'agsggk HARSTER NEEMT ALLE SCHULD OP ZICH RUIM 21 MILJARD VOOR VIETNAM HUISVROUW BLEEK BENDELEIDSTER Nieuwe hoop voor Tsjang Kai-sjek Uit de Haagse hof geplukt AKTUEEL WOENSDAG 2S JANUARI 1967 Een uitstel TAE defensiebegroting van presi dent Johnson lijkt op een be langrijk punt in tegenspraak met zijn jongste boodschap over de toe- stand van het land. Daarin zei hij, dat Amerika niet meedoet aan een wedloop met Rus land wat de bouw van een anti raket-systeem betreft. In de begroting vraagt Johnson re- I serve-kredieten voor eventuele pro- duktie van de Nike X, op welk wapen bedoeld systeem berust. Hieruit kan men afleiden, dat de president nog geen definitieve be slissing heeft genomen, hoewel dit kort geleden wèl zo leek. Johnson kan voor zijn gewijzigde houding twee redenen hebben. De eerste moet in Moskou worden ge zocht, de andere in Washington. Wat Moskou betreft wil de president het resultaat afwachten van bespre kingen over het verbieden van anti raket-wapens. Mochten die onderhandelingen mis lukken, dan zal Johnson nogmaals overwegen, of ook Amerika een anti-raket-systeem gaat bouwen. Men zou kunnen zeggen, dat de pre sident met zijn besluit een stok ach ter de deur van de conferentiezaal heeft gezet. Er is echter méér. Ik was afgestompt door alle gruwelen Ik verschool me achter overdreven gevoelens Het Congres JOHNSON vindt een Congres tegen over zich, dat het hem voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaarding erg moeilijk zal maken. Dat Amerika nog niet de bouw van een anti-raket-systeem ter hand nam, was gevolg van het verzet van minister van defensie McNamara. Het is echter duidelijk, dat het nieu we Congres voorkeur heeft voor een dergelijk systeem en mogelijk zal trachten zijn wil door te zetten. Noodgedwongen koos Johnson in zijn defensiebegroting een tussen weg, die hem nog geruime tijd enige bewegingsvrijheid kan bieden. Mocht Amerika tot een akkoord met de Russen komen, dan is het bij zonder dure anti-raket-systeem defi nitief van de baan. Worden Moskou en Washington het niet eens, dan zal een felle strijd ontbranden tussen het Congres en McNamara. De minister is ook in dit geval tegen de bouw van bedoeld systeem. Hij geeft voorkeur aan zwaardere ra ketten, die grotere precisie en pene tratiekracht hebben. In een eventuele krachtmeting heeft het Congres echter het laatste woord. Protest In de Apostolische constitutie van 10 januari 1967 herhaalde Paulus VI wat het Concilie van Trente heeft uit gesproken. namelijk dat de aflaat heil- ïaam is en bewaard moet blijven. Nu deze week van verschillende ilaatsen gebeden wordt voor de een- leid der christenen, zou ik willen foorstellen dat er namens de samen liddende gelovigen een protest wordt lezonden naar Paulus VI. Wat heeft het immers voor zin wan- leer men samen bidt voor de eenheid, maar niets doet tegen schending van de oecumene, die n.b. door de hoogste leider van de rooms-katholieken wordt bedreven? Geldt ook in dit ver band niet: het geloof is dood zonder de werken? Velp H. J. Hegger Gordijn weg Minister Luns heeft geconstateerd dat het ijzeren gordijn niet meer •estaat". Is het communisme dan te- uggekomen op zijn ideaal van w e - el d - communisme? Wat zijn we och blind. Een man. die in Roemenië net allerlei groten gesprekken heeft gevoerd, laat zich gewoon inpalmen door wat geld en mooie woorden. Vraag: Heeft onze populaire excel- entie ook in de gevangenis vertoeven- christenen bezocht, zowel pro- estantse als rooms-katholieke? En beeft hij zich laten inlichten door ds. Wurmbrands