„Levensmiddelenbedrijven moeten wel samenwerken" overgangsklas wonnen Schamel SW kansloos tegen Zaterdagelftal WAAROM KRUIDENIERS TEXTIEL VERKOPEN... Ook de schooljeugd stemde vandaag Hevea sluit bedrijf in Harderwijk Schilderij voor fiscus Woedende groep viel politiemannen aan Weinig succes schaatsploeg in Noorwegen KVP wil Zijlstra als formateur WOENSDAG H FEBRUARI 19ST (Van onze sociaal-economische redactie) BILTHOVEN De heer P. Renkema is een groot man in het Nederlandse levensmiddelenbedrijf. Bij alle ontwik kelingen in deze belangrijke sector van het bedrijfsleven weet hij steeds een eigen visie te ontwikkelendie tot, de verbeelding spreekt. Als nuchter, logisch en zelfstandig denker heeft deze Groninger reeds enorm veel goed werk gedaan voor de Nederlandse kruide niers. Vanzelfsprekend is de heer Renkema bedrijfsleider van een grote kruidenierszaak, maar daarnaast heeft zijn grote werk kracht hem nog vele andere functies gebracht. Zo is hij voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond, voorzitter van het Centraal Onderwijsinstituut in de le vensmiddelenbranche, tweede voorzit ter van de Christelijke mid denstandsbond, bestuurslid van het hoofdbedrijfschap Detailhandel en di recteur van het 1300 vestigingen van zelfstandige kruideniers omvattende Sperwerverbond. Bereidheid De heer Renkema is de laatste tijd door één ding bijzonder getroffen, namelijk de grote bereidheid bij de levensmiddelengrossiers tot samen werking, fusie, concentratie en schaalvergroting. Een duidelijk voor beeld hiervan is de fusie van de twee vrijwillige filiaalbedrijven Vi vo en Ifa, samen ongeveer 2800 vesti gingen omvattend. Het Sperwerverbond zelf is een samen werking van regionale en plaatse lijke kruideniersverenigingen, die elk een coöperatieve grossierderij gesticht hebben. Het aantal vereni gingen is de laatste tijd terugge bracht van 25 tot 15 en zal spoedig nog verder verminderen. Ondanks de scherpe concurrentie in het le vensmiddelenbedrijf blijkt de be reidheid tot samenwerking steeds wonderbaarlijk groot. Dienstverlening De directeur van het Sperwerverbond verklaart deze bereidheid uit de noodzaak tot verhoging van de effi ciency tengevolge van voortdurende kostenstijging, schaalvergroting van andere bedrijven en de enorme con currentie tussen de bedrijven onder ling. De heer Renkema is gelukkig met deze concentratie, want nu kan bovendien zonder prijsstijging het assortiment vergroot worden en de dienstverle ning aan het publiek uitgebreid. On danks de kostenstijgingen behoeven zo de consumentenprijzen niet ver- De drang naar vergroting van de om zet allerwegen in het levensmidde lenbedrijf komt ook voort uit het streven gebruik te maken van me chanische hulpmiddelen. Enige kans Evenals in de landbouw een bepaalde bedrijfsgrootte noodzakelijk is om tot aanschaffing van landbouwmacni- nes over te gaan, zo vergt ook het levensmiddelenbedrijf een bepaalde omvang om de bedrijfsapparatuur te mechaniseren. Samenvoeging van bedrijven of uitbrei ding van het aantal vestigingen zijn hiertoe de enige mogelijkheden. Van levensmiddelen kan het publiek nu eenmaal niet meer dan voldoende kopen. De heer Renkema formuleert het zo- Men kan tweemaal per dag een ander pak aantrekken, maar men kan niet tweemaal achter el kaar eten. Omzetvergroting moet dus vooral gezocht worden in de om vang, het aantal en de structuur van de bedrijven. Een derde deel van het Nederlandse publiek betrekt zijn levensmiddelen van het grootwinkelbedrijf en de coöperaties. Voor de zelfstandige han del