Nieuwe Leidse Gonrant KAMER NIET ACHTER HUURBELASTING NU us SPINAZIE Toestel gekaapt: Egyptenaren vragen asiel 600gr. 0.99 ÜGroko il Rovers maken Siebel 100,000 lichter JAMIN Commentaren Oude man 40 mille kwijt ffiniiiiimn 10 VISSTICKS AUTOMOBILISTEN Goldberg naar Z. O.-Azië Balustrade doodt man Gasexplosie: 4 gewonden Huwelijk gaat niet door Woensdag 8 februari 1967 47ste jaargang i K Dicmer leofdredacteuri Dr. E. Diemar CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 KlacHtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Atoombommen op Japan een vergissing OUTH BEND De Japanse regering heeft voordat in 1945 de atoombom op Hirosjima viel een afgezant naar Moskou gezonden om de capitulatie voorwaarden te aanvaarden, lit heeft gisteravond dr. Edward Tel- ?en van de Amerikaanse geleer den die aan de ontwikkeling van de atoombom hebben meegewerkt, op de Notre Dame universiteit te South Bend gezegd. Vij bezitten nu documenten die duide lijk aantonen dat Japan bereid was zich over te geven voordat wij de atoombom gooiden", aldus de geleer de. die de documenten niet nader aanduidde. Trio „wilde" tijmannen moet afscheid nemen van een vrij leven. pag. 7. •fe Waar blijft de coördinatie pag. Radio TV •fe Kanselruil in negen Ameri kaanse kerken pagina Kemmerk WASHINGTON President PÉhnson heeft gisteren de Senaat ge- aagd het internationale verdrag voor t vreedzaam gebruik van de ruimte iel te bekrachtigen. Meer dan zestig nden hadden het op 27 januari al idertekend. Jonge Chinezen, beschuldigd van „contra-revolutionaire" neigingen, worden op e ten van Peking gevoerd, uitgejouwd door leden van de Rode Garde en soldaten vt leger. Zij werden gedwongen grote puntmutsen op te zetten, waarop hun i n vrachtwagen door de stra- i het communistisch-Chinese .am stond geschreven. AMMAN Een groep Egyptische officieren onder leiding van ko lonel van de Egyptische veilig heidsdienst Haggag, heeft in Jordanië politiek asiel gevraagd en gekregen nadat zij boven de Rode Zee-haven Aqaba de piloot van een Antonov-lijntoe- stel van de Egyptische maat schappij Misr hebben gedwon gen te landen op Jordaans gebied. Aan boord van het toestel waren totaal 45 passagiers, onder wie de gyp- tische staatssecretaris van toerisme en een groep Westduitse toeristen. Jordaanse autoriteiten hebbed' inmid dels gezegd dat alle passagiers onge deerd zijn. Zij. zijn naar Amman over gebracht en er zullen schikkingen wor den getroffen om hen naar Cairo te rug te zenden. Intussen worden zij behandeld, als gasten. Volgens het Egyptische ministerie van voorlichting is kolonel Haggag geen lid van de Egyptische geheime dienst Haggag zou in Egypte zijn ge arresteerd voor moord. Kwaliteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUNIE VERKLEY - ALPHEN a.d. RIJN TELEFOON 01720-2491 Kwaliteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUNIE VERKLEY - ALPHEN a.d. RIJN TELEFOON 01720-2491 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer betwijfelt of huurbelasting op woningwetwoningen een geschikt middel is om de gewenste door stroming bij de volkshuisvesting te bereiken. Dit blijkt uit het voor lopig verslag van de Kamer over dit onderwerp. Het voorstel om bewoners van wo ningwetwoningen met een inkomen boven de loongrens ,een extra heffing op te leggen is nog afkomstig van mi nister Bogaers Zijn opvolger ir. Witte, nam het wetsontwerp over. De Kamerleden zijn het eens met de opvatting dat de doorstroming bevor derd moet worden. Zij vragen zich echter af of dit in de praktijk ook zal gebeuren. Daarom wordt voorgesteld de invoering van een huurbelasting na de verkiezingen door de nieuwe Ka mer en het nieuwe kabinet te laten behandelen. AMSTERDAM Twee of drie jongemannen hebben gisteravond brutale roofoverval gepleegd op de juwelierszaak Siebel in .e Amsterdamse Kalverstraat. Een van hen smeet een grote steen por de etalageruit, graaide sieraden bij elkaar tot een waarde pn ongeveer honderdduizend gulden en verdween daarna ir}, een preedstaande witte Citroën. hkele getuigen, die in een nabijgele gen café zaten, vertelden dat er jomstreeks tien uur een auto stopte bij een van de etalages. Twee man- |nen stapten uit, van wie er een op de |hoek van de straat zwaaiend met een jstuk ijzer de nieuwsgierigen op i afstand hield. razend snel gebeurd.. Met stenen werd de etalageruit ver nield en de sieraden lagen voor het grijpen. Met een buit ter waar om meer dan een halve ton verdwenen de rovers. uitgestalde sieraden weggrissen. Het bleken later 69 merendeels wi'c gou den ringen, wit en geel gouden col liers, broches, corsages en armban den te zijn. Met een grote doos onder de arm