Goede antiquair is een bijzonder mens Koekoek zonder tegenbewijzen Joan Dirven houdt van dingen die hij verkoopt Personeel wil meer vrije tijd Van Brienenoordbrug drie kwartier „stil" door stomende auto Geen bouw meer van woningwetwoningen Eis van twee jaar voor fatale steek Auto onder stroom: man gedood jlTEOWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 25 JANUARI 1967 HIJ is er weer. Elke winter brengt Joan Dirven zijn handel in oude kunst en anti quiteiten voor veertien dagen van Eindhoven over naar de Rot terdamse Kunstkring. Hoewel heel wat verzamelende 'Noorde lingen' drukte geven in zijn pri- vé-Antiekbeurs, toch is het voor hem een plezierige pauze in een jachtig bestaan. 't Is een vreemd beroep, dat pas goed bedreven wordt door mensen met ei genschappen die maar zelden in cén persoon verenigd zijn. Een handelaar in oude kunst en antiek heeft die merkwaardige drang van de fanatie ke verzamelaar in zich. Hij is daar naast de avonturier, die, nu het aan bod op veilingen geringer wordt, op zijn reizen door Europa haast instinc tief daar opduikt, waar nog wel iets moois is te vinden. Met de verzamelaar heeft een anti quair een soott romantische liefde voor het mooie ding gemeen. Maar zonder een uitgebreide kennis van stijlen, materialen en technieken is hij nergens. Het volstaat niet, echt van vals te kunnen onderscheiden; ook kunsthistorisch speurwerk is noodzakelijk om tot de kleine groep van antiquairs met internationale re putatie te behoren. Speurreizen Joan Dirven (32 jaar) is er zo één. Hij werd voor het vak geboren. Als jon gen ging hij al met zijn vader mee op speurreis. Na de schoolopleiding moest hij in de leer bij een bevrien de Britse antiquair. Dat was een ver- Spit, Spierpijn t.y.i'l-J.I Vijfdaagse werkweek in winkelbedrijf AMSTERDAM Ruim de helft van het winkelpersoneel wil de ruimere tijd tengevolge van de vijfdaagse werk week direct gekoppeld zien aan de zon dag. Meer dan acht procent geeft de voor keur aan een vrije zaterdag, 22 procent wenst een vrije zaterdaemi^-'g én een vrije maandagmorgen en 22 procent wil een vrï'e maand.-»" Deze percentages zijn geconcludeerd uit een enquête van de drie werkne mersorganisaties in de detailhandel. Tot nu toe geldt in het winkelbedrijf een door het hoofdbedrijfschap detail handel vastgestelde verordening, waar in sprake is van een rouleersysteem; vijftig vrije dagen per jaar, waaronder tenminste zeven hele zaterdagen en der tien hele maandagen. De bonden menen, dat dit systeem heeft gefaald. Daarom wensen zij een nieuwe reeeling. Bij zeven en een half procent van het totale winkelpersoneel is nog geen sprake van een vijfdaagse werkweek. Hoewel zij hun standpunt nog niet hebben bepaald, zeggen de bonden, dat een volledige vijfdaagse werkweek (sluiting op zaterdag) sociaal onverant woord is. Tot dinsdag bij volmacht stemmen DEN HAAG Tot en met volgende week dinsdag (31 januari) kan men op de gemeentesecretarie vragen bij vol macht te mogen stemmen. Bij volmacht kunnen stemmen (als de man of vrouw niet beroepshalve af wezig is) de echtgenote, echtgenoot, ou ders, groot- en overgrootouders, kinde ren, klein- en achterkleinkinderen, ooms, tantes, broers, zusters en kinde ren van broers of zusters, als deze ten minste zelf ook mogen stemmen. Is de kiezer beroepshalve afwezig, dan mag men iedere stemgerechtigde een volmacht geven. Een kiezer mag niet meer dan twee volmachten heb ben. Ook kan men, als men het even eens voor 1 februari op de secretarie aanvraagt, in een andere gemeente stemmen i standige beslissing van vader Dir ven. Engelsen, die super-souvenir ja gers, zijn ook in de antiekhandel meer internationaal gericht dan de Nederlanders-boven-de-rivieren die bij voorkeur Hollandse voorwerpen kopen. „Ik leerde enorm veel van de grote veilingen, het