EVENWICHTIGE GROEI ECONOMIE MOGELIJK Garantie voor reizen Drs. Udink: naar ontplooiing van de burger Brandt afkerig van verdrag tegen kernspreiding BANKDISCONTO BELGIË LAGER m POUR UNEfF F®"* OES CALCUL^ [RANTH Oost-Duitsland vreest isolatie vluchten sinds april in Vietnam Jongeren in actie tegen Franco NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 (Vervolg van pag. 1) Niet waterdicht De ANVR geeft toe, dat de maatrege len geen waterdichte garantie vormen. Een bureau, dat niet is aangesloten bij de ANVR, hoeft immers niet mala fide te zijn. Maar wel stelt de vereniging, dat de drama's, die zich tot nu toe hebben voorgedaan, uitsluitend niet bij een vereniging aangesloten bureaus be troffen. Wettelijke bescherming acht de ANVR vrijwel onmogelijk. Men zou een bureau een borgsom kunnen laten storten. Maar waar er in één seizoen meestal vele miljoenen over de balie gaan, zou deze som zo groot moeten zijn, dat niemand die zou kunnen beta len. Ook het verplicht stellen van ver gunningen acht zij weinig zinvol, om dat ook dat in werkelijkheid geen enke le garantie biedt. Zoals bekend, zijn deze vergunnin gen tot nu toe alleen verplicht voor reisbureaus, die busreizen organiseren. Voor de organisatoren en verkopers van vlieg-, trein- en bootreizen geldt deze verplichting niet. België, Frankrijk en Italië zijn op het ogenblik de enige EEG-landen, die in deze branche een vestigingsbesluit wel kennen. Geen drama's De ANVR verwacht dit jaar in de reisbureauwereld geen moeilijkheden zoals vorig jaar met Sunny Tours. ..Meestal kan men die al geruime tijd van tevoren zien aankomen", aldus de ANVR-secretaris mr. A. Borst. Reisbureaus bevestigen dat. De direc teur van een Utrechts reisbureau: „dat het met Sunny Tours fout zou gaan, vermoedden we ruim twee jaar gele den al. Toen we merkten, dat de beta lingen van provisie voor de verhuur van Sunny Toursbungalows uitbleven, hebben we direct alle relaties verbrö- De ANVR beschouwt de invoering van de schilden als een eerste duide lijke stap om het publiek wegwijs te maken in de doolhof, die de reisbureau wereld voor de buitenstaander is. Of die maatregelen zullen worden gevolgd door wettelijke bescherming is voor alsnog een vraag. Het ministerie van economische zaken heeft de zaak nog steeds in studie. De reisbranche is ech ter zo omvangrijk, dat men nog niet eens tot een inventarisatie is gekomen. Prinses Chichibu, schoonzuster van de Japanse keizer, is voor een zevendaags bezoek in Londen. Met haar vriendin, de Engelse prinses Alexandra (links), was zij dezer dagen ere-gaste op een banket, gegeven door de Japanse Society. De dames trokken in haar satijnen toiletten in oosterse en westerse stijl sterk de aandacht. Hereniging na pool-prijs T)URBAN Een prijs van 67.500 gulden uit een Duitse voet balpool heeft de hereniging in Zuid-Afrika mogelijk gemaakt van een Nederlandse familie van emigranten met zeven verwan ten uit Nederland. De heer en mevrouw H. Ouwendijk uit Rot terdam vestigden zich twee jaar geleden in Durban. Toen zij hun land verlieten, beloofde zwager J. Overbeek uit Oudewater, dat hij, als hij ooit een poolprijs won, de reis van de familie van mevrouw Ouwendijk naar Zuid-Afrika zou bekostigen. Zo gezegd, zo gedaan. Toen de heer Overbeek een flinke prijs won kocht hij onmiddellijk zeven vliegbiljetten naar Zuid-Afrika. De heer en mevrouw Ouwen dijk stonden met hun vier kin deren op het vliegveld van Dur ban het gezelschap uit Nederland, onder wie mevrouw H. Laurens uit Rotterdam, de 74-jarige moe der van mevrouw Ouwendijk, op te wachten. ECONOMISCH SCHADELIJK BONN West- Duitsland zal een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet ondertekenen wanneer dit het land economisch zou schaden. Met deze verklaring heeft de Westduit- se