INDONESIË GEEFT FABRIEKEN TERUG Josje tegen S.: wrok de buurt Beheer Unilever overgedragen Twee weken te koop, maar niet algemeen Zuid-Afrika boos op V.S. Wil Noord-Vietnam werkelijk praten? Wat VS doen in Vietnam geschiedt in onze naam Steecis dreigender taal van Moskou en Peking 5 MAANDAG H FEBRUARI 1967 Teleurgesteld Dat de procedure van de AR-deputa- tenvergadering het karakter van een godsdienstoefening heeft, ouderwets is of niet meer in deze tijd past, daaro ver kan men van mening verschillen. In de toekomst zullen jongeren in de ARP er wel voor zoggen dat de gang van zaken bij dergelijke vergaderin gen een ander karakter zal krijgen, zoals er zovéél verandert in deze tijd en niet in de laatste plaats in de ker- Dat u echter onder de dekmantel van de Haagse Post meent eraan te moeten medewerken de AR-deputaten- vergadering tot een bespottelijke ver toning te maken heeft mij en ik dacht velen met mij teleurgesteld en verontwaardigd. U laat in uw christelijk dagblad een medewerker van de HP zeer uitvoerig aan het woord (art. zaterdag 21 januari. „An ti's en hun hoogtijdag"), een man, die kennelijk is vervuld van haatgevoe lens jegens alles wat christelijk is en in het bijzonder jegens de ARP. Met uw artikel hebt u deze partij geen goede dienst bewezen. Wel hebt u vele anti-christelijken hiermee genoeglijke zaterdagavond bezorgd. Men kan nauwelijks aan de indruk ontkomen dat het geheel veel over eenstemming vertoont met een satire, destijds via de tv uitgezonden, waarte gen zoveel protesten zijn geuit. Het zou aangenaam zijn indien voortaan dergelijke stijlloze artikelen achterwege konden blijven. Adhesiebe tuiging met dit schrijven ontving ik van de heer N. Jol, eveneens te Den Haag. Den Haag B. v. d. Zwan Autokeuring Het recente ongeluk in Schiedam waarvan zeven kinderen het slachtof fer werden, (gevolg van slippende rem men) brengt mij tot de vraag: waarom geen verplichte, bijvoorbeeld -halfjaar lijkse keuring van alle motorvoertui gen? We hebben wél een perfecte ge zondheidszorg, maar in dit opzicht doen we maar raak. Inderdaad houdi de politie enig toezicht, doch alleen via steekproeven en bij verdachte afwijkin- Andere landen kunnen in dit ver band tot voorbeeld worden gesteld. Tij dens mijn verblijf van drie maanden in Canada heb ik met mijn gastheer de halfjaarlijkse keuring van zijn wagen meegemaakt. Een uitvoerige test, waar bij zes monteurs betrokken waren en die een half uur duurde. Kosten enige dollars. Bewijs van goed gedrag: een transparantje op de voorruit waarop ook de datum voor volgende keuring De pojitie kan dus op alle parkeer plaatsen gemakkelijk controleren. Al weer ambtenaren? Neen DEN HAA.G Ter gelegenheid van i blauw: 25 cent. zwart en rood en 75 de internationale postzegeltentoonstel-1 cent. zwart en donkergroen. Als bijzon- ling Amphilex 67 in het RAI-gebouw tedere tekst staat op de zegels vermeld: Amsterdam geeft de PTT van 8 tot en Amphilex 67. Ontwerper is A. Verhoe- Den Haag. met 21 mei een serie van drie bijzondere i frankeerzegels zonder toeslag uit. De verkoop geschiedt uitsluitend bij j afgifte van het toegangsbewijs voor de I tentoonstelling; per toegangsbewijs slechts Voorts zullen de zegels verkrijgbaar I zijn op 228 belangrijkste postkantoren, war voor filatelisten een aantal toe- gangsbewijzen voorhanden is. Tenslotte kunnen de bijzondere zegels worden verkregen door een of meer toe gangsbewijzen te bestellen bij het secre-1 tariaat van Amphilex 67 in Den Haag. De zegels, met reprodukties van 1852 (5 cent). 