HERMAN TEIRLINCK Niet 10.000 bijbels voor maar 20.000 Vlaanderen Een woord voor vandaag Herbouwde Leger des Heils Oud-generaal Orsborn in Engeland overleden Uw probleem is het onze. Uitspraak van Assen niet langer bindend Demonstratie tegen Franco KVP'er hekelt bisschop Toch gesprek artsen en fondsen Ipr^a k w ysr MAANDAG 6 FEBRUARI 1967 Geen tekst in de bijbel is bekender dan Johannes 3 16; geen hoofdstuk bekender dan dat van Nicodemus. Deze geleerde jood spreekt Christus aan met de term: Rabbi, meester, leraar. Maar dit hoofdstuk met zijn klare evangelieverkondiging is tegelijkertijd niet zonder fijnzinnige humor. Als het gesprek eenmaal goed op gang is zegt de Heiland: ..Gij zijt de leraar van Israël." Let op dat lidwoord: de leraar. Niet een geleerde, of een leraar, maar „de leraar", de grote theoloog, de man van naam, de grondlegger van de nieuwe theologische school. Daarom is het woord „rabbi" in dit hoofdstuk in de mond van Nicodemus meer. dan in de mond van een discipel of de door snee jood. Nicodemus gebruikt dit ivoord als een synoniem voor „collega". Hij weet veel, meer dan enige andere leraar in Israël; hij is een theoloog van naam en komt in het duister bij Jezus om eens rustig met Hem over gezamenlijke problemen ie spreken. Juist daarom moet de Heiland zeggen: „...en deze dingen verstaat ge niet?" Daar ligt een verwijt in. Daar zit ook de les in dat theologie zelf niet in staat is om ons tot God te brengen. Met al zijn geleerdheid weet Nicodemus niet wat weder- geboorte is. De centrale boodschap van het evangelie heeft geen plaats in zijn theologie. We lezen vandaag: Johannes 1128-44. (Van onze kerkredactie) BOURNEMOUTH Albert W. Orsborn, de voormalige generaal van het Internationale Leger des Heils is zaterdag overleden. Hjjj is tachtig jaar geworden. Het verhaal gaat dat de beide Het Leger des Heils verliest in veteranen van de Vlaamse lette- hem de man die dit werk in de reni Stijn Streuvels (geb. 1871) en moeilqke naoorlogse jaren weer heeft opgebouwd en opnieuw vaart heeft gegeven. Herman Teirlinck (geb. 1879) erom gewed hebben wie van hen tweeën het langst zou leven. Nu Deze muzikale en dichterlijke gene- Teirlinck gestorven is, blijkt dat raai, die zijn Leger aan meer dan 250 de acht jaar oudere Streuvels het nieuwe liederen hielp, had zijn hart van Teirlinck heeft afgewonnen, verpand aan het open-lucht-werk. Toen hij in 1954 at trad als generaal ging hij Noord-Nederlanders maakt Te nua4l®e arted raKWetken m deze' Vlaamse galgehumor een „at lo- tie piaatsenjKe aroeid. gubere indruk, maar het is begrijpelijk °I^-de^elt.,W?:'1?„ah,'d.,SaZi:^5a, twee zulke oude te.tervrienden zich afvroegen wie van de twee het eerst heengaan. vrienden. Toen hij in 1954 aftrad en hij kort daarvoor nog even in Neder land was, is uitbundig afscheid var hem genomen. Een enorm spandoek GENERAAL ALBERT W. ORSBORN Brieven die oiet zün voorzien vin num en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden san postzegels te worden tngeslo- Vraag: Hierbij zend ik u een vrucht van een pereboom, die al 23 jaar in mijn tuin staat. Jarenlang heb ik goede vruchten geplukt, maar nu zijn de peren als bijgaand. Men ried mij kalk en compost aan, maar ik krijg nog steeds gebarsten vruch ten. Het gewicht van de peren va rieert van 3 tot 5 ons. De kleur is bruin. Wat raadt u mij aan? Antwoord: De boom is sterk aan getast door de pereschurft (venturia pirina). Deze treedt vooral sterk op in vochtige zomers, zoals we de laatste jaren dikwijls gehad hebben, met afwisselend koud en broeierig weer. Een dichte bladstand en slech te groeiomstandigheden werken de ze nog in de hand. Kalk en compost kunnen de groeiomstandigheden wel verbeteren, maar niet de schurft bestrijden. Tegen schurft moet u de boom in het vroege voorjaar en vervolgens tot bijna aan het einde van het groeiseizoen herhaaldelijk bespui ten. De eerste bespuiting moet al voor het