EMIGREREN? Geref. vrouwen steunen Afrikaanse cursus Halve eeuw bij de baas en nu ineens op straat Een woord voor vandaag Tegenstellingen niet op de spits drijven Uw probleem het is onze ZAANDAM TOT GEREF. SYNODE: Hef de schorsingen van Assen-1926 op GPV-appel in Margriethal Nieuw toestel voor ge w onden ver voer nederlanders zijn welkom thuis in zuid-afrika Europa-raad komt op voor dienstweigeraars VRIJDAG 27 JANUARI ÏM „Richt uw hart op de vermaning en uw oor op woorden van verstand", zegt de Spreukendichter. En hij spreekt niet tot kinderen of jonge mensen, maar tot volwassenen. Want let erop, we zijn geneigd om deze tekst aan jongeren voor te houden, maar hij wordt u en mij voorgehouden. Een van de grote problemen van het ouder worden is dat we zo vastgeroest raken in onze sleur, in ons denken. Mensen kijken naar onze grijze haren op, verwachten raad van ons, want met de leeftijd hebben we immers de ervaring mee gekregen. Maar wijsheid wil niet zeggen dat we alwetend zijn. Ouderdom wil niet zeggen dat er geen jongeren zijn die ons iets kunnen leren. Grijze haren zijn geen bewijs van volmaaktheid. Ons hart blijft arglistig. En de grootste arglistigheid is wel dat we onze gebreken niet willen erkennen. We kunnen het dan niet goed hebben dat een ander ons corrigeert of iets leert. Hier bij de Spreukendichter ontdekken we wat een werkelijk christelijke levenshouding is. Slechts hij is groot, die zich door anderen laat onderrichten. Anders baseren we ons alleen op eigen wijsheid en dan zijn we eigenwijs. Echte wijsheid is niet wat wij bezitten, maar wat wij in Christus van de Vader ont vangen. Dan beseffen we dat we altijd nog wel iets kunnen leren en luisteren we naar „woorden van verstand". We lezen vandaag: Johannes 8 31-47. Drs. Tilanus in Woerden: WOERDEN CHU-voorzitter drs.I ling-kabinet moeten thans successie- A. D. W. Tilanus heeft er op een verkie- j rechten (de belastingmaatregelen van zingsbijeenkomst voor gewaarschuwd,1 het kabinet-Zijlstra) worden betaald", dat politieke tegenstellingen in ons aldus de heer Tilanus. land niet op de spits moeten worden gedreven. Hij zei, dat een confessionele partij, die zich niet aan een bepaald sociaal stelsel bindt, beter tot samen werking in staat is dan een partij, die dit wel doet. Het kiezen voor een pro grampartij betekent een beperking van de vrijheid, het kiezen voor een confes sionele partij het kiezen voor een uit gangspunt. De C.H.U. biedt ruimte om voor alle vraagstukken een eigen oplossing te zoeken. De fractie in de Tweede Kamer voert een stabiel beleid. „Voor de onple zierige erfenis van het Cals/Vonde- Een éérste de 9=wkW96 moe"'r Ó6k Vraag: Mogen hortensia's (al oude struiken) nu gesnoeid worden in ver band met de bloei in dit jaar? Hoe ver moeten klimrozen nu gesnoeid worden en kan men daarmee volstaan? Of moeten we met snoei en nog wachten? Antwoord: De hortensia bloeit uit de dikke eindknoppen en soms enke le zijknoppen op het eind van ster ke, uitgegroeide eenjarige twijgen. Snoeit men de plant dus geheel te rug dan zal zij toch pas het jaar daarop bloeien. U doet er het beste aan de sterkste scheuten met een dikke eindknop te laten staan. Het zwakke re wordt tot bijna op de voet wegge haald. Zitten er nog te veel bloeischeuten op. dan worden die tot op een paar flinke knoppen aan de voet teruggesnoeid. Hieruit wor den dan scheuten gevormd, die het jaar daarop zullen bloeien. Dek de plant met riet, stro of dergelijke en snow pas,,©a de vors^ Vriest de plant in, dan terugsnoeien op goede knoppen. U krijgt dan echter in 1967 geen bloem. Bij de klimroos moet u nu alleen uitgebloeide scheuten weghalen en de lange