blijft dus nog slechts twee derde deel over. Deze zelfstandige handel is georganiseerd in zestien commer ciële organisaties. De sterkste De praktijk wijst uit, dat het grootwin kelbedrijf de sterkste partij is, wan neer het gaat om het beslagleggen op nieuwe vestigingspunten. De con currentiekracht is hier groter, omdat men over grote kapitalen en voldoen de grond beschikt. Dat het levensmiddelenbedrijf in zijn streven tot omzetvergroting bijna geen middel schuwt blijkt de laatste tijd ook uit de steeds verder opruk kende verkoop van textiel in kruide nierszaken. Een grote supermarket van de Spar in Den Bosch heeft thans deze stap ook gezet. De heer Renkema vraagt zich af. of deze greep naar de textiel wel een gelukkige is. Hieraan zitten naar zijn oordeel grote risico's. Het Sper werverbond ging dan ook nog niet over tot de verkoop van textiel te gen extra lage prijzen om daardoor de levensmiddelenomzet te stimule- Wel vindt de heer Renkema het oneer lijk, dat voor dergelijke praktijken steeds weer de zelfstandige kruide nier lelijk wordt aangekeken. Wan neer een grootwinkelbedrijf een der gelijk initiatief neemt wordt er veelal geen onvertogen woord over Onruststokers uit Schoonhoven lioren cel en boete eisen Symptoom Met alle kordaatheid die hem eigen is. poneert de heer Renkema dan de stelling, dat de verkoop van textiel bij de Spar een uitvloeisel is van de al lang aan de gang zijnde felle con currentiestrijd tussen de warenhui zen en het grootwinkelbedrijf In le vensmiddelen. De warenhuizen zijn begonnen met de verkoop van levensmiddelen, waarop Bijna echte verkiezingen (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Vandaag gingen ook 150.000 scholieren, van 15 jaar af en nog niet stemgerechtigd, naar de stembus. Zij stelden hun Tweede Kamer samen en het was bijna „echt". Er was een stembureau fzo mo gelijk gevormd door leerlingen), er waren stembiljetten, waarvan alleen de kleur verschilde van die van de ouderen om even tuele fraude bij de „grote" ver kiezingen te voorkomen en er werd een officieel protocol opge- De jeugdverkiezingen werden Georganiseerd door Systemen Keesing in Amsterdam, dat on der meer de schoolbladen Reflec tor. Blik-opener en Antenne uit geeft. Deze schoolhiaden voot maatschappijleer en nieuwe "eschiedenis ziin bestemd voor. alle vormen van voortgezet ón- derwiis. van gvmnasium Tot lage re technische school. De belangstelling was zn erool meer dan duizend scholen ga ven zich on dat er niet ge noeg stemhilietten waren om te- sereen te kunnen laten meedoen Vandaar dat enkele te- 'eurgesteld moest.-n worden de „echte" verkiezingen. De scho lieren, of ze nu in Maastricht wo nen of in Groningen, kregen een Amsterdamse kandidatenlijst voor de neus. Het was organisa torisch en technisch onmogelijk alle achttien kiesdistricten bil de Jeugd Tweede-Kamerverkiezin gen te betrekken. Verseliikpn Vier jaar geleden startte Keesing met dit soort verkiezin gen. zo aantrekken ik omdat het uitnodigt een vemeiiiking te ma ken met wat de stenvweohtig- 'len heWv*n gpm-pctperd Topn de- ■"ipn aliepn middelbare scholen mee: Toch wsrrpn er nog 83 000 '.