bestuderen van de be roemde museumcollecties en van de buitenlandse contacten die ik in mijn Engelse tijd kon leggen. Ik heb er blijvend profijt van, want bedenkt wel, dat bijv. de beste Russische ico nen en de mooiste oude meesters nog altijd uit Engeland komen". Niet inhalig Frankrijk heeft zijn beste tijd als an tiek-dorado gehad. „Het goed wordt te duur." Al ongeveer tien jaar reist de heer Dirven met meer kans op succes door Spanje. „Daar zijn no bijzondere dingen te vinden. Al dro men Spanjaarden van plotseling rijk worden, ze zijn nog niet inhalig. Ik houd ook veel van het landschap en het klimaat, van de keuken en de wijnen". Spanje kent geen veilingen. Adellijke families en kerkbesturen die iets wil len verkopen, roepen de bemiddeling in van een antiquair. Voor buitenlan ders is daarom een uitgebreid net werk van relaties noodzakelijk om tijdig te worden getipt. Een bijkomende moeilijkheid is, dat de Spaanse élite zeer geïsoleerd leeft en de „buitenwacht" op afstand houdt. Je moet wel een bijzonder goede en tree hebben om te bereiken, dat je tot een markiezin het woord mag richten zonder tussenkomst van een plechtstatige secretaris. Belemmering Het onderhandelen over een transactie wil nogal eens moeizaam verlopen. „Dat moest meestal in het Spaans gebeuren en dan kom je vaak later tot de ontdekking dat de gravin of de baron ook vloeiend Frans kan spreken". Een andere puzzel schuilt in de toene mende overheidsbelemmeringen. „Heb je eindelijk een mooi stuk handen, dan loop je de kans, dat de Staat het meteen terugkoopt of de uitvoer ervan verbiedt Zo ben ik ze ker al vijfentwintig prachtige beel den kwijtgeraakt". Naast middeleeuwse sculpturen, genie ten brons, ivoor en email bij Joan Dirven de voorkeur. Hij zoekt zijn specialiteiten in die voorwerpen, waarin de stijl het krachtigst tot uit drukking komt. „Er zit iets mystieks in, dat bij het begin van een stijlperi ode, daar waar iets nieuws werd ge boren, de topvorm ligt." De pure antiquair ondergaat een merk waardige invloed van zijn objecten. Naarmate hij in jaren en kennis vor dert, gaat hij met zijn speurwerk steeds verder in de tijd terug. Zo komt voor hem, na Barok, Gothiek enRomaans te hebben „terugge- leefd", de duistere tijd van volksver huizingen in fascinerend licht te staan. Zo ziet hij ook achter de bar baars optredende Vikingen een ver fijnde smaak in hun hoog ontwikkel de kunst. Hartkloppingen We schreven het al: de handelaar in oude kunst en antiek heeft een vreemd beroep. De doorsnee-inkoper krijgt geen hartkloppingen van een partijtje grammofoonplaten, of boe ken, of wat maar ook. Joan Dirven echter, kan bezeten raken van een gotische bronzen schenkkan, een fraai bewerkt ivoren doosje, een scho tel met voorstellingen erop. En hij krijgt wel degelijk hartkloppingen als hij ergens in Spanje, Engeland. Frankrijk of Duitsland plotse ling een collega ziet opduiken, die kennelijk hetzelfde waardevolle stuk begeert. Soms is hij de ander net voor. „Het is een sensatie wanneer je als resultaat van extra inspanningen met iets aparts thuiskomt." Heeft daarentegen de rivaal „het haas" geschoten, dan duurt het bij Joan Dirven wel even, voor hij er overheen is. tij zo'n reizend en vaak enerverend bestaan, moet de vrouw van een anti quair over bijzondere eigenschappen beschikken. Ook op dit gebied werd Joan Dirven door zijn intuïtie gedre ven naar de plek waar hij het geluk kon vinden. „Ik ging voor vader met „goed-op-zicht" naar een klant en ik kwam met diens dochter terug". TON HYDRA (Van een onzer verslaggevers) T> OTTERDAM Een tankauto van de firma C. Keyzer en Zn uit Zaandam, met twintig ton explosief ammonium-nitraat heeft er dinsdagavond voor ge zorgd dat de Van Brienenoord brug drie kwartier voor alle ver keer in beide richtingen was af