Diane Anna Blom, NCRV's j§ nieuwe tv-omroepster V Aansporen tot verzet tegen de wet is onchristelijk Zo enig voor de kinderen!" Vermoeid na de strijd Puzzelhoek 2 DINSDAG 14 FEBRUARI I96T Commentaar Misschien moeten we het mede aan een zekere debatingsvermoeidheid wijten, maar een groot spektakel werd het gis teravond niet met de lange politieke AVRO-uitzending, die tot middernacht het scherm licht hield. De opzet was grootser dan de betekenis van het debat, dat door drs. F. A. Hoo- gendijk weer in de vorm van ondervra ging was gegoten. Er was bijzonder veel „ingedeeld". De politici verschenen keurig in afge paste groepen voor het front: eerst de prominenten van nieuwe partijen, die naar hartelust konden worden uitgejoeld door leden van jongerenorganisaties (die gewapend met pamfletten en ballonnetjes het publiek vormden) en tussen het la waai door elk drie minuten hun stand punt konden verdedigen. Het waren ook de jongeren die daarna een kwartiertje vragen mochten stellen. Hiermee was het vuurwerk vrijwel af gelopen, al laaide het gelach af en toe op toen de lijsttrekkers van vijf kleine par tijen (alleen de SGP had verstek laten gaan) door een panel van parlementaire journalisten werd ondervraagd. PROVOCEREND De vragen waren zo provocerend mo gelijk gesteld, met het gevolg dat ze niet altijd zinvol waren. Er werd kennelijk op gemikt de politici te prikkelen. Zo liet men de heer Koekoek nog eens zeggen dat hij op 15 zetels rekent, de heer De Voogd dat hij nog geen echt programma h<*eft, Marcus Bakker dat het rode boek je van Mao hem niet aangaat en de heer Jongeling moest natuurlijk zijn inzichten verdedigen. Een beetje belangrijker werd het debat als verkiezingsevenement, toen de heren Schmelzer,. Den Uyl, Toxopeus, Roolvink en Tilanus (de heer Beernink was ver hinderd) aantraden. Wat schoolmeesterachtig riep drs. Hoo- gendijk hen tot verantwoording over hun beleid inzake de uitgestelde belastingver laging, daarbij een tv-ondervraging over dit onderwerp, gehouden voor de vorige verkiezingen, op groot beeld vertonende. Iedereen gaf de reeds bekende verkla ringen voor het vasthouden aan of ver anderen van inzichten en vervolgens kreeg het panel gelegenheid weer nieuwe, ook dikwijls gezochte, vragen af te vu- Ervaring bij de ziekenomroep (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik vind het ont zettend leuk, maar wel angstig ook", zegt de 27-jarige Diane Anne Blom-van Hulst, NCRV's nieuwe televisie-omroepster, die op 22 februari a.s. in het kinderprogramma haar debuut gaat maken. „Het ljjkt me zo enig voor de kinderen, dat ze me op het scherm kunnen zien. Mijn dochtertje weet het al, maar voor mjjn zoontje houden we het als een verrassing. Hij is pas vijf en dan ziet hij me op eens in het kinderuurtje Een huis op de voorname Willemspark weg in Amsterdam oud-Zuid is de woning van het jonge gezin Blom. Hij, als directiesecretaris een punctu eel man, die terdege trots is op zijn Leuke vondst in poppekop ARNHEM In het magazijn, waar de geschenken voor Het Dorp zijn opgeslagen is dezer da gen een leuke vondst gedaan, die achthonderd gulden opleverde. Van een stellage viel een pop in klederdracht naar beneden, waarvan de kop af viel. In de kop werd achthonderd gulden aan papiergeld gevonden. ren. Er bleef echter een zekere matheid over het debat hangen. Tussen de heren Schmelzer en Den Uyl ontlokte men tenslotte een wat vinniger discussie bij het nakaarten over de val van het kabinet-Cals op het financieel- economisch beleid, waarbij het kabinet- Zijlstra opnieuw met lof uit de bus kwam. Nieuws werd er in deze uitzending vanzelfsprekend niet meer vernomen. Daarvoor zijn de diverse paardjes te lang vèm stal geweest. Zelfs de heren Toxopeus en Den Uyl hadden, rustig naast elkaar gezeten, geen punt van debat meer. De verkiezingscampagnes, lopen kenne lijk ten einde. Biesheuvel tot Vrije Boer: BIESHEUVEL (Van onze parlementsredactie) HILVER