-ïA^ers Tn verveiiikine met de Tmppde-TTamprve^kiezingen koos •*e tpiwd topn duidelijker, voor de WD ten nadelp van dp óvdA Hei aantal deelnemende scho- 'on geeft ppn goede doorsnee van dp ^ampostpiiing van ons volk. ook naar levensbeschouwing Middelbare scholen leveren 23 oct. van de kiezers: ulo 31 pel nï-Mrprhpi'isonderwiis voor meisjes 25 pet. en kweek-, lts en iqnd- en tuinbouwscholen 01 oct In het ieugdnrogramm» Min ion van de AVRO morgen 'ncsen viif en zes uur worden de uitsla gen bekendgemaakt 7o moeeliik dp totsnluitelas het grootwinkelbedrijf geantwoord heeft met de verkoop van elek trische apparaten. Thans biedt ook de zelfstandige kruidenier alle moge lijkheden tot en met goedkope tex tiel bij de kruidenierswaren. De heer Renkema ziet dit niet als een incident maar als een symptoom in een ontwikkeling, welke door de wa renhuizen in navolging van Amerika is opgeroepen. De assortimentsverwarring is het dui delijke gevolg van een nog voortwoe dende concurrentieslag om de vergro ting van de omzet in levensmiddelen. Waar de uitbreiding van de consump tie van levensmiddelen weinig moge lijkheden biedt, daar moet de omzet vergroot worden door samenvoeging van bedrijven en door het weglokken van kopers elders via de aanbieding van gebruiksartikelen tegen lage prij- Hier is geen weg terug meer. De heer Renkema is er van overtuigd, dat ook het zelfstandige kruide- niersbedrijf in Nederland zowel het grootwinkelbedrijf als het warenhuis van repliek zal weten te dienen. DEN HAAG De Hevea rubberfa brieken, behorende tot het Vredestein- concern, gaan hun vestiging in Harder wijk, waar nog 70 werknemers werk zaam zijn per 1 april sluiten. Voor de gebouwen en terreinen wordt een ande bestemming gezocht. De werkne mers worden zoveel mogelijk In de ge legenheid gesteld hun werk in Hevea dorp voort te zetten. Over de werkne mers die niet kunnen worden overge plaatst is overeenstemming bereikt met de vakbonden. De directie deelt mede dat deze stap moet worden gezien als een onderdeel van de verdergaande rationalisering van de produktie. Eerder was al de produktie van rubber handschoenen naar een der andere bedrijven van Vredestein overgebracht. De werkne mers die blijven, zullen, zo lang nog geen huisvesting in Noord-Brabant gevonden, worden gependeld. DEVENTER „Ik heb wéér een s maning gekregen. Maar ik héb die vierhonderd gulden niet; ik verdien minder dan een jongste bediende. Kan ik dan zo mijn belasting beta len?" zei kunstschilder Kees Stoop gisteren terwijl hij een van zijn doe ken een verbaasde vrouwelijke amb tenaar bij de Rijksontvanger onder de neus duwde. Dp lokeftiste zei geen volmacht te heb ben een dergeliike betaling te accep teren. Haar glimlachende chef bleek er al evenmin voor te vinden. Toch had deze aanbieding voor de goedwil lende he'astingDiichtiCTe nog een beet je voordeel. ..Als u zich nu eens schriftelijk tot de Directie van de belastingen in Zwolle wendde, dan kan zo lang die zaak in behandeling is u geen deur waarder op bet dak worden gestuurd." zei dé ambtenaar vriende lijk. Weer waT opgelucht keerde de schilder toen maar weer met het schilderij naar zijn oude boerderijtje in Holten terug. Kustvaarder op rotsen gelopen DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder Lucv is gisteren in het Ka naal. vier mijl ten westen van Milford- haven, op de rotsen gelopen. Het schip maakt water. De acht bemanningsle den zijn aan boord gegaan van de Britse tanker Frank M. Het schip kwam gisteravond vanzelf weer vlot en dreef naar zee af. De Lucy (600 ton) was met een la ding carbid in vaten op weg van Odda (Noorwegen) naar Barry. Het schip is eigendom van Wijne en Barends te Delfzijl. Wegens het grote ontploffingsgevaar zijnschepen gewaarschuwd uit de buurt te blijven. De kustbewaking noemt de Lucv een drijvende bom: de vaten carbid zijn gaan lekken. (Van een onzer verslaggeefsters) "D OTTERDAM Er was nogal -t*- „trammelant" geweest, die 10de december in