Nog geen bommen op Noord - Vietnam Bij brand bejaarden dertig gedood werd weer Cellulair en toen beroofd ïtv Militair bestuur in Peking Veldkamp: Mertens is van ons Invalide man beroofd Maandag 13 februari 1967 4761e jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Chen-Yi, de Chinese vice-pre- •r, houdt een toespraak voor I 100.000 Mao-gezinden in Peking. Op de eerste rij, van links naar I rechts, het hoofd van de geheime I politie Kang Sheng, Chen-Yi, I premier Tsjoe en-Lai, mevrouw Mao Tse-Tung (Chiang Ching) i de leider van de culturele re volutie Chen Po-Ta. T roepen waakzaam aan de grens PEKING Chinese troepen in janghai staan klaar om het Rus- sche leger op Chinese bodem te strijden als de Russen zouden invallen, zo heeft radio Peking ;kendgemaakt. Deze waarschu wing kwam zaterdag nadat de Chi- ese leider Mao had verklaard dat tusland zijn troepen langs de grens iet de Chinese provincie Sinkiang ad samengetrokken. Het Japanse dagblad Mainitsji Sjim- weet te melden dat de stad Pe- onder militair bestuur is ge- aatst. Volgens dit blad werd het psluit hiertoe vrijdag genomen en on- iddellijk uitgevoerd door het centra comité en het ministerie van openba- veiligheid. Een Hongkongs blad meldde gisteren it Chinese militairen die tegen Mao jn, het bewind in de Tibetaanse if! pofdstad Lhasa in handen hebben ge- imen. Dertien plaatselijke leiders, inhangers van Mao, waren aangehou- ^roodoorlog in Hardenberg HARDENBERG De afgelopen Band heeft een bakker in Harden- erg afgehaald brood drie dagen per reek tien cent goedkoper verkocht, 'en collega's reageerden hierop door inaf heden thuisbezorgd en afgehaald id twintig cent goedkoper af te le- Deze tien betrekken hun brood n centrale bakkerij. De bakker begon met prijsverlaging bakt zelf. Premier Wilson en minister Brown hebben vannacht nog een laatste gesprek gehad met de Russische premier Kosygin, die vandaag naar Nachtelijk gesprek Wilson-Kosygin zijn land is teruggekeerd. Nog maals zou zijn gesproken over Vietnam. Het resultaat zou pas vanmiddag bekend worden ge- Vietcong-aanval vlakbij Saigon i BRUSSEL Bij een brand in een kasteel in Itterbeek, elf kilo meter buiten Brussel, zijn gister avond waarschijnlijk 30 ouden van dagen om het leven geko men. Ongeveer vijftig bejaarden liepen verwondingen op. In het kasteel Chateau du val vert, dat dienst doet als een bejaardencentrum. 1 waren ongeveer honderd mensen onder gebracht. De Brusselse brandweer, die pas een half uur na het uitbreken van de brand werd gealarmeerd, rukte uit met groot materieel. Toch kon zij niet verhinderen dat van het drie verdiepingen hoge ge bouw de bovenste etage volledig uit brandde. KORTSLUITING kenhuis te i Men vermoedt dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Drie brandweerlieden raakten gewond toen de muren van het honderd jaar oude gebouw instortten. Het bejaardencentrum werd voornamelijk bewoond door min der draagkrachtige bejaarden. De ge meente Brussel onderhield het gebouw. Het aantal slachtoffers is hoog doordat er onder de bewoners paniek uitbrak toen de enige houten trap was ingestort en de bejaarden op de bovenste verdiepingen werden ingesloten. Het vuur greep snel om zich heen doordat het gehele gebouw van binnen uit hout is opgetrokken HENGELO Een invalide winkelier is zaterdag in het centrum van de stad overvallen en van zijn geldtas, inhou dende 1.800, beroofd. De man die zeer slecht ziet werd eerst de bril van het hoofd geslagen, waardoor hij vol komen hulpeloos werd. Hij riep ver geefs om hulp-De -onverlaat kon onge hinderd vluchten. De beroofde, de 56-jarige R. J. Tem pelman, heeft een sigarenzaak. Na slui ting begaf hij zich naar zijn woning, die slechts honderd meter van de win kel is gelegen. Hij heeft nog gehoord dat de onbekende in een auto stapte en ijlings wegreed. WASHINGTON De Verenigde Staten hadden tot het middaguur, anderhalve dag na het beëindigen van het bestand iii Vietnam, de bombardementen op Noord-Vietnam nog niet hervat. President Johnson besloot tot uitstel om premier Wil son nog een kans te geven een laatste beroep te doen op zijn Russische ambtgenoot Kosygin, die vandaag