i prinses Kweekscholen moeten in nieuwe kaders denken LONDEN.f.99.- 4 LONDEN f.144.- Een woord voor vandaag Kanttekening Vergadering Vereniging van Leraren: Ds. T. Wakkei chr- middelbare landbouwschool ziet af van emigratie Prof. Kamphuis verantwoording Minder geld voor werelddiakonaat Gezichtsverlies voor VS onvermijdelijk DINSDAG 7 FEBRUABI1967 Wil men een schilderij goed hegrijpen dan moet men eerst zich afvragen wat de schilder centraal gesteld heeft in zijn compositie. Vandaar uit ziet men hoe in een goed schilderij alles aan dat centrale onderwerp bijdraagt. Datzelfde geldt voor een bijbelverhaal. Maar soms staat er niet één ding, of één woord centraal maar twee. Dat is het geval in Johannes 3. Tegenover het „Wij wetenvan Nicodemus, stelt Christus „een ieder die gelooft". Wat achten wij hoger, weten of geloven? De meeste mensen zullen zeggen: „Weten". Geloof is niet zeker zijn. Als wij op de middelbare school aarzelend een antwoord gaven en zeiden: „Ik geloof datantwoordde een leraar altijd wat boos: „Wat is het nu, weten of geloven?" En als je dan nog zei: „Ik geloofzei hij: „dan weet ik het wel, je kent je les niet." Die gedachte zit er bij ieder in. We hebben liever te maken met mensen die „weten" dan die „geloven". We houden niet van onzekerheid. Christus draait de zaak hier helemaal om. Als het gaat om de ontmoeting met God, geeft Hij verre de voorkeur aan geloven. We kunnen hooguit „weten" dat God heeft gesproken of weten wat Hij heeft gezegd, maar we geloven wat Hij zegt, het Woord, dat Hij spreekt. Geloven brengt God in de tegen woordige tijd. Weten laat Hem in de voltooide tijd. We lezen vandaag: Johannes 11 45-57. UTRECHT Gisteren is op de gemene vergadering van de Vereniging van leraren aan pro- testante-christelijke kweekscholen (Van een onzer verslaggeefsters) de balans opgemaakt met be trekking tot de overgangswet voortgezet onderwijs. Het was nog al een technische aangelegenheid daar in de aula van riante nieuwe Jan van Nas- saukweekschool. Maar een deel van de mist, waarin de toekomst van de kweekscholen is verhuld door de mammoetwet, die 1 augustus 1968 in werking treedt, trok op. „In een wirwar van feiten moeten e trachten de hoofdlijnen aan te hou den," zei de voorzitter drs. Th. D. Jansen. „Opnieuw zal worden gevraagd de soepelheid op te brengen om te den- Verkiezingen 1VOG ruim een week scheidt ons van de verkiezingen die volgen de week woensdag worden gehou den. Het heeft de afgelopen tijd niet aan politieke activiteit ontbroken en ook de komende dagen zullen we daarvan nog veel ervaren. Maar dan Is dan toch de beurt aan ons, bur gers van dit goede land. De weken, aan de verkiezingen voorafgaande, plegen een opleving van de politieke belangstelling te laten zien. Zo was en is het ook dit maal. Dat ligt voor de hand. We zouden niet willen, dat bij ons de politieke werkzaamheid steeds van gelijke hevigheid was als bij de nadering van verkiezingen het ge val is. Aan de andere kant kan het welzijn van een land zeker heel wat blijvende belangstelling van de bur gerij voor 's lands zaken best ge bruiken. We hechten immers aan een demo cratisch bestel, zoals we dat ten onzent kennen. We mogen op onder delen daarvan dan wel onze kritiek hebben, maar alleen al de soms al te graag aangegrepen mogelijkheid om kritiek te oefenen bewijst, hoe onze democratie in ruime mate de openheid vertoont die we waarde ren. TVEMOCRATIE betekent openheid van het staatsbestuur, betekent kenbaarheid van het overheidsbe leid, betekent ook de mogelijkheid om vanuit de natie daarop wezen lijke invloed uit te oefenen. We zeggen niets teveel, wanneer we staande honden dat een democratie de beste kansen biedt