Schoonhoven, een „tumultueus gedoe", zoals ge tuigen het hadden verklaard. Er waren te midden van een groepje van een kleine honderd jongelui rotjes ontploft en dat was voor de politie aanleiding geweest om een van de jongens in een surveil lancewagen te nemen en hem op het bezit van vuurwerk te onder zoeken. Maar zover was het niet gekomen, want plotseling richtte de hele woede van de groep zich op de twee wachtr meesters: de een werd uit de auto gesleurd en gcschoot de ander werd ceslagen. Deze feiten waren voor de officier van justitie, mr P A. H. Bos, dinsdagmorgen aanleiding om een vergelijking te trekken met andere plaatsen in het land, waar eveneens „opstandigheid" heerste of heeft ge- „Als ie maai meteen laat zien dat je het meent, dan is het gelijk afgelopen", meende hij en hij staaf de zijn opmerking met het feit dat het sinds de bewuste avond het In Schoonhoven rustic was geweest Maar: „het is helaas maar al te waar dat men elders vuurwerk kan ontsteken op de trappen van het ko ninklijk paleis. dal men stenen uit de straten kan halen, clat men parkcerme- ters uit de grond kan trekken en der gelijke dingen meer. zonder dat daar iets aan gedaan wordt. Misschien was Prof. Ziüstra ziet persneet'ef voor Seineente-f'naneiën DEN HAAG Minister Zijlstra heeft de indruk dat de kapitaalmarkt in dit jaar een ruimere voorziening de lagere publiekrechterlijke licha men met vaste financieringsmiddelen mogelijk zal maken dan in het jaar daarvoor, zo deelt hij in pen nota aan de Eerste Kamer mee. Bij de bepaling van o.m. verhouding en rangorde van consolidatie zal als maatstaf dienen dat in de tweede helft van 1966 bereikte stabiliteit, van de vlottende schuldpositie der gemeenten ten minste wordt gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling bij hel verschaffen van vaste financieringsmid delen aan de vier grote gemeenten dit iaar een beperktere ontheffing van de eis van vaste financiering te verlenen dan In 1966. dit een aansporing voor deze jongens in Schoonhoven geweest, omdat ze ge zien hebben hoe dergelijke dingen on "estraft blijven." ..Deze jongens" waren de 24-jarige G.C.A.D., de 25-jarige C de G. en de 19-jarige N. K., alle drie uit Gouda. D. nad met anderen de deui van de poli tiewagen opengetrokken en de ene wachtmeester eruit gesleurd, hem geschopt en geslagen, De G. had behal ve dit ook nog de deur van het politie bureau een trap gegeven en K. had dit politiebureau bestormd en de ruiten kapotgeslagen. Viif maanden voor De G., drie voor K. en tweehonderd gul den boete Pn een maand voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd voor D (die als enige een schoon strafblad had en later nog een politieman had willen helpen ontzetten) waren de eis. De raadslieden pleitte voor kortere straffen. Uitspraak over veertien dagen. Vanaf Ttnnaire Radio dicteert Russen Bijbel (Van onze kerkredactie) KRALENDIJK „Trans World Radio", de grote protestantse radiozender op het Nederlandse Antilleneiland Bonaire, is begon nen met het dicteren van de Bij bel aan zijn Russische luisteraars. Dit radiostation, dat in 1964 begonnen K heeft een zender van 500.000 watt, waardoor het in alle continenten te beluisteren is Bovendien heeft ook nog de beschikkine over eer diostation in Monaco Twee maal per week zendt TWR een Drogramma van een half uur bestemd voor de Sowjetunie He1 kriigt steeds brieven van luister die om biibels vragen. Om hiprin te kunnen voorzien dicteert het station nu telkens tien tot vijf tien minuten een gedeelte uit de Bij bel p'-ieven van Russischp christenen