ZIJLSTRA: GEEN GEHEIM Unieke kans gemist op vrede Vietnam Witte fiets voor automobilist JAMIN Oorlog met Rusland mogelijk té Memorandum naar fractieleiders „Keuze" nog deze week Brand in tehuis 4 doden STORMWEER TREINLEIDING AFGEKNAPT steeg Soekarno draagt de maclit spoedig over Uitvoer 20 procent Brazilië bestelt vier schepen bij Verolmc Voorkeur voor Luns i Afnemende wind Van Het Loo wappert de standaard Dinsdag 21 februari 1967 47#te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD [Dordts Dagblad 1 Haagse Couran# Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SVBenNSA doen gooi naar de macht pag. Kernmerk Ir. L. W. Lievense ontwierp spectaculair plan voor Westerscheldetunnel zie pag. 9 Kijk op ontwik kelingshulp pag. Radio TV „Rita, heb je mijn breipei IE UW DELHI De afgelopen twee weken is er in Nieuw Delhi contact geweest tussen de Amerikaanse am bassadeur Chester Bowles en de, Noordvietnamese consul-generaal d.e geschiedenis (Van onze parlementsredactie) JJEiV HAAG Eind deze week hoopt de infor mateur prof. Zijlstra in zijn eindrapport aan de Koningin te kunnen aangeven welke regeringscombinatie hem de meest geschikte lijkt. Van middag heeft hij de fractie voorzitters uit de Tweede Kamer een memorandum doen toekomen met het ver zoek hem hierop woensdag avond of uiterlijk donder dagmorgen te antwoorden. Uit deze antwoorden kan hij dan opmaken welke partijen voor samenwerking in rege- ringsverband in aanmerking komen en van welke coali tie de toekomstige formateur straks bij zijn besprekingen over een regeringsprogram dient uit te gaan. Tot grote verrassing van politieke vaarnemers liet de informateur gister avond meedelen, dat hij van plan is zodra de antwoorden van de frac tieleiders binnen zijn, zijn memoran dum te publiceren, gelijktijdig met de antwoorden, voorzover die althans! door de fractievoorzitters voor publika- worden vrijgegeven. Daarmee i maakt prof. Zijlstra zijn informatie tot volkomen open aangelegenheid. In de kabinetsforim Ngoejen Hoa. met als tussenpersoon ties is dergelijks nog nooit eerder Trilokinath Kaoel. secretaris van het j *«™ooncl. Indiase ministerie van buitenlandse ivum n zaken. Dit heeft de Indiase minister liNrHJL'ii van buitenlandse zaken, Tsjagla, gis- j ren onthuld. Over de inhoud van het memoran dum aan de fractieleiders is op dit ogenblik nog weinig of niets bekend. Het bevat naar alle waarschijnlijkheid een (niet al te groot) aantal vraagpun ten met betrekking tot financieel-eco- nomische beleidsproblemen, de hervor ming van de ondernemingsstructuur, de herziening van ons kiesstelsel e.d. Voorzitter drs. A. D. W. Tila- nus overhandigde gisteren mi nister Klompé het eerste NIMO- bulletin. na de opening van het Nederlands instituut voor maat schappelijke opbouw in Den Haag. Het is het nieuwe studie centrum voor het maatschappe lijk opbouwwerk. DUIVENDRECHT Bij een felle brand in het bejaardentehuis „Visser" aan de Populierstraat in Duivendrecht zijn vanmorgen vier mensen om het leven gekomen. ort na negen uur werd de brand ontdekt op de bovenste verdieping van het tweede etages tellende gebouw, dat drie panden omvat. De brand beperkte zich tot twee ka mers in een van de panden. In een grote kamer zaten drie mannen en in eenkleiner appartement een vrouw. Al le vier bejaarden kwamen in de vlam men om. De overige zeven mensen die zich in dit pand bevonden, wisten zich zelf te redden. De brandweer kon het vuur in korte tijd blussen. In het gehele tehuis wonen zestig be jaarden. De zeven mensen die voor de vlammen moesten vluchten, zijn in het andere deel van het tehuis onderge- De oorzaak van de brand is (nog) niet bekend. Het tehuis werd centraal verwarmd. s een unieke kans op vrede ir Vietnam gemist door het niet verlen gen van het TET-bestand, zo meent de bewindsman. Amerika had een wenk gegeven de bombardementen op Noord-Vietnam te zullen staken, zelfs als er van Noordvietnamese zijde „een fluiste ring van een positief antwoord zou zijn." Hanoi's antwoord was meer dan een fluistering. Het was een schreeuw, aldus Tsjagla. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Nieuw Delhi ontkende echter dat Bowles direct of indirect contact had gehad met een Noordvietnamese vertegenwoordiger. Woensdag zullen de Kamerfracties zich over het memorandum beraden en hun antwoorden opstellen. Donderdag hoopt de informateur de reacties te bestuderen en zijn conclusies te trek ken voor de politieke samenstelling van het te vormen kabinet. Daarna heeft hij wellicht nog behoef te aan nader overleg, maar men houdt er rekening mee dat hij vrijdag reeds lof uiterlijk zaterdag eindrapport aan 'de Koningin zal uitbrengen. Het ligt namelijk niet in zijn bedoeling nog een ontwerp-regeringsprogram uit te werken. Dat laat hij over aan de toe komstige formateur. Prof. Zijlstra beperkt zich ertoe uit te zoeken en aan te geven van welk politiek patroon de formateur straks moet uitgaan. In feite maakt dus de storm informateur de keus tussen wie wel en I ARNHEM Een - heeft vannacht over bijna heel Neder- wie niet als adspirant-regeringspart- (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Een op provo initiatieven geënt witte-fietsen- plan is volgens de Utrechtse so cioloog prof. dr. Sj. Groenman een van de mogelijkheden om de binnenstad van auto's te ontlas ten en het woon-werkverkeer te versnellen. Op grote parkeerterreinen aan de rand van de stad wil hij de gemeenten tien- of honderddui zenden witte fietsen laten plaat sen, waarvan de automobilisten op weg naar hun werk gebruik kunnen maken. Dit plan ontvouwt hij in een pre-ad- vies voor he( vandaag gehouden con gres van de Koninklijke Nederlandse vereniging van transport-ondernemin-1 Hij pleit voor de instelling vai meentelijke fietsendiensten. DeZe den een deel van de benodigde fietsen tegen vergoeding moeten overnemen van fietseneigenaars om ze dan vrije lijk ter beschikking te stellen jaarlijkse retributie Iaat betalen: i besparing op parkeermeters en par- j keerwachters, op benzine-verbruik, op doorbraken en dempingen, wat ge-1 paard gaat met minder ergernis en tijdverlies. Een ander voorstel van de hoogle raar is een parkeerverbod in de hele binnenstad. Als de automobilist zijn au to niet meer kwijt kan, wordt het rij den in de stad veel minder aantrekke lijk- Voorts zijn buslijnen nodig, die direct van de rand van de stad naar het centrum rijden, zonder te stoppen. EVENWICHT De heer A. Blankert, hoofddirecteur van de ANWB, bepleit in zijn pre-ad- vies meer samenspel tussen openbaar en particulier vervoer, waardoor een beter evenwicht zal ontstaan. land gewoed. Ondanks de kracht de windstoten was er vanmorgen niets bekend van ernstige materiële schade. Op het traject tussen Arnhem en Nijmegen is sinds vanmorgen vijf uur geen treinverkeer meer mogelijk. De bovenleiding is door de storm over enkele honderden meters afgeknapt. De leidingen liggen over beide baan vakken zodat in beide richtingen het verkeer was gestremd. De NS hebben busdiensten ingezet om de reizigers toch nog op de plaats bestemming te brengen. ners kunnen worden beschouwd. Op basis van die keus gaat de