zijn bezoek aan Engeland heeft afgesloten. Volgens een Amerikaanse woordvoer der zijn bij de Vietcong ruim hon derd doden gevallen. Het bestand zou bijna 270 maal zijn geschonden. Vanmorgen vroeg hebben Vietcong- eenheden gepoogd, het Amerikaanse hoofdkwartier in het hart van Sai gon met mortiergranaten te beschie ten. Twee granaten kwamen terecht op een konvooi van Zuidvietnamese parachutisten, van wie er negen om het leven kwamen. Kort na deze aanval ontplofte op achthonderd meter van het Ameri kaanse hoofdkwartier een voorraad mortier-granaten in een huis, dat ge heel werd verwoest. Volgens omwo nenden zouden twee leden van de Vietcong via een gat in het dak de mortiergranaten hebben afgeschoten de richting van het VS-hoofdkwar- Oostelijke wind DE BILT Een krachtig hogedrukge- led verplaatste zich het afgelopen week- inde van de Britse eilanden naar West- usland. Het is daarbij nog wat in be ekenis toegenomen, zodat nu het weer het grootste deel van Europa door dit ogedrukgebied wordt bepaald. Wolken- elden die in de nacht van zondag op ïaandag vooral het noorden en midden land binnendreven zullen in de r _.i maandag verdwijnen, waana et op de meeste plaatsen zonnig weer M worden. Het laat zich aanzien dat het huidige eertype nog tenminste enkele dagen zal oortduren. Bij een overwegend matige eind tussen oost en zuidoost moet in de acht op omstreeks 5 graden worden ge- •kend. terwijl midden op de dag de tem- eratuur tot een paar graden boven nul al oplopen. DE BILT Droog weer met weinig >ewolking. Matige tot vrij krachtige ind tussen oost en zuidoost. In de lacht en ochtend lichte vorst, midden >P de dag temperatuur enkele graden >oven het vriespunt. HELMOND Wat ik van mijn oud collega Den Uyl niet begrijp en toelaatbaar acht is, dat hij het laat voorkomen als zou NKV-voorzitter Jan Mertens de katholieke werkne mers hebben opgewekt om op PvdA te stemmen. Minister Veldkamp zei dit op een KVP-bijeenkomst zaterdag. Mertens heeft mij, zo deelde de minister verder mee. de vrijheid gegeven hier te zeggen dat deze on juiste PvdA-uitspraak hem hindert. Hij is een der onze gebleven. Minister Veldkamp zei het uiteraard begrijpelijk te vinden dat de PvdA in haar campagne gebruik maakt vai verwarring, die in het KVP-kamp ontstond na de nacht van Schmelzer. Maar ontoelaatbaar acht hij genoemde uitlating zeker. „Mertens heeft zijn lid maatschap in het bestuur van de KVP neergelegd omdat hij meende dat twee maatschappelijke functies die verschillende stellingname nodig kun nen maken niet vermengd dienen te worden. Hij wilde als voorzitter van de NKV vrij zijn als zodanig zo nodig kritiek te geven op het beleid van de KVP". Evenals anderen onder ons. aldus de minister, betreurde en betreurt Mer tens het ontstaan van de kabinetscri sis. Maar hij blééf in de KVP-gelede- ren. En wat de katholieke werknemer betreft, hij staat op het standpunt dat deze een mondige kiezer is, die dus zelf zijn keus moet bepalen. Gewelddaden in Aden9 doden ADEN Gisterochtend is het in Aden weer tot gewelddaden gekomen. Een Arabische politieman werd gedood en 1 vijf gewond. De politie schoot op be togers en verwondde er vier Het uitgaansverbod, dat bij het aan breken van de dag was opgeheven, isi eer ingesteld. In de nacht van zaterdag op zondag j zijn drie gewonde Arabieren in het zie-1 kenhuis gestorven, waarmee het aantal doden op negen is gekomen. Er zijn bij elkaar dertig mensen gewond Het zag er gisteravond niet naar j uit dat premier Kosygin gevolg zou geven aan een mogelijk verzoek van Wilson om by de regering van Noord- Vietnam aan te dringen op verminde ring van de militaire activiteiten. NACHTELIJK GESPREK Maar onverwachts hebben Wilson en de Britse minister van buitenlandse zaken. George Brown, om twee uur vannacht Kosygin in zijn hotel opge zocht om nogmaals met hem over de Vietnamese kwestie te spreken. Kort voor vijf uur verlieten de staatslieden het hotel zonder zich over het besprokene uit te laten. Na het vertrek van Kosygin naar Moskou (vanmiddag) zou een gezamenlijk com muniqué worden uitgegeven. Dat deze „pauze" in de bombarde menten geen definitieve stopzetting