Woonwijken in Nam Dinh met grond gelijk gemaakt Commentaar AMERIKAANS JOURNALIST: GETROFFENEN GELOVEN VERKLARINGEN VS NIET MEER Toch kans op gesprek met Russen Boerin liet vee in bittere kou bi.i Voedselblokkade van Macao AKTUEEL Druk op Hanoi kan averechts werken _3_ ZATERDAG 21 J-V.MAKi Betreurenswaardig Ik vind dat uw (en mijn) dagblad aiet zo moest doen aan „stille reclame voor de PvdA". Pas weer dat stuk over Hans v. d. Doel („gerefor meerd?"). Waarom wordt dit soort stukken zonder schriftuurlijk commen- aar opgenomen? Enkele losse opmer- angen: a. „Twee jaar geleden de Ge- eformeerde kerk ingepraat". Commen- aar: Heidelbergse Catechismus vraag n antwoord 21. Staat u daar achter, leer v. d. D? (Ik werk kortheidshalve maar met de Heidelberger). b. „Boven dien, christen-zijn betekent ge- 2 meenschapsmens zijn". Commentaar HC, v. en a. 32. Wat komt er met .Tien over rood" van het laatste deel terecht? c. „De intelligentie krijg je ran de samenleving". Commentaar: Ik dacht dat ik „Gode hiervoor dankbaar moest zijn", d. „Gereformeerd, omdat it gegrepen ben door de frisse en [orspronkelijke ideeën van" Com mentaar: Ideeën gegrond op en geput uit Schrift en Belijdenis? e. „Groot jantal christenen is verblind". Inder daad. Mogen de ogen van J. H. v. d. Doel eenmaal geopend worden, opdat hij „medearbeider" moge heten. Hoogvliet D. Korpershoek Dzn. Befreiireimcaardig (2) Van den Doel stelt o.m.: mid denstand weg en motiveert dat door k zeggen: ze werken te hard voor te «reinig en ze zijn al gauw extre- 1. Juist dat harde werken is ■leen waardevolle bijdragen aan de al- gemene welvaart. 2. Voor te weinig? 1 In zijn algemeenheid onjuist. Voor- iovér te weinig, dan wordt dit veroor- raakt door verkeerd regeringsbeleid. Dat de middenstanders extre mistisch zouden zijn is ook onjuist. Ze lormen integendeel door hun ge- agsgetrouwheid voor extremisten als r. d. Doel een ongrijpbare groep. Juist rtudenten en sommige wetenschaps mensen als de geïnterviewde zijn gevaarlijk extremistisch. Maar moe ier) we hen daarom maar „oprui men"? Dat zou ik niet durven advise- ren. Ten slotte v. d. Doel' 2 De aanstaande predikanten er likker in te kletsen", getuigt niet an 'karakter, integem arrogantie. Ik vraag me in gemoe- af: wat hebben we aan dergelijk mgezond gedaas in de krant? fcoeterwoude J. Dorrepaal. letreurcnswaardig (3) Diet v. d. Doel is er weer zo iemand, èe zijn christen-zijn poogt te vereen- elvigen met socialistische ideeën. Mag ik enkele van mijn vele bezwa- in ventileren? 1. Normen opleggen is at den boze, zegt v. d. D. Weet hij Jat de bijbel, die het hoogste gezag èeft, onze enige norm in het lever moet zijn en dat voor velen ook met terdaad is? 2. Zijn uitlating, dat „socia- ;sme maatschappelijke vormgeving christendom" is. Moet juist niet omgekeerd het christendom jihoud geven aan maatschappelijke verhoudingen? 3. De intelligentie krijg de samenleving zegt ik dacht dat de bijbel leerde dat alle ïaven ons van de Vader toekomen. En de belasting daarop die God vraagt is, met de Catechismus te •preken, „ieder zijn ontvangen gave ten nutte van zijn naaste zal ~i den". Ik dacht: een christen kan zich niet thulsvoelen in een partij, die in wezen de bijbel verwerpt en alleen opkomt voor het materiële en tijdelijke. En ook niet bij een omroep die met de heiligste gevoelens de spot drijft en wezen vijandig staat tegenover het ge- NAM DINH (Noord-Vietnam) De meeste reizigers trek ken bij nacht door Noord-Vietnam om niet de aandacht van de Amerikaanse