SUM Het is verontrustend dat in Holland- se Veld een voudige men- aange- l zijn om de wet niet te gehoorzamen. U moet zich afvragen of dat niet on-christelijk is. Met deze woor den beantwoordde mr. Biesheuvel een vraag van de Amsterdamse Vrije Boer Verlaan, tijdens een gisteravond op Nederland één door de NRU uitgezonden poli tieke teachin. De heer Verlaan had de Anti Revo lutionaire lijstaanvoerder verweten dat hij als christen politicus niet voor do onderdrukte boeren in Hollandse Veld was opgekomen. Aan deze teach-in werd deelgeno men door 50 genodigden uit diverse politieke partijen. Zij konden reage ren op een korte rede die door de lijstaanvoerders van de KVP, de PvdA, de VVD, de ARP en de CHU werden gehouden. De CH-kamerkandidate mej. mr. Haars zei huiverig te staan tegenover het door de ARP gehanteerde begrip radicale politiek vanuit het evangelie. Christelijke politiek vraagt volgens haar een genuanceerd oordeel zonder te stellen: dat is het nu. Mr. Biesheuvel was het hierin met haar eens maar beklemtoonde de nood zaak van de christelijke politiek om bestaande misstanden in de maatschap pij uit de weg te ruimen. Duikboten Gevraagd naar zijn opatting over de mogelijke levering van Nederlandse duikboten aan Zuid-Afrika zei drs. Schmelzer (kath. v.) daar persoonlijk op dit moment tegen te zijn. Hij wilde echter de mogelijkheid open houden om deze levering door te laten gaan als er in Zuid-Afrika een ontwikkeling j in meer democratische richting ontstaan Een lid van de boerenpartij vroeg drs. Den Uyl (soc.) of hij accoord gaat met de hoge ministerssalarissen. De lijstaanvoerder van de PvdA antwoord de hierop dat hij voorstander is van een afplatting van de top van de sala rissen der hoge ambtenaren, inclusief de ministers. Hij verzette zich echter tegen de opvatting dat hoofdambtena ren die naar ik weet zeer hard wer ken met hun inkomen kunnen smij- Deze eerste door de NRU verzorgde politieke radiouitzending die bekwaam werd geleid door mr. Cammelbeek maakte als geheel een goede indruk. Niet geheel begrijpelijk was de bedoe ling van het commentaar dat in de korte pauze werd gegeven. Het was voor ieder die de uitzending had ge volgd volkomen overbodig. Bovendien maakte het niet de indruk of vergis sen we ons daarin? dat het geheel zonder vooringenomenheid werd uit gesproken. vrouw. Zij, dochter van prof. dr. J W. van Hulst (hoogleraar aan de V.U.), sterk geïnteresseerd in sociale Maar daaruit spruit haar ambitie voor het tv-omroepen niet voort. „Ja.... hoe ik ertoe ben gekomen? Ik heb het zelf niet bedacht, maar vrienden van ons zeiden telkens: „Dat zou nu net iets voor jou zijn". En daarom heb ik maar gesollici teerd bij de NCRV, zomaar in 't wil de weg, ik wist niet dat er een vaca ture was." „Wat trekt u zo aan in het omroepen? Wilt u graag bekend zijn en op straat worden herkend?" „Och nee, daar heb ik niet aan ge dacht. 't Lijkt me zo leuk voor de kinderen. En ik heb graag wat an ders te doen dan alleen huishouden, daar ben ik niet zo gek op." „U hebt altijd een beetje gewerkt in uw huwelijk, hè?" „Ja, soms tijdelijk, soms halve Een full time job zou ik niet willen hebben, dan ben ik teveel van huis Daarom lijkt me dit ook zo fijn, af en toe eens een middag weg... en het avondwerk is toch maar ééns in de een of twee weken." „En dat kunt u wel redden?" „O, best! Mijn ouders en mijn schoon moeder wonen hier in de stad en die vinden het alleen maar dol om een middagje op de kinderen te letten. Nou, en als ik 's avonds weg ben is mijn man toch thuis." „Maar U weet toch wel, dat er aan het vak van tv-omroepster meestal aller lei bijwerk vast zit? Omroepsters worden dikwijls uitgenodigd om shows te presenteren en zo?" „Ja, maar daar wist ik niets van, dat heb ik een paar dagen geleden pas gehoord. Nou nee. daarvoor voel ik niet zoveel. Ik geloof niet, dat ik die dingen ook ga doen. Ik wil alleen maar omroepen." Amsterdamse