scheuten voorlopig aanbin den. Na de vorst komt pas de defini tieve snoei. Oude afgedragen lange takken worden geheel weggehaald. Betere worden ingebonden en de zijscheuten (op onderlinge afstand van 20 25 cm) op 4 5 knoppen teruggesnoeid. De lange eenjarige ranken wor den zoveel mogelijk gespaard en al leen het onrijpe topgedeelte wegge nomen, daar aan deze ranken de mooiste bloemen komen. Alles wordt nu gelijkelijk over de ruimte verdeeld (40 a 50 cm onderlinge afstand) en aangebonden. ZAANDAM Dc gereformeerde kerkeraad van Zaandam heeft een beroep gedaan op de volgende ge reformeerde synode om de schor singen van Assen-1926 op te heffen. De synode van Assen behandelde de zogenaamde kwestie-dr. Geel kerken over de historiciteit van het scheppingsverhaal. de wijze waarop de synode van Assen slachtoffers heeft Reeds de vorige synode behandelde de kwestie-Assen, maar kwam nog niet tot een definitieve uitspraak, omdat eerst nog weer een nieuwe studie nodig werd geacht over het karakter van het Schriftgezag. Het deputaatschap dat op de vorige synode rapporteerde kwam niet met een eenstemmige uitspraak, maar bevatte ook een minderheidsrap port van dr. J. Schelhaas Hzn. Ook in synode bleek niet voldoende De kerkeraad van Zaandam wil dat de synode, die in mei voor een eerste eenstemmigheid aanwezig, organisatorische zitting bijeenkomt, haar leedwezen uitspreekt over de wei- Brief nig elegante wijze waarop de Gerefor meerde Kerken in Nederland d< uitspraak van Assen in een aantal ge vallen hebben gehanteerd- Rehabilitatie Tevens wil Zaandam dat de synode nu de geschorste predikanten rehabili teert. De synode moet in de derde plaats blijk geven van leedwezen over Fonds voor baronesse Van Heemstra (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Voor het ontwikkelingswerk, dat ba ronesse C. van Heemstra in Afrika leidt, hebben de leden van de Bond van Gereformeer de vrouwenverenigingen in Nederland tot nu toe 1714,26 bijeengebracht. De bond hoopt, dat de leden bereid zullen zijn een gulden per jaar voor dit fonds te geven, zodat het be drag tienmaal zo groot kan worden. Dit geld zal worden gebruikt voor een cursus van vier weken, waaraan dertig mensen uit verschillende landen van Afrika zullen deelnemen In mei zullen zij, die werkzaam zijn in kerke lijk gemeentewerk, vrouwenwerk, opvoeding en jeugdwerk zich in Zambia bezighouden met de vraag wat er gedaan kan worden voor de opbouw van het christe lijk gezinsleven De cursus staat onder leiding van baronesse Van Heemstra. Ve len reizen honderden kilometers om Zambia te bereiken. Het geld van de gereformeerde vrouwen zal nu worden gebruikt voor de reis- en verblijfkosten van de cur sisten. Deze zelf en de Afrikaanse kerken betalen mee maar de ker ken hebben al de grootste moeite om de salarissen voor de predikan ten bij elkaar te krijgen. Zoals bekend vertrok baronesse Van Heemstra in 1965 naar Afri ka, waar ze de leiding heeft van die organisatie van de Raad van Afrikaanse Kerken die zich speci aal bezighoudt met zaken, die de verhouding van kerk, gezin en maatschappij betreffen. Heemstra De stroomversnelling van de ontwikkeling van de laatste jaren in de jonge Afrikaanse landen, die de vooruitgang bevordert, brengt ook bijzondere spanningen mee. Duizend kinderen zijn met hun schoolopleiding hun ouders ver vooruit. Ze zien minachtend neer op hen en de ouders voelen zich onzeker tegenover de kinderen. Na hun op leiding voelen de jongelui zich niet meer thuis in het dorp en gaan naar de grote stad, waar ze werk denken te vinden. Dat loopt meestal op een teleurstelling uit. er is niet genoeg werk voor hen en de gevolgen zijn vaak