1864 HO cent) en 1867 <20 cent) uitgegeven zegels met de beelte nis van koning Willem III hebben als waarden en kleur: 20 cent, zwart en Meisje gepakt in Duitsland JOHANNESBURG De Zuidafri kaanse regering en de bevolking is ui terst verontwaardigd over het feit dat Washington de 4.000 bemanningsleden van het Amerikaanse vliegkampschip Franklin D. Roosevelt geen toestem ming had verleend aan wal te gaan uit vrees dat niet-blanke Amerikanen het slachtoffer zouden worden van de apart heidspolitiek. Premier Vorster van Zuid-Afrika ver klaarde dat de Amerikaanse maatregel niet in overeenstemming was met de feiten en daarom volstrekt T^vJAKARTA Indonesië heeft vandaag de fabrieken van Unilever teruggegeven. De be drijven werden in 1962 tijdens de „confrontatiepolitiek1' legen Ma leisië onder Indonesisch beheer gesteld. Djakarta zal Unilever géén schadevergoeding over de afgelopen jaren betalen. Een vertegenwoordiger van Unilever heeft in Djakarta de overeenkomst getekend, waarbij het beheer, weer wordt overge- aan de eigenaar. Binnenkort beginnen besprekingen over de teruggave van zestien andere buitenlandse ondernemingen. o.m. Goodyear. Dunlop. British-American j Tobacco, Union Financière Beige des; Tabacs, Procter and Gamble en de Ne-j derlandse Bata Schoenfabrieken en Hei- neken-brouwerij. De meerderheid van de aandelen van de brouwerij is in belgische handen. Unilever heeft in Indonesië margari ne- en zeepfabrieken en een olieperse- rij in Djakarta, alsook een fabriek voor cosmetische artikelen in Soerabaja. Het concern heeft plannen, de bedrij ven te herstellen, uit te breiden en te moderniseren. He'c zou verder bereid zijn, Indonesiërs in de bedrijfsleiding op te nemen. Personeel van Unilever-bedrijven in' Indonesië zou hebben geëist de fabrie-j ken terug te geven, opdat nieuwe in- j vesteringen kunnen worden gedaan. Zes schoenmakers hebben in 1925 deze zevenn\ijlslaars gemaakt. In totaal waren zij er 750 uur mee bezig. Het gevaarte is nu een van de trekpleisters van kasteel Mil- denstein in Saksen, waar het Leisniger Muséum is onderge bracht. NEW YORK Is Noord-Viet nam werkelijk bereid te praten met de Amerikaanse regering, als zij de bombardementen stopzet? Deze vraag stond het afgelopen weekeinde centraal na uitlatingen van senator Robert Kennedy, die zaterdag is teruggekeerd van een tiendaags bezoek aan Europa. Het blad Newsweek wist te melden, dat de Franse regering aan Kennedy tij dens zijn gesprekken in Parijs een be richt uit Hanoi heeft doorgegeven. waai> in wordt gezegd dat Hanoi met de VS over een algehele regeling wil praten. Kennedy zou de boodschap hebben ge kregen via een hoge ambtenaar van het Franse ministerie van buitenlandse za ken. van de Noord-Vietnamese vertegen: woordiger in Parijs, Mai Van Bo. Hanoi zou zijn bekende vier eisen zonder ge zichtsverlies kunnen laten vallen. Newsweek meent, dat Washington langs diplomatieke weg, vermoedelijk uit Kairo, een soortgelijke boodschap van de Noordvietnamese regering heeft ontvan- Senator Kennedy zelf heeft zich bij zijn In verstandsverbijstering jongen met hamer gedood (Van een onzer verslaggevers) O OTTERDAM „In een op- Vermiste Michèle ^„emngofmeen vlaag van verstandsverbijstering zegt de politie, heeft donderdagmiddag Josje S. in haar woning aan de (28) terug van de Vietcong Oldegaarde de negenjarige Walter de Wildt gedood. De 32-jarige on getrouwde vrouw, die van onder- saigon De 28-jarige Franse jour- j steuning leefde, heeft dit weekein- j volledige bekentenis afge legd. naliste Michèle Ray is vandaag Zuid-Vietnam aangekomen. Zij j door een Amerikaanse patrouille in eenl baar. Het wijst erop dat de Amerika- grensdorp aangetroffen. Zij was