Diane Blom is een echte Amsterdamse, ze is er geboren en getogen en er nooit weggeweest. Die geboorte viel overigens op 19 september 1939. De oorlog was al voorbij, toen ze naar de lagere school ging. Later, na de middelbare school, studeerde ze christelijk maatschappelijk werk maar tot veel praktijk kwam het niet omdat ze al heel jong trouwde. „Voor een microfoon ben ik niet bang meer, want ik presenteer sinds drie jaar programma's voor de ziekenom roep RANO in het Wilhelminagast- huis. Dat is fijn werk. Nee, het zijn de camera's die ik nog griezelig vind, maar dat zal ook wel wennen." Na haar sollicitatie moest ze een poosje wachten op antwoord van de NCRV. „Toen kwam er een oproep, met een tekst die ik uit mijn hoofd moest leren en dat heb ik zo goed mogelijk gedaan. Tijdens de test in Bussum moest ik nog wat talen spreken.... nou en toen zou ik er wel verder van horen. En zo werd ik benoemd." Met haar debuut in zicht heeft me vrouw Blom kou gevat: „Wat erg hè, ik heb op het ogenblik helemaal gen stem. Maar ze heeft nog een dikke week om die terug te krijgen. Na haar entree op woensdagmiddag zal ze, zo vertelt de NCRV ons, geleidelijk aan avond programma's gaan omroepen. Zij vervult de vacature in het trio om roepsters, ontstaan door het vertrek van Els Buitendijk. Haar collega's worden Rieke Prinsen-van Epen en Els Nijssen-de Graaf. Wilt U nog iets meer weten van de nieuwe omroepster? Zij houdt veel van sport en van muziek en ze is een goede zwemster. Ook toneel heeft de liefde van haar hart. Kruiswoord-puzzel Is: Henk Elsink zal in het VAR A-televisieprogramma vanavond op Ned. 1 de kijkers weer vrolijk uit nodigen met „Vrij entree" binnen te komen in zijn eigen etablissement in het hart van Amsterdam, de Koopermoolen. Hij zingt zijn liedjes en treedt op als gastheer van Annie Fratellini, die u vorige keer al even in het beeld kreeg. Annie Fratellini, dochter uit het beroemde clowns geslacht, is wat de Fransen noemen een .Jantaisiste" d.w.z. dat zij haar vrolijke chansons ook speelt onder het zingen. Zij heeft daarvan bijzonder veel slag. Haar succes kwam pas, toen zij op deze manier haar clowns-bloed liet kruipen, waar 't niet kon gaan. Henk Elsink heeft intussen alle reden tot lachen: het gaat goed met zijn Koopermoolen (met vier o's alsjeblieft!en het kijkend publiek waardeert zijn programma's steeds meer. 8 S 12 13 jgio TT 16 ■r7 ^■2 ■rï pn 24 27 .10 28 |3l jm. 3^| I 33 3 4 VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.00 uur Lucy-show. 8.20 uur Achter het nieuws. 8.45 uur optreden van Boy's Big Band en De Maskers. 9.05 uur Henk Elsink in „Vrij entree". 9.30 uur (Tros) amusementsprogramma met de 80- jarige tandarts-cabaretier Chiel de Boer. I Ned. 2 NTS j 8.05 uur aflevering van de serie Openluchtcircus, o.a. berendressuur. j 9.30 uur filmnieuws. j 8.56 uur herhaling van „De Bezetting": Ned. lndië onder Japanse terreur. Speelgoedactie VARA werd succes (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De 16de VARA-speel goedactie, bedoeld om kinderen van alle gezindten die in tehuizen vernlij- ven op 5 december te verrassen, heeft in 1966 meer dan ooit opge bracht, meldt de VARA ons. Door luisteraars uit alle groeperingen is in totaal f215.000 opgebracht tegen 157.081 in 1965. Horizontaal: 2. Russische mijl, 6. fa milielid. 8. bijwoord. 10. rivier in Enge land, 11 bitter vocht, 12. niet vast, 14. op een andere plaats, 16. andere naam van Wodan, 17. verdikking der opper huid, 18 telwoord, 19. meisjesnaam, 21. gekheid, 23. baan voor balspel, 25. be zigheid tot ontspanning, 26. Europeaan, 27. plaats in Gelderland, 29 land in Europa (afk), 30. biersoort, 31. achting, 33. voorzetsel, 34. nummer (afk), 35. wijnmaat. Vertikaal: 1 dessertvrucht, 3. beken de afkorting, 4. buitenhaven, maangodin, 6. deel, 7. voegwoord, 9. ontgonnen land, 11. lijzdaam, 13. groen :n de wapenkunde, 15. boom, 19. njet verzegeld, 20. snoekbaars, 22. achting. 