minister van buitenlandse za ken, Willy Brandt, gisteren voor het eerst voor het Bonn^de voo™ BRANDT waarden van de Bondsrepubliek voor aansluiting bij het verdrag genoemd. Op vragen van een CSU-afgevaar- digde antwoordde Brandt dat het ge vaar bestaat dat sommige atoommo- gendheden de technische vooruitgang willen monopoliseren. Dat mag niet gebeuren, „want daarvan hangt voor onze toekomst ais een industriestaat alles af", betoogde de minister onder bijval van alle afgevaardigden. Brandt sfaat er op dat in het ver drag een clausule wordt opgenomen die het mogelijk maakt dat weten schappelijke gegevens worden doorge geven aan landen die een vreedzaam gebruik van het atoom willen maken. Garanties Hij zei verder, dat hij contact heeft met een groep andere atoom- vrije landen. Deze landen denken er over zich te verenigen om te zorgen dat rekening wordt gehouden met BRUSSEL Het officiële Belgische bankdisconto is met ingang van van daag verlaagd tot vijf procent. Het stond sinds 2 juni 1966 op 5V« procent. hun belangen bij een eventueel ver drag. Voorts willen zij waarborgen van de atoommogendheden tegen agressie en de verzekering dat deze mogendheden zelf hun kernarsenaal verkleinen. De'Westduitse regering is ten nauw ste bij een dergelijk streven betrok ken, maar zij wacht zich er voor zich als leider van deze groep op te wer pen. Anders zou Bonn de schijn op wekken dat het ambities heeft een vin ger aan de atoomtrekker te willen heb- Man maakt zijn schoonvader 23 mille afhandig UTRECHT De 54-jarige matrij- zenmaker W. de M. uit Utrecht heeft zijn schoonvader een geldkistje met 22.910 afhandig gemaakt. De man heeft bekend nadat hij door de po litie was aangehouden. Ook kwam vast te staan dat hij tien jaar gele den in Sittard een bedrag van 12.000 heeft gestolen. De schoonvader, de 75-jarige heer A. Worst, woonde lange tijd bij de matrijzenmaker in. Vorige week trok hij echter bij zijn kleindochter in. Toen sloeg De M. zijn slag, op het moment dat zijn schoonvader op fa miliebezoek was. DORDRECHT De politie heeft vijf jongelui aangehouden die zij op heterdaad betrapten bij het gebruiken van verdovende middelen. Onder de hasjis-rokers was ook een minderja rig meisje. De politie had al geruime tijd ver denking tegen de voornamelijk mid delbare scholieren, die sinds enkele maanden niet meer op school waren. Een van de aan verdovende midde len verslaafde jongens is al eens in een ziekenhuis verpleegd. Hy had zich achter aan de behandeling onttrokken. DEN HAAG Drs. B. J. Udink verwacht dat de maatregelen van het kabinet-Zjjlstra nog dit jaar vruchten gaan afwer pen. Dan zijn de voorwaarden voor de voortzetting van een evenwichtige groei van de Nederlandse economie geschapen. Dan kunnen wij ons weer wijden aan de structurele verbetering en verandering van onze samenleving. De heer Udink, voorzitter van de De ARP is^bereid onder^de verwaarde protestants-christelijke fractie in de ,J~ if 4 4 Rijnmondraad, schrijft dit in het jongste nummer van Economisch-sta- tistische berichten, dat geheel gewijd is aan de verkiezingen. Vertegenwoor digers van zes politieke partijen geven hierin hun visie. Voor het structuurbeleid zijn er drie belangrijke vraagstukken, die met geld van het Rijk moeten worden opgelost: 1. de grotere bewoonbaarheid en menselijkheid van onze gemeenschap, nodig om een „welvaartsgemeenschap" over te doen gaan in een „welzij ns- gemeenschap"; 2. instandhouding en zo mogelijk vergroting van de vrije ontplooiing van de burger, essentieel element van een levende democratie; 3. versteviging en modernisering van onze economische structuur. In de komende jaren moet volgens de heer Udink (c.h.) de meeste voor rang worden gegeven aan het tegen gaan van de inflatie. De stijging van de overheidsbestedingen zal