tot ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid, kansen voor het menszijn zelf dus. Hoe schamel steekt de dictatuur daartegen af... Nu Is ook de democratie nimmer een vast gegeven. Zij moet door ons worden verwerkelijkt en in stand gehouden. Doen we dat niet, dan verdwijnt ze. Ze moet het van onze verwezenlijking hebben. Ook in dit opzicht krijgen we de democratie die we verdienen en die we verwer ven. Daarom moet ons staatsbestel het ook in zo ruime mate hebben van ons verantwoordelijkheidsbesef. De mocratie vraagt om verantwoorde lijke burgers, die van hun vrijheid een verantwoordelijk gebruik weten te maken. TN het bijzonder spreekt dat bij de verkiezingen. Deze nemen in een democratie een bij uitstek wezen lijke plaats in en vervullen daarin een bij uitstek wezenlijke functie. Waarop komen zij neer? Hierop dat de regeerders en de vertegen- Ookvoorü: n VOOR DE VROUW VAN NU! HET WEEKBLAD VOOR DE VROUW VAN NU Havo-afdelingen niet afstoten woordigers van de natie hun zetels ter beschikking stellen als regel periodiek, en ditmaal zelfs na een speciale ontbinding van de Kamer. Het lijkt niet veel wat dan van wordt gevraagd, die eenvondige daad van de gang naar het stem- buerau en dat invullen van dat ene hokje uit die grote hoeveelheid namen. In feite echter is het de trotse gang van de trotse burger, die een beoordeling gaat geven, een oordeel, ja, zo men wil, een vèr- oordeling, en die ook zijn nadruk kelijke wens kenbaar maakt met betrekking tot het regeringsbeleid van de komende jaren. Men denke daarover toch niet ge ring. Zeker, dit oordeel wordt slechts nu en dan gevraagd, anders dan in een land als Zwitserland waar men het recht van referendum nog kent. maar daar heeft dat recht door de veelvuldigheid van zijn toepassing niet aan waarde gewonnen. Men kan dan ook stollen: juist de omstandig heid dat het oordeel slechts nu dan wordt gevraagd, rechtvaardigt een te overwogener gebruik van dit belangrijke burgerrecht. FR werd en wordt ln deze weken op ons allen van vele kanten weer een klemmend beroep gedaan. Men blijkt ons te kunnen vinden en men vleit ons. Politici en partijen tonen zich onze betekenis en onze invloed bewust. We staan in deze weken als staatsburger hoog geno teerd. Terecht, mag worden gezegd. Nu komt het erop aan, nuchter te zijn, zich niet te laten imponeren door goedkope beloften, zich ook niet te laten opzwepen tot goedkoop on behagen, het uitbrengen van de stem ook niet te doen geschieden als ware het een grapje, maar te trachten zich een weloverwogen overtuiging eigen te maken die dan als vanzelf tot een bepaalde stern- bepaling leidt. Dat is voor een volk als het onze ook weer geen ongewone bezigheid. Het ligt ons wel, naar de diepte af te steken, te vragen naar de zin der dingen, en ook deze schijnbaar een voudige handeling van het uitbren gen van onze stem te verrichten vanuit een levensovertuiging waarin we graag óók de politiek zien opge nomen. Dit nu lijkt ons ook de juiste, de in feite enig verantwoorde benadering van de plicht waartoe wij straks weer als staatsburger worden ge roepen. Wat hier zoal mee te maken heeft, achten we van voldoende be lang om er in deze dagen die aan de verkiezingen voorafgaan in en kele beschouwingen op deze plaats nog wat méér van te gaan zeggen. Ds. L. J. Allaart overleden (Van een onzer medewerkers) BAARN In de ouderdom van tach tig jaar is zondag overleden ds. L. J. Allaart, emeritus-predikant in de Gereformeerde Kerken. De begrafenis is vrijdagmiddag te Baarn na een rouwdienst in Het Brandpunt (achter de gereformeerde kerk aan de Oude Utrechtseweg), die om twaalf uur begint. Laurens Jan Allaart is 3 juni 1886 geboren. Op 14 