Gertrud Slottke betuigt spijt: koel en nuchter SHORTS VERVANGEN OF COMPLETEREN DE ROK Bombardement op Saoedi-Arabië Japan: hoeveel gaat Sato verliezen? Spasski toch remise met Langeweg JL zATKRO-U; 28 J AM \RI 1967 Heks van Westerbork liegt doorzichtig Ex-SS-majoor Ziipf noemt zich lafaard Verandering I-JET is goed, uit de economische j boodschap van Johnson 'te ver- I nemen dat Amerika plannen moet j voorbereiden om over te schakelen op een vredeseconomie. Doelend op Vietnam zei de presi- j dent, dat de vrede eerder tot stand zou kunnen komen dan we durven j verwachten. Hij moet daarvoor een belangrijke reden hebben. Mogelijk heeft deze iets te maken I (Van ónze speciale verslaggever Link van Bruggen) MÜNCHEN Gertrud Slottke, het vleermuisachtige wezen, dat in bezet Nederland een uitvoerende en zelfs initiatiefnemende taak had, by de deportatie van 100.000 Joden, zorgde gisteren voor een verras sing, toen haar verdediger een soort verantwoording voorlas. Een bekentenis kon men dit op zondag 22 januari opgestelde stuk bepaald niet noemen. Het ging op zijn hoogst om een spijtbetuiging, die overigens in de koelste en nuchter ste bewoordingen was opgesteld. In de morgenzitting van het voortgezette proces tegen de drie schrijftafelmoordenaars, die Neder land in de oorlogsjaren hebben ge terroriseerd, bracht Zöpf, overigens minder openhartig dan Harster, met de' contacten'.^die Amerika"bijna naar v°ren. dat hij al beSin 1943 dagelijks met communisten heet te j sterke vermoedens had, dat de Ne- hebben over regeling van de kwes-1 derlandse Joden, die van Wester- bork naar Auschwitz werden ge transporteerd, een vreselijk lot te gemoet gingen. De voormalige SS-majoor en leider van de beruchte afdeling B 4, verklaar de echter met klem, pas na de oorlog van de gaskamers en de massale vernie tiging van mensenlevens te hebben ge hoord. Hij noemde zich een lafaard, die had nagelaten de nodige conclusies te trekken. Slottke, thans 64 jaar. sprak met een zakelijke onvrouwelijkheid, die zelfs de president van de rechtbank, dr. Karl Göppner verbaasde. „Ik zou me kunnen voorstellen", zei hij „dat juist een vrouw aanstoot I neemt aan de verschrikkelijke dingen, die ten aanzien van de Joden zijn ge beurd. Toch bent u in staat hier heel J nuchter over te praten". Zij probeerde haar aandeel in de de portatie en de daarop volgende massa moord, op het van Joodse afkomst zijn de,'Nederlandse volksdeel, zoveel moge- plooid. Ik wist werkelijk niet wat er in Auschwitz gebeurde". President: „U bent diep gevallen. Ik moet hieraan verbinden, dat u hetj werk, dat u werd opgedragen, altijd zo goed mogelijk hebt trachten te doen", j Slottke beweerde nog, dat ze in Den Haag geen zelfstandige functie had ge-1 '^d, hoewel Zöpf deze haar wel had' aangewreven. Ze had geprobeerd naar j haar „alte Heimat" terug te keren, I maar dat was niet gelukt. Ook ver klaarde ze, ernaar te hebben gestreefd, de Joden zoveel mogelijk in tijdelijke kampen onder te brengen, die naar haar mening voor latere emigratie wa ren bestemd". De officier van justitie, dr. B. A. Hu- ber, merkte tenslotte „fijntjes" op, dat hij begrepen had, dat verdachte zich in objectieve zin schuldig verklaarde aan vrijheidsberoving en medeplichtigheid aan moord, maar dat ze over de recht matigheid der Nazi-aktiviteiten nog al tijd in het onzekere verkeerde. AKTUEEL GERTRUD SLOTTKE toen gezegd, vanzelfsprekend, uiter aard!") Het deporteren van Joden, die in het bezit waren van een pas van een