24 opening. 25 opschik, 27. boom, 28 achterdeel van de hals, 32 muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZ ZEL: Horizontaal 1. Gennep-oer. 2. reel-ik-de. 3. ares-i.l.-eed. 4. nap-Daarle. 5. dam-Rs-Aken. 6. ilias-Rome. 7. Ot-rat.-span. 8. Oerle-tere. 9. sneer-a- res. Vertikaal 1. grandioos. 2. eer-Aalten, 3. neep-mirre. 4. Nes-dra.-ale. 5. Eli- j as-ster. 6. Pilaar-sta. 7. Oker-koper. 8 I edele-mare. 9. reden-en-es. Derde hot line met Moskou MOSKOU Bij het bezoek van Kosygin aan Engeland is besloten tot een rechtstreekse telexverbinding Lon- den-Moskou. Midden verleden jaar, bij het bezoek van De Gaulle aan de het Sinterklaasfeest moet worden be- USSR is reeds tot een verbinding Pa- dacht, groter. In 1965 waren het er rijs-Moskou besloten, waaraan thans 69.832, nu 72.298, maar ze zijn geen J wordt gewerkt. Met de verbinding van allen overgeslagen. Washington-Moskou die al van 1963 Iet is ook mogelijk voor groepen of ^a.t.eert' maar nog nimmer is gebruikt, instanties, kinderen in tehuizen voor *u'le"er derhalve drie z.g hotli- het rechtstreeks geven van geschen- n' d'e noodgevallen kunnen ken te adopteren. In deze activiteit blJ grote internat'°" is echter een kleine teruggang ge- PanmnS n- constateerd. In 1965 werden nl. 12.714 kinderen in 208 tehuizen gea dopteerd door in totaal 139 instan ties, in 1966 betrof de adoptie 12.170 kinderen in 199 tehuizen, waarvoor 131 instanties zich inspanden. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.05 uur gesprek over levensovertuigingen. 8.05 uur amusementsprogramma uit de Post-kazernQ in Steenwijkerwold. 9.15 uur hoorspel „Achter de muur", 2e deel. 10.55 uur serieuze avondmuziek. Hilversum II KRO 8.00 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert. 10.00 uur cultureel programma. 10.45 uur hoorspel „Dromen", door Günther Eich (vyf nachtmerries, voortkomend uit de angsten van de mens). SANTO DOMINGO In Santo Do mingo (Dominicaanse republiek) heeft de politie gisteren bij relletjes een 17-jarige jongen doodgeschoten. Vier andere per sonen werden gewond. De relletjes deden zich voor op een be graafplaats waar een slachtoffer van de ongeregeldheden van vrijdag werd be graven. De politie probeerde met geweer vuur een einde te maken aan de beto gingen. ONDER HET PUIN STIERF HET GELUK Jon H 9osf«rIoo 27 Daarna zal de nieuwe voorganger de kerk wor den binnengeleid. Carel heeft hem al vluchtig ontmoet toen hij een paar weken geleden in het dorp was geweest om er kennis te maken. Vlak voor de school had hij vader met een vreemde zien praten. Vader had hem geroepen en tegen de vreemde gezegd: „Dit is Carel, m'n oudste zoon; hij wil schilder worden." En tot hem: „Dit is nu onze nieuwe domi nee, Carel, dominee Velthuysen." Ze hadden elkaar een hand gegeven en de dominee had gezegd: „We zien elkaar nog wel meer, hoop ik." Daarna was hij met vader de school binnengegaan en Carel had zijn weg naar de timmerwinkel vervolgd, 's Avonds had vader verteld, dat de nieuwe domi nee wel een uur lang in de klas was gebleven om te horen hoe hij, met behulp van het haneboek, de kinderen de eerste beginselen van het lezen trachtte bij te brengen. En vader had het niet verzwegen dat hjj er wat trots op was geweest, dat de jonge dominee bij het afscheid had gezegd: „Als er geen mensen waren zoals u schoolmeester, zouden er ook nooit dominee kunnen zijn Carel herinnert zich, dat hij na de ontmoeting niet prettig gestemd in de timmerwinkel was gekomen. Het had hem onaangenaam getroffen, dat vader bij het voorstellen had gezegd: „Hij wil schilder worden." Wat had vader daarmee voor?... Als hij er trots op was, waarom stelde hij hem dan niet in de gelegenheid om echt schilder te worden?.. Het oud zeer deed weer pijn Het was alsof het litteken van een zware wond was gaan steken. De gehele middag had hij zich terneergeslagen gevoeld. Zijn werk stond hem tegen en hij moest zich dwingen