Ds. Huizinga: Geen actie maar geloofsgetuigenis Stichting van eerste chr. HBS was waagstuk Een woord voor vandaag Zandauto 50 JAAR CHVMO Ik weetdat het geen praktisch nut heeft Quakers met zeilboot naar Noord-Vietnam Weinig perspectief voor bezwaarden Amsterdamse synagoge moet gaan bezuinigen Een week lang lazen we de Spreuken uit het 23ste hoofdstuk van het gelijknamige boek. Nog één keer staan we stil bij zo'n wijs woord: „Uw hart zij niet naijverig op de zondaren, maar beijvere zich voortdurend de Here te vrezen; waarlijk, dan is er toekomst en uw verwachting wordt niet afgesneden." Soms wordt het ons wel eens te machtig. We zijn niet anders dan de Israëlietendie steeds weer terug verlangden naar de vleespotten van Egypte. We zien hoe anderen zonder God leven en soms gaat ons hart uit naar wat zij hebben. Daarom moeten we ons „beijveren om de Here te vrezen". Dat is een merkwaardige uitdrukking. Er zit een diep besef in van de zondemachten in het hart van een christen. De dichter waarschuwt ons dat geloven niet gemakkelijk is. Dat heeft niets te maken met goede werken, ook niet met de wijze waarop we tot geloof komen, maar met ons leven als gelovigen. De dichter zegt: Gelovigen pas op. Er is in deze wereld zoveel dat u van God wil aftrekken. Er zijn machten die u willen doen struikelen. U zult altijd weer tegen de begeerten van uw eigen hart in moeten gaan. U zult altijd weer moeten zeggen: Niet mijn wil, maar Uw wil geschiede. U zult altijd weer moeten leren dat u alleen God mag begeren. Alleen wie altijd weer ijverig zich afkeert van zijn eigen verlangens en keert tot God heeft een toekomst en mag hopen op alles. We lezen vandaag: Johannes 8 48-59. We lezen morgen: Johannes 9 1-12. ZATERDAG 28 JANUARI 196? (Vervolg van pag. 1) Groep van twintig De gewonde kinderen zijn leerlingen van hen traden op als verkeersbriga- gevestigde openbare A. H. Ger- 'nardschool. Een groep van ongeveer twintig kinderen van deze school stak op het moment van het ongeluk de zebra (die speciaal voor de Ger- hardschool is aangelegd) over. Twee van hen traden o pais verkeersbriga- diertjes. Met twee ambulance-auto's zijn de ze ven gewonden gedeeltelijk naar het Gemeente-ziekenhuis en gedeeltelijk naar de Dr. Noletstichting gebracht. Een van hen kon na behandeld te zijn huiswaarts keren. De zes ande ren zijn Lilian Blauw (9), Sonja Da- nis (11), Gerard Duker (11), Eric Dijkshoorn (11), Max Gerhart (12) er Helena Hooymans (9). Het ongeluk bracht op de Ger- hardschool een paniekstemming te weeg toen om twee uur de lessen werden hervat. Om vier uur hebben de meeste ouders hun kinderen uit school gehaald. SYDNEY De getalsverhouding tus sen de kerken in Australië verandert de laatste jaren sterk. Het dagblad The^ Australian komt tot de conclusie, dat over enkele jaren de Rooms-Katholie- ke Kerk de grootste kerk van het land zal zijn. Thans is de Anglicaanse Kerk nog de grootste, maar het verschil tussen bei de kerken is twaalf jaar geslonken van 15 tot minder dan 7 procent. (Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM De vereniging van leraren bij het Christe lijk voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs bestaat vijftig jaar. In die halve eeuw is het beeld te vangen van een wilskrachtige strijd om de hoogste belangen van ons christe lijk onderwijs: vrijheid om des gewetens wille. Dat nu een prachtig gedenkboek die bewogen jaren vastlegt, is niet alleen een noodzakelijke vorm van