of ander Zuidamerikaans land „Jo den, die naar Bergen-Belsen werden gezonden ter internationale uitwisse ling met Duitse gevangenen". Protest Het aantekenen van protest bi; haar directe chef Zöpf, toen ze in Ber gen-Belsen met een uit Westerbork gekomen Nederlandse Jood in con tact gekomen was, die sterk verma gerd was. „Hier moet iets aan ge daan worden", had ze heftig veront waardigd naar voren gebracht. „De Joden, die we hebben doorgestuurd, moeten toch in een goede gezond heidstoestand blijven". Zo kunnen we nog wel even doorgaan, als we deze met een lieflijke en leren de stem sprekende „heks van Wester bork" tenminste moeten geloven. tie-Vietnam, j Er is iets aan het veranderen in de houding van de Amerikaanse rege- i ring. Blijkbaar ziet zij de kwestie- Vietnam dichter bij een vreedzame oplossing. Dit kan op allerlei manieren worden verwezenlijkt. Het betekent echter niet dat Washington Zuid-Vietnam voor de lieve vrede aan zijn lot wil overlaten. Voorlopig gaat het alleen om Zuid- Vietnam. Wanneer dat in staat ge steld wordt eigen zaken te regelen, verliest het probleem zijn militaire karakter. Overgang pjELAAS moet worden vastgesteld, dat degenen die het in Zuid- Vietnam voor het zeggen hebben, niet de indruk wekken voor hun moeilijke taak te zijn berekend. Premier Ky, die aan het hoofd staat van het militaire bewind te Saigon, beweert telkens uit te zien naar de dag, waarop hij de macht uit handen kan geven. Tegelijkertijd echter probeert dit be wind het werk te bemoeilijken vanironisch gelach klonk de constituerende vergadering, die! °P> *oen ze de rechtbank vertelde, lc te houden op de ongelukkigen, die de weg moet banen voor een bur- dat ze nog in 1944 twee dames, bei- daar via Westerbork bijeengedreven den zangeres, ontheffing had ver- werden. Er konden immers fouten zijn leend de Jodenster te dragen. gemaakt. En moest aan de richtlijnen Hetzelfde gebeurde, toen ze vertelde,)uit Berlijn niet nauwkeurig de hand dat de „Verdienstjuden" (Joden van Duitse of Oostenrijkse origine, die in de eerste wereldoorlog onderscheiden waren) naar Theresienstadt werden doorgestuurd „om daar hun levens dagen te slijten". Tot tweemaal toe moest de president om stilte verzoeken. Wat had Slottke niet allemaal gedaan om de in Nederland verblijvende Jo den te helpen en te sterken! Het verlenen van vrijstellingen van de portatie voor „meneer zo én zo" en „meneer lijk tè verkleinen. Ze trachtte zelfs beeld te schilderen, waarin ze als een soort heilssoldate te voorschijn kwam, die, waar mogelijk, hulp geboden had. Gelach Omdat ze volijverig was, cn met hart en ziel toegewijd aan haar taak, had ze er ook nog voor gezorgd, dat de scha pen van de bokken werden gescheiden. Joden, die zich „ten onrechte" in de bevoordeelde groepen hadden gedron gen, die naar het „voorbeeldkamp" The resienstadt op transport werden gesteld, had ze zorgvuldig uitgezift. Ze reisde zelfs meermalen naar Ber- tribunel gen-Belsen om daar een soort nacontro- gerlijke regering. Als een nieuwe grondwet is aan vaard, moeten verkiezingen worden uitgeschreven. Er is nü al verschil van mening tussen militairen en burgers over het organiseren daar- Rekening wordt gehouden met de mogelijke vorming van een partij die geleid wordt door vooraanstaan de militairen. Dit zou dan een po ging zijn, de macht toch in handen te houden. Niettemin doet men er goed aan, de vorden gehouden? President: „Wat wist 1941 Hoewel hij meer schuld op zich nam dan zijn vroegere