Nieuwe LeMse Courant RENTE LAGER-MEER BOUW Commentaren Staat voor 40 procent in gaswinning Drie kinderen omgekomen JAMIN Stern schrapt passages Melk is geen boksartikel Geen bommen meer bij Hanoi Margriet en Pieter nu in Venezuela Ouders waren niet thuis Chinezen afgeranseld 1 Donderdag 26 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grote hoeden favoriet zie pag. 11 Kerken in China nu in bezit van Rode Garde pag. Kernmerk allemaal thuiskom." DEN HAAG Het bestuur hoodbedrijfschap detailhandel vindt dat melkfabrieken de levering van melK aan levensmiddelenbedrijven moe- vigeren, als bij de vaststelling 1700 jonge bouwvakkers die Verk- van de prijs niet dezelfde maatstaven worden gehanteerd, die ook gelden voor andere artikelen. In dat geval bestaat namelijk het vaar, dat melk als „boksartikel" wordt gebruikt in bedrijven, waar melkver- koop bijzaak is. Aanhoudend zacht DE BILT Om een diepe depressie met een luchtdrukwaarde van onge veer 960 mb op de oceaan stroomt met een krachtige zuidwestelijke wind zachte en vochtige lucht in de richting van West-Europa. Kleine storingen die met grote snelheid oostwaarts trekken brengen ook in ons land tijdelijk regen en veel wind. De vorstgrens wordt nog langzaam iets verder teruggedrongen en ligt nu boven Noord-Denemarken. Polen en Joegoslavië. Strenge vorst komt nog voor in Midden- en Noord- Scandinavië, waar de temperatuur plaatselijk tot 30 graden beneden het vriespunt daalde. DE BILT Overwegend zwaar be wolkt met af en toe enige regen of motregen. Weer krachtig toenemende zuidwestelijke wind. In het noorden van het land koudere nacht, overigens weinig verandering in temperatuur. 17 januari zon op 8.29. onder 17.18: maan op 13.49. onder 9.42 De vakbeweging vraagt meer maatregelen tegen de toenemende werkloosheid. Er is gelukkig sprake van een lichte kentering: Voorbereid Mertens. Kloos, Veldkamp, Zjjlstra en Bakker. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Door een lichte daling van de rentestand is er sprake van een kleine op bloei in de bouwaktiviteiten. Er konden iets grotere bouwprojec ten in uitvoering worden geno men. Ook de grotere orders in de baksteenindustrie wijzen er op, dat er meer gebouwd wordt. Gisteren heeft het overleg orgaan van de vakcentrales het probleem van de werk loosheid besproken met de ministers Zijlstra, Veldkamp, Bakker en de staatssecreta rissen De Meijer en Van Son. Wanneer de iets gunstiger ontwik keling zich voortzet, zal de regering niet aarzelen de toenemende werkge legenheid krachtig te stimuleren. Van de zijde van de vakbonden heeft men echter aangedrongen direct bij te springen in de ergste knelge- bieden en de meest getroffen bedrijfs takken bij te staan. NW-voorzitter Kloos deelde na af loop van het onderhoud mee. dat met name is gewezen op de situatie in Twente. De suggestie is gedaan om een be- drijfstakgewüze investeringsaftrek mogelijk te maken. Een andere belangrijke wens was om de netto werkloosheidsuitkering op te trekken tot tenminste het mi nimuminkomen 126) en de pre mie- en uitkeringsgrens van de werkloosheidswet te verhogen tot 20.000. Deze maatregelen moeten nog door de Ser worden besproken. Met klem heeft de vakbeweging aandacht gevraagd voor de ongeveer loos zijn. Gepleit is voor speciale leer ling bouwplaatsen. Over het algemeen toonde men aan de kant van de regering veel begrip voor de wensen van de vakbeweging. Minister Zijlstra houdt de monetai- ontwikkeling de oorzaak van alle narighëid nauwlettend in het oog. Als het nodig is, zal de regering niet aarzelen de verbetering van de beta lingsbalans af te remmen ter wille van de werkgelegenheid. Maar de opbloei in de bouw (de laatste twee maanden is de rente stand met een half procent gedaald) geeft hoop. gezet dan werd gedacht. Stomerij vond 21 mille Menutip van onze