gesloten. De chauffeur van de tankauto, die een pendeldienst onderhoudt tussen de twee bedrijven van de Superfosfaat Pernis naar Kralingseveer, merkte op een gegeven ogenblik dat er iets mis Toen hij achterom keek zag hij dikke witte dampen van de wagen ko men. Hij stopte, waarschuwde brand weer en politie. Men nam het zekere voor het onzeke re. leidde het verkeer om en koelde de wagen met water. Hoe erg de situatie was, kon op dat ogenblik niet worden nagegaan. Dat was pas mogelijk nadat enkele brandweerdeskundigen waren aangeko men. Toen werd besloten de wagen (met open laadkleppen om de druk te laten ontsnappen) over de brug te rij den naar Kralingseveer. Het was een vreemde optocht van een klein brandweerautootje, de sto mende tankwagen en een grote G-wa- gen gevolgd door auto's van politie en pers al of niet voorzien van blauwe zwaailampen op een verder lege brug Bij de fabriek bleek het allemaal mee te vallen. Wat de oorzaak van de temperatuursverhoging was, is moeilijk te ontdekken. Er schijnt zich in de dub bele wand waarin stoffen, die het pro- dukt bestemd voor de kunstmestfa- bricage op een temperatuur van 120 graden Celcius houden een chemische reactie te hebben voorgedaan. De la ding zelf was niet aangetast. De inhoud is in deze staat ongevaarlijk Anders wordt het als het ammonium nitraat een chemische verandering zou ondergaan. De eerste aangekomen brandweer lieden hebben echter niet voldoende acht geslagen op de kaart van de chauffeur waarop een volledige beschrijving van de stof voorkomt. Hierdoor is water in de lading geko men. Bij de fabriek in Kralingseveer, die honderd ton van deze vloeistof per dag gebruikt, bleek dat de lading hierdoor waardeloos was geworden. Men besloot het dan ook te laten weglopen, onder dekking van een straal water, in de rivier. Dit heeft geen nare gevolgen, wel een prettige, voor de vissen, want door een chemische binding komt er een tra hoeveelheid zuurstof in het water. Technische mensen van het bedrijf leden van de arbeidsinspectie hielden een oogje in het zeil. Verbond iverkgevers: Groei welvaart nog in gevaar DEN HAAG Dat de betalingsbalans verbetert betekent nog niet dat de eco nomische situatie gunstiger wordt Een stagnatie van de investeringen en het interen op de voorraden in het bedrijfs leven brengen in feite de groei var ondernemingen en daarmee van de vaart in gevaar. Het bestuur van het verbond Nederlandse werkgevers stak gisteren een waarschuwende vinger uit naar de „optimisten". Ook voorziet het bestuur moeilijkheden in verband met het feit. dat de loonkostenstijging (die niet in de d rij zen mag worden doorberekend) dit jaar opnieuw groter zal zijn dan de toe neming van de produktiviteit De voort durende druk van de overheid op de prijzen vormt een gevaar voor de finan ciering van de groei van de ondernemin gen. aldus het verbondsbestuur. Prof. Rogier ontving Karei de Grote-prijs NIJMEGEN In de raadszaal van het Nijmeegse stadhuis is gisteren de Karei de Groteprijs voor literatuur uit gereikt aan prof. dr. L. J. Rogier. De prijs, bestaande uit een oorkonde en een bedrag van ƒ2000 wordt om het iaar toegekend voor bijzondere culture le prestaties. Prof. Rogier, die reeds eer der werd geëerd met de P. C. Hooft- prijs, heeft in Nijmegen een nieuwe school voor geschiedschrijving gesticht HAYA VAN SOMKEN IK KOUT GEPING TEGEN BP-LEIDER ARNHEM Voor de president van de rechtbank, mr. J. H. C. Slo- temaker, heeft gisteren het kort geding gediend, dat mevrouw Haya van Someren-D owner (lid van de Tweede Kamer voor de VVD) had aangespannen tegen Boerenpartij- leider H. Koekoek. De BP-leider werd ervan beschul digd, een lastercampagne tegen me vrouw Van Someren te hebben ontke tend, o.a. door tijdens spreekbeurten te beweren, dat zij leidster van de jeugdstorm