ondergeschikte, pro beerde ook Zöpf zich een beetje van de domme te houden. Eigenlijk was hij nooit een fanaticus geweest. In feite had hij nooit veel belangstelling voor zijn werk gehad. Nog sterker, en daar- een beslist ongeloofwaardig voor een man, die zich al in 1933 als lid van de Nationaal-Socialistische Partij aanmeld de: hij was van het begin af aan met het lot van de Joden begaan geweest, terwijl hij vroeger zelfs veel Joodse vrienden had gehad. Volgens zijn zeggen zou Zöpf, die als leider van de afdeling IV B 4 het kamp Westerbork onder zijn supervisie had, in het najaar van 1944 een poging heb ben gedaan, het vernietigingskamp Ber gen-Belsen te betreden. Hij zou gepro beerd hebben de Nederlandse Joden, die daar verbleven, naar een echt inter-1 neringskamp over te hevelen, om ze j zodoende een menswaardiger bestaan te geven. in 1943 zou Zöpf. die overigens niet al te betrouwbare indruk! maakte, gesuggereerd hebben, dat Hit-j Ier uitgeschakeld moest worden. Rau- toen gezegd hebben, dat men zich in een storm nooit van een stuur- j man van een schip ontdoet. De voormalige SS-majoor traChtrte' zich achter hetzelfde argument te verschuilen als zijn vroegere chef Weissmann. Ook de hogere ambtenaren van de Duitse ministeries van buiten landse en van binnenlandse zaken, zo zei hij, had hij niet begrepen. Zöpf was getuige geweest van verschillende razzia's van Joden in Amsterdam. Van één hiervan had hij zelfs een film gemaakt. Ook had hij de ontruiming van de Joodse inrichting voor geesteszieken in het Apeldoornse bos bijgewoond. Omdat hij geen „ont- ruimings-expert" was, had hij zijn plaatsvervanger Aus der Fünten (thans Lerend gerild Ik las het bericht over zeehonden- vangsten in de krant van 25 januari. Aangezien de situatie nog ernstiger is dan werd vermeld (jonge zeehonden worden zelfs levend gevild) zou ik de volgende aanvulling willen geven. Vorig jaar zijn er resultaten van een onderzoek door deskundigen dr. E. S. Simpson, van het Koninklijk col lege voor diergeneeskunde te Cambrid ge en Brian D. Davi.es, secretaris die renbeschermingsorganisatie New Brunswick, Canada niet minder dan 20.000 jonge zeehonden levend ge vild. Wist u voorts, dat de afgelopen ja ren 80 procent van het totale bestand werd gedood, terwijl voor biologen 35 tot 40 procent de uiterste grens is? Wist u. dat robbenjagers per vel be taald worden, zodat zij slordig wer ken? Wist u. dat veel onervarenen zich met het villen bezig houden? Wist u dat er onvoldoende maatrege len zijn genomen om deze gruwelijke mishandeling zelfs forméél tegen te kunnen gaan? Conclusie: koopt nimmer sealbont. steunt de penningmeester van het ac tie-comité Humanisering Zeehonden- vangstèn te Den Haag (no. 1276697). Den Haag A. Rotq-Stoltenhof Bidden om vrede (2) Bidden om vrede, uiteraard. Maar dan altijd met op de achtergrond: Uw wil geschiede. We weten ook, dat een krachtig gebed van de rechtvaardigen veel vermag „Gij dan, wanneer gij bidt, gaat in uw binnenkamer..." Rijswijk J- Lindhout Betreurenswaardig (4) Graag wil ik mijn waardering en dank uitspreken voor de moed van uw redactie zich niet te laten muilkor ven door lezers die het zo „goed" we ten. Hoewel ik het bepaald niet altijd eens ben met wat u schrijft, lees ik de krant graag. Nooit en te nimmer mag een krant zich laten ringeloren. Er moet meer in een krant staan dan alleen wat de volle instemming van zo mogelijk alle lezers heeft. In plaats van Heidel- bergse Catechismus vraag zus of zo zou men er