eekafanda Commentaar Kermisdebat met staartje Gastarbeiders te Noordwijk als varkens in hokken Oratie over controverse tussen Petrus en Paulus Arts vreest ergste voor gezondheid Israël-avoncl NCR(eis) V 24 uurs autohulpdienst GROFVUIL OPHAALDIENST. Uitbuiten in Noordwijk Ook Leidse veemarkt is de dupe van allerlei maatregelen ipWE LEIDSE COURANT ZjTEBDAs, rl JANUARI 1967 Zaterdag (21 jan.) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- mn Rehoboth, soc. 't Roefje, fête des óchards du Rapenbourg. 0.: cursus schilderen-witten. Breestraat 19: Boemerang-boerenavond boerenkapel De Dorsvlegels uit iringelo. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: herv ngerensoc., Schotse avond. Gehoorzaal, 8 uur: Ramses en Liesbeth. ur de chant. WASSENAAR Kievietkerk 8.15 u.: ccert Gerard Akkerhuis orgel 'en Frans rüggen blokfluit. JEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: agsche Comedie met „Tussen paard en et". JEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met ..Marna, kük. ider handen". iCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 ncertgebouworkest met Arthur Gru- aux viool. Zondag (22 jan.) lapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- Rehoboth. open huis voor iedereen STADSGEHOORZAAL, 10.45 uur: ge- eksbijeenkomst experimenteel kerke- rk Hervormde Gemeente onder leiding dr. P. L. Schoonheim. Maandag (23 jan.) Jehoorzaal, 8 uur: jubileumconcert Al. Materkoor Dindsdag (24 jan.) fereestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur hr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- ads Ned. Gemeenten. Haagweg 4, 8 uur: Ver. oud-leerlingen ibachtsschool. voorlichting door Ned isunie Den Haag. Oude Singel 236, 8 uur: Chr. Besturen- &nd, L. de Graag te Utrecht over de ekenfondsen en sociale problemen. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-le- ig, prof. dr. F. Vos over Japan. Woensdag (25 jan.) Oude Singel 236, 8 uur: ledenvergade- ig Door Eendracht Verbonden. •Stadhuis( 4 tot 6 uur: zitting sociale adsvrouw. Camera, Hogewoerd. 7 en 9.15 uur: K O.-film, America-America. Donderdag (26 jan.) Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-concert, sidentie-Orkest. met violist Theo Olof. Aula Vredeskerk, Burggravenlaan 2 r: receptie afd. Leiden Ver, Huis- 1. tg.v. 50-jarag bestaan. Vrüdag (27 jan.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen. urn Rehoboth, tienersoc. 't Venster, kun nog spelen, speel dan mee. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond verzamelaars. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond d. Leiden Ver. Huisvrouwen, t.g.v. 50- irig bestaan. Lakenhal, 8 uur: contactcommissie kin- srbescherming. sprs.: mevr. E Goslings- teutman en drs. H. E. Wassing. De Ruif, Janvossensteeg. na 9 uur nam., ié chantant. Zaterdag (28 jan.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, soc. 't Roefje, gast J- de iaas, grafoloog. LHJ.-gebouw. Levendaal 101, 8 uur: igerensoc. In den Moriaen, bezoek eatgroep. Breestraat 19: Boemerang-jongerensoc. ezoek van toneelspeler. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Theater B iet „De herbergierster". Zondag (29 janj Rapenburg 10: jeugdonlmoetingscen- rnm Rehoboth, open huis voor iedereen. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: i-apotheek, Haven 18, tel. 20085. zaterdag 21 januari is in Leiden, imorgens van 8 tot 12 uur, voor spoed- isende gevallen bovendien geopend: apo- leek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht- an apotheek R. van Breest Smal- aiburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven-apotheek. De Oegstgeestse apotheek en apotheek 'oorschoten zijn de gehele week geopend. Antivoord aan de heer G. L. Heij De heer G. L. Heij, een van de ondertekenaars van de brief van de Her vormde en Geref. kerkeraaad met betrekking tot de V.V.V.