Het mysterie van de grafheuvels Professor Stolk deed in Amazonegebied de ontdekking van zijn leven Mr. Cals: 15 februari boeiend ABNgeen waarschuwing aan Zwitserse banken Coster-personeel begon aan Israël-reis KVP-groep: kies vaste regeringspartner(s) Den Uyl gunt Luns rust Nieuw element in rechtspraak Peter en Blizzards worden nageaapt BEST VERKOCHTE POPGROEP IN VS: THE MONKEES ERNAAST... Hippe plaat van Les Cruches 7 DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 DIEP in de jungle van het Zuidamerikaanse Amazonegebied deed prof. dr. A. Stolk de ontdekking van zijn leven: ruïnes en tempelresten van een oude nederzetting, waar kostbaar aardewerk, beelden en siera den voor het grijpen lagen. Een vooruitgeschoven post in het gebied van de gevreesde Jivaro-indianen, denkt prof. Stolk, na de door de Inca's geleden nederlagen verlaten en ver woest Maar nog een ontdekking verdient de aan dacht, omdat zij de sleutel kan zijn tot de oplossing van een groot mysterie. Die ontdekking bestaat in bepaalde grafheuvels, soms rechtlijnig, soms cirkelrond, maar het merk waardigst waren de graven in de vorm van een dierfiguur, 20 tot 30 meter lang, 2 tot 3 meter breed. Zo'n dier was de beschermgeest van de over ledene. De dode werd dan ook begraven ter hoogte van het hart van het dier. Daar werden ook giften meebegraven. VIT DE LUCHT Nu zijn echter in Peru kunstvoortbrengselen ont- vliegtuig zijn ze als figuur te onderscheiden. De figuren bleken in het algemeen dieren voor te stel len en 'hadden afmetingen van vele tientallen me ters. Het is een raadsel hoe men in oude tijden de lijnfiguren met zo'n grote zuiverheid kon weerge ven, en waarom men ze maakte, want niemand kon ze overzien. Na zijn ontdekking in het Amazonegebied acht prof. Stolk het zeer goed mogelijk dat men in de Inca-lijnfiguren ook reusachtige graven heeft te zien, waar de dode op de plaats van het hart ver borgen zou kunnen zijn. SCHATTEN dekt, die in zeker opzicht misschien nog merkwaar diger zijn dan de Egyptische piramides. Het betreft reusachtige lijnfiguren, in een woestijn aange- Ze werden nog niet zo lang geleden ontdekt. Dat komt juist door het kolossale karakter: pas uit een Gezien de geweldige afmetingen van de figuren zal men vermoedelijk met zeer belangrijke doden hebben te doen. Is dat juist, dan kan men er bij opgravingen goudschatten verwachten van nauwe lijks taxeerbare waarde. Prof. Stolk heeft verslag gedaan van zijn expedi ties 1964 en 1965 in zijn boek Amazonas, dat dezer dagen bij Servire in Den Haag is verschenen. SCHIPHOL Ex-premier Cals is zater dag per KLM naar Curasao vertrokken „om er eens helemaal uit te zijn". Hu zal op het eiland vier weken vakantie houden bij vrienden, die hem en zijn vrouw lange tüd geleden reeds hadden uitgenodigd. Mevrouw Cals kon de uitnodiging niet aannemen; zij blijft in het nieuwe huis om op de kinderen te passen. Voor zijn vertrek heeft mr. Cals er voor gezorgd dat zijn echtgenote bij volmacht voor hem kan stemmen. Geruchten dat de heer Cals, die voorlopig niet in de Kamer wil terugkeren, voor zijn gezondheid naar Curasao gaat, zijn niet serieus te nemen. Hij heeft de laatste tijd alleen last gehad van een zware influenza, waarvan hij het laat ste restje met zonnewarmte hoopt te verjagen. Mr. Cals wil voorlopig geen enkele functie aanvaarden. „Mijn secretaresse heeft na de val van het kabinet tientallen invitaties moeten afzeggen." zo zei de ex-premier. Hij hoopt nu ook tijd te krijgen voor zijn tweede hobby: een grondwetswijziging. Een volgend kabinet zou daar veel aan moeten doen, zei mr. Cals. Een vol ledige herziening van de grondwet, dus geen kleine wijziging, verdient aanbe- Tot een prognose over de komende ver kiezingen liet hij zich niet verleiden, maar hij vond die wel „boeiender dan Een creatievan de Duitse ont werper Horst Henschel, getoond op de show van