Nieuwe Leidse Courant NU 125 SPINAZIE y r.At>£A 'i JAMIN Overschot betalingsbalans 500 miljoen Commentaar DE GAULLE STEUNT W ILSON NOG NIET PROTEST TEGEN KIESINGER EEG-grens weer open voor vlees? Al 300 doden in Rio 10 VISSTICKS Margriet en agen Pieter sambashow 750gr.1.15 Ministers van Zuid-Vietnam uit de gratie? BIJNA-BOTSING BOVEN A'DAM Kansspel of niet? Woodrow Wilson had sterk moedercomplex Woensdag 25 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl OAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ds. Wakker zoekt betere toe komst pagina Kernmerk Wie het wonderlijke be roep van handelaar in oude kunst en antiquitei ten met internationaal succes wil uitoefenen, moet beschikken over karaktereigenschappen die zelden in één persoon zijn verenigd. Dat anti quair Joan Dirven voor het vak geboren is, kunt u lezen op pagina elf. Amerika: mil joenen televisie- studenten pag. Radio TV PLANBUREAU PRIJZEN 4.5 EN BE LONEN REËEL 1.5 PROCENT OMHOOG WEST BERLIJN Een aantal Duitse intellectuelen heeft gisteren ge protesteerd tegen de kranslcgging van bondskanselier Kiesinger bij een ge denkteken voor slachtoffers van het na zi-regime te West-Berlijn. .In een protestbrief zeggen zij: „U, mijnheer Kiesinger, was van 1933 tot 1945 lid van... een misdadige partij en was gedurende de oorlog werkzaam in het propaganda-apparaat van het na zi-rijk voor de nagedachtenis van de slachtoffers van het Nazi-regime ach ten wij het minder juist wanneer zij worden geëerd door een kanselier die dit bewind als propagandist heeft ge diend wat zijn morele bezwaren ook mogen zijn geweest". Kiesinger legde de krans bij het mo nument voor degenen die na een mis lukte bomaanslag op Hitler van 1944 om het leven waren gebracht. De brief werd onder meer onderte kend door de schrijvers Guenther Grass en Hans Werner Richter. HAELEN In Haelen (L.) i.s gisteren de driejarige J. Verhoeven voor de wielen van een rijdende traktor gevallen en ge dood. Het kind wilde op het voertuig klimmen. PARIJS De Britse premier Wilson heeft president De Gaulle er nog niet van kunnen overtui gen dat het hem ernst is lid te worden van de EEG. Uit de eerste verkennende besprekingen die de twee regeringsleiders gisteren met elkaar hadden blijkt uit niets dat de Franse president zijn steun zal geven aan het Britse voor nemen toe te treden tot de EEG. Volgens de spaarzame gegevens die uit diplomatieke bron te krijgen waren heeft De Gaulle aan Wilson preciese gegevens gevraagd over de positie van het Britse pond. de betrekkingen tus sen Oost en West. de Britse houding ten aanzien van het EEG-verdrag. eer politiek verenigd Europa en over defen sievraagstukken. Overredingskracht Franse waarnemers wezen er op dat Wilson rrtet zijn rede voor de Raad van Motie wantrouwen Belgische kabinet werd verworpen BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft gis teravond met 116 tegen 75 stemmen eer motie van wantrouwen van de socialis tische oppositie tegen het beleid van de coalitie-regering van Christelijke Volks partij en Liberalen verworpen. De motie was ingediend na een so cialistische interpellatie naar aanleiding van plannen voor bezuinigingen en be lastingverhoging. die het kabinet-Van den Boeynants heeft aangekondigd en die deze week aan het parlement zullen worden voorgelegd. Europa in Parijs niet die gez-LJrift heeft gewekt als in Straatsburg. Vooral zijn opmerking: „Als het ons niet lukt lid te worden van de EEG zal dat niet onze schuld zijn" is in Parijs verkeerd gevallen. Aan Franse zijde meent men dat Wilson hiermee de verantwoordelijk heid van een eventuele mislukking bij voorbaat van zich wil afwentelen. Het gaullistische blad Le Monde schreef dat Wilson veel overre dingskracht zal moeten gebruiken om deze opvatting bij zijn Franse gesprekspartners weg te nemen. De besprekingen tussen Wilson en De Gaulle worden vandaag voortgezet. WASHINGTON De Amerikaanse senator Robert Kennedy zal nog deze week naar Europa komen om