gekleed; Na haar daad stal Josje S. 500 leed kan voorkomen worden en zieken huizen krijgen minder gewonden toege voerd. Voor grote woongebieden' zo een forse remise voldoende zijn, zoals in Vancouver, waar per dag honderden voertuigen gekeurd worden. Tech nische details zijn mij bekend. Schiedam W. Kunst FLENSBURG In de Westdüitse grensstad Flensburg heeft de politie j veel jeen zestienjarig Nederlands meisje op-j gepakt dat sinds 2 januari uit een inter naat in Groningen was verdwenen. Het meisje, waarvan de ouders in Lemmer wonen, was naar Duitsland ge lift, waar zij een tijdje onderdak bij een vriendin had genoten. Later zocht zij zelfstandig een baan als serveerster. Mr. Luns in Oostenrijk in het zwarte camouflagepak van de I een armband in het huis van haar buur- Vietcong-guerrillastrijders. j vrouw. Als motief voor haar gedragin Drie weken geleden verdween Michèle gen schijnt te kunnen worden gesteld met haar witte auto tussen de beide dat de vrouw wilde wraaknemen op haar fronten. Aanvankelijk nam men aan dat onmiddellijke omgeving, die niets zij'was gevangengenomen door de Viet-; haar wilde weten. Dc buurt cong. maar uit brieven bleek later dat1 hoogte gekomen van het niet I zij welbewust de communisten had op-1 stige verleden van Josje S. gezocht om te proberen een filmrepor tage samen te stellen over de Noordviet- van mevrouw De Wildt open te krijgen. Ze nam het spaargeld voor het TV-toe- stel mee en ook een goudkleurige arm band. De vrouw deed het lijkje van Walter in een plastic zak, stopte het in een koffer en zette die in een kast op de gang later op het balkon. Omstreeks 16.30 uur ging zij naar de Schere om bij het taxi bedrijf van de heer Knotsenborg een wagen te vragen. Er was op dat moment geen taxi aanwezig. Weggegooid Onderweg gooide Josje S. de sleutel van het huis van haar buurvrouw aan de Hulsterloo weg. De politie vond de sleutel op de plaats, die de vrouw aan- Toen de vrouw thuis kwam. kreeg zij bezoek. Terwijl dat bezoek er was, kwam de gevraagde taxi. die ze moest wegstu- ren. Zij werkte het bezoek weg en ging 1 op aej tegen 19 uur weer naar de Schere. Josje er gun-1 s. kwam met de taxi terug om de koffer halen. Prof. Rasker licht toe: Prof. dr. A. J. Rasker, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, schrijft ons: Wat een eer, dat u in uw krant aan dacht wijdde aan mijn uittreden uit I de PSP. Ik ben er inderdaad niet uiigegaan omdat ik het met de hoofd- zaak, de buitenlandse politiek van die partij, niet eens ben. Die is inte gendeel nog steeds de enige, waaraan Iik mijn instemming kan geven. AI lezende in uw blad werd ik in deze overtuiging gesterkt. Mag ik dat moti- J Daar stond ten eerste het artikel over J de aankoop van 105 nieuwe tactische J bommenwerpers, voor ruim 600 mil joen gulden. De Nederlandse in dustrie kan er een 200 miljoen aan verdienen, en dat is zeer verheugend I voor de bestrijding van de werk- I loosheid. Merkwaardige herinnering: we verweten het destijds Hitier. dat I hij de werkloosheid met opbouw van bewapeningsindustrie bestreed: dit is dan iets. dat we nu van hem l geleerd hebben; de Ver Staten trou- 5 wens op veel grotere schaal. ERVARING J Vragen we ons nu al wat dat voor machines zijn. dan blijken ze geschikt te zijn om op lage hoogte te opereren en hebben de Amerikanen j er in Vietnam ruime en gunstige er- 3 varing mee opgedaan [j Wat voor ervaringen dat zijn. is j wel bekend: die laagvliegende toestel len worden in het bijzonder ingezet i bij aanvallen op dorpen waar Viet- k cong-eenheden vermoed worden, met U napalm en zg. „koeelbommen": ook j voor het bestrooien