bommenwerpers op zich te vestigen. Rijksweg nummer 1, de tweebaansweg, die naar Nam Dinli leidt, is 's nachts dan ook een grote verkeersopstopping. Mannen en vrouwen, onder wie bejaarden, zwoegen op hun vaak zwaar beladen fietsen langs de weg, die op sommige plaatsen een rijstrook breed is. Mevrouw Ky, echtgenote van de Zuidvietnamese premier Nguyen Cao Ky, wuift vrolijk naar de foto grafen bij haar vertrek van Can berra naar Brisbane. Met haar man maakt zij een „dank"rets door Australië' en Nieuw-Zeeland. De Amerikaanse bommenwerpers hebben rijksweg nummer 1 et telijke malen bestookt. Wegom- leggingen zijn normaal. Waar een brug verwoest is, ploetert het verkeer langs een steile, smalle zandweg en over een haastig van planken en bamboe in elkaar geslagen noodbrug. ONTRUIMD Nam Dinh is de derde stad van Noord-Vietnam. Voordat de bombar dementen begonnen, bedroeg het aan tal inwoners meer dan 90.000. Nu is de stad nagenoeg ontruimd. Zeker de helft van de houten huisdeuren is met een hangslot gesloten. De meeste stoffen in de winkels van Hanoi ko men uit de textielfabrieken in deze stad, en aan de rand van Nam Dinh staat een energiecentrale. Wij bereikten Nam Dinh kort na zeven uur 's morgens, toen er geen andere auto's op straat waren. Het verkeer bestaat voornamelijk uit fietsen en karren met kaf, waarmee de rijstvel den worden bemest, en wandelaars, die ook meestal een last torsen. LOOS ALARM Zoals ons in Hanoi was voorspeld, klonk al gauw het eerste luchtalarm. De Amerikaanse bezoeker bekeek een van de gaten in de grond, die als schuilkelder dienst doen. Er stond ze ker 50 cm. vuil, koud water in, en plat op de grond liggen leek dan ook aantrekkelijker, zij het riskanter, dan een onderkomen zoeken in de gaten. Het was loos alarm. Evenals later in de morgen vlogen de Amerikaanse bom menwerpers door naar een ander De Amerikaanse journa list Bull Bags, redacteur van Miami News, was acht dagen in Noord-Viet nam. In onderstaand ar tikel geeft hij zijn indruk ken weer. In Nam Dinh is de kleuterschool ernstig getroffen. Het grote gebouw ligt voor de helft in puin. Een ander gebouw in de buurt, een flat twee verdiepingen, is doorzeefd met projectielen. Er zaten 34 beschadigin gen van raketten in de buitenmuren. In Noord-Vietnam bericht je niet wat je verteld wordt. De werkelijk heid is in een land in oorlog te vaak verborgen onder propaganda. Je be richt uitsluitend wat je ziet, op merkt en onderzoekt. Maar klacht van de bevolking in deze stad, dat vele woonwijken zonder enig militair doel zijn gebombar deerd, lijkt in overeenstemming met de waarheid. Een kilometer van de energiecentrale, wat blijkbaar een militair doel is, liggen puinhopen, die zich over 1.5 hectare uitstrekken. Dit zijn puinho pen van huizen. ZES BLOKKEN Geheel aan de andere kant van de stad lang de Hang Thadstraat, waar de bombardementen 17.000 mensen zouden hebben gewoond, liggen meer dan zes stratenblokken in puin. De aanval op deze wijk werd 14 april 1966 uitgevoerd. Langs de Phan Dinh Phuong straat zijn vier stratenblok ken met de grond gelijk gemaakt. Van de pastorie van een katholieke kerk in deze wijk is alleen een afge brokkeld stukje muur ov^r. De mensen, die hier wonen, laten je ver volgens de pagode zien, die volkomen met de grond gelijk is gemaakt. De aanval op deze wijk werd 15 mei 1966 uitgevoerd. Aan beide kanten van Dhan Pdinh Phen straat zijn negen huizenblok ken voor een groot deel verwoest of ernstig beschadigd. Dit waren parti culiere huizen. WASHINGTON