het Leger des Heils hun relatie tot God." In Cuba staat het Leger des Heils volgens het jaarboek „met de rug te gen de muur". De negen korpsen mo gen alleen binnen de eigen muren ver ken. Jeugdwerk met name wordt hen onmogelijk gemaakt. Ook het laatste kindertehuis is het Leger het afgelo pen jaar afgenomen. Voorstellen Zij laten het niet bij deze kritiek, maar doen deze ingrijpende voorstel len ter verbetering: Moderne verwoording van het CHU- beginselprogram, gericht op deze tijd. Grondig en eerlijk onderzoek van het gevoerde beleid van de afge lopen tijd. Het instellen van een commissie van wijze mannen (geen Kamerle den, geen leden van het dagelijks bestuur), die advies uitbrengt over de opstelling van de eerste 22 plaat sen voor de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen. Een positieve houding by het stre ven naar betere samenwerkings mogelijkheden ten aanzien van de andere grote christelijke partije Het aantrekken van bekwame des kundigen om te komen tot verbete ring van propaganda en publiciteit. Het komt er op neer, dat de CHJO een algehele vernieuwing en herstruc- tering van de CHU wenst, zowel op het organisatorische als op het politie ke vlak. De bedoeling van de ch-jongeren is, dat de CHU in de toekomst een goede en aanspreekbare bijdrage kan leveren aan de Nederlandse politiek. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten UTRECHT Nederland is vrijwel het enige land in West-Europa, waar het stakingsrecht nog niet is geregeld. Het Christelijk nationaal vakverbond spreekt hierover zijn teleurstelling uit het vandaag verschenen nummer van De Gids. Het verbond noemt het betreu renswaardig, dat het kabinet het voorstel tot goedkeuring van het sta kingsrecht in het Europees Sociaal Handvest heeft ingetrokken. Een I uitspraak over de wettelijke regeling van het stakingsrecht wordt zodoende naar de achtergrond geschoven. Het recht tot staken is in beginsel erkend in een uitspraak van de Hoge Raad. Thans moet dit gevolgd worden door een wettelijke regeling, vindt het CNV. De Tweede Kamer wenst eerst het advies van de sociaal-economische raad af te wachten alvorens een defini tief standpunt te bepalen. Het CNV oordeelt, dat op deze wijze de voort gang naar een verantwoorde regeling een belangrijk deel wordt stilge zet. Het verbond wenst dat de Tweede Kamer alsnog cp korte termijn het be wuste artikel in het Europees Sociaal Handvest zal goedkeuren. CNV wil weten hoe de leden erover denken UTRECHT De verbondsraad het Christelijk nationaal vakverbond heeft zijn definitieve goedkeuring ge hecht aan een uitgebreid wetenschap pelijk onderzoek onder de leden van de christelijke vakbeweging. Het zal vermoedelijk ongeveer drie jaar duren en worden gehouden door het Sociolo gisch instituut van de Vrije Universi teit Zowel bij de VU als bij het ministe rie van sociale zaken bestaat grote be langstelling voor dit plan, omdat zo uitvoerig sociologisch onderzoek van deze aard nog niet eerder is v gekomen. Het gaat enerzijds over de vraag waarom men lid is van de christelijke vakbeweging, hoe men dit maatschap beleeft en wat men ervan verwacht Anderzijds wil het CNV nagaan op welke manier de leden hun arbeid en arbeidsomstandigheden beleven, hoe zij denken over allerlei toestanden en verhoudingen in de maatschappij en wat daarin naar hun oordeel moet wor den verankerd. Studenten in YS breken met CIA CHAPELL HILL Alle banden tus- n de Amerikaanse Nationale Studen tenvereniging (NSA) en de Ameri kaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) zijn verbroken. Dit vertelde gisteren Eric Vanioon voorzitter van de juridische caimmissie de NSA. Alles wat over is van het geld dat via tussenpersonen van de CIA afkomstig is, een som van ruim 100.000 gulden, zal worden terug gestort, zo zei Vanioon. De Internationale federatie van vrije vakverenigingen (ICFTU) in Brussel heeft gisteren ontkend enige binding te