niet gro ter mogen zijn dan de groei van het nationaal inkomen en ook zal het volk geen verdere lastenverzwaring mogen worden opgelegd. Drs. Goudzwaard Drs. B. Goudzwaard (a.r.) meent dat de bestaande liquiditeiten moeten v den overgeheveld naar die punten onze economie waar de liquiditeitskrapte de meeste gevaren oplevert, met name ook voor de toekomstige werkgelegen heid. Dit is volgens hem ook het doel van de belastingvoorstellen van het ka binet-Zijlstra geweest. Landbouw en pond problemen bij Britse toetreding BRUSSEL Premier Wilson heeft Brussel weer verlaten. Bij zijn vertrek naar de volgende Euro pese hoofdstad stelde Wilson, dat de besprekingen met de Belgische regering en EEG- functionarissen „uiterst bemoedi gend" waren ge- Gebleken is wel, dat veel van wat voor de breuk EEGEngeland in 1963 was bereikt, nog geldig is. Anderzijds hebben be paalde problemen zichzelf opgelost. Maar de landbouw en het pond ster ling spelen nog wel mee. Dr. Mansholt heeft benadrukt, dat in geen geval aan de principes van de landbouwpolitiek kan worden getornd, omdat de ge meenschappelijke landbouwpolitiek Engeland 700 miljoen pond gaat kos ten, afgezien van de prijsverhogingen die in Engeland zullen volgen. Over de positie van het pond merkte Wilson op, dat deze zich zal blijven verbeteren en dat Europa er geen mo netair probleem by krijgt UTRECHT De onderhandelingen over de c.a.o. voor personeel in de siga- renindustrie zijn gisteren voor de derde maal vastgelopen. De werkgevers waren bereid hun aanbod te verhogen tot vier procent per 1 januari en 1M> procent per 1 juli. De werknemers etsten echter meer omdat zij menen dat de loonsverhoging in 1967 uitsluitend is bedoeld als een compensatie van de te verwachten prijs stijging. bepaalde sociale tegemoetkomingen, een verhoging van de druk van de in directe belastingen te aanvaarden, aldus de heer Goudzwaard. Ook mag de over heid het volk extra lasten opleggen om de ontwikkelingsgebieden te helpen. De heer Goudzwaard denkt in dit geval aan een soort belasting op reclame. Drs. W. K. N. Schmelzer <kath. v.) pleit voor een vergroting van de export mogelijkheden. „omdat daarmee de enige houdbare basis wordt gegeven aan de werkgelegenheid". Eerste voorwaarde is de bewaking van het kostenpell. In het komende jaar dient het loonbeleid daar op gericht te zijn. Namens de PvdA schryft dr. C.^e Galan dat de hulp aan ontwikkelingslan den belangrijker is dan de Europese in tegratie. De komende jaren zal moeten blijken of wij werkelijk bereid zyn. in houd te geven aan het begrip internatio nale solidariteit. Dr. De Galan vraagt verplichte publi- katie van jaarverslagen van alle grote ondernemingen. Hieronder vallen ook de inkomens van directeuren en commissa- Na de ontwikkelingshulp volgen bij de PvdA de woningbouw, verkeersvoo ningen en onderwijs. Hoe moet dit betaald worden? Zo hoog mogelijke baten uit de olie- en gaswin ning. progressie in de belastingheffing, verhoging van de belasting in de ver mogenssfeer. meer rechtstreekse betaling voor het publiek van overheidsdiensten en doorberekening van sociale lasten eventueel nog verhoging van de indirecte belastingen. Prof. Witteveen Oud-minister Witteveen (lib.) spreekt van een ..klassieke overinvesterlngs- crisip". De ononderbroken stroom berich ten over bedrijfssluitingen, ontslagen en verkorting van werktijden bewijst in welk een moeilijke situatie het bedrijfs leven is gekomen. De kosten zijn volgens de heer Witte veen te snel gestegen. In de toekomst zal de loonstijging iets bij het buitenland moeten achterblijven en zal de rentabili teit van het bedrijfsleven zich voldoende moeten kunnen herstellen. Dit betekent, dat de reële loonstijging niet meer dan 3,5 procent mag zijn tegen 5 procent in de achter ons liggende