Nieuwe Leidse Courant VS GOOIEN BOMMEN Thant betreurt houding Amerika -Geul kost in drie jaar 250 miljoen Middenstand kan hulp krijgen In Brussel 15 doden en 2 vermisten Ho: geen soepeler houding Kosygin en Wilson falen anti-mao I Commentaren betoging Danny Kaye om mensenleven li Hoofdkantoor Leiden Dinsdag 14 februari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31-441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NCRV heeft nieuwe omroepster - pagina 9. Met tal van artikelen, voor beschouwingen en verslagen wordt vandaag (voor de laatste maal) de verkiezingsstrijd be licht. Morgen zwijgen de po litici en is eindelijk liet woord aan bet Nederlandse volk. -fe Proces-Harster - pagina 5. ■jV Meer via giro dan in collectesak - pagina 2. PAUS PAULUS VI HO CHI-MINH De verhouding tussen China en de Soivjetunie wordt steeds meer gespannen. Beperkten de ruzies zich eerst tot vechtpartijen tus sen politie en studenten en inci denten bij de ambassades, lang zamerhand is ook het Russische volk in beweging gekomen. „Trekhgornaya Manufaktura" in Moskou was een van de fa briekenwaar een protestdemon stratie werd gehouden tegen de behandeling van de Russen in China. Op de foto het fabrieks- personeel tijdens de betoging. Hulpfonds WASHINGTON Na een pauze van bijna een week hebben Amerikaanse jachtbommenwerpers vannacht weer aanvallen uit gevoerd op Noord-Vietnam. Ook de Amerikaanse Zevende Vloot is opnieuw tot actie overgegaan. De hervatting van de bombar dementen is gisteravond door het Amerikaanse ministerie van de fensie bekendgemaakt, kort na dat de Noordvietnamese presi dent, Ho Tsji-minh, paus Paulus had laten weten, dat van zijn kant geen soepeler houding was te ver wachten. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het maken n de vaargeul Noordzee-Euro- ïrt voor supertankers tot i.000 ton met een diepgang van voet zal gedurende 1967 tot 70 ruim 250 miljoen kosten, r moet extra werk worden uit- ivoerd, terwijl bepaalde projec- i vroeger klaar dienen te ko en. )it kwam vast te staan nadat de minis- van verkeer en waterstaat maandag trleg had gepleegd met vertegenwoor- n bet Rotterdamse gemeente- De besprekingen werden ge- end kort nadat de regeringsbeslissing medewerking aan dit spectaculaire ject kwam. Voor vervolg zie pag. 7 Landbouwschap stelt melkprijs an 35 cent voor 71 DEN HAAG Het landbouwschap pft minister Biesheuvel gevraagd de llkprijs. die geldt van april dit jaar april volgend jaar, te verhogen van tot 35 cent per kilogram met 3,7 ze voorgestelde verhoging zal invloed hebben voor de consu- nt op de melk- en melkprodukten. inleveringsprijs voor boter wil het (dbouwschap verhogen met zestig voor kaas met 35 cent per De kans dat de Vietnamese crisis spoedig tot een oplossing zal komen is aanmerkelijk verkleind. Westelijke kringen spreken zelfs over een ..te leurstellende afloop van de misschien wel meest dramatische 'fase in de vre despogingen tot nu toe". Geruime tijd heeft er gisteren hoop bestaan dat -een regeling kon worden bereikt. Zo heeft de Russische premier Kosygin in Londen na stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam tot een tegenprestatie proberen te be wegen. Hij faalde echter, zoals ook premier Wilson van Engeland er niet in slaag- de, Washington over te halen de her-j vatting van de bombardementen voor-| lopig uit te stellen. VERKLARING De officiële verklaring van het Ame rikaanse ministerie van defensie luid de: De gevechtsoperaties tegen mili taire doelen in Noord-Vietnam zijn nu De opschorting van de operaties, in gegaan aan het begin van )iet Viet namese Nieuwjaar, is na afloop voor een korte periode aangehouden ter vermijding van de mogelijkheid dat eerdere hervatting verkeerd zou wor den opgevat