De Verenig de Staten zijn met de Sowjetunie onderhandelingen begonnen over de mogelijkheid een nieuwe be wapeningswedloop op het gebied van verdedigingsstelsels tegen ballistische raketten te voorko- Wic wil er nog vechten met de beer? Beer Rem, van zijn prilste jeugd af samen met honden opgevoed, is met een gezelschap geologen, boore.vperts en arbeiders naar de taiga in het verafgelegen Russische Kamchatka vertrokken. Na het werk wordt er steeds nog een partijtje met Rem geworsteld. Dat is een goede training voor de mensen in het hoge noorden. WEINIG INDRUK de- Het Amerikaanse ministerie fensie heeft verklaard, Noord-Vietnam alleen militaire doe len worden gebombardeerd. Maar de mensen in Nam Dinh geloven het Ze wijzen naar de puinhopen van hun huizen en vragen de Amerikaanse verslaggever om een verklaring. De uitleg dat bommen wel eens ver keerd terecht komen, maakt weinig indruk op mensen, die uit hun hui zen zijn gebombardeerd. PARIJS Uit het Nationale Ar chief van Frankrijk is een deel van de eigenhandig door Mozart geschre ven partituur van de opera „Don Gio vanni" verdwenen. Een week geleden werd het docu ment uit een metalen safe gehaald om het te gebruiken als belangrijk be wijsstuk bij analyses over Mozart en diens werk en er fotocopieën van te laten maken.. Een employé heeft nu ontdekt dat een aantal oorspronke lijke bladzijden zijn vervangen door afschriften. UTRECHT t-* Een film die vorige week in het TV-journaal werd ver toond, diende gisteren onder meer als bewijs in epn. zaak voor de kantonrech ter. Dqzc;. .veroordeelde een 71-jarige wedifwe Uit Vinkcveen tot ƒ1750 boete omdat zij haar 23 koeien schandelijk had verwaarloosd. De koeipn werden op last van de offi cier van - justitie vorige week uit het weiland gehaald en naar de veestallen in Utrecht gebracht. Ze waren brood mager en hadden ernstig te lijden ge had van de vorst. Sommige beesten hadden bevroren spenen. De boerin (die het bedrijf samen met haar 36-jarige dochter leidt) had de koeien buiten laten staan terwijl het enkele dagen en nachten hard had ge vroren. De koeien zakten tot aan hun buik door het ijs dat hier en daar op de weilanden lag. De loopstal was aan drie kanten open en het dak was kapot. Drinkwa ter was er niet (twee emmertjes met vuil ijs voor 23 koeien), kortom, het was een ellendige toestand. De weduwe was nog geen vijf m den geleden ook al veroordeeld voor onvoldoende zorg voor de dieren. Ze kwam er toen met een lichte boete af. Een inspecteur van de dierenbescher ming vertelde dat de afgelopen dagen al veel was verbéterd. De stal was in orde, de drinkwatervoorziening was nu redelijk, en er was hooi genoeg. Zestien liter zestien liter melk per dag (een flinke normale koe haalt wel veertien liter in haar eentje...). De NTS-film wprd enkele keren gè- draaid om de kantonrechter een indruk te geven. j. De boerin* krijgt een laatste kans: de veestapel wordt, voorwaardelijk ver beurd verklaard, met de belofte van haar kant, al de adviezen van Dieren bescherming op te volgen. Bij het verplaatsen van een bu"do- gleed deze een eind de steenberg van de Willem- Sophiamijn in Kerkra- de af. De bestuurder, J. T. F. Gering (56) kwam om het leven. loof. Den Haag Dommelen Ook dat F EN KRANT heeft tot taak te in- formeren. Zij signaleert niet al leen, maar probeert ook achter gronden en beweegredenen te ver duidelijken. Dat is mede de aan leiding geweest voor onze serie Vooruitzien in wrok. De voorlichting op alle gebied, ook buiten eigen kring, is een