Japanse zijde, die tot 10 februari te Berlijn wordt gehouden. Proefproces tegen Teixeira AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft enige maanden voor de aanvraag tot uitstel van betaling door Teixeira de Mattos gèèn strikt vertrouwe lijke mededeling per telex aan de Zwitserse grote banken gedaan Filmster Mar tine Carol overleden PARIJS De Franse filmactrice Martine Carol is maandag op 46-jarige leeftijd in Hotel de Paris in Monte Car lo aan een hartverlamming overleden Zij was daar zondagavond aangekomen het internationale televisie-festival bij te wonen. Zij had zich op haar ka mer teruggetrokken omdat zij zich ver moeid voelde. Haar echtgenoot, de Britse zakenman Mike Eland belde haar die avond op. Hij vroeg of hij terug moest komen uit Saint-Tropez, maar ze zei, dat dit niet nodig was. Kort daarna belde Martine Carol de portier om een dokter. De dok ter gaf haar een rustgevende injectie. Toen haar echtgenoot om drie ui de ochtend op haar kamer kwam trof Mike Eland zijn vrouw in bewusteloze toestand aan. De opnieuw ontboden dokter constateerde, dat Martine Carol een hartaanval was overleden. Dit is desgevraagd door een zegsman van de ABN meegedeeld naar aanlei ding van een passage in een brief van het hulpcomité gedupeerden Teixeira de Mattos aan de procureur-generaal van de Hoge Raad, waarin de ABN wordt verweten dit wel te hebben ge daan en daarop verzuimd dit aan de Nederlandse Bankiersvereniging en de Nederlandsche Bank te laten weten. Blijkens de dagvaarding in het proef proces betreffende de niet geindividua- liseerde effecten die in bewaring zijn gegeven bij het in staat van definitieve surseance verkerende bankiershuis, wordt dit proces bij het gerechtshof aangespannen door drie effec'tencredi- teuren, te weten A. Mulder uit Stadska naal, J. W. Peijnenburg uit Geldrop en F. Drucker uit Amsterdam. Onderzoek naar verleden van Duitse juristen FRANKFORT Bij het gerechtshof in Limburg (Hessen) is een vooronder zoek geopend naar het verleden van dertien vooraanstaande juristen uit de nazi-tijd, die verdacht worden van deelname aan massamoord. Volgens het bureau van de officier van justitie in Frankfort, waar dfc giste ren is meegedeeld, hebben de ver dachten, die tijdens de Tweede We reldoorlog officier van justitie of president van een Oberlandesgericht waren, aktief deelgenomen aan het euthanasie-programma (het doden van minder validen). Op een in april 1941 gehouden confe rentie hebben zij volgens de beschul diging van de toenmalige minister van justitie Franz Schlegerberger en van de leider van he't euthanasie-pro gramma, prof. Werner Heyde, bijzon derheden over de „vernietiging van nutteloze levens" vernomen. Heyde ontkwam in 1964 aan gerechtelijke vervolging door zelfmoord te plegen. Van sommige verdachten is niet be kend of zij nog in leven zijn. Eén chr. partij onwaarschijnlijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het is zeer de vraag of de drie grote confes sionele partijen zullen komen tot een samengaan in een christelijke confessionele partij (een Neder landse CDU). Andere ontwikke lingen in het partijenbestel lijken meer waarschijnlijk. Tot deze conclusie komt een KVP- commissie die de politieke ontwikke lingen in het jaar 1966 heeft besproken en haar bevindingen heeft gepubli ceerd in een uitgave van het Centrum voor staatkundige vorming. Van de commissie maakten onder meer deel uit oud-premier Cals, de Tweede-Ka merleden drs. Aarden en mr. Van Rijckevorsel en prof. dr. H. W. j. Bos man (voorzitter). De commissie constateert, dat de con fessionele bindingen losser worden en een toenemender verscheidenheid van politieke keuze onder leden van één en dezelfde kerk valt waar te nemen. De „eigen sfeer" is niet meer het alles overheersende psychologische bind middel. Opheffen? Opheffing van de KVP acht de com missie echter in de huidige situatie