januari 1923 werd hy bevestigd tot predikant te Rozenburg. Drie jaar later nam hij het beroep naar Hillegersberg-Terbregge aan. Daar werd hy in 1938 losgemaakt we gens voortdurende interne spanningen. In 1964 kwam alsnog een verzoening tot stand en werden hem de rechten van een emeritus toegekend. ken in nieuwe kaders. Er zijn gunstige factoren, maar ook niet te onderschei den gevaren. Toch mag dankbaarheid overheersen." Ongedeeld Behandeld werden de ongedeelde driejarige opleiding, de havo-afdelln- aan kweekscholen, de havo-be voegdheden van leraren en de mogelijk heid om de drie toekomstige examens met een te verminderen. Zowel drs. Jansen als het Tweede Ka merlid de heer J. A. van Bennekom vertolkten de teleurstelling van de kweekschool organisaties, dat in de overgangswet de ongedeelde driejarige opleiding niet is opgenomen. Gunstig is echter dat de motie tot prioriteit una niem werd gesteund, terwijl ook staats secretaris Grosheide deze oplei dingsvorm gewenst acht. De ongedeelde driejarige opleiding wil zeggen, dat wat nu nog worden genoemd de onderwijsacte en de volle dige bevoegdheid tot een acte wordt samengesmolten. Dus in oude termen: onderwijsacte en hoofdacte moeten een acte worden. Experiment „De havo-afdelingen aan kweekschool (voor wat nu eerste en tweede klas is - red.) doen vreemd aan," zei drs. Jansen. Zes kweekscho len doen mee aan dit experiment en er zullen er nog drie volgen. Maar hij waarschuwde de havo-afdelingen niet af te stoten, want dan is de weg terug er niet meer. Een verheugende mededeling geldt die leraren, die bij het in werking tre den van de mammoetwet volledig be voegd zijn als kweekschoollcraar: daar na zijn zij ook volledig bevoegd voor het havo-onderwijs. Maar niet alleen dat, want mochten zij de kweekschool verlaten, dan behouden zij deze be voegdheid. Over het vervallen van een examen het volgende. Het zou zo zijn, dat na de havo-top (dat zijn de huidige eerste tweede klas) een examen moet wor den afgelegd, dan na de eerste leer- kring (de huidige derde en vierde klas) een en uiteindelijk na de tweede leerkring (de huidige vijfde klas) nog Het middelste examen is nu niet verplicht. Het is een keuze-moge lijkheid. Dit geeft verlichting, want drie exa mens in vijf leerjaren is wel wat veel. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Bennekom, eertijds directeur van de kweekschool in Middelburg, noemde een aantal verheugende factoren in het kweekschool-onderwijs van vandaag. een toevloed van leerlingen. Het bevoegdheidspercentage van de docen- is de laatste jaren met sprongen gestegen. Wetenschappelijk en didac tisch kunnen de kweekscholen best de dag komen. weck end- per nachtboot Hoek van Holland-Harwich KAMPEN De komende generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). die in april in Amersfoort begint, zal zich kunnen uitspreken over het onderwijs in de kerkgeschiedenis, zoals dat door prof. J. Kamphuis wordt gegeven aan de Theologische Hogeschool. Op verzoek van prof. Kamphuis hebben de curato ren namelijk een brief aan de synode gericht, waarin zij uiteenzetten, hoe prof. Kamphuis zijn onderwijs geeft. Aanleiding voor prof Kamphuis is de „Open Brief", die 25 vooraanstaande vrijgemaakten enkele maanden geleden gericht hebben aan de „Tehuisgemeen te Groningen (de groep rond de afgezette predikant ds A. van de Ziel). In deze brief (wij citeren prof. Kamp- dagen dagelijks van elk N.S.