geschiedschrij ving, maar ook een eresaluut aan de mannen die destijds, midden in de eerste wereldoorlog, de visie hadden zich te verenigen. In het jaar 1916 werd bij de vijf in ons land bestaande scholen een verken nende actie ondernomen en onder lei ding van dr. J. F. Reitsma (Rotter dam) kwamen negen vertegenwoordi gers der andere scholen bijeen. Naast dr. Reitsma waren dit Chr. Sta pelkamp (Rotterdam), dr. W. .J Kol- kert jr. en dr. J. Bruin, die Amster dam, ir. W. van Dorp en E. Janzen, die Leeuwarden, J van Andel en dr. Z. W. Sneller, die Den Haag en J. Fokkens, die met L. J. de Jongh Dor drecht vertegenwoordigden. DECEMBER 1816 Zij verzonden in december 1916 een circulaire aan de leraren en lerares sen der christelijke hogere bur gerscholen, waarin allen werden uit genodigd voor een vergadering die zou worden gehouden op vrijdag 29 december 1916 in het Boaz-huis aan de Haagse Prinsengracht. De vereniging kreeg haar beslag en dr. Reitsma werd de eerste voorzitter, een functie, die hij met een onderbre king tussen 1922 en 1937 heeft ver vuld tot het begin van de Tweede Wereldoorlog. Het is met het christelijk middelbaar onderwijs wat eigenaardig gegaan. Dat men in 1863 niet met beide han den de gelegenheid aangreep het mid delbaar onderwijs van het begin af aan ook voor het christelijk volksdeel op te eisen, is heel begrijpe lijk. De handen waren gebonden door de strijd die de kleine luyden hadden te voeren voor een christelijke lagere school. Die diende voor alle kinde ren en daarop grondden de christen-ouders hun aanspraak op ei-; gen christelijk onderwijs. Hun kinderen waren bestemd voor het nijvere beroepsleven, slechts enkele bevoorrechten hadden behoefte aan voortgezet onderwijs en voor zo wei- ningenkon men geen actie gaan voe ren. Bovendien was er geen be langstelling voor het nieuwe materia listisch getinte middelbaar onderwijs. VEROORDEU1VG school, waar „valselijk dusgenaamde wetenschap" werd beoefend. Toen dan ook na drie jaar van voorbe reiding in 1901 de eerste christelijke hogere burgerschool werd geopend Rotterdam, in een lokaal bij een kerk, was dat een waagstuk en wer kelijk niet alleen financieel. Velen veroordeelden de hele opzet van de hbs en men vond een christelijke hbs een contradictio in terminis. Een wel heel voorzichtige „principiële" voorstander schreef dat hij nog een poosje wachtte met zijn zoon naar de christelijke hbs te sturen, „want als die school niet gaat, ben ik de dupe." Tien jaar lang stonden de weinige lera ren bij het christelijk middelbaar on derwijs te kijk. De school leek niet aan te slaan, hetgeen ook wel bleek uit het feit dat dat pas in 1910, toen de financiële zorgen wat minder drukkend waren, er een tweede hbs kwam. perk van de blijvende uitdaging. Dat bepaalt de taak van allen die er ver antwoordelijkheid voor dragen en die zich gehandicapt voelen door de omstandigheid dat de tijd voor een rustige heroriëntering hun niet meer wordt gegund. Bij dit alles wordt ons van alle kanten voorgehouden, dat wij nu leven in de wereld van de mondig geworden mens. Het is echter de grote vraag of die mondige mens van deze eeuw metterdaad wel zo volwassen is als hij meent te zijn. Wellicht is het meer een wensdroom dan een reali teit. De grote mate van kennis en kunde waarover de mens thans beschikt, is voor die volwassenheid geen waarborg. Hij heeft er zelfs last van gekregen." „Vijftig jaar Vereniging van leraren bij het christelijk voorbe