-paaskermis aan B. en W., schrijft in de Geref. Kerkbode van gisteren het volgende: In de Nieuwe Leidse Courant van 16 januari hebt u een merkwaardig bericht kunnen leaen. In het „Com mentaar" op de stadspagina wordt eerst met instemming melding ge maakt van een brief „die door de kerkeraden van de Hervormde Ge meente en de Geref. Kerk gezamen lijk aan de -gemeenteraad is gericht ter zake van het voorstel om de voor- jaarskermis reeds op stille zaterdag te laten beginnen. Maar deze lof heeft een venijnige staart. Het wordt ons als een betreurenswaardige nalatig heid aangerekend dat bij de ver spreiding van de brief de pers over het hoofd as gezien en het artikel ein digt: „Is de pers opzettelijk gepas seerd, dan moeten wij wel zeggen, dat het inzicht van de betrokken ambts dragers in de functie van de pers in het democratisch samenspel hopeloos achter ligt en dat het staan en func tioneren van de kerk temidden de mensen door geheimzinnigdoenerij en een onderonsjesmentaliteit alleen maar kan worden geschaad." Als „betrokken ambtsdrager" zou ik hierop het volgende willen zeggen: 1- Door wie het bezwaarschrift ver spreid is, is mij niet bekend. Door ons is dit zeker -niet gebeurd. Het is mo gelijk dat een afschrift van de brief aan de leden van de Hervormde ker- keraad of het moderamen daarvan is toegezonden, maar dat is nog anders dan „verspreiding". 2. Dat wij de mededeling over het voorstel aan de gemeenteraad var krant hebben ontvangen, denkt de redacteur van de N.LC. maar. En al zou het zo zyn, dan kan de krant daaraan nog geen recht ontlenen on inzage van onze brief. 3. Het is een kwestie van gewoon burgerlijk fatsoen dat men geen pu bliciteit geeft aan een brief, zolang deze niet door de geadresseerde i: ontvangen. De geadresseerde was d< gemeenteraad en die vengaderde op 16 januari- Als wij de pers hadden ingelicht, zou de gemeenteraad ons hiervan terecht een verwijt hefoben kunnen maken. De reacfte van N.L.C. op 16 januari w-as dus nogal prematuur. 4. Over de slotzin, die ik hierboven citeerde, laat ik nu liever de lezer zelf oordelen. Ik wil er alleen dit van zeggen, dat als er door dit alles iets geschaad is, het de goede verstand houding tussen de kerken en de N.L.C. is. Ik mis in deze onbekookte en vol komen misplaatste uitval ook maar het geringste bewijs van goede trouw Tot zover de opmerkingen van de heer Heii in de Geref. Kerkbode. COM MEN TA A R Wij veroorloven ons. naar aanlei ding hiervan het volgende op te r ken. De heer Heij laat het voorkomen alsof men het nieuws over de zater- dagkermis niet van de krant ontving. Dat kreeg men toch wél van de krant. Het stuk van B. en W. werd in de krant van woensdag 11 jan. gepubli ceerd. Reeds vóór deze publikatie lichtten wij een van de Hervormde predikanten hierover in, omdat wij ons herinnerden dat de kerkeraad van de Herv. Gemeente al enkele jaren geleden een brief aan B. en W- had gericht in verband met de paaskermis van de V.V.V. en de voorbereidingen daartoe in de stille week en omdat wij de motieven van d i t bezwaar schrift meenden te moeten kennen voor ons Commentaar op donderdag 12 januari. De predikant gaf ons deze en 'tevens dat hij zo spoedig mogelijk contact zou opnemen met zijn colle ga's, eventueel ook van andere Ker ken. Met het oog op de raadsverga dering van 16 jan-, waarin het stuk van B. en W. zou worden behandeld, hebben wij er hem nog op gewezen dat, zou men besluiten tot het op nieuw indienen van een bezwaar schrift, spoed vereist was. Wij vroegen de predikant ook, ons op de hoogte te houden als het tot een bezwaarschrift zou komen. Da: zegde hij ons toe- Dit is niet gebeurd. Wij mochten toch op z'n minst ver wachten, dat ons namens de onder tekenaars was meegedeeld waaróm de krant geen afschrift van de brief