jeugd- misdaad en prostitutie. De regeringen zien deze proble men wel en doen ook wat ze kun nen. maar in de jonge pas onaf hankelijke landen is nog zoveel te doen. En het ontbreekt aan mensen en geld. De vorige synode behandelde besloten zitting ook een brief van drie indertijd geschorste predikanten die nog in leven zijn: dr. J. J. Buskes, prof. dr. E. L. Smelik en dsyS. P. Ver meer, die ook vroegen oih ojr-ihet besluit van Assen-1926 terug te kómen. Toen was het besluit reeds gevallen om een uitgebreider studiedepu- taatschap te benoemen. De synode had er alle begrip voor dat door de ve derende inzichten in de Gereformeerde Kerken de situatie voor de drie theolo gen nog pijnlijker is geworden, maar meende nog niet op het verzoek in te kunnen gaan zolang deze nieuwe stu die niet afgerond is- MIS WAS MIS PHILADELPHIA Een jezu- ieten-pater, leraar aan een middelbare school, is door de aartsbisschop van Philadelphia uit het aartsbisdom gezet wegens „ongeoorloofde liturgische expe rimenten". Pater John Burton had een mis opge dragen in een particulier huis voor twee religieuzen en 26 meisjes van een middelbare school. De mis was hele maal in het Engels en zonder litur gische gewaden. De ouders van een der meisjes lichtten het secretariaat van het aartsbisdom in. Kardinaal Ritter van Saint Louis heeft aangekondigd elke priester, die op ongeoorloofde wijze met de liturgie experimenteert, te zullen overplaatsen, wegens de verwarring, die hierdoor on der de gelovigen ontstaat Steun van provo's voor C. Egas AMSTERDAM Amsterdamse pro- a's gaan een actie ondernemen om oud-staatssecretaris C Egas straks van een plaats in de Tweede Kamer te ver zekeren. De provo's roepen de kiezers op 15 februari zoveel mogelijk voorkeur stemmen op de heer Egas uit te bren- die in het kiesdistrict Amster dam-Noord als derde op de lijst van de Partij van de Arbeid staat. Bekende provo's zoals Duco van Weerlee en Willem de Ridder van het blad Hitweek, steunen de actie. Hit week publiceerde onlangs een inter view met de heer Egas dat kennelijk goed gevallen is. Men is ook van plan de leiding van de PvdA voor de actie te interesseren. Hij was van mening, dat na de ver kiezingen de coalitie van KVP, ARP en CHU kan worden hersteld, als zij een royale meerderheid kunnen krijgen. Confessionele partijen dienen vol gens hem onderlinge contacten te heb ben, maar een fusie (de vorming var een CDU) komt neer op het vooruitlo pen op een ontwikkeling, die nog maar ~?t is begonnen. In antwoord op vragèn zei drs. Tila- js, dat het hem had verwonderd, waarom „uitgerekend Nederland" duik boten aan Zuid-Afrika zou moeten leve ren. Persoonlijk zei hij niet over een dergelijke leverantie enthousiast te zijn. Beroepinsstverk NED. HERV. KERK Beroepen te Wijk bij Duurstede: J, an 't Kruis te Baardwijk-Drunen. Aangenomen naar Surhuisterveen: H. 1. K. Vegter te Borger (Dr.). Beroepbaarstelling: kand. M. J. de Geus. Top Naefflaan 29. Amstelveen. GEREF. KERKEN Examens a.h. zendingscentrum te Baarn: ds. J. C. Langeveld, woonachtig te Baam, a.s. missionair predikant te Ar gentinië en de heer H. Visser te Hilver sum zijn geslaagd voor het zendings examen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Diever-Smilde: kand. J. C. Post te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN Broepen te Scherpenisse: M. G. Mouw te Middelharnis. Bedankt voor Beekbergen: H. Rijkse te Gouda. MANILLA Door het zinken een vaartuig dat de dienst tussen enke le eilanden in het zuiden van de Philip- pijnen onderhield, zijn gisteren minstens 18 van de ruim zestig opvarenden dronken. Volgens persberichten den 32 personen voor het merendeel vrouwen