chef-kok California erwtensoep uit blik niertjesragoüt met rijst lofsla vruchten AMERSFOORT Een i van een stomerij vond gisteren bij het inspecteren van een herenkostuum ruim 21 mille aan bankpapier in een binnenzak. Het pak was van een slager uit Put ten, wiens dochter het had meegege ven zonder de zakken na te voelen. (Van onze parlementsredactie) DEN IIAAG De staat zal niet aan de winning van aardolie op het continentaal plat deelnemen. Voor de winning van aardgas is de mogelijk heid geopend om voor 40 procent deel te nemen. Dit staat in de algemene maatregel van bestuur die de voor waarden voor exploitatie van het con tinentaal plat bevat. Een nieuwe element vormt de glijden de schaal voor het bedrag dat de olie maatschappijen per ton gewonnen olie aan de Staat moeten afstaan, de zoge naamde royalties. Het kabinet-Zijlstra heeft deze royaltie, afhankelijk van de produktie. gesteld op nul tot 16 procent. Oud-minister Den Üyl wilde de royaltie op een vast percentage van 12 stellen. Het mogelijke maximum van 16 pro cent is internationaal gezien zeer hoog. Het is echter onwaarschijnlijk dat de produktieomvang van olie en gas zo groot zal worden, dat dit bedrag gehaald wordt. Drs. Den Uyl had het voornemen de Staat zowel in de olie- als de aardgas winning voor 50 procent te laten deel nemen met een vetorecht van de Staat. Minister Bakker beperkt zich tot een deelneming van 40 procent in de gas winning. geen vetorecht en een glijdende schaal voor royalties. De totale baten voor de Staat zouden volgens het ontwerp van drs. Den Uyl 76 procent van de winsten op aardgas en 64 procent van de winsten op olie be dragen. In de voorgestelde maatregel van het kabinet-Zijlstra zullen de winsten voor de overheid respectievelijk 70 en 58% procent bedragen. BRAND IN VOORMALIG KLOOSTER ZEVEN GEZINNEN DAKLOOS Mai Tai, een olifant uit de dier gaarde van St. Paul, VS. had last van koude oren. Zijn op passer wist raad. Hij gaf het dier een paar buitenmodel oorklep pen. waarmee het nu welgemoed door de sneeuw stapt. WASHINGTON In diplomatieke kringen in Washington vraagt men zich af of het waar is dat het Ameri kaanse ministerie van defensie bombar- dcmcntsvluchten binnen een straal van acht kilometer van de Noordvietna- hoofdstad heeft verboden. Het Pentagon heeft berichten hierover niet bevestigd maar ook niet ontkend. De Amerikaanse vliegers zouden, vol gens het bericht, met hun toestellen slechts binnen een straal van acht kilo meter mogen komen als zij in een luchtgevecht zijn gewikkeld. Voorts zou voor aanvallen binnen een straal van vijftig kilometer toestemming „op hoog niveau" moeten worden verkre gen. Het Pentagon volstond met te ver klaren, dat het verspreiden van zulke berichten een gevaar vormt voor de Amerikaanse vliegers. De adjunct-hoofdredacteur van de New York Timer, Salisbury, zal op 2 februari worden gehoord door de Se naatscommissie van buitenlandse zaken in verband met zijn reis naar Noord-Vietnam. Premier Ky van Zuid-Vietnam is vanmorgen na bezoeken aan Australië en Nieuw-Zeeland naar zijn land terug gekeerd. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, gelooft dat thans „afdoende bewezen is, dat de Vietcong geen groot gevecht met de VS-strijd- krachten in Vietnam kan winnen". RIA DE JANEIRO Prinses Mar griet en mr. Pieter van VoUsühover zijn gisteren per vliegtuig uit Rio de Janeiro naar Caracas vertrokken. Het paar had de nacht in Rio doorgebracht onder een aangenomen naam en zonder herkend te worden. Woordvoerders van de Nederlandse ambassade gaven op elke vraag het on verstoorbare antwoord: „Wij zijn ner gens van op de hoogte". De jonggehuwden verbleven in een luxueus aen zee gelegen hotel in Ve nezuela. Zij zouden van plan zijn naar de Verenigde Staten door te vliegen. De prinses droeg bij het vertrek uit Rio een