Tsjechische zegels OP DE KERMIS populair bij verzamelaars De eeuw die in 1914 stierf The Foster gang in Zuid-Afrika ZATERDAG 28 JANUARI 1967 Posfzegél rubriek J. J. M. KIGGEN*' jgEN postzegel van wat uitzonderlijke afmetingen (vijf bij twee cm) is in december door de poste rijen te Praag uitgegeven ter gelegenheid van de 48e verjaardag van de Tsjechische postzegels. Voorals als u de echte zegel ziet met zijn in fraaie blauwe en diepgele figuren weergegeven, gestyleer- de postduif, zult u deze regel zeker gaan waarderen. Hij is voor mij aanleiding om wat langer bij post zegelemissies van Tsjechoslowakije stil te staan. 1 Die zegels zijn vanaf de eerste, waarop het kasteel van Praag figureert, di rect een populair verza melgebied geworden. Niet alleen wegens de veelal kunstzinnige ontwerpen, maar zeker ook om de grafische kundigheden en om de grote variëteit. Van de eerste Tsjechische zegels spreken en niet de kun stenaar-ontwerper noemen zou onwaardig zijn. Deze uitverko rene, was de schilder-graveur Alfons Mucha (1860-1939). Bij de viering van zijn honderdste geboortedag werd aan hem een postzegel gewijd. Mucha had vele kunstreizen gemaakt en leefde lange tijd in Parijs. Daar maakte hij o.a. de af fiches voor de toneelspeelster Sarah Bernard. Behalve de be kende zegels met het kasteel van Praag, graveerde Mucha nog port- en expressezegels. Hulde In 1958 werd de viering van de 40e verjaardag van de postzegels in het teken van een hulde aan Praag E SKO.SJOVSNJ KO Mucha getrokken. Zijn eerste ze gel van 1918 staat gedeeltelijk op deze zegel weergegeven. Het is die van de stralende zon; dit zon netje is namelijk een schilder- lijke vrijheid van Mucha, omdat in de gegeven tekening de zon, volgens deskundigen, nooit op die plaats kan staan. Men heeft die zonnestralen later ook wegge laten, alsmede een struikgewas op de voorgrond. Het doek bevindt zich reeds in Praag sinds 1685. Men neemt aan, dat het een andere versie is van hetzelfde schilderij van de meester in het Louvre (Tiziano Vercellio 1477—1567). In 1965 is dit kunstwerk op een gravure-ze gel verschenen. In december gaven de Tsje chische posterijen vijf postzegels uit met kunstwerken van de laatste vier eeuwen. „Voorjaar" is een gravure uit de cyclus Het silhouet van de stad Praag, geaccentueerd met de con touren van het kasteel, is steeds een geliefd onderwerp voor Tsje chische postzegels geweest. In 1964 echter werd een fraaie close-up van het kasteel op een zegel gereproduceerd. De burcht van Praag is een eeuwenoud sym bool van de nationale onafhanke lijkheid. Daterend uit de negende eeuw, werd het bouwwerk in de loop der eeuwen door de konin gen van Bohemen en later door de Habsburgers verbouwd, ver nieuwd, verfraaid en dikwijls be giftigd met kunstwerken van we reldfaam. In zes zalen van het kasteel is een kunstgalerij perma nent ingericht Schilderij Een van de kostbaarste bezit tingen die de burcht in zijn gale rij herbergt is „het toilet van een jonge vrouw", een schilderij van Titiaan uit de jaren 1512-1515. Hij was schilder van stillevens en portrettist. Een „vaas met tul pen" van Spala (1885—1946) spreekt ons Nederlanders goed aan. De zegel is gaaf gedrukt in mooie kleuren. Spala, die als de stichter van de moderne Tsje chische schildersschool bekend staat, voelde zich tot bloemen en de kleuren rood en blauw aange trokken. De laatste zegel is een weergave van „de recruut" van de schilder Ludovic Fulla (gebo ren in 1902). De aanstaande sol daat is waarschijnlijk door zijn vrienden in een kakelbont ker- mispakje gestoken om het afscheid van zijn jeugd te vieren. De scène met de onwezenlijk kij- Picasso In de ban blijvend van de Tsje chische postzegels met reproduc ties van kunst maak ik u nog even attent op een kunstwerk van Picasso, dat de posterijen het vorig jaar op een grootfor