om de gereedschappen niet neer te leggen. Zodra de werktijd was geëindigd, had hij zich naar de zolder van de school gehaast, waar hij zijn verf had, zijn penselen, zijn linnen en zijn olie. Het rook er als in het atelier bij Rembrandt en als hij er kon werken, voelde hij zich bijna volmaakt gelukkig. Precies als in de weken na de dood van dominee Huizinga had Carel er die namiddag verwoed en geconcentreerd ge werkt. Hij had de tijd vergeten, zodat Barent ten slotte was komen vragen of hij soms geen honger had... Carel schrikt uit zijn gedachten op als hij hoort hoe de mensen instemmen met de psalm, die door zijn vader is ingezet. De bijbellezing is hem blijkbaar geheel ontgaan. Nu dreunt rondom hem het gezang en even is hij geamuseerd als hij hoort hoe de dikke bakker met zijn rood hoofd, dat door de warmte nog meer opgeblazen lijkt dan anders, steeds de anderen een hele maat voor is... Als het tweede vers van de psalm wordt gezongen, komt uit de consistoriekamer een kleine stoet de kerk binnen. Voorop gaat de grijze predikant, die als bevestiger zal optre den. Daarachter komt, begeleid door de kerkeraad, domines Velthuysen. Geheel achteraan loopt een jonge vrouw, een meisje bijna nog. Wat onzeker en zoekend kijkt ze om zich heen en dan schuift ze in de bank naast moeder Barbertje, die haar vriendelijk toeknikt. En ineens weet Carel: dit is de zuster van de predikant Vader had het thuis verteld, dat dominee Velthuysen nog ongetrouwd is en zijn zuster in de pastorie de huishouding op zich zal nemen. Zoals het meisje daar naast zijn moeder zit, kan hij haar goed opnemen. Hij is bang, dat zijn broer of anderen die in zijn nabijheid zitten het zullen merken, maar hij kan er niets aan doen, dat hij geen oog van haar kan afhouden. Voortdurend moet hij kijken naar dat aardige gezichtje, dat hij van opzij kan waarnemen. Onder het witte mutsje van daan komen grappige, heel lichtblonde krullen te voorschijn. Het meisje neemt zo zeer zijn aandacht in beslag, dat o'e dienst nagenoeg geheel aan hem voorbijgaat .Slechts zo nu' en dan vangt hij enkele woorden van de voorganger op, maar de betekenis ervan in het verband met de prediking is hem duister. Zijn kerkboek laat hij onberoerd liggen, zodat Barent hem enkele malen met een druk tegen de arm uit zijn gedachtenwereld moet halen. In huls is Carel onrustig deze dag. Voor het eerst ziet hij nu uit naar de middagdienst. Want daarin zal dominee Velthuyspn zijn intrude, doen. Vroeg is hij weer in de kerk en opnieuw zit hij zó, dat hij de zuster van de dominee ongemerkt goed kan opnemen. Na de dienst staat hij in de rij bij de deur naar de consistoriekamer, waar dominee Velthuysen met de leden van zijn gemeente zal kennismaken. Natuurlijk wil ook Carel de predikant de hand drukken. Maar verlangender is hij om de zuster te ontmoeten. In de drukte van de algeme ne begroeting loopt dit echter op een teleurstelling uit Het meisje heeft voor hem hetzelfde gelegenheidslachje als voor alle anderen. Bovendien wordt hij haar al te snel voorbijge drongen door degenen die achter hem komen. Hij zal een betere gelegenheid moeten afwachten. Deze doet zich spoedig genoeg voor. Immers de woning van de koster grenst aan de pastorie en al de volgende dag ontmoet hij haar als hij tegeii de avond van zijn werk komt. Zoals dat zijn gewoonte is, gaat hij achterlangs naar binnen. In de turn van de pastorie zijn de dominee en zijn zuster bezig met het uitpakken van een paar kisten. (Wordt vervolgd) Kip of luipaartl LONDEN Een kip heeft het gepresteerd een overtocht van Amsterdam naar Londen in een kooi met een sneeuwluipaard te overleven. De kip was in de kooi gestopt als voedsel voor de snelle viervoeter. Hoewel de tokkelenwe held de overtocht over leefde werd hij bij aankomst op bet vliegveld van Londen gedood. Het ii nu eenmaal verboden levend pluim vee Engeland in te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9