periode. Maar dan moeten ook de lastenstijgingen zo veel mogelijk worden beperkt, aldus de heer Witteveen. Oosteuropese ministerconferentie Ongeveer 50.000 leden van de Franse vakbonden hebben giste ren hun looneisen kracht bijge zet door in staking te gaan en te demonstreren. Een delegatie van een fabriek van electronica tij dens de mars door Parijs. MOSKOU Oost - Duitsland vreest isolatie door de toenaderingspo litiek van Bonn tot de Oostblok landen. Partijlei der Ulbricht is verontrust dat meer landen ach ter het IJzeren Gordijn het voor beeld van Roe menië zullen vol gen en diplomatie ke betrekkingen aanknopen met West - Duitsland zonder voorwaarden te stellen. Daar< heeft Ulbricht een oproep gedaan tot het spoedig houden van een bijeenkomst ore de taktiek der Oostblok-landen te coör dineren tegen over West-Duitsland. Dinsdag werd in Moskou van welinge lichte zijde vernomen dat een ministers conferentie over dit onderwerp delijk volgende week maandag in Oost- Berlijn zou worden gehouden. Ook Po len heeft aangedrongen tot het houden van een conferentie. De Roemeense minister van buiten landse zaken, Manescu,1 is nog in d< bondsrepubliek en 1 zal naar de meninj van de zegslieden vertegenwoordigd worden door een plaatsvervanger. ONDERZOEK NAAR DOOD BOERIN GROESBEEK De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de dood van de 33-jarige mevrouw Annie F.-D. Zes tien dagen geleden viel zij uit een ven ster op de eerste etage van haar boer derij, die even buiten het dorp staat. Maandag overleed zij in een Nijmeegs ziekenhuis. Dr. J. Zeldenrust stelde als doodsoorzaak vast: trombose en long- embolie, complicaties als gevolg van rugwervelbreuken. Haar man, die tot nu toe twee keer heeft geweigerd, naar het politiebu reau te komen, is vandaag na de be grafenis verhoord. Het is een publiek geheim, dat de verhouding tussen man en vrouw slecht was. De vrouw kon het slecht vinden met de familie van haar man bij wie het echtpaar inwoonde. De po litie heeft enkele malen moeten ingrij pen, toen er onenigheid op de boerde rij was. Toen de vrouw enige tijd geleden in het ziekenhuis lag, kwam haar man haar niet opzoeken De Griekse organisatie voor vreemdelingenverkeer is als een be zig bijtje honing aan het garen uit de reislust van de moderne mens. Griekenland eens het zwerversoord van de enkeling, die barre wegen, kleine stulpjes en eenvoudige maal tijden der dorpelingen mét de over rompelende gastvrijheid van de be volking als een weldaad onderging, is nu een vakantieoord voor toe risten van allerlei slag De luxe hotels spiegelen zich in het blauwe water, de campings rij en de caravans in keurige slagorde en voor smalle beurzen is ook wel een logeerplek te vinden. Geen bevolkingsgroep van hy per-intellectueel tot romantische glo betrotter of er is wel een folder voor gemaakt, die van de heerlijkhe den onder de Griekse zon vertelt. Logisch dat ook de studenten be werkt zijn. En met succes. In 1966 trokken 25.000 studenten in groepsverband naar het land van Homerus en Zeus. In 1967 wordt een verdubbeling van dit aantal ver- De meestcn kwamen in het afgelo pen jaar uit Zweden, dan volgden de Fransen en daarna pas de Denen en de Engelsen. Nederlanders wor den niet apart genoemd in het be richt, dat ik hierover ontving. Maar wat ik het mooiste van deze berichtgeving vind komt nog. Het is keurig bijgehouden hoelang de stu denten in Griekenland verbleven. Gemiddeld 25 dagen Met vermelding: ..Met uitzonde ring van vijf, die nu nog bij ons zijn. Twee Denen, een Zweed en twee Fransen trouwen namelijk met Griekse meisjesEn dat vond ik het mooie verhaal, want stel je Lola en Ellf voor, dat je zoon met de rugzak op de rug, bij wijze van spreken, welge moed naar Griekenland trekt en daar dan blijft zitten minnekozen