reidend hoger en middelbaar on derwijs", gedenkboek geschreven door dr. J. Verseput, dr. H. Smilde en dr. A. la Fleur. Uitgave Wol- ters, Groningen. Dr. Olive Wyon te Edinburgh, wel bekend als de vertaler van de werken van Karl Barth en Emil Brunner i het Engels, is op 85-jarige leeftijd over leden. (Van onze kerkredactie) HENGELO De baptistenpredikant ds. F. E. Huizinga kwam gisteren niet aan zijn gemeentewerk toe. De telefoon stond niet stil en de deur werd platgelopen door mensen die meer wilden weten. De dominee, die weigert 15 procent van zijn belasting te betalen, 6tond ineens in het middelpunt van de belangstelling. De vele reacties overrompelden hem. Het besluit was al geruime tijd geleden genomen, contact met de inspecteur van belastingen was er al geweest. Maar het werd gisteren bekend omdat hij er een alinea Zo heeft inderdaad ds. Huizinga zijn daad gezien. Hij is geen lid van Kerk en Vrede, van een andere pacifistische Organisatie, of van een politieke partij. Zelf zegt hij: „Ik ben een eenling, die leeft in de gemeente en daar heb ik mijn handen vol aan. Ik heb dan ook weinig contact met gelijkgezinden." Wat gaat er gebeuren? Ds. Huizina vertelde dat de plaatselijke inspecteur jvan belastingen, de heer Wormer, hem al had opgebeld, omdat de brief aan hem gericht was. „U brengt mij in een moeilijke positie," had deze gezegd, „bo vendien moet u uw brief richten aan het ministerie van financiën." Op ver zoek van ds. Huizinga heeft de inspec teur de brief doorgestuurd. Beslag In mijn naïviteit heb ik niet geweten dat die daad zoveel stof zou doen op- aaien. Zelf wil ik er niet meer in zien dan een teken. Ik weet dat het praktisch niets inhoudt. Het is niet er dan een vliegje op de huid i hele grote olifant, vertelde hij Maar ik wilde nu eens zeggen, wat mijn geweten me al zolang zegt, wat de kerk al lang had moeten zeggen. Die heeft zich te veel geconformeerd." Maar een hervormde collega belde hem gistermorgen al vroeg op om te zeggen dat hij het een mooie daad vond. Hij hoopte dat dit stoot zal geven, „dat ook wij die ons verzetten tegen al dat NAVO-gedoe on ze belasting vrij- en blijmoedig kun nen betalen." Ds. J. van Dam uit Sneek, de secreta- s van de Unie van Baptistengemeen ten (waarvan ds. Huizinga het voorzit terschap neerlegde) noemde het een „moedige daad", ook al zag hij het praktisch nut er niet zo goed van in. Ds. H. J. Diekenhoff (wiens recente dikant van Spijkenisse, die het nieuws van ons vernam, zag er'een teken een daad die tot bezinning roept, zodat deze zaak nu eindelijk eens gaat leven. Hij vervolgde: „Wij betalen miljar den aan de Navo, die in onze naam allerlei schanddaden bedrijft." Als deze actie zou gaan lopen, zou hij meedoen. Of zovelen het voorbeeld van ds. Hui zinga zullen volgen is echter de vraag. Ds. van Dam, die zichzelf een anti-mili tarist noemt, dacht niet, dat ook maar één baptistenpredikant zo zou reage ren, ook al zijn de meesten van hen anti-militarist in hun hart, zo niet openlijk. Ds. H. J. Diekertiog (wiens recente boek „Een vuile verrader" ds. Huizinga mede geïnspireerd heeft tot zijn daad) kon het met alle respect voor de princi piële overtuiging van zijn collega toch onmogelijk met zijn stap eens zijn. ontstaat zo een chaos. Als je wat wilt doen, probeer het dan langs de demo cratische weg. Zijn daad maakt natuur lijk wel indruk, maar de wetten mogen REISBUREAU „APELDOORN' Idoornselaan 175 - Bezuidenhoutseweg 1: DEN HAAG TEL. 