en kinderen vermist. Over de oorzaak van het ongeluk werd niets gezegd. DORDRECHT Het nationaal appel van het Gereformeerd politiek verbond en het Nationaal evangelisch verband zal zaterdag niet in het Utrechtse Tivo- li, maar in de Margriethal worden ge houden. Sprekers zijn o.a. het Tweede-Kamer, lid P. Jongeling en de verbondssecreta- ris dr. A. Verbrugh. VU-dag dit jaar op 22 juni (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De Vrije Universi- teits-dag wordt dit jaar gehouden op donderdag 22 juni. De huishoudelijke vergadering van de Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag en de bijeenkomst van de Vrouwen VU-hulp zijn in het nieuwe RAI-ge- bouw. De middagbijeenkomsten zullen in de nieuwbouw van de VU in Buiten- veldert zijn. Paus verontrust over verbod van Ottaviani VATICAANSTAD Zegslieden heb ben verklaard, dat paus Paulus veront rust is over het verbod v?n kardinaal Ottaviani aan rooms-katholieken oecu menische bijeenkomsten met protestan ten in Rome bij te wonen In opdracht van de paus is dit ver bod, dat was ingesteld door de congre gatie voor de geloofsleer, die onder lei ding staat van kardinaal Ottaviani. ge deeltelijk opgeheven. Het verbod betrof drie verzoeken, na melijk van de Amerikaanse rooms-ka- tholieke parochie in Rome, een groep Duitse rooms-katholieken in Rome en I de Italiaanse groep Fover Unitas. Belangrijke uitvinding DOORN De heer J. P. Bakker uit Doorn heeft een ingenieus toestel ge construeerd voor het vervoer vai ernstig gewonde verkeersslachtoffers. Ook anderei patiënten kunnen ér ,in zie- Ken' •"■en V- War het vervoer van ge- Regelmatig gebeurt het, dat ernstig gewonde slachtoffers vele malen wor den verplaatst, voordat men precies weet wat zij mankeren. Juist dit voer levert grote gevaren op. Het toestel, waaraan de heer Bakker ruim twee jaar werkte, beoerkt dit risico tot een minimum. Het academisch zieken huis te Groningen en de Johannastich- ting te Arnhem hebben reeds een exem- laar bii hem besteld. Bij een ongeluk hoeven de gewonden slechts één keer te worden opgetild. De patiënt wordt op een speciaal zeil ge- waarin aan beugels bevestigde ringen zijn aangebracht. De beugels Oorzaak schizofrenie in V.S. opgespoord NEW ORLEANS Amerikaanse me dische onderzoekers zijn erin geslaagd te bewijzen dat schizofrenie (gespleten persoonlijkheid) wordt veroorzaakt door een chemische stof in het bloed. Tot dusver werd aangenomen dat de ziekte een gevolg is van een psvchische afwijking. De onderzoekers zijn erin geslaagd de stof (taraxeine) zelf te ver vaardigen. In de VS zouden alleen al een ..wart miljoen mensen aan deze ziekte lijden, die wordt gekenmerkt door waan ideeën. ken deel uit van een hydraulisch hef- toestel om patiënten en invaliden te worden bediend. De heer Bakker is geruime tijd direc teur geweest van verschillende inrich tingen. In die tijd werd zijn belangstel ling voor verpleegtechniek gewekt. Hij vindt; 'dat deze techniek in het alge meen nog in een primitief stadium ver keert. Enkele jaren geleden construeerde hij de „stalen verpleegster", ook een toestel om patiënten en invaliden te vervoeren. De laatste jaren heeft de heer Bak ker er zijn beroetv van gemaakt, derge lijke apparaten te ontwerpen. Nederlanders zijn in Zuid-Afrika méér dan welkom. Ze zijn er "thuis"Geen wonder, want de meeste mensen die et- wonen hebben Hollandse voorouders gehad. Dat is nu nog goed te merken. Ze hebben gewone Nederlandse namen. Eén van de belangrijkste straten in Kaapstad is de Heerengracht en ook sommige huizen doen vaak aan onze oude Heren huizen denken. Men spreekt er zelfs een taal die veel op Nederlands lijkt. En al vindt