hebben gehad van de CIA. De publi- katies in de New York Times hierover zijn „onwaar en missen iedere grond" aldus een woordvoerder van de ICFTU. Ook de secretaris-generaal van de Internationale commissie van juristen, Sean MacBride, zei niet te weten over een binding met de CIA. pij verklaar de niet op de hoogte te zijn dat de commissie geld had gekregen van de Amerikaanse inlichtingendienst. Ds. F. E. Huizinga opgevolgd door ds. W. Veenstra ARNHEM Ds. F. E. Huizinga, die zijn voorzitterschap heeft neergelegd van de Unie van Baptistengemeenten, is opgevolgd door ds. W. Veenstra van Amsterdam-Centrum- Ds. Veenstra, in 1948 tot predikant bevestigd in Musselkanaal, is 56 jaar oud. Van Musselkanaal vertrok hij naar Treebeek in 1953. Hij keerde in 1959 naar Musselkanaal terug. Sinds 1964 staat hij in Amsterdam. Ds. Huizinga legde het voorzit terschap van de Uniecommissie neer, omdat hij besloten had 15 procent van zijn belasting niet te betalen, totdat hij van de regering vernomen heeft dat deze genegen is er een andere bestemming aan te geven dan voor be wapening. Hij wilde de Unie niet in zijn besluit betrekken. Ds. Huizinga is wel lid gebleven van de Uniecommissie. "Nederlanders zijn welkom in Zuid-Afrika" Zuid-Afrika, land van de toekomst. Uw toekomst? Kom dat bekijken op de film-voorlichtingsavond over Zuid-Afrika. U steekt er heel wat van op. U ziet hoe de mensen daar wonen en werken. U geniet van boeiende kleurenfilms. U kunt er vragen wat U weten wilt. Over Zuid-Afrika, dat fascinerende land. Deze film-voorlichtingsavond wordt gehouden op de drieëntwin- tigste februari in Gebouw "Atrium", Karei Doormanstraat 143, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Toegang gratis. Verkiezingen voor studenten (Van onze onderwysredactie) \7"ANDAAG, woensdag en donder- dag gaan de Nederlandse stu denten ter stembus om de plaat selijke grondraden te kiezen. Daaruit zal naar evenredigheid de nieuwe Nederlandse Studen- raad (NSR) worden gekozen, een overkoepelend orgaan met vijftig zetels dat de Ne derlandse student vertegenwoor digt bij bijvoorbeeld het contact met de overheid. Die verkiezingen zijn voor de student zelf blijkbaar geen wereldschokken de zaak: tot nu toe ging slechts zo'n veertig procent naar het stemhokje. Dat is goeddeels te wijten lokale kleur die de verkiezingen ken merkt. Er zijn geen landelijke lijst trekkers, maar plaatselijke, die zich niet zo bijzonder aan partijdiscipline behoeven te storen. De plaatselijke problemen kunnen de principiële verschillen vaak verdoezelen. STRIJD Toch zijn er drie fracties, die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden: de Studentenvakbeweging (SVB) verte genwoordigt de meest linkse stro- UTRECHT Voor de tweede maal in korte tijd heeft een classis in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) geweigerd een be roep goed te keuren, dat door de predikant in kwestie al was aan genomen. Twee weken geleden had ds. J. P. Moerkoert te Alkmaar een beroep aan genomen, dat de kerk van Maartensdijk op hem had uitgebracht. De classis Utrecht-Breukelen heeft nu haar appro batie aan dit beroep om formele rede nen onthouden. Enkele weken geleden overkwam dit ds. M. Heemskerk te Zevenbergen, die een beroep had aangenomen naar Ber- gentheim. Het beroep en ding moeten worden geannuleerd. Leek moet plaats terug krijgen DEN HAAG De leek moet zijn plaats in de kerk terugkrijgen. Daar voor heeft de Duitse theoloog prof. dr. Karl Rahner zich in een kritische stel- lingname ten aanzien van de positie van de leek in de Rooms-Katholieke Kerk van Duitsland uitgesproken. Hij pleitte in een radio-uitzending voor een echte overtuigende vertegen woordiging van de leken, zowel binnen kerkelijk als naar buiten, en keerde zich tegen een door de bisschoppen aangewezen vertegenwoordiging van le ken. Deze moet van onderen groeien. Verondersteld wordt, dat de mondige leden vrij het woord mogen