heb ben al uitgewezen, dat duizenden van deze mogeliikheid. om een Bij bel te Vriigen. gebruik maken. Npfl erla ti ris® hulp aai' Ecuador DEN HAAG Nederland verleem hulp voor een bedrag van 500 000 dol lar voor de bevordering van de In dustriële ontwikkeling van Ecuador Dit geschiedt in de vorm van een le ning uit de middelen van de Neder landse Investeringsbank voor ontwikke lingslanden NV INTO) met garant» van de Nederlandse regering. Coster krijgt en plant bos in Israël (Van verslaggevers) ROTTERDAM Een van de bossen die dank ry de bemiddeling van het Joods Nationaal Fonds en de hulp van tienduizenden uit de gehele wereld in Israël worden ge plant. zal het Coster-bos worden genoemd. Directeur A. Coster kreeg deze toezegging tijdens de acht daagse reis die hü met zijn perso neel door Israël heeft gemaakt. Het Joods Nationaal Fonds be wijst met dit gebaar dat het bezoek van het personeel van het Heren en Jongenskledingbedrijf Gebr. Coster NV van grote betekenis is voor het land. De bossen krijgen slechts zelden namen van personen, meestal worden er namen van lan den aan gegeven. De vele geschon ken bossen liggen over geheel Israël verspreid. Zo liggen in de buurt van Jeruzalem, op de heu vels van het Judea-gebergte, o.a. het John F. Kennedy Bos, het Harry Truman Bos en het Dr. Wil lem Drees Bos. Behalve dat Coster een bos „krijgt", heeft het gehele personeel ook een bos aangeboden. Maandag plantte de eerste groep van 125 mensen ongeveer tien kilometer bulten de woestijastad Beersheba (in de regen, hetgeen daar zelden voorkomt! 1 evenveel tamarisken, een soort naaldboom. De groep die volgende week vertrekt, zal een zelfde hoeveelheid in de grond zetten. De aanplanting in Neveh Avraham kreeg voor het personeel extra betekenis doordat elke deel nemer aan de reis een certificaat van boomplanting ontving. Meestal wordt er voor een groep slechts één certificaat uitgeschreven. Inmiddels is de eerste Coster- groep gistermiddag even na één uur met een Boeing 707 van de El Al Israel Airlines op Schiphol ge land, na een voorspoedige vlucht vanuit Tel Aviv en een tussenlan ding in Rome. Bij het hoofdkantoor aan de Meent trok het voor een deel met Arabische hoofddoeken getooide en Israëlische liederen zingende gezelschap veel bekijks. ROTTERDAM In overgangsklas VHI van de Nederlandse volleybal-1 bond verloor Delta lat enkele spe lers wegens studieredenen miste, ver rassend van de kampioen van vorig seizoen Moller VC. De 31 overwin ning van de Brabanders was volkomen verdiend. Beide kampioenskandidaten in deze klas lieten zich niet verrassen. AMVJ/RLCV versloeg het moedig te genstand biedende LVC met 30 en Orawi 3 won onbedreigd van Lyceum. Het prestige van Torpedo's kreeg een gevoelige knak omdat het in Vlissin- gen zowel van EWC (3=0) als van het puntloos onderaanstaand Marathon (31) verloor. Stand: AMVJ/RLCV 15—28; Orawi 2 14—26; Delta 1418; Matador 1416; Lyceum en Moller V 1314; LVC 12—12; EWC 15—10; Torpedo's 15—6; Sic Pugno 112; Marathon 122. Koploper HML/CLV in over gangsklas IX won tweemaal. Woensdagavond werd in Schiedam SVC/AC met 1—3 verslagen en zater dag was het Achilles dat geen kans kreeg (3—0). Libanon 2 blijft met twee verliespunten meer goed volgen en versloeg PVC. overigens met veel moei te: 2—3. Blokkeer 2, dat een aantal wedstrijden minder heeft gespeeld, maar evenveel verliespunten heeft als HML 2, bracht Punch een 3—1 neder laag toe. Concordia 2 hield A\r40 via 0=3 aan de negatieve kant van de sco- "stand: HML 2 16—28; Achilles 17—26; Libanon 2 15—24; Blokkeer 