Doorbraak benadering naar zakelijke van problemen Tanker boort zich in mosselboot Welvaart in V.S. houdt aan i Ruimteverdrag ondertekend CARAVAN RAI67 Adenauer is ziek Strijd in China duurt voort Ambassade voor Bonn en Roemenië Dutcli' Engelands beste vrienden 5 VRIJDAG 27 JANUARI 1167 Hoop en vrees YV/1LS0N is gemachtigd optimfc-1 tiscli na zijn bezoek aan De i Gaulle. Dat hij optimistisch zou blij- ven lag voor de hand. Een gematigd optimisme kan echter zowel hoop als vrees inhouden. De hoop, dat binnen afzienbare tijd j Engeland tot de EEG wordt toege- j ten, is na Wilsons gesprek met De j Gaulle zeker niet toegenomen. De i Franse president heeft nog heel wat pijlen op zijn boog. De vrees, dat de generaal nü al voor Engeland onaanvaardbare voor waarden zou stellen, werd wegge nomen. Pas in een later stadium moet blijken, of deze vrees onge grond is. De besprekingen te Parijs hebben! wèl duidelijk gemaakt, dat Enge land nog heel wat water in zijn wijn moet doen, wil het ooit in aanmer king komen voor de EEG. Opvallend is in dit verband, dat Frankrijk nog maar enkele aspecten van de Britse toetreding heeft aan- geroerd, die op zichzelf al bijzonder; moeilijk liggen voor Londen. De politieke en militaire facetten, die alles te maken hebben met En-j gelands relatie tot Amerika, zijn blijkbaar nauwelijks of niet aan de orde geweest. En dat is veelbetekenend. Een gebaar "LIET gebaar van het Westduitse weekblad Der Stern tegenover mevrouw Kennedy getuigt van wijs beleid. De uitgever deed vrijwillig, wat hij onder politieke en juridische druk had geweigerd. Hij blijft echter bij zijn besluit, niet te wijken voor „de politieke cen suur" van senator Robert Kennedy, die zijn kansen op het Amerikaanse presidentschap in 1968 of 1972 be dreigd ziet. Geen enkele in politiek of histo risch opzicht belangwekkende pas sage uit „De dood van een Presi dent", tegen publikatie waarvan Robert Kennedy bezwaar maakt, wordt weggelaten. Uitgever Nannen nam dit besluit, nadat de Hamburgse rechtbank alle aan de Stern gerichte eisen van de hand had gewezen. Slechts voor me vrouw Kennedy maakte hij een uit zondering. Opnieuw valt de aandacht op Robert Kennedy, de man die de biograaf William Manchester opdracht gaf het (nu fel omstreden) boek te schrijven. Hij verwachtte er blijk baar veel van. Manchester was echter niet alleen een vriend van president Kennedy en een tegenstander van Johnson. Hij bleek ook oprecht te zijn bij be oordeling van de feiten. Deze kreeg hij bijna uitsluitend van de familie Kennedy. En het spreekt dan ook boekdelen, als se nator Robert Kennedy nü inziet, dat hij in 1964 beter had kunnen zwij gen. Zijlstra: zinloze deflatie voorkomen Eigen partij nodig voor bezinning Vrii...dan^'van| oude... of fonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen MOSKOU Vandaag is het verdrag ondertekend dat het gebruik van kern wapens en andere wapens voor massa- vernietiging in de ruimte verbiedt. Voor Rusland tekende premier Kosygin. voor de VS en Engeland- de ambassadeurs Thompson en Harrison. Later op de dag is het verdrag in de andere hoofdsteden van de landen die bij het verdrag zijn betrokken ondertekend. SALISBURY Het Rhodesische parlement heeft gisteren opnieuw de noodtoestand met een periode van drie maanden verlengd. De minister van justitie achtte dit nodig in verband met enige ondermijnende incidenten in hel land. Hier zijn ze dan. Van links naar rechts Velly, Auzette, Michèle en Pilar met kapsels van 1896 tot 1967. Zij hielden deze kapsel show ter gelegenheid van het veertigste congres van de Fede ration de la Coiffure te Parijs, tijdens welk ook de zeventigste verjaardag van de organisatie werd gevierd. (Van onze