onder een olijfboom. Wat een konsekwenties! Ook voor de knaap zelf. Allereerst, het minnekozen mag een internationale taal zijn. maar tenslotte zal hij toch ook het dage lijks brood moeten kunnen kopen. En dqt vereist puur Griekse woor- De Grieken mogen nog zo roepen, dat wij in onze taal in iedere zin bijna een Grieks woord zeggen. Let maar op: bibliotheek, apotheek, astronaut. discotheek, basiliek, (meer willen er me nu niet te binnen schieten, zo gaat het nu eenmaal al tijd) maar die doodeenvoudige din gen als brood en boter, „dank je wel" en „goedenavond" en kip en „M'n schoen is stuk", hoe zeg je dat? Wie ooit kleine kinderen Grieks hoort spreken, denkt ..hoe hebben ze dat ooit kunnen leren." En daar ben ik nu achter gekomen Ze hebben in Griekenland een boekje, dat precies ons „Ot en Sien" is, al heten ze daar dan Lola en Elli (het jongetje). Lola en Elli hebben niet alleen een vader en een moe der, maar ook het oude grootmoeder tje. „Jaja". Ze beleven tal van avon turen, waarbij wel het merkwaar digste is, althans 'voor ons, dat het eendje (papi) daar in Griekenland niet kwek-kwek zeet maar pi-pi Voor de gevorderde kindertjes, die al hele zinnen kunnen lezen, komt er ook een lesje over de vlag gen. Griekenland heeft namelijk een land- en een zeevlag De zeevlag: een groot wit kruis op een blauw veld: de land vlag een wit kruis te gen de vlaggemast in de top en ver der het blauwe veld met witte stre pen. En tot slot van het boekje vaart er. hoe kan het anders, een scheepje weg over de wereldzeeën. En in dat boekie zitten nou die vijf studenten, die ik weet niet wat voor geleerdheid al in hun hoofd hadden, vast en zeker ernstig te stu- Voorts zullen de ministers van buiten landse zaken van Rusland, Boelgarije, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Hon- garije en Polen aanwezig zijn, terwijl ook de kans op een vertegenwoordiging, uit buiten-Mongolië bestaat. Voorwaarden Oost-Duitsland en Polen willen dat als belangrijkste voorwaarden voor aan gaan van diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland gesteld wordt dat Bonn Oost-Duitsland als een soevereine staat de jure of de facto erkent en formeel de Oder-Neisse-Iinic als de west-grens van Polen aanvaardt. Volgens zegslieden is Boelgarije reeds gezwicht voor Russische en Poolse argu menten om het aanknopen van diploma tieke banden met Bonn voorlopig uit te stellen. Maar hun is niets bekend over de juiste houding van Hongarije en Tsje choslowakije in deze kwestie. WASHINGTON Sinds april heb- sv Amerikaanse vliegtuigen 100.000 aanvallen uitgevoerd, waarvan 30.000 op wegen en terreinen, honderden kilo meters ten zuiden van Hanoi. Zonder voorafgaande toestemming mogen Amerikaanse toestellen geen aanval uitvoeren hinnen enkele kilome ters van Hanoi en Haiphong, tenzij een raketbasis een aanval op een aangren zend militair doel verhindert. In dat geval mag deze stelling worden vernie tigd. Aldus het Pentagon in Washing- SAIGON Enkele dagen na de grootscheepse Amerikaanse „ver- schroeide-aarde"-actie CedarFalls is de Vietcong in de „ijzeren driehoek" bij Saigon teruggekeerd. Amerikanen heb ben in een hinderlaag zware verliezen geleden- Miiite/ieii Om twee redenen acht ik het huidi ge proces te München erg belangrijk. In de eerste plaats opdat recht worde gedaan en deze mensen niet (ook maar) de kans krijgen opnieuw in soortgelijke misdaden tegen het mensdom te vervallen. In de tweede plaats is het goed dat velen via dit proces eraan worden her innerd tot welke gruwelen een volk als het opgehitst wordt door mannen als Hitier, Goebbels, Goering as.. in staat is. Dat velen uit dat volk nog weinig hebben geleerd van het verle den. wordt duidelijk als men hen hoort beweren processen als deze „een schande" te vinden. P. Pannebakker