beter aan doen het in de bijbel geschrevene over balk en splin ter eens vaker te lezen. Den Haag H. Hiemstra (Discussie gesloten. Red.) (Van een onzer redacteuren) JAPAN gaat wellicht een onrustige tijd tege- o moet. Morgen worden er parlementsverkie zingen gehouden. Van de uitslag zal afhangen, of het land een stabiele regering krijgt, dan wel dat het de komende jaren door innerlijke ver deeldheid verscheurd zal worden. De liberaal-democraten van premier Eisako Sato, die nu nog met 293 van de 467 zetels in het Huis van Afgevaardigden een grote meerderheid heeit, moet waarschijnlijk een behoorlijk flinke veer la ten. Aangezienhet aantal afgevaardigden met 19 wordt vermeerderd, moet de partij ver boven de Premier Sato wacht 244 zetels uitkomen, wil zij als als regeringspartij met grote spanning een krachtig beleid kunnen voeren. het resultaat van de verkiezingen van mor- Corruptie sen af. Sato ziet de dag van morgen dan ook met zorg tegemoet. Want aan het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen (onder druk van de oppositie) is het een enander voorafgegaan. Begin december heeft Sato zijn kabinet gron dig gereorganiseerd omdat de meeste ministers die er deel van uitmaakten, bii corroptieschandalen waren betrokken. Veel zetels dreigt de partij van Sato te verliezen aan de door ae boeddhis tische Sako-Gakkaisecte gesteunde Komeito-partij. die voor het eerst aan de parlementsverkiezingen deelneemt. Deze groepering heeft slechts 32 kandi daten naar voren geschoven. In Tokio neemt men echter aan, dat de mees ten ook gekozen worden, voornamelijk ten koste van de liberaal-democra- lG1Mogelijk moet de regeringspartij ook stemmen afstaan aan de socialisten. De communisten hebben in Japan geen werfkracht van betekenis. Zeker niet, nu in communistisch China dingen gebeuren die bepaald geen recla me zijn voor het communisme. De linkse socialisten hebben al 145 zetels. De gematigde socialisten hebben er 23. Wellicht profiteren zij mede van de malaise in de regeringspartij. Intussen twijfelt men in Tokio er niet aan. of de Libraal-democratische partij zal een meerderheid llOC grOOl behouden in het Huis van Afgevaardigden. Wanneer die meerderheid echter slechts enkele zetels bedraagt, heeft Satb er wei nig aan. De tegenstellingen in zyn party zijn zo groot, dat zijn bewegings vrijheid als premier bijzonder klein zou worden. En daarover maakt Sato zich niet ten onrechte zorgen. Er staat voor hem veel op het spel. De 65-jarige premier, halfbroer van de vroegere premier Kisji. moet ten minste 270 zetels in het Huis behouden, wil hy een krachtig beleid kunnen voeren. Blijft zijn partij onder dat aantal, dan gaat Japan een onzekere toe komst tegemoet. Het is dan vrijwel zeker, dat de premier van het politieke toneel moet verdwijnen. Hij kan moeilijk nog eens vervroegde verkiezingen uitschrijven. Als Sato aan het bewind blijft, zal de Japanse Politiek buitenlandse politiek wat haar grondslagen be treft niet worden gewijzigd. De betrekkingen met de Verenigde Staten (ook in militair opzicht) zullen onveranderd blijven. Er zullen slechts nuance-verschillen zyn. Wat communistisch China betreft blijven politieke en economische betrekkingen strikt van elkaar gescheiden. Mauthausen? Heeft u ooit de karton-! nog in de Bredase strafgevangenis) nen doten gezien waarin de as van de met de leiding belast. Het daarop vol- omgekomen Nederlandse Joden lag. of gende transport in veewagons naar - 1Auschwitz had hem, zo verklaarde