AR 4 Den Uyl speelde hoo; spel met de olie Zuid-Afrika maakt zich voor proces-Pont Een woord voor vandaag Aanklacht van Beyers Naudè en Geyser op Nieuwe typen blo-scholen Kanttekening Fusie drie bonden van detaillisten Steeds mee geld voor onderwijs IIIIHtllil lêMeer via giro dan incollectezak Stijgende behoefte aan seksuele voorlichting -•« y m M J Uw problee is het onze.... DINSDAG 14 FEBRUARI 19(11 Jezus moest door Samaria gaan, vertelt Johannes ons. Dat is vreemd. Deze evangelist laat ons toch vooral de godheid van Christus zien. Moet God ook wel eens ietsBij Hem is toch geen moeten? Bovendien behoeft de Heiland helemaal niet door Samaria te gaan. Zijn landgenoten gaan nooit door dat gebied. Zij maken liever een omweg door het Overjordaanse, ivant zij zien neer op de Samaritanen, ze minachten hen zelfs. Maar daarom juist moet Jezus die weg gaan. Hij is immers Gods ZoonHij wil immers de Vader gehoorzaam zijn. En in het Oude Testament lezen we al dat God een Vader is van weduwen en wezen. Hij is de God die Zich altijd uitstrekt naar wat verschopt en veracht is. God kent geen discriminatie. Zo wordt deze reis van de Here Jezus een protest-demonstra- tie tegen apartheid, tegen hoogmoed, tegen discriminatie. Maar geen protestactie die overvloeit van woorden en span doeken, leuzen en slagzinnen. De Here Jezus demonstreert niet in J&ruzalem, maar begeeft Zich onder de Samaritanen, en beginrieen gesprek zelf met het verzoek om een gunst (een glas water) van hen te mogen ontvangen. Zo bewijst Hij de Samaritanen dat Hij niet op hen neerziet, en Hij bewijst de joden dat Hij hun hoogmoedige houding af keurt. Hij laat zien dat ook een christen mag demonsteren, maar ook hoe hij moet demonstreren. We lezen vandaag: Job 4 1-21 POTTER'S CATARRh PASTILLES Alleen bij apothekers en drop 1st er Vraagt \_b (I 'an onze kerkredaclie JOHANNESBURG Voor de twee maal zal in Zuid-Afrika een theoloog van Die Hervormde Kerk zich voor de rechtbank moeten verantwoorden. Dit keer wordt geen poging ondernomen 0111 een e krijgen. Een fervente voor* A. D. Pont. moet zich verant- ant-apartheid-predikant geschorst vechter van de apartheid, prof. dr SPAANSE SINAASAPPELEN 1 woorden wegens belediging van de leiders van het Christelijk In stituut. Hij werd aangeklaagd door dr. C. F. Bevers Naudé en prof. dr. Albert Geysers. In januari 1965 schreef prof. Pont in prof. Albert Geyser, die enige tijd Alleen die komen pluk vers (direkt 1 dichtst bijgelegen slnaasappellandnaar Boordevol zon en sap en met 30 ?-i 1 vitamine C. Tegen winterkwaaltjes! Zelfstandige keus Naudé van het Christelijk Instituut 1 FYE CHRISTELIJKE partijen heb- ben zich in de verkiezingsstrijd niet laten pressen misschien moeten we zeggen: niet laten ver leiden tot het uitspreken van voorkeur voor samenwerking straks met hetxij liberalen hetzij socialis ten. Daarin hadden ze ook naar onze overtuiging schoon gelijk. Zulk een uitspraak zou van weinig respect hebben getuigd: weinig respect voor de kiezer, die immers zelf nog aan bod moet komen; wei nig respect voor beide betrokken partijen, van welke dan immers één zonder meer wordt achteruitgesteld: weinig respect echter ook voor het karakter van de eigen groepering, weinig zelfrespect derhalve. Morgen is nu eerst aan de kiezer zelf. Dan zwijgt het rumoer en dan komen de gesprekken even tot stil stand. Dan heerst de stilte van het stemhokje dat ieder in de gelegen heid stelt in het geheim zijn burger plicht te vervullen. mogelijke onbevangenheid van zijn plicht kan gaan kwijten. Alleen dan toch heeft het zin wanneer hij de groep zijner keuze ruimte geeft voor de bewegingsvrijheid