parlemenlsredactie) AMSTERDAM „Dit land be vindt zich op het ogenblik in een schemertoestand tussen in flatie en deflatie, een toestand waarin met de grootst mogelijke voorzichtigheid dientte worden gemanoeuvreerd. We moeten de inflatie trugdringen, maar niet in zo sterke mate, dat we in een zin loze en gevaarlijke deflatie te rechtkomen. Dit vergt een uiterst behoedzaam en subtiel beleid. Het kabinet tracht dit te voeren en het meent dat het met z'n pro gram en maatregelen op de goede weg is. De resultaten beginnen zich trouwens al enigszins af te tekenen". Dit zei minister-president Zijlstra gisteravond in het Amsterdamse Krasnapolskytijdens een zo nu en dan wat rumoerige verkiezingsver gadering van de hoofdstedelijke AR- JOS. De rede van de premier werd enkele malen door interrupties van linkse jongeren onderbrokenmaar over het algemeen had prof. Zijlstra het toch aanzienlijk makkelijker dan vorig jaar zijn ambtsvoorganger mr. Cals, die zich toen in dezelfde zaal nauwelijks verstaanbaar kon maken. „Dit kabinet," aldus de mi nister-president. „is begonnen met een sterk accent te leggen op de inflatiebe- strijding. Dat was nodig. Maar nu zul len we de resterende tijd alle aandacht wijden aan het voorkomen van een zin loos doorschietende deflatie en aan het bestrijden van de werkloosheid." Nuchter Om tussen de klippen van inflatie er deflatie te kunnen doorzeilen, is eer zakelijke, nuchtere, bijna klinische be nadering van de problematiek geboden. Stembusoverwegingen kunnen en mo gen nu niet overheersen. Daar is de situatie te moeilijk voor. „Er staat te veel op het spel: de groei van onze welvaart, zo u wil het welzijn van 85.000 werklozen". Een duidelijk, nuchter en zakelijk financieel-econo- misch beleid is vooral na 15 februari vereist. Dan komt het erop aan niet weer te vervallen in de foutieve veron derstelling, dat alles tegelijk en in hoog tempo kan worden verwezenlijkt. „Het welbewust koersen naar een grote re leefbaarheid van ons land vraagt een geleidelijk tempo, een kiezen tus sen het een en het ander." De premier noemde het zinloos en ook onjuist om het kiezerscorps te ver delen in een groep die voor en eer groep die tegen meer gemeenschaps voorzieningen is. „in brede lagen van de bevolking leeft het besef dat op dit gebied heel veel moet gebeuren. Het verschil van mening heeft betrekking op het tempo, maar dat is geen politie ke scheidslijn. Over het tempo kan pessimistisch of optimistisch oorde len. Daarover moet zakelijk kunnen worden gepraat. Het liefst heb ik opti misten en pessimisten in één partij-" Doorbraak tcit als concrete politieke scheidslijn. Een bevredigende definitie van die be grippen is niet mogelijk. Als men er een verschil in tempo onder verstaat, loopt de tegenstelling dwars door de par tijen heen. Logischer is het de kiezers politiek onder te verdelen naar belan gen of naar inkomen, maar dit zou een j verwording van de democratie bcteke-1 Een echte politieke partij doet een beroep op heel het volk in al zijn gele dingen en vanuit dit gezichtspunt be zien vervullen de confessionele partij en hun taak niet slechter, niet onduide lijker dan de niet-confessionele groepe ringen. Een pleidooi voor politieke duidelijk heid dient zich toe te spitsen op duide lijkheid ten aanzien van de grote finan- cieel-economische en sociale problemen van deze tijd. Op dat punt heerst he laas veel onduidelijkheid. Die komt vooral uit' de hoek waar men de confessionele partijen onduide lijkheid verwijt. „Wat zakelijke ondui delijkheid betreft heeft Het V r ij e Volk welhaast het absolute nulpunt bereikt." aldus de premier. De RAI geeft u een volledig overzicht van wat er allemaal op het gebied van