/■/des Betere regeling gehuwde student SI RAIFFEISENBANK Kanttekening Zelfstandige ondernemer motor van economie Haast U garantie Nieuwe religiemet christelijke riten OttavianVs lijst van y ketterijen afgekeurd NeJÜDAMPOE Nog één deze eeuw in VS protestantse kerk Uw is het onze probleenf _t «hc WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967^ Een woord voor vandaag „Wij weten zegt Nicodemus tegen Jezus. En het is duidelijk dat hij komt om meer te weten. Juist daarom is het antwoord van de Heiland zo opmerkelijk: Voorwaarvoorwaar. Ik zeg u, tenzij iemand wederom ge boren wordtkan hij het Koninkrijk Gods niet zien." De Heiland zegt als het ware: Beste Nicodemus, hoe belang rijk het weten ook is voor de mens, hij heeft er niet genoeg aan. Als het om God gaat en om Zijn Rijk dan is veel, zelfs alles weten niet voldoende. U praat over meer wetenmaar ik praat over meer zien." We weten dat de Koningin er is, maar misschien hebben we haar nooit gezien. Zien maakt haar pas echt tot een levende realiteit. Ik weet dat God er is, maar de vraag is of ik Hem aan het werk heb gezien. Waarom zijn er vandaag mensen die God de rug toekeren? Ze hebben vaak veel geleerd op de christelijke school en de catechisatie. Maar ze hebben Hem niet gezien. Waarom zijn er tegenwoordig theologen, God-geleerden, die zeggen dat God niet meer in deze wereld aanwezig is. Ze weten veel. Maar ze zien Hem niet. En nu zegt Christus dat er maar een manier is om Hem te zien. De mens moet opnieuw geboren worden. Hij moet nieuwe ogen krijgen. Van nature is de mens blind. Wij kunnen God niet zien, omdat we in de duisternis leven. Met minder dan een nieuw leven kunnen we niet toe. We lezen vandaag: Johannes 12 1-19. Centraal orgaan vraagt gemeenten toe te treden (Vai e onderwijsredactie) DEN HAAG Zes gemeenten, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Groningen en Sneek hebben de behartiging van de belangen van het gemeentelijk voortgezet onderwijs opgedragen aan het Centraal orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onder- Rijksstudietoelagen onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Diepenhorst wijs. De zes gemeenten hebben onlangs heeft het parlement ingelicht over de een samenwerkingsregeling getroffen, wijziging van de normen voor het loc- Het is nu de bedoeling dat andere ge- kennen van rijksstudietoelagen voor meenten toetreden tot de club van zes, het jaar 1967-'68, waarbij een gunsti- Partijen W/1E het veld van de politiek over ziet, treft daarop politieke par tijen aan. Wat zijn dat eigenlijk? Men kan immers aan hun bestaan zozeer gewend zijn geraakt, dat men er nauwelijks meer toe komt, zich op hun wezen te bezinnen. Een politieke partij kunnen wij het best beschouwen als een aaneenslui ting van dus eensgezinde men sen, die zich gezamenlijk willen be raden op een politiek doel en dat doel ook in het geheel van het staatsbestel wensen na te streven. Beraad dus eerst, en vervolgens ook werving. Want voor de feitelijke ver wezenlijking van hetgeen een partij voor ogen staat, kan zij instemming bij liefst velen niet ontberen. Die twee elementen, dat beraad en die werving, vinden we steeds bij el ke politieke partij terug, en daarvan blijkt in het bijzonder wanneer er verkiezingen op komst zijn. Dan wordt immers van een partij die die naam verdient verwacht, dat zij als resultaat van dat beraad met een bepaald program voor de dag komt, en de verkiezingen zelf znllen straks moeten bewijzen in hoeverre men geslaagd is in het winnen van instemming en aanhang. jyiET leder die op een door dc par- tij ontworpen lijst van namen stemt is ook lid van die partij. Dat behoeft ook niet, al kan het stellig wenselijk heten en zou het de be trokken partij zeker ook welkom zijn. Maar de straks uitgebrachte