aan B. en W. zou ontvangen. Na de af spraak hebben wij niets meer ge hoord. Totdat wij in de rooms-katholiek; krant van zaterdag 14 januari he hele bezwaarschrift van de Herv. ei de Geref- kerkeraad, met de na-men der ondertekenaars, moesten lezen Kan men zich onze verbazing voor stellen? De heer Heij schrijft nu wel dat het een kwestie is van burgerlijk fatsoen geen publiciteit te geven aan eer brief zolang deze niet door de ge adresseerde is onbvangen, maar op zaterdagavond 14 jan. was de brief van de kerkeraden bij B. en W. en de raad en dus was er geen enkele re den meer hem de 'krant -te onthouden. Bovendien: dit was geen persoon lijke brief maar een brief namens de kerkeraden- Wij vragen: mógen de leden van deze Kerken tijdig weten wat hun ambtsdragers, als zo'n voor stel in een openbaar lichaam als de gemeenteraad ter sprake komt, daar op te zeggen hebben Als iets niét binnen de kleine kring van een paar ambtsdragers behoort te worden ge houden, dan is het wel dit Trouwens, het zenden van een af schrift van een adres voor de ge meenteraad aan de pers komt regel matig voor. Zelfs schriftelijke vragen van een raadslid aan B. en W. komen in de krant. Niemand vindt dat on fatsoenlijk en een verwijt is dan ook nooit gehoord. De raad zit daar na melijk namens de burgerijZoals ook kerkeraden er niet voor zichzelf zitten. De krant was in dit geval het enige middel om hun volkomen legi tieme bezwaren te openbaren. De twijfel aan goede trouw is bij ons gerezen doordat men ons er opzet telijk buiten heeft gehouden. Zodoen de is ons ook de mogelijkheid ontno men, het bezwaarschrift via de ons ter beschikking staande middelen te begeleiden en er begrip voor te wek ken. Dat dit wenselijk was geweest. Is in de raad zelf wel gebleken. Het stuk van de kerkeraden is daar met zeer gemengde gevoelens ontvangen- De formulering wés dan ook uiterma te zwak. Nu heeft alleen de rooms- katholi/eke krant het tijdig kunnen publiceren wier politieke achterban de prot.-christelijke bezwaren niet wenste te ondersteunen. Een wrang trekje in deze hele geschiedenis, want van wie moet de Leidse Cou rant dit afschrift van de brief anders hebben ontvangen dan van een raads lid Wij zouden er nog veel meer over kunnen zeggen. Laten wij volstaan met te constateren dat het hier heeft ontbroken aan een communicatie die in dit geval volkomen normaal en redelijk zou zijn geweest. In Bakkeveen worden sinds kort open kerkeraadsvergaderingen houden, met journalisten onder gasten. In Leiden zal dat voorlopig niet gebeuren. Het zij zo. Maar laten de kenkeraden dan in ieder geval op evidente punten, zoals deze, de ge hele burgerij rekende kermisaffaire de nodige openheid betrachten. Doen zij dat niet, dan kan heel gemakke lijk de stem van de Kerk in onbegrip worden gesmoord. Ons rest ten slotte nog een vTaag. Hebben alle leden van de kérke raden wel een afschrift van de brief ontvangen Uit wat de heer Heij on der 1 schrijft kan men afleiden dat dit niet is? gebeurd- Dat lijkt ons dan een nog ernstiger nalatigheid dan het verzuim óns op de hoogte te stellen. De heer Heij gaf ons inmiddels de gelegenheid de toedracht en ons stand, punt mondeling toe te lichten. Het is een ook ten aanzien van de verhou ding Kerk-pers, binnenkerkelijke be sluitvorming en openbaarheid zeer verhelderend en positief gesprek ge worden. De bedoeling van onze kritiek was dan ook geen andere dan een be zinning op een verantwoorde commu nicatie tussen Kerk en burgerij via de pers op gang te brengen. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor wijk, omgeving Vliet wijk e VOORSCHOTEN EEN BEZORGER LEIDEN Prof. dr. G. H. M. Pos thumus Meyjes heeft gistermiddag in het Groot Auditorium een oratie ge houden over: De controverse tussen Petrus en Paulus (Galaten 2 vers 11). Prof. Posthumus Meyjes is benoemd tot gewoon hoogleraar in de geschie denis van het christendom en van de leerstellingen van de christelijke godsdienst. In het tweede hoofdstuk van brief aan de Galaten beschrijft Paulus een conflict, dat in Antiochië had plaats gehad tussen hemzelf en de apostel Petrus. Deze laatste, die aan vankelijk met heidenchristenen aan één tafel had gezeten bij liefdemaal tijden en avondmaalvieringen, had deze tafelgemeenschap gestaakt toen jodenchristenen in Antiochië waren verschenen. Hij werd vanwege deze inconsequente houding openlijk door Paulus berispt (Gal. 2 11). Interpretaties Dit voorval heeft in de loop der tij den tot zeer uiteenlopende interpreta ties aanleiding gegeven. Prof. Pos thumus Meyjes beschreef in zijn oratie hoe de controverse tussen beide apos telen werd beoordeeld in de vroege Kerk. in de Middeleeuwen en door Luther. Wat de vroege Kerk betreft kunnen de interpretaties van Hiëronymus en Geld - Geld - Geld - Geld - Geld - Geld (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE - Voor wie geen scrupules kent, ligt het geld zoal niet op straat dan toch zeker in oude schuurtjes, var kenshokken of zolderkamertjes. LEIDEN De heer A. Hoevers, 2e voorzitter en reisleider van de Ne derlandse Chr. Reisveréniging vertel de gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal boeiend over de reis naar Israël, die de vereniging organi seert. Op de dia's kon men de reis in al haar boeiende en afwisselende schoon heid volgen. Via Napels en de Mid dellandse Zee komt men in Egypte, waar men in Alexandrië al met hei rumoerige oosterse leven kennis maakt. Van Damascus in woestijn landschap, door het glooiende groene Gideongcbergte, waar sneeuw op de toppen ligt, terwijl in het dal de aman delbomen bloeien. Ook hier vindt men nog overblijfselen van het Romeinse leven. Verderop Beduïnenkampen, waar men aich in Abrahams tijd zou kun nen wanen. Indrukwekkens is de Jor- daan, ook onveranderd, want scheep vaart is niet mogelijk en er bevinden zich geen steden of dorpen in de directe omgeving. Tenslotte de geboortestad van zus. Bethlehem, waar de Geboorte kerk wordt bezocht. Als nuchtere wes terling is het even wennen aan de oosterse versieringen als tapijten en kandelaars voor deze heilige plaats. Maar in de omtrek vindt men nog de herdersgrotten met de kudden en men kan zich daar de kerstnacht heel goed voorstellen. LEIDSE AUTOREPARA1IE DIENST TEL 21496 b.g.g. 20693 Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen Films Camera (2. 3 en 4 uur): Huwelijk inses Margriet (alle leeftijden): 7 r: De onschuldige verleiders (1« laar); woensdag: 7 en 9.15 uur: Amerika Amerika (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gescheurd Mrdijn (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur) De stem 'an het water (alle leeftijden) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): iten pistool foor Ringo (14 jaar). Studio (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Pandjesbaas (18 jaar). Trianón (2.30, 7 en 9.15 uur)Het sekf- Woopolie (18 jaar). Tentoonstellingen WASSENAAR: Kunstzaal Heufl, Hof- Buurt 5, maandag: Paramaribostraat. Corantiinstraat. Willem de Zwijgerlaan geheel), Abr. Crijssenstraat, Stuyvesant, hof. Van Riebeeckhof. Jan Pieterszoan Coenhof, Pi eter Bothstraat. Albertie Ag- nesstraat. Charlotte de Bourbonhof, Ju liana van Stolberghof. Anne van Buren- hof, Marnixstraat (van Willem de Zwij- geriaan tot volkstuinen), Zwarte Pad. Buurt 6, dinsdag: Kneppelhoutstraat. Multafculistraat, Fred, van Eedenlaan, Lo- dewijk van Dcysselstraat, Albert Verwey- straat, Jacq Perkstraat. Herman Gorter straat, Louis Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meer laan 7, tentoonstelling schilderijen Nancy van Overveldl en senmiek van Gijb Zaalberg (van lb jan. un. 