van de aanvallen op Noord-Viel nam betekent, liet de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk, gistermiddag in een tv-toespraak duidelijk uitkomen. Als wij geen bommen gooien is Hanoi in de gelegenheid „veilig en zonder moeite troepen en wapens naar Zuid-Vietnam te zenden". Daarom kunnen wij de bombardementen niet beëindigen als Noord-Vit team niet eerst de verzekering geeft dat het be reid is tot vermindering van de aan vallen. ZUID VIETNAM De militaire operaties in Zuid-Viet nam zijn direct na het aflopen van het vierdaagse bestand hervat. Ver scheidene bataljons van het Ameri kaanse en Zuidvietnamese leger voer den gistermorgen ai aanvallen uit tegen guerrillastrijders op slechts 25 kilometer van Saigon. Zoals hekend wilde de Vietcong een bestand van zeven dagen in acht nemen. Dit stuitte op verzet bij de Amerikanen omdat „de tegenstanders van de gelegenheid gebruik zouden maken nieuwe voor raden aan te voeren". Tijdens het bestand zijn twintig Amerikaanse militairen gedood; 148 Amerikanen liepen verwondingen op. UITNODIGING i\ 14 febru De 31-jarige dochter Joan ran de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk France C. Douglas Dil lon treedt binnenkort in het hu welijk met prins Charles, een jongere broer van hertog Jan van Luxemburg. Joan woont te Parijs en heeft een dochter uit een eerder huwelijk. Voorrang voor vluchten naar Mars en Venus aanbevolen voor onbemande ruimtevluch- ten naar Venus en Mars. Het doel van deze vluchten zou moe ten zijn. vast te stellen naar welke van de planeten in de jaren zeventig als de VS een man op de maan willen bren gen een intensiever onderzoek zal worden ingesteld. Mende: O.-Duitsland j de facto erkennen BONN Erich Mende, voorzitter van de liberale nartij (FDP) in West-Duitsland, he^ft gisteren, in 'ien gesprek voor de radio, e-n de fac;o-er kenning van Oost-Duitsland geopperd j zei dat hij bi irenkort na-v de Sowjetunie gaat voor een oriënte- ngsbezoek. Als men nerenig-ng wil aldus Mende, zal het ei eens van moe ten komen dat de twee Duitslanden de conferentietafel gaan zitten om over hun eigen liquidatie te onderhan delen in het belang van hun hereni- gin. Als tussenfase zou Oost-Duitsland de facto kunnen worden erkend. Intussen heeft de N'oordvietnamese president Ho Tsji-minh zijn Ameri-| kaanse ambtgenoot Johnson uitgeno- digd voor een bezoek aan Hanoi. Het Noordvietnamese persbureau heeft dit officieel bevestigd. De republikeinse senator Javits, die mogelijk kandidaat zal z5jn voer zijn partij voor het vice-presidentschap van de VS in 1968, heeft gisteren pre sident Johnson verweten „de gevan gene van zijn eigen fouten te zijn ge worden". „Hij wordt zozeer in beslag genomen door het rechtvaardigen van zijn besluiten en het veranderen van feiten en statistieken, dat hij het ini tiatief en het vertrouwen om de vre- de te herstellen, schijnt te hebben ver loren", aldus Javits. Het Amerikaanse weekblad News- week weet nog te melden, dat de Chinese partijvoorzitter Mao Tse- toeng er mee akkoord gaat, dat Noord-Vietnam vredesonderhande lingen met de VS begint, mits dit overleg niet via Moskou wordt ge voerd. Mao zou er geen bezwaar te gen hebben, dat de twee landen rechtstreeks met elkaar gaan praten of via een neutrale mogendheid die voor Peking aanvaardbaar is. LONDEN Sjirim Dosanov, die in Azerbeidsjan reeds zijn eeuwfeest als herder heeft gevierd, is 150 jaar ge worden. De man werkt nog steeds. •fe Nederland telt drie miljoen astmapatiënten - pagina 2. Op fraaie wijze werd Kees Verkerk in Oslo andermaal wereldkampioen schaatsen. Hij won in een spannend ge vecht met Ard Schenk met miniem verschil. Bij de voet ballers werden Capelle en TOGR kampioen. Fusie Avro- RTN-Televizier hamerstuk - pagina 13. Achttien kleinere partijen aan bod - pagina 5. 