voeren. Meningsverschillen - moeten naar bui ten worden gebracht, ook al ontstaat er daardoor onrust. Die onrust kan bij zonder heilzaam zijn. De reden is, dat ds. Moerkoert niet beroepbaar is gesteld door een kerke lijke vergadering in Nederland, zoals dat bepaald is door de generale synode var Dordrecht in 1893 ten aanzien van predi kanten, die tot dusver alleen buiten de Nederlandse Gereformeerde Kerken ge diend hebben. Ds. Moerkoert is thans 58 jaar. In 1959 werd hij op Soemba bevestigd als missionair predikant van de Vrijge maakte Kerken voor de arbeid op West- Borneo. Toen hij in 1961 met verlof Nederland was, stond de Indonesische regering hem niet meer toe, terug te ke ren. De kerk op Soemba gaf hem toen verlof, om hier te lande een beroep overweging te nemen. Sindsdien ontving ds. Moerkoert tv 'maal een beroep. In 1963 nam hij c beroep naar Canada aan, dat later i persoonlijke redenen geannuleerd werd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Schiedam <vac. C. v. c Steen): H. J. Groenewegen te Oosterland; te Den Haag (wijkgem. 15-Oranjekerk): D. C. v. Wijngaarden te Hoofddorp: te Hendrik Ido Ambacht (vac. P. H. de.Pree toez.): M. H. Geertsema te Westerhaar; door de generale synode tot zendings- pred. te Zuid Celebes: kand. H. A. v. Dop te Oegstgeest. Aangenomen naar Nieuwveen: kand. J. Gebraad te Utrecht, die bedankte voor Giessen-Oudekerk; Aagtekerke; Nieuwen- dijk en Rijnsaterwoude; naar Eibergen (vac. H. Gordeau): A. M. Kalkman te Oosterhout (Gld.); naar Leeuwarden- Hu izum (5e pred. pl.): C. D. Israël te Velp; naar Gorssel (toez.): E. Grams- bergen te Hontenisse (Z.); naar Wijk bij Duurstede: J. v. 't Kruis te Baardwijk er Drunen. Bedankt voor Groot Ammers: C. v. d, Bosch te Gorkum; voor Bennekom (vac. J. Ewoldt toez.): H. C. v. Itterzon te Rhoon: voor Enkhuizen (vac. J. A. Visser toez.): Ph. J. Stoutjesdijk te Hellen- doorn; voor Den Bommel (toez.): Joh. ming en heeft bijvoorbeeld in Amsterdam (ASVA) een forse stem in het kapittel; het Nederlands Stu denten Akkoord (NSA) is de grote tegenhanger van de SVB; daartus senin zit de kleinste, de Progressie ve Studenten Organisatie (PSO). In de NSR hebben deze drie resp. 18, 18 en 10 zetels. 18 en 10 zetels. De overige vier ze tels worden bezet door het Delfts Studenten Corps (2) en de techni sche hogescholen Drienerlo en Eind hoven (ieder één). OPPOSITIE De actiefste van de drie is zonder twijfel de Studentenvakbeweging. Opgericht in 1963, is zij binnen de NSR voortdurend in de oppositie. Iedere activiteit van de NSR wordt razendsnel beantwoord door een stap van de SVB, die in ieder geval begre pen heeft dat publiciteit het moet doen. Problemen als de oorlog in Vietnam en het rijksstudietoelagen- beieid woriton met vaardige hand aangepakt. Erg hoffelijk is de SVB niet. NSA en PSO, die op het ogenblik in het bestuur van de NSR zitten, wordt met de regelmaat van de klok een regentenmentaliteit verweten en vooral het onder een hoedje spelen met de overheid en de Universitaire autoriteiten. Bekijkt men echter de verkiezingspro gramma's van de drie partijen, dan blijkt dat de verschillen nihil zijn afgezien van enkele stokpaardjes. Hogere prioriteit voor het onderwijs, grote investeringen en een sterke inspraak van de student bij be leidsbeslissingen zijn punten die alle drie partijen naar voren schuiven. Ook hier gaat de Studentenvakbewe- ging het verst. Een integrale studie kosten-vergoeding staat al jaren op het verlanglijstje, maar daar tegeno ver stelt de SVB ook met nadruk dat de student-oude-stijl, die een groot deel van zijn tijd in de so ciëteit doorbracht, nauwelijks recht heeft op een plaats aan de universi teit. VAGER Het NSA wil ook moderniseren, maar formuleert het allemaal wat voorzich tiger en daardoor soms ook onduide lijker. In het verkiezingsnummer staat dat het NSA de kwaliteit van de universitaire opleiding wil verbe teren, het pleit voor verbetering van de didactische kwaliteiten van de universitaire opleiding en voor een betere presentatie van de stof. Wat vager dan de wensen van de SVB. maar een groot wezenlijk verschil is er niet. Misschien is daar ook de verklaring te vinden voor het feit dat slechts veer tig procent van de studenten echt interesse toont voor de verkiezingen. Kortleve te Klundert (N.B.)voor Heem- se <0.) (2e pred. pl. toez.): P. C. 