maat zegel hebben weergegeven. Picasso maakte het werk in 1937 voor het paviljoen van de Spaanse republikeinen op de in ternationale tentoonstelling te Pa rijs. De kunstenaar, zelf van ge boorte Spanjaard, wijdde zijn werk aan de internationale briga de. die tijdens de burgeroorlog in Spanje aan de zijde der republi keinen streed. Hij noemde het „Guernica", naar een Baskisch stadje, dat op de dag van de jaarmarkt op 28 april 1937 door vliegtui gen van de andere partij werd gebombardeerd. Tweeduizend mensen lieten het leven... Hel is een realistisch-heftige reportage van wat Guernica toen beleefde. U moet maar eens een echte zegel scherp bekijken. Bij de zegel behoort een geperforeer de strook, door Picasso" gesig- Deze kunstenaar liet 700 gravu res en een paar honderd tekenin gen na, welke voorhet meren deel in de nationale galerij zijn ondergebracht. Het portret van „mevrouw Wussinova" is van de hand van de grootmeester der portretkunst, Jan Kupeckv (1677—1740). De derde postzegel toont een reproductie van de „Sneeuwuil" van Karei Purkyne (18341868). Het congres van Wenen luidde een nieuw tijdperk in. Napoleon Bonaparte, de keizer van Frank rijk, gehaat en gevreesd in heel Europa, was verslagen en verban nen. De vorsten en de volken konden weer rustig ademhalen. Er was weer een toekomst en die toekomst werd dansend inge gaan. La belle époque, zouden de Fransen later deze periode noe men. Het prachtige tijdperk met glanzende hoogtepunten, dat defi nitief zou eindigen op de slagvel den in Vlaanderen en bij Ver dun. Lajos Zilahy, een vooraanstaan de Hongaarse schrijver, heeft aan deze eeuw een prachtige ro man gewijd, Century in scarlet (uitgave Heinemann. Londen, 439 blz., 30 shilling), een historische roman, waarin de groten uit die tijd tot leven zijn gewekt. Hoofdpersonen zijn twee aristo cratische Hongaren, de graven Antal en Adalbert. Antal, conser vatief elegant en loyaal jegens de Habsburgse monarchie, Adalbert, de revolutionair, de man, die een ander Europa wenst dan dat van zijn tijd, een Europa zonder koninkrijken en een Hon garije, dat onafhankelijk is van Oostenrijk. Want hoe mooi die eeuw ook geweest moge zijn. het gistte en het broeide. Koningin Victoria bracht Engeland naar het top punt van zijn roem, maar aan het hof in St. Petersburg vierde intrigue hoogtij, en werden in Het zijn soms op zichzelf staande voorvallen, die de loop van de geschiedenis direct beïnvloeden. Het schot in Serajewo luidde de Eerste Wereldoorlog in. In Zuid-Afrika was het eveneens een schot, uit angst en willekeurig gelost, dat verstrekkende politieke gevolgen kreeg. Wie van Historische romans houdt en over het Europa, dat in 1914 stierf nog eens wil lezen, kan in Century in Scarlet volledi ge bevrediging vinden. Romeinse rijk herleeft in ..Famina" Het oude Romeinse rijk, de caesars, de goden, de priesteres sen het zijn alle onderwerpen, die het succes van een roman ver- Voor de meeste Afrikaners werd de Boerenoorlog in 1902 met de ondertekening van de Vrede van de Vereniging alleen maar voor een bepaalde tijd on derbroken. Twaalf jaar later wa ren zij weer gereed om gewa pend te protesteren tegen de. wat zij noemden, groeiende onderwer ping van Botha en Smuts aan Londen. Maar de sleutelfiguur, generaal De la Rey, de aanbeden held uit de Zuidafrikaanse oorlog, bleef een raadsel. Zijn moreel gezag onder de Afrikaners was ongebro ken. Hij was een man. die sterk werd beïnvloed door Niklaas van Rensburg een aartsvaderlijke fi guur. die helemaal zou passen in het Oude Testament. Zou zijn woord het loyale bestuur van Bo- zekeren. Pierre Sabbagh en Antoi- ne Graziani hebben er gebruik van gemaakt in Fanina (uitgave Heinemann, Londen. 