't HEYTHUISEN Drie zich als op oefening zijn militairen voordoende jongemannen, met zwart gemaakte gezichten en gekleed in militaire overalls, gecompleteerd met vechtpet- jes, hebben in de nacht van zaterdag op zondag een brutale roofoverval op een eenzame boerderij gepleegd. Midden in de nacht belde een der „militairen" aan met het verhaal dat tijdens de oefening een der jongens gewond was geraakt en of hij even de kazerne in Breda kon opbellen. Nau welijks was het drietal binnen of ze richten pistool-mitrailleurs op de vijf aanwezigen, de heer en mevrouw Maarschalk, hun dochter, haar loofde en een kind van drie jaar. Ze dwongen hen op een sofa te gaan zit ten en begonnen hen te sarren. Tenslotte dwongen ze het vijftal met de handen boven het hoofd naar het toilet te lopen, waar zij hen op sloten, nadat ze enkele krukjes om op te zitten en enkele flesjes limonade hadden meegegeven. Vervolgens ging de deur op slot waarna gezegd werd dat indien de deur zou worden open gemaakt een booby-trap zou ontplof- nield zetten ze alle kranen open, zo dat de pompinstallatie van het huis begon te werken. De bewoners kon den toen niet meer horen of het vijf tal al of niet was vertrokken. Na ruim een uur besloot de heer Maarschalk naar de tuin uit te bre ken, wat hem en de anderen gelukte toen een luchtrooster üit het toilet was weggenomen. De overvallers wa ren verdwenen met medeneming van sieraden. 1200 gulden en 15 flessen limonade. Gewaarschuwde buren alar meerden de rijkspolitie en trachtten nog de daders te vinden. Zonder re sultaat AMSTERDAM Provo's en hun aanhang, die de (begrijpende) oud- staatssecretaris Egas tot hun favoriet hebben verklaard, trokken zaterdag avond, na een PvdA-bijeenkomst in de Koopmansbeurs bijgewoond te hebben, maar weer eens naar het Lieverdje om nog wat na te „happe nen". Er werden rookbommetjes ge gooid en fietsen aan het Lieverdje gehangen. Een peloton van de mobiele briga de kwam ingrijpen. Na geruime tijd gelukte het de orde te herstellen. Twee arrestaties, een wegens orde verstoring en een wegens weerspan nigheid. werden verricht. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken 1 en naar keuze VIJ FLING IN VS OVERLEDEN SALT LAKE CITY Dc enige over levende van de zaterdag te Salt Lake City CVS) geboren vijfling is gisteren overleden. De vijfling van de 25-jarlge mevrouw Allen Bradley drie meisjes en twee jongens werden drie maanden te vroeg geboren. Vier baby's stierven kort na de geboorte. Volgens de laatst* berichten maakt mevrouw Bradley het goed. Wrak Sdt. 225 gevonden AMSTERDAM De marineman J. Hoorns, matroos der eerste klasse, die neergelaten werd van het duikvaartuig Hr. Ms. Waalwijk heeft zaterdag de sinds december vermiste Scheveningse logger SCH 225 op 45 meter diepte, tachtig mijl ten noordwesten van Den Helder, geïdentificeerd. Schade aan het gezonken vaartuig kon nog niet wor den opgenomen. De KW 24 ontdekte in de morgen uren van de 8ste december de kotter uit Scheveningen (Willem Senior) die met zijn kiel omhoog dreef. Tien minuten later was het schip gezonken. De SCH 225 die van 1963 dateerde, had vijf man aan boord van wie nimmer meer iets is vernomen. In hoeverre na dere onderzoekingen naar het wrak zullen worden gedaan, moet nog wor den bekeken. Rode karavaan mocht niet naar Huizen HUIZEN De Pvd A-karavaan mocht niet in Huizen komen. Het socia listische raadslid P. A. Revers heeft hierover vragen aan B. en W. gesteld. Hij wilde reden van de weigering we ten en stelt, dat dit besluit indruist legen de democratie en de vrije me ningsuiting. Ten slotte wil de socialist vernemen of het besluit met algemene stemmen is genomen. Donderdag a.s. zal het college in de raadsvergadering antwoorden. Dertig militairen klagen na maaltijd over buikpijn AMERSFOORT Dertig militairen, gelegerd in de Juliana van Stolberg ka- I zerne klaagden vorige week dinsdag over pijn in de buik na een maaltijd, die onder meer bestond uit prei en pan haring Van hen werden er negen in het hospitaal opgenomen. Woensdag kon- den zij weer worden ontslagen. De militairen maken deel uit van het Depot Geneeskundige Troepen. De Le- gervoorlichtingsdienst deelt mee dat een onderzoek van het voedsel niets heeft I uitgewezen i PARIJS Robert Richard, han- delsraad bij de Franse ambassade in Peking, is gisteren met zijn vrouw in Parijs teruggekeerd. Vorige maand I werd het echtpaar het slachtoffer van een betoging van de Rode Garde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1