stem is op zichzelf als teken van in stemming voldoende. In feite zijn politieke partijen actie groepen in het geheel van ons poli tieke of staatkundige bestel. En d&t ze activiteit weten te ontwikkelen ervaren we vooral wel in deze aan de verkiezingen voorafgaande we ken. Nu is er ook in de mate van de ont wikkelde activiteit onder onze par tijen verscheidenheid. Sommige zijn bijzonder werkzaam en leggen een grote vindingrijkheid aan de dag ln het trekken van de aandacht Andere doen het kalmer aan. Die verscheidenheid is op zichzelf stellig weer een weerspiegeling van de verscheidenheid zoals deze onder ons volk wordt gevonden. Onder on ze medeburgers zullen er zijn, op wie betoon van werkzaamheid spoedig de indruk zal maken van overtrokken- heid, anderen echter zullen zich ge makkelijker door de op hen geoefen de wervingskracht laten meeslepen. Reeds dat verschil in benadering van de kiezer is een boeiende factor in het geheel van de politieke menings vorming. in weken als deze weren zich toch alle partijen wel. Dat men daarbij de neiging heeft zich tegen de an der af te zetten, ligt voor de hand; het komt er immers op aan, dat het totale kiezerstal op de een of andere manier verkaveld wordt en ieder wil van dat geheel een zo groot mogelijk deel. Dat in zulk een situatie de felheid het wel eens dreigt te winnen van de redelijkheid, is menselijk, al moet het natuurlijk worden betreurd. Niet altijd ontkomt men aan vor men van bestrijding van de ander die men, vertrouwen wij, bij nader overwegen zal betreuren. Maar ook hier keert overigens de wal het schip. Want het is tegelijk een strijd die in alle openheid en ten overstaan van het volk zelf wordt gevoerd, en hoe onjuister men is in de bestrijding van de ander, hoe duidelijker die onjuistheid spreekt en hoe spoediger zij zich zelfs keert tegen degene zelf die haar begaat WAARBIJ komt, dat, naar ojue stellige indruk althans, ditmaal onder het kiezersvolk er belangrijk méér dan vroeger zijn die wel eens het naadje van de kous willen weten. Onze tijd toch is er een die zich ken merkt door een zekere hèrijking var overgeleverde waarden; men slikt minder vlot dan voorheen en het gevolg is dat onze politici, welke politieke partij ook, het in deze weken, weer naar onze indruk, nog wat minder gemakkelijk hebben dan in vroegere verkiezingscampag nes. Met oppervlakkige debatteertech- niek komt men er niet meer; het is meer een gesprek geworden, niet zelden van man tot man, tussen de politicus en de kiezer die niet bereid is zich zomaar gewonnen te geven. Wij menen dit een niet onbelangrij ke situatie te mogen noemen, die ook heilzaam is voor de politieke partijen zelf. Want ze hebben nu een kans te meer om te midden van ons volk het bewijs te leveren wat ze we zenlijk waard zijn. Anders uitgedrukt: velen onder het kiezersvolk zijn lastiger geworden. Maar een democratie die deze naam verdient kan daar wel tegen, al mag men omgekeerd uiteraard verlangen dat die lastigheid alleen wordt inge geven door de oprechte behoefte om ook de politiek ernstig te nemen. Welnu, dat laatste behoort zij dan ook. Maar de politieke partijen vertonen in ons goede land nog een andere verscheidenheid dan waarop wij hierboven doelden. Over die andere verscheidenheid zal onze volgende beschouwing gaan. die in het leven werd geroepen speci- il voor het opstellen van deelplannen ior scholen. De minister van onderwijs en we tenschappen heeft namelijk een nieuw beleidsinstrument gekregen in het scho lenplan, dat in de wet op het vwo is voorzien. Het gaat de gemeenten er nu om dat zoveel mogelijk andere gemeen ten tot de regeling toetreden, opdat men in gezamenlijk overleg een reële inspraak krijgt bij het opstellen van het scholenplan door de minister, dat zich telkens over drie jaar