uitlopen van de knoppen geschieden, met koper- of kwikmid delen. Daar er zoveel middelen zijn, is het ondoenlijk in deze rubriek een volledig recept te geven. Daar komt nog bij dat de bestrijding in een particuliere tuin moeilijk is in ver band met de giftigheid van de mid delen, met het oog op teelt van groente en bloemen in de omgeving. Vraag eens advies aan de rijks- tuinbouwconsulent voor het volkstuinwezen in of bij uw woon plaats. Deputaten adviseren synode: 99 (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Laat de leer- uitspraak van Assen-1926 niet langer bindend zgn." Dat is het advies, dat de gereformeerde „Assen-deputaten" hebben gege ven aan de komende generale sy node van de Gereformeerde Ker ken. Een van de deputaten, dr. J. Schelhaas te Amsterdam- Noord, kan zich met dit advies niet verenigen en heeft een min derheidsnota ingediend. Gelijk bekend besloo'c de vorige gene rale synode negen deputaten te benoe men „voor advies inzake de leer- uitspraak van de synode van Assen 1926". Hun opdracht was de vraag te beantwoorden, hoe gehandeld moet worden met de destijds in Assen geda- toch wenst hij nadrukkelijk uit 'te spre ken, dat hij, als hij al de vergaderin gen had kunnen bijwonen, zeker tal van amendementen op het meerder heidsrapport zou hebben ingediend Dr. Scheihaas heeft een uitvoerige no ta ingediend, waarin hij pleit voor handhaving zowel van de uitspraak van Assen, als van de binding daaraan voor de predikanten en hoogleraars in de Gereformeerde Kerken. Tekst De omstreden uitspraak van As sen-1926 luidt als volgt: a. dat de boom der kennis, des goeds en des kwaads, de slang en haar spre ken en de boom des levens naar de klaarblijkelijke bedoeling van het Schriftverhaal van Genesis 2 en 3 in eigenlijke of letterlijke zin zijn op te vatten, en dus zintuiglijk waarneem bare werkelijkheden waren; ne leeruitspraak en daarbij (voorzover b. dat derhalve de mening van dr. Geel nodig om deze vraag te beantwoorden) zich meer in het algemeen 'te bezinnen op het karakter van het Schriftgezag. Deze deputaten zijn de VU-hoogle- raars dr. G. C Berkouwer, dr. W. H. Gispen en dr. N. H. Ridderbos (samen- roeper). de Kamper hoogleraars dr. J. L. Koole en dr. A.D.R. Polman en de predikanten drs. K. G. Idema (Wilsum, Duitsland), dr. J. Schelhaas (Amster dam-Noord) en dr. D. van Swigchem (Amsterdam). De grootst mogelijke meerderheid ad viseert de synode ui'c te spreken, dat de uitspraak van Assen „niet langer als een bindende leeruitspraak in de ker ken zal gelden". Bezwaren Prof. Gispen woonde de vergaderin gen maar zeer gedeeltelijk bij. Hij is het eens met de hoofdlijnen van het meerderheidsrapport. Maar al heeft hij er zijn handtekening wel aan gegeven, kerken, als zou men disputabel (aan vechtbaar, red.) kunnen Snellen, of de ze zaken en feiten zintuiglijk waar neembare werkelijkheden waren, zon der met het in art. 4 en 5 der Neder landse Geloofsbelijdenis beleden ge zag der Heilige Schrift in strijd te komen, moet worden afgewezen. Gekozen Os born is in Toronto geboren. Hij volgde in de voetstappen van zijn ou ders en werd Leger des Heils-officier. Hij diende in verschillende landen. Zo was hij chefsecretaris in Nieuw-Zee- land, leraar aan de internationale ka-1 naïe" werk^'niet"wilde* dettenschool, territoriaal bevelhebber psychologische In 1946 is hij gekozen als opvolger van generaal Carpenter om het interna tionale werk te leiden. Een jaar later! trad hij in het huwelijk met Phillis Taylor, de oudste dochter van de toen reeds lang gepensioneerde generaal j Higgings. I De teerling is geworpen, het is Teir linck geworden, de veelzijdige roman- en toneelschrijver, die tot op de hoge leeftijd productief en fris gebleven is. In 1963 verscheen nog een bundel es says: Ode aan mijn Land, werk uit de periode van 1951-1962 (bij Manteau, Brussel (Den Haag). Hoeveel was daaraan niet voorafge gaan, van zijn eerste schetsen