caravans en toebehoren te koop is. Tientallen merken en honderden modellen uit binnen-en buitenland! Vrij... dan de 27 JAN. TM 5 FEBR. BONN Oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer (91) lijdt aan een zware bronchitis-aanval. Zijn artsen hebben hem aangeraden zijn werk zaamheden enkele dagen op te schor- In dat opzicht zou ik willen pleiten >or een nieuwe doorbraak, een heel andere dan de oude, een doorbraak van een meer nuchtere, zakelijke ana lyse van de problemen waarvoor wij staan. De grote partijen moeten elkaar daarin kunnen vinden. Die nieuwe doorbraak betekent overigens geen af braak van ons oude huis, onze partij. Die hebben we nodig voor bezinning op de problemen die boven het zake lijke uitgaan." Een toetssteen voor een waarachtig beleid is volgens prof. Zijlstra, dat zij die aan bepaalde zaken hoge prioriteit willen geven, tegelijk aangeven aan welke zaken dan minder of geen priori teit moet worden gegeven. „Wie aan alles prioriteit geeft, geeft aan niets prioriteit." Het centrale thema van prof. Zijlstra's betoog was: de duidelijkheid in de politiek. Het verwijt van PvdA, VVD e.d., dat de confessionele partijen zich aan onduidelijkheid schuldig ma ken. meer dan de niet-confessionele groeperingen, achtte hij „op z'n minst eenzijdig". PvdA en VVD gaan in di opzicht evenmin vrijuit. De onduidelijk heid ligt per definitie bij het kie- j HONG KONG De bloedige gevech- zerscorps zelf, dat bestaat uit mensen, ten in China tussen voor- en tegenstan- die qua belangen, leeftijd, instelling jders van Mao duren nog voort. In de totaal verschillend zijn. provincie Kiangsi hebben medestan- toegangsbewijzen uit en bieden tevens de mogelijkheid van.. 2-dagen -Amsterdam arrangementen Nasoetion: Soekarno bij coup betrokken DJAKARTA Op de dag van de mislukte staatsgreep confereerde presi dent Soekarno met generaal Soepardjo. één van de leiders van het complot. Soepardjo heeft dit tijdens een verhoor bekend, zo onthulde gisteren generaal Nasoetion. ex-minister van defensie. Ook is gebleken dat Soekarno op voorstel van de communistische partij en leiders van de staatsgreep direct na de coup generaal Reksosamoedra had benoemd tot wnd. regeringsleider. Het is tevens duidelijk, zo zei Nasoe tion, waarom Soekarno op 1 oktober aan het leger bevel gaf op post te blij ven en zich niet te verplaatsen. „Dit betekende dat zij hun operaties (tegen plegers van de staatsgreep) die zij wa ren begonnen onder generaal Soeharto, moesten beëindigen", aldus de ex-mi nister. de noem lisme egaliseert die verschillen niet en elimineert de onduidelijkheid niet. Ook binnen PvdA en VVD zullen altijd gro te verschillen van mening blijven bestaan. ,',De stelling is niet vol' te hou den, dat wat ons als confessionele par tij verenigt per se een minder solide cement zou zijn dan socialisme of libe ralisme Het tegendeel is waar." Tegenstelling? Ruilen Het is langzamerhand wel duidelijk dat de operatie Rijnmond geen onver deeld succes is geworden. De gemeen ten die de kosten van dit orgaan moe ten dragen, zuchten onder de lasten die deze instelling met zich brengt. En het nut er van zijn de meningen zeer verdeeld. Zelfs zien velen er slechts een asiel in voor politiek daklo- :en. Dat de geul voor mammoettankers er moet Komen, wordt eohter door nie mand betwist. Zou het niet voor de hand liggen om de „Rijnmond" maar op te heffen en de vele miljoenen die daardoor vrijkomen te besteden aan de geul? Maar dat moet dan wel spoe- gebeuren. Het is immers wonder baarlijk hoe snel bij het opheffen van openbare lichamen aanspraken op pensioenen of wachtgelden ontstaan. Rotterdam M. v. d. Valk 1VIM» Het Nederlands Bijbel Genootschap s om geld verlegen, zo