uitstrekt. Bisschop Bluyssen verduidelijkt zijn standpunt AMSTERDAM Bisschop Bluyssen heeft door middel van een ingezonden stuk in De Tijd nogmaals zijn stand punt verduidelijkt. Dit dagblad had in een commentaar geschreven: „Bis schop Bluyssen heeft gezegd, dat ka tholieken niet verplicht zijn op een confessionele partij te stemmen". De bisschop schrijft, dat hij hier op een beslissend punt verkeerd geci teerd is. Juist om duidelijk te maken, dat de Kerk zich buiten de politiek wil houden, stelde hij, dat de katholieken niet verplicht kunnen worden op een confessionele partij te stemmen, (wat iets anders is dan: niet verplicht zijn; bedoeld is namelijk: niet verplicht kunnen worden door hiërarchische in stanties). ,De enige instantie, die een katho liek en überhaupt iedereen daartoe kan verplichten en heel vaak ook fei telijk verplichten zal, is het eigen christelijk-gevormd geweten. Dat juist heb ik de laatste dagen duidelijk wil len stellen," aldus de Bossche bis schop. ger regeling is getroffen voor onder meer gehuwde studenten en ten aan zien van de eigen verdiensten van stu denten. Voorts is één enkele schaal voor het bedrag voor levensonderhoud van de ouders opgesteld, is het maximum ver hoogd van 4000 tot 4100 en zullen in plaats van integrale renteloze voorschotten gemengde toelagen (rente loos voorschot en beurs) worden toege kend. De studieschuld wordt beperkt tot maximaal 10.000 en de studietoelagen zullen worden uitbetaald in drie ir plaats van twee termijnen. Ten aan zien van eigen verdiensten van studen ten wordt bepaald dat 50 procent van het bedrag waarmee deze verdiensten Bredere armslag voor ds. Boiten Oudezijds 100 AMSTERDAM Het werk van ds en mevrouw Boiten in hun „oecume nische pastorie" aan de Oude Zijds Achterburgwal is thans voor verant woordelijkheid en rekening van de Amsterdamse oecumenische raad geko- „Oude Zijds 100"- is in de elf jaar, dat het echtpaar Boiten er werkt, een begrip geworden in de Amsterdamse binnenstad. Meer dan honderd mensen bezoeken elke week deze belangrijke zendingspost. Onder hen zijn vele bui tenlanders, vooral Marokkanen en Tur ken. Ds. R. G. H. Boiten en zijn vrouv begonnen hun werk geheel privé. In 1961 werd hij bevestigd tot predikant voor buitengewone werkzaamheden in de Nederlandse Hervormde Kerk. Thans zullen de in de Amsterdamse oecumenische raad participerende ker ken naar predikantsplaats een finan ciële bijdrage leveren aan het werk. de 500 te boven gaan op de studietje- in mindering zal worden gebracht. In het eerste studiejaar zal een toelage worden toegekend bestaande voor 6u procent uit een renteloos voorschot en 40 procent uit een beurs en voor de volgende studiejaren voor 40 procent uit een renteloos voorschot en 60 pro cent uit een beurs. De financiële draagkracht van de ou ders wordt bepaald aan de hand van de belastingaangifte voor 1966 vermin derd met inkomstenbelasting en kinder bijslag. t Nederland studentenakkoord meent dat door deze maatregelen de ongunstige uitzonderingspositie van de eerstejaarsstudenten is weggenomen. Het NSA betreurt het dat er nog geen regeling is getroffen voo rstudenten zogenaamde weigerachtige ouders. Ook acht het NSA de verhoging van het maximumtoeslagbedrag tot 4.100 on toereikend. Tenslotte spreekt deze organisatie in haar commentaar op de wijzigingen van minister Diepenhorst er haar teleurstel ling over uit, dat er nog steeds eer te groot verschil is tussen de door de afdeling rijksstudietoelagen gehanteerde normen en de door het Centraal bureau voor de statistiek vastgestelde bedragen. De minister heeft een motie van di heer Vermooten (soc.) volkomen gene geerd, aldus het NSA. Commissie van CHU meent: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De zelfstandige ondernemer vormt de motor