257 blz., 30 shilling). Het is de geschiedenis van een heel mooi meisje uit het Rome van keizer Tiberius, dat wordt uitgekozen om te worden opge leid tot priesteres maar op een goede dag een aardige jongeman met blauwe ogen ontmoet. Het wordt hun niet gemakkelijk ge maakt, doch ten slotte bereiken zij samen hun bestemming. Afgezien van het feit dat Sab bagh en Graziani vlotte schrij vers zijn, is hun roman ook de moeite van het 'ezen waard om dat zii fascinerend vertellen over de zeden en gewoonten van het oude Romeinse rijk. dat vandaag de dag nog tot de verbeelding van de mensheid spreekt. tha en Smuts omver kunnen wer pen, de Boer opnieuw tegen de Brit kunnen opzetten en beslis send kunnen zijn voor vrede of oorlog? Toen de crisis haar dieptepunt naderde, werden Johannesburg en de satellietsteden in de Rand van alle problematiek afgeleid door het optreden van William Foster en zijn bende. Foster kwam uit een goed ge zin. Hij kreeg een opleiding tot mijnkundige, maar de omstandig heden brachten hem op een pad, waarop hijzelf niet wilde gaan, het pad van de misdaad, dat hij ook al weer door de omstan digheden niet kon verlaten, waardoor hij steeds tot erger ver- Op dezelfde dag en bijna op hetzelfde ogenblik waarop gene raal De la Rey in Pretoria zijn definitief besluit nam, werden Foster en zijn gang in Johan nesburg ontdekt en werd de iacht op hen geopend, een jacht, die eveneens van beslissing zou zijn.... Henry John May en Ian Ha milton hebben in The Foster gang (uitgave Heinemann. Lon den, 296 blz., 30 shilling) de dra den ontward en de samenhang van tal van voorvallen knap aan getoond in een boeiende roman. Twee mannen, een generaal en een gangster Zij ontmoetten el kaar nimmer. Hun paden kruisten elkaar steeds opnieuw. Maar beiden hebben een rol gespeeld in de bestemming van hun land. PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. aardsoort, 5. vet der melk, 9. troep ongeordende krijgers, 14. plaats in N.-Brab., 16. mannelijk beroep, 18. zwakke, 19. betreffende, 21. bloedhuis, 22. kreet, 23. voorzetsel, ?4. bijnaam van Ezau, 26. meisjesnaam. 27. jongensnaam, 29. profeet, 31. leeg, 32. spore- plant, 34. aardsoort, 35. verdikking der opperhuid, 37. bedelaar, 39. stad in Bretagne, 41. dam langs een water, 42. priem, 43. vis, 45. buurtschap onder de Dr. gem. Borger, 46. groente, 47. boom, 48. steeds, 50. schoon dochter van Juda, 52. soort van antilope, 53. gravure, 55. deel van de mond, 56. zuiver, 57. hoogmoedig, 60. graanelevator, 61. slede, 62. ge troffen, 64. scheik. element (afk.), 65. telwoord (Eng.), 66. rivier in Nederland, 68. zeemacht, 70. lusthof. 72. vloeistof, 74. plaats in Drente. 75. hooggebergte in Eng. Oost-Afrika, 76. telwoord, 77. sappig. Verticaal: 1. als 75 hor., 2. stad m Mexico, 3. gem, in N.-Bra>b„ 4 denkbeeld, 6. rund. 7. familielid, 8. rijkaard, 10. jongensnaam, 11. be stuurder, 12. werf, 13. verdikking der opperhuid, 15. einde. 17. boom, 20. alleenzang, 25. plaats in N.-Brab., 27. bontjas, 28. deel van de onderarm, 30. vlaktemaat, 31. schoenvorm, 32. sappig, 33. muzieknoot, 35. een zekere. 36. op die plaats. 37. lichaamsdeel, 38. ontvangkamer, 40. wijs, «erwaardig grijsaard (figuurlijk), 41. slag, 44. myth, figuur. 46. mannelijk beroep, 48. bijrivier van de Tiber, 49. aardsoort, 51. tel woord, 52. plaats in Limb.. 54. vast deel van een boom, 56. run (ge westelijk), 57. wijze, 58. zijtak Moezel, 59. plaats in Groningen. 60. overwelfde nauwe straat in Tunis met winkels en werkplaatsen. 61. streling, 63. gebogen, 64. vlug, 67. sneeuwschaats. 69. meisjesnaam. 71. scheik. element (afk.). 73. voorzetsel. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. best, 4. kwark, 8. deel, 12. Ede, 13. trens, 14. poe ne, 15. Ie. 16. leest. 17. van. 18. ge. 19. glu, 21. les, 22 men, 24. eis. 26. keper. 28. den, 31. top, 33. mot, 34. magie. 