in verband met Kosvgins bezoek aan Londen". In een persoonlijke verklaring zei president Johnson later op de avond nog, dat de deur naar vrede in Viet nam open blijft. Het enige antwoord van Noord-Vietnam op de gevechts pauzes bestond uit grootscheepse be voorrading van zijn troepen in het zuiden. Onder deze omstandigheden had den wij, uit billijkheid jegens onze eigen troepen en die van onze bond. genoten, geen andere keus dan na het bestand de vijandelijkheden op vollej schaal te hei vatten." De VS blijven te allen tijde bereid de communisten bij een passend ge baar van hun kant meer dan halver wege tegemoet te komen, aldus de president. OE THANT Kort voor de hervatting van de bombardementen had VN-secretaris- generaal Oe Thant nog als zijn mening gegeven dat „zinvolle besprekingen om vrede in Vietnam te brengen bin nen enkele weken zullen beginnen als de VS hun aanvallen op Hanoi stop zetten". Het opschorten van de bom bardementen noemde hij „een wijze stap van de VS". Voor vervlog zie pag. 6 Gi 'oen tientje f 300 waard VEENENDAAL De eigenaar van hotel De Gouden Leeuw heeft een bil jet van tien gulden ontvangen, dat en kele honderden guldens waard is. Het biljet vertoont kleurverschillen met de normale tientjes. Aan één kant is de kleur rood verdwenen. In plaats daarvan is het biljet groen. Een bank heeft geconstateerd, dat het een misdruk is. Een verzamelaar; heeft de hotelhouder een bod van drie- j honderd gulden gedaan. DJAKARTA Het Indonesische I hooggerechtshof heeft een rapport samengesteld en aan het volkscongres laangeboden, waarin wordt gevraagd president Soekarno van zijn bevoegd heden te ontheffen en hem voor de rechtbank te dagen. Generaal Nasoetion. voorzitter van het volkscongres, is voor de radio uit gebreid op de rol van Soekarno inge- gaan. Drie uur lang beschreef hij ..het j heulen van Soekarno met de commu-1 i nisten". 'Ocht LONDEN De Amerikaanse filmkomiek Danny Kaye heeft gisteren in een vliegtuig boven de Atlantische Oceaan urenlang gevochten om het leven van een zeventigjarige vrouw, die door een ernstige hartaanval was ge- Danny Kaye was onderweg van Amerika naar Engeland, waar hij in een toneelstuk zal optreden. De vrouw was tegelijk met hem in Chicago in het vlieg tuig gestapt. Na drie uur vliegen kreeg de vrouw, een 1 Amerikaanse van Hongaarse afkomst, een hartaan val. De gezagvoerder, die zich he rinnerde, dat de komiek iels van medicijnen afweet, riep de hulp van Danny Kaye in. Met behulp van een zuurstof- bulance klaar, die de vrouw met uur lang zuurstof toe. Tot de aankomst in Londen slaagde hij erin, haar in leven te houden Op het vliegveld stond een am bulance klaar, die de vrouw me- een naar een ziekenhuis bracht. Het leek aanvankelijk goed af te lopen, maar bij aankomst in het ziekenhuis overleed zij. Danny Kaye. die niet van de zijde van de vrouw was gewe ken, zag er bleek en vermoeid uit. De teleurstelling, dat zijn hulp niet mocht baten, was dui delijk op zijn gezicht te lezen. TNE middenstand stelt de periodiek terugkerende eis, dat een lid van het kabinet speciaal belast wordt met de zorg voor midden- en kleinbedrijf. Van minister Bakker kan men niet zeggen, dat hij geen open oog heeft gehad voor de moeilijkheden in deze bedrijfstak. Eerder dan was verwacht heeft hij zijn plan voor 4cn ontwikkelings- en saneringsfonds verwezenlijkt. Als staatssecretaris had hij zich reeds met deze problemen bezig gehou.