beëdigde verklaring 'por de Amerikaanse Senaatscommis- >at zou naar mijn mening heel "at verstandiger geweest zijn. De gruwelijke behandeling van pre- likanten, nonnen en priesters in de taatsgevangenis van Boekarest vol lens ds. W. spreekt toch wel boekde- en. Heeft Luns zich werkel'tk zand in de ogen laten strooien of eewoon maar het devies „het doel heiligt dp niddelen" toegepast? Want het ijze ren enrdiin bestaat nog. Heus. Den Haag C. de Koning (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) 1\/TÜNCHEN Een volledige bekentenis, een biecht, „mea •I'-*- culpa", het leeglopen van een zwaarbelaste man tegenover z^jn aardse rechters. Zo kan de tweede dag van het proces tegen de „schryftafel- moordenaars" van 100.000 Nederlandse Joden worden geken schetst, een dag, waarop alleen dr. Harster aan het woord kwam. De climax vormde een bekentenis, die in de ontelbare rechtszalen, waar nazi-oorlogsmisdadigers werden voorgeleid, nog nooit is gehoord. De voormalige SS-generaal en bevelheb ber van de veiligheidsdienst en beveiligingspolitie in bezet Ne derland, was totaal uitgeput, toen hij hiermee klaar was. „Het is niet zo", aldus Harster, „dat alleen maar degenen, die het oorlogsgebeuren op gang hebben gebracht, zich moeten verant woorden. Ik kan slechts tot mijn verontschuldiging aanvoeren, dat ik was afgestompt door alle gru welen, die het bestaan van de mens in waarde hebben doen in boeten. In mijn familie en in mijn wijdere omgeving was ook ik zwaar getroffen". „Toen de Jodentransporten in juni 1942 in Westerbork op gang kwamen, i mijn gevoel me, dat gedeporteerden de dood zouden worden ingejaagd. Hoe wel ik niet meer in een wonderwapen geloofde, en ook niet in de uiteinde lijke overwinning van het Derde Rijk, heb ik toch niet de noodzakelijke conse quenties getrokken. Ik verschool me achter gevoelens van gehoorzaamheid plichtsbetrachting, die bij nader in- _.-j» overdreven waren. Ik neem de ver antwoordelijkheid op me voor alles wat de Duitse veiligheidsdienst in Ne derland heeft misdaan, ook tijdens de dagen, die ik in Duitsland of elders doorbracht." „Het feit, dat ik de dingen zo lang or me heb uitgeschoven en de zaken niet bij heb neergegooid, is mijn zware morele schuld, waarvoor ik moet boeten." Doodstil __jt was doodstil in de grote rechtszaal van het Münchener Paleis van Justitie, toen Harster deze woor- uitsprak. Tijdens de korte schorsing, die niet lang daarna volgde, merkte men onder de honderden, die dit proces bijwonen, ook ontelbare jonge Duitsers bevinden zich erpnder een zekere waardering voor de wij- waarop de kreupele verdachte boete deed. „Ik wil nadrukkelijk stellen," zo bracht Harster naar voren, „dat het feit, dat ik geen pogingen heb onder nomen te wetente komen wat er wer kelijk met de Joden gebeurde, mijn persoonlijke schuld is." Aan deze ontlasting, die de voormali ge SS-generaal zowel innerlijk als uiter lijk beroerde, is een kwart eeuw van draaien en ontkennen voorafgegaan. In Nederland, waar Harster in 1949 tot een gevangenisstraf van 12 jaar veroor deeld werd acht jaar hiervan zat hij heeft hij steeds hardnekkig vol gehouden niet te weten welk lot de door hem gedeporteerde landgenoten in de vernietigingskampen wachtte. Hetzelfde heeft hij trachten te doen tijdens het begin van de tweede zit tingsdag werd dit nog eens door de officier van justitie, dr. B. A. Huber onderstreept toen hij van 12 januari van het vorig jaar af in de Münchener strafgevangenis in voorarrest zat Milder Slechts de confrontatie met de door hem ondertekende