Den Haag IVedieirf Ik wil praten over een heel gewone zaak ep wel deze. Wij wonen in Mor genstond. be tuinen zijn er netjes aan gelegd, maar kijk niet naar alle rom mel die er in waait en in de heesters blijft hangen: oud papier, sinaasap pelschillen e.d. Dat komt in hoofdzaak doordat het huisvuil onverschillig en slordig wordt buitengezet. Zou hier helemaal niets aan te doen zijn? Politiecontrole of zo en dan na een waarschuwing een boete? Waar om handelt men niet als volgt als er teveel afval is en men geen tweede emmer heeft aangeschaft: het vuil in een papieren zak zoveel mogelijk sa menpersen en tenslotte een stevig touw er omheen. Werkelijk, vooral dicht bèwoonde straten zouden e.- bij wat meer zorgvuldigheid een veel pret tiger aanzien door krijgen. Den Haag P. Stoker AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) TTET zijn vooral de jongeren, die het generaal Al Franco moeilijk maken. Ook in Spanje vindt men ze onder arbeiders en studenten. Zij zijn niet tevreden met beloften voor de toe komst. En zij bestrijden de mening van Franco, dat Spanje nog niet rijp is voor grotere vrijheid. De nieuwe grondwet, die in december met grote meerderheid bij referendum werd aanvaard, biedt wat meer vrijheid, met name aan de arbeiders. Wat met de ene hand werd gegeven, wordt echter met de andere teruggenomen. Iets dergelijks is het ge val met de studenten, die zich eveneens genomen voelen. Samen zijn zij in verzet gekomen tegen het feit, dat alles toch bij het oude is gebleven. Franco: verzet De grote meerderheid, die Franco bij het referendum IlOOg zijn jawoord gaf, had geen keus. De Spanjaarden wa- ren niet vry in het uitbrengen van hun stem. Boven dien beseften zij. dat tegenstemmen slechts tot verstarring van het Franco- oewmd kon leiden. Zij hoopten dan ook dat de nieuwe grondwet een eerste stap zou zijn op de weg naar democratischer verhoudingen. Het is duidelijk, dat Franco op deze gezindheid speculeerde, toen hij het referendum uitschreef Veel Spanjaarden, die onder zijn bewind opgroeiden zijn geneigd de ontwikkelingen af te wachten. Er is in Spanje na de oorlog veel veranderd. Het land wordt overspoeld door vreemdelingen, die in con tact komen met de bevolking. De politiestaat kreeg langzaam maar zeker een minder vreesaanjagend karakter, althans naar buiten. I De tijd staat echter niet stil. Terwyl de meeste Span jaarden de kat nog uit de boom blijven kijken, blijkt Proef bij anderen en met name de jongeren de vrijheids drang niet te stuiten. Dat is de afgelopen dagen duidelijker dan ooit geble ken. Het uithoudingsvermogen van Franco's regime wordt nu zwaar op de proef gesteld. Kan het zich nu nog zonder gezichtsverlies uit dit conflict redden? Het geweld, waarmee demonstrerende studenten en stakende arbeiders te Hjf worden gegaan kan een aanwijzing zijn, dat de Spaanse autoriteiten ten koste van alles dit verzet willen breken. Het geen betekent, dat zij niet van j de studenten, noch aan de arbeiders, die hun n. Zij willen een eind maken aan de onbe- plan zijn, concessies te doen eigen organisaties willen perkte macht van de staat. Hel is niet voor het eerst, dat er in Spanje wordt ge- f Clneifl staakt en gedemonstreerd. Nu gebeurt het echter met ongewone felheid omdat men zich bedrogen voelt Het gaat echter nog maar om een voorhoede. Franco zal er ook nu wel weer in slagen, het verzet te breken en de orde te herstellen. Het zal hem echter telkens meer moeite kosten Vooral als de toenemende werkloosheid tot al gemene ontevredenheid leidt. Franco dreigt de greep op de jeugd te verliezen. Blijft hij hun wensen ne geren, dan drijft hij hen de weg van het radicalisme op. Hij werkt dan een ontwikkeling In de hand, die hij altijd wilde voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9