- Nu is het dan zover: de kleine, nood lijdende zelfstandige kan een finan ciële vergoeding krijgen om over de barrière, zijn bedrijfje te likwideren, heen te stappen. In de landbouw is dit soort hulp een succes gebleken. Evenals trouwens de mogelijkheid om wankele bedrijven met een fi nanciële injectie weer gezond te maken. Niemand zal willen ontkennen, dat een dergelijk hulpfonds voor het midden- en kleinbedrijf broodnodig is. Als er ooit sprake is van een be volkingsgroep in de verdrukking, dan daar. Het is de verdienste van minister Bakker, dat hij heeft ingezien dat er iets moest gebeuren, en wel met spoed. Reeds dit jaar kunnen enkele honderden kleine zelfstandigen ge holpen worden. Voortzetten Ontwikkelings- en saneringsfonds AMSTERDAM Hel midden- en kleinbedrijf is ook een ontwihkclings- cn saneringsfonds rijk. evenals de land bouw. Vele agrariërs hebben de laatste jaren gebruik gemaakt van de moge lijkheid om hun, vaak onrendabele, be-j drijven te sluiten of bun wankelbe-j drijfje een gezonder financiële basis te Minister Bakker en zijn adviseurs hebben in alle stilte, maar voortvarend aan de hulp van de middenstand gz-' werkt. Reeds als staatssecretaris was Bakker bezield van de gedachte aanj een hulpfonds voor de middenstand. Een groot deel van de vestigingen in het midden- en kleinbedrijf bestaat I uit kleine ondernemingen, die slechtsl Nog koud BILT Boven Zuid-Zweden be- ttt zich het centrum van een krachtig Jedrukgebied dat bepalend is voor het rrbeeld'in grote delen van Europa F p de afgelopen nacht daalde in ons r |d de temperatuur tot 4 a 5 graden on- het vriespunt. De depressieaktiviteit 'Je Oceaan beperkt zich tot het weste gedeelte. zodat in onze omgeving f weinig verandering wordt verwacht. nachtelijke minimumtemperaturen nen nog iets lager worden, maar de (dagtemperaturen zullen weer tot om [vriespunt oplopen. Ook blijft het over zend zonnig bij een matige tot krach- wind tussen oost en zuidoost. pE BILT Over het algemeen wei- bewolking. Matige tot krachtige fid tussen oost en zuidoost. Van- morgenochtend lichte tot ma- vorst, midden op de dag tempe- om het vriespunt. Meer Merk voor bouwvakkers DEN HAAG Door de 18.500.000 gulden die de regering besloten heeft extra beschikbaar te stellen voor aan vullende werkgelegenheid zullen ook werken in de burgerlijke en utili teitsbouw worden uitgevoerd. Maar door dus en aantal bouwvakkers M'ecr aan de slag kan gaan. De eerste subsidietoezeggingen zijn rceds verzon- Het betreft hier o.m. 14 projecten in de provincie Groningen. 23 In Friesland, 11 in Drenthe en 25 :n Noord Brabant: te weten in de bouw van zwembaden, sporthallen, opstallen op sportvelden, dorpshuizen, biblio theekgebouwen e.d. Het ligt in het voornemen in Lim burg woningwetwoningen te verbeto ren. In het kader van het regeringspro gram van ruim 100 miljoen zullen ook aanvullende werken als rioolwaterzui- veringsinrichtingen en rioleringssyste men in de noordelijke provincies tot stand worden gebracht. Demonstraties voor vrouwenkiesrecht Inwoonsters van Zurich, de grootste stad van Zwitser land. hebben opnieuw gedemonstreerd voor vrouwen kiesrecht. Zij hielden een massale bijeenkomst, die werd gevolgd door een fakkeloptocht. Een van de leuzendie zij meevoerden, luidde: ..Tegenstanders van het vrouwenkiesrecht horen niet in het. parlement". Ook in ons goede land zijn veel problemen aan de orde. Het duizelt ons nog wat na de verhitte verkie zingsstrijd. Maar over het vrouwenkiesrecht (buiten de kerken) zijn we wel heen. Dat wel een klein inkomen opleveren. Voor de komende twintig jaar zullen de aanvra gen om hulp de overheid enkele hon derden miljoenen guldens kosten. Voor de hulp komen in aanmerking ondernemers, die tenminste drie jaa.