lichtblauwe jurk, geen hoed en geen enkel sieraad; de heer Van Vollen hoven droeg een donkergrijs costuum. Haagse Hopjes niet duur wel heerlijk BOCHOLZ Bij een brand in een voormalig klooster in het Zuidlimburgse Bocholz zijn van nacht drie kleine kinderen (twee, vier en vijf jaar óud) om het le ven gekomen. De ouders waren op dat moment niet thuis. Omstreeks middernacht werd de brand in het oude gebouw gesignaleerd. In een minimum van tijd hadden de Zwarte Zee gaat Jacob Verolme slep en (Van i r verslaggevers) FLORIADE IN AMSTERDAM AMSTERDAM De hoofdstad krijgt in 1972 haar Floriade. De ge meenteraad hechtte gisteren haar goed keuring aan het plan, waarmee eer voorlopige investering van vijf miljoen gulden is gemoeid. Het tentoonstellingsterrein komt de buurt van de RAI. ROTTERDAM L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst heeft van de Neder landse Ertstanker Maatschappij opdracht gekregen te proberen de zondag bjj de Azoren gekapseisde tanker Jacob Verolme met de Zwarte Zee op sleeptouw te nemen. De 9000 pk sleepboot heeft assistentie gevraagd van de Seefalke (3000 pk) van Bugsier uit Hamburg. Deze sleper had begin van de week reeds ver binding, maar na enkele uren echter brak Smit zal het gekantelde schip naar de 12 mijl ten zuiden van Las Palmas ge legen Bahia de Gando brengen. In die baai zal de mogelijkheid van rechttrekken worden bezien. Het gaat om een trajekt van 275 mijl. De grote moeilijkheid voor de Zwarte Zee is het maken van een verbinding, omdat er weinig houvast aan de romp zit. Het schroefraam komt slechts nu en aan boven de woelige zee uit en biedt dan ook weinig kans. Gistermiddag heeft men toch" met behulp van twee sloepen geprobeerd een tros vast te maken, maar dat is o.m. vanwege de gladde romp niet gelukt. Vanochtend zou weer een poging worden ondernomen. Indien ook deze mislukt, willen dc ge zagvoerders van de beide sleepboten trachten een draad onder de Jacob Verolme door te halen en op die manier af te wachten of deze ergens achter blijft haken. Gistermiddag woei er ter plaatse een wind van kracht 5. Het weer is echter slechter geworden. Groninger kuster gezonken, alle opvarenden gered HARWICH Vijftien mijl ten zuid westen van Harwich is vannacht de Appingedammer kustvaarder Janny (248 ton) gezonken. Het schip kreeg met ernstige moeilijkheden tc kampen toen dc ruimen volliepen. Alle opvaren den werden gered. De Nederlandse kustvaarder Equator nam op verzoek van de gezagvoerder van de Janny drie bemanningsleden, onder wie een vrouw, over. De kapi tein en een stuurman bleven aan boord. De zware zeeën maakten de positie van het schip echter onhoudbaar. De veerboot Suffolk nam de laatste twee man aan boord toen de toestand hache lijk werd. De Janny verdween kort daarna in de golven. HAMBURG Hoofdredacteur Nannen van Der Stern heeft me vrouw Jacqueline Kennedy een telegram gezonden waarin hij zegt dat hij graag vrijwillig passages zal schrappen uit het boek Dood van een president van William Manchester. Mevrouw Kennedy heeft Nannen telegrafisch bedankt voor zijn besluit. De volgende nummers met het verhaal van William Manchester zullen nu niet de persoonlijke passages bevatten waartegen Jacqueline Kennedy bezwaren heeft gemaakt. Er zijn echter al drie nummers van Der Stern verschenen met de integrale tekst. Nannen bleef echter bij zijn standpunt dat hij niet zal wijken voor de politieke censuur, die door senator Kennedy wordt uitgeoefend en daarom ook geen enkele in politiek of historisch opzicht belangwekkende passa ges, waartegen de senator bezwaar heeft gemaakt, zal schrappen. Het gaat dus alleen om weglating van de stukken met een persoon lijk karakter, tegen de publikatie waarvan mevrouw Kennedy bezwaar heeft. vlammen zich over het gehele gebouw uitgebreid. Het klooster werd bewoond door zeven