die zij straks na de verkiezingen zal behoeven. Zijn keuze zou onduldbaar zijn be perkt, indien hij zich bewast zou zijn een groepering te kiezen die zich vantevoren al een zeker keurs lijf had aangemeten. Zijn keuze is veeleer een positieve daad: hij kiest voor die of voor die partij. Hij weet, dat ook zó al een kabinets formatie moeilijk genoeg is; hij kan geen behoefte gevoelen, die zijner zijds, dus voortijdig, nog eens on redelijk te verzwaren. Hij weet dat het straks de uitslag van de verkiezingen zal zijn, die, zoveel als doenlijk is, voor zichzelf zal moeten spreken. Er is voor hem in de politiek al on duidelijks genoeg; hij kan er geen behoefte aan hebben, daaraan zij nerzijds nog een onduidelijkheid en een nieuw probleem toe te voegen. jyjAAR HET uitspreken van voor keur getuigt ook van weinig respect voor beide betrokken par tijen, voor socialisten en liberalen, al mogen zij dan zelf wat onberaden op het doen van zulk een keuze- vooraf aandringen. Nu mogen wij wel vooropstellen dat ook wij met de uitdrukking van het (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Het aantal soorten nale communisme scholen voor buitengewoon onderwijs is iitgebreid met scholen voor ernstig spraakgebrekkigen en scholen voor kin deren van kermisexploitanten. Boven dien is een afzonderlijk schooltype ge creëerd voor slechtziende kinderen. Dat staat in een besluit buitenge woon onderwijs, waarin voorts de scho len voor lichamelijk en zintuigelijk ge handicapten voortaan onderscheiden worden in scholen voor elementair en scholen voor voortgezet buitengewoon onderwijs. Voor onaangepaste kleuters, die om allerlei redenen op de normale kleu terschool niet op hun plaats zijn, wor den op vierjarige leeftijd mogelijkhe den geopend aan scholen voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. Die Hervormer, het officiële kerkelijk orgaan van de kleinste der drie „boe- renkerken". dat twee Afrikaanse colle ga's „hadden samengespannen met de Wereldraad van Kerken en hel pan-afrikanisme om de Zuidafri- wereldlijke rechter kaanse regering omver te werpen". gesteld. Volgens prof. Pont hadden de theolo- ggn zich verenigd met het internatio- Bc(irCl°rU daarvoor een rechtszaak van Die Her vormde Kerk hadden gewonnen. Hij was aangeklaagd als ketter, door een kerkelijk gerechtshof veroordeeld, werd in hoger beroep door de het „blanke christendom" in Zuid-Afrika te vernie- tigen en de Zuidafrikaanse levensstijl Wij publiceerden reeds dat de beide te veranderen aangevallen theologen besloten hadden Voor de lezers was het duidelijk ge-een klacht in te dienen wegens beledi- noeg wie bedoeld werden: dr. Beyers ging dit Nieuwe uitvindingen van da Vinei ontdekt BOSTON In de universiteitsbiblio theek van Madrid zijn twee manuscrip ten van Leonardo da Vinei teruggevon den. die twee eeuwen geleden zoekraak ten. De manuscripten bevatten 700 bladzij den aantekeningen in spiegelschrift en 200 tekeningen over verschillende onder werpen, zoals de werktuigbouw, architec tuur en luchtvaart. Volgens dr. Reti. een kenner van het werk van deze geleerde, leiden de manuscripten ertoe verscheide ne uitvindingen aan Da Vinei toe te schrijven. Zo komt de kettingoverbren ging, die wij voor het eerst uit de acht tiende eeuw kennen, al in zijn boeken lood-om-oud-ijzer die wat plot seling in de politieke discussie is beland niet onverdeeld gelukkig zijn. Zij doet het voorkomen alsof het om twee gemakkelijk te ver waarlozen groeperingen gaat. Te verwaarlozen zijn zij geenszins. Zij vertegenwoordigen machtsfor maties met eigen denkwerelden. Zij hebben er beide bovendien recht op, in onze democratie en straks