van rijstvelden en oogsten met chemicaliën Deze zijn ook wel voor een groot deel schuldig aan de duizend burgers die dagelijks hierbij omkomen onder velen die het onderscheid tussen hun rechter en linker hand nog niet ken nen. benevens veel vee (vergelijk Jo- na 4:11). We krijgen daar nu een militaire at taché; hoe goed, dat hij die ruime en gunstige ervaringen met eigen ogen kan vaststellen en ons verder over dergelijke aanschaffingen kan advise- Elders lees ik in uw blad, dat het vol gens drs. Udink onwaarachtig van de socialisten is. wanneer zij aandringen op vergroting van ontwikkelingshulp zonder aan te wijzen, waar het geld daarvoor vandaan moet komen. Ik weet niet. wat „de socialisten" ervan hebben gezegd, maar het antwoord lijkt me gezien het bovenstaande nog al duidelijk. Een beetje bezuiniging op de aanschaf van die moordwapens zou heel wat geld vrii kunnen ma- Misschien zou de Nederlandse industrie daar wat minder aan verdienen. Maar het zou voor de verhouding van het „christelijke" westen en de „vrije wereld" tot de grote niet-christelijke arme en onvrije mas sa's in Azië en Afrika wellicht meer vrucht afwerpen dan die vernietings-1 apparatuur. ONZE NAAM Want alles, wat daar in Vietnam ge beurt. alles wat het rijkste en mach tigste land van dc wereld een van dc kleinste en armste volkeren aandoet. Minister Luns WENEN Minis ter Luns is gis teren verge zeld van zijn echtgenote in Wenen aange komen om met Oostenrijkse autoriteiten te praten over de associatie van dat land met de EEG. Het is een officieel bezoek dat drie dagen zal duren. Voor zijn vertrek zei rar. Luns op Schiphol dat eventuele associatie van Oostenrijk „een speciaal geval" is, omdat het na-oorlogse vredres- verdrag v Oostenrijk een strikt neutrale rol I werd toebedeeld. Het gevolg is natuurlijk, dat vorm en inhoud van eventuele akkoorden die Oostenrijk met de Euromarkt zou sluiten door de Oostenrijkse regering met extra zorg moeten worden ge- j wogen. Zulke akkoorden hebben politieke in dicaties en daarbij moet Oostenrijk uiteraard vooral rekening houden j met zijn verhouding tot Rusland. Zoals bekend staat Rusland zeer gere serveerd tegenover de EEG en zal een Oostenrijks verdrag kritisch be kijken, aldus de bewindsman. Haar wagen werd wel gevonden. Het voertuig stond onder suikerriet en was verbonden aan een op scherp gestelde granaat. Volgens dorpelingen zou zij door de Vietcong zijn meegevoerd naar het kust- gebergte samen met de twee Vietnamese studenten die haar vergezelden. Van het lot van deze twee laatsten is niets be- Michéle wilde niets vertellen over haar KAAP KENNEDY Ingenieurs op Kaap Kennedy werken aan een nieuw systeem om het gevaar van een plotse ling oplaaiende brand in ruimtecabines te voorkomen. Zij willen bij proefnemingen op de grond en tijdens lanceringen gewone lucht in de cabines pompen. Wanneer het ruimtevaartuig eenmaal in een baan is gekomen zou de cabine met zuivere zuurstof moeten worden gevuld. Volgens deskundigen kan het nieuwe Met behulp van de reclassering kreeg de vrouw anderhalf jaar geleden een flat. Zij voelde zich een vreemde eend in de bijt. In september kwam mevrouw De Wildt, die gescheiden is, daar ook wonen. Aan deze buurvrouw klampte Josje S. zich vast. De vrouwen gingen bij elkaar op visite, mevrouw De Wildt kwam bij Josje S. naar de televisie kijken, de vrouw ving het jongetje nogal eens- op als hij uit de school kwam. Zijn moeder werkte namelijk als hulpverpleegster in een zie kenhuis en was dus vaak de gehele dag afwezig. Langzamerhand verkoelde de verhou ding. Mevrouw De Wildt was achter bij zonderheden