070600812853500 DE VLIEGREIZENSPECIALIST Dr. J. J. Buskes we toch niet negeren,' hij Het was ook helemaal niet de bedoe ling van ds. Huizinga om een actie te ontketenen. In zijn rubriekje schreef hij: „Ik nodig niemand uit blindelings dezelfde weg te gaan. Zelfs met de ogen open is de weg al lastig genoeg. Niet gevaarlijk. Gevaarlijk is wat de vrede van God rooft." „Wat ik erin waardeer," vertelde de Rotterdamse baptistenpredikant ds. P. van der Werf, „is dat hij niet stilzwij gend alles maar wil laten doordraaien. Hij zegt: Ik heb ervan geweten e heb er ook iets tegen gedaan, ook al zet „Waar blijf je op deze wijze? Er het praktisdh weinig zoden aan de dijk." Zo zag ook dr. J. J. Buskes het: Het kan niet een kwestie zijn van „ik wil met alle geweld mijn handen zuiver houden". Het is te simpel, als men da' denkt te bereiken door er geen be lasting voor te betalen. Je bent toch verbonden aan je walk- en. als burger medeverantwoordelijk voor wat volk doet. Dr. Buskes vond het dan ook niet belangrijk, of hier een actie uit voort komt of misschien wel een wettelijke regeling voor gemoedsbezwaarde paci fisten of iets dergelijks. „Men moet dit zien als een spon taan, maar tegelijk ook weloverwo gen geloofsgetuigenis van ds. Huizin ga, niet als een begin van een actie. Ik hoop, dat velen hierdoor tot bezin ning zullen komen. Het is ook een oproep aan de kerken. Oorlog en UITDAGING De enkelen die op de smalle basis van j vijf scholen een vereniging durfden op te richten, zullen niet hebben kun nen vermoeden dat vandaag de leden, der vereniging met even principiële vragen worstelen. Aan het slot van het gedenkboek j schijft dr. A. la Fleur: „Wij leven met het christelijk VHMO in het tijd- Kapelaans tegen eelihaatsplicht NEW YORK Bijna tweederde vanl de rooms-katholieke kapelaans in de Verenigde Staten wil, dat de celi- baatsplieht voor priesters wordt opge-! heven. Dit is gebleken uit een grootscheepse enquête, van twee rooms-katholieke hoogleraren aan de Harvard-universi- teit onder ruim drieduizend kapelaans. Algemeen is verder de ontevreden- heid van de kapelaans over hun werk- De beter gesitueerden, die hun zonen j omstandigheden. Zij klagen over ge- wilden laten studeren hadden niets brek aan contact met hun bisschoppen aan een hbs. Die leidde ten hoogste en over de wijze, waarop zij ontheven naar de polytechnische school en dat kunnen worden van hun priesterlijke was in de ogen van de geleerde functie, zonder dat zij de gelegenheid j stand een soort hogere ambachts-1 krijgen zich te verdedigen. Om medicamenten te brengen (Van onze kerkredactie) PHILADELPHIA Met een zeilboot gaan Amerikaanse Quakers medi camenten en andere medische hulpmiddelen naar Noord-Vietnam brengen. De boot is eigendom van een Amerikaanse antropoloog, die als gasthoog leraar in Hirosjima werkt. Acht man zullen in februari van Hirosjima naar het Noordvietnamese Haiphong varen. De goederen zijn bestemd voor het Noordvietnamese Rode Kruis. De actiegroep der Quakers is in juli 1966 gesticht „tot leniging van de ziekte en het lijden, veroorzaakt door Amerikaanse bommen". Omdat uitvoer van medische goederen naar Noord-Vietnam verboden is, werden ze tot nu toe via een Quaker-organisatie in Canada verzonden. De Amerikaanse Quakers willen echter rechtstreeks contact met Noord-Vietnam. r/E is altijd keurig gekapt, grijs met iets van een lila spoeling. Niet te vreemd maar precies aar dig. Ze trippelt op zwarte lakschoe- Zo