-station per dagboot Hoek van Holland-Harwich KAMPEN De emigratie van de oud-gereformeerde kerk van ds. T Wakker naar Zuid-Afrika gaat naar al le waarschijnlijkheid niet door. De na dere informatie, die ds. Wakkeer heeft gekregen zoals van de Zuidafrikaanse ambassade en van de christelijke gratiecentrale, was van dien aard, dat de 150 zielen tellende gemeente wel van het plan zal afzien. De grote moeilijkheid is, dat Zuid-Af rika geen behoefte heeft aan on geschoolden, maar aan vakbekwame lie den op enkele specifieke terreinen. Daarvan zou de gemeente van ds. Wak ker er maar enkelen kunnen leveren. geopend (Van onze onderwijsredactie) HARDENBERG Minister Biesheu vel heeft gisteren in Hardenberg een christelijke middelbare landbouwschool geopend. Hoofddorp en Hardenberg zijn de eerste gemeente in ons land die een dergelijke onderwijsinstelling heb ben. De stichting is een gevolg van het beleid aan de landbouwonderwijs mo gelijkheden te bieden die gelijkwaar dig zijn aan de andere onderwijsvoor zieningen in ons land. Zoals bekend heeft ook de burge meester van IJsselmuiden (waar het grootste deel van de gemeenteleden woont) ds. Wakker en zijn volgelingen gewaarschuwd voor ondoordachte emi gratie. Vrijmaking was een reformatie (Van o e kerkrcdactie) Advertentiecampagne tegen Belijdenis '67 Deze week: extra bijlage met een schat aan borduur-, haak- en breimodellen en bovendien een grote gebrei de garderobe voor tiener poppen. Verrukkelijk veel foto's en (als steeds in Prin ses) steekhoudende be schrijvingen! cadeau Nieuwe abon nees kiezen uit 2 welkomstge schenken, waarde f 5.-, t.w.Prinses Margriet Fo toalbum of 2 TV Kookboek jes. Neem ook een abonnement op Prinses Opgaven per briefkaartbrief of telefonisch aan Prinses - Wageningen. Tel.: 08370-6222 Eerste tellingen tonen aan huis) wordt „de aanvaarding van de vrijmaking als een genadig werk van Christus in de vergadering van Zijn Kerken in Nederland getypeerd als een religieus zeer gevaarlijke dwaling, een ideologie, die zou staan tegenover het geloof en het gelovig vertrouwen op de Here Jezus Christus" Prof. Kamphuis heeft de curatoren gevraagd mee te delen, hoe in principie el opzicht het onderwijs in de kerk geschiedenis over de negentiende en de twintigste eeuw wordt gegeven, name lijk dat de Vrijmaking, evenals Afschei ding en Doleantie, een reformatie was. Het verslag van de laatste curatoren- vergadering meldt: „Deputaten-curato- ren nemen met instemming en dank baarheid kennis van de mededeling van prof. J. Kamphuis, dat hij zo het onderwijs in de Nederlandse Kerk geschiedenis geeft en besluiten aan zijn verzoek te voldoen." (Van onze kerkredactie) UTRECHT Als de eerste tel lingen werkelijk maatgevend zyn, zal het werelddiakonaat dit jaar minder ontvangen dan het vorig jaar. Wel wordt gehoopt dat de opbrengsten boven het jaar 1965 zullen blyven. Vooral in grotere plaatsen is de opbrengst belang rijk lager. Er zyn echter nog wei nig bedragen binnen. Gisteren beschikte de stichting Oecume nische Hulp over de uitslagen van de collecte in tien hervormde gemeen ten, vijf grote en vijf kleine. De op brengst in deze gemeenten lag onge veer tien procent onder die van vorig jaar. Het opvallende was dat de grote ge meenten belangrijk minder gaven dan vorig jaar, terwijl de op brengsten in de kleinere gemeenten ongeveer gelijk bleef. Ook bij de Gereformeerde Kerken zien we een dergelijke ontwikkeling! Daar waren de opbrengsten bekend van een dertigtal kerken. Samen brachten zij in 1966 102.299 gulden op. Gisteren kwamen men bij de tel ling maar tot een totaal van 64.879 gulden. In 1965 bedroeg de collecte in deze kerken 49.299 gulden. Een tegenstrijdige ontwikkeling geeft de opbrengst per giro te zien. Eén dag na de collecte kwam in 1066 37.126 gulden binnen, maar het Alge meen Diakonaal Bureau ontving gisteren 48.150 gulden. Toch maakt de vermeerderde girc brengst de verminderde collecteop brengst van deze eerste