uit het leven van Josje S. gekomen. Zij trachtte een einde aan de omgang te maken. Ze zei Josje dat zij niet meer naar de t.v. kwam kijken om dat ze had gespaard en zelf een toestel zou kopen. Walter mocht niet meer bij de buurvrouw naar binnen. tn gang Maar Josje S. haalde het jongetje toch i )g wel eens binnen. Zo ook donderdag- middag. Hoewel de jongen wist dat zijn moeder het niet wilde ging hij ria enige aarzeling mee. Walter speelde I in de gang met het 16 maanden oude zoontje Robbie van ie vrouw. De kin deren speelden paardje en liepen op han en voeten. Ook ie vrouw speelde Op een opmerking van de heer Knot senborg, eigenaar van het taxibedrijf, die de wagen bestuurde, dat de koffer zwaar was, zei zy dat er boeken in zaten. De koffer werd niet in de bagageruimte van de wagen gezet, maar op de achterbank. De vrouw zat ernaast. Ze liet zich naar de Voornsestraat brengen. Op de stoep wachtte Josje S. tot de wagen was verdwenen. Daarna droeg ze de koffer over een afstand van ongeveer 150 meter om die onder de bosjes in het plantsoentje tussen Zuidhoek en de Spul- kade te verbergen. Vervolgens ging ze op bezoek in de Voornsestraat. Na onge veer een uur, zoals was afgesproken, haalde een taxi haar daar weer op. Omstreeks 20.3020.45 kwam Josje S. tliuis. Zij bleef daar tot omstreeks mid dernacht. Inmiddels was mevrouw De Wildt voor haar deur een scène komen aankomst niet (opnieuw) uitgelaten over een Noordvietnamees voorstel. (Zoals gemeld heeft president Johnson zich eind vorige week gedistantieerd van eerdere mededelingen van de senator in deze Overigens heeft de Noordvietnamese vertegenwoordiging in Parijs vanmorgen met nadruk ontkend dat zij het Franse ministerie zou hebben verzocht een boodschap aan Kennedy door te geven. Het ministerie weet zelf ook niets van een dergelijke boodschap, aldus een of ficiële verklaring uit Parijs. Een verklaring van Walt Rostow, een belangrijke adviseur van het Witte Iluis. heeft ook voedsel gegeven aan de geruch ten dat Hanoi bereid zou zyn te praten. „Pogingen achter dc schermen van Wash ington om Noord-Vietnam te polsen over vredesbesprekingen, zijn in een in teressant en delicaat stadium gekomen", zo zei Rostow zaterdag tot een groep studenten. Het ministerie van buitenlandse za ken gaf te kennen, „dat de zaak van de vrede niet zou zijn gediend met verkla ringen over particuliere contacten tus sen de twee partijen". Viervoudige moord in West-Berlijn BERLIJN De Oostenrijkse metselaar Peter Kogl heeft gisteren tegenover de Westberlijnse politie bekend zijn vrouw en drie van hun zes kinderen ver moord te hebben. De man, die jaloers was op zijn vrouw, verklaarde de drie kinderen zaterdag avond bij het naar bed brengen ver moord te hebben. Zijn vrouw doodde hij toen zij zondagmorgen van een feest thuiskwam. Valenlijndag? Zeg het met bloemen „b»iS«icM' eend,"kb.ar hert te, verdacht Josje kennelijk. Maai* haar te. verdacht josje kennelijk. Maar haar buurvrouw deed niet open. Ze werd echter wel bang en toen ze de kans zag. nam ze de vlucht. Op de vlucht Met haar kind op de arm liep Josje S. over de Espelo naar de Zuiderparkweg. Daar gooide ze het geld en de armband onder een bosje. Even later hield ze een automobilist aan (het bleek later een kelner te zijn, die van zijn werk kwam). Op die manier kwam ze bij haar moeder in de Josephstraat in het centrum van de stad. Daar ging Josje S., geheel gekleed, in een stoel zitten. Zo werd 7ij omstreeks zes uur in de ochtend door de politie op gehaald. De armband is inmiddels gevon den, het geld nog niet. De politic heeft dan ook interesse voor alle inlichtingen