U Afrikaans wat grappig klinken in 't begin, U kunt het in elk geval meteen al vrij goed ver staan. Geen wonder dat U zich welkom én thuis voelt in Zuid-A frika, Wonen en werken in Zuid-Afrika De industrie in Zuid-Afrika groeit snel. Overal schieten nieuwe be drijven uit de grond. Men kan er nog heel wat mensen bij gebruiken. •JLi, V/ Goed geschoolde vaklieden en hogere technici onder de 45 jaar zullen dan ook weinig moeite hebben zich een uitstekend be staan op te bouwen. Zuid-Afri kaanse lonen zijn hoog en de belastingen laag. De sociale voor zieningen zijn zeer goed: er is een ongevallenwet, werkloosheids verzekering en er zijn vele goede vakverenigingen die de belangen van hun leden uitstekend behar tigen. Uw Zuid-Afrikaanse buren en collega's zullen U de eerste tijd graag met raad en daad bijstaan. Wat het wonen betreft, woning nood is er onbekend. En een "eigen" huis is helemaal geen droom. Integendeel! Uw toekomst in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika plukt U zélf de vruchten van Uw werk. Het salaris dat U verdient gaat niet óp aan de huur, de bakker en de melk boerenzovoorts. De kosten voor het levensonderhoud zijn laag; kinderen genieten gratis on derwijs tot het jaar waarin ze 20 worden en er zijn op ruime schaal beurzen voor veelbelovende leer lingen. Zuid-Afrika is niet alleen een der mooiste, maar ook een der rijkste landen ter wereld. Het levert de grootste diamant- en goudvondsten op. De economie is er in opmars. En dat schept grote kansen op een goede toekomst. Uw toekomst? Voelt U wat voor een land waar de zon bijna het hele jaar door schijnt? Binnenkort houden we in - of nabij - Uw woonplaats een voorlichtingsavond. Daar kunt U heel wat wijzer worden over Zuid- Afrika en Uw mogelijkheden daar. Als U nu de coupon invult en op stuurt, zenden wij U vast wat voorlichtingsmateriaal. C I p /'"N [VI invullen en opsturen aan de Zuid-Afrikaanse V», U l v^/.l N Immigratie Attaché, Kaamweg 8,'s-Gravenhage. Ondergetekende zou gaarne voorlichtingsmateriaal over Zuid-Afrika ontvangen, naam leeftijd woonplaats - het „laatste woord" Principiële uitspraak (Van een onzer verslaggevers) DIRKSLAND Ruim twee maanden geleden, om precies te zijn 11 november, werd de heer Gijsbert J. B. Buth door zijn werkgever op straat gezet. „Ik kreeg zelfs geen hand van hem", vertelt hij een beetje ontdaan. 's Ochtends zei zijn jonge werk gever, Cornelis Both, tegen hem „Ik zal een paar mensen moeten ontslaan. Zal ik maar met jou beginnen?" Timmerman Buth staat in het Goeree- se dorpje bekend als een werkman van de oude stempel, accuraat, met liefde voor zijn werk. Met des- te meer verontwaardiging hoorde de dorpsgemeenschap van het ontslag. Na 52 jaar trouwe dienst, vier maan den en twee weken voordat hij 65 zou worden. Het slachtoffer zelf is eigenlijk meer verbaasd dan boos. „De mensen ma ken zich veel drukker dan ik", zegt hij lankmoedig. „Ik had wel zien aankomen dat er enkele ontslagen zouden vallen, maar dat ik daar zelf ook bij zou zijn, had ik niet ver wacht." Zijn werkgever zette nog drie anderen op straat zonder zich aan de gebrui kelijke regels van de c.a.o .te storen. Zelfs twee weken loon kon er Piet had geïnformeerd, waar zijn werk loosheidsuitkering bleef. De heer Buth is sinds de oorlog lid van de bond, maar heeft er nooit veel belang in gesteld. Hij had zelfs geen vertelt de heer Wink uit Mid- Dc zaak is nu doorgegeven aan de juri dische afdeling van de bond, want di heer Both bleef bot, zelfs toen er me deurwaarder werd gedreigd. delburg, districtsbestuurder van de By de firma staat sinds gistermiddag di Algemene Nederlandse bouwbe- - drijfsbond, die de