stukken, die door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie ter beschikking werden gesteld, heeft hem uiteindelijk tot ande re gedachten gebracht. Zijn drama tische verklaringen van gistermiddag moeten dan ook in het licht worden gezien van het feit. dat de rechtbank, die voor tweederde uit beëdigde leken bestaat, bij het tonen van zoveel schuld en berouw zeker milder zal von nissen. De president dr. Karl Göppner besef te dit. Hij onderbrak de als een water val pratende verdaehte dan ook voort durend met vragen, die vaak een psy chologische inhoud hadden. „De mens is toch een sociaal wezen," zo zei hij. „betekent dat niet, dat hij vreugde en verdriet met anderen tracht te delen?" Harster: „Als gene- iaal -stond ik te hoog om deze zaken met anderen door te praten. Aan het gezelligheidsleven heb ik, ook al deze reden, nooit deelgenomen." President: „En Rauter. uw chef dan? Heeft u de door u vermoede vernieti ging van de Joden vaak met hem door gesproken?" Harster: „Rauter is als een moedig man gestorven, toen hij in Nederland de dood onder ogen zag. commandeer de hijzelf het vuurpeloton. Ik had ech ter weinig contact met hem. Hij was een SS-er van beroep, ik ben politie- akman. In de elitekring van de SS ueeft men hem nog nooit voor vol aan gezien." President' „U hoeft geen namen te noemen, als u bevreesd bent hier door anderen te verraden7 Ik kan echter niet geloven, dat u nooit met iemand deze zaken gesproken hebt. Ik ben in het leger geweest." Harster: „Ik heb al deze dingen onder me gehouden. Het zou misschien an ders zijn gegaan, als ik iemand in vertrouwen had willen nemen. Dat ik dat niet heb gedaan, dat ik de zaak niet trachtte te helpen op te helderen, is mijn zware morele schuld. Ik heb alles willen bedwin gen. Zolang men niet volledige zeker heid heeft, blijft men zich voor zich zelf verstoppen. Als ik deze wel had trachten te krijgen, had ik gefaald, omdat ik dan had moeten zeggen: „Ik ga".... De laatste woorden sprak de verdachte met verheffing van stem uit. Eerder had hij verklaard, dat hij slechts twee keer Westerbork had bezocht, nooit ooggetuige was geweest van razzia's of deportaties, en ook maar één keer het concentratiekamp Bu- chenwald, had bezocht. Hij had daar de barakken bezichtigd, waar de Ne derlandse gijzelaars waren onderge bracht. Van gruweldaden had hij niets gezien. Van de naar het Oosten gedeporteerde Joden wist hij na de Wannseeconfe- rentie van januari 1942 wél, dat ze slecht behandeld werden, ondervoed waren en bij rissen tegelijk voor het vuurpeloton werden gezet. Pas later had hij van de massavernietigings- middelen in kampen als Auschwitz en Sobibor gehoord. Huber: „Toen u van het vergassen hoorde, wat betekende dat voor u?" Harster: „Dat was een extra schok voor mij". Huber: „Toen u vernam hoe al die ver nietigingen in hun werk gingen, wat dacht u toen?" Sprakeloos Harster (totaal uitgeput leunend over de verdachtenbank) kon plotseling geen woord meer uitbrengen. De president greep in. „Er is vandaag te veel van u gevergd. Een andere keer zullen we hier misschien nader op ingaan,,. De officier van justitie steunde dr. Göppner in deze bewering. Nog mocht de rood aangelopen ex-ge neraal niet gaan zitten. De nevenaan klager, de Amerikaanse jurist dr. Ro bert Kempner, die onder meer namens de nabestaanden van dr. Edith Stein en van Anne Frank optreedt, voelde hem nader aan de tand. „Hoe komt het," vroeg hij, „dat in Nederland meer Joden werden omge bracht dan in alle andere bezette gebie den tezamen?" Harster, die al eerder