formateur'"""' met de „uitverkorenen" onderhandelen over een regeringsprogram. Voor vervolg zie pag. 7 Bükvangende Jayne Mansjield, compleet met vechtpetje, temid den van Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam. Aan bewonde ring ontbreekt het haar niet: iedereen is gelukkig met een handtekening. I automobilisten. De rijwielen zouden al- de binnenstad de blauwe mogen worden gebruikt- 's Avonds m et de gemeente ze dan weer verspreiden over de depots aan de rand van de stad. Men bereikt daarmee, aldus prof. Groenman, dat auto's uit de bin nenstad wegblijven. Bovendien werkt het plan kostenbesparend, zeker als men de gebruikers van fietsen een Indonesische kranten: DJAKARTA Men verwacht dat I president Soekarno vandaag of mor- 'gen de macht definitief zal overdra Hoewel gebleken is, dat de trein voor de grotere afstanden steeds meer „in" raakt, wordt voor de kortere tra jecten nog voor de auto gekozen. Een onderzoek heeft bijvoorbeeld aange toond, dat voor de Rotterdamse werk- forensen de reistijdfactor tot op vrij grote afstand (90) km) in het voordeel is van particulier vervoer. Daaruit kan verklaard worden ^dat de bezetting van de openbare vervoer middelen eerder het gevolg is van het niet bezitten van een auto dan uit een aantrekkelijker reismogelijkheid. Mr. M. G- de Bruin, directeur van de Spoorwegen, bepleit een zodanig overheidsbeleid dat het openbaar ver voer beter kan concurreren met het particulier Dat zou ertoe kun- „sterke man" Soeharto, schrij- nen leiden, dat de auto meer selectief ven de grote dagbladen hier. De president heeft er nog geen blijk van gegeven te willen aftreden. Van morgen zou hij nog een gesprek heb ben met generaal Soeharto, die er waarschijnlijk nogmaals bij de presi dent op zou aandringen heen te gaan. In een vergadering van het kabi netspresidium heeft minister Malik gisteren gezegd „dat Soeharto aan alle voorwaarden die aan een staatshoofd mogen worden gesteld, voldoet." De bevelhebber van de parachutis tenbrigade van de Siliwangidivisie, overste Soetanio. heeft zijn troepen in staat van paraatheid gebracht omdat aanhangers van Soekarno militaire ac tiviteiten in Djakarta zouden voorbe reiden. wordt gebruikt. Een dringende nood zaak, want in het jaar 2000 zullen er niet minder dan een kleine 7 miljoen personenauto's zijn. Er moet naar wor den gestreefd, dat kwantitatief en kwa litatief voldoende vervoersdiensten kunnen worden aangeboden. pindapolsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk Den Haag Vergeleken met januari van het vorig jaar is de Nederlandse uitvoer vorige maand met 20 procent gestegen. De invoer steeg daarentegen slechts met 9 procent, waardoor het dekkingspercentage (verhouding invoel en uitvoer) acht punten beter werd, namelijk 88. Het ministerie van economische za ken tekent bij deze cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek aan, dat het aantal uitvoeraangiften, die in feite betrekking hadden op de vooraf gaande maand, relatief groot was. ROTTERDAM De rederij Netu- mar Copanhia de Navegacao Maritime in Rio de Janeiro (Brazilië) heeft vijf schepen van elk ongeveer 7.000 ton d\v besteld bij Verolme Verenigde Scheepswerven. Het worden schepen voor het vervoer van stukgoed, met een accommodatie voor 24 passagiers. De vier schepen zullen worden ge bouwd op de Verolme-werf in Jacua- canga (Brazilië), die daartoe met meer kranen zal worden uitgerust, gestuwd door 6-cilinder MAN-motoren van 5400 pk. die eveneens op de werf zullen worden gebouwd. De afmetin gen van de schepen wordenlengte over alles 121 m, breedte 17 m, hoogte tot hoofddek 9 m. De snelheid zal 15 mijl per uur bedragen. 