van het economisch verkeer. Een ge zond midden- en kleinbedrijf be vordert een zo volledig mogelijke concurrentie en voorkomt econo mische machtvorming van een of enkele ondernemingen. Dit staat te lezen in een vandaag verschenen rapport over het mid- denstandsbeleid dat is opgesteld door een commissie voor het mid den- en kleinbedrijf van de CHU. Deze commissie staat onder leiding van de heer P. G. van de Weele uit Gouda. Er zijn nu nog SINAASAPPELEN met de volsap «zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse I Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudega (HO. toez.): vie. D. v. Loo te Den Haag; te Hoevela ken: C. Treure te Hasselt; te Veendam <vac. P. H. Kapteijn toez.): W. J. de Hoest te Hoorn. Aangenomen naar Kloetinge: J. Ph. Hilhorst te Buitenpost Bedankt voor Hoogblokland: A. Breure I te Hei- en Boeicop. Zweedse socioloog constateert (Va GEREF. KERKEN tie) kerkredac- STOCKHOLM De Maarn (vac. G. Lug- grote belangstelling van verk. met de Roeanda de Zweedse bevolking voor de ambtelijke hande lingen van de kerk (doop, confirmatie, huwelijk en begrafenis) staat ln geen verhouding tot de verde re deelname aan het ker kelijk leven. Men spreekt daarom sinds kort in Zweden vai het „christendom de: kerkelijke verrichtin- commissie van de zending der geref. ker ken van Rotterdam en Middelburg: H. Riezebos te Rotterdam-Hoogvliet, die naast zijn gemeente in Maarn secretaris van de Roeanda commissie is. Beroepbaarstelling: de classis Draenten heeft beroepbaar gesteld: kand. K. Zijl stra. Dr. van Peltlaan 7 te Bergen (N.H.). Benoemd tot legerpred. in lang ver band: H. Weggemans te Vollenhove-tCrag. genburg GEREF. KERKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Zuidhorn: P. Lok te Berkel-Rodenrijs. die bedankte voor Zwijndrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Mijdrecht en te Zwaag- westeinde: kand. A. Broersma te Leeu warden en kand. J. Kruis te Apeldoorn; te Gouda, te 's Gravendeel en te Frane- ker: kand. A Broersma te Leeuwarden en kand. H. v. Mulligen te Zwolle. Beroepen te Onstwedde (accl.) gen In Stockholm bijvoor beeld gaat slechts vier procent van de bevolking regelmatig naar de kerk, maar negen van de tien kinderen worden gedoopt, meer dan negentig pro cent van de huwelijken wordt ingezegend en on geveer negentig procent van de overledenen wordt kerkelijk be graven. Berndt Gustafsson, do cent van het instituut voor godsdienstsociologie in Stockholm, heeft een wetenschappelijk onder zoek ingesteld naar de vraag, of deze twee soor ten „kerkelijkheid" nog met elkaar vergeleken kunnen worden. Hij komt tot de vi derstelling, dat een i we „volksreligie" bezig Is zich te ontwikkelen. Deze nieuwe religie maakt ge bruik van de vormen dc kerkelijke traditie (vrij van de oorspronke lijke christelijke ge loofsinhoud) voor eigen emotionele doeleinden. Volgens het rappor* liggen er in de huidige economische ontwikkeling gro te gebieden voor het midden- en klein bedrijf open met name in de sector de gespecialiseerde produktie distributie. De commissie meent dat de overheid vooral financiële mogelijkheden moet scheppen waardoor een goede doorstro ming onder de zelfstandige onderne mers mogelijk wordt. Zij bepleit een prijsbeleid dat niet eenzijdig gunste van de consument wordt ge- ■oerd maar tevens ruimte laat vooi groeimogelijkheden van het midden- en kleinbedrijf. Voorts wordt in het rapport ge vraagd om verbetering en uitbouw vai het middenstandsonderwijs. In plaats van de eisen in de Vestigingswet moet •olgens het rapport van de CH-commis- ie eigenlijk het diploma van de detail- :n vakscholen als criterium voor vesti ging van een middenstandsbedrijf ge bruikt worden. In het rapport wordt de overheid met klem verzocht er op toe te zien dat het midden- en kleinbedrijf