had verklaard, dat het perfecte bevolkingsregister in Nederland hem en zijn slechts 200 SD-ers van grote dienst was geweest, antwoordde: „Het was een heel andere situatie. De lange kustlijn en de afgren deling met de grenzen van Duitsland en België maakte vluchten welhaast mogelijk. Bovendien was 80 procent van de Nederlandse Joden in Amster dam geconcentreerd." ces aanwezig is. heeft een boek geschre- \en over R.K. gedoopte Joden. Thans werkt zij aan een boek. dat de nage dachtenis wordt aan alle mannelijke er \rouwelijke religieuzen van Joodse hui ze, die in de vernietigingskampen zijn omgekomen. Op de volgende zittingsdag, vrijdag, '.uilen de voormalige leider van de af deling IV B4 in Den Haag, Willy Zöpf, zomede diens vroegere, zelfstandige ge werkt hebbende secretaresse, Gertrud Slottke aan de tand worden gevoeld. De eerste heeft voor de rechter-commis- saris een soortgelijk bekentenis als Harster afgelegd. De laatste, die door de Duitse journalisten, die het proces verslaan, met de beruchte Ilse Koch vergeleken wordt, blijft hardnekkij ontkennen ook maar de geringste rol in het Nederlandse Jodendrama te hebben gespeeld. Göppner: „In België waren de ver houdingen precies andersom. Daar kwam 30 procent van Joden leven. Lag dat aan Seyss Inquart of aan u?" Harster: „Dat weet ik niet." Göppner, die het als zijn grootste taak ziet het zwijgen van Paus Pius XII te rechtvaardigen, zei nog: „Ik heb grote belangstelling voor de rol, die het episcopaat in bezet Nederland heeft gespeeld. Hiermee wil ik niet zeggen, dat de bisschoppen niet hadden moeten spreken." Tijdens de uren, die Harster sprak, was hij uitvoerig ingegaan op de kanselboodschappen, die op 26 juli 1942 van vele kerken waren afgekondigd, en gericht waren tegen de maatregelen van de bezettende macht, in het bijzon der tegen de deportatie van de Joden. Onderhoud Toen de commissaris-generaal voor speciale taken, Schmidt, hier lucht van kreeg, had hij eerst een onderhoud met een deputatie van de Nederlands Her vormde Kerk en daarna met een depu tatie van alle kerken. Hij beloofde toen dat alle Joden, die de christelijke le vensovertuiging waren toegedaan, gespaard zouden blijven, als de kansel- boodschap achterwege zou blijven. Alleen de Nederlands Hervormde Kerk had hieraan gehoor gegeven. De andere kerken, ook de Rooms-Katholie- ke, kondigden de boodschap toch af. Dat als vergeldingsmaatregel in eerste instantie uitsluitend de rk-Joden werden gedeporteerd, volgens Harster 200 in getal was onderdeel van het politieke spel, dat Seyss In quart en zijn handlangers in bezet Ne derland wilden spelen. Het lag in de bedoeling een wig te drijven tussen de R.K. kerken en de protestantse kerken, met Waarde Amerikaanse begroting WASHINGTON Ruim vijf tien procent van de uitgaven van de Amerikaanse regering zal in het komende begrotingsjaar in de Vietnamese oorlog worden gesto ken. Het conflict zal volgend jaar 21,9 miljard dollar vergen op een totaal budget van 135 miljard dol lar. Ondanks een verhoging van de inkomstenbelasting met zes procent zal de begroting nog een tekort van acht miljard dollar hebben. Opmerkelijk is de snelle stijging van de uitgaven voor Vietnam. In 19641965 (het begrotingsjaar begint in de VS op 1 juli) werd ruim 100 miljoen dollar uitgegeven, het volgende al vijf miljard, vervolgens 19,5 mil jard en straks dus bijna 22 miljard dollar. Hoe groot dit laatste bedrag is blijkt wel uit de totale militaire uitga ven. die op 75 miljard dollar worden geschat. Ook ?ijn de uitgaven voor de „grote