telling niet ongedaan. Zelfs gecombineerd geven de beide opbrengsten bij de gerefor meerden nog een vermindering te zien van bijna twintig procent. Gratis busdienst van en naar studentensehip (Va e onderwiisredactie) Kardinaal Alfrink (rechts) kreeg gisteren van de Joodse auteur Pinchas E. Lapide (links) een exemplaar van zijn boek „De laatste drie pausen en de joden". Het wil een verweer zijn tegen de aanklacht in het toneelstuk De Plaatsbekleder van Hochhuth dat paus Pius XII faalde in zijn spreken voor de joden. Lapide meent dat deze paus een bos in Israël verdiend heeft voor de joden die hij heeft ge red. In het boek wordt de Rooms- Katholieke Kerk in ons land in het bijzonder geprezen voor de wijze waarop zij de joden heeft verdedigd. (Van o e kerkrcdactie) NEW YORK Opnieuw is in de Verenigde Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten sterk verzet gerezen tegen de nieuwe belijdenis van deze kerk, de „Belijdenis 1967". Een groep kapitaalkrachtige „leken" is een adver tentiecampagne in meer dan honderd kranten begonnen, ais een laatste po- ging om te voorkomen, dat de synode, die in mei bijeenkomt, deze belijdenis definitief zal aanvaarden. Het voornaamste bezwaar van het Presbyterian Lay Committee is. dat de nieuwe belijdenis in haar poging, de belijdenis-positie van de kerk in over eenstemming te brengen met de tegen woordige tijd, grondwaarheden van het geloof ondermijnt. Zij mist volgens hen de klaarheid van de Westminster Con fessie. Speciaal het Schriftgezag wordt vol gens de verontruste leken ondermijnd, doordat de Belijdenis 1967 zegt, dat de bijbelschrijvers beïnvloed waren door de plaatsen en de tijden, waarin zij gewerkt hebben. Wereldlijk Ook zijn zij het niet eens met de opvatting in de belijdenis dat de kerk zich moet uitspreken over „wereldlijke zaken" als de strijd om de burgerrech ten en de overwinning van sociale wan toestanden. In de advertentie wordt gezegd dat er vorig jaar, toen de belijdenis in - eerste lezing door de synode werd goed gekeurd, op de synode weinig gelegen heid was voor effectieve oppositie, kri tiek of zorgvuldige overweging. Het lekencomité, dat drieduizend man sterk is, heeft een eigen kantoor geopend in New York. AMSTERDAM Met een gisteren in gestelde busdienst tussen het haven gebied en de binnenstad van Amster dam hoopt de Stichting voor studen tenhuisvesting te bereiken dat het verloop in de verhuur van hutten op het studentenschip Caledonia to staan gebracht wordt. Ofschoon wegens de nog steeds heersen de kamernood veel belangstelling voor een kamer op het zeeschip bestond, liep het aantal bezette hut ten de laatste tijd regelmatig terug. Thans staan meer dar vijftig hutten, waarvoor de student inclusief licht en verwarming ƒ84 per maand moet betalen, leeg. De algemene klacht is namelijk dat het schip te ver van de binnenstad ligt en dat er geen enkele verbinding was. Een tocht per fiets naar het cen trum kost drie kwartier. Bij aankoop van het schip had het bestuur van de Stichting voor studen tenhuisvesting zich niet voldoende ge realiseerd dat het vinden van een geschikte ligplaats op onoverkome lijke bezwaren zou stuiten. De busdienst die nu (gratis) tot stand is gekomen, helpt maar ten' dele, daar er des morgens en des middags slechts twee bussen rijden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Driesum: M. Bergsma te Nieuw-Beijerland; te Beilen (vac. H. Nijeboer): R. Pomp te Zwartemeer; te Farmsum: W. Leegsma te Zuidwolde (Dr.); te IJmuiden (vac. H. v. Niel toez.): C Bezemer te Hattem; te Eiber gen (vac. H. Gordeau toez.): A. M. Kalk- man te Oosterhout, c.a. (Gld.); te Ber- kel-Rodenrijs (toez.): G. J. v. d. Bogerd te