ook bij de pogingen tot kabinetsforma tie. ernstig te worden genomen. Uit sluiting-vooraf achten wij verkeerd. Er is later gelegenheid genoeg om vast te stellen, of zij zich zélf uit sluiten. Waarbij komt. dat wie een van deze partijen voortijdig uitsluit gevaar loopt ook zichzelf uit te sluiten. Ge steld bijvoorbeeld dat een christe lijke partij een voorkeur zou uit spreken voor samenwerking met de socialisten, maar de socialisten ver liezen morgen; dan slepen de socia listen, in de kabinetsformatie die volgt, die ongeduldige christelijke partij in het verlies mee. AN7E DERDE overweging is de belangrijkste: het getuigt van te weinig zelfrespect. En dan her halen we uit voorgaande beschou wingen. dat een christelijke partij er een wil zijn van eigen karakter. Dat eigen karakter past waarlijk niet bij een zich laten toeschuiven waartoe men haar immers wil nopen naar hetzij liberalen hetzij socialisten. Er zijn in de wereld gelukkig nog andere zaken, mogelijk zelfs wezen lijker zaïten, dan liberalisme en so cialisme. En een christelijke partij moet zich niet laten lenen voor een hetzij liberale hetzij socialistische maatstaf. Daarmee zou zij aan haar zelfstandigheid waarop zij te recht prat gaat afbreuk doen Wij achten het verblijdend dat niet in deze val zijn gelopen: vleien ons zelfs met het vermoeden dat het vermijden van deze val hun geen moeite zal hebben gekost. Daarom staan zij morgen ook te vrijer, te onbevangener en te ont vankelijker tegenover het Neder landse volk. Onder dat volk zullen er gelukkig nog heel velen zijn, on- J der de onderen, maar niel mindrr van het Algemeen Diakonaal Bu- Hun advocaat zei: „Zij besluit niet omdat zij hun eigei) repu tatie wilden verdedigen, maar ter bescherming van de oecumenische be weging. die. meenden zij. ernstig was bedreigd door de aanval van prof. Pont." klacht werd ingetrokken, toen hij zich uit eigener beweging distantieerde van het artikel van prof. Pont en dat publi- j ceerde in zijn eigen blad en in een aantal andere bekende kranten. Prof. Pont weigerde echter zijn beschuldi- ging in te trekken. Aanval Het ziet er naar uit dat Prof. Pont de verdediging zal inzetten met een, felle aanval op niet slechts de beide, theologen, maar ook op de Wereldraad van Kerken, De Britse Oecumenische Raad, het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika en zelfs op de Neder landse Hervormde Kerk. In zijn verdediging heeft hij een be roep gedaan op extreem rechtse com munistenbestrijders uit Amerika als Edgar C. Bundy en ds. Billy Hargis. Hij wil het standpunt verdedigen dat de Wereldraad communistisch geïnfil treerd is (en ook onze Hervormde Kerk) op grond van publikaties van deze mensen. De advocaat van dr. Beyers Naudé en prof. Geyser verwacht zelfs dat prof. Pont de Amerikaan Bundy naar Zuid-Afrika zal laten komen als getui ge van de verdediging. Volgens het Amerikaanse persbureau Religious News Service zouden Britse en Nederlandse kerken dr. Beyers Naudé en prof. Geyser ieder ongeveer (Van c e onderwijsredactie) DEN HAAG Van 1962 tot groeiden de overheidsuitgaven het onderwijs achtereenvolgens 14, 13, 26, 18 en 13 procent. Dat kent naar alle waarschijnlijkheid, de uitgaven voor 1966 tweeëneenl maal 7.0 hoog zijn als ir het Centraal bureau voor de statist De sterke stijging in 1964 (26 pct.f! duidelijk gevolg van de loonexplof 61 pet. van de totale uitgaven voor f onderwijs zijn personeelsuitgaven. Uitgedrukt in percentages nationaal inkomen stegen d heidsuitgaven van 4,44 pet. in 1956 7,10 pet. in 1965. De bestemming van de gelden 1 sterk gewijzigd. In 1956 legden h|t woon lager onderwijs en het' tenschappelijk