gevolg van de openheid die deze tijd ken merkt; een openheid, waaraan ook de krant niet kan voorbijgaan. Voorlichters schieten te kort, als zij de ogen sluiten voor ontwikkelingen die niet geheel passen in het hun vertrouwde patroon. Maar het vermelden van feiten en meningen betekent nog niet vereen zelviging met een bepaald stand punt. Het zij, misschien ten over vloede, gezegd. Het is alles een dienst aan de lezer. Stap van Benelux i Oe Thant oorzaak kloof Bonn-Parijs I BONN Engelands toetreding: tot de EEG vormt het ernstigste probleem voor de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk en de bondsrepubliek. Dat is de me ning van bondskanselier Kiesin- ger, die gisteren de buitenlandse pers te woord stond. „Pas na het komende bezoek van pre mier Wilson aan Parijs kan men weten of de Franse terughoudendheid jegens een Britse toetreding van principiële aard is. Als dit het geval is en ik vrees van wel dan zullen de zaken moeilijk worden. Ik heb de Franse president onlangs duidelijk te verstaan gegeven dat wij Engelands toetreding wensen", aldus Kiesinger. De verhouding met Oost-Berlijn moet volgens de bondskanselier minder krampachtig worden. Men hoeft niet voor de eisen van de andere partij te capituleren, maar er moet een ontwik keling worden ingeleid die ondanks de verschillende standpunten een eind maakt aan de krampachtigheid van de betrekkingen. Kiesinger zou het betreuren als er Amerikaanse troepen uit West- Duitsland zouden worden teruggeroe pen. Ook dit standpunt heeft Kiesinger: aan De Gaulle meegedeeld. DEN HAAG De Benelux- verte genwoordigers bij de Verenigde Naties hebben gisteren met secretaris- gene raal Oe Thant in New York een gesprek gehad over de verscheping van Tsjechische wapens naar Cyprus. Ook gisteren heeft de Amerikaanse r kernenergie in Nevada weer een ondergrondse kernproef geno- men. Evenals bij de proef van donder-j dag was de kracht van de ontploffing gelijk aan die van een hoeveelheid TNT. liggende tussen 20.000 en 200.000 ton. - I U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u coopoaett rookt? 1.25 0 men. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet gisteren doorsche meren dat de Russen hiervoor wellicht belangstelling hebben. Het ministerie „heeft geen redenen om aan te nemen dat de Sowjetunie de door president Johnson uitgesproken belangstelling voor het staken van zo'n bewapeningswedloop niet ernstig over weegt". De Amerikaanse ambassadeur Thompson, die in Moskou is gekomen met een persoonlijke boodschap van Johnson aan de Russische leiders, moet de kwestie op het hoogste niveau ter sprake brengen. Kritiek in een Russisch blad scheen een afwijzing tc zijn van Johnsons sug gestie en ook westerse waarnemers in Moskou achten het onwaarschijnlijk dat de Russen zullen ophouden met het werk aan anti - raket - installaties, die niet alleen rondom Moskou maar ook elders in aanbouw zouden zijn. MACAO De Portugese kolonie Ma- cao aan de kust van communistisch China wordt door drie Chinese kanon neerboten met voedselblokkade be- De Chinese voedselimport zou stopge zet zijn en de Chinese winkels in Ma- cao zouden weigeren hun voorraden aan Portugezen te verkopen. Het Portugese schip Timor wordt in Hongkong gereedgehouden voor het ge val Portugezen in Macao hun kolonie moeten verlaten. Begin december werden in Macao acht Chinezen gedood bij commu nistische betogingen. De Portugezen weigeren officieel schuld te bekennen ten aanzien van de doden en gewonden bij de onlusten. Zoons van