Gouda. Aangenomen naar Harkstede-Scharmer: kand. J. C Eman te Den Haag; naar Wieringermeer (toez.): Th. de Haart te Kuinre; het beroep van de provinciale kerkverg. Zuid-Holland (dir. stichting voor kerkel. sociale arbeid te Rotter- dam): S. P de Roos, em. pred. te Rotter dam. Bedankt voor Bodegraven (vac. A. den Hartogh): B. A. v. Donkersgoed te Sint Philipsland; voor Hoornsterzwaag (Fr.): i G. G S. v. Hoogstraten te Hoogezand; voor Enkhuizen (vac. A. M. Arntzeni- I us): G H. Plantiga te Tzummarum; voor Renkum: Ph. J. Stoutjesdijk te Hellen- doorn: voor Slikkerveer (wijkgem. Den Donk)A. Makkenze te Katwijk a.d. Rijn. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-IJsselmonde (vac. P v. d Spek): D. Bouwknegt te Den Haag-Moerwijk; te Rotterdam-Lom- bardijen: G. de Ruiter te Sydney (Aus tralië); te Lioessens en te Hallum: J. Jurjens te Vries (Dr.); te Alphen a.d. Rijn-Noord (vac. W. Tom): G. O. N. Veenhuizen te Emmen-Angelslo (verb.' ber.). Bedankt voor Vollenhove-Sint Jans-' klooster: D. Dijkstra te Een; voor de Noord-Oost Polder (wijkgem. Emmel- oord - vac. A. P. Rasch): J. H. Bokhove te Neede. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Leeuwarden-Huizum (Fr.): G. Smulders te Murmerwoude; te; Tweede Exloërmond-Valthermond en te Winschoten: kand. J. C. Post te Leeuwar-1 CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam: J. P. Versteeg te Wormerveer en C v. Weele te Huizen (N.H.). Beroepen te Naarden: M. Baan te Zeist: te Zaandam: D. Biesma jr. te Aalsmeer; te Opperdoes: kand. A. Broersma te Leeuwarden. VRIJ EVANG. GEM. Beroepen te Enschede: W. de Goede te Nijverdal. MARGARET UIT ZIEKENHUIS LONDEN Prinses Margaret, de 36-jarige zus'cer van koningin Elizabeth van Engeland, heeft gisteren het Lon-j dense ziekenhuis verlaten, waar zij vier dagen geleden voor onderzoek was opgenomen. In de loop van de week zal zij haar normale activiteiten hervatten. In de tien dagen die de caravanten toonstelling in Amsterdam is geweest, hebben meer dan 62.000 mensen deze expositie bezocht. Dat is vierduizend meer dan vorig jaar. Prof. Verkuyl over Vietnam (Van een onzer medewerkers) RIJSWIJK Vietnam heeft een interaziatische oplossing nodig. Deze zal gepaard gaan met ge zichtsverlies voor de Amerikanen maar daarmee is de zaak gediend. Dit stelde prof. dr. J Verkuyl tijdens een weckend op „Overvoorde", waar jongeren uit verschillende kerken zich met de kwcstie-Vietnarr bezig hielden Hij noemde Frankrijk, Denemarken Ierland en Rusland onder de landen, die het meest in aanmerking komen bU het zoeken naar een 'nteraziatische op lossing. Bij het inschakelen van de Azia tische diplomatie moeten eerst de bom bardementen worden stopgezet. Oi Thant moet dan pogen een wa penstilstand tot stand te brengen Tenslotte zullen Noord- en Zuid-Viet- nam tot een federatie moeten komen. West-Europa zal economische steun moeten geven voor een ontwikkelings project in dit land, waar nu al twin tig jaar onnoemlijk geleden wordt, aldus prof. Verkuyl. Hij zei. dat de rest var de wereld zal moeten leren te leven met China. De keus is slechts coëxistentie of de uit roeiing van een ras. Na een forumgesprek spraken de con ferentiegangers officieel uit, in overgro te meerderheid van mening te zijn, dat Prof. dr. J. Verkuyl het steunen van de Vietnamese oorlof voor christenen onaanvaardbaar is. Zij willen, dat de kerken deze opattinf bespreken met de christelijke volksver tegenwoordigers. Een grote minderheid wilde tevens, dat dc kerken over dez< kwestie een uitspraak doen. Het weekend werd georganiseer* door de Nederlandse lutherse jeugd bond in samenwerking met de oecume nische jeugdraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2