't Hoofd te Kollumerzwaag. GEREF. KERKEN Beroepen te Kruiningen: kand. J. v. d. Molen te Zwolle; te Noordwijk-Binnen: H. Lyesen te Schoonebeek; te Den Haag- West (vac. W. v. d. Linde): G. v. d. Vee- re te Hardegarijp. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Daarlerveen: J. J. Wilde- boer te Driesum. Bedankt voor Heerde: D. Nieuwenhuis te IJmuiden. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer: H. W. Eerland te Amersfoort en A. Hilbers te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Terwolde-De Vecht: J. Ka rens te Nieuwerkerk (Z.), die bedankte voor Bodegraven en voor Nieuw Beijer- VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Amsterdam-W°ct: H. C. Leep te Rotterdam. t. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Ik bezit twee mooie clema- tisplanten, een witte en een rose, maar nu zitten ze nogal in elkaar en ik wou ze graag langs de muur laten opklimmen, als er nieuwe loten komen. Dan moet ik oppassen, anders trek ik de boel uit elkaar. Mag ik de planten snoeien of moet ik proberen, ze uit elkaar te krijgen? Ik zou het jammer vinden als ik ze beschadigde. Ze bloeien ieder jaar geweldig. Antwoord: Om mooie grote bloe men en lange ranken te krijgen, moet u na de vorst flink insnoeien. Snoei al het dode hout weg tot op de jonge groene spruitjes als ze uitlopen. Als de groei begint, kan u dan de jonge ranken in de door u gewenste richting leiden en elke soort apart houden. daagsche penningkunde", waarbij be halve de oorsprong van het geld vele onderwerpen zijn aangegeven. Schrij ver is mr. Gerard van Loon, het is uitgegeven te Amsterdam, bij Pieter de Coup, boekverkooper MDCCXVH. Heeft dit nog waarde? waarde zowel in verband met de pen- led ningkunde als wegens de antiqiteit. pir Omdat veel afhangt van de staat van l q het boek en het bedrag dat een lief- I hebber toevallig zou willen geven, tl kunnen wij geen precieze opgave F1 doen. Men kan beter een grote biblio- D theek raadplegen. Mr. Gerard van e Loon was een groot penningkundige, b' Vraag: Waar is de muziek te krij- gen van „The Lord's my Shepherd", zoals dit werd gezongen in de hu- welijksdienst van prinses Margriet? Antwoord: Een plaat is uitgegeven door Bovema. met zang van The Tem ple Church Choir: verkrijgbaar bij elke platenwinkel als u deze gegevens vermeldt. Vraag: In onze kerkgeschiedenis a bestaat een boek, dat geschreven is ai door ds. Trichland. Is deze familie van ds. Trichland, die aan het hof c verkeerde van stadhouder-koning Willem III? Antwoord: Zo lang wij de naam c van het boek niet kennen, kunnen wij geen nauwkeurig antwoord ge-L, ven. Vermoedelijk betreft het hier[j) de Kerkelijke Geschiedenissen vanL- ds. Jacobus Trigland, die van 1583 jru; tot 1654 leefde en een groot aandeel Ln had in de synode van Dordrecht gei Vraag: Wij vernamen dat in de|D Duitse plaats Elberfeld een gemeen-Lu te moet zijn geweest van wijlen ds. Kohlbrügge en deze gemeente zou nog steeds bestaan. Weet u het c adres van de kerk en zo mogelijk jeu dat van een der kerkeraadsleden? Is^ai er ook een camping in die plaats? Antwoord: Het adres van de predi- l. kant der Reformierte Geraeindejaj, (aan het hoofd waarvan vroeger ds. L Kohlbrügge stond) luidt: Pfarrer Ot- L to Brückmann, Burgunderstrasse 50, R Wuppertal-Barmen, Deutschland. i De Waldcamping Glüder, 15 km van!" Wuppertal en 8 km van Solingen. 1 telefoonnummer 42661, netnummer [n Solingen, is aan te bevelen. [on

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2