81763 STEMMEN DEN HAAG .Opnieuw heeft mi nister Luns een ongekend hoog aantal voorkeurstemmen op zijn naam weten te verenigen, zo bleek gisteren op de zitting van de kiesraad. Op zijn naam stemden 81.763 kiezers, dat betekent tweemaal zoveel stemmen als zetel vereist is. Een indrukwekkend aantal voor keurstemmen vergaarde oc KVP'er Van Thiel. voorzitter Tweede Kamer. H(j bleek vooral in Noord-Brabant populair en vergaarde 22.376 stemmen. Uitschieters bij de voorkeurstemmen waren voorts drs. R. Zijlstra (ar), broer van de huidige informateur, die 4.773 voorkeurstemmen kreeg en drs. Gruyters, de man achter D'66, die om persoonlijke redenen geen kandidaat voor een Kamerlidmaatschap wilde zijn. Hij verwierf, onderaan de lijst, I 3.486 stemmen. DE BILT In de afgelopen nacht trok een kleine actieve depressie van Zuid-Engeland over het noorden van ons land naar Noord-Duitsland. In de zachte lucht, die deze depressie aan de zuidzijde meevoerde, stond korte tijd zuidwesterstorm, waarbij wind stoten voorkwamen van ruim 100 kilo meter per uur. Achter de depressie ruimde de wind naar west en stroomde drogere en enigszins onstabiele lucht ons land bin- DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Krachtige tot matige wind tussen west en zuid- jwest. Over het algemeen weinig ver- I andering in temperatuur. 07.42. onder 18.06. Chinese minister Tsjen Ji meent: SOFIA Het is mogelijk dat de be trekkingen tussen China en Rusland nog slechter worden. Het is mogelijk dat er een oorlog tussen beide lan den uitbreekt. Dit heeft Tsjen Ji. vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken van China, verklaard in een interview met het blad Kwemin Koeng Jeng Pao, aangehaald door het Bulgaarse persbureau in een telegram uit Pe king. Intussen komen in Peking steeds meer berichten binnen over gevech ten in verscheiden Chinese provin cies, zoals in Jin Tsjewan, waar Ma oïsten door „monarchisten en witte terreur" zijn omsingeld. TOKIO De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft volgens muurkranten toegegeven dat Sjanghai, Peking en andere grote gebieden van China nog niet door Maoïsten worden beheerst. Van Peking uit wil men de greep op de orde zien te versterken. MOSKOU „Rode Ster" (blad van het Sowjetministerie van defensie) suggereert dat Washington de cul turele revolutie in China toejuicht en dat zekere Amerikaanse politici aansturen op een akkoord met Pe- APELDOORN Van het paleis Het Loo in Apeldoorn wappert nu weer de Prinsessenstandaard. De vlag werd ge hesen, toen gisteren prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven van hun huwelijksreis thuis kwamen. Prin ses Margriet is de negende generatie van de Oranjes, die in Het Loo woont. Na de abdicatie van koningin Wilhel- mina heeft de prinsessenstandaard niet meer boven Het Loo gewapperd. Al leen werd drie keer per jaar boven het raam van de kamer, waarin prin ses Wilhelmina verbleef het rood, wit en blauw gehesen. Dat gebeurde op de verjaardag van koningin Juliana, op Bevrijdingsdag en (halfstok) op de avond van de 4e mei. De burgemeester van Apeldoorn was van plan van de aankomst van het prinselijk paar een feest te maken. Maar prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven vonden, dat ze eerst in alle rust verder hun gang moesten gaan. Maar de komst van het paar zal zeker nog gevierd worden in Apel- B Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze uk|

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1