werd de ene kast na de ande re naar haar inzichten heringericht en ging ik over op andere poets hoen- en wasmiddelenwant nie- Igezichtsbedrog, want ze is oerdege lijk. Bovendien staat ze als nuchte re Hollandse met die feestelijke schoentjes stevig op de grond. Zodra ze 's maandags en vrijdags bij me binnenstapt haalt ze een paar spannen uit haar tas. perst 'macht'Z'het smaakt \/fIJN kennissen zijn jaloers - op deze parel, want dat is ze, al ziet ze mij dan niet voor vol aan. Haar machtspositie in ons huis is een stuk van haar houvast, een corset, maar hoe gaat. het met haar lakpumps, schiet paar snelle sloffen aan, strikt een zwierig schortje voor en bedekt haar lokken onder een netje. Aldus uitgerust is ze gereed voor de start Haar charmante verschijning is een decoratief stuk in ons huis, wat niet wegneemt dat ze de handen flink uit haar jumper steekt. Ze be hoort tot het uitgesproken moeder- Vandaar dat grensconflicten op het terrein van de kinderen. Vanzelfsprekend vindt zi kregen. De bedden, dié anders tegen over elkaar staan, waren nu naast elkaar geschoven. Dè mahoniehouten bonheur van mijn oudtante een mooi maar loodzwaar loeder, de tafel, het toilet hoekje alles was verplaatst in een wanstaltige opstelling, waarvoor ik maar één woord vond: bruidssuite, al betrof het dan ook maar een ge- T"'oplading wmt '«eeerkamer. J^NEENS stond de parel achter ren nog niet eens binnen zijn. Laatst vroeg mij zoon: gooi je die generaal er nu eens „Net wat ik dacht", ntelijk. „Ik d boven, ik loop 'w Zl]n' 'ieen"- Mij" manier van kijken .wanneer sc^een fuiar te verwarrenze zei: lijke type. maar kan zich helaas „it," !k legde hem het cerschiI „j, trat dat betreft n.et voldoende uitle- tussen een generaal en een parel. J wat geen verzoening opleverde van zijn kant. Maar toen hij een paar dagen „Neem me nou niet kwalijk". Met een gebaar de kamer in, herhaalde ik: „Neem me nou niet kwalijk". Ze vervolgde: „Vindt u het dan niet beter zo?" schudde ontkennend mijn daarna zijn schoenen met zes kno- hoofd. „Ik wel", legde ze uc» uu» elkaar'gebonden vond als strafmaatregelem omdat hij zijr, ve- ters met had losgeknoopt, was de boot aan. Als represaille verstopte hij haar lakschoenen en ik had een reuze toestand, beide partijen weer tot redelijkheid te brengen. me dat. Ze had al gauw in de gaten dat ik van een lekker vet sop en een scheut spiritus bij het ramen lappen niet veel weet had, wat haar uitstekend beviel. Haar supe rieure huishoudelijke kwaliteiten stegen daardoor aanzienlijk in koers. „Ik zal wel effies", is altijd haar devies en wat ze dan effies presteert, is geweldig. Nu was het natuurlijk overd 'MSTEREN bereikte de situatie ,Jk echtpaar tegenover elkaar in een kamer onzedelijk, man en vrouw horen naast elkaar dat is mijn mening". ..Het is mijn huis hè", begon ik zwakjes, waar ze niet van terug had. ze zweeg. We stonden daar nogal mallotig, toen constateerde' Het valt dus niet lekker lijk om mij aan te pakken via dwang bevel en deurwaarder. „Hebt u ook het recht om beslag te laten leggen op een deel van mijn inkomen bij de bron?" De inspecteur erkende dat dat een mogelijkheid was. dus beslag op het salaris dat de kerkeraad aan de predi kant uitbetaalt. Ds. Huizinga zou dat jammer vinden, want dan zou het ge ruisloos kunnen geschieden. Het is de vraag of dit nu nog ge ruisloos kan gebeuren, omdat de zaak nu volop in de publiciteit is gekomen. De persdienst van het mi- Ds. F. E. Huizinga