zaak nu behandelt. „Heeft behandeld", verbetert hij kort af. „Ik heb tegen de aannemer ge zegd, dat hij niet had gehandeld vol gens de regels van de cao. Hij zei dat hij bij het arbeidsbureau had ge ïnformeerd hoe men werknemers moest ontslaan. Hij had het in de c.a.o. kunnen lezen. Toen ik hem vroeg dan in ieder ge val achteraf nog wat „goed" te ma ken, was hij daartoe niet bereid", zegt de heer Wink, veel meer ver ontwaardigd dan zijn cliënt, die hel allemaal niet zo vreselijk vindt. „Ik heb bijna een halve eeuw bij de firma Both gewerkt. Mét plezier. Ik heb wel eens gedacht, zou ik nu niet méér kunnen verdienen, maar ach. Wat heb je daar nu aan?" Bondsbestuurder Wink: „Veel! Een STRAATSBURG Dienstplichtigen die wegens gewetensbezwaren of om motieven van godsdienstige, ethische, morele, humanitaire, filosofische of soortgelijke aard weigeren wapens te dragen moeten een persoonlijk recht hebben op vrijstelling van gewapende dienst. Dit recht moet beschouwd worden als logisch voortvloeiend uit de funda mentele rechten van het individu, zoals die zijn vastgelegd in de Europese con ventie van de rechten van de mens. Met deze principiële uitspraak, vast gelegd in een resolutie, heeft de raadge vende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg een poging ge daan om een harmonisatie te verkrij gen van de rechten en regels die gel den voor gewetensbezwaarden in de Eu ropese landen. De resolutie geeft verder regels voor een procedure die bij dienstweigering gevolgd moet worden. Indien de dienstweigeraars vervan gende diensten moeten doen mogen die niet langer zijn dan de militaire dienst. Volgens de resolutie zal de vervangen de dienst bij voorkeur sociaal werk of ander werk van nationaal belang moe ten zijn. In dit verband wordt ook ge wezen of werk dat dienstweigeraars wellicht in ontwikkelingslanden kun nen doen. Commentator Elsevier Mr. C. B. J. Hiltermann verlaat Haagse Post AMSTERDAM Mr. G. B. J. Hil-1 termann, hoofdredacteur van de Haag-1 se Post, zal wekelijks politieke com - mentaren gaan schrijven in Elseviersj Weekblad. De heer W. L. Brugsma, een derl hoofdredacteuren van Elsevier, wordt hoofdredacteur van De Haagse Post, maar blijft ook deel uitmaken van de hoofdredactie van Elsevier. Een jaar geleden gingen beide bla den een vergaande samenwerking aan. ASPRO' ruj-microfinéd' verdrijf! uw pijn sneller! •microfined' 'aspro' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'* MS telefoon niet stil. Mevrouw Both vind het maar niets. Vermoeid zegt ze da ze er niets vanaf weet, behalve dat haa man gelijk heeft. En de personeelschef? vroegen we. „Acl meneer, wat weet die man daar ni van? Belt u over een paar weken eeni terug." Dan legt ze de hoorn op di „De baas zei dat hij mjj met een bloedenc hart moest ontslaan", zegt timmermai Buth. Nu ligt de baas in het zieken huis '11ej. Elskamp ah zendelinge naar West-Afrika (Van e ;r'.:er) OEGSTGEEST Deze week werd ii de Hervormde Gemeente van Gronin- "en jnp<i'W"iiiw M. F,skPmo n'tgezoni -ion oi- -i-tpr van Ne- -tprlpnHcp Hpnrnrmde Ke^k. Meiuf' rmingele'dstej in Dakar (West-Afrika) in een werk, dal daar is r,r.aP7et do— d- 'celiike pro testantse gemeente in samenwerking rT,pf --"'•ng. In dit werk zal de plaatselijke "r"" wod?trant ds. J. P. voor -te hoift van ziin t'H nartieipiëren. Bo- "end'en wnHt in Yaoundé 'Kameroen) hield de bouw van een kerkgebouw en tien pro eent van het hHpo"-"hte geld bestemde voor het centrum dat voor het team in Dakar is gebouwd. Meiuffrouw Flskamn zal binnenkort naar Dakar vertrpkken. Op reis daar heen zal zij een bezoek aan Marokko hrenaen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2