- gevestigd zijn, en wier inkomen de laatste drie jaar gemiddeld niet hoger is geweest dan 14.000 gulden. Zij kun nen goedkoop bedrijfseconomische ad viezen krijgen, benevens een door de staat gegarandeerd krediet. Bij bedrijfsbeëindiging kan een on dernemer een premie krijgen van twee- tot vijfduizend gulden, benevens een welvaartsvaste periodieke uitke ring van 305 tot 359 gulden, wanneer de ondernemer ouder is dan 55 jaar. De mogelijkheid bestaat ook een uitke ring bovenop de aow te geven van 114; gulden per maand. Om in aanmerking te komen voor' steun bij bedrijfsbeëindiging moet het fiscaal inkomen de laatste drie jaar gemiddeld beneden de 8300 gulden ge weest zijn. BRUSSEL Dc balans na de ramp in het bejaardenhuis blijkt te zijn veer tien doden geborgen uil dc puinhopen, écn gewonde overleden in een zieken huis. 49 gewonden van wie een aantal zeer ernstig en twee vermisten, Het Belgische Rode Kruis heeft dit gecon cludeerd na met alle betrokken zieken huizen contact te hebben opgenomen. Het blijkt dat passerende measen en eigen personeel staaltjes van ware hel denmoed hebben betoond. Dank zij hen konden tientallen bejaarden, on der wie tal van dementen, worden ge red. Het staat wel vast dat de brandbe veiliging ver beneden peil was. Een minister heeft verklaard „dat er geble ken is dat de voorschriften nog hiaten vertonen" Koningin Fabiola heeft het tehuis bezocht en met verscheidene ge- In Man ds joerije Gevecht China en Rusland TOKIO Muurkrantcn in Peking heb- ben gisteren melding gemaakt van een treffen tussen Russische en Chi nese troepen langs dc rivier de Amoer in Mandsjoerije. Een Sowjet-bataljon zou het vuur geo-1 pend hebben op een Chinese compag nie. maar de aanval werd „afgesla- Verder stond in de muurkrant dat Russische militairen gevangen geno-, men waren, maar later weer waren vrijgelaten. Niet vermeld werd wan- j neer het gevecht zou hebben plaatsgehad. De Russische gevangenen hadden de Chinezen bedankt voor hun lankmoe-| digheid. aldus de muurkranten vol gens het Japanse persbureau Kyodo. I burger en burgeres. Wie onze kanttekeningen op de tweede pagina heeft gevolgd, weet dat onze voorkeur uitgaat naar een stemmen op de christelijke partijen. Dat is dan, ook in de diepere zin van hel woord, een positieve keuze, waarmee wij land en volk eerst recht gebaat achten. Zulk een stem betekent bovendien een uitspraak ten gunste van voort zetting van het door het kabinet- Zijlstra gevoerde regeringsbeleid. Het is geen geheim dat dit beleid reeds bewezen heeft tot welzijn van land en volk te strekken. Nederland zal ook in de komende jaren geregeerd moeten worden. Wij zouden het toejuichen, indien straks een kabinet gevormd zou kunnen worden waarvan dc drie grotere christelijke partijen de we zenlijke kern aangeven. Het moet dan de andere, kleinere christelijke partijen niet moeilijk vallen, het door zulk een kabinet uitgestippelde beleid naar vermogen te steunen. Aan ons allen morgen dc nationale taak om dit mogelijk te maken. Laten M*e zorgen, achteraf geen spijt te hoeven hebben van een foutieve keus. terwijl de mogelijkheid van een goede en verstandige gegeven is. DEN HAAG De Indonesische am bassade heeft het Antarabericht, als zou generaal Soeharto naar Nederland komen, tegengesproken. Haar is van een zodanig plan, althans op korte termijn, niets bekend. - Een verstekeling die LOS ANGELES in de ruimte voor het neuswiei vliegtuig was gekropen is gisteren in Los Angeles op een hoogte van vijftienhon derd meter naar beneden gevallen. De jongen. Humberto Guttierrez uit Mexico I viel op een speelplaats vlak bij het vlieg veld. I Waarschijnlijk is de jonge Mexicaan al 1 dood geweest voordat hij op de grond terecht kwam. Hij kan zijn doodgevroren: of zijn gestikt bij gebrek aan zuurstof. I j 'I vy--1 tVo A 'u->—-Xv-'V T7/c i rr iKiSv I I I /.,U!S -'rtllNV zuivert de lucht ij een heerlijk frisse geur| verspreidt... Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant 1 veertien dagen gratis. nzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1