verdwenen de mannen in de auto. die even tevoren gestolen bleek te zijn op het 's-Gravendeelse veer bij de Amstel. TERUGGEVONDEN De wagen is om ongeveer half een van nacht leeg teruggevonden voor het Amstelhotel op he'c prof. Tulpplein. Van de daders is nog geen spoor ge vonden. Men acht het waarschijnlijk dat er be halve de twee mannen die bij de overval direct betrokken waren, nog een derde was, die achter het stuur van de auto was blijven zitten. Vol gens getuigen zijn beide rovers ach ter in de wagen gesprongen. Vermoedelijk zijn hét Duitsers ge weest. Een van de omstanders had met een sterk Duits accent „ga weg" horen roepen. Het was maar liefst de 26ste maal dat op een van de filialen van het Siebel- bedrijf een roofoverval werd ge- Eartha Kilt wou niet doorlopen HOUSTON De zangeres Eartha- Kitt is gisteren gearresteerd in de gang van een dure flat in Houstons bin nenstad op de beschuldiging dal zij I weigerde door te lopen De negerar- tieste werd op een borgtocht van 2i dollar vrijgelaten. De agenten die haar arresteerden zei den dat zij weigerde weg te blijven bij een overleden man. Commentaar van de zangeres: ben verpleegster geweest en ik wilde kijken of ik kon helpen". In het voorlopig verslag wordt ge zegd dat een huurbelasting de door stroming juist zal belemmeren omdat gezinnen die naar een duurdere wo ning willen verhuizen dit nu uitstellen omdat ze niet een hogere huur èn huurbelasting willen betalen. KWALITEIT Ook vindt men het onjuist dat geen onderscheid wordt gemaakt naar kwa liteit van de woningen. Voor elke wo ningwetwoning, ongeacht het woon- tarief, moet men huurbelasting beta len, terwijl de particuliere en ook de gesubsidieerde houw er geheel buiten De Kamerleden doen de suggestie verband te leggen tussen het huurpeil, het woongerief en de subsidie ener zijds en de te betalen heffing ander zijds. Ook wordt voorgesteld de mo gelijkheid te openen om in beroep te gaan indien de te betalen huur en de heffing een bedrag oplevert dat boven de economische huurwaarde van het huis ligt. Brand in restaurant: minstens 15 doden MONTGOMERY Minstens vijftien personen zijn gisteravond bij een brand in een dak-restaurant om het leven ge komen. Het luxueuze restaurant bevond zich op de twaalfde verdieping van een flatgebouw in Montgomen' (V.S.). Op het moment dat de brand uitbrak bevonden zich 35 personen in de zaak. De brand had de liften van het gebouw onklaar gemaakt Enkele brandweermannen zaten in de liften toen de stroom uitviel. Zij wisten te ontkomen via de liftkabels. zaterdag schaats- kampioenschappen t.v. kijken ga éérder naar niet duur wel heerlijk Meer wind DE BILT Tijdens een heldere nacht daalde de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot min 1 graad Celsius. Tussen een hogedrukgebied ten westen van Ierland en een depressie boven Finland staat boven de Noord zee en onze omgeving een noordweste lijke luchtstroming. Kleine storingen trekken via Zuid- Noorwegen en Denemarken zuidoost waarts, waardoor de wind in ons land af en toe wat kan toenemen en hier en daar een bui zal vallen. Na een nacht met temperaturen in het binnen land om het vriespunt zal de middag- temperatuur morgen weer oplopen tot ongeveer dezelfde waarde als vandaag. DE BILT Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige noordweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. WASHINGTON Arthur Gold berg, Amerika's vertegenwoor diger bij de VN. gaat bin nenkort een lange reis door Zuid-Oost-Azië maken. „Ik ga niet op een vre desmissie", zo zei hij gisteren na besprekingen te hebben ge voerd met pre sident Johnson op het Witte Huis. Over de geruchten dat Noord-Vietnam een wat soepeler houding zou nemen ten aanzien van vredeson derhandelingen zei Goldberg slechts, dat de diverse „verklaringen" over het conflict interessant zijn en door de Amerikaanse regering zorgvuldig worden bestudeerd. De VN-afgevaardigde zal ook Zuid- Vietnam en de Phillippijnen bezoe ken. In Birma hoopt hij secretaris generaal Thant te ontmoeten. De reis zal een week of drie, vier ir beslag nemen. Goldberg is van plan over tien dagen uit Washington te vertrekken. Sneemvstormen in Amerika NEW YORK In New York is giste ren de noodtoestand afgekondigd na een hevige sneeuwstorm, die 's och tends in de oostelijke staten van de VS heeft gewoed. Het vliegverkeer van de vliegvelden van New York, Washington. Phila delphia en Boston moest worden gestaakt. in New York zijn enige honderden au to's gestrand. Alle scholen zijn geslo ten. De storm heeft gewoed over ze ven staten van Kentucky tot Massa chusetts. BLOEMENDAAL. De 57-jarige W. W. Spanjaard uit Haarlem is op slag gedood toen van een hoogte van zeven meter een ruim tachtig kilo wegende balustrade op zijn hoofd viel. De man, die werkte aan net onlangs door de gemeente verlaten oude raad huis De Nachtegaal, is naar een mari ne-hospitaal vervoerd, waar mer slechts de dood kon constateren. Geen schepen VS naar Zuid-Afrika WASHINGTON Amerikaanse oor logschepen zullen Zuidafrikaanse havens zoveel mogelijk mijden. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken, Katzenbach, gisteravond verklaard. De schepen zullen in het ver volg brandstof krijgen van tankschepen die voor de Zuidafrikaanse kust worden gestationeerd. Katzenbach zei dit naar aanleiding van het versnelde vertrek van het vlieg kampschip Franklin D. Roosevelt uit Kaapstad. Aanvankelijk zou het schip nog enige dagen in de haven blijven liggen. De onverkwikkelijke situatie, die is ontstaan nadat de commandant uit Studietoelagen /GEBLEKEN is, dat er met de ml- nister van onderwijs over de kwestie van de studietoelagen te praten viel. De thans bekend ge maakte regeling betekent een dui delijke tgemoetkoming aan geopper de wensen. Natuurlijk is dat niet over de hele linie het geval. Er zijn trouwens tij dens de debatten van de kant der studentenwereld wel opmerkelijke gedachten geuit. Zo hebben wij niet erg kunnen be« grijpen waarom het zo verwerpelijk zou zijn, zich van ouders afhankelijk te weten. Dan hadden sommigen nog liever de afhankelijkheid van de anonieme staatsgemeenschap. Alsof dat nu zo'n vorm van wezenlijke vrijheid zou zijn. Oook voor ons behoort ieder, onge acht zijn geldelijke toestand, in de gelegenheid te zijn te studeren overeenkomstig zijn aanleg en be kwaamheid. Maar men kan in het toeschuiven van de lasten aan de staatsgemeen schap ook te ver gaan. Ze komen trouwens uiteindelijk weer op ons aller hoofden terug. Intussen echter mag men de minis ter voor de aangebrachte wijzigin gen erkentelijk zijn. Jammer HAT van de NTS de CHU vanavond niet mee mag doen aan het dus genaamde schakelprogramma voor de televisie, achten wij niet alleen te betreuren, wij achten het onjuist. Een keuze is altijd gevaarlijk en kan eigenlijk alleen worden gedaan door een instantie die het recht heeft subjectief te zijn. Dat recht heeft de NTS niet. Haar redenering, dat ze twee rege ringspartijen en twee oppositiepar tijen op het beeldscherm wilde bren gen, is ondeugdelijk. Het mogen dan twee regerings- en twee oppositie partijen zijn, in feite zijn het alle gelijk te stellen partijen die zich met gelijke kansen voor het volk, dat bovendien een kiezersvolk Is, pie- senteren. We zouden het kunnen begrijpen, in dien de ARP, zelf overigens voor dit verloop niet verantwoordelijk, maar constaterende dat de geestverwante CHU ondanks haar verzoek is bui tengesloten, het nu ook uit solidari teit zou laten afweten. ALMELO Een niet goed afgeslo ten gasfles is gisteren de aanleiding ge weest van een ontploffing in een woon huis in Almelo. Toen de bewoonster het gasstel met een lucifer wilde aanseken ontplofte het mengsel van lucht en gas. De explosie had zo'n ge weldige kracht dat de gehele keuken uit elkaar werd geslagen. Vier petsu- nen die zich in het huis bevonden wer den licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) IHIJ bewaarde zijn spaargeld in eei burg' verduidelijkt hij. oud brandkastje, dat op zolder staat, j Cornelis is zijn hele leven vrijgezel ge- NIEUW-BEIJERLAND Uitj „Ik keek er nooit naar om", vertelt het huisje van de zeventig-jarige hij- "Y?rig august"s voor het vrijgezel Cornelis Moerkerken uit aals Lïlijk.aMde dieven het Nieuw-Beijerland is een porte- geld al een tijdje geleden hebben feuille met veertigduizend gulden geutolen. Het moeten ook bekenden verdwenen. „Geld voor een ca- T" Kat jj*r~ deautje dat ik aan een vrouw wil de geven, met wie ik wilde trou wen. Van die trouwerij zal nu wel niets meer komen", zegt Corne-| lis. zijn geweest. In het hele huisje is geen spoor van een inbraak te vin den. Ook het brandkastje is niet beschadigd. lozems", zegt broer Teun. Hij heef. er de laatste tijd verschillende rond het huisje zien zwalken. „Misschien maken ze het nu wel op in Lim- west. Hij had nu een vrouw op he; oog, met wie hij wel wilde trouwen. Het geld was bestemd voor het huwe lijk. ,,Dat is nu voorgoed van de baan. Ik ga niet eens meer om haar hand vragen", zucht 'Cornell». I 'e broers deden nooit de deur op slot. Ze hebben ook nooit gedacht aan de mogelijkheid, dat er zou worden inge broken. De politie van Nieuw-Beijer- land heeft de zaak in onderzoek. „We kunnen niets zeggen", verklaarde vanmorgen de groepscommandant

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1