en verha len van het Vlaamse land af. Maar al i spoedig bleek dat hij zich op dat regio- astleggen. De Bedrijf van den kwade (1904) trok al dadelijk ande re registers open en in 1909 verscheen de eerste Vlaamse roman van gro testadsleven. Het ivoren aapje. Sierlijkheid Contacten Zijn eerste taak was de contacten met de verschillende landen herstellen. Hij begon aan een wereldreis, die in 1947 onderbroken werd voor een grote evangelisatiecampagne in Londen on der het motto „Strijdend geloof". Daar na vervolgde hij zijn wereldreis en bracht bezoeken aan de landen in het Verre Oosten. Op 68-iarige leeftijd leg de hij zijn werk in 1954 neer om van zijn pensioen te gaan genieten. Hij had toen het Leger 48 jaar als officier ge diend. Het jaar daarvoor had hij een boek uitgegeven dat voor sommigen als zijn meesterwerk geldt: Mijnheer Ser- j janszoon, orator didactcus, spelend in (Van c e onderwi jsredactie) AMSTERDAM Op initiatief van de ASVA is zaterdag in Amsterdam een demonstratieve optocht naar het Spaanse consulaat gehouden, waaraan ongeveer 250 mensen hebben deelgeno men, onder wie honderd Spaanse gastarbeiders, sommigen met vrouw en kinderen. Met de tocht, waarvoor ver gunning was verleend, werd gepro testeerd tegen het optreden van de Spaanse politie tegen studenten en ar- Hij was een dynamische figuur, die zelf ook het Leger opriep om er op uit te gaan. Het verlorene moest gezocht worden. In het bijzonder gaf hij ook leiding aan de opbouw van het sociale werk dat hij als een evangelisatorische mogelijkheid zag om de mensen met het geloof te bereiken. Onder zijn lei ding is een geheel nieuwe arbeid opge- °P„ dr6^P!" Een deputatie heeft een verklaring Tip t -f jeugdcriminaliteit tevoor de consui afgegeven. In de stoet werd een aantal spandoeken meegedra gen,, waaronder met Spaanse tekst. Voor het consulaat werden spreekko ren aangeheven in het Nederlands en het Spaans, waarbij in beide talen „Franco, moordenaar" werd geroepen. Een aan een galg bungelende pop, Franco voorstellend, werd onder toe zicht van de politie verbrand. MOSKOU - Keizer Haille Selassie van Ethiopië wordt op 27 februari in Moskou verwacht voor een staatsbe zoek aan Rusland. Dit is zaterdag offi cieel in Moskou bekendgemaakt. de pruikentijd, „één en al sierlijkheid en gracie, gespeel en gestreel rond het leven; een prachtig en kleurig scherm voor het dieper gevoel" (Marnix Gij- sen). Zeer geprezen is ook de roman in briefvorm De Leemen torens (met Ka- rel van de Woestijne, 1928) en Maria Speermalie (1940), een Brabantse ro man. In het omvangrijke werk Het ge vecht met de engel (1952) heeft Teir linck het landschap en de mensen uit het Zoniënwoud op meesterlijke wijze uitgebeeld. Ook deze roman wordt door bewonderaars als zijn meesterwerk ge zien. T oneel In de jaren na 1920 wist Teirlinck nieuwe theorieën voor het toneel te ver werkelijken o.a. in de stukken De ver traagde film (1922) en De man zonder lijf (1925). De Beatrijslegende moder niseerde hij in Ik dien (1924). Met De vertraagde film noemt men De ekster op de galg (1938) als zijn beste toneel werken. Deze toneelstukken, sohreef J. A Rispens, „wekken de indruk van eei poging tot synthese van het middel eeuwse mysteriespel en het scenisch perspectief van de film." In elk geval was het Teirlincks overtuiging dat het realistische drama zichzelf had leefd. een groot man heeft verloren, wiens levenswerk zich over ruim een halve eeuw uitstrekt. Men Streuvels vormde Teirlinck de enige overlevende van de vermaarde groep, die op het einde van de negentiende eeuw in Vlaanderen de letteren vernieuwde. In 1947 werd hij eredoctor aan de Universiteit van Ajnsterdam. Ook Luik j verleende hem de erebul. In 1950 kreeg hij de Vijfjaar- I lijkse (Belgische) Staatsprijs voor 1 Literatuur voor zijn gezamenlijke oeuvre, waarna hij in 1956 als j j eerste bekroond werd met de Prijs der Nederlandse letteren, j Een groot talent, een omvang-1 rijk oeuvre, een lang leven, veeli eer. En hij stierf. DR. C. RIJNSDORP Beroepingswerk I NED HERV. KERK Beroepen door de provinciale kerkverg. Zuid-Holland (dir. stichting voor kerke lijke sociale arbeid te Rotterdam), S. P. de Roos, em.