gemeenschap" (gezondheidszorg, na tuurlijke hulpbronnen en volkshuis vesting) aanzienlijk verhoogd. Daarentegen zal er minder geld wor den gestoken in de ruimtevaart. Het be drag van 5,6 miljard dollar dat dit jaar werd besteed, zal worden terugge bracht tot 5,3 miljard. Verder is besnoeid op de federale uit gaven voor het aanleggen van autowe gen door de VS. Over de plannen voor het bouwen van een supersonisch keersvliegtuig wordt niet eens meer ge rept. Alles bij elkaar genomen zal 8,3 miljard dollar meer worden uitgegeven dan in het lopende jaar. Raketten Op de begroting staat een post van 375 miljoen dollar voor de produktie van anti-raketwapens van het type Ni- ke-X, die moeten dienen om vijande lijke raketten te onderscheppen. De VS zullen overigens nog niet overgaan tot het opbouwen van een anti-raketverde diging. dit in afwachting bij van het type Poseidon, die het me rendeel van de Polaris-raketten moet gaan vervangen. De voorsprong die de VS hebben op het gebied van de strate gische raketten zal worden gehand haafd, aldus president Johnson in een toelichting. De VS hebben nu 1500 ra ketten. Eind juni 1968 zullen er ruim 3,4 miljoen militairen onder de wapenen zijn, van wie bijna de helft bij het leger zal dienen. De produktie van hefschroefvlieg- tuigen zal met het oog op de oorlog in Vietnam sterk stijgen. In anderhalf jaar wordt het aantal toestellen met 2200 tot ruim 11.000 uitgebreid. Voor militaire hulp aan het buiten land zal 800 miljoen dollar worden uit getrokken (200 miljoen minder dan dit jaar). Dit kan worden verklaard uit het feit, dat de hulpverlening niet - zo sterk gericht is op het afslaan van een aanval op de gesteunde lan den, dan wel op handhaving van de binnenlandse veiligheid van deze sta ten. Ontwikkelingslanden De hulp aan ontwikkelingslanden zal met vier procent worden verhoogd. Johnson heeft nu enkele 1. effectieve maatregelen van de onder ontwikkelde landen om zichzelf te helpen als voorwaarde voor het ver- Opmerkelijk was de waarde, Harster aan het door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie overgelegde bewijsmateriaal hechtte. Hij betwisttegesprek met de Russen hierover. Moch- dit op geen enkel detail. Integendeel, j ten deze onderhandelingen op niets* uit- hij beweerde zelfs dat het zijn geheu-1 lopen, dan zal de situatie opnieuw wor gen voortdurend had opgefrist. den bezien. I Kempner's vrouw, die ook op het pro- - Dit jaar komt er een nieuwe raket FLENSBURG Een 34-iarige huisvrouw uit het district Sleeswiik blijkt ie leidster te zijn van een zevenkoppige inbrekersbende die de laatste twee jaren zo'n 70 inbraken in leven^middeienzaken en automatendiefstallen heeft gepleegd De politie in Flensburg vertelde dat de vrouw vier mannen tussen 26 en jaar oud en twee vrouwen onder zich had: haar man zou niet hebben ge- Weten dat zij 's nachts op stronntocht uitging. De gehele bende is gearresteerd. Geschat wordt dat zij voor ongeveer hon derdduizend mark heeft gestolen. iu lang en breed terug, heb ik opzij. Stond opeens voor... een baro- t, dat we veel en veel slim- meter, monumentaal met een ther- weekweg beleef je veel intenser dan mer hadden kunnen zijn. mometer in de top. een reis van een maand, die zo ein- Wie weet hoeveel mensen met het- „Kom nou", riepen de anderen en deloos royaal lijkt, dat te veel uren zelfde euvel in vakanties getobd dromden de kamer binnen. Er - nonchalant door je vingers glippen. Wri| d i! jggf" Iedere avond werd dan ook een plan uitgestippeld voor de volgende Een tip, die slechts heel langzaam