onderwijs beslag resp. 38 en 10 pet. van die uitgaven,^ 1966 echter op 24 en 24 pet. (Van 1 sociaal-economische redactie! UTRECHT De drie middenstands organisaties van detaillisten in de han del voor groenten, aardappelen en fruit 1 overwegen een fusie van de drie bonden in deze branche. In de hoofdbesturen is op het ogenblik een rapport in discus sie van een fusiecommissie. De definitieve beslissing is echter nog voorbehouden aan de ledenvergaderin gen van de bonden. Hiervoor zullen waarschijnlijk afzon derlijke bijeenkomsten worden belegd. Totnogtoe werd nog nergens elders in het organisatieleven een dergelijke ver strekkende stap overwogen. Het slagersbedrijf en de textieldetail- handel gingen totnogtoe het verst in een federatieve samenwerking van de bonden in de betrokken branches. Een eerder bericht als zouden ook de bakkersbonden een fusie overwegen be rust op een misverstand. De christelijke bakkersbond overweegt op dit moment zelfs geen besprekingen in deze richting. Vooreenharmonische samenleving C* ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ evangelische volkspartij Conclusie Algemeen Diakonaal Bureau UTRECHT Uit de gegevens. De opbrengst van de op 5 onder de jongeren, die beseffen, dat het morgen maar niet gaat om libe ralisme of socialisme. Het moet ons gaan om toenemende verwezenlij king ook door middel van de politieke organen die we hebben van christelijke politiek. reau van de Gereformeerde Ker ken in Utrecht kan op dit moment de conclusie worden getrokken, dat er voor het Werelddiaconaat meer geld is gegeven via de girodienst, dan rechtstreeks in de collectezak. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Aardenburg en St. Kruis: H. Faber, pred. v. d. Prot. Evang. Kerk te Ronse f België): te Poortvliet: J. Vroeg - indeweij te Goudswaard: te Rijperkerk: kand. S. Ypma te Groningen. Aangenomen naar Beilen (Dr.-vac. H. Nijeboer): R. Pomp te Zwartemeer Bedankt voor Strijen (wijkgem. een): G. Broere te inteloord: voor Strijen (wijkgem. twee-vac. A. Corbijn v. Willemswaard): H. Belier te Maasdijk: voor Giessendam: J. Wieman te Nunspeet: voor Ridderkerk 'wijkgem. twee: vac. J. C. Koolschijn): J. A. Poelman te Terneuzen: voor Almelo 'wijkgem. twee): J. A. Poelman te Ter- GEREF. KERKEN Beroepen te Giessen-Rijswijk: kand. H. Lenters te Geldermalsen; te Yerseke: M. de Regt te Nieuwendijk (N.B.): te Sneek (vac. G. Clemens): G. v. d. Veere te Hardegarijp. Benoemd tot hulppred. te Oudega en te Wolvega 'voor Noordwolde): F. H. Kamphuis, emeritus predikant te De Wilp 'Gr.), die de benoeming naar Wolvega 'Noordwolde) aannam; voor een jaar tot pred. bij de Kon. Marine: C. Heule te Rotterdam GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Mariënberg: R. Timmerman te Bunschotgn-Spakenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Meppel: kand. A. Broersma te Leeuwarden en kand J. Kruis te Apel- Beroepen te Mijdrecht en te Maarssen: kand: J Kruis te Apeldoorn: te Nieuw Vennep: kand. A Broersma te Leeuwar den: te Utrecht-Noord M C Tanis te Barendrecht GEREF. GEMEENTEN' Beroepen te Corsica 'V.S.* A Ver gun» te Rotterdam-Centrum; te Har- diii*veld-Giessendam: G. Schipaanboord te Apeldoorn Inventarisatie bij onderwijs: gehouden kerkcollecte zal schijnlijk hoger zijn dan in maar lager dan verleden jaar. Rechtstreeks (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Waarom heeft het kabinet-Zijlstra zo'n haast ge maakt met het op tafel leggen van de voorwaarden voor de op- sporing en de winning van olie en gas op het Noordzeeplat? Met het antwoord op die vraag zijn de socialisten gauw klaar. Den Uyl, Vondeling, Nederhorst en Het Vrije Volk insinueren, dat de re gering met deze overhaaste beslis sing eventuele socialistische deel name aan het volgend kabinet bij voorbaat onmogelijk heeft willen I maken. Een bewering "die voortreffelijk I past in de overtrokken P.v.d.A.