2. febr., dag. 10 tot 5 u., ook op dinsdagavond van 8 tot 10 u., zondags gesloten). hof. Akkerhof, Weidehof, Telderskade Mulderstraat. Gerrit Kasteinstraat. Se- gaarstraat. Rooseveltstraat (geheel). Buurt 7, donderdag: Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat). Juliana- straat, ulianakade. Sophiastraat. Anna Paulownastraat, Alexanderstraat, Prin senstraat, Oranjestraat, Lusthof laan, Nas- saustraat, Mecklenburgerstraat. Os- Paardenlaan. Bernhardkade, Marijkestr, Margrietstraat, Irenestraat, Beatrixstraat, Bernhardstraat. Buurt 8, vrfjdag: Schubertlaan, Mahler- sti-aat, Handelstraat, Beethovenlaan, Vi- valdistraat, Bachstraat, Corellistraat, Tos. oaninilaan, BerLiozpad, Rossinistraat. Lisztpad. Mendelssohn kade, Wagnerplein, Brahonslaan, Tsjaikowskikade, Sibelius- straat, Bartökstraat, Kennedylaan. Max Regerlaan, Haydnlaan. Apollolaan, Smé- tanastraat, Paganinistraat. Scarlattistraat, Griegstraat, Donizettilaan. Sinds enige tijd verblijven er na melijk Turken en Marokkanen in ons land, die weliswaar met een mooi woord „gastarbeiders" wor den genoemd, maar volgens som migen best als dieren kunnen worden gehuisvest. Wat zou het ook? Die mensen zijn het in eigen land ook niet al te best gewend en ov deze manier valt er toch nog een aardig duitje aan hen te verdienen. Wie verstomd wil staan, moet eens hier en daar gaan kijken. Er zijn zolderverblijven en schuren die met behulp van houten schotten in ka mertjes zijn verdeeld, waarvan een derde deel dan wordt ingenomen door stapelbedden. Daglicht of ven tilatie is niet voorhanden. Met een hele groep is men aangewezen op één wasbak, terwijl er in sommige gevallen keukentjes zijn niet groter dan een flinke kast. Wantoestanden TIE Noordwijkse huisarts J. van Nes, die op tenminste drie plaatsen zulke wantoestanden heeft ontdekt, heeft de burgemeester om maatrege len gevraagd. Hij acht de manier waarop tal van gastarbeiders zijn ondergebracht een gevaar voor de volksgezondheid. Er zijn varkenshokken met een be tere accommodatie Straks breekt de een of andere epidemie uit en dan heb je de poppen aan het dansen. Dc manier waarop de mensen zijn ondergebracht, is een bespotting van de menselijke waardigheid". Prijzig jyOKTER Van Nes is ook veront waardigd over de fikse prijzen, die men voor dit soort onderkomens durft te vragen. „Het lijkt wel of de mensen alle gevoel voor verhoudin gen hebben verloren. Overal probe- uitbuiting in Noordwijk aan Zee. Vin den jonge ingezetenen zij het te gen exorbitant hoge prijzen in zomerhuisjes nog een min of meer menswaardig onderkomen, wanneer het donker gekleurde vreemdelingen betreft, verliest men in sommige ge vallen zijn zelfrespect geheel en al. Die brengt men onder in verblijven waarin varkens zich zelfs nog onbe haaglijk zullen voelen. Deze onder komens mogen dan wel stinken, het geld dat men ervoor krijgt, doet dat blijkbaar niet. Het is in de huisarts Van Nes te prij zen, dat hij deze wantoestanden in de openbaarheid heeft gebracht. Dat hij niet alleen oog heeft voor de be langen van de volksgezondheid, maar ook verontrust is over de geestelijke gezondheid van de Noordwijkse be volking is duidelijk. Wij delen deze zorg. Het lijkt erop of in Noordwijk aan Zee 'n verderfe lijke mentaliteit groeiende is, een materialistische geestesgesteldheid die als allerheiligste goederen slechts de roerende en onroerende en alles wat daarmee annex is, erkent Wanneer deze levenshouding boven dien nog medemensen schade berok kent, kan hiertegen niet fel genoeg worden geprotesteerd. Vandaar ook onze publikaties. ren ze geld. uit te slaan, je kunt het zo gek niet verzinnen. Wel moet ik er bij zeggen, dat er in Noordwijk ook keurige onderkomens voor bui tenlandse arbeidskrachten zijn, ver blijven die aan ahe eisen voldoen. Maar wat ik verder hier en