nisterie van financiën deelde ons mede dat de Nederlandse belas tingwetten niet de mogelijkheid kennen van vrijstelling of onthef fing. „Een beroep, zoals de belas tingplichtige Huizinga wil, heeft geen enkele grond. Door een derge- lijke procedure wordt de zaak voor hem alleen maar duurder." In zijn brief aan de inspecteur van belastingen, die nu door het ministerie moet worden behandeld, schreef ds. Huizinga, dat hij tot het besluit is gekomen „u mee te delen dat ik met ingang van het jaar 1967 aan u over mijn inkomen te betalen belastinggelden, ervan uitgaande, dat tenminste 15 procent van de geïnde belastinggelden besteed wordt op een het geweten verontrustende en kwetsende wijze, n.l. voor het onderhouden van een leger en van wat een krijgsmacht tot krijgsmacht maakt, 15 procent, niet zal voldoen, maar dat bedrag zal reserveren tot mij door u of anderen bericht wordt gedaan, waar het door mij ingehouden bedrag kan worden gestort voor een doel, waarte gen ik als christen geen bezwaar kan maken." Mr. W. Schol ten (ch), lid van de Twee de Kamer en financieel ex pert van de Christelijk Historische Unie gelooft niet, dat op deze wijze an ti-militaris ten kunnen protesteren sotqlien tegen de de- fensiebegro. ting. Er is, zo zei hij ons, geen di recte relatie tussen het belasting geld dat wij betalen en de begro ting van de regering. De eis van ds. Huizinga is moeilijk te verwe zenlijken, omdat dan de regering gedwongen zou worden allerlei potjes voor allerlei doelen te vormen. Een derde bezwaar is dat ds. Huizinga op deze wijze ande re mensen dwingt meer voor de defensie te betalen, wat zeker zijn bedoeling niet zal zjjn. Bovendien onttrekt hij zich bij deze gang van zaken aan de wet, die democra tisch tot stand is gekomen. /Vog meer Wil ds. Huizinga werkelijk de lijn helemaal doortrekken, dan moet hij zich realiseren, dat hij ook op andere wijze belasting be taalt, bijvoorbeeld in de vorm van omzetbelasting. Dan moet hij dus geheel van .belastingvrije goederen gaan leven. En dat is onmogelijk. Ds. Van Dam zag dit ook, maar meende dat er mogelijkheden ge schapen moeten worden voor ge moedsbezwaren, zoals die er ook zijn in de vorm van vrijstelling voor de militaire dienst. Zoals nu de dienstplicht in sommige geval len ontlopen kan worden door drie jaar te geven voor de opbouw-van een ontwikkelingsland, zei hij, zo moeten de anti-militaristische be lastingbetalers in de gelegenheid gesteld worden hun geld in plaats van aan defensie' aan ontwikke lingshulp ten goede te laten ko men. Duurder Het PSP-Kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Bruine gelooft niet dat een dergelijke mogelijkheid er is. De bestaande wetgeving is niet op korte termijn te veranderen, meent hij. Hij had echter grote waardering voor het „getuigenis van ds. Huizinga." De reactie van de persdienst van het ministerie van financiën was: „Als wij zo gaan redeneren, dat iedereen zelf mag bepalen waar zijn belastinggeld naar toe gaat, kunnen we wel ophouden met parlement en wetgeving. Wij kennen hier in Nederland nu een maal geen koppeling tussen de be lasting en de besteding. Slechts in één geval is de bestemming wet telijk vastgelegd: de opcenten op de motorrijtuigen-belastingen zijn bestemd voor het Rijkswegen fonds." echtpaar bij ons logeren. Gewoon niets bijzonders. Onze parel liep oververhit door het huis alsof het ven dat ze mij alleen geschikt vond koninklijk bezoek betrof. Voor kof- - - ie