- I verkiezingspropaganda en alleen al daarom nauwelijks serieuze aan dacht verdient. Toch kijkt men ook in andere niet-socialistische kringen enigszins wantrouwend tegen de regeringsbeslis sing aan. Waarom die haast? Was die zakelijk geboden of zat er toch een politiek addertje onder het gras? Moest deze kwestie, die al zo lang in portefeuille zit, nu per se vlak voor de verkiezingen worden geregeld en dan nog wel door een overgangskabinet, dat zich anderzijds niet bevoegd acht beslissingen te nemen over het crema- tievraagstuk en de speculatiewinstbe lasting? Konden de oliemaatschappijen niet nog een paar maanden wachten? Wij hebben die vragen dezer dagen besproken met de minister van econo mische zaken, drs. J. A. Bakker, de eerstverantwoordelijke bewindsman voor de regeringsbeslissing. Minister februari I Bakker heeft er niet de minste behoef- êj kunnen het zich niet veroorloven Ia? nog op een weigering terug te h1-1 men. |i Den Uyl speelde hoog spel. De va» groot dat de mammoetmaatsc! pijen hem in de kou hadden 1; staan, want als het erop aankomt ben ze ons Noordzeeplat niet nodig. De bewindsman twijfelt er niet 1 dat de oliemaatschappijen zijn vl vaarden zullen aanvaarden, zij met pijn, want ze moeten nog betalen dan in de conceptie-Den „Maar dat doen ze liever dan staat in huis balen", aldus de 1 die erop rekent dat de nieuwe straks de regeringsbeslissing met I demissionaire kabinet zal behani1 len. Interview met minister Bakker vaar- j te aan de aantijgingen van zijn 1965. ambtsvoorganger Den Uyl met geschut te beantwoorden. „Daarvoor heb ik als staatssecretaris te prettig met hem samengewerkt". Maar de nister wil wel precies zeggen waar Hier staat tegenover, dat aau j op staat, rechtstreeks aan het Algemeen Dia- NI FT FU1FN konaal Bureau overgemaakte giften /wE/i Lnju reeds een bedrag is binnengekomen. dat bijna tweemaal zo hoog is als ..Kijk. als bewindsman aanvaard het bedrag, dat od hetzelfde tijdstip Jf., "ie« alle,n d' .vol]e In 1966 werd ontvangen woordelijkheid voor wat je doet. Van 280 kerken dat is ongeveer een °?k 'oor wat Je n,et doet. Ik had het derde van alle gereformeerde kerken voor mn verantwoording kunnen is de totaalopbrengst bekend, zijl nemen als we de regeling voor het brachten 470.897.03 biicen, tegen Noordzeeplat hadden overgelaten aan f 668.056.83 verleden iaar. bet nieuwe kabinet, waarvan niemand I weet wanneer het van start zal gaan. I er dubbelen 't Kan best april of mei worden. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG In het algemeen wordt aan rooms-katholieke scho len de meeste aandacht aan sek suele voorlichting besteed. Daarna, maar in veel mindere mate, aan protestants-christelijke scholen, ter wijl aan de meeste openbare scho len op dit punt weinig of niets wordt gedaan, behoudens in het midden van het land, waar de openbare scholen pionieren. i inventarisatie het ministerie wetenschappen buiten het kader van het onderwijs op voorlichtingsbijeenkomsten. Ook hier voelt men over het alge meen de behoefte aan seksuele voor lichting bii het onderwijs groeien. Bij het lager onderwijs bestaat de neiging dat men op ouderavonden meer aandacht gaat geven aan seksue le voorlichting of opvoeding. Daarbij wordt soms medewerking gegeven door geestelijken, predikanten, artsen en huismoeders. Dit blijkt uit die op verzoek van onderwijs i werd verricht. BI] het lager onderwijs