daaromtrent. Ze vraagt allen, die moge lijk iets weten, contact met haar op te bankbiljetten van 100, ƒ25 i ƒ10. Josje S„ die enige malen veroordeeld is wegens zedenmisdrijven en vermogens delicten en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling op haar strafblad heeft, zal dezer dagen worden voorgeleid. aan tulpen en narcissen. Toen heeft Josje S. haar daad gepleegd. Zij greep een hamer uit een kast in de gang en sloeg er de jongen mee tot hij dood was. Dat moet omstreeks 13 zyn gebeurd. Daarna Is dc vrouw in stoel gaan zitten om te be-leuken wat zij moest doen. Zij vatte het plan op het buitenland te gaan. Geld was er iter niet. Josje S. dacht aan het gespaarde geld ran haar buurvrouw. Ze nam de sleutel van het huis. die om de hals van jongetje hing en ging naar beneden. Met 'een eigen sleutel wist zij het dressoir tenminste nze vrijheden, en economie. Het kan duren, of de volkeren Afrika kunnen gécn n uw venster een persoonlijke noot gebeurt ook i bate van on: niet lang mee van ZAzië ei blank gezicht waarachtige ehistelijkheid spuwen zc uit. En wij weten er veel te weinig van, Toch zijn we er niet vanaf, wanneer wij, eenmaal voor de rechterstoel van de Heer der geschiedenis geroe pen, zullen zeggen- Wir haben nicht gewusst". Misschien is het dan toch maargoed, dat die militaire at taché er hèen gaat. Misschien zal hij daar tot inzicht komen dat een poli tieke bekering het eeste nodige i: zal hij ons de daarvoor nodige infor matie geven. Het zou natuurlijk schadelijk zijn voor onze economie, maar het zou een goe de zaak zijn voor onze waarachtig heid. onze christelijkheid, en voor die vrijheid, die je niet met wapenen kunt veilig stellen, maar die ons door het evangelie wordt gegeven: vrij heid van ons mateloze egoïsme en vrijheid om voor de andere, de lijden de mens eindelijk een broeder of zuster te zijn. j AMSTERDAM Ges r. H. J. Jerissen, Papendrccht. Wal moeizaam heb ik de kleine cijfertjes in mijn agenda verkrab- beld. De porto is weer verhoogd en dat moet geboekstaafd worden. Zuchtend kocht ik de nieuwe voor- raid postzegels, die mijn schrijf- ?er spoedig zal verslin- i de ..Een nieuwe loket glunderend een rij in een moeilijke kleur gf.el-groen. 1 H Delft 1842-1967. las ik. Zaterdag is postdag, of liever brie- venschrijfdag. Eindelijk aan het poslzegels plakken toe keek ik met een schuin oog naar de krant en het eerste wat ik zag: drie nieuwe post- Tering en nering zijn van die lek- lan aan het kcre rijmwoorden. die iedere •erhandigde huisvrouw dagelijks hanteert. Zuinig zijn Misschien is het wel heel ge'edeneerd. maar als de posterijen het r.ou zo ellendig krap zitten, dat de en i >nrt verhoogd moet worden, waar- een veelvoudige waard. Maar de Jan, Piet en Klaas, die wij zijn, hebben daar niks aan- Be halve dan zorg. De plannenmakers van de P.T.T. zitten vast en zéker niet in een of ander verenigingsbestuur waar de kas krap is. Dan immers zouden ze weten, hoe de verhoogde posttarie- ven zo'n vereniging in begrotingsna- righeid brengen. Om dan van de aspecten in het zakenleven maar niet te spreken. Misschien redeneert de P.T.T.