blijkt uit een schrijven, mij dezer dagen toegezon den. Hierin vraagt het om een verho ging van de contributie, want veel ver taalwerk moet blijven liggen wegens geldgebrek. Maar het onbegrijpelijke is waarom nu het NBG vijf jaar lang ongeveer ƒ8000 op moet brengen voor een Friese vertaling. Dit houdt, vol gens mij, in, dat velen die geen bijbel hebben in hun taal hem onder meer moeten missen omdat er zo nodig een Friese vertaling moet komen. Meerkerk F. W. de Jong \BC (2) De handelwijze yan het NBG een brief te sturen aan contribuanten, die minima-bijdragen geven. met het verzoek dit minimum of vijf gulden per jaar te stel'en, is heel normaal. Niet normaal en bepaald onsympa thiek is de toevoeging „zonder tegenbe richt nemen we aan dat u het bedrag aldus verhoogt". Wie het niet wil mag :en ingevulde kaart terugsturen. Deze dwingerige manier van doen is. nog afgezien van het onpsycholo gische aspect dat aan de „ik doe het niet"-kaart verbonden is, op zijn zachtst gezegd weinig gelukkig. Leidschendam W. Verheere vecht tegeneen door het provinciale partijcomité uit vrijwilligers gevormd leger bestaande uit 200.000 man. Hoeveel doden er zijn gevallen nog niet bekend. De overneming van het bestuur in Kiangsi volgt op die in de noordelijk provincie Sjansi, waar de aanhangers van Mao zich op 12 janua ri van de macht meester maakten. Felle gevechten doen zich ook voor in de grensprovincies Sinkiang. Prof Zijlstra vrnvierp ook dr Ir- j Mandsjoerije eri Tibet. In Mandsjoerije grnstelling consrrvatismr-progrrssivi. cn Tlbet "Jn doden Wallen. McNamara WASHINGTON Robert McNa mara, de Amerikaanse minister defensie, heeft berekend, dat een trekkelijk gering aantal kernbommen op 50 stadsgebieden in China tot ge volg zal hebben dat de helft van de stedelijke bevolking ruim 50 mil joen mensen wordt gedood er meer dan 50 procent van het in dustriële vermogen en het merendeel van hogere personeel op administra tief. technisch en ondernemingsge- bied worden uitgeschakeld. In een rapport dat maandag bij de Senaatscommissie voor de strijdkrach ten is ingediend, stelt McNamara dat de kernmacht van de VS moet die nen als een afschrikwekkende waarschuwing voor eventuele Chinese plannen voor een aanval. Volgens de minister schijnt het moge lijk. dat de Chinezen tegen het einde THOLEN In het Brabants vaarwa ter tussen Noord-Beveland en Tholen, ter hoogte van Stavenisse. is de Duitse I anker Detinar 15 gisteren in aanva ring gekomen met het Thoolse vissers- scheepje Elisabeth, eigendom van de firma A. J. Schot te Tholen. De Elisabeth bleef ongeveer tien mi nuten aan de tanker hangen en zonk daarna. Men heeft nog geprobeerd het vissersvaartuig op een zandplaat vast te zetten, maar dat mislukte. Op het moment van de aanvaring waren drie Thoolse vissers aan boord: schip per C. Schot (53) en zijn beide neven Arie (31) en Jan (29) Schot. De Elisabeth voer mpt twintig ton half was mosselen naar Schelphoek bij Schouwen-Duiveland. waar de mosse len moesten worden uitgezet. Jan Schot stond aan het roer en liet de motoren stoppen toen hij de tanker zag naderen. De schipper en Arie Schot, die in het vooronder waren, renden naar boven en zagen de tan ker recht op zich afkomen. Fven later boorde het Duitse schip zich in het vissersvaartuig Arie Schot anker aan boord van de tanker. De roerganger bereikte het Duitse schip via de stuurhut. Enkele vissersschepen uit Yerseke, die in de buurt waren, voorzagen de on fortuinlijke Thoolsp vissers van kle ding en klompen. Daarna voer de tan ker naar Wemeldinge waar de vis sers aan land werden gezet. De rijkspolitie te water stelt een onder zoek in. Morgen zal waarschijnlijk een begin worden gemaakt met de I