pudding glibberend ineen. Maar m dag. Een mooiweerplan, een matigweer- plan en een slechtweerplan. mand een geschenk geven. Niet te al met het pakje in haar handen. Bij het ochtendgloren peilden we duur, niet te gering. Het moest „iets Scheurde het papiertje af. Bekeek de kansen op zon, sneeuw, baarheid van de wegen. En bepaal den de keus. Waarmee twee plannen in de ruimte werden geslingerd. Om nooit meer uit te voeren. Daar gingen de zorgvuldig uitgekiende busaanslui tingen. daar lag de berghut die onbe reikbaar was geworden en onbeant woord zou de nieuwsgierigheid blij ven naar het Oostenrijkse plaatsje met de gekke engelsklinkende naam Going We hebben elkaar menigmaal aan. gekeken dienstregelingen en verzucht: .Wisten we maar hoe het weerbe richt is. begaan- blijvends" zijn. Eén nam de voor- stralend de doos. zichtige taak op zich eens te infor- Barometer meren naar wensen. Kwam ver heugd meedelen: „De hartewens is een barometer". Onmiddellijk togen we naar win kels en schrokken van de prijzen. Prachtige barometers met houtsnij- de folders en de werk als van een antieke Friese deemoedig klok. Forse gevaarten die een gang zouden vullen. Tot één een barome ter ontdekte, die in onze prijsklasse aheen Er was niet anders aan te komen viel. Niet groter dan een flinke wek ker, kon hangen en staan. - - Gevieren togen we op bezoek. De de hal. Maar eigenlijk is dat niet „Stakker", dacht ik, „Hoe moet je straks kijken?" Daar ging het doosje open. Een juichkreet, een stralend gezicht. „Hoe kun je... „ik wist niet of ik bewonderen of nooit meer een blij gezicht vertrouwen moest." „Mijn hartewens" het klonk heel diep en mooi. „Het is maar een kleintje", zei één tk had nog heel wat anders op mijn lippen, maar de ont vangster zag of hoorde niets. Keek de barometer, die de hand hield. „Zo blij. Iedere dag thuis tik ik op de barometer vragen Maar die spraken allemaal barometer in een mooi doosje, blom men taal. die nauwelijks enige ver- tietje erop. vantschap met het nette Duits, dat "?i geleerd hebben, vertoonde. We werden er nooit wijzer van. Een radio was er niet, geen tele visie dagen oud. In de grote hal het gedoe van mantels ophangen en haren kam men. Ik vergat echter de spiegel om- alleen de krant van twee dat er een paar prachtige hertege- nodig. Je hebt alle weerberichten Maar op reis, waar je nooit weet wat het worden zal daar vind je ook geen barometer. Dit is het nu orecies: een reisbarometer..." Wat een tip! Is er ooit iemand eerder opgeko- In China blijft de toestand ver ward. Wat er precies gebeurt weten de Chinezen zelf nauwe lijks. Met steeds grotere gretig heid nemen zij kennis van de inhoud van de ook steeds grotere aanplakbiljetten, die op de muren verschijnen. Indonesië wijst Chinees uit DJAKARTA De Indonesische rege ring heeft gisteren de plaatsvervangen de marine-attaché van rood-China, Sjih Hsin-jen, tot persona non grata verklaard en hem gelast het land bin nen vier dagen te verlaten. Sjih zou eerder deze maand op een receptie van de Indonesische strijd krachten ter viering van het einde van de Islamitische vastenmaand gewei gerd hebben generaal Soeharto de hand te drukken. Het Indonesische persbureau Antara meldde, dat een vooraanstaand lid van de communistische partij, Soedjono, is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van *65. krijgen van Amerikaanse steun; 2. concentratie op landbouw, gezond heidszorg en onderwijs: 3. versterkte samenwerking met andere hulpverlenende landen; 4. bevordering van particuliere investe ringen in ontwikkelingslanden: 