het glo en het vglo wordt over het algemeen weinig aan seksuele voorlichting ge daan. ofschoon in vele gevallen de noodzaak wel wordt gevoeld. Men weet er echter geen raad mee. BIJ het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs beschouwt men Behalve de graven heeft men 200 seksuele voorlichting in vele gevallen stukken aardewerk en beelden gevon- uitsluitend als een taak voor de ou- den. De Jordaanse regering heeft vijf der; In een aantal gevallen wordt er i miljoen gulden beschikbaar gesteld om veel aandacht aan besteed, zoals bij I van de plek een toeristische attractie godsdienstlessen, biologielessen en I te maken. Grafgewelf ontdekt in Jordanië AMMAN In de rotsen bij Nabloes in Jordanië is een grafgewelf uit 900 v. Chr. gevonden met de overblijfselen van honderd mensen. De vondst is gedaan in Sebaste. Hierbij dient men te bedenken, dat in het laatste bedrag giften zijn begre pen van plaatselijke diaconieën en giften, die naar plaatselijke diaco nieën zijn gezonden. Daarentegen zijn deze giften nog niet opgeteld bij het bedrag van dit jaar. Het bedrag wordt stellig hoger. Er zijn diaco nieën. die hebben toegezegd, dat zij het bijeengebrachte bedrag zullen verdubbelen. •merkelijk is, dat in gebieden, waar de economische ontwikkeling laatste tijd niet zo rooskleurig is, de opbrengsten niet lager, zelfs soms ho ger zijn. Aan rechtstreekse giften aan het Alge meen Diakonaal Bureau is 93.150.- binnengekomen. tegen 47.126.- in 1966 op dezelfde dag. HET WEERTN EUROPA Parijs Nice Frankfort Gesteld dat de Kamer wettelijke be krachtiging van de algemene maatre gel van bestuur zou vragen, moesten we er rekening mee houden dat de hele zaak pas in september rond zou kunnen zijn. Eerst dan kunnen de olie maatschappijen voor stukken van het Noordzeeplat inschrijven, waarbij ech ter nog inschrijvings- en beroepster mijnen van vier maanden in acht moe ten worden genomen. Zodoende zou het allemaal veel te laat worden om vol gend jaar nog te kunnen boren. Met andere woorden: als wij de knoop nu niet hadden doorgehakt en de zaak hadden laten rusten voor onze opvolgers, dan zou het boorseizoen 1968 zo goed als zeker zijn verspeeld. Dat zou ons miljoenen zijn gaan kosten. Er is al een jaar verspeeld toen Den Uyl de voorwaarden van zijn voorganger Andriessen niet overnam, doch eigen voorwaarden ging ontwer pen, wat de nodige tijd vergde. Het verhaal dat de waarde van de bodemschatten in het plat stijgt naar mate je ze er langer in laat zitten, is onjuist. Die schatten hebben pas waar de als je ze eruit haalt. Hoe eerder dat gebeurt, hoe grotei* het profijt is." Waren we blijven treuzelen, dan zou den de oliemaatschappijen zich straks tot de buitenlandse toeleveringsbedrij- hebben gewend. Die zijn zich in deze sector trouwens al terdege aan het specialiseren. Ook in dit opzicht zouden we prach tige kansen hebben kunnen verspelen. Minister Bakker wil de oliemaatschap pijen natuurlijk niet dwingen om hun spullen bij de Nederlandse industrie te bestellen. Hij heeft op dit stuk dan ook geen voorwaarden gesteld. „Maar we kunnen wel laten merken dat we zulke opdraehten biizonder op prijs zouden stellen" Tussen hem en Den Uyl bestond geen verschil van mening over de vraag aan welke norm de voorwaarden die nen te worden getoetst. Die norm was en is: het verkrijgen van „de optimale bate voor de gemeenschap", dus de staat. „Op die grond ben ik tot de conclusie gekomen, dat de voorwaarden van Den Uyl in die vorm niet moesten worden gehand haafd. Er was geen zakelijk argu ment voorhanden om staatsdeelne- ming bij de oliewinning voor tei staan. Uit de kritiek van Den Uyl! krijg ik