hij, wel te denken gegeven. President: „Hoe ging het bij zulke razzia's toe? Werd er geweld ge bruikt?" Zöpf: „Ik heb hier nooit iets van ge zien. O ja, er is eens een keer een deur ingetrapt in het ghetto, Australië herhaalde toezegging j erlijdensakten, die op uw bureau binnenstroomden?" Slottke: „Ik wist nergens van. Ik heb er nooit van gehoord of gezien." President: „Wat wist u van Ausch witz?" Slottke: „Ik wist dat Auschwitz in Polen lag. Ik dacht dat er wapenfabrie- van premier Ky uit te leggen als betrekking hebbende op een doorl burgers gevormde regering. doorsturen van een Joods kind naar Theresienstadt, toen de betref fende grootmoeder hier schriftelijk om verzocht. („Natuurlijk, heb ik ken stonden, en dat de Joden daar Amsterdamse Joden verbleven. De SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine; spit, reumatische pijnen. Met Togal in huis: gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Verklarins naar Mada- mensen konden rustig hun koffers pak- Iken en zoveel mogelijk levensmiddelen meenemen, als ze maar wilden." „Wonderlijk, maar beslist dus", stel de dr. Göppner sarcastisch vast. Onmiddellük na deze woerden kwam! <?vw Slottke verklaarde Zöpf, dat rij haar verdediger, de in Naziprocessen a,tlJd schen* l«n" wide volgen gespecialiseerde dr. Rudolf Aschenauer ®n noalt -grootmoedig was geweest. 5. r Over de interpretatie van de richtlij- uit Berlijn had zij voortdurend me ningsverschillen gehad. •SS-majoor sprak uitvoerig over de vele categorieën waarin zi's de Joden hadden ingedeeld, diamantjoden waren andere lieden dan briljant-joden", zo zei hij. „De eersten waren werkzaam in de diamantin dustrie, de andere bezaten juwelen, die wel voor aankoop van vrijstellingen of zelfs wel van emigratievergunningen werden gebruikt" DAMASCUS President Nasser van Egypte heeft gisteren de stad Najran in Saoedi- Arabië bij de Je- menitische grens laten bombarde ren. Vier mensen werden gedood en drie gewond terwijl vele hui zen werden ver nietigd. De bom bardementen werden uitge voerd met straal- bommenwerpers van het type Iljoesjii De doorzichtig liegende feeks zei hicr- j in, dat ze natuurlijk geweten had, dat leen deel van de Joden die op transport jnaar het Oosten werden gesteld, onder- i weg zou omkomen. Er waren per slot j van rekening zwakke vrouwen, babies jen grijsaards bij, die de drie a vier dagen durende reis niet zouden kunnen doorstaan. „Dc zeer menselijke com mandant" van Westerbork, Gemmecke, I had haar trouwens wel eens verteld dat er in de treinen mensen stierven. maakt. Volgens een verklaring van het mi nisterie waren de piloten gedwongen hun bommen in het wilde weg af te werpen na hevig luchtafweergeschut Saoedi-Arabische strijdkrachten. t is de eerste maal dat Saoedi- Arabië Egypte officieel beschuldigde van aanvallen op zijn grondgebied sinds koning Feisal en president Nas- 'n 1965 een vredesverdrag sloten met betrekking tot Jemen. Door de stad Najran te bombarde ren wilde Nasser een bolwerk van de royalistische Jemenitische (roepen uit schakelen, aldus de verklaring. In het ziekenhuis van de getroffen stad zijn ruim honderd mensen met tffgasverschijnselen behandeld. Deze patiënten zijn slachtoffers Egyptische bombardement v. januari. r- Volgens artsen lijden de patiënten klaring, die gespannen door Slottke aan ademhalingsmoeilijkheden, ont- werd gevolgd, „dat er zoveel Joden in stoken oogleden en een te lage bloed- personenrijtuigen en veewagens De geneesheden drie Pakistanen en