2 13—22; Concordia 2 1516; SVC/AC «n PVC 16—14; Syrena 15ssl0; MVC en Punch 158; Alexo 156. Vijf sets de lijnen. Delta had de volle vijf iets nodig om van EBVC te kunnen win nen. Door het verschil in het aantal gespeelde wedstrijden Is de situatie in de staartgroep enigszins verward al staat DSV er voorlopig het slechtst voor. Stand: Orawi 1428; Delta 1320: MOC'17 14—20; Marathon 11—16; RHBS 12—li; VVO lleslO; EBVC en EWC 13—8; Luktor 10—6; EGVC 11—4: DSV 13—4. In overgangsklas VIII andermaal een forse zege voor AMVJ/RLCV dat de butant Vodo met gemak versloeg (3—0). DOS kwpm eveneens goed voor de dag door slechts de eerste set van HML/VLV 2 te verliezen (3—1). OVC won met moeite van PVC (32). Stand: AMVJ/RLCV 14—28; OVC 13—24; SVC/AC 12—20; Blokkeer 12— 14; Syrena 13—14; PVC 13—12; DOS— 13—8; Vodo 13—4; HML/CLV 2 13— 2; CSVD 14—0. In overgangsklas X was Concordia zeker in de eerste drie sets de even knie van Jodan Boys, maar in de vier de set bleek dat de Rotterdamse forma tie al zijn kruit had verschoten: 13. Drie landen minder bij WK ijshockey WENEN Engeland, België en Noord-Korea hebben zich teruggetrok ken uit het tomooi voor het wereld kampioenschap ijshockey, dat van 1# tot 29 maart in Wenen wordt gehou den. De drie landen waren ingedeeld in groep C, waarvan ook Nederland deel uitmaakt. Naast Nederland komen in deze groep nu alleen nog Bulgarije, Denemarken, Frankrijk en Japan uit. SCHIEDAMSE SEMI-PROFS GEEN PARTIJ (Van een onzer sportredacteuren) ZEIST Een schamel spelend SVV uit Schiedam (1ste divisie betaald voet bal) is geen partij geweest voor het voor lopig Nederlands zaterdagelftal dat dins dagavond in het kader van de Olym pische voorbereiding in Zeist een oefen wedstrijd speelde tegen de Schiedamse semi-profs. Het zaterdagteam won na de zege op Baronie nu met 51 en alleen domme pech (twee schoten buiten be reik van keeper v. d. Roer kwamen van de lat terug) behoedde SVV voor een nog grotere blamage. Op het harde en wat moeilijk bespeel bare veld in het KNVB-centrum heeft het zaterdagteam vrijwel het gehele ver loop gedicteerd. SW, met twee invallers a rust nog twee spelerswisseling toe- Dukla met moeite naast Beziers BEZIERS Dukla Praag, 1 maart tegenstander van het Amsterdamse Ajax in de kwartfinales van het tor nooi om de Europese beker voor landskampioenen, is in een dinsdag avond in Beziers gespeelde wedstrijd tegen de gelijknamige Franse club niet verder gekomen dan een 22 ge lijkspel. Bij de rust hadden de Tsjechen na een treffer van Strunc in de zevende minuut met 10 de leiding. Even ging het er naar uit zien dat Dukla een nederlaag moest incasseren toen Beziers twee doelpunten binnen drie minuten (57e en 60e) scoorde. Maso- pust zorgde echter tien minuten voor het eindsignaal voor de gelijkmaker (2—2). DRAMMEN Bij internationale schaatswedstrijden in het Noorse Dram men was Frits Bartling op de 500 meter de beste Nederlander met een tijd van 43.1 sec. waarmee hij zesde werd. De 500 meter leverde een dnidelijke zege op •or de Amerikaan Blatchford in 42.4 sec. Jorritsma reed 43.4 sec. en werd achtste, waarna Kees Verkerk tiende werd in 43.9. De andere Nederlanders (behalve Schenk en Nottet, die in Trondhelm reden) hadden allen meer dan 44 sec. nodig. 