-pred. te Rotterdam. Beroepbaar kand. J. Gebraad, Tolsteeg plantsoen 42, Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen aan den Ryn (vac. W. Wijma), G. O. N. Veenhuizen te Emmen-Angelslo. Beroepen te Marrum en te Siddeburen, J. Jurgens te Vries; te Schiedam (vac. J. Couvée; 2e beroep). J. C. van Veen te Maarsssen. Aangenomen naar Oostkapelle, L. Hart- holt te Wierum. Beroepbaar kand. G. Burger, Ael- brechtskade 6c, Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) (Vervolg 1 Verklaring Ook il zaten de voornaamste KVP-grootheden onder het gehoor van de heer Gerrits, toch reageerde het KVP-partIJbestuur pas een dag later op de grieven van de Kamerkandidaat. Duidelijk nam het KVP-bestuur hier in afstand van de woorden van mr, Gerriïs. „Wij zijn het met de jongeren- voorzitter eens dat de verklaring van de bisschop (in het pacifistische week blad Radicaal) niet gelukkig was. Maar aan de andere kant betreuren wij het dat mr. Gerrits de suggestie heeft uit gesproken alsof monseigneur Bluvssen deze verklaring zou hebben afgelegd om zijn populari'ieit te vergroten met het oog op de populariteit die zijn voor ganger genoot" Op de verkiezingsbijeenkomst zelf had het Kamerlid mr. Nelissen zich vrijwel geheel aangesloten bij de woor den van de heer Gerrits. „De uitspra ken van bisschop Bluyssen waren over- Kennelijk geschrokken van de reac ties heeft de heer Gerrits gisteravond op een vergadering in Amsterdam weer een deel van zijn kritiek in geslikt. Hij betuigde spijt over zijn op merkingen. „Dit derl van mijn rede heb ik pas op het laatste moment inge voerd. Dat is dan ook te haastig ge beurd". zo zei hij. De heer Gerrits voegde hieraan toe. dat hij de laats'ce dagen was benaderd door mensen, die meenden dat de uitspraken van monseigneur Bluyssen de verwarring op het gebied van geloof en politiek alleen maar hadden ver groot. „Ik heb mijn woorden van zater dag echt anders bedoeld dan ze zijn weergegeven. Een bisschop behoort zich echter niet op het politieke 'terrein te begeven", zo sloot mr. Gerrits (voor lopig?) dit incident. Weekend Belgische bodig ,n onnodig. Zij'geven juist in de, KVIIII <K'I SC llf' Zf n<li 11" verkiezingstijd aanleiding tot misbruik. «IlgCIlBl lie £CII(IIUp (Van e verslaggevers) Romanticus Er is geklaagd over een teveel aan woordkunst in Teirlincks werk. Karei Jonckheere rekent Teirlinck tot de klas sieke romantici. Hij zegt: „In geen en kele Vlaamse roman (dan in Het ge vecht met de engel C.R.) treft men meer driftlawines aan; driften van de eeuwen tegenover eikaar, van de grond bezitters tegenover de laten, van de na tuur tegenover de beschaving, van de vaders tegenover de kinderen, van de kinderen onderling, van de oer-tempe- ramenten tegenover de burgerij. Geen enkele van de opgezweepte ge- moederen reageert zich af in het lucht ledige, waar zoveel moderne romans spelen; spelen met de lezer. Typisch veel van wat in Teirlincks roman voor valt, geschiedt des avonds of bij naohte en voegt aldus een dosis zeer oud mysterie aan feiten en atmosfeer toe.' Jonckheere spreekt van Teirlincks ro mantische stijl, een woordenschat vol archaïsmen en beschaafde dialectwoor den, de meesterlijke heerschappij ovei een zwierige stijl, die aan de gugakun- de van weidse toondichters herinnert. Rijksuniversiteit nood klaagt Utrechtse rijksuniversiteit hebben in een uitvoerige nota aan de raad van ministers aandacht gevraagd voor de grote financiële moeilijkheden waar mee de universiteit worstelt. De nota is opgesteld om de regering behulpzaam te zijn bij het vaststellen van de prioriteiten van het regeringsbe leid. Curatoren zeggen dat zij begrip heb ben voor de