daar zie, loopt de spuigaten uit". Wet BURGEMEESTER Bonniks ver klaarde desgevraagddat ten ge meentehuize wordt bestudeerd of kan worden ingegrepen. Wellicht is dat mogelijk aan de hand van de onlangs van kracht geworden nieuwe Vreemdelingenwetwaarin met zoveel woorden staat, dat in ons land toegelaten vreemdelingen over een behoorlijke verblijfplaats dienen te beschikken. De burgemeester vroeg zich overigens verder af of hier geen taak ligt voor de werkgevers, die de arbeiders naar Nederland hebben gehaald. Eigen lijk zou men de arbeiders pas het land moeten binnenlaten, wanneer hun toekomstige werkgevers konden aantonen, dat zij voor hen een rede lijk onderkomen hebben. Koekoek in Leiden LEIDEN De heer H. Koekoek, lid van de Tweede Kamer voor Boerenpartij, zal maandagavond februari in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een politieke rede houden. Het bestuur van de afdeling Leiden van de Boerenpartij is als volgt sa mengesteld: H. Stikkelorum, Ketel- boetersteeg 5a, voorzitter, en J. de Ren, Cobeistraat 70, secretaris-pen ningmeester. De Boerenpartij zal ook meedoen aan de politieke „happening" op de avond van de verkiezingen in de Ge- hoorzaal, 15 februari- Augustinus die over Gal. 2 een be roemde briefwisseling hebben gevoerd als de belangrijkste worden be schouwd. Hiëronymus vatte de contro verse als fictief op, hetgeen door Au gustinus met klemmende argumenten werd bestreden. In de Middeleeuwen trad omstreeks de 12de eeuw een sterke voorkeur voor Augustinus' interpretatie aan de dag, die in latere eeuwen werd bestendigd. In de hoogscholastiek en de late Middeleeuwen kwam het Antiocheense voorval in uiteenlopende samenhang ter sprake. In de ethiek werd het be handeld, voorts bij de vraag welke de verhouding was van theologische doc tores en de kerkelijke hiërarchie en tenslotte bij de casus van de heretische paus. Luther sloot bij deze ontwikkeling aan, maar doorbrak het traditionele kader, doordat hij noch het primaat noch de persoon van Petrus tot het wezen der Kerk rekende. De volledige tekst van de oratie van prof dr. G. H. M. Posthumus Meyjes is uitgegeven door Martinus Nijhoff, 's-Gravenhage. C. J. Lambinon 25 jaar bij de Rotogravure LEIDEN Donderdag herdacht de heer C. J. Lambinon, dat hij 25 jaar geleden bij de Rotogravure in dienst trad. In tegenwoordigheid van zijn vrouw en drie kinderen sprak eerst de directeur de heer J. C. Stafleu hem toe. Hij zei, dat de heer Lambinon in het bedrijf is opgeklommen tot een zeer gewaardeerd medewerker, die letterlijk alles weet van het grafische vak en over papier. De jubilaris zelf kreeg een enveloppe met inhoud, zijn vrouw ontving bloemen. Mr. S. C. H. Coebergh bood geluk wensen aan als directeur en namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Maatschappij schonk hem het vererend getuigschrift. Namens het bedrijfskantoor sprak de heer A. A. Verhoef, die vooral de goede verstandhouding en de grote ijver van de heer Lambinon belichtte. De waardering uitte zich ook in de aanbieding van enkele klassieke pla ten. Verder spraken nog de heer F. Hakkaart namens het gehele perso neel (boek en platen) en de hr W. van Hoorn namens de staf (platen- bon). De heer Lambinon dankte hartelijk voor deze van vriendschap getuigen de huldiging. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Jan Dirk. zn v P Corts en N Landman; Ma ria Christina Elisabeth, dr v B H Bouwmeester en M Brokaar; Jo hannes Adrianus, zn v A W Vint- ges en W G C M Ulijn; Monique, dr v R Hellendoorn en H Kune- ken; Dionne Maria Désirée, dr v U C van den Berghe en M M Bronmeijer; Cornelia Wilhelmina, dr v N Binnendijk en J Krijgs man; Patricia Maria Pauline, dr v R W G D H van Rheenen en E Stehr; Marcus Hendrikus. zn v P F Hoogervorst en C M Visscher; Carolina Johannx Wilhelmina, dr v T W H Klein en J C M Kok; Edwin, zn v N van der Hoogt en J van Wezel. Overleden: H J B Bokern, 84 jr, man; J P J Maas, 69 jr. echtg v W C de Wekker; P A EmanueL 64 jr, man; J Timmers, 4 jr, doch ter; A C Rodenburg, 76 jr, man; J Tuithof, 89 jr. man; S J van der Mark, 53 jr, echts v A G J Rau- mana LEIDEN De afgelopen week bracht veel geruchten over verdere sluiting van grenzen en markten. Resultaat: grote onzekerheid in de (vee) handelswereld. De feiten zijn dat (vrijdag) voor wat de EEG-landen betreft de grenzen van Duitsland. Belgic en Franrijk pot-dicht waren, ook Engeland had de grenzen gesloten. Alleen Italic laat nog levend en geslacht vee toe. Het eerste via de lucht (een kostbare zaak), het laatste langs de weg. De markten in Overijssel en Sneek zijn geheel dicht, overigens alle var- kensmarkten. De wolveemarkten (en dat treft Leiden heel sterk) zijn door het Franse invoer-verbod praktisch lam komen te liggen. Hoewel er momenteel geen groot aanbod meer dringt is het toch wel zeer verdrietig te moeten vast stellen dat dit invoerverbod ook de wol vee-sector treft, en dat alles terwijl én in Duitsland én in Frankrijk meer mond- en klauwzeer heerst dan in Ne derland. Als enig lichtpunt moet wor den genoemd dal de export buiten de EEG-landen nog (gelukkig) doorgang vindt, „Hoogst merkwaardig". Het minst de dupe van alle maatre gelen is dan nog de grootvee-afdeling. De aanvoer op de gebruiksvee-markt was vrij normaal en redelijk. Over het algemeen is het verloop op deze afde ling van de markt vrij matig gestemd. Doch ging het gisteren met het melk vee van goed tot willig en werd alles goed verkocht. De vare koeien, die meer op de slachtvee-afdeling zijn afgestemd, deden het redelijk. Jongvee is en blijft duur. Daar ech ter de export naar Italië per vliegtuig moet gebeuren, drukt dit de prijzen. Notering: melkkoeien f 1000. t' 1275, f1500. vare koeien f650, f 1000, f1400. Slachtvee: De pers heeft genoeg ge schreven over de moeilijkheden om en bij de grenzen Algemeen is bekend, dat daardoor ook op de slachtvee- markten een druk is ontstaan. Het is nog erger geworden doordat via de ra dio de bevolking werd opgeroepen het (goedkopere?) varkensvlees te kopen. Hierdoor komt het rundvlees in de knel, de omzetten in de slagerijen is dan ook zeer gering. Toch viel de han del gisteren mee, mede door het uitval- van de Zwolse markt, en er wer den redelijke zaken gedaan. Weliswaar zijn de aanvoeren niet al te groot (re delijk voor de tijd van het jaar) en dat is dan maar gelukkig. De vette kalve ren waren ook niet goedkoper. Notering: slachtstieren f4, f4,20, f4,40 per kg gesl. gew. slachtrunderen f3,50, f4.10, f4,55 per kg gesl. gew. vette kalveren f 3,70, f 4. Wolvee. Zeer kleine aanvoer: de re den hiervan is reeds vermeld. Gelukkig kon alles worden opgenomen voor bin nenlands gebruik en voor de scheep vaart. Het is echter te hopen, dat aan de droevige toestand spoedig een einde komt. Notering vette schapen f 100. f 120, f 140, fokschapen f 140, f 160. Varkens. Markten zijn er dus deze week niet gehouden. De kritiek op deze maatregel is bij het bedrijfsleven nog niet veranderd. De methode van be strijding is ons inziens onjuist Het handelsverloop is moeilijk te volgen, doch staat het vast dat er een prijsverlaging van 40 cent per kg ge slacht gewicht is bekend gemaakt en dat liegt er niet om. Bij een wekelijkse omzet van 120.000 varkens is dit een verlies van ruim f3.500.000 (per week!). Over de handel in lichte varkens en biggen valt nu nog geen verstandig woord te zeggen. Kaas, weinig aanvoer enhandel stug. Plesen Boekhandelaar De Kl&r uit Leiden heeft de christenvrouwen in Lisse toevertrouwd, dat sommige moderne schrijvers in hun boeken een taal ge bruiken, die men voorheen praktisch alleen in urinoirs aantrof. Een voor