niet door oneerlijke concurrentie en aanvechtbare reclame-methoden in een ongunstige po sitie wordt gemanoeuvreerd. In dit verband wordt een aanpassing Winkelsluitingswet aan de veranderde koopgewoonten van het publiek be pleit. Ontwikkelingshulp Tijdens deze bijeenkomst werd te- ans het rapport van de CHU lamenwerking met de ontwikkelingslan den besproken. Grote aandacht wordt gevraagd voor stabilisatie van grondstoffenprijzen; een regeling voor investeringsgaranties en een positieve instelling tegenover de noodzaak om de bevolkingsgroei in deze landen te rem men. Oud-staatssecretaris Diepenhorst, voorzitter van de commissie Ontwikke lingslanden van de CHU meent dat de hulpverlening moet worden afgestemd op de gewenste en noodzakelijke groei de ontwikkelingslanden. Dit is een andere benadering dan het aangeven van een percentage van het nationaal inkomen dat voor ontwikke lingshulp gereserveerd dient te wor den. De CH-commissie acht een derge lijke handelwijze technisch moeilijker uitvoerbaar terwijl bovendien het ge- aar bestaat dat de ontwikkelingsgel den minder efficiënt besteed zullen worden. Door een gewenste stijging van het nationaal inkomen van de ontwikke lingslanden tot uitgangspunt van de hulpverlening te nemen kan dit voorko men worden. In de praktijk hoeft dit niet te betekenen dat post voor ontwik kelingshulp verminderd moet worden, aldus dr. Diepenhorst LIVERPOOL De secretaris-pen ningmeester van de Spaanse Pionier Zending heeft medegedeeld dat ds. Har ry Robinson is overleden. Als stichter en enige zendeling van de organisatie heeft hij het grootste deel van zijn le ven in Spanje doorgebracht om daar het evangelie uit te dragen. Deze Engelse predikant sloot zich nimmer aan bij een grotere organisa tie. Hij werd financieel gesteund door een groep gelovigen in Engeland die belangstelling had voor zijn werk. Nu ds. Robinson is overleden heeft de ^richting besloten het werk van de Spaanse Pionier Zending stop te zetten. Mevrouw Robinson heeft zich in La Li- nea, Spanje, gevestigd, om toch nog het werk van haar man enigszins te kun nen voortzetten. Jubileumjaar remonstranten ROTTERDAM In 1969 zal de Re monstrantse Broederschap 350 jaar bestaan. Hoogtepunt van de viering dit jubileum is op 30 september in Rotterdam. De Rotterdamse ge meente zal de organisatie daarvan op zich nemen. Men stelt zich voor, dat op die dag eerst een aantal taferelen uit verleden, heden en toekomst van de monstrantse Broederschap aan de wezigen zullen voorbijgaan, waarna een aantal niet-remonstranten woord gegeven zal worden, om dan te eindigen met een kerkdienst. Los hiervan wordt gedacht aan een symposion over een onderwerp als „de kleine geloofsgemeenschap of broe derschap". Misschien zal ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan ook nog een nieu we geschiedenis van de broederschap geschreven worden, eventueel met ge bruikmaking van nieuwe sociologische l l_i_, - r- Ds. S. Goverts overleden ZEIST In de leeftijd van 80 jaar te Zeist overleden ds. S. Goverts, hervormd emeritus predikant. Ds. Goverts, die in 1913 kandidaa'c ln Zeeland werd diende tal van gemeen ten. De eerste was Hellouw, waar hij 3 mei 1914 werd bevestigd. Daarna volg den: Ottoland. Nijkerk (Fr.), Lex- mond, Oldebroek, Gameren, Bergschen- hoek, Valburg en tot slot Linschoten, waar hij in 1954 met emeritaat ging. Tot 1956 bood hij bijstand in het pasto raal te Werkhoven. De begrafenis zal vrijdag zijn op de Algemene Begraafplaats te Veenendaal om half drie. Kardinaal doet anti-joodse uitlatingen KEULEN De tachtigjarige aartsbis schop van Keulen, kardinaal Frings, is het middelpunt geworden van een on verkwikkelijke discussie aan het begin van de joods-christelijke verbroede- ringsweek in Duitsland. Het voornaamste joodse blad