is geweest Mr. Pels Rijcken, raadsman van de eiseres, wees aan het begin van zijn pleidooi op het menselijke aspect. „Laster heeft vleugels en als het gaat om iemand, die een openbare functie Contactcommissie onroerendgoed DEN HAAG De contactcom missie voor onroerende zaken heeft minister Witte een plan voorgelegd, waardoor in de toekomst een evenwichtige ontwikkeling van de woningbouw verzekerd is. Rijk, gemeenten en woningbouwvere nigingen moeten zich beperken tot wo- ningwetbouw in strikt noodzakelijke gevallen. Om tot sanering te komen zou de bouw van woningwet-a-wonin gen zeer sterk moeten worden inge krompen en die van woningwet-b-wo- ningen in het geheel niet meer tot stand mogen komen. Beide typen wo ningen horen thuis in het programma in de particuliere bouw. Voor de midden- en hogere inko- MAASTRICHT De officier van justitie, mr. W. Moors, heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 45-jari- ge Sittardse handarbeider W. Z., die op 8 augustus de Marokkaan Mohamed Boufrahi tijdens een massale vechtpar tij voor de deur van een bar met een knipmes dodelijk verwondde. De ruzie tussen de familie Z. en enke le Marokkanen was al in de bar begon nen. Na sluitingstijd ontstond op straat een hevige vechtpartij. Toen Boufrahi met een fiets twee dochters van Z. be dreigde, haalde de arbeider zijn knip mes tevoorschijn en stak hij in het wil de weg naar enkele Marokkanen. Bouf rahi werd in de hartstreek getroffen. Eind december overleed hij. De raadsman achtte noodweerexces aanwezig en bepleitte ontslag van rechtsvervolging. Schutterij: geen schuld aan ongeluk MAASTRICHT De rechtbank heeft de voorzitter en de secretaris van de schutterij St. Joseph uit Stein in hoger beroep vrijgesproken van schuld aan een ongeluk, dat op een schut tersfeest in mei '65 door een verdwaal de kogel werd veroorzaakt. De kogel ging veel verder dan de schietstang en kwam tussen de toesphouwers van een voetbalwedstrijd terecht. Eén supporter moest met ernstig schedelletsel in een ziekenhuis worden opgenomen. In eerste instantie had de kantonrech ter beide verdachten al vrijgesproken. De officier was echter in beroep ge gaan. mensgroepen zullen de voorwaarden voor bewoning van ww-woningen der mate omgebogen moeten worden dat deze woningen zullen worden vrijge maakt voor minder draagkrachtigen. Maar dan moeten er voldoende particu liere huur- en koopwoningen komen om deze doorstroming op gang te bren gen. Een kwart miljoen ww-woningen wordt thans bewoond door groepen met een inkomen boven de loongrens. Op zijn minst zou dit aantal vrij moe ten komen voor minder draagkrachti gen. Prioriteit moet worden verleend aan de bevordering van het eigen woningbe- zit. Dat zou kunnen geschieden door meer redelijke verhoudingen te be werkstelligen tussen huren enerzijds en woninglasten voor de eigen woning anderzijds, inclusief subsidies, fiscale lasten enz. Door de maatregelen die thans van kracht zijn, dreigt het financieren door institutionele beleggers te worden af gesneden, aldus de commissie. Om dit tegen te gaan zullen eerst de huren drastisch moeten worden verhoogd. Kort geding over korting op merkartikelen AMSTERDAM Veertien fabrikan ten hebben de president van de recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, in kort geding gevraagd, de levensmiddelen- bedrijven van Dirk van den Broek en Jac. Hermans te bevelen de ver koop van merkartikelen tegen lagere dan de vastgestelde prijzen te staken op straffe van een dwangsom van 250 per overtreding. De raadslieden van de fabrikanten zeiden, dat beide levensmiddelenbe- drijven zijn gebonden aan de door de fabrieken vastgestelde verkoopprijzen aan het publiek. Namens de levensmiddelenbedrijven betoogde mr. J. A. van Waarden, dat de vordering van de fabrikanten moet worden afgewezen, omdat