36. el, 38. met, 40. log ger, 41. Lee. 43. portier, 44. ere, 45. kennel, 47. les, 49. si, 50. enter, 51. dag, 53. los, 55. sek. 56. belet, 58. pas, 61. aak, 62. vin, 64. mis. 66. Aa. 68. ban, 69. Aaron, 70. ma, 71. slaap, 73. staal, 74. por, 75. eens. 76. stern, 77. nona. Verticaal: 1. Belg, 2. edele, 3. se, 4. kreek, 5. Wessem, 6. ant, 7. Rs, 8. Don, 9. Ee, 10. eng, 11. leer, 13. tel. 14. pan, 17. ver, 20. uit, 22. met, 23. Regge, 25. som, 27. por taal. 28. dag, 29. Niers. 30. welke, 32. peper, 34. morel, 35. ereis, 37. Leens. 39. tol, 40. lel, 42. enter, 46. nek, 48. sop, 51. dek. 52. gevaar. 54. Sam. 56. ban, 57. tiran, 59. Simon, 60. fase. 61. aap, 63. nol, 65. Sara, 67. ale, 68. bas, 69. Ate, 72. An, 73. st. 74. Po. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. H EEL lang geleden leefde er eens een meisje. Ze heette Ilsebeth. Vreemde naam, vind je niet? Nu moet je weten, dat Ilsebeth een prinsesje was. Toen ze geboren werd, hadden haar ouders beslist, dat ze naar de oude koningin zou heten. De oude koningin heette Ilseniera Engelbeth. Je kunt begrijpen, dat dat een te lange naam was voor een klein prinsesje. Daarom werd ze Ilsebeth genoemd. Ilsebeth was een eigenwijs en ondeugend prinsesje. De koning en de koningin zaten vaak met de handen in het koninklijk haar. Het was een hele toer, om van Tlsebeth een lief en volg zaam prinsesje te maken. Ilsebeth zejl vond het verschrikkelijk naar, om tel kens weer standjes te krijgen. Op een goede dag besloot ze weg te lopen. Ze nam stiekem de kleren van een dienstmeisje weg. Want als ze zo in haar prinsessekleren weg zou lopen, zouden alle mensen haar dade lijk naar het paleis terugbren- Zodra er een moment kwam, dat ze ongemerkt weg kon glip- oen, trok ze gauw de kleren van het dienstmeisje aan. Na een paar angstige ogenblikken stond ze op straat Ze huppelde van blijdschap en verkneuterde zich over de verbaasde gezichten, die al di stijve, starre lakeien zouden trekken, als ze merkten, dat ze.„. foetsi.... verdwenen was. TN DE verte hoorde ze mu- 1 ziek en lawaai. De dienst meisjes in het paleis hadden fluisterd, dat er kermis wa: het stadje. Ilsebeth was daar nog nooit geweest. Vader en moeder hadden gezegd, dat dat niet paste voor een prinsesje. Maar nu kon ze er gerust heen gaan. Niemand kon immers zien. dat zij een prinses Vlug en nieuwgierig liep ze in de richting van het lawaai. QP DE kermis was het één bont gewemel van lachende en pret makende mensen. Klei ne kinderen hadden hun mon den vol met allerlei lekkers. Midden op het kermisplein stond een lange jongen. Hij speelde op een fluit en drie hon den trippelden sierlijk om hem heen. Ilsebeth keek er met gro te ogen naar Toen het liedje uit was, de jongen de grootste hond bakje in zijn bek. Tot Ilsebeths grote verbazing, zag ze, dat de hond naar de mensen liep en ze uiftv^igpnd het bakje voor hield, De mensen lachten luid yOOR ZE HET wist, stond de hond ook voor haar. Haastig graaide ze in de grote :akken van haar schort. Die wa- 'en rechter helemaal leeg. De hond bleef maar wachten. Hulp zoekend keek Ilsebeth naar de jongen. Hij lachte en riep „He la....geen centen.... tja, dan moet je komen dansen Hij liep naar haar toe maakte een zwierige buiging; „Juffrouw.... kom en dans!" Aarzelend liep ze naar het mid den van de kring. De mensen lachten. Voor de iongen de fluit pakte, fluisterde hij: „Niet bang zijn, de honden helpen ie wel." Toen begon hii te spelen "TYADELIJK GINGEN de hon- den, Robbie. Zerra en Dino om haar heen staan. De jongen floot zo snel, zo huppelend dat Ilsebeth wel moest dansen op dat vrolijke wijsje Ze schater de het uit van oret. toen ze zag dat de honden nuffig met haar meetrippelden. Voordat ze zelf wist had ze er al eer zijn voorpootjes gepakt en zwierde lachend met hem ii het rond. De mensen juichten en klap ten zo hard. toen het uit dat Robbie vlug uit zich zelf het bakje pakte, om ermee rond te gaan. Ilsebeth