gezinnen die de woonruimten van de gemeente hadden gehuurd. De meeste bewoners wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. Alleen de heer en mevrouw Willems waren niet thuis, waardoor hun drie kinderen slapend achterbleven in het brandende gebouw. Zij kwamen door verstikking om het leven. Het gebouw, waarvoor restauratie plannen waren gemaakt ter waarde van een half miljoen gulden, liep grote schade op, zodat de zeven inwonende gezinnen dakloos werden. In het klooster waren ook een bij kantoor van de PTT en een bibliotheek ondergebracht. Beide appartementen werden zwaar beschadigd. De brandweer van Bocholz. die werd bijgestaan door het brandweerkorps van Heerlen, had de vuurzee na twee uur bedwongen. In Moskou MOSKOU Russische politieman nen hebben gisteren een dertigtal Chi nese studenten die een krans legden bij het mausoleum van Lcnin op het Rode Plein in Moskou onder het zingen van de Internationale, afgeranseld. Volgens het Russische ministerie van buitenlandse zaken, dat fel protesteer de tegen deze Chinese betoging, gedroe gen de studenten zich wanordelijk, duwden andere bezoekers weg en belet ten dezen het mausoleum te betreden. Tass beweert dat de studenten boven dien nog anti-Russische leuzen riepen. De Chinese ambassadeur heeft van het ministerie een ernstige berisping gekregen. LI ET afzetten van Soekarno als n president van Indonesië lijkt nog slechts een kwestie van tijd- beslissing is nu aan het Volks»^ gres. Dit zou over nieuwe belastend* documenten beschikken. Aangenomen moet worden dat een desbetreffend besluit van het Con gres op goede gronden zal worden genomen. Maar zelfs dan blijven er problemen. Soekarno is blijkbaar niet van plan, zich bij afzetting door het Volkscon gres neer te leggen. En dat terwijl hij zelf de man was, die aan dit lichaam de hoogste soevereiniteit toekende. Naarmate het tijdstip nadert, waar op de verwijdering van Soekarno wordt verwacht, neemt de onrust op Java toe, ook bij de strijdkrachten en met name bij marine en lucht macht. De militaire leiders troffen al voor bereidende maatregelen om moge lijk verzet van die zijde de kop in te drukken. Afgewacht moet wor den, of zij daarin volledig slagen. De uitdagende houding van Soe karno laat de sterke man Soeharto echter geen keus meer. Om erger te voorkomen moet deze op korte ter mijn een beslissing nemen, hoe dit ook uitvalt. Zestien maanden gaf hij Soekarno tijd, zich bij de gewijzigde omstan digheden neer te leggen. Deze blijft echter weigeren, de hem toegesto ken hand te accepteren. Verwarring OOE het met de rol die het leger in China speelt is gesteld, is vooralsnog een groot vraagteken. Dat het niet als een man achter Mao staat is echter duidelijk. Als de aanhangers van Mao bewe ren, dat de strijdkrachten achter hen staan, hoeft dit niet te verbazen. Alle publikaties in China maken deel uit van een zenuwenoorlog op grote schaal. Zouden de strijdkrachten inderdaad achter Mao staan, dan zou een si tuatie als zich nu voordoet nooit zijn ontstaan. En het verzet zou ook in het huidige stadium snel zijn ge broken. Men kan hieruit concluderen, dat er verdeeldheid heerst onder de strijd krachten. Blijft de vraag of die re gionaal is of dwars door de ver schillende onderdelen loopt. Ook bestaat de mogelijkheid, dat da troepen de leiding weigeren te ge hoorzamen, of dat de controle van de militaire leiders zo krachtig is, dat zij de orders uit Peking naast zich neer kunnen leggen. Uit de schaarse inlichtingen die uit China binnenkomen kan slechts worden afgeleid dat de verwarring steeds groter wordt. APELDOÖRN In de kelder van de koninklijke HBS is een bronzen luidklok gevonden uit 1622, vijftig centimeter hoog. De vermaarde klok- kegieter Henrick Wegewaert zou hem hebben gemaakt. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1