de verkoop voorwaarden nietig zijn, althans on verbindend. Op het terrein van de chemi sche fabriek De Albatros in Kralingseveer liet men de door een straal water van de brand weer waardeloos geworden la ding van een tankauto die gelukkig ten onrechte van nacht op de Van Brienenoord brug paniek heeft gebracht, in de rivier weglopen. Onder he vige dampontwikkeling kwam zuurstof vrij. Voor de vissen in de zo vervuilde Nieuwe Maas een buitenkansje! heeft, zijn die vleugels bijzonder snel en dan vindt de laster geloof, zelfs al komen de aantijgingen uit troebele bron". Aan de hand van jaartallen toonde de advocaat aan, dat de verdachtmakin gen van de heer Koekoek eenvoudig niet kunnen kloppen. Mevrouw Van So meren werd in 1926 geboren. In 1938 was zij dus twaalf jaar. „Zelfs Koe koek zou niet durven volhouden, dat de jeugdstorm voor het leiderschap een beroep deed op elf- a twaalfjarigen". De raadsman achtte de preventieve werking van het vonnis van groot be lang. Hij verzocht de president een zo danige dwangsom vast te stellen, dat deze niet uit de kas van de Boerenpar tij kan worden betaald. Koekoek slaagde er niet in, de beschuldigingen te weerleggen. Een journalist bevestigde, dat de BP-leider in Sneek heeft gezegd: „Ze is in 1938 leidster geweest van de jeugdstorm". De president wilde Koekoek in de gelegenheid stellen, met tegenbewijzen te komen door de zaak aan te houden. De Boerenleider zag daar echter vanaf. Tevoren had mr. Pels Rijcken ge constateerd, dat van Koekoeks verweer niets meer is overgebleven door de dui delijke getuigenverklaringen. Uitspraak op 2 februari. HARDINXVELD-GIESSENDAM i een moddersloot langs de Parallel weg is dinsdagmiddag de 27-jarige auto mobilist Gerrit van Vliet uit Boven- Hardinxvcld om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hij met zijn auto probeerde een kind, dat op de fiets de weg overstak, te ontwijken. De auto botste tegen een houten paal van het electriciteitsnet, waarvan het bovenste deel afbrak. De wagen kantel de daarna in de sloot. Enkele electrici- teitsdraden. waar nog stroom op stond, vielen eveneens in de sloot en op de auto. De 3G-jarige H. Klomp, die vanuit zijn woning het ongeluk zag gebeuren snelde te hulp. Hij moest zijn pogingen evenwel opgeven omdat hij zelf onder stroom kwam te staan. Later kwamen meer omwonenden te hulp. Met vereende krachten lukte het uiteindelijk de man te bevrijden. Bij deze levensgevaarlijke reddingsactie kwamen allen onder stroom te staan. De actie had echter niet het ge wenste resultaat. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, overleed korte tijd la ter. Man reed in op zwangere vrouw, 15 maanden geëist tegen de 42-jarige timmerman H. de J. uit Amersfoort een gevangenisstraf jaar en drie maanden geëist met aftrek van voorarrest en met een proef- drie jaar. n had vorig jaar juli zijn zwan gere vrouw (vijf dagen later beviel zij) met een bromfiets opzettelijk aangere den. De timmerman had zijn vrouw de avond voor de bewuste dag reeds be dreigd met een mes. Hij was toen slechts enkele maanden vrijgekomen van een straf, die hem was opgelegd wegens bedreiging van zijn Zijn wandaden zouden een ge- Snelle terugloop boerenarbeiders UTRECHT De Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfs-Bond (ANAB) maakt zich zorgen over de af vloeiing van agrarische werkkrachten, die op het ogenblik 3500 a 4000 per jaar bedraagt. Vlak na de oorlog waren er in ons land 180.000 agrarische werknemers. Thans bedraagt dit aantal 65.000. De ANAB pleit voor een snel weg werken van de bestaande achterstand in beloning en een grotere sociale ze kerheid voor de agrarische arbeiders, alsmede voor een beroepsopleiding van jongelui met een daarop aansluitend leerlingstelsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11