„In veen ziet men niet op een turfje en beetje te kort is lastiger dan boel te kort. Met een beetje te Heel bijzondere, want je kunt ze al leen kopen met een toegangsbewijs voor de internationale postzegelten toonstelling Amphilex 1967, die van tot 21 mei in de Amsterdamse altijd goedkoper dan elk ogenblik tarieven verhogen. Gooi ■■Ea&gH ^en nieuwe. En wat een luxe. een serie R A I. wordt gehouden. Over die postzegels heb ik lang en triesi zitten nadenken. Wanneer rk mijn faillissement zou kunnen verwachten. indien ik dus nog een postzegeltje tegenaan." Er is altijd wel een jubileum te drie zegels precies veertien dagen te vinden koop voor een beperkt publiek. Een En ik geef toe: zuinig zijn kan vriendelijk gebaar voor de postzegel- heel vervelend zijn. (Vervolg van pag. 1) Tijdens het tumult verwelkomde premier Tsjoe En-lai met verscheidene andere hoge Chinezen even verderop een Albanese militaire delegatie. Geen toestemming; Toen de Russen eindelijk vliegtuig zaten kreeg de piloot geen toestemming weg te gaan. Pas na zes uur kon het vertreksein worden ge geven. De demonstraties voor de Russische ambassade in Peking duren echter voort. Volgens Prawda hebben rode gardisten donderdag lijm gesmeerd op de zittingen van een Russische wagen, de deurknoppen werden met verf be smeurd. Met deze wagen waren func tionarissen naar het vliegveld gereden om vliegkaartjes te kopen voor de vrouwen en kinderen. Toen zij naar hun auto liepen sloegen leden van de rode garde tegen hun benen. Bij een ander geval werden de Rus sen in het gezicht gespuwd en met lijm gegooid. Protesten In Moskou gaf het Kremlin een ver klaring uit waarin staat dat „de ver draagzaamheid en het geduld van het Russische volk niet onbegrensd zijn" De Sowjetunie zou eventueel tot maatregelen kunnen overgaan om de veiligheid van de Russsische burgers in Peking, gezien de heftige anti-Rus sische betogingen, te verzekeren. In de verklaring eist het Kremlin dat China direct maatregelen neemt. Uit de jongste gebeurtenissen viel dui- Bloedig; gevecht on Jamaica KINGSTON In Kingston, de hoofdstad van Jamaica waar de span ning met het oog op de verkiezingen van 21 februari hoog gestegen is, zijn zaterdagavond aanhangers van de twee grootste politieke partijen met elkaar met gebroken flessen te lijf gegaan. Er vielen vijftig ernstige gewonden en verscheidene lichtgewonden, onder wie vele toevallige voorbijgangers. delijk op te maken dat de Chinese lei ders aansturen op een verdere ver slechtering van de betrekkingen ^et Moskou. Op zijn beurt heeft Rood-China in Moskou geprotesteerd tegen de „mishandelingen" waarvan Chinese di plomaten in Moskou het slachtoffer wa- er dreigend aan toegevoegd. Volgens Peking zijn 70 Russische poli tiemannen het Chinese ambassadeter rein in Moskou binnengedrongen om daar anti-Russische foto's te verwijde ren. Bij deze gelegenheid zouden de Russen er op los hebben geslagen. Zoon van De Ganlle selieepseommandant LORIENT Het moderne Franse oorlogsfregat Suffren, dat in mei 1965 van stapel is gelopen en dit jaar in dienst genomen zal worden, heeft een nieuwe commandant gekregen, kapi tein Philippei-de Gaulle, zoon van de Franse president en 45 jaar oud. De zoon van De Gaulle heeft in juli 1940 dienst genomen bij de vrije Franse ma rine als gewoon matroos. Later door liep hij een officiersopleiding. Maansatelliet gelanceerd KAAP KENNEDY De Amerika nen hebben zaterdagavond met behulp van een Atlas Agena-raket weer een onbemand maanschip, de Luna Orbiter 3 gelanceerd, dat geschikte lan dingsplaatsen moet zien te vinden voor toekomstige maanreizigers. Er zullen fo to's van dichtbij het maanoppervlak worden genomen, voornamelijk van veelbelovende terreinen die door de eerste satellieten zijn gefotografeerd. Als alles goed gaat komt het ruimte vaartuig woensdagavond bij de maan MADRID Van de honderd stu denten die de afgelopen dagen in Ma drid bij de ongeregeldheden zijn gear resteerd. zullen er tien terecht moeten staan. In Valencia zullen drie studen tenleiders voor de rechtbank moeten verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5