een Saoedi-Arabiër weten niet op welke manier zij deze mensen moeten behandelen. Zij zeggen geen ervaring te hebben op het gebied van gifgassen. BEVERWIJK In het Hoosoventournooi ir Beverwijk zijn vrijdag diverse afgebroken partijen uitgespeeld. Groormeestergroep/13d€ Ier Scholl 0—1 .Sandor-Szily ïcsgroep Kol—ngr f Je ronde afg. Stand na 13 outlkov .Spa 5 Gllgorlc Vit Medina Garcia afg Kel- ndor—Szily T Velat de Colomii grootmeestergroep :heltinga 8, 5/7 i stergroep: 1 Karaklalc 91/» /4 Marovic. v. Scheltli Ujtelky Vit, 8/9 Tat holl 8'/., II Medir Dldsen, Keiler 5 1 den gepropt. Ik hield dat voor immo reel en zelfs voor onzedelijk". „De ware inhoud van het begrip „Endlösung" kende ik niet. Ik heb me nooit kunnen voorstellen, dat de hoogste Duitse autoriteiten hier hun goedkeuring aan hebben gehecht. Ook de massale vernietigingen waren uit den boze. Ik wist niet hoe de bevoegd heden lagen van de bezettende macht binnen het kader van het internatio nale volkerenrecht". „Ik ben opgegroeid bij de levensop vatting van onvoorwaardelijke plichtsbetrachting. Ik kan alleen maar bekennen, dat ik objectief gezien, heb meegewerkt aan wederrechtelijke maat regelen. Ik had echter geen andere keu ze. De oorlogswetten waren hard. Dienstweigering zou ernstige gevolgen hebben gehad." President: „Door uw optreden heeft u zich met het doel van de massale deportatie van de Joden vereenzelvigd. Ik begrijp het niet. U was de oudste van de drie, u was in die jaren al op een gerijpte leeftijd gekomen. U weet bovendien uit uw geboortestad Danzig wat de gevolgen zijn van het onder drukken van minderheden". Slottke: „Het werk moest toch ge daan worden. De anderen wilden zich eraan onttrekken. Daarom moest ik het wel op mijn schouders nemen. Daarom staat er in de aanklacht, dat ik een overvloed van aktiviteiten heb ont- Ademloos (Vervolg van pag. 1) Naast het winstaandeel, dat de staat opeist, zal de vergunninghouder over elk jaar aan de staat een percentage lueten betalen van de waarde van alle gewonnen en afgevoerde aardolie. Vooi deze accijnsheffing is een glijdende schaal opgesteld, die varieert van 0 tot 16 procent. Voor de eerste kubieke me ter olie per jaar is geen accijns verschuldigd, voor de volgende ton m3 2 procent. Voor aardgas, dat niet gewonnen is voor rekening van een naamloze ven nootschap waarin de staat deelneemt, geldt een soortgelijke heffing. Voor de eerste 100 min. m3 is geen accijns verschuldigd, voor de hoeveelheid tus sen 100 en 200 min. m3 1 pet., oplopend tot 16 pet. voor hoeveelheden boven 5 miljard m3. Drs. Den Uyl had tijdens zijn mi nisterschap het voornemen, de staat zowel in de winning van aardolie als in die van aardgas voor 50 pet. te laten deelnemen. De royalties had hij op eep vast percentage van 12,5 gesteld. 50 procent I (Van onze moderedactrice) PARIJS Wit, vlot en een vleugje sportief, dat is de indruk, die de uitstekende collectie van Gérard Pipart, de ontwerper van het huis Nina Ricci, maakte. Het begon met een serie leuke pakjes van witte katoenen organza be staande uit een chemisier blouse en een korte pantalon met vrij wijde pijpen. Er kunnen witte mintels bij gedragen worden met een lang split in de rug en een ceintuur. Geen blote benen, maar een maillot behoort erbij. Als tenue de terrasse een soort pyama- achtig gewaad bedrukt met grote mo tieven. Hierby draagt men een enorme parasol van betzelfde materiaal. Sport en rcisensembles waren uitgevoerd in strechgabardine. Deze pakjes hebben