met presi dent De Gaulle en premier Wilson in formele besprekingen te voeren. Op Schiphol arriveerden gister avond de opvarenden van de ertstanker Jacob Veroline, die op weo van Brazilië naar Hoog ovens, Umuiden, ten westen van de Canarische eilanden kapseis de. Het weerzien van familiele den leidde tot hartontroerende taferelen. Wat de opvarenden vertelden, leest men elders in deze krant. C.I.E.B. A. - LEIDERDORP TfcL. (01710)-30797*/21561 V MANILLA Op het Philippijnse eiland Leyte zijn gisteren bij een aard verschuiving 24 mensen om het leven gekomen. Een groot aantal woningen v.erd onder puin bedolven. LJET landhuis in het Conde de Orgaz-park, gelegen in de buurt van Barcelona, dat prinses Irene en haar echtgenoot prins Carel Hugo binnenkort zullen gaan bewonen. BRUSSEL De EEG-partners van Nederland zullen op korte termijn na gaan of verlichting kan worden gebracht in het invoer-verbod voor Nederlands vlees. Zoals bekend ondervindt de ex port van Nederlands vlees moeilijkhe den door de mond- en klauwzeer-epi- demie die vooral in Overijssel is uitge- broken. De EEG-partners gaven deze toezeg ging na een vurig pleidooi van minister j Biesheuvel op de vergadering van de j ministerraad, gisteren, in Brussel. De' bewindsman had verzekerd dat de Ne derlandse maatregelen ter bestrijding van de mond- en klauwzeer voldoende garanties bieden. Overstromingsramp RIO DE JANEIRO De overstro mingsramp van maandag in Rio en de aangrenzende staten heeft volgens een voorlopige officiële schatting aan driehonderd mensen het leven ge kost. Het aantal vermisten en gewonden zou duizend bedragen. Kranten spre ken echter al van duizend doden. Er waren vanmorgen 233 doden geteld. Militairen en burgers zoeken de uit gestrekte door water en modder be-j dekte gebieden af naar overlevenden en brengen de 'duizenden daklozen voedsel en kledinf." Enkele waterkrachtcentrales zijn buiten werking, waardoor de miljoe nenstad Rio gisteravond vrijwel zon- der licht zat en enkele radio- en tele visiezenders hun uitzendingen staak-1 ten. Nederlanders in Australië gedood ROCHESTER De achttienjarige George Bouwmeester, zoon van c Bouwmeester te Rochester in het n den van de Australische staat Victoria, is bij een autobotsing om het leven gekomen. De 26-jarige Peter van Schaik uit de provinciestad Oranje vond de dood, toen het door zijn Australische collega bestuurde vliegtuig, waarmee te velde staande gewassen werden bespoten, te- gen de grond sloeg. Kwaliteits diepvries RIO DE JANEIRO Prinses Margriet en Pieter van .Vollenhoven hebben gis- teeren in gezelschap van ambassadeur Van den Bi andeier een sambashow bij-I gewoond in een nachtclub in de Brazi-i liaanse stad Rio de Janeiro. Volgens dei ambassadeur is het jonge paar al ver scheidene dagen in Rio. Vrij zacht DE BILT Na het voorbijtrekken van een zwakke storing kwam ons land in de nacht van dinsdag op woensdag onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Hierdoor nam de wind af en tijdens opklaringen ontstond op verschillende plaatsen mist waarbij de temperatuur tot dicht bij het vriespunt daalde. Inmiddels is de depressie-aktiviteit op de oceaan verder toegenomen. Een frontensysteem dat behoort bij een de pressie ten westen van Ierland trekt via de Britse eilanden oostwaarts en zal woensdag Nederland grotendeels met enige regen passeren. Achter het front wordt met een overwegend ma tige zuidwestelijke wind tamelijk zach te lucht aangevoerd zodat de tempera- i tuur donderdag dezelfde of iets hoger j zal zijn dan woensdag, j DE BILT Aanvankelijk veel be- I wolking met plaatselijk enige regen of j motregen, later vanuit het zuidwesten I enkele opklaringen. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 26 januari zon op 8.30, onder 17.16; maan op 17.17, onder 9.15. .ihwil Bolletje/' (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Een overschot op de betalingsbalans van 500 miljoen, een enigszins afne mende stijging van de werk loosheid tot een jaargemiddelde van 85.000 personen, een prijs stijging van 4,5 procent en een loonkostenstijging van 8 pro cent, waarvan voor de werk nemers ca. 1,5 procent als reële inkomensverbetering over blijft, ziehier de belangrijkste verwachtingen voor 1967, die het Centraal Planbureau van middag bekend heeft gemaakt. Bovendien verwacht het Centraal Planbureau, dat de produkticgroci enigszins zal vertragen en beperkt zal blijven tot 4 procent (5 procent in 1966). Daarbij is er rekening mee ge houden dat de wereldconjunctuur be trekkelijk gunstig blijft. Dan kan ook, niettegenstaande de verslechte ring van onze concurrentiepositie, de uitbreiding van de export doorgaan en zelfs worden versterkt, voorname lijk als gevolg van een grotere land- bouwprodnktie en vrijkomende pro- duktiecapaciteit in het binnenland. Samen met de verwachte geringere vergroting der binnenlandse bestedin gen leidt dit tot een aanzienlijk herstel op de betalingsbalans: ten op zichte van 1966 een verbetering met 1.3 miljard. Rente blijft hoog De kapitaalmarktrente blijft echter volgens het Centraal Planbureau vooralsnog op een vrij hoog peil, vooral als de betalingsbalans in bet j begin van het jaar nog negatief zou! zijn, hetgeen (op zichzelf beschouwd) een verdere monetaire verkrapping tot gevolg heeft. Onzeker blijft nog in welke mate de in eerste instantie nog voortduren de krapte op de kapitaalmarkt de overheidsuitgaven zal aantasten. Het CPB verwacht dit jaar een nominale stijging van deze investeringen van slechts 5 procent. Daarbij is veron dersteld dat de inflatoire financie ring door de overheid in 1967 wel iswaar aanzienlijk geringer is dan in 1966, maar nog niet geheel zal zijn verdwenen. Wordt in afwijking hier van uitgegaan van een neutrale fi nanciering door de (totale) overheid dan mogen aanmerkelijk grotere re percussies op de omvang der over heidsinvesteringen worden verwacht. Een nog sterkere stijging van de werkloosheid, geconcentreerd in de bouwnijverheid, zou daarvan het ge volg zijn. Voor vervolg zie pag. 2 ELST In de buurtschap Homoet zijn gistermiddag 34 van de 35 koeien in de stal van de boerderij van de we duwe Rooijen, bij een brand omgeko men. Een gedeelte van de boerderij brandde af, schade 100.000 gulden. Kwaliteits diepvries j gfl- Naar herstel T TIT de nieuwste, vandaag bekend geworden prognoses van het Centraal planbureau voor 1967 mag de conclusie worden getrokken, dat het er met onze nationale economie waarschijnlijk weer wat fleuriger komt voor te staan, al is het zeker nog niet zo dat alle zorgen dit jaar verdreven zullen worden. Zo blijft bijvoorbeeld het aantal werklozen (dat in de volgende maand vermoedelijk tot tegen de 110.000 zal oplopen) altijd nog op een jaarge middelde van 85.000 personen, een respectabel aantal na hetgeen we de afgelopen jaren gewend waren. Ook de aanhoudendehoge rente stand, het relatief laag peil van de bedrijfsinvesteringen, de sterke prijsstijgingen en de structurele moeilijkheden in een aantal gebie den en in een aantal bedrijfstakken blijven nog zorgen geven. Daar staat onder meer tegenover, dat de betalingsbalans (doorgaans een goede graadmeter van het eco nomisch welzijn van een land) van een tekort van ca. 800 miljoen in 1966 vermoedelijk zal omslaan in een overschot van 500 miljoen: een spectaculaire verbetering in zo korte tijd. Deze laatste ontwikkeling geeft hoop voor een zodanig herstel, dat ook de overige zorgen aanzienlijk kunnen worden verkleind. Maar daarvoor zullen we, om even in de sfeer van de prognose te blijven, op z'n vroegst waarschijnlijk wel 1968 moeten schrijven „Pol voor meneer ie handel: DIEPVRIESUNIE Vcrkley. Alplien a/d Rijn, tel. 0 WASHINGTON De Zuidvietnamcse regering zou ingrijpend zijn gewijzigd op het moment dat premier Kv een bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland brengt. Minister van oorlog en vice-premier Ngoejen Huu-co en de minister van plan ning. generaal Quang, zijn van hun func- tie