berging. „Had u ruimte?" vroeg de bode van het stadhuis me belangstellend, zorg dan de meesten" toen ik voor een of andere officiële handeling even binnenwipte bij ons machtig bouwwerk, dat nog altijd wacht op algehele voltooiing. Je ziel het niet zo. dat er nog meer bij moet, maar er is zorgvuldig een groot terrein ernaast vrij gehouden, waar eens het representatieve deel van het ambtelijk apparaat moet ko men. Wanneer? Daar praten we voorlopig niet over. We zullen al blij zijn wanneer eind volgend jaar het Congresge bouw in volle glorie prijkt. „Had u ruimte?" Ik snapte het niet helemaal. De kans, die van oudsher een ambte lijke twistappel is. En dan kom ik op mijn oude stok- blijkt nog niet voldoende ruimte te paardje. Wanneer de ambtenaren, bieden voor de bezoekers. auto-ambtenaren er achter de loket- Even lopen ten en gesloten deuren zaten. Maar toen hoorde ik, dat die niet eens aan bod komen op het plein. Ze par- Maar het bleek dan ook meer op mijn auto te slaan, die de man dacht, dat ik wel bezitten zou. Wat ik niet doe. Ik behoor tot het bussen- de en trammende, maar vooral lo pende deel van de natie. Wat ik hem vertelde, rekenend op ben' een enigszins medelijdend lachje, want zonder auto haal je toch nooit de hoogste status. Maar hij kreeg een blik van be wondering en opluchting ook in o- Waardoor menig ambtenaar bijzon der vroeg naar de arbeid trekt en zeker niet later van huis kan gaan u;- komen moeten na de vele schone hij van het openbaar vprkiprinpfihploftpn ppn tikkeltje die dagelijks en vooral ook 's och- ten ex tra stukje lopen uit heel redeljke (Overwegingen wordt opgelegd, waar om moet het Binnenhof dan ver knoeid worden terwille van de Ka merleden? Het is gewoon heerlijk als het par lement niet vergadert, dan zie je opeens weer de kleine Rooms Ko ning, dan zwermen de duiven op het straatmozaïek, dan is de Ridder zaal het sluitstuk van een sfeervol en statig regeringscentrum- Het zou straks voor de nieuwe volksvertegenwoordiging een kans zijn de teleurstellingen, die toch wel nare is, dat als hij bus of tram koos. j- „,ri,DO„„u, ru„„0„jw en al zijn collega's dat ook deden, he* htJ£Mhett dan zou het wel weer langer duren, hl|?qtftISj£m Ifhphlfri omdat we op de spitsuren toch al „«v ï?t rf p u„ichmirfinf behoort overbelaste vervoermiddelen heb- Haf8 rou er mee gebaat zijn. Het Binnenhof is meer Hetzelfde geldt voor de ambtena- dan een stukje Den Haag. Het is ren van de ministeries, die dagelijks van heel Nederland. En het is zo de van dit jaar een proef in de ruimte of met een lange-afstandsraket nemen. Toch blijft de Amerikaanse regering in mening, dat China niet voor het midden van de jaren '70 zal kunnen beschikken over een aantal interconti nentale raketten van enige omvang of het vermogen om voor de VS enigszins een kernbedreiging te vormen. Werktijdverkorting voor 1950 man ENSCHEDE Het concern Van Heek en Co. heeft voor 1950 en niet voor drieduizend man personeel werk tijdverkorting aangevraagd. Als het verzoek wordt goedgekeurd. il voor hen gedurende vijf weken de werktijd lnet veertig procent worden bekort. Johnson tot Congres WASHINGTON President Johnson heeft gisteren meegedeeld dat alle Amerikaanse overheidsinstellingen opdracht hebben gekregen na te gaan of zij voldoende voorbereid zijn op dc overgang naar een vredes-economie als de oorlog in Vietnam eindigt. Johnson, die dit zei in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Con- verklaarde voorts te verwachten dat de welvaart in de VS in 1967 zal aanhouden. Hij zei dat maatregelen zullen wor den genomen om het evenwicht op de betalingsbalans te herstellen, onder meer door verlening en verdubbeling de rente-egalisatiebelasting