de dames weinig zeg gende informatie aangezien zij ge woonlijk viet op dergelijke plaatsen komen. Gelukkig heeft de heer De Kier hen aangeraden de betrokken boe ken toch te lezen. Zodat zijn toehoor sters eindelijk zij het door er voor te betalen er achter zulten komen, wat in die mannenhokjes te bestu deren valt. Draaierig Bij de lunapark-kwestie die van de week in de gemeenteraad aan de orde was, hield dr. S- J. Roorda na mens de PvdA-fractie een lofzang op onschuldige kermisgenoegens. Hij deed dat zo voortreffelijk dat hij de indruk wekte eigenlijk niets liever te doen dan in een draaimolen te zitten. Nadat hij was uitgezongen maakte de heer De Kier van de protestants- chrisielijke fractie hem het verwijt dat hij om de zaak had heengedraaid. Overtuigender had hij de oprecht heid van het socialistislhe betoog niet kunnen aantonen. CVVD Met de VVD kun je anders ook alle kanten uit. Bij de behandeling van dezelfde kwestie had fractievoorzit ter mr. Portheine het over christe lijkeliberale verdraagzaamheid". Op de christelijke partijen hebben de liberalen het nooit zo begrepen gehad. Onbegrijpelijk, hoor. Van ons mag de VVD best blyucn- Laad maar Een winkel van verlichtingsartike len biedt lichtbehoevenden een .jak- lantaarn oplaatbaar" aan. Zeker om je opgeladen te voelen. Onrustig Voor de politierechter stond de af gelopen week een jongeman uit Lei derdorp terecht, die 's nachts een splinternieuwe auto had gestolen om snel naar huis te kunnen rijden. Z'n verweer: Mijn moeder wordt al tijd gauw ongerust als ik laat tiiuis kom". Onze moeder is nog veel bezorg der. Daarom pikken wij soms een vliegtuig in Valkenburg. Turks Noordwijkse zegswijze: Het gaat er Turks toe. Spoorloos Oud-mxnister Vondeling laat het nogal eens afweten op het laatste ogenblik. Vrijdagavond zou hij spre ken in Hillegom en ook daar kwam hij niet opdagenZ'n naam wordt als lokaas genoemd, maar zien doe je hem niet. De partijgi. loten zullen hem toch niet hebben verduisterd? Ruisen J Mocht u menen- dat alleen uw radio last van ruis kan hebben, dan hebt u nog nimmer uw oor goed te luisteren gelegd. Twee Leidse geleer den gaan dat wel doen door een on derzoek in te stellen naar ruis in het zenuwstelsel. Als proefdieren wor den kikkers gebruikt. Ach, het is weer eens wat anders kikkers te horen ruisen in plaats van kwaken. Kalf Raadslid Vogelaar te Noordwijk is sterk in het gebruik van aan de Bij bel ontleende uitdrukkingen. Eerder had hij de Noordwijkse danstenten vergeleken met Sodom en Gomorra. deze week zag hij in verband met de verruiming van de openstelling van winkels op zondag burgemeester en wethouders van Noordwijk in de voorste gelederen ronddansen om het gouden kalf. Straks is het kalf verdronken en wordt de heer Vogelaar er weer bij geroepen om de put te dempen Koekkappen Onlangs hekelden wij de dure oude- koek-service die de gemeente Noord wijk haar inwoners biedt in de vorm van gedrukte woordelijke verslagen van een paar ..^anl^n oude raads vergaderingen- Nu hadden B. e W. al eerder be wezen zich niet spoedig gekwetst te voelen. (Koek)happen was er dus niet bij. Integendeel. Zij trokken le ring en vermaak uit deze schimp scheut aan hun adres om van de week te berichten, dal de oude koek op was. Ze stoppen er mee. Een voorbeeldig college. Toppunt 1 In de raad van Oegstgeest zag de VVD-fractie, anders dan die van de protestants-christelijken en die PvdA. in de procentuele salarisver hogingen van het gemeentepersoneel geen onrechtvaardigheid jegens de lagere salarissen- De progressieve belastingen, zo redeneerden de VVD- ers- nemen het grootste deel van de verhogingen in de topsalarissen toch weer weg. Je begrijpt gewoon niet dat al die gevorderde ambtenaren voor zo'n schijntje blijven werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3