grote problemen van de regering, maar dat toch aan het we tenschappelijk onderwijs die urgentie wordt toegekend die noodzakelijk is. Zij zijn met name bezorgd óver de verlaging van het groeipercentage voor de jaarlijkse bijdragen aan acade mische ziekenhuizen van tien tot vijf. ROTTERDAM De Belgische Evan gelische Zending heeft zaterdag en zon dag voor de zesde maal een trainings- en voorlichtingsweekend gehouden in verband met de kruistochten 1967, dit maal in het conferentie-oord „De Tem pel" te Rotterdam- Overschie. De onge veer 160 deelnemers verzorgden zater- dgavond de koorzang bij de over dracht van de Nederlandse bijbels in de Sint Laurenskerk. Het thema van de conferentie was „De kracht van Gods Woord". Sprekers waren de heer A. Ramaker, evangelist te Rotterdam en ds. P. Servaas. predi kant bij de Belgische Evangelische Zen ding te Turnhout. De conferentie stond onder leiding van ds. J. Gravendeel, predikant in algemene dienst bij' de B.E.Z. Het volgende trainingsweekend wordt op 11 en 12 maart a.s. gehouden in het christelijk conferentie- oord „IJs- selstein" te Hattem. Men kan zich tot 1 maart laten inschrijven bij ds. J. Gra vendeel, Piasstraat 45, Meise, (bij Brus sel), België. De deelnemersprijs be draagt 13,50 of Bfr. 185. ROTTERDAM Niet tiendui zend, maar ruim twintigduizend bijbelsdat is het (nog slechts voorlopige) resultaat van de actie „Tienduizend bijbels voor Vlaan deren". die zaterdagavond met een indrukwekkende dienst in de Grote of St. Laurenskerk werd afgesloten. „God heeft meer dan het dub bele gegeven van wat wij hebben gevraagd", zo constateerde ds J. Gravendeel, coördinator van de Vlaamse kruistochten der Belgi sche Evangelische Zending, in een bezielende toespraak. Hij hoopte dat dit werk, dat dwars door olie Nederlandse kerkmuren heen een grote weerklank ervoer, tot een lawine zal worden die zowel Bel gië als Nederland voor het Evan gelie in vlam zal zetten. Namens de velen die hun bijbels afstonden droeg ds. C. A. Kore- vaar, hervormd predikant te Rot terdam, met een Nederlandse én een Franse bijbel de grote oogst symbolisch over aan dr. Homer Payne, directeur van de Belgische Evangelische Zending. Hij sprak naar aanleiding van Psalm 119 105 („Uw Woord is mij een lamp voor mijn voet") en beschouwde de twintigduizend bijbels als een ereschuld, omdat Nederland aan België de reforma tie heeft tè danken: de eerste Ne derlandse martelaren werden in Brussel verbrand en de Neder landse Geloofsbelijdenis is de Con- fessio Belgica van Guido de Brés. „Wij zijn beschaamd dat u er ons om hebt moeten vragen en wij geven ze u met neergeslagen ogen". Dr. Payne aanvaardde de bij bels met een korte toespraak in de Franse taal. De heer C. van het Kaar, voorzitter van het Ne derlandse comité voor de B.E.Z. trad op als vertaler. Bijzonder treffend wat het lied „Geef mij Uw kracht om door te gaan", dat de alt Greetje Kersber gen zong nadat ds. Gravendeel jiad verteld over de noodzaak van het feitelijke evangelisatie werk. dat van de zomer met de bijbels moet worden verricht. Ongeveer 160 medewerkers a de komende kruistochten traden als koor op en ook het mannen- kwartet gebroeders Spaargaren verleende medewerking. Ds. H. Heule. gereformeerd predikant te Rotterdam, sprak een slotwoord. Hij riep op het werk nu, maar vooral tijdens de zomercampagne met veel gebed te ondersteunen. Op de foto van links naar rechts dr. H. Payne, ds. J. Gravendeel en ds. C. A. Korevaar. (Ongeveer een derde van tot dusver 20.000 bijbels is reeds naar België vervoerdde rest ivordt in de komende weken bij de depothouders afgehaald. Red.) Zelfportret Op 75-jarige leeftijd schreef Teir linck zijn Zelfportret op het Galge maal. uitgegeven in 1955. Dit boek beschrijft „de geschiedenis van Teir lincks gebreken, van zijn hypocrisie, van zijn spel van het bestaan." Teir linck heeft zich in dit werk scherp, niaar tevens met het oog van de kunste