ontheven. Er zouden ook nog enkele andere hoge functionarissen aan de kant zijn gezet. De kabinetswijziging zou zijn uitge voerd buiten medeweten van premier Ky. In Auckland verklaarde deze gisteravond ..van niets te weten". Zoiets kan niet zon der mijn toestemming gebeuren, zei hij. Het bezoek van Ky aan Nieuw-Zee land heeft tal van betogingen uitgelokt. Een meisje wilde mevrouw Ky met een bamboelat te lijf gaan. Toen een Lnktbom in het gezelschap was terechtgekomen, voerde de politie een charge uit. Eon Zuidkoreaanse divisie heeft 1 Zuidvietnamese provincie Phoe Yen i tienduizend dorpelingen naar vluchtelin genkampen gebracht. Eerder gebeurde dat in de „ijzeren driehoek" ten noord- I westen van Saigon. SCHIPHOL Een BAC-111 ver- keerstoestel van British United Air ways zag gistermiddag op een afstand tussen de honderd en de tweehonderd meter zijn baan plotseling gekruist door een militair straalvliegtuig. Het Engelse toestel was onderweg van Hannover naar Manchester en vloog boven de onder controle van ra dio en radar staande luchtweg, nl. op 26.000 voet. De gezagvoerder meldde het incident, toen hij boven het gebied tussen Amsterdam en Monnikendam vloog. Volgens een eerste onderzoek moet de straaljager van een buitenlandse luchtmacht zijn geweest UTRECHT Politie en justitie vin den, dat het dezer dagen in Utrecht Deventer en Apeldoorn gelanceerde woordenspel „Pot voor meneer" een nieuwe poging is om de wet op de kans spelen le ontduiken. Zij willen de rech ter een oordeel laten vellen. Uitvinder van het spel is de heer A. Rooseboom uit Ommen. Eind vorige week heeft hij in de Domstad tiendui zend wedstrijdformuliertjes laten verspreiden. De opgave luidt: „Maak van het woord stratenmakers zoveel mogelijk nieuwe woorden". Wie het hoogste aantal haalt wint de weke lijkse pot van vijfduizend gulden. De wedstrijdformuliertjes, waarop plaats is voor ongeveer vijftig woor den, kan men voor een kwartje kopen bij winkeliers, die een wedstrijdaffiche hebben opgehangen. Volgens de organisator worden de in zendingen beoordeeld door drie offi cieel aangewezen MO-leraren, maar niemand weet wie zij zijn. MANAGUA President Guerrero van Nicaragua heeft gisteravond bekend gemaakt dat bij de gewapende relletjes van het afgelopen weekeinde 32 mensen om het leven zijn gekomen. Onder de 79 gewonden bevinden zich vier leden van de nationale garde. Haagse hopjes niet,duur wc! heerlijk van de VS Woodrow Wilson is iemand met een sterk moedercom plex en overtuigd van zijn eigen goddelijkheid. Dit staat in het boek Thomas Woodrow Wil son een psychologi sche studie, vandaag in Amerika verschenen, en geschreven door de be kende psycholoog Sig- mund Freud en de Ame rikaanse diplomaat Wil liam Bullit. Oedipuscomplex In een van zijn ver geefse oproepen tot rati ficatie van het verdrag van Versailles het Amerikaanse eonpes d;fh~]"v'an £t pus-complex te gronde wordt gericht. De on vergelijkbare vader'' een term van Wilson zelf had hem tenslot te vernietigd. Freud, die in 1939 kort na voltooiing van het boek in Londen over leed, verklaart wees ratificatie af, om dat het verdrag een be perking van de Ameri kaanse zou betekenen uvcm- tie Wilson he, verdrat gin af aan een „onsym pathiek beeld" van Wil- "souvereiiutSt s°n hld •£?Iegen„uit nieuwsberichten. „Deze „Het werk van godde lijke genade, vrede en goede wil". De auteurs zien in Wilsons fysieke en men- worden uitgegeven uiting kwam tijdens de tale ineenstorting een de dood van de weduwe besprekingen van 1919 bewijs dat hij door het Wilson, die in '61 over- le Versailles over de oude, onopgeloste Oedi- leed. Wilson groeide op met een vrouwelijke on macht om beslissingen te nemen, wat volgens de schrijvers scherp tot der jaren, toen ik meer over hem vernam, slechts versterkt, aldus de be roemde psychiater, boek mocht VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij éen heerlijk frisse geur. neentjK Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1