3000 meter werd een overwinning de Rus Antsson in 4 min 31.7 sec., mee hij een nieuw baanrecord vestigde. De Noor Maier werd tweede in 4.33.5, terwijl Kees Verkerk de derde plaats opeiste met een tijd van 4.37.9 Jorritsma. Bartling en Liebrechts re den een 1500 meter. Tveter was met 2.13.4 sec. de snelste 'p deze afstand Jorritsma werd goede tweede met 2.14.3. Bartling vierde in 2.14.9 en Liebrechts vijfde in 2.15.0. Eriks, Beukes v. d. Berg en Meijer startten op de 5 km. welke afstand werd gewonnen door de Noor Bollerud in 7.56.3. Eriks werd met 8.07.5 tweede. V d. Berg met 8.15.6 vijfde en Meijer met 8.23.6 zevende. Twee leden van de Nederlandse Kern ploeg Ard Schenk en Peter Nottet, na men dinsdagavond deel aan internatio nale wedstrijden in Trondheir Schenk eindigde op de 500 meter op de tiende plaats in een tijd van 44 0 sec. Peter Nottet werd met 44.8 dertiende. De 500 meter werd gewonnen door Suzuki in 41.7 sc De Japanner bleef Tom Gray een halve seconde voor Op de 3000 meter bleken de Nederlan ders te sterk voor de overige deelne mers Schenk won in 4.39.0 en Nottet was tweede in 4.39.4. Stiansen eindigde met 4.40.7 op de derde plaats. In het algemeen klassement, dat aangevoerd wordt door de Noor Thomassen, nemen Schenk en Nottet de derde en vierde plaats in. passend, liet het met name aanvallend volkomen afweten. Zelfs schutter Van Dijk kreeg tegen het duo Van der Gie- sen (uitstekend) Schinkel geen enkele kans. Het enige doelpunt dat SW uit eindelijk bij een 40 achterstand maakte dankzij Osterholt kwam op rekening van keeper v. d. Niet die over de laag in geschoten bal beendook. Van SW was meer tegenstand verwacht. De test van de beste zater dagspelers kwam nu niet helemaal tot zijn recht. Het ging soms te ge makkelijk. Dat neemt niet weg, dat de zaterdagformatie bij vlagen uitste kend opereerde. Met de jonge Heer- jansdammer Gou- man voor rust goed. daarna opzeker) in plaats van de zieke d. Herberg op de rechtsbackplaats kwamen er bij her haling vlotte combinaties waaruit binnen 25 minut, drie doelpunten vielen. De eerste na zes minuten na een hoek- schop, waarbij v. d. Beek (als linksbuiten geen succes) inkopte en bij de doelwor- steling Pluimgraaf als veruit de zwakste aanvaller het laatste tikje gaf. Zever minuten later werd het fraai 20 na eer prachtige combinatie tussen de uitblin kers Hoeksema en Diepeveen. Voor het doel van y. d. Velden miste v. d. Beek, maar Pluimgraaf niet. Xlet op dreef In de 25ste minuut scoorde de naar binnengekomen v. d. Beek met een prach tige lobbal 3—0. SW probeerde het spel wat te verplaatsen, maar dat lukte nau welijks. Op het middenveld begon men wat sterker te worden doordat het duo Nleuwstraten-Den Rooyen vooral in de opbouw niet best op dreef was. Maar aan vallend maakte SW niets klaar. Ook na rust niet toen er aanmerkelijk minder goed werd gevoetbald. Het zaterdagteam speelde te peuterig en eerst toen er weer meer vaart in de combinaties kwam, ontstonden er kansen. Eerst kogelde Diepeveen na een magnifie ke solo tegen de onderkant van de lat en vervolgens schoot Hoeksema eerst over en direct daarna keihard tegen het hout werk. Toch werd het 4—0 toen Diepeveen na een solo ran v. d. Beek doeltreffend inschoot. Nadat Osterholt de eer voor SW had gered, had v. d. Beek met een fraaie vijfde goal het laatste woord (5—1). Jammer voor de zieke bondscoach Kess- ler dat hij de zaterdagvoetballers niet aan het werk heeft gezien. Het kan haast niet anders of hulptrainer Plooijer zal over diverse spelers (v. d. Giesen. Hoeksema, Diepeveen en misschien ook Schinkel, Nieuwstraten en Kralt> goed rapport uit brengen voor wat de Olympische selectie betreft Tegen Finnen Na afloop van de op 7 maart te spelen wedstrijd tussen de zaterdag- en de zon dagamateurs, welke wedstrijd mogelijk op het veld van Zwart Wit in Rotterdam wordt