Brandt in omstreden Duitse film BONN In Duitsland heeft de film waarin de 16-jarige Lars Brandt met een IJzeren Kruis op zijn zwembroek op een gezonken schip zit. veel opschud ding verwekt Het ministerie van binnenldfidsé 1 za- M ken heeft de subsidie van 300.000 gul den teruggeëist als er geen coupures worden aangebracht (waaronder die van Lars). De film, die het predicaat waardevol heeft meegekregen, zal in februari in première gaan. Het verzoek van vice-kanselier Willy Brandt enige gedeelten uit de film, waarin zijn zoons Lars en Peter (18) meespelen, te schrappen is ingewilligd. Bij deze coupures is niet de passage van de oorlogsonderscheiding. De kwestie zal binnenkort in de Bondsdag worden behandeld. (Van een onzer redakteuren) TVrU China in grote moeilijkheden verkeert en Noord-Vietnam daarvan klaarblijkelijk reeds de terugslag ondervindt, kan het voor Amerika verleidelijk zijn, de militaire druk op Hanoi te vergroten. Het dient zich echter goed te bedenken, voordat het daartoe besluit. Verheviging van de strijd kan een averechtse uitwerking hebben op Peking en Hanoi. Terughou dendheid zou integendeel ontspannend kunnen wer ken. Zij zou de aanhangers van Mao demogelijkheid ontnemen, het „Amerikaanse imperialisme" te ge bruiken om hun tegenstanders tot de orde te roepen. Amerika moet beseffen dat de Chinese buiten landse politiek niet wezenlijk verandert, wie ook als overwinnaar uit de machtsstrijd komt. Voorkomen moet echter worden, dat de Mao-aanhang zijn toe vlucht zoekt in een buitenlands avontuur om de Er zijn sterke aanwijzingen, dat er al geruime Vtspraak tijd een stilzwijgende afspraak bestaat tussen Peking en Washington betreffende beperking van de oorlog in Vietnam. In dit licht ziet men ook de mededeling van minister McNamara (defensie), dat het niet in de bedoeling van de Ver enigde Staten ligt, de economie van Noord-Vietnam te vernietigen of China aan te vallen. Intussen duurt de „ideologische strijd" tussen Peking en Moskou voort. Nergens wordt de schadelijke invloed daarvan meer gevoeld dan in Hanoi. President Ho Tsji Minh is voor zijn oorlogvoering geheel afhankelijk van Rusland en China. De Russische hulp (via Chinees grondgebied) bereikt Vietnam nooit of met vele maanden vertraging. Peking saboteert. De culturele revolutie bracht China ook in economisch opzicht in grote moeilijkheden. Het ligt voor de hand, dat de hulpverlening aan Noord-Viet nam de gevolgen daarvan zal ondervinden. Zulks kan er toe leiden, dat Hanoi sterker dan voorheen op Moskou moet terugvallen. Hetgeen op zyn beurt tot gevolg kan hebben, dat voor het eerst in de Vietnamese orlog de mogelijkheid van een vreedzame regeling opdoemt. Wil het zover komen, dan moeten zowel Amerika als Zuid-Vietnam duidelijk maken, dat Niet negeren over een politieke oplossing te praten valt De Amerikanen kunnen een eerste stap doen door de bombardementen op Noord-Vietnam niet te hervatten, als het boeddhistische nieuwjaarsbestand afloopt. Dat is half februari. Het kan proberen op andere wijze infiltratie tegen te gaan. De mogelijkheid, die nu aan de praktijk kan worden getoetst, deed zich nog niet eerder voor. Zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam zijn ontwikke lingen aan de gang. die niet genegeerd kunnen worden. Moskou en Washing ton" kunnen wellicht beide partyen nader tot elkaar brengen. Het is de moeite waard het te proberen. Lukt het niet. dan moeten zij de gevolgen daarvan onder ogen zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9