in Duitsland, de „Allgemeine unabhangi; jüdische Zeitung" publiceerde het r laas van de Amerikaanse rabbijn Mex Nussbaum, die een gesprek had gehad met kardinöal Frings. „Ik was zeer bedroefd, van de kardi naal tijdens een gesprek van eei dingen te horen, die mij aan de tijd herinnerden." De kardinaal zou het antisemitisme onder de nazi's heb ben toegeschreven aan de verwerving van en het pronken met rijkdommen door de Joden. Ook zou hij in twijfel hebben getrokken, dat de nazi's zes mil joen joden hebben vermoord. Volgens de kardinaal zijn zijn woor den uit hun verband gerukt. Hij eist, dat de joodse gemeenschap van Keu len, die hem het best kent, zich open lijk en officieel zal distantiëren van het stuk in het joodse blad- Zo niet, dan trekt hij zijn toezegging een lezing te zullen houden tijdens de verbroede- ringsweek, in. Rabbijn Nussbaum is voorzitter var de Amerikaanse afdeling van he Joodse wereldcongres. waar ruim f. 5 miljard wordt gespaard. Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. spaarbank en alle bankzaken Franse bisschoppen schrijven RomT LEKEPREKEN IN DENEMARKEN AARHUS Voor gemeenteleden onder de twintig is 'n Luthers predi kant begonnen met een reeks avant- gardistische kerkdiensten, die al sterk de aandacht hebben getrokken. De psalmen worden gezongen op jazz muziek onder begeleiding van orgel. (Van onze kerkredactie) PARIJS Franse bisschoppen hebben kardinaal Ottaviani ge schreven het te betreuren dat hy alle regionale bisschoppenconfe renties een lijst van dwalingen ge zonden heeft. Hy wees hen in zijn brief op tien afwijkingen van de leer, die ge vaarlijk waren voor de Rooms- Katholieke Kerk. De Franse bis schoppen vinden dit niet de juiste manier om een gevaarlijke leer te bestrijden. De brief werd gepubliceerd met goed keuring van het. hoofd vap -de, Congre gatie voor de geloofsleer, het vroegere heilig officie. De bisschoppen zeggen dat het niet mogelijk is het geweten van de mensen te doen zwijgen door met nadruk het gezag naar voren te brengen. Maar ze verzachten de scherpte van hun woor den door begrip te tonen voor het feit dat kardinaal Ottaviani en de zijnen, „een vertrouwelijk en vruchtbaar gesprek willen voeren over alles wat zich op het ogenblik voordoet." Ze zijn echter van mening dat nieu we ideeën niet eenvoudig de kop inge drukt kunnen worden door ze af te wijzen. Een dergelijke houding wekt ze vaak juist op: „De bisschoppen hebben veeleer een positieve taak," krijgt Otta viani te horen. Verwarring Onze tijd wordt gekenmerkt voor ver warring, door aarzeling, maar je kunt niet zeggen dat er een nieuwe ketterij aan het ontstaan is in de historische betekenis van het woord, wordt gezegd. Veel Franse bisschoppen vinden zelfs dat Ottaviani met zijn tien valse leerstellingen de indruk heeft gewekt, alsof het om een nieuwe samenhangen de leer gaat. Daardoor zouden nu nog vluchtige inzichten tot vaste systemen kunnen verharden, of nieuwe vragen oproepen, op punten die nu niet in het geding zijn. Stellingen In onze tijd, menen de bisschoppen, is het niet meer mogelijk in tien stellin gen ketterse gedachten af te wijzen. Toch geven ze met bezorgdheid toe dat naast het marxisme nu andere filosi- fieën de wortels van de persoonlijkheid van de mens aantasten en de mogelijk heid God te kennen in twijfel trekken. In hun brief geven zij ook toe dat het leergezag van de priesters ei kerk ln het algemeen behalve dat van de paus, voegen ze er aan toe vaak terzijde geschoven wordt. Daar om is het nodig dat de onveranderlijke leerstellingen in de taal van vandaag overgezet worden. Bovendien stelt de realiteit van hf1 moderne leven en vooral het natuufi kundig en technisch denken nie problemen die beantwoord moeten i den. De pastorale en culturele „onv zichtigheden" in