de indruk, dat bij hem nog andere overwegingen een rol spelen dan die van de „optimale bate". Dat ik op het punt van de staatsdeelne ming niet dogmatisch anti ben, blijkt overigens wel uit mijn- beslis sing ten aanzien van het gas". Aan de hand van de cijfers bewijst de minister, dat de staat bij deelne ming in de oliewinning minder profijt "erkrijgt dan bij niet-staatsdeelne- ming. Tegenover de extra-baten die de formule-Den Uyl misschien zou heb ben opgeleverd, staan de grote investe ringsbedragen die de staat zich bij deelneming had moeten getroosten. Hierop had wellicht vier a vijf procent rendement kunnen worden verkregen, wat veel en veel te weinig is. „Dat geld hebben we voor andere noodzakelijke dingen veel harder no dig. Waarom zouden we er onze goeie guldens in stoppen, terwijl we op een onze UNIEK Minister Bakker noemt het een i niek feit in dc historie van de olie- husiness, dat Den Uyl erin geslaagd is dertig oliemaatschappijen op één hoop c-nnrn tr drijven. Hoe groot de onderlinge SrUrjL) concurrentie ook is. tegenover de voor- vaaHen-Den Uyl vormden ze een Spoed was ook geboden met het oog gesloten front, op de werkgelegenheid, die van dej Als het „nee" gebleven was. zouden opsporings- en winningswerkzaamhe-1 misschien nog wel wat kleinere olie den een flinke stimulans zal onder- maatschappijen aan het boren zijn ge lgaan. We denken aan het noorden van I gaan, maar de grote concerns als Shell Brieven die niet zijn voorzifa van naam en adres kunnen niet F behandeling worden genomen. Gr' helmhouding is verzekerd. Vragr die niet onderling met elkaar F verband staan moeten in afzonded lijke brieven worden gesteld, brief dient een gulden aan postzji gels te worden ingesloten. Vraag: Ik verdien ruwweg weekloon. Voorts bezit ik een huis vrij van hypotheek, huurwfl de ƒ595, aangegeven op de aan| personele belasting. Verder het nog een kind beneden 16 jaar. i' moet ik aan inkomstenbelasting fes talen? 1.J Antwoord: Vermoedelijk lel kosten en afschrijving van het Ijou zo hoog, dat de netto-opbreï minder dan 400 per jaar zal bet gen. Dan valt u niet in de IB t kan volstaan met de van uw ingehouden loonbelasting AOW-premies. Zouden in een jPi weinig kosten worden gemaaktk de netto-opbrengst van het huisU ven de 400 komen, dan zou u inT IB vallen met een inkomen rond 7000 (AOW-premie afgerekend). Verschuldigd is dafs ver 481 IB. De reeds ingehoii LB komt daarop in minderingiu vooruitbetaling. Op gelijke zou u aan AOW-premie ongejti 1 50 moeten bijbetalen. Vraag: Is het zo dat lei huisvrouw met thuiswerk f 600 per jaar belastingvrij mag. verdienen? Als haar 15-jarige dl ter nu haar werk en verdienste of0 neemt, hoeveel mag zij dan F lastingvrij verdienen? *e Antwoord: Zo eenvoudig is zaak niet In de eerste plaats \4P den de bijverdiensten uit thuis*, verminderd met ƒ240 ver\T vingskosten. Voorts is voor deL. huwde vrouw ƒ500 vrij. Het meel/ re is in beginsel belast. Is de maf loondienst, dan valt hij pas inr inkomstenbelasting als de totale! nen. bruto, tezamen meer f 12000 bedragen, ofwel de tot, netto-neveninkomsten lager b f 400 blijven. Blijven de brutolonen van u»0 uw man beneden 12000 en hee seen neveninkomsten (ook geen n te e.d.), dan valt de man nog nie^j rle IB. indien de vrouw niet n clan ƒ240 plus ƒ500 plus ƒ400, Ir f1140 bijverdient. Zou u echter er spaarbankrente genieten, dan wi het in plaats van 1140 1115 Uw dochter is voor haar inki arbeid zelf belastingpl Voor haar begint de belastini. fing bii f 2940 inkomen. Haar bijj diensten (uit arbeid) worden niet bij het inkomen der ouders! leid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2