5. het richten van de hulpverlening op die landen waar resultaat het meest waarschijnlijk is. President Johnson noemt zijn begro ting tenslotte „een zorgvuldige verde ling van het gewicht tussen de rijke hulpbronnen van het land en zijn zwarp -omntwoordeliikheid". (Van een onzer redacteuren) TV: jongste ontwikkelingen in communis tisch China geven de nationalistische president Tsjang Kai-sjek nieuwe moed op een zegevierende terugkeer van Formosa naar het vasteland. Hij zou hiertoe al groot scheepse voorbereidingen treffen. De verleiding is bijzonder groot. Nooit sinds hij in 1949 met zijn troepen naar Formosa moest uitwijken, leken de kansen van Tsjang zo gun stig. De onderlinge strijd op het vasteland dreigt uit te lopen op een burgeroorlog op grote schaal. Tsjang heeft nog een groot leger op de been, dat wel eens een beslissende rol zou kunnen spelen. Zo lijkt het althans op dit ogenblik. Welke mo gelijkheden zich later nog kunnen voordoen, kan TSJANG nu uiteraard niet worden beoordeeld. De Kansen restauratie? van Tsjang zijn in werkelijkheid echter bijzonder klein. Onder de huidige omstandigheden kan zijn spelen met de gedachte aan een grootscheepse invasie slechts als een boe merang werken. De oude 'generalissimo' moet zich niet vergis- Vergissillg sen. Op het Chinese vasteland speelt zich geen strijd af tussen communisten en nationalisten. Er is een dramatisch gevecht aan de gang om de macht over het apparaat van de communistische partij. Die macht was de 'grote leider' Mao Tse-toeng uit de handen geglipt. Er is in deze rubriek al vaker op gewezen, dat niet duidelijk is, of Mao zelf de bloedige culturele revolutie wilde, dan wel dat zij hem werd aange praat door aanhangers, die er persoonlijk belang bij hadden. Het plotseling naar voren komen van Lin Piao, gepaard gaande met het naar de achter grond dringen van president Lioe Sjao-tsji, kan hiervoor een verklaring geven. Later bleek dat Lioe het partij-apparaat vrijwel overal stevig in de hand had en wellicht nog heeft. Als het werkelijk op een krachtmeting aankomt en geen van beide partijen op korte termijn een beslissende overwinning behaalt, zal de chaos in China compleet worden. De ontwikkelingen kunnen dan zowel de maoïsten als de aanhangers van Lioe uit de hand lopen. Zo ver is het echter nog niet. Tsjang Kai-sjek maakt een grote fout als hij denk, dat zijn be- Niet geWCBSt trekkelijk grote leger in de machtsstrijd op het vasteland een beslissende rol kan spelen. Niemand zal hem om tussenkomst vragen, omdat dit op politieke zelfmoord zou neerkomen. Na meer dan acht tien jaren zijn Tsjang en zijn troepen in China minder gewenst dan ooit. Dat blijkt al voldoende uit de mentaliteit van de Chinese massa, die zelfs aan de bevoogding van Mao Tse-toeng is ontgroeid. Arbeiders en boeren scharen zich openlijk achter hen, die niet nóg meer revolutie maar een be tere toekomst beloven. Beter dan onder Tsjang en beter dan onder Mao. Zulk een verlangen kan niet blijvend worden onderdrukt. Tsjang zal er verstandig aan doen zijn tijd af te wachten, wil hij de mao ïsten en hun tegenstanders niet in eikaars armen drijven. Een geruststel lende gedachte is. dat de 'generalissimo' niets kan ondernemen zonder toe stemming van de Verenigde Staten. Washington is nog steeds garant voor de veiligheid van Formosa. Het waarborgt echter tegelijkertijd, dat van Formosa af geen aanval op het vas teland wordt gedaan. Op Formosa beseft men terdege, dat Amerika geen medewerking zal ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5