had ze nauwelijks tijd. ze zon de troep op de logeerkamer „wel effies". Ik hoorde meer geschuif en qedribbel dan ik nodig achtte, maar haar hoogtepunt. Er zou een ;cj,ópte haar lakschoenen aan de om planten water te geven en kof fie te zetten. Zij vond me niet on aardig om tegen te kletsen, maar daar hield het dan ook mee op. kant en commandeerde: „Pak effies aan ja hup van onderen". Samen versjouwden we de inboe del weer. Tenslotte vond ze: ,Jk handhaaf mijn mening dat ik het on zedelijk vindt, maar goed, ieder zijn meug dan maar niet waar". Toen ik haar uitzwaaide zei mijn :oon: „Daar gaat de generaal". Langzaam maar zeker vergroeide 'k gunde haar de pret. onze relatie zo dat ik tot een luxe wezen met twee linkerhandjes verschrompelde dat door haar voor I vervuiling werd behoed. Zo beleef- de zij het tenminste en slap als de logeerkamer. Op de drempel van het machtsevenwicht Aan het einde van de middag Maar ik verbeterde hem: „Daar blonk het huis van top tot teen en gaat onze parel, de parel van grote rook het solide naar boenwas. Ik waarde". Want dat is ze. Maar ver toog met zeep en handdoeken naar warrend is liet wel. Het handhaven (Van een medewerker) AMSTERDAM De Israëlitische hoofdsynagoge moet drastisch gaan bezuinigen. Alle taken die niet di rect betrekking hebben op het geestelijk werk moeten worden af gestoten. De Joodse kerkeraad ver wacht over de jaren 1966 en 1967 een tekort van ruim 700.000 gulden. De salarispost vormt de zwaarste last voor deze gemeente. Ir» verhouding tot het aantal lidmaten is het aantal i gestelden veel groter geworden. Hoewel het aantal leden door de zi-vervolgingen drastisch verkleind werd, wordt met vier begraafplaatsen, zeven synagogen en vier rabbijnen na genoeg dezelfde huishouding gevoerd als omstreeks 1935. De kerkeraad zoekt een besparing van 150.000 tot 200.000 gulden voor 1967. Een eerste daad is reeds geen gel den meer uit te trekken voor de Se- der-vieringen. Tijdens dat feest, dat duizenden trekt, wordt volgens een be paalde liturgie en onder het eten van matzes de uittocht uit Egypte en de wording van het Joodse volk herdacht. Verwacht wordt dat de deelnemers zelf de kosten wel zullen willen dragen. Ook op het culturele en sociale werk zal bezuinigd moeten worden. De subsi die voor de Talmoed Thora school zal worden ingetrokken, en ook die voor de sportvereniging Maccabi en voor an dere organisaties. Ook een deel van het jeugdwerk zal worden stilgelegd. In het gemeenschapshuis Bet Ami (Huis van Mijn volk) zullen consumptieprijzen worden verhoogd. De voorzitter van het kerkbestuur, mr. dr. M. König heeft zijn functie neergelegd. Hij kon door ziekte reeds enige maanden lang de beraadslagin gen niet bijwonen. Hij meende dat nu iemand die wel actief een aandeel kan hebben in het werk beter zijn taak kan overnemen.. Geen aparte r.k. be gr a af pla a tsen DEN HAAG Een commissie van het r.k. centrum voor staatkundige vor ming is tot de conclusie gekomen, dat het geen aanbeveling meer verdient af zonderlijke r.k. begraafplaatsen op te richten. Om financiële, planologische en organisatorische redenen kan men beter deelnemen in algemene begraaf- olaatsen, aldus de commissie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel: J. Bos te Lunteren. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beyerland: J. Ka rens te Nieuwerkerk, Z.; te Waarden burg: G. A. Zijderveld te Middelburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2