naar bekeken. Hij opereert daarin om zo te zeggen zichzelf en gebruikt daarbij niet de ik-vorm of de hij-vorm, maar laat het hoofdpersonage, een bejaarde bankier, zichzelf met gij aanspreken. Weer een gevecht, maar ditmaal in de spiegel, oordeelt Jonckheere. Genoeg om ons eraan te herinneren, dat de Vlaairfte literatuur en cultuur (Van onze sociaal-econ. redactie) UTRECHT De Landelijke Huis artsen Vereniging wil de premie voor de oudedagsvoorziening, die de zieken fondsen bereid zijn te betalen 2,41 per verzekerde per jaar) als onderdeel beschouwen van de 51 pet. extra hono rariumverhoging. Door deze concessie is weer een gesprek met de zieken fondsen mogelijk. Er bestaat kans op een akkoord. De indruk bestaat, dat de huis artsen de verkiezingsdatum van 15 februari en de vorming van een nieuw kabinet liever niet afwachten. De politieke risico's, hieraan voor de artsen verbonden, zouden wel eens groter kunnen zijn dan een kleine concessie op dit moment. Aan een dergelijke concessie hebben zij daarom nu de voorkeur gegeven. Mr. H. Jansen, secretaris van de Zie kenfondsraad speelt op het ogenblik een bemiddelende rol. Hij was van plan van daag een poging te wagen met partijen een afspraak te maken voor een onder- handelingspolitiek nog deze week. De ziekenfondsen willen een overeen komst sluiten voor 1967, maar willen hiermee 1967 niet losmaken van de vol gende drie jaar, waarvoor artsen en rege ring een afspraak maakten .van 51 pet. extra honorariumverhoging. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-West, J. H. Carlier te Kampen. Beroepbaar de kandidaten A. Broers- ma, Singelstraat 18, Leeuwarden; J. Kruis, Zwolseweg 310, Apeldoorn; H. van Mulligen, Julianastraat 27, Zwolle; W. J. Quist, Oósterengweg 142, Hilversum. Mejuffrouw Evers kinderbescherming) overleden EINDHOVEN Mejuffrouw E. H. Evers, bekend door haar werk voor de kinderbescherming en de actie voor de kinderpostzegels, is gisteren op 65-jarige leeftijd in het St.-Josefziekenhuis overleden. Ze was Rotterdamse van origine. In haar jonge jaren, toen ze een verant woordelijke functie op een der grote graankantoren had. zocht ze haar „vrijetijds-besteding" in het sociale vlak. Aan de r.k. jeugdvereniging „De Graal" gaf ze haar belangstelling. Als r gezinsvoogdes trok haar werk zo de aandacht, dat Pro Juventute blij haar in 1933 als ambtenares voor Kinderbescherming te kunnen benoe men. Voor honderden meisjes en gezinnen u is ze in de bres gesprongen. Door haar 1 oecumenische levensinstelling heeft ze, met haar gelovig en inventief opti- e misme gepaard aan een grote reali- D teitszin. velen kunnen helpen. Baa In 1946 verzocht mr. Overwater haariiei de plaatselijke kinderbescherming te Di verwisselen voor een leidende post bijjüei de Nationale Federatie voor Kinder- [an bescherming te 's-Gravenhage. Weinigen waren als zij zozeer be-1 kend met de meest uiteenlopende op- Gi voedingstehuizen van allerlei le-jen] vensbeschouwing in het gehele land. R, Haar taak was veelomvattend, haarLUI! contacten legio, haar vitaliteit was on-L0 geëvenaard. Dit bleef zo toen ze zich in de latere jaren geheel gaf aan de actie»! voor de kinderpostzegels. Mede onder- haar leiding is het steeds groeiend resultaat in 1965 vier en een half miljoen gulden verkregen. Mejuffrouw Evers was ridder in de 1 Orde van Oranje Nassau. Vrouw van Jordan uit gevangenis PARIJS Marie-Frangoise Dior, eghtgenote van de Britse nazieleider Colin Jordan, heeft zaterdag in Parijs gezegd dat zij „vanzelfsprekend" ver oordeeld was voor het verspreiden van nazi-propaganda, „gezien de Joodse overheersing van de Franse justitie". Een dag tevoren was zij uit een ge vangenis ontslagen, waar zij vier maan den had uitgezeten. Haar man werd de vorige maand in Engeland veroordeeld tot anderhalf jaar wegens het versprei den van pamflatten die rassenhaat be vorderden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2