grote zakken, recht opstaande kragen en een dubbele ry knopen., Andere tailleurs sluiten met één rij. De jasjes blijven ook hier kort, soms bijna bolero, waarvan de rug even afstaat. De schouders zijn wat breed en de val an het soepele materiaal is prachtig. Veel naadverwerking en ook schouder- passen. Er worden shorts bij gedragen s opzij. Oosterse stijl Een deel van de zitting van gisteren was uitgetrokken voor het voorlezen van de vele Jodenverordeningen, die tussen 20 september 1940 en 27 septem ber 1943 door Seyss-Inquart waren op gesteld. Dat was verschrikkelijke, in bureaucratische taal gestelde kost. maar het publiek in de zaal luisterde ademloos toe, omdat het naar een cli- ax van onmenselijkheid voerde. „We hebben deze stukken opzettelijk zonder hartstocht voorgedragen", aldus de president, „wie echter oren heeft en geluisterd heeft, die heeft het wel be grepen". Eindstation Harster verklaarde er bekend mee te zijn geweest, en er gedeeltelijk zelfs n aan te hebben gegeven. Ook gaf hij toe dat de rechtszekerheid van de Nederlandse Joden zoek was, zodra ze door zijn veiligheidsdienst in voorar rest waren genomen. Auschwitz of Mauthaussen was een onherroepelijk eindstation. Zöpf was minder duidelijk, toen hem door de officier van justitie werd ge vraagd. of ook hij op de hoogte was van alle maatregelen die successieve lijk genomen werden. Slottke zei met een kwijnende stem nauwelijks iets van deze stukken te hebben afgeweten. Dat alle verordenin gen indertijd zijn gepubliceerd en in het openbaar zijn aangeplakt, schijnt ze kennelijk te zijn vergeten. Volgens de maatregel-Bakker moet de vergunninghouder jaarlijks een be drag betalen van 50 pet. van het voor delige saldo van de resultatenrekening. Aangegeven is volgens welke normen deze resultatenrekening moet worden opgesteld. Van het verschuldigde be drag mag worden afgetrokken het be drag, dat aan vennootschapsbelasting is betaald. De houder van een opspo- rings- en winningsvergunning moet een bonus betalen van 1000 per vier kante kilometer. De houder van een opsporingsvergunning moet jaarlijks een oppervlakterecht betalen, t.w. 50 per vierkante kilometer in de eerste vijf jaar. 100 per vierkante kilometerworaen Sjaaiv, 5ij geumgen m ecu u« in de volgende vijf jaar en 150 perilinten van de ruit. Dc kousen bleven vierkante kilometer m de overige ja- in dit huis gewoon, maar bij het publiek Ook hier een oosterse stijl in de en sembles, die sterk doen' denken aan de officiële mannendracht in India: nauwe pantalon, die om de kuit rimpelt en een driekwart tuniekachtige mantel. Ze werden uitgevoerd in zware zijde en shangtung. De safaripakken bestaan uit jasje en shorts. Er horen grote hoeden bij, die het midden houden tussen een cowboy- en een padvindersmodel. Prachtige kleine ruiten op een wit fond. bijvoorbeeld in roze en groen. Er worden sjaals bij gedragen Het jaarlijkse oppervlakterecht. dat de houder van een winningsvergun ning moet betalen, bedraagt 300 per vierkante kilometer. Bepaald is verder, dat een verken- nings- of opsporingsonderzoek binnen acht maanden na verlening van de con cessie moet worden begonnen. Een ver gunninghouder dient in de eerste vijf jaar tenminste 6000 per vierkante ki lometer van het vergunningsgebied aan het onderzoek te besteden. Voor de vol gende vijf jaar is dat bedrag 12.000. De minister van economische zaken zal de verkoopprijs, of verrekenprijs voor aardgas moeten goedkeuren. Aard gas. bestemd voor binnenlands ver