on wezenlijk en heilloos, omdat daaruit slechts een vergrijzing in ons partijen- bestel zou resulteren inplaats T> OTTERDAM Vanochtend ts vanaf het hoofdkantoor aan de Meent een deel van het perso neel van N.V. Gebr. Coster, He ren- en Jongenskledingbedrij ven vertrokken naar Israël. De ongeveer 125 der wie ook echtgenotes) maken op „kosten van de baas" een achtdaagse reis naar dit land. Het is het hoogtepunt uit een jaren geleden begonnen serie buitenlandse reizen die het ge zamenlijke personeel elk jaar in de wintervakantie maakt. Men reist in twee groepen, waarvan de laatste eind februari vertrekt. Het gezelschap vertrok met drie bxtssen naar Schiphol, vanwaar met een Boeing 707 van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al de reis naar Tel Aviv wordt gemaakt (met een tussenlanding in Zurich). In Israël reist men per autobus door vrijwel het ge hele land. Bezoeken worden o.a. gebracht aan Jeruzalem, Naza reth, Meer van Tiberias, Caper naum, Akko, Haifa, Caesarea. Beersheba en de Dode Zee. Onze verslaggever Bram Oos- terwijk maakt deze unieke per- soneelsreis mee en zal na afloop de belevenissen van het gezel schap in onze krant weergeven. NEDERLANDERS IN DENEMARKEN ZIJN GEEN SPIONNEN KOPENHAGEN Het Deense mi nisterie van defensie heeft gisteren be kendgemaakt dat de drie gearresteerde Nederlanders niet worden vastgehou den omdat zij zich aan spionage zou den hebben schuldig gemaakt. Zij zou den Denemarken op onwettige wijze zijn binnengekomen. Het zijn de 42-jarige Walter O. en de 36-jarige Hendrik M. uit Amsterdam, die in Nyborg zijn gear resteerd. De 51-jarige Martinus van R. wordt in Sandager vastgehou den voor een verhoor. Interpol is bij het onderzoek ingeschakeld. Het is gebleken dat de mannen in Denemarken in pornografisch materi aal handelden. UTRECHT Drs. J. M. den Uyl. lijstaanvoerder van de PvdA, gunt mi nister Luns rust na 14 jaar de porte feuille van buitenlandse zaken te heb ban beheerd. „Het zou voor onze bui- tealnndse politiek bovendien buitenge woon nuttig zijn", zei Den Uyl gisteren in Uïrecht tijdens een straatdebat. open mogelijkheid tot breder structure ren. „Plotselinge deconfessionalisering zou niet overeenstemmen met de maatschap pelijke werkelijkheid en In zoverre on waarachtig zijn". De KVP zal er beter aan doen, door bestendige politieke samenwerking een zodanige vertrouwensband met andere partijen of een andere pariij te scheppen, dat daardoor de mogelijkheid tot gelei delijke herstructuering van ons partij- bestel een reële basis krijgt. Partners Onder bestendige samenwerking dient te worden verstaan: de vaste keuze van bepaalde regeringspartners of een vaste regeringspartner, met inbegrip van regel matig en vertrouwvol overleg tussen de betrokken fractievoorzitters. Daaruit zal onder bepaalde omstandig heden een gezamenlijk verkiezingspro gram kunnen groeien. In een verder sta dium kan fusie althans herstructurering, het gevolg zijn. In de commissie werd door sommigen de vorming van een grote democratische volkspartij, met aan de linker- en de rechterzijde waarschuwende extreme groeperingen, als wenselijke eindfase ge zien. Daartegen werd aangevoerd, dat dan een alternatieve regeringscombinatie, no dig voor een goede werking van de par lementaire democratie, zou ontbreken. Pleiter betoogster: AMSTERDAM De golf van strafza ken tegen demonstranten, die met na me in Amsterdam plaats vinden, bete kenen door het in vrijwel elke straf zaak van dit soort betoogde recht op vrijheid van meningsuiting een nieuw element in rechtspraak en sa menleving. Dit zei gistermiddag de Haarlemse ad vocaat mr. J. H. van Wijk in zijn pleidooi voor de appellenkamer van de Amsterdamse rechtbank voor een deelneemster he'c PSP-raadslid me juffrouw S. Boerlage aan de Viet- namoptocht in de hoofdstad op 21 au gustus vorig jaar. waarvoor geen ver gunning was