gehouden, valt de definitieve groe pering. Overigens staat het vast dat het zaterdagelftal een officieuze landenwed- strijd tegen Finland zal spelen. De Olym pische selectie van dit land komt zich in de eerste twee weken van april in het sportcentrum van de KNVB voorbereiden op de kwalificatiewedstrijden tegen Nederland. In Finland begint de com petitie eerst weer in mei en voordien zijn er geen of nauwelijks voldoende oefen gelegenheden. Waar deze wedstrijd zal worden gespeeld, is nog niet vastgesteld. MüNCHEN GLADBACH Het Westduitse UEFA-jeugdelftal heeft dinsdagavond in Miinchen Gladbach een oefenwedstrijd tegen Engeland met io verloren. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De ontmoe ting was een voorbereiding op de kwa lificatiewedstrijden voor het UEFA- jeugdtornooi tegen Nederland. De eerste wedstrijd tussen het Duitse en het Nederlandse jeugdteam wordt 2 maart in Nijmegen gespeeld. (Vervolg van pag. 1) FRACTIES Morgen zullen de meeste Tweede- Kamerfracties bijeenkomen om hun fractieleiders te kiezen resp. te her kiezen en om zich te beraden over de uitslag van de verkiezingen. De resul taten van dit beraad zijn bepalend voor de inhoud van de adviezen, die de fractievoorzitters de komende dagen aan de Koningin zullen uit brengen. Deze adviezen hebben be trekking op de keuze van de kabinets formateur of -informateur, de kleur en samenstelling van de nieuwe ploeg De Koningin zal morgen naar alle waarschijnlijkheid reeds de eerste ad viseurs ontvangen, te weten de vice- president van de Raad van State, prof. Beel, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, prof. Ma- zure en mr. Van Thiel, en wellicht ook nog een of meer ministers van staat (dr. Drees of prof. Oud) Vervolgens zullen, in volgorde van grootte van hun partijen, de fractie leiders uit de Tweede Kamer worden geconsulteerd Daarmee zal zeker an derhalve dag gemoeid ziin. De aan wijzing van een (In)formateur kan op z'n vroegst zaterdag worden verwacht. Wie met de (eerste) opdracht zal worden belast.- hangt uiteraard hele maal af van de verkiezingsuitslag en de ingewonnen adviezen, 't Is echter gebruik dat de (in)formateur wordt gezocht in de partij die als grootste uit de stembus tevoorschijn is geko- DEN UYL Mocht de PvdA nummer 1 wor den, dan ligt een formatie-opdracht aan drs. Den Uyl in de lijn der ver wachtingen. Wordt de KVP echter ondanks voorspeld verlies weer de grootste partij en wijst de verkiezingsuitslag op winst, sta bilisatie of slechts zeer geringe ach teruitgang van de partijen die het kabinet-Zijlstra hebben gesteund, dan geeft men, naar verluidt, in KVP-kringen de voorkeur aan een opdracht aan prof. Zijlstra in plaats van aan drs. Schmelzer. 'tls de laatste weken wel duidelijk geworden, dat de KVP-leiding sterk geporteerd is niet alleen voor conti nuering van het beléid, maar ook van het bestaan van het kabinet-Zijlstra, aan te vullen met CHU- en eventueel ook WD-bewindslieden. In ARP- en CH-kringen deelt men die voorkeur. De moeilijkheid is, dat prof. Zijlstra zelf meermalen zowel in het openbaar als binnenkamers te kennen heeft ge geven niet voor een verlenging van zijn premierschap met vier jaar in aanmerking te willen komen. Zijn be langstelling gaat nog steeds uit naar de post van president van de Neder- landsche Bank. In zijn directe omge ving is men er echter allerminst ze ker van, dat prof. Zijlstra in zijn ,nee* zal volharden wanneer .in 's lands be lang', zoals dat heet, een klemmend beroep op hem wordt gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9