straalde van pleziei toen het bakje al gauw boorde vol was met blinkende munten. De mensen riepen: „Nog een keer.... nog een keer" Hoopvol keek Ilsebeth naar de jongen die lachend knikte. En weer danste z® samen met 7E MERKTE niet, dat er ko- ninklijke soldaten op het plein waren gekomen Haar vlucht uit het paleis was al gauw opgemerki door de lakei die haar dageliiks vruchtensap kwam brengen Toen hii haar niet vond, hoe hij ook zocht snelde hij gauw naar de koning de koningin TAEZEN SCHROKKEN ver schrikkelijk en lieten het hele paleis doorzoeken Toen dat niets opleverde, wer den koninklijke soldaten de stad ingestuurd om prinses Ilse beth te zoeken. Overal vroegen ze, of iemand soms de prinses had gezien. De mensen fluister den en riepen tegen elkaar: „De prinses is verdwenen.... zoek de MAAR ILSEBETH wist hier niets van. Ze had het veel te druk om te letten- op de mensen om baar heen danste maar dooi net ol ze er nooit genoeg var kon krijgen Plotseling riep een harde stem" „De orinses. daar! Ilse beth schrok zo erg dat ze haast viel. De jongen hield- op met speler en keek verbaasd in het rond Twee soldaten drongen door de mensen heen en liepen naar Tlsebeth Hoogheid zo vriendelijk zijn. om met ons mee te gaan naar het paleis." Omdat z« wisten, hoe eigenwijs Ilsebeth kon zijn, pakten ze haar meteen bij de hand en namen haar vlug mee De jongen stond Ilsebeth stomverbaasd na te kijken. Was dat prinses Ilsebeth' O. O, en hij had haai z< maar laten dansen met de honden, alsoi het een gewoon meisie was Hii vas zo onderste boven van de schrik, dat hij dadelijk de hon den aan een riem deed en mei ze wegvluchtte. Te kon immers nooit weten, misschien stopten re hem wel in de gevangenis. Dezen keken zeer vriendelijk. .Hoe heet ie" vroeg de koning, ..Alfonso... Majesteit" „Voor taan Alfonso, benoem ik jou en ie honden tot koninkliike hof- dansers Alfonso kreeg een kleur van verlegenheid Hij gluurde naar orinses Ilsebeth, QNDERTUSSEN WAS iise- beth weer ir. het paleis. Ze builde van verdriet en te leurstelling. De koning en de ko ningin waren blij dat ze er weer was. Toch had Ilsebeth straf verdiend dus werd ze naar bed gestuurd Treurig lag Ilsebeth onder de dekens en keek naar het pla fond Het was zo prettig ge weest op de kermis Die iongen en zijn honder zou ze vas' nooit meer vergeten. De volgende dag kon ze nie> eten van narigheid en de daar op volgende dagen slechts met heel veel moeite Tlsebeth werd steeds stiller en bleker. Bezorgd vroegen de koning en koningin zich af wat ze hieraan moesten doen Ze besloten, dal Ilsebeth een wens mocht doen want dan zou ze zeker opknappen Verheugd vroeg Ilsebeth of die iongen met zijn bonden alstublieft, alstublieft in het paleis mochi komen. Hiervar schrokken de koning en dt koningin wel maar als Ilsebeth het zo graae >vildp dan mnp.ri het maar U)E KONINKLIJKE soldaten kregen bevel om stad en land naar de iongen af te zoe ken. Eindeliik werd de jongen gevonden. Hii had zich ergens verstopt. Toen de soldaten hem von den. bibberde hii van angst. Ze zouden hem vasf fn de eevange nis zetten. De soldaten brachter in haar han den klapte Haa' wangen kleur den zich ook., eer beetje rood, maar dan van pret. Ze riet a- cbend" Voorui4 Alfonso a at ze maar eenc zien. wat jullie kunnen!" r)AT LIET Alfonso zich geen twee keei '.eggen. Vol trots en i.iver zette hi-5 de fluit aan 'ijri mond Eei speels en vro lijk wiisie vlinderdp door dp no- ge ruime koningszaal. Robbie# Zerra en Dino 'ripnelden deftig op bun aebtomooties rond hun mppeter Alton die in de zaal waren, moesten lachen en ze "prmaakten zip>> kostelijk tlsebptb straalde van plezier# Ze nam zich voor om nooit meer ondeugend en eieenwiis te ziln. Over dp fluit heen saf Alfonso baar Irnlnnogje 9* ze knipoogde guitig terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16