op de aankopen van buitenlandse effecten door Amerikanen. Het ministerie van financiën heeft hiertoe al voorstellen bij het Congres ingediend. BONN Het staat vrijwel vast dat reeds volgende week dc diplomatieke betrekkingen tussen Wcst-Duitsland en Roemenië een feit zullen zijn. „Er be hoeft niet meer onderhandeld te wor den". zo deelde in Bonn de plv. rege ringswoordvoerder Ahlers mee nadat officieel bekend was gemaakt dat de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Maneseu. volgende week naar Bonn AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) ALS premier Wilson volgende maand Den Haag bezoekt om over Enge lands toetreding tot de EEG te praten, be vindt hij zich onder de beste vrienden, die Engeland ooit in Europa zal vinden. Dit is de mening van Terence Prittie, die van tijd tot tijd een kolom in de (Britse) Guar dian vult. De manier, waarop hij andere in houd tracht te geven aan het historisch belas te 'Dutch' (voor Hollands of Hollanders) en 'Dutchman' (Hollander) doet weldadig aan. Zo zelfs dat men zich kan afvragen of hij het niet wat te mooi maakt. In de tijd dat De Ruyter Bijnamen en Tromp een eind maakten aan de Engelse heerschappij op de zeeën ontstonden bijnamen, die nog steeds bruik voorkomen. Zo is .Dutch courage' (Hollandse moed) een soort dron- kemansmoed. veroorzaakt door een overvloedig gebruik van (Hollandse) jenever. Een 'Dutch treat' (Hollandse traktatie) of .Dutch party' (Hollands feestje) is een gelegenheid, waarbij men de gasten zelf hun 'consumpties' laat beta len. Een 'Dutch uncle' (Hollandse oom) is iemand, die zijn nichten en ne ven niets gunt. Een 'Dutch wife' (Hollandse vrouw) is de weinig vleiende naam voor een kussen, dat in de tropen wordt gebruikt om zweet te absor beren. De echte naam is 'goeling'. Prittie leerde de 'Dutch' echter anders kennen. Voor het eerst was dat in 1940, toen hij als krijgsgevangene van Alldors Brussel naar Aken moest marcheren. Na een vermoeiende tocht in Vaals aangekomen, zag hij dat de straten tijdens het middaguur leeg waren. Op bevel van de Duitsers, die bang waren voor demonstraties Terwijl de lange kolonne door Vaals trok, gebeurde „het". Plotseling gingen overal ramen open. Brood, chocolade en bloemen re genden op de krijgsgevangenen neer. die luid werden toegejuicht. Het hield pas op. toen Duitse bewakers op de huizen schoten. De ramen gingen dicht en de gevangenen verdwenen over de Duitse grens, een onzekere toekomst tegemoet. Prittie kwam in een kamp bij Eichstadt terecht. Na een vergeefse vluchtpoging werd hij alleen opgesloten. Zijn bewaker was een aardige Rijnlander. Op een ochtend vertelde hij Prittie met tranen in de ogen, dat hij weer in actieve dienst moest. De Brit, die meteen aan het Russische front dacht, probeerde hem te troosten. Hij zou er oude vrien den terugzien en misschien viel het met de gevechten wel mee. DE RUYTER het Engelse spraakge- HoIIHIMI Tot Pritties grote verbazing vertelde de Rijnlander dat het nog veel erger was: hij moest naar Holland. 'Weet te dat ze daar zelfs niet tegen ons praten? Het is al erg als nog erger genegeerd te worden door je j u. rwjjj- (0en zjjn een bewonderens- je naar Rusland moet. maar het buren, die je verachten'. De 'Dutch', dacht Pritt waardig volk. Eenzelfde ervaring deed hij in ons land op. toen dit in 1953 voor een deel door het water van de Noordzee was overspoeld. Zijn conclusie is dat de taaie, vasthoudende en eerlijke 'Dutch' de beste vrienden zijn, die Engeland ooit in Europa zal vinden. Wat de Britse toetreding tot de EEG betreft ver wacht hij veel van de morele en materiële steun van H- -«ns zo verfoeide 'Dutch'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5