rooms-katholieke pij blikaties komen voort, menen ze, „de machtige openbare mening, slechts in geringe mate geïnspireeifkii wordt door de geloofsleer." Dergelijke uitingen kunnen alleflds maar geneutraliseerd worden „op e*n:< wijze, die volkomen in overeenstenPie ming is met het geloof en de intellecten ele en morele problemen van oni i tijd." L« In een slotalinea stellen ze Ottavi^h, ni's congregatie gerust: De Franse bifent schoppen onderkennen „de leerstellig moeilijkheden en er is reeds een begi] gemaakt met een vastbesloten pogiifee ze te overwinnen Maar deze schadi wen mogen niet tot gevolg hebben, het door het concilie ontstoken liclp- wordt vergeten." v- De provinciale interkerkelijke recrea tiecommissie in Friesland gaat een kerkzakboekje voor de toerist uitgeven. Alle kerkdiensten en andere kerkelijke activiteiten, die voor de toerist van be lang zijn. zullen er in worden opgeno men. Voorzover bekend is dit initiatief van de gezamenlijke kerken in Friesland in ons land iets geheel l nieuws. James McCord verwacht (Van onze kerkredactie) MEMPHIS (Tennessee) De ene nationale protestantse kerk in de Ver- enigde Staten zal vóór het jaar 2000 een feit zijn. Deze verwachting sprak dr. trompet en saxofoon. Gepreekt wordt James McCord, president van het Princeton Theological Seminary, uit op een door bekende „leken" uit allerlei krin- vergadering. gen. Zo preekte een populaire zangeres Overigens is het tempo, waarmee men in Azië en Afrika op weg is naar laatst over de overspelige vrouw (Jo- vereniging, nog veel sneller dan bij ons, voegde hij eraan toe. Zij zullen ons hannes 8). I de weg wijzen. Brieven die gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten tn af{ zonderlijke brieven worden ge*°'k steld. Per brief dient een guldei Fo aan postzegels te worden togesloj bi Vraag: Kan een weduwe met t gehuwde kinderen op haar r staande huizen verkopen aan zoon? Moeten ook haar andere 1 kinderen zich hiermee akkoord klaren? Mag ze dit doen bedrag dat haar goed lijkt? Hoe i het ontvangen bedrag verdeeld den? Antwoord: Uit de brief maken op dat de huizen niet tot een onvif deelde boedel behoren, doch A, eigendom zijn van de weduwe, tf; horen de huizen namelijk tot een cr verdeelde boedel, die is overgeblevl na het overlijden van de vader, dpi is akkoordverklaring door de and^l kinderen zeker nodig. Zijn de huizen echter zoals i ■er on derstellen het eigendom v de weduwe, dan kan zij die vrijell' verkopen en zij kan vrij over de <®pe brengst beschikken. Van verdelingb dus geen sprake. Er bestaat echter de mogelijk^ als de ene zoon bovenmatig oordeeld is. na het overlijden weduwe daartegen op te koi i« Hmc me^e m°t het op de registratierechten dat de z behoorlijk geregeld wordt in ove. met de notaris, om alle moeilijkhec te voorkomen. Vraag: Als een meisje 12% jaarl' dieast is als huishoudelijke hulp J dezelfde werkgeester. heeft ze recht op een medaille? Moet zij i daarvan werk maken of moet werkgeefster dit doen? Antwoord: Als de werkgeefster I is van de Nederlandse vereniging V huisvrouwen, kan het meisje geval in aanmerking komen vo< door die vereniging uit te reiken r daille. De werkgeelster kan als zij 4)|el dergelijke medaille wil aanvragen, a nog lid worden van die verenigi^ mits zij één jaar achterstallige 1 tributie betaalt. Vraag: Zijn er in Rotterdam d» of avondopleidingen van doktersasq tenten? Antwoord: Te Rotterdam niet. s zover is na te gaan. In Den HaagJ' een avondopleiding. Inlichtingen I het Nederlands instituut voor pri tijkassistenten. Bezuidenhoutseijme 215. Den Haag. Er telijke opleiding, te informeren bij| Inspectie van het schriftelijk ont' wijs. Domplein 25. Utrecht. Kosten opleiding in Den Haag zijn te schat op 500. (18

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2