bruik, moet geleverd worden aan de NV Nederlandse Gasunie. Wat de staatsdeelneming betreft merkt de minister in zijn schriftelijke toelichting op de AMVB op, dat deze niet nodig is om een juist inzicht te verkrijgen in de aanwezige olie- en aardgasreserves en het uitputtingstem po. Ook uit een oogpunt van prijsbewa- king hoeft de staat niet deel te nemen. Dit houdt de staat wel op een andere manier in de hand. Tegen het plegen van roofbouw is een sluitende voorzie ning getroffen. Op de voorpagina van ons Zondags blad besteden wij uitgebreide aandacht aan de winning van gas en olie uit de Noordzee. deden de felle kleuren al aardig Sommige mantels hadden een geïn- crusteerde ceintuur even onder het mid del, maar het merendeel houdt een leren ceintuur. Verder enkele redingotes, die beslist niet wijd uitvallen. Waren de ja ponnen veelal wit, de mantel mag een zacht kleurtje hebben. Ook hij de japonnen, die het middel niet aangeven en even wijd uitlopen wordt de rokbroek gedragen. De des sins zijn groot maar teer van kleur. Bij de cocktail toiletten viel een japon op, die van de schouders af wijd viel tot een formidabele omtrek aan de zoom. Het materiaal was ragdunne georgette. De japon bestond uit vele lagen, elk van een andere kleur. Regenboog was de toepasselijke naam. Wit een mooi diep donkerblauw overheersten. Pierre Car din Zo vlot als het in het huis Nina Ricci ging, zo lang duurde het by Cardin, waar niemand aan het eind meer wist of er nou tweehonderd of driehonderd model len de revue gepasseerd waren. Iedereen was doodmoe en zag sterretjes inplaats van elegante modellen. Tientallen malen herhaalde een model zich, met kleine variaties. Weglopen is byna ondoenlijk, want dat is de grootste belediging die men een couturier kan aandoen. En het ergste was wel, dat er nog mu- Ook het Parijse modehuis Chanel heeft haar nieuwe modellen voor de lente-zomer collectie 1967 getoond. Hier een deux-pièce in roze en wit gestreept linnen. Onder de rand van de roze Spaanse, hoed wordt een eveneens roze bloemcorsage gedra gen. ziekgeschetter bij kwam, zodat iedereen helemaal verdwaasd na enige uren weer op de stoep stond. Bij Cardin ook man nenmode. De avant-garda zal heel brede (wel dertig centimeter) leren ceintuurs gaan dragen, solide vastgegespt als een stevig corset. D „gatenstijl" van het vorig seizoen heeft Cardin voortgezet. De gaten zitten nu onder elkaar, het kleinste boven. Als hoeden grote „dompers", zoals men vroe ger placht te gebruiken om een kaars te doven. Voor de heren ribfluwelen pakken in geel, saffier, rood of blauw. Versierd met ritsluitingen met enorme grote koperen ringen. Hoge boorden Overhemden met heel hoge boorden een plat bolhoedje met omgebogen randje. De coiffure: haar tot in de nek en tochtlaljes. En de hoedjes stonden daar eigenlijk heel leuk op! Bij de damespakjes geen knopen, maar een soort gesp-haaksluiting van koper. De rokken vielen rcht of in plooien. De zoom was in een smalle maar dikke rol de buitenkant gelegd. Hier feUe kleuren: oranje, geel, rood, bruin, ma rineblauw en wit. Bij de japonnen wyde rokken met niet ingestreken plooien. Op staande Medici-kragen. Geen mouwen. Bij de avondjaponnen weer de modellen met één schuine punt op de grond val lend. Veel van wat men zag, was eigenlijk een voorzetting van de vorige collectie, iets wat Cardin vaker doet, maar des ondanks blijft hij vooruitstrevend en ••'cht hij zich vooral op de jongeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9