gevraagd. De kantonrechter had mejuffrouw Boerlage, een der medeorganisatoren aan deze optocht, in eerste instantie tot een boete van vijftig gulden ver- oodeeld. Mr. Van Wijk zei dat in de menigte van hen die bij deze zaken zijn be trokken het bewustzijn van de bete kenis van de mensenrechten wakker geworden is en dat dat bewustzijn duidelijk een rol speelt bij het op straat demonstreren, ongeacht bepa lingen uit plaatselijke verordeningen. Men kan volgens de pleiter deze hon derden strafzaken me'c duizenden niet vervolgde demonstranten er om heen zien als een bewijs van de opneming van het mensenrecht of de mensenrechten als werkelijkheid in het Nederlandse recht- en normbesef. Hagenaars dreigen met proces paul McCartney gaat trouwen Beatle Paul McCartney en de ac trice Jane Asher gaan waarschijn lijk nog dit jaar trouwen. De twintigjarige toneelspeelster zei: „Ik geloof niet, dat één van ons beiden naar iemand anders heeft om gezien sinds wij elkaar ontmoetten. Wij gaan niet in Amerika of zo trou wen. Ik wil een huwelijk in Engeland in aanwezigheid van mijn familie en iedereen, die maar komen wil. En ik wil veel kinderen." Commentaar van Paul McCart ney: „Het zou mij zeker bijzonder verbazen, als ik iemand anders dan Jane trouwde." ZIJ heten Peter Hollestelle, Guus Wigleven, Bob Dek kers, John Meürer, Kees Bal en zij zijn de authentieke Haag se Blizzards. „Wij verzonnen die naam", zegt Peter, manager, zanger en pianist. „De anderen een groep in Rotterdam, de beken de Cuby and the Blizzards en nog een groep „ergens" in Ne derland hebben hem gewoon overgenomen. En nu. gaan we ze allemaal een proces aan doen. We eisen, dat ze hun naam veranderen. Met Cuby zijn we al bezig. Laat het voor de anderen een waarschuwing zijn. Bovendien apen die Rot terdamse jongens onze stijl ook nog na!" Wat voor stijl? „Rhythm and blues en beat, en dan lekker improviseren. Moet je de De Amerikaanse Monkees zijn de best verkochte popgroep sinds de Beatles voor het eerst van zich de den spreken. Hun plaat „I'm a Belie ver" sprong na tien dagen van de 29e naar de 2e plaats op de hitlijst van het muziekblad New Musical Express. De schijf gaat met tachtigduizend exemplaren per dag de deur uit. In Amerika zijn er al meer dan drie miljoen verkocht In Amerika werden de Monkees een rage, toen enige weken geleden hun eigen pop-programma op de BBC-televisie begon De Monkees worden aangevoerd door de 1.60 meter lange Britse ex-jockey David Jones, die de ren baan vaarwel zegde om acteur te worden. Het viertal werd uit vijfhonderd jongens gekozen, die reflecteerden op een advertentie in een Holly- woodse krant, waarin vier jongelui met persoonlijkheid werden ge vraagd voor een filmrol. Min i-rokschade Golden Earrings naar Amerika De Golden Earrings uit Den Haag gaan in maart een tournee door de Ver. Staten maken. Deze week is de beatgroep in Zweden. In dezelfde periode treden de Zweedse Shamrocks in ons land op. Een Britse rechter heeft een twin tigjarig meisje een schadevergoe ding van ƒ9500 toegewezen, omdat zij geen minirokken meer kan dra gen. Als duo-passagiere op een motor had zij een ongeluk gekregen, om dat een bestelwagen een ver- keersfout maakte. Zij was goed hersteld, maar op haar knie waren littekens achtergebleven. Motions horen. Fantastisch. The Outsiders zijn waardeloos". Waarom? Peter: „Noueh Guus: „Technisch zijn ze slecht". Peter: „Ja, technisch. En muzi kaal. Hun optreden is een sensatie en daarom hebben ze succes. Nee, dan de Stones, Spencer Davis en Little Richard. Toen de Stones in Den Bosch wa ren, hebben wij ook gespeeld. We zijn ook wel in een programma ge weest met The Small Faces en de Kinks. Denken jullie dat rock 'n' roll te rugkomt? Peter: ,Nee, beslist niet. Hoogstens dient het als middel om naar een eigen stijl te zoeken. Want dat pro beert elke groep". Hoe denken jullie over talenten jachten en zo? Guus: „Waardeloos". Peter: „We doen er nooit aan mee. voelen we ons veel te goed voor". „Bovendien improviseren graag en je hebt kans dat die lui dat helemaal niet waarderen. Pho nogram nodigde ons eens uit, wij dachten dat het voor een opname was. Bleek het voor een talenten jacht te zijn. Hebben we rechtsom keert gemaakt En ondertussen zijn er drie platen en hoeven we dus niet meer ontdekt te worden. „De Nederlandse platenmarkt is anders vreselijk slap. Je zou zéggen: drie platen, dan ben je toch wel bekend. Maar nee. Geen overmati- gende belangstelling. Guus: „Voor jezelf reclame ma ken. dat is het. De platenmaatschap pij doet het niet". Peter: „Net als de tienerbladen, die zijn ook slap. Vreselijk overdre ven bovendien. Hitweek is nog het beste. We spelen graag voor „Hit- weekpubliek". Voor jongens, die ar tistiek zijn aangelegd. Die weten on ze muziek te waarderen. Die luiste ren ernaar. Die kortgeknipte hoofden komen alleen maar om dronken te worden". De persbulletins van de platen maatschappij Negram/Delta zijn wél uitvoerig en altijd vol lof over eigen artiesten, maar niet altijd even betrouwbaar. In één van de laatste communi ques lezen we, in de bekende over dreven stijl: „Op 21 januari jl. kwam Duke Ellington samen met zijn hééééééle grote orkest op Schip hol aan. Diezelfde avond trad hij voor een duizendkoppig publiek op in het immense „Nieuwe Doelen" ge bouw in Rotterdam". Toen het persbericht bij Ne gram/Delta de deur uitging, was ke Ellington nog elders in Europa. Hij arriveerde zaterdagmiddag, januari op Schiphol en trad die avond op in het Rotterdamse Con certgebouw, dat „De Doelen" heet Wat nu te denken van al die zou teloze verhaaltjes over artisten die deze maatschappij aan de lopende band de wereld instuurt en die niet zo eenvoudig zijn te controleren? „Tomorrow" ook in buitenland uitgebracht Het hitnummer „Tomorrow" van de Condors, de succesrijke Rotter damse beatgroep, wordt deze maand ook in Duitsland, Oostenrijk Zwitserland uitgebracht. Gerard Grit directeur van de pla tenmaatschappij Tania in Haarlem, voert voorts onderhandelingen om het plaatje in België en Italië op de markt te brengen. De schijf krijgt het label van de grote Westduitse platenmaatschappij Ariola-Eurodisc. Les Cruches zijn deze week met een geweldige, of beter ge zegd een hippe plaat uitgeko men. Tot nu toe was het ge bruikelijk, dat de meeste groe pen platen maakten met één sterk nummer en op de achter kant een toegift. De Tilburgse groep Les Cru ches heeft dit gebruik door broken, maar dan in de goede zin. De plaat „It's always al ways me/Nose for trouble" (CBS 2560) is een single gewor den, die aan beide zijden een geweldige indruk heeft achter gelaten. De Tilburgers met It's always me een nummer dat een nieuwe vorm in de beat-muziek heeft geïntrodu ceerd; goede beat met een dixieland begeleiding. Deze eigen compositie is daarom zo kink omdat het de sleur van de duizenden beat-band- jes heeft doorbroken en een eigen sound heeft weten te brengen. Het grappige Nose for trouble ac centueert deze mening alleen maar met een opvallend sterke countrv and western begeleiding. Overigens is dit niet de eerste single van Les Cruches die de be langstelling trekt. Met hun I'm gon na be a father en Keep off zijn i de afgelopen maanden een van de populairste Nederlandse groepen ge worden. Hun televisie-optreden van december vorig jaar voor de came ra's van het KRO-tienerprogramma Wauw heeft dit wel bewezen. Boven dien hebben deze vijf Tilburese ion- eens op het Grand Gala du Teena ger in Scheveningen